PLANTA JUR5ENS Manufacturen. Hccrciikleccling. PLANTENBOTER Politie. KLKRK, Meid-Huishoudster HEEREN- en KINDERCQNFECTIE llaandag; 8 Deepiiilipp a.s. GESLOTEN ZIvTISE Maandag 8 December, hunne zaken des avonds 7 uur GESLOTEN zijn, behalve de Zaterdagavonden om 10 uur. a 1! VOEDZAAM H E E RL UK I! VOORDEELIG Mutatie politie. Met ingang van 15 dezer is benoemd tot adsplrant-inspecteur van politie te 's-Graven- hage, de heer F. H. de Bruijn, klerk bij de politie alhier. Onze felicitatie Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Tilburg geeft belangheboenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelaties aan te knoopen met 1A. M. Groot, wonende Oeverstraat 49, aldaar. 2. J. C. Simons, wonende Watertoren straat 56, aldaar. 3. J. C. van Ierland, wonende Prinses Sophiastraat 68, aldaar. Inlichtingen omtrent kon ij n. Hedennacht werd in Ie Bernulfusstraat een hond aangetroffen met een konijn in den bek. Omtrent dit konijn zijn aan het politie bureau voor belanghebbende de geweuschte inlichtingen te bekomen. Uit het politie-rapport. Van de Zwolsche politie overgenomen de minderjarige J. V. van Ouder-Amstel. Hij is doorgebracht tot Hilversum. Door de recherche isin'n winkeltje in de Hellestraat een partij chocoladereepen in beslag genomen, die vermoedelijk van diefstal afkomstig wasals verdacht van dezen diefstal te hebben gepleegd, is aan gehouden E. N. Hellestraat, die na bekend te hebben weder is vrijgelaten. Proces-verbaal is opgemaakt. T. v. B, Varkensmarkt arhier doet aangifte van vermissing van zijn rijwiel dat hij onbeheerd had laten staan voor het ge bouw van den Raad van Arbeid aan den Utrechtschen weg. Bekeurd ter zake overtreding van de verordening op de straatpolitie W. S., Olie- steeg en voor het onbeheerd laten staan van paard en wagen J. v. O., Soesterweg. Van de Amsterdamsche politie over genomen de minderjarige J. A. A., van Oldenzaal. Hij is doorgebracht tot Deventer. Van de Utrechtsche poiitie overge nomen de minderjarige A. P., van het ge sticht Hoenderloo. Hij is doorgebracht tot Apeldoorn. Ter zake openbare dronkenschap en ordeverstoring is in arrest gezet L. de J„ wonende te Hengelo. Hij verzette zich ge welddadig tegen zijn arrestatie. Nog bekeurd voor openbare dronken schap en in arrest gesteld F. v. KWoes- tijgerweg. Door de politie is assistentie verleend bij een vechtpartij op het Lieve Vrouwen kerkhof. De welbekende H. G., had aldaar ruzie gemaakt, klappen uitgedeeld, ruiten stuk geslagen enz. De aangerichte schade wordt in der minne geschikt. Zoudagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk wordon uitgeoefend door de geneesheeren Batenburg, van Enst en Groneman. Morgen is hier ailccn geopend de apotheek W. A. van den Bo"enkamp, Utrecbtsche- straat 45a. Te). 63. Welke apotheek tevens die is waar ge durende de komende week 's avond3 na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar gemaakt. Buitenlandsche Kroniek. Algemeene Staking in Italië. De »Perzeveranza* meldt dat de arbeiders bonden en de Socialistische partijleiding be sloten hebben de algemeene staking in geheel Italië, ook voor de typografen te proclameeren. Begin 1920 zullen in Amerika de verkie zingen voor het presidentschap plaats hebben. Waarschijnlijk zal Wilson geen candidatuur aanvaarden. De democratische partij schijnt den schoon zoon van Wilson, Mac Adoo, een geschikten candidaatte vinden. Verder noemt men als candidaten Mitchell Palmer, de attorney- general, die de voornaamste stuwkracht bij de arbeidersvsrvoigingen was, Daniëls, staats secretaris van marine, en Baker, van oorlog, Verder Hitchcock, Champ Clark, Poraerene, gouverneur Cox, John Davis, gezant in Londen, senator Muderwood, Orven en generaal Leonard Wood. De woningnood te Par ij s. In een Parijsche gemeentelijke statistiek vinden wij eenige bijzonderheden over den woningnood te Parijs, die steeds in omvang toeneemt. Terwijl op 1 Januari 1915 in ge heel Parijs 13.196 appartementen te huur waren, waarvan de huur 500 frs. en hooger bedroeg, op 1 Januari 1916 «7.682 en op 1 Januari 1917 14.893, waren deze cijfers op 1 Januari 1918 7.472 en op 1 Januari 1919 4,023. In 1915 kon men het gemak kelijkst oeu woning vinden in het 16de arrondissement. In dat jaar waren er ge middeld 1800 appartementen beschikbaar. I11 1919 bedroeg dit aantal 803, en dan nog grootc woningen, want de totale huurwaarde wordt op meer dan 4 millioen geschat. In het 17de arrondissement zijn de te huur staande appartementen in dezelfde periode van 1.848 tot 803 teruggeloopen, in het 8ste arrondissement van 1252 tot 702 en in het 9de van 1205 tot 341. In sommige arrondissementen, zooais in het 13de, be draagt dit aantal nog slechts 34. De appartementen van 1000 a 1500 frs. zijn het moeilijkst te krijgen. Men telt er slechts 311. Voor een huur van 1500 a 3000 frs. slggt dit aantal tot 847. In de voorstad Auteuil vindt men 94 appartementen van 5000 a 7000 frs,; 87 van 7000 a 10.000; 66 van 10.000 k 15.000; 36 van 15.000 a 20.000. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De rechtbank te Zutfen deed uitspraak in de zaak tegen de familie Hekman, uit Apeldoorn, de vervaardigers en uitgevers der valsche Engeische bankbiljetten. De teekenaar, L. W. H., die de bankbiljetten vervaardigde, werd tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld. De eisch was 2 jaar. De vader, H. H., en zijn vrouw, E. de H., werden conform den eisch tot 1 jaar ge vangenisstraf veroordeeldeen en ander onder aftrek van preventieve hechtenis. De Bilt. Auto-ongeluk met doodelijken afloop. Woensdagavond omstreeks half zes had op den Utrechtschen weg alhier tegenover hotel Poll een droevig ongeluk plaats. De 9-jarige M. F. K. liep op dat oogenblik al spelende, en zonder dat de chauffeur het kon voorkomen, tegen een in de richting Zeist passeerende automobiel. De chauffeur, die zeer kalm reed, wierp zijn stuur onmid dellijk naar links en wist daardoor over rijding van den jongen te voorkomen. De jongen bleef bewusteloos liggen en werd in dien toestand door een kellner van hotel Poll naar de woning van dr. H. K. Lette gebracht. Daar deze afwezig was, verleende Dr. de Mayer de eerste hulp. Daarna werd de patiönt overgebracht naar de Rijkskli nieken te Utrecht, waar hij omstreeks 10 uur dien avond is overleden. Volgens de ooggetuigen had de chauffeur aan het on geluk absoluut geen schuld. Harderwijk. Wegens voorgekomen gevallen van honds dolheid moeten honden in de gemeenten Harderwijk eu Ermelo gedurende vier maan den gemuilkorfd loopen. Reeds twee honden zijn als aangetast door die ziekte te Harder wijk afgemaakt. Huizen. Wegens uitbreiding van de bemoeieuiü met de volkshuisvesting werd aan de woning bouw vereen. »Huizen« voorloopig f to.ooo voorschot verstrekt. Het woningtekort be loopt too a 150 huizen. Een Erfgooiers- woningbottwvereeniging is in wording. BINNENLAND. De Invaliditeitswet. Men schrijft van de Veluwe aan 't Hdbl. Nu de Minister heeft toegezegd, een voorstel te zullen k.u'enen, om degenen, die gemoeds.bezwaren tegen de Invaliditeits wet hebben, hiervan vrij te stellen, dijt het aantal bezwarenhebbenden uit gelijk een olievlek, zooals wij het van deskundige zijde hoorden bestempelen. Een ander, die even eens veel met de plattelandsbevolking in aanraking komt, vergeleek deze vloedgolf van gewetensbezwaren weer met een be smettelijke zle'xte, die steeds meer slacht offers maakt en waaraan ten slotte maar weinigen zullen ontkomen. In elk geval is men het er ovi :r eens, dat deze wet, na de ministerieele verklaring, althans op de Veluwe vrijwe.' aln een mislukking kan worden beschou\ vd, wat betreurd kan worden, doch waaraan thans niet meer te verhelpen zal zijn. f In verband met ds desbetreffende be richten wordt er van bevoegde zijde op gewezen, dat het nint juist is, als zou de Minister toegezegd hebben een dusdanige wetswijziging te overwegen, dat op grond van gemoedsbezw'arttn vrijstelling van ver- zekeringspllcht ge geven zou kunnen worden. De indiening van ten wijziging in het wetsontwerp staait nog niet vast, en zoo lang geen wijzig-,ing vast staat kan geen dispensatie verleend worden van de wette lijke verplichtingen. De loonen der gemeente-werk- lied 2ii te Amsterdam. Naar >Het Volk* mededeelt heeft de Commissie van Bijstand voor de arbeids zaken in haar vergadering van 1.1. Maandag uitgesproken, dat het minimum loon der gemeente-werklieden ongeveer f32 per week zal moeten zijn. Ex-keizer Wilhelm en de belastin g. Minister de Vries heeft in de Kamer, tijdens de behandeling van de begrooting van financien gezegd, dat zoodra bekend geworden was, dat de Ex-Keizer een huis te Doorn had aangekocht, waaruit te conclu- deeren valt, dat hij hier wilde blijven, de belastingadministratie aangeschreven is, dat de keizer in de Nederlandsche belasting moet worden aangeslagen. De gemeenteraad van Wieringen heeft, naar aau Het Volk wordt gemeld, den ge wezen Duitschen kroonprins op het suppletoir kohier van den hoofdciijken omslag aange slagen naar een inkomen van f 800.000. De laatste wilsbeschikking van F. Domela Nieuwenhnis. »De Vrije Socialist* schrijft: »Mijn blad »De Vrije Socialist* moet ophouden als zoodanig te bestaan na het eindigen van het kwartaal van mijn dood. Door mij opgericht is het heelemaal mijn kind geworden, vol zorg en moeite groot gebracht. Willen anderen het laten doorgaan en den titel behouden, mij goed, maar het houdt als mijn blad op te bestaan.* Brand door dan bliksem Het korte, doch krachtige on weder van Donderdagavond heeft in de gemeente Am stelveen vrij wat ontsteltenis teweeg ge bracht. Want de eerste bliksemstraal trof den bekenden Koenermolen, nabij den Schinkel. Deze molen zorgde vroeger voor de bemaling van den Buitendijkschen en Buitenveldertschen polderthans is hij op nonactiviteit gesteld en dat men hethooge, zware gebouw niet heeft afgebroken, is alleen te wijten aan zijn pittoresk voorkomen. De bemaling geschiedt thans door een mo derner gemaal met electromotoren, dat vlak bij den molen gelegen is. In "den ouden Koenermolen woont thans een boerenfamilie, wier koeien gestald zijn in eenige houten gebouwen. Om kwart vóór acht ongeveer sloeg de bliksem in den molen, de kap wegrukkend, zoodat het hout meters in het rond vloog. Vandaar sprong het hemelvuur over naar de schuur, sloeg door een gebroken ruit en trof drie koeien, die op slag gedood werden. Angstig loeiend en brullend trachtten de' andere elf koebeesten zich te bevrijden, wat niet gelukte. De bliksemstraal zette alleen den molen in brand en eenige minuten later sloegen de vlammen uit de ronde kap, die 't bouwwerk als met een helm bedekt. Hevig verschrikt vluchtte de familie Ver haar, bestaande uit man, vrouwen werkster den molen uit. Bijtijds, want het vuur baande zich reeds knetterend een weg langs de zware balken, die het gevaarte steunen. In een oogwenk wapperden de vlammen van de wieken. Draaien, zooals bij veel brandende molens 't geval is, deden ze echter niet, oindat ze aan den ketting stonden. De familie Verhaar bracht met veel moeite de elf koeien naar buiten. De storm, die opgestoken was, deed het vuur heel hoog boven de natte, verlaten velden oplaaien. De Nieuwer-Amstelsche brandweer had met haar brandspuit den langen, moeilijken tocht aanvaard. Veel te blusschen viel er echter niet. Het gevaarte is naar beneden gekomen, mot donderend gekraak, een enorme vonken- zuil omhoog stuwend die als een gouden regen over de biankstaande weilanden daalde. De heele molen brandde tot den laatsten balk af, De hooiberg en schuur bleven be houden. De meubelen zijn verbrand, evenals het geld van de familie Verhaar. De rampzalige zonnevlek. De astronomische medewerker van de Tel. wijst er op. in verband met de voor spelling van den Amerikaanschen astronoom Albert Porta, dat In vroegere eeuwen de wereld reeds meermalen door dergelijke voorspellingen verontrust is, die dan meestal verband bielden met 't verschijnen van kometen e.d. Door dergelijke voorspellingen is reeds meermalen noodeloos onrust gewekt. Bovendien is het niet mogelijk een zonne vlek te voorspellen, en al zou dat een grooto vlek worden, dan is 't nog gevaarlijk met 't bloote oog in de zon te kijken, daar altijd een deel der zon niet bedekt is. Betoogd wordt dat geen enkel sterrekundig gegeven het naderen van iets buitengewoons aanduidt, zoodat verondersteld wordt, dat de geheeie voorspelling een fantastische humbug Is. Achterbergh Pleter Willem, z. v. Willem Frederik Steyn en Harmke Blouw Elbert, z. v. Teunis Bouman en Gijsberta Marga- retha v. de Kuilen Hendrik Cornelia, z.v. Gerrit Johannes v. Dam en Emilia Bertha Wilhelmina Elvira Thielens Everarda Alyda, d.v. Jacobus Kerkhof en Maria v. Zeldert Hendrikus Cornelis, z. v. Joseph Uding en Aalbertje v. Beek Johan Antoon, z. v. Gerrit Bos en Jannetje Reintje v. Dier- men Johanna Barbara, d.v. Bertus v. Hoeyen en Johanna v. Dijk Wilhelmus Antonius, z.v. Franciscus Johannes Kisner en Francina Catrina Bauland Hendrik Antoon, z.v. Arie Speyers en Jannigje v. Elteren Cornelia Aibertha Johanna, d.v. Hendrikus Albartus Smink en Adriana de Ruyter Cornelis Jan, z. v. Gradus Cor nelis Key en Gerritje Braun. ONDERTROUWD Adam Johannes ter Linden en Yda Jo hanna Heinsius Wouter v. Bloemendaal en Aaltje van de Beek Johannes Bertus Snijders en Gerarda Heere GEHUWD: Jacob Cramer en Adriana Johanna Sara Meskes Johannes Kloosterhuis en Rientje v. Anken. OVERLEDEN: Cornelia Boessen, 65 jr., echtgen. v. Aart v. de Brug Johann Theodor Schwitzner, 86 jr., wedr. v. Johanna Antonia Legebeeke Maria Josephina Ilubertina Wevers, ,-7 jr., wed. v. Sybrandus de Jager Maria Fak- kert, 78 jr.; wed. v. Wouter Poort Fran cina Helena v. Rossum, 26 jr., ongehuwd Wilhelmina Maria v. Ilartskamp, 37 jr„ on gehuwd Harm Hendrik v. ".'een, 2 jr. Hendrik v. de Hoef, 16 jr., ongehuwd Maria Smink. 49 jr., echtgen. v. Antonius Berg Hendrik Bruinekool, 7 wekep Johannes Antonius Kaspers, 3 mnd. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 December 1919. Ned. Herv. Gom. St, Joriskerk. Voorm. 10 uur, e Godsdienstoefening, s Avonds 6 uur, Remonstrantsche kerk. Voorm. ioj uur, Dr. R. Miedema. Doopsgez. Kerk. Voorm. jo'/g uur- Ds. E. M. ten Cate. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/ï uur, Ds. de Jongh. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Douncr. 's Avonds 5l/a uur, Ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Avonds 5V2 uur, Ds. Donner. In alle diensten collecte Theologische School. Woensdag 10 December 19:5, Zuidsingel. 's Avonds 7>/j uur Ds. Teerink, Cbr, Geref. Kerk (W. v. Mechclenstr.) Godsdienstoefening. MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 5 Dec. «9,9. Appelen f 2.50 a f5. Peren f2.50 a f4.50 Zandaardappeleu f4.75 kf5.50 Hoetidereicren f 26.k f 28.—. Hooiboter f 3,20 k f 3 »0_ Kippen f 2.— a f 3.50. Piepkuikens f 0.80 J f 2.25. Kuikens f 4.— k f 6.00. Jonge eenden fo.a fo.Oude eenden (x.$ok 13.—. Hazen f 3.50.k f4.50. Wilde konijnen f i.J. a fi.sj. Tamme konijnen f3.00 f5,00 per stuk. Duiven f 1.70 a f2.00 per paar. Vutte varkens f,af. Magere varkens f80 f 150. Zeugen f 200 k f 260. Biggen f 15.- k f48.-. Kalveren f k f t._ Aangevoerd waren ongeveer 350 heet. Appelen, 60 heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen; 40 heet. Zaudaardappelcn1000 stuks Hoendereieren st. Eendeneieren 150 Kilo Hooiboter; - Vette Varkens'; 30 Magere Varkens Varkens voor export' slagerijen; 200 Biggen, 10 Zeugen, Kalveren, ADVF.RTENTIEN. Aan 't Commissariaat van Politie te Amersfoort kan geplaatst worden voor een proeftijd van één jaar, waarna vaste aan stelling kan volgen, een op een salaris van f «150—f 1525. Ver- eisehtenniet beneden 21-jarige» leeftijd, goed ontwikkeld, gezond gestel, eenigs2ins bekend met de moderne talen, nette hand schrijvende, kennis van machineschrijven strekt tot aaubevellng. Verzoekschriften worden ingewacht bij den Commissaris van Politie aldaar vóór 15 December as. TE BAARN wordt verlangd in een gezin van twee personen, een flinke P.G. die uitstekend kan koken en netjes sverken. Hoog loon en veel verval. Hulp van tweede-meisje en huisknecht aanwezig. Er. fr. met opgaaf van leeftijd enz. aan Mevr, ENGELEN, Villa »Heuveloord« Baarn, ER WORDEN GEVRAAGD: Bekwame Machinestiksters Handwerksters Rggsters Persers en Machinestiksters voor Knoopsgatenmachines. Burgerlijke 8 tand van Amersfoort, van 28 November t/m 4 December 1919. GEBOREN: Willempjc, d.v. Jan v. den Brink en Jo hanna v. Roemburg Arnold, z. v. Coen- raad v. Nieuwtahuizen en Everarda Arnolda v. Bekkum Petrus Adrianus, z v. Hen- drikus Antonius Kuyer on Cornelia Anna Maria Luyban Angenicta, d. v. Aart v. Meeleren en Angeniat Vcenendaal Erik, z. v. Martin de Hoog en Aletta Martha v. l)o Besturen der MANUFACTURIERS-VEREENIOINGFJ hier ter stedo geven hierbij kennis, dat de zaken hunner leden vanaf des avonds ten 7 ore en Zaterdagsavonds ton 10 uro zullen Ondergoteokendcn beriehten, dat vanaf L. HOUBAER. MAGAZIJN „DE DOM". C. HEHENKAM1' Co.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2