Platzetter Duitsche Juffrouw Amersfoortsche IJsvereeniging- Mooi Juultje van Volendam. De je opvoering van »Mooi Juultje van Volendamhad ook Zaterdagavond in >Amicitia< de noodige belangstelling. De opkomst van het publiek was zeer bevredigend, terwijl men zich blijkbaar kostelijk amuseerde. Er werd weêr uitstekend spel gegeven. Antoinette Sohns vervulde thans, in afwijking van do vorige opvoering, toen Mien Go»- schalk als zoodanig optrad, den titelrol. Toch kwsm het ons voor. dat de titel rol de vorige maal aan betere handen was toevertrouwd, dan Zaterdagavond; vooral kwam dit naar voren in het laatste tafereel, toen Juultje in de ouderlijke woning was teruggekeerd. De lijdende rol, die zij hier te vervullen had, kon ons ditmaal niet zoo goed bevredigen. Toch heeft het gezelschap van het ensemble Gosschalk ons een dienst bewezen, Amersfoort met een twesde opvoering te verrassen. De electrificatie van Spoorwegen. Naar de Tel. verneemt zijo de spoorweg maatschappijen voornemens eerst de lijnen Amsterdam—Den Haag—Rotterdam en Amsterdam—Amersfoort te eiectrificeeren. Het ligt in de bedoeling elcctrische treinen met korte tusschenpoozen op deze trajecten te laten rijden, evenals dit thans op de lijn Rotterdam - Den Haag—Scheveningen ge schiedt. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt i December 1919 Aangevoerd 19 wagens, bevattende 4025 K.G. kaas. Prijzen f 71.— tot f 75.- per 50 K.G. Gestempelde f—af—.— 5° Handel vlug. LIJST VAN Onbestelbare Brine» en Briefkiarteo van welke de afzenders onbekend zijn Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de je helft der maand November 1919. Brieven Binnenland. H. Bakker, A'foort Brauwer, Utrecht G. Horst, Velp Melkproducienfabr., Zoetermeer A. Kamphorst, Veenendaal Wijnmalen, Haag J. de Winter, Hel- lendoorn J. Zandwijk, Amersfoort. Brieven Buitenland. H. Hermans, Paris W. H. Miles, Bonn A. Schipper, Paris. Briefkaarten Binnenland. A. J. K. Brauwer. A'foort A. Brondijk, Ruinermond G. J. Dankbaar. A'dam C. v. Druten, Cb. Franschen, Zwolle W. Halkamp, A dam L. Heerens, Rijswijk J. v. d. Heiden, A'dam A. Jansen, A'dam Lentlng, Runchen, A'foort J. Smit. Haag A. Veeneman, A'dam Werdly, Cl. van Zanten, Utrecht. Briefkaarten Buitenland. J, Honing, Walikorkoen Kentman, Mulheim C. Peeters, Anvers Zimmer man, Salem Cregan Roeasingh, Norwich. Opgepast. Ter dezer stede vertoeft weer 'n zekere de Ruijter, lang persoon met snor, eenigs- zins gebrekkig loopende met een stok, in bet bezit var. een visitekaartje van een predikant te Oosterbeekop de achterzijde van dat kaartje is een aanbeveling geschreven. Hij geeft o.a. voor, reeds vier jaar ziekelijk te zijn en tracht met meer dergelijke ver halen medelijden op te wekken. Eenigen tijd geleden bezocht hij ook onze stad en werden enkele ingezetenen de dupe yan zijne praktijken. Uit het politie-rapport. Een bewoonster van de Barchman Wuy- tierslaan doet aangifte van vermissing van vrou wen-ondergoed. Wordt onderzocht. Een bewener van de Anna Paulow- nalaan doet aangifte van vernieling van heesters in de Frederlknaan. Wordt onderzocht. Door de politie aangehouden G. v. V. en A. v. V., die in het politieblad stonden gesignaleerd resp. voor 188 en 290 dagen hechtenis. Zij werden op 1 dezer tot het ondergaan dier straf naar Utrecht over gebracht. In verband met de op 14 Nov, j.l. te dezer stede gepleegde oplichting van kruidenierswaren en manufacturen is door do recherche aangehouden D. B. wonende te Maarn, die bekend heeft zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Ilij is daarna weder vrij gelaten. Proces verbaal wordt tegen hem opgemaakt. Aan de reizende koopvrouw G. B., wonende te Amsterdam is overtocht ver leend tot Baarn. Aan zekeren J. W. is aachtverblijf verleend, alsmede aan zekeren W. J. W. Door de Rijksveldwacht is aangehouden en naar Utrecht overgebracht tot het onder gaan van 3 dagen hechtenis H. L. wonende Mooierstraat. H. ten O., verblijvende in het Volks logement in de Hellestraat doet, zelf ver- keerende onder den invloed van sterken drank, aangifte van mishandeling door een hem onbekend persoon. Bekeurd ter zake openbare dronken schap W. v. d. D. te Soest. Bekeurd ter zake onbeheerd laten staan van een trekdier L. F. van de Kruis- kamp. Ter zake overtreding arbeidswet H., Langestraat, alhier en bekeurd wegens het berijden van een niet verlicht rijwiel H. C. E., alhier. Buitenlandsche Kroniek. De noodtoestand in Weenen. Hoe treurig de toestand te Weenen it, zegt de correspondent der N. R. Ct., moge uit de volgende cijfers blijken. In de negen eerste maanden van 1918 stierven te Weenen 27,649 menschen. Dit uiterst hooge sterfte cijfer was het gevolg van de griep-epidemi. In de negen eerste maanden van dit jaar is echter dit aantal tengevolge van de on dervoeding tot 29,766 opgeklommen. Van Januari tot October 1918 stierven 2326 zuigelingen en van Januari tot October 19:9 stierven er 3186. In 191S stierven in dit zelfde tijdvak 5243 kinderen van 1 tot 5 jaar. Dit jaar bedroeg dit aantal 5558. Intusschen worden de weinige levensmid delen, die er nog zijn, steeds duurder. Het brood van de slechtste kwaliteit, dat in den kettinghandel verkocht werd voor 15 kronen per 2 j K.G., wordt nu van 30 tot 40 kronen betaald. De koetsiers van de groote bak kerijen hebben den steun van de politie verzocht, daar zij voortdurend aan de aan vallen der uitgehongerde bevolking bloot staan. Kolen zijn niet te krijgen. Intusschen wordt de hulpactie, die te Berlijn wordt gevoerd, meer en meer uit gebreid. Van Maandag den eersten Decem ber tot Zondag 7 December wordt er een hulpweek gehouden. In een oproep door het gemeentebestuur van Berlijn tot de bevolking gericht, wordt gezegd, dat de stad Berlijn zelf niet in staat is te helpen, hoe gaarne zij het ook zcu doen, en daarom een beroep op de gevoelens der bevolking moet doen. Men verlangt niet alleen hulp in geld, maar ook levensmiddelen. Ook president Ebert zal een beroep tot het Duitsche volk in denzelfden geest richten. Schouwburgen en bioscopen organiseeren wcidadigheidsvoorstellingen ten gunste van de Weensche bevolking. Een mooie onder steuning zond het socialistische gemeente bestuur van Bologna in Italië aan de Weensche kinderen, namelijk 50.000 lire. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Gisteren zijn de stucadoors, georganiseerd in den Alg. Ned. Stucadoorsbond, ongeveer vijftig man, in staking gegaan, daar de werkgevers den eisch van zestig cent uurloon niet hebbeu ingewilligd.- Bussum. Duurtecommissie. De Raad van beroep voor verbruikers te Bussum heeft zijn werkzaamheden aange vangen. De Raad bestaat uit zeven consu menten, nl. mevr. Wolff-Gerzon (Vereeniging van Huisvrouwen) mevr. A. van Eijden- Thüring (R.K. Vrouwenbond) endeheeren P. A. Wannemaker» (R.K. Werklieden- vereeniging St.-Joseph), J H. P. Jansen (R.K. Coup. Ver. Helpt Elkander), H. T. de Jager (Chr. Besturenbond), M. J. Sollman (Chr. Coup. Ver. Samenwerking) %n J. W. Vcrff (aangewezen door burgemeester en wethouders), als mede uit zeven winkeliers de heeren W. Engelblik, Joh. Schouten, M. G. Klemkerk, B. A. Vos, J. G. Molls, B. v. d. Kwast en D. Hienekamp. Voorzitster is mej. J. H. H. Stants, secretaris de heer N. J. J. van der Lijn, commies ter secretarie. De eigenlijke taak van den Raad is klachten van het publiek omtrent winkeliers en andere handelaren omtrent te hoog be rekende prijzen van verbruiksartikelen in ontvangst te nemen en te onderzoeken, en het resultaat van dat onderzoek ook open baar te maken. In de installatievergadering werd evenwel besloten zich niet letterlijk aan genoemde taak te houden, doch ook zelfstandig onderzoek te doen naar de duurte der goederen en voorstellen te doen aan de bevoegde autoriteiten of maatregelen te nemen die tot daling van de prijzen zullen kunnen medewerken. Driebergen. Alhier zijn door de politie een Utrecht- sche man en vrouw, uit Utrecht, aange houden, die bedorven sieren verkochten van 17 tot 20 cent. De kooplieden werden ver plicht, het geld terug tc geven aan hen, die eieren gekocht hadden, terwijl de andere eieren in beslag werden genomen. Bij keuring bleek, dat van de 400 eieren er 260 totaal bedorven waren. Hilversum. Op den weg van Hilversum naar Bussum reed gisterenmorgen de bestuurder van een vrachtauto met een snelheid van on geveer 90 K.M. Het gevolg van dit woeste rijden was, dat eerst een bord met de waar schuwing omtrent snelheid van het rijden werd omvergeworpen, daarna werd een man omgereden, die daarbij inwendig gekneusd werd. Eerst voor de spoorrails kwam de onbesuisde automobilist tot bezinning en matigde bij zijn vaart. Het Vliegongeluk te Soesterberg Onder groote belangstelling werd Vrij dagmiddag j.l. het stoffelijk overschot van den luitenant-vlieger M. C. v*s Dijk op het kerkhof te Soest ter aarde besteld. Onder de aanwezigen waren Gen. maj. Van der Heggen Zijnen, Commandant van de 4e divisie, vertegenwoordiger van den Minister van Oorlog, alsmede zijn adjudant de ie Lui». Van Voorst Evekink, verderde msjoor van den generalen staf Noothoven van Goor, kapitein Zonneville als vertegen woordiger van het 16e reg. inf., bij welk regsment de overledene had gediend, kapi tein Waldheer, vertegenwoordiger van den Hoofdcursss, de burgemeester van Soest. Jhr. Mr. de Beaufort, de secrtaris en de beide wethouders dier gemeente,luitn.t. zee Gouw, als vertegenwoordiger van den marine- vliegdienst en vele officieren en manschappen voornamelijk van het vliegkamp Soesterberg. Door 'n tiental officieren werd de lijkbaar, onder bloemstukken bedolven, naar het graf gedragen, terwijl het woord gevoerd werd door den Generaal Van dor Hegge Zijnen, Majoor Noothoven van Goor, Kapitein vlieger Van Heijst, Kapt. Zonneville, Kapt. Waldheer, Luit. Steup, Comm. van het vliegkamp Schiphol, Luit. Walles en meer anderen. Nadat wederom treurmuziek ten gehoore was gebracht, strooiden de bedroefde' fa milieleden bloemen in de groeve. Toen de vader daarbij in tranen uitbarstte en de moeder haar zoon vaarwel zeide, kon meuig- een zijn ontroering niet bedwingen. Een broeder van den overledene dankte voor de belangstelling. Op de begraafplaats Moscowa te Arnhem had dienzelfden middag onder groote be langstelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den ie luitenant vlieger C. Land. Achter den met kransen omhangen rouw- wagen volgde nog een rijtuig vol bloem stukken, in den stoet liepen mede de ka pitein van den generalen staf, commandant van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, Hardenberg, met een detachement van de luchtvaartafdeeling en vele officier-vliegers. Op het kerkhof waren honderden be langstellenden. Opgemerkt werden o.a. luit.- generaal Pop, chef van den generalen staf, generaal-majoor Kist, commandant van de 2de divisie, vertegenwoordigend den minister van Oorlog, vele stafofficieren, voorts luit- Piesman en luit. Hofstee, voorzitter en secretaris van het bestuur van de E.L.T.A. Ook hier werd aan de groeve door ver schillende personen het woord gevoerd, die allen diepe droevenis betuigden over het ongeluk, den jongen luitenant overkomen en medegevoel uitspraken aan de familieleden. BINNENLAND. Nieuwe telegramtarieven. De telegraaftarieven zullen met ingang van 1 Januari 1920 als volgt geregeld worden: 110 woorden 50 cent; 1015 w, 60 cent; 15—20 w. 70 cent; 21— 25 w. 80 cent; 26—30 w. 90 cent; 3135 w. 100 ceut; 36—40 w. 110 ceut; 41—45 w. 120 cent; 46—50 w. 130 cent; en voorts voor elke tien woorden 10 cent meer. De aftrek van sommige woorden in het adres zal ver vallen, terwijl voor het opgeven de tele grammen per telefoon 10 cent in rekening gebracht wordt. De broodrantsoeneering. Opheffing in April verwacht. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling der regeering de broodrantsoeneering met den daarmee samenhangenden toeslag op bruinbrood en op roggebrood te doen op houden tusschen 15 April en 1 Mei van het volgend jaar. Dit tijdstip is gekozen, omdat de oogst van inlandsch graan tegen garantieprijs dan is afgenomen. Tel. Koninklijke steun aan de Ned. Opera. De Tel. verneemt uit absoluut betrouw bare bron, dat de Nationale Opera van de Koningin een subsidie heeft ontvangen van acht duizend gulden. De hoop mag worden gekoesterd, dat deze subsidie jaarlijks zal woiden verleend. Een inderdaad koninklijk voorbeeld wordt hier aan de vrienden der Nationale Opera gegeven, een voorbeeld ook aan staats- en stadsbestuur. Auto in «en étalage gereden. In den nacht van Zondag op Maandag jl. heeft te Amsterdam in de Vijzelstraat een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Voor het gebouw van de firma Hollenkamp is de bestrating opengebroken en een kuil ont staan, die door lantaarns wordt aangeduid. Dien nacht kwam een Atax, vermoedelijk misleid door de lichten, in de kuil terecht, waardoor het rijtuig van richting veranderde, op 't trottoir sprong en finaal door een der groote spiegelruiten van Hollenkamp reed. De Atax jakkerde daar nog een aantal tip-top gekleede waspoppen omver, verbrijzelde hoofden, beenen en armen en kwam einde lijk tet stilstand. De achterwielen stonden toen ook in de étalage. De chauffeur kreeg een hoofdwonde en de auto werd beschadigd. Drama te Zoetermeer. In den zeer afgelegen Meerpolder, ge meente Zoetermeer, is Woensdagavond een drama afgespeeld, waarover nog zekere duisterheid ligt verspreid. Daar woont de landbouwer van Haasteren. Woensdag was de huisnaaister den heelen dag op de hoeve geweest en 's avonds is de 22-jarige dienstbode, van Hoogduin, de naaister een einde gaan wegbrengen, wat zij dikwijls placht te doen. Toen het meisje 11a eenigen tijd niet terugkeerde, ging men haar zoeken. Na lang zoeken heeft men eindelijk tegen den morgen het lijk van het meisje gevonden. Het lag gedeeltelijk in de sloot. Het lijk vertoonde wonden aan hals en hoofd. Het onderzoek heeft geleid tot gevangen neming van een boerenknecht. SPORT. Voetbal. Het was Zondag een kalme wedstrijddag. H. V. C. I en Quick I hadden vrij af, wat Quick zeer ten nutte maakte om een vriend schappelijk partijtje te spelen tegen Baarn. De bezoekers hadden niet veel plezier van hun tocht naar Birkhoven, want zij verloren met 3—0. H. V. C. 2 stuurde N. E. C. 2 met een 3—1 nederlaag naar Nijmegen terug. Quick 2 speelde voor den S. V. B. met 9 man te Utrecht tegen Hercules 4 en ver loor met 2—0. Het is te betreuren dat 2 spelers zonder meer wegbleven, üp die wijze beneemt men ook de andere 9 veel van het prettige van een volledige partij. Korfbal. De korfbal-ontmoeting Amersfoort I Ready I j.l. Zondag op Birkhoven ging niet naar den zin van de blauw-witten. Met rust stond de stand nog 0—0. Na de pauze weet Achterbergh op keurige wijze te doelpunten en blijft de stand ge- ruimen tijd op 1o. Eindelijk op een gegeven oogenblik komt Ready uit een scrimmage en partijen staan gelijk 1 1. En zoo blijft het tot bet einde. Amersfoort I heeft zich ditmaal kranig gehouden. Het was mooi spel. ADVERTENTIEN. Direct GEVRAAGD een voor de keuken, bekend met koken en genegen eenig huiswerk te verrichten Hoog loon. Adres: Woudhuis, DOORN (bij Utrecht.) 2e klasse kan geplaatst worden by „BZ AMER3- FOOHTSCBE COULANT" v.h. Firma A. EC. v. Cleeff Op 1 December werd de bovenstaande Ver eeniging opgericht. Reeds meldden zich 70 leden aan. Aan melding kan geschieden in VALKHOFF'S BOEKHANDEL, bij den heer H. A. VIER DAG, Sigarenmagazijn, Utrechtschestraat 7, zoomede bij de bestuursleden. Lidmaatschap f6.—, waarvoor 3 kaarten verstrekt worden. Na 20 December wordt bovendien een nader vast te stellen entrée geheven. De Vereeniging geeft Obligatiën nit groot f25.—, rentende 5 pCt. 's jaars. Het Vereenigingsjaar loopt van t Sept. tot 31 Aug. Spoedige aanmelding van nieuwe leden wordt dringend verzocht. Het voorloopig Bestuur J. KOOIMAN, Voorzitter, Viandenstr. 5 E. V. VOLLENHOVEN Onder-voorzitter, Utrecht- scheweg. M. GERRITSEN, Secretaris. Lange Bergstraat 9. Dr. J. AGHINA, Penning meester, Lange Bergstr. 5. Technische Commissie: C. G. BELTMAN, Vlasakkerweg. W. JANSEN, Pieter Pijperstraat. L. PEZIE, Bisschopsweg.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2