AKEESFOOBTSCIE COURANT. December 1819. Zaterdag 6 No. 9267. 69e Jaargang H. L. A. DULLAERT LAERT&CoJ GIRO- EN CHEQUEVERKEER! MET ALLE PLAATSEN VAN ONS LAND ijG. KEUNEKE; Lunchroom Princess© Ihtgave van d« Drukkerg .,l)e Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /"1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigenings- advertentlen per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels fx.25 Bewijsnummers worden I11 rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon iq. OVERZICHT. Buitenland. De Presidents-verkiezing in Amerika Algemeene staking in Italië De woningnood te Parijs. Binnenland. Ex-Keizer Wilhelm, de ex-Kroonprins en de be lasting De Invaliteitswet De rampzalige zonnevlek. GEWISSELDE STUKKEN. Door B. en W. werden de volgende stukken met don Baad gewisseld: Crisistoeslag op Brandstoffen, Bij de behandeling van ons voorstel, d.d. 24 October 1919, Afd. I No. 3478 (G. V, No. 89) in uwe ver gadering van 28 October 1.1. is gebleken, dat uwe vergadering zich niet met het daarbij voorgestelde kon vereenigen en werd ons verzocht met normen te komen waarnaar de toekenning van toeslag zou plaats kunnen hebben. Voldoende aan het verzoek hebben wij de eer U voor te stellen ons te machtigen bij het toekennen der toeslagen rekening te houden met de volgende punten a. Samenstelling van het gezin; b. Gezinsinkomsten. Gezinnen zonder kinderen met een werkelijk inkomen geschat over 1919 hooger dan f 1500 ont vangen geen toeslag, bij gezinnen met kinderen wordt deze grens verhoogd met f 100 voor elk kind tot een maximum van f 2500. Zij, die voor toeslag in aanmerking wenschen te komen, moeten daartoe een verzoek doen. Formu lieren zullen beschikbaar worden gesteld op nader aan te geven plaats. Het ligt in ons voornemen op genoemd formulier te vragen: i°. Inkomsten van man en (of) vrouw (loon, pensioen enz.) 20. Inkomsten van de kinderen (van ieder afzon derlijk op te geven.) 30. Inkomsten van het verhuren van woningen en kamers en het houden van kostgangers. 4". Verdere inkomsten. Van de kinderen beneden 18 jaar wordt de helft van het loon, van die boven 18 jaar het loon min f 400, voor onderhoudskosten, tot de gezinsinkomsten gerekend. Ammoniumsulphaatfabriek. Wij deelen Uwe vergadering mede, dat de Am moniumsulphaatfabriek, welke begin 1914 van nieuwe ketels werd voorzien, wederom vernieuwing eischt, nu die ketels versleten raken. Met deu Directeur van de Bedrijven komt het ons echter niet wenschelijk voor. enkel tot vernieuwing van ketels over te gaan. Het bestaande systeem is verouderd en behoort te worden vervangen door dat met distilleerkolommen met continu-bedrijf. Dit systeem zal het voordeel geven, dat het ge produceerde ammonium-sulphaat een hooger stikstof gehalte heeft en daardoor hooger verkoopwaarde ver krijgt, terwijl belangrijk minder stoom noodig zal zijn voor het uitdrijven der ammoniakdampen. Het zal dan ook in de toekomst blijken, dat dit nieuwe systeem zichzelf bekostigt. De inrichting van deze nieuwe installatie, met in begrip van de persleiding voor het ammoniakwater van af de put met gebruikmaking van de aanwezige saturatoren en leidingen, zal een uitgaaf vorderen van plm. f7500. Reeds in 1914 werd de behoefte gevoeld aan een werkplaats, waarin het reparatiewerk in eigen beheer zou kunnen worden uitgevoerd. Wij achten het thans een gunstig oogenblik, nu de gereedschapswerktuigen betrekkelijk goedkoop zijn te verkrijgen, tot de aanschaffing daarvan over te gaan, t.w. een kleine draaibank, een draadsnijbank, een kleine knip- en ponsmachine, benevens een slijpmachine voor het gereedschap, terwijl vernieuwing van de bestaande gemetselde smidse en uitbreiding tot een dubbele noodig is. De kosten van inrichting van een dergelijke werk plaats met inbegrip van de fundaties, electromotoren •n drijfwerk worden geraamd op f 7500. Aanvankelijk bestond het plan de bedoelde fabriek te verplaatsen naar het oude ketelhuis, teneinde naast de smederij ruimte vrij te krijgen voor de in te r chten werkplaats voren omschreven. Echter moet van dit oorspronkelijke plan worden afgezien. Het in 191 4 ge bouwde magazijn is namelijk voor gas, water en electriciteit te klein, waarom het oude ketelhuis voor magazijnruimte in beslag is genomen. Wij moeten hier nog aan toevoegen, dat hel om technische redenen de amrnoniumsulphaatfabricage heeft een verterende invloed op alle in de omgeving staande werktuigen aanbeveling verdient, dat de in stallatie van de ammoniumsulphaatfabriek zoover moge lijk van andere machinerieën etc. wordt geplaatst; daarom ware deze fabriek te plaatsen op het terrein achter de regeneratie loods. Dit zal het voordeel geven, dat de stoomleiding naar het fabrieksgebouw dan tevens kaa dienen voor aanvoer van stoom naar de gashouders, daar dan nog slechts een kleine verlenging van deze stoomleiding noodig is. Ter voorkoming van bevriezen der gas-1 houders in den winter werd tot heden in een kleinen stoomketel en drie calorifères warmte geproduceerd, waarvoor evenwel een man in 3-ploegendienst noodig is. De wijze van verwarming zooals hier wordt voorgesteld zal aaumerkelijk goed- kooper zijn, waar immers in het centrale ketelhuis steeds een stoker aanwezig is. Daarbij komt nog, dat het in betrekkelijk slappe winters toch steeds noodig zal zijn bij het dreigen van vorst, voor de verwarming reeds te zorgen, zoodat op minstens 6 weken bediening bij elkaar moet worden gerekend, waarmede aan arbeidsloon rond f50® gemoeid is, afgezien nog van de dure warmte-opwek- king op deze wijze. Wij mogen u daarom voorstellen, voor de ammoniumsulphaatfabriek een nieuw ge bouwtje te stichten achter de regeneratie- loods en de stoomleiding daarheen door te trekken tot aan de gashouders. De kosten van dit gebouw, inbegrepen de fundaties, bezinkput, rioleering, verlichting "c. worden begroot op i f 12000, Voor de stoomleiding naar de ammonium sulphaatfabriek, het doortrekken naar de gashouders en het aanbrangen van de ring leiding met injectoren op 2 gashouders is, ee» bedrag van f5000 noodig. Resumeerende hebben wij de eer u te verzoeken, het volgende crediet toe te staan Installatie ammoniumsulphaatfabriek f 7500 Inrichting werkplaats, aanschaffing gereedschappen7500 Bouw ammoniumsulphaatfabriek 12000 Stoomieidingen 5000 Salarissen, onvoorzien 3000 Totaal f 33000 BEVOLKING. f Commanditaire Bankvereoniging mersfoert, Soest. Utrecbt, Steenbergen. MM Opgave van Gevestigde persoi van 31 Oct. t/m 7 Nov. 1919. E. Overmars, Utrecht naar L. Vrouwe straat 38 Mej. P. Reonen, Hilversum naar Arnh.str. 19 Mej. M. Tol, Rotter dam naar Huyg.l. 7 J. Stoffmeel, Breda naar Coninckstr. 4 Moj. D. Tesink. Arnhem naar Schiramelp.kade 7 J. Schouten, Roer mond naar Weverssingel 28 H. Kroeze, Borger naar Kamp 73 A. Heijerman, Wisch naar Kamp 73 W. Gall, Arnhem naar Eemstr. 8 M. Zitnmermanti, Duitsch- land naar Soesterweg 359 Mej. H. de Man, België naar K. Wilheminastr. 11 C. Aucner. Duitschland naar Soesterweg 359 Mej. M. Pudschen. Duitschland naar Emmalaan 2 C. Mouwen, Bovenkarspel naar K. Wilhelminastr. 42 L. Verhoeven, Zuilen naar Varkenmarkt 5 H. Godiief, Termunten naar P. Borststr. 38 E. Keulen, Zeist naar Kamp 74 J. Vastenburg, Velsen naar A. de Arnh.p.wal 40 J. Kootje, Steenwijk naar Fr. Halsstr. 39 W. de Koning, Reuswoude naar Gasthuisl. 19 K. Dolman, Diepenveen naar Soester weg 147 Mej. T. Oostveen, Utrecht naar Kamp Vlasakker W. Hoefsloot, Hoog land naar P. Pijperstr. 26 Mej. J. v. d. Brink, Utrecht naar P. Pijperstr. 26 L. Krabhuis, Amsterdam naar Lcusderweg 93 G. Roels, België naar Langestraat 29b J. Kraanen, Hoorn naar Coninckstr. 3 Mej. J. Vollenhoven, Sloten naar Utrecht- scheweg 2 W. Strik, Noordwijk naar Soesterweg 255 Mej. E. Zuijdwegt, Goes naar G. v. Stell.w.str. 62 P. Decker, Haarlem naar Westerstr. 21 K. Zeggelaar, Utrecht naar Coninckstr, 74 Mej- G- Lans, Utrecht naar Muurh. 113 P. Ooms, Oldenzaai naar Westerstr. 7 Mej. H. Haanschoten, Barneveld naar Arnh.weg 39 Mej. J. v. d. Lagemaat, Leusden naar M. With.str. 1 Mej. W. Looze, den Haag naar P. Julianal. 7 Mej. J. Kreupeling. Sloten naar Bioemweg 2 Mej. C. Lode- wijekx, Ermelo naar Kortegracht 15 Mej. G. Hoffman, Ermelo naar Esmstraat 8 D. Kan, Indië naar K. Wilh.str. 18 H. Grootheest, Amerika naar Havik 27 A. Spierenburg, Steenderen naar Arnh.weg 55 B. Wijnen, Soest naar St. Louis S. Hovenga, den Haag naar P. Borstr. 3 Jhr. K. Braudeler. Arnhem naar Utrecht- scheweg S3 Mej. G. Bouwhoff, Arnhem naar Utrecht.weg 83 L. Hoejenbos, Utrecht naar Fr. v. Blankenh.str. x6 W. Comersbacb, Amsterdam naar IC. Bergstr. t6 J. v. Breukelen, den Haag naar Lange- gracht 30 J. Hartsman, Roermond naar P. Borstr. 6 K. Westphal, den Haag naar Woest.weg 53 J. Duisdecker, Amsterdam naar F. Halsstr. 45 Faure Naninck en kinders, den Haag naar v. Assenr.slr. 3 Mej. M. Reinharót, Duitsch land naar Fr. v. Blank.h.str. 28 L. Kerkhof, Wijk a/z en Duin Baar Coninckstr. 34 T. v. Vuurst. Stoutenburg naar Lagcweg 11 Mej. G. Walet, Hoogland n. Liend.weg 13 T. Kunst, Utrecbt naar Bioemend.str. 32 P. Kooiman, Utrecht naar H. v. Vian- denstr. 5 D. Bouhuijs, Leiden naar Eemstr. 24 B. v. Bekkum. St. Harden- berg naar Dorrest.str. 5 Mej. R. v. Kooten, Veenendaal naar Verhoevenstr. 12 B. Wisman, Zeist naar Arnh.weg 48 Mej. M. Hopstaken, Rotterdam n. Brcestr. 70 Mej. C. de Vries, Zutphen n. Krommestr. 36 Q. Vleesch du Boïs, Arnhem n. Brcestr. 63 G. Rijken, Apeldoorn n. Beestenmarkt 12 Mej. Kiers, Apeldoorn n. Utrechtweg 118 Mej. Fischer, Duitschland naar Soester weg 369. Brood- en Suikerkaart. De Directeur van het Levensmiddelen- bureau maakt bekend dat, de broodkaart 119e tijdvak (voor witte brood de bruingekleurdegeldig is van 9 tot en met J7 December 1919, In de week van 8 toten met 14 December tgig zal op bon No. 10 (tien) der Suikerkaart 2l/2 ons goedkoope suiker verkocht worden. Amersfoort, 5. «2. '19. 8 Laagestraat 105 SI AMERSFOORT SPECIAAL ADRES IN N Lederwaren, Honden- p artikelen en y'- Roisbsnoodigdheden 5 Beleefd aanbevelend. STADSNIEUWS. STEUN GEDEMOBILISEERDEN. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens ontvangen bericht van den Minister van Oorlog zijne steunregeling dd. 9 Juli 1919, ook van toepassing is verklaard voor de dienstplichtigen der lichting 1919, behoorendc tot de Regimenten Vesting Artillerie en de Compagniën wielrijders, die zijn opgekomen in het tijdvak van 17—21 Maart j.l., en op 29 November 1919 of een dag tc voren huiswaarts zijn gezonden. Amersfoort, 4 December 19x9. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Baarn gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort. 4 December 1919, De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Utrecbtschcstr. 49. J. VAN ÏIAMERSVELI) Jr. Benoemd. Onze stadgenoot W. Krijkamp, portier hij de N. V. Sigarenfabriek F. M. Houbaer Co. alhier, is door den Commissaris der Koningin in deze provincie aangesteld tot buitengewoon veldwachter. Universiteit Amsterdam. Bevorderd cum laudc tot doctor in de artsenij-bereidkunde op proefschrift «Over de inwerking van Jamylvlytische enzymen op natuurlijke zetmeclkorrelsende kolloïdale structuur van het zetmeel», de heer J. J. Lijnst Zwikker, geboren te Amersfoort. Vervroegde Winkelsluiting. Gelijk uit in dit nummer voorkomende annonces blijkt, hebben de besturen der Manufacturiers-Vereenigingen te dezer stede besloten, de zaken hunner leden vanaf Maandag a.s„ 8 dezer, 's avonds ten 7 uur te sluiten, uitgezonderd op den Zaterdag avond, waarvoor de sluiting op 10 uur is bepaald. Ook de magazijnen in Heerenkleeding van de firma's L. Houbaer, Magazijn >de Dom» en C. Hehenkamp en Co. zullen na bovengenoemde uren in den vervolge ge sloten zijn. Nederlandsch Fabrikaat. Gaarne herinneren wij belangstellenden aan de voordracht met lichtbeelden, die Donderdag u dezer in >Amicitla« zal wor den gehouden, met als spreker de heer H. F. Snoek, de Alg, Secretaris der Vereeni- ging Nederlandsch Fabrikaat, over het onderwerp: »De Vereeniglng Nederlandsch Fabrikaat en de Nederlandsche Nijverheid». Toegangsbewijzen tot deze vergadering zijn kosteloos verkrijgbaar bij den secretaris van »Handel en Nijverheid», den heer L. Houbaer. Men verzuime deze belangrijke vergade ring vooral niet! Militaire M u t a t i n. Bij K.B. zijn benoemd bij het res. per soneel der landmacht tot res. ze luit. bij het 5e reg. inf. de vaandrig A. D. van Es, bij het 16e reg. de vaandrig H. A. Wol- leswinkel, bij het te reg. veld art. de kor netten F. W. Craandijk, A. D. Wentholt, A. D. Strumphler en D. M. d'Hangest baron d'Yvoy. Montessori-Vereeniging. Te dezer stede is, na de lezing van Dr. de Vletter opgericht een afdeeling van de Montessori-Vereeniging met aanvankelijk 25 leden.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1