Donderdag II f December 1919. No. 9269. 69e Jaargang fiitgav* van Dmkkurj ,i><* AiiiorMfuortNCia» Courant. voorheen Firma H van Cleeff". RKDAC1EUR: F. W. H. O U DENS. AMERSFOORT Verschijnt itinsdiig-, Domlcriltuj- en Zaterdagavond. JOaueaier't pw 3 maanden j t.~ franco per post 1.15 AdvortO1 tliiu 1—6 .-«gels 60 ceo'.; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag Kosteloos. Legale, oflicieele- en oiiteigetiiugs- advertentien per regel 15 cent. RbClaraos 1 regels /1.25 Bewijsnummers worden iu rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiSn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. OVERZICHT. Buitenland. Binnenland. RAADSOVER2X1T. Vergadering van Dinsdag 9 December 1919 Dat was een bofferd. Dinsdagavond 7 uur begonnen en 8 uur al weer weg. en dat met een (niet-veelzeggende) agenda van meer dan 40 punten. Zoo iets mag wel in de krant Het ging alles van een leien dak aan vragen om credieten van f 35000 en f 45000 ten behoeve resp. van een nieuw gebouwtje en een stnomgcleiding aan de ammoniumsul- pbautfabriek, en voor den aankoop van watergastoestelien, gingen er door als koek. Onze geachte Wethouder van de Bedrijven was er /elfs stil van. Doch d'r is weer of liever: er komt wéér. llebbcn Ged. Staten niet pas hun goed keuring verleend aan de geldleening van 3 ntillioen Wat zullen we dan nog lang praten over 'n crcdiet van 'n 80000 pop? Het ging dien avond in hoofdtaak over den aankoop van katoen, die nu toch niet 1 aangekocht zal worden. Die gansche katoengeschiedenis stond Dinsdagavond wel in het tceken van de «principes.» We herinneren ons, niet waar, hoe een vorige maal (30 September) van S. D.-zijde werd aangedrongen, om overtegaan tot aan koop van katoen, volgens aanbieding van den minister en tevens voor den bijslag van 10 cent per el eet- blanco crediet te ver- lcenen, waarop in de volgende vergadering B. en W. voorstelden, niet met dien aan koop van katoen te beginnen. De Raad echter, dacht er toen in meerder- j heid anders over, met het gevolg, dat het voorstel van B. en W. kelderde en dies kwamen B. en W. thans, overeenkomstig den wensch van den Raad met 'n ander voorstel, n.l. om een crediet aanvrage voor katoen-verkoop van f 1000, waardoor dan zij, wier inkomen over 1919 minder dan f1500 bedraagt, dit katoen van de gemeer.te zouden kunnen betrcKken, een voorstel echter, dat niet van harte ging, want B. en W. waren er zelt in «priucipe» tegen. De rooie fractie, bij monde van gezel Polder, voud f »ooo crediet veel te weinig en hij stelde voor dat bedrag te verhoogen tot f4000, en de distribueering van het katoen op dezelfde wijze te regelen als met den bijslag op de braudstoffen geschiedt. Het R. K. raadslid Nieuwendijlc moest er echter niets van hebben. Hij begreep zelfs niet, waarom die katoen-kwestie in de vorige vergadering, waarin hij, als minder heid mankeerde, niet aangehouden was. Dit werd hem echter door den voorzitter wel duidelijk gemaakt. Toen hoopte hij als nog, dat B. en W. nog eerst in overleg zullen treden met de winkeliers-organisatie omdat het z.i. toch niet aangaat de betrokken handelaren in katoen nu zoo maar uit te schakelen. En toen sprong gezel Rekké van zijn stoei, «Waarom hebt ge dan niet er voor gezorgd,» riep hij den heer Nienwendijk toe, «dat ge de vorige maal present waart.» En bovendien, vervolgt hij, het gaat hier om ons «principe.» De katoen is bij de gemeente nu eenmaal in veiliger handen dan bij de winkeliers, nu weten we tenminste dat er niet geknoeid zal worden.» Ziet, dat woord «principe» heeft het rooie voorstel de das omgedaan, mogen we althans «arbeider» Kraan gelooven Immers toen kwam deze R. K. arbeider uit zijn hoekje en sprak«Ja, boor eens, als Rekké nu over principe spreekt, dan kom ik ook met mijn principe, en zal ik «tegen» stemmen. Gevolg voorstel verhooging crediet tol f4000verworpen; 'tvoorstel B.enW. f 1000 crediet kelderde eveneens (89 stemmen). Thans werden de heeren Wethouders ook principieel en stemden tegen hun «eigen» voorstel. Derhalve geen gemeente-kafoen 1 Eigenaardig is de houding van de R. K, «arbeiders-afgevaardigden». Arbeider Kraan stemde de vorige maal vóór het katoen, voor het belang van de arbeiders, -n dus toen tegen zijn principe. Thans stemde hij overeenkomstig zijn principe «tegen» of tegen bet belang van de arbeiders. Zijn collega Noordman stemde de vorige maal tegen het katoen, doch nu, Dinsdagavond, in afwijking van zijn collega Kraan, vóór een crediet voor katoen van gemeentewege. En beiden zitten in den Raad als «arbeider!» O, die principesZe zijn als koffiedik zoo helder. Ten slotte willen we nog even aanstippen, dat van de afd. Amersfoort van den Boud van Ned. onderwijzers een verzoek is inge komen met ingang van 1 December de salarissen van het onderwijzend personeel volgens de nieuwe verordening uiiiebeialen en dan tevens ook bet achterstallige uitte- Beslolen werd aan adressanten te berichten dat bij de uilbetaling over December 1919 alles zal worden verrekendverder is het adres voor kennisgeving aangenomen. Omtrent bei adres van S. W. Melchior, om de afwijkende beschikking van B. en W. tot uitvoering van een bouwplan niet goed- tekeuren, werd besloten dit iu handen te stellen eener commissie, beslaande uit de drie rechtskundige leden Mr. Stadig, Mr. van Traa en Mr. Verhoef. Het voorstel van B. en W. om het kleedinggeld voor het politiepersoneel, te rekenen vanaf 1 Januari 1919 te stellen op f 150. hieronder niet begrepen ite nachtwachts, en voor den Hoofdinspecteur en de inspec teurs op f 200 werd aangenomen. Bij de Rondvraag geen nieuws voor deze rubriek. Twee der Edelachtbare:) waren niet verschenen, de heeren Hofland en Stadig. Wauneer krijgen we nu de begrootings- dubatlen, waar onze belasting-betalers zoo naar smachten. De pers smacht echter niet! r r H A.H.V..MEUWKEKK M M rA L. Beekstr. 14,Tel 317a, Amersfoort. J h ElBctfisciiB Meubelmakerij H H IN A M K VIILEM I N'KN EN M M KANT 0 It .11 B U BK EN M BEVOLKING. Kruisk. 59 n. Deventer Mej. G. Scheerder, Xieuwstr. 19 n. Amsterdam F. van 't Wei, Hoogeweg 17 n. Doelinchem C. Hoens. B. en Dalstr. 4 naar Schiedam Kleber-Denig, 't Zand 23 r.. Amsterdam t. Halgo, Hellestr. 39 naar Middelburg Mej. M. de Waal, Krommestr. 53 n. Am sterdam G. Schmidt, Muurh. 131 naar Amsterdam A. Kraak, Utrechi.weg n. botterdam Mej. E. Deuveren, Muurh. '25 n. Mijdrecht - P. Heesemans, l.eusderw. j6 naar den Haag - Mej. A. Nieuw enhuis, Pr. Martel. 8 naar Amsterdam Boe- scbotcn, Schimmclp.str. 12 n. Leusden Mej. J. Dekker. Staiionsstr. 21a naar den Helder W. Strooper, W. v. Mechelenstr. 9 naar Leiden Mej. M. Jansen, Fr. v. dlankenh.str 21 ti. Amsteroam Mej. J. Bouwman. Leusder weg 14 ri. Apeldoorn Mej, J. Naberhuis, Utrecht.weg 09 naar Rotterdam B. Huizing:1. Treekerbergje n. Amsterdam G. Jonker, J. Toliiusstr. 7 naar Harderwijk Mej A. Veen. Muurh. 117 n. Stoutenburg Mej. J. v. d. Berg, Plantsoen 1 naar Bussum - A. Simons, Langestr. 35 n. Tilburg O. Bauer, F. v. ülankenb str. 13 v. Leusden J. Freure, Lageweg 12 n. Berg-Ambacht G. v. d. Werf, Lavendelstr. 11 naar Amsterdam Mej. H. Walet, Groenest. 4 n. Hoogland Mej. A. de Gooyer, Havik 4t naar Schalkwijk A. Klasser, Utrecht, weg 113 11. Amsterdam T. Broekman, 1 leiligenb.- weg 58 naar Utrecht C. Derrijx, Ver- boevenstr. 4 n. Hoensbroek Mej. C. v. Eek, Zuidsingel 18 11. Amsterdam H. Dootnekamp. v. Bemmelsti. 491 tt. Hoeve laken Mej. F. Westerlaken, 11. v. Vian- denstr. 2 naar Giessen H. Arler, Ver- hoevenstr. 8 naar Amsterdam - Wed. A. Sleeking, Vallcestr 29 naar Utrecht. Opgave van vertrokken personen j van 7 t/m 14 Nov. 1919 J. Bos, Bergstraat 23 naar Baarn W. Scboonderbeek, St.-Ar.driesstr. 10 11. Hoog- j land H. Zijlstra, Aldagondestr. 73 naar 1 Harderwijk E. Soerewijn, Soesterw. 331 j tiaar Brussel G. Klein-Burink, Parallehv. 12 n. Neede Wed. van Munster, Havik i 28 naar Amsterdam G. Hoeyen, Arnh,- 1 weg 113 naar Leiden Mej. W. Arlar, Monnikenpad 4 naar Antwerpen J. van Genderen. Arnh.weg 31 naar Hilversum H. v. d. Laan, Scheltussir. 29 n. Rotterdam Mej. P. Hanzon, Kamp 14 naar Zeist C. Vinju, v. Bemmelstr. 74 tiaar den Haag Mej. J. Meyers, F. v. Blankenh.str. 6 naar den Haag R. de Goede. Hooge- weg 43 naar Almelo Mej. T. Bouwer. Utrecht.weg 319 n. Velsen Groen en- berg, Kamp 88 n. Arnhem J. 1 .odewijk. Rembrandtstr. 15 n. Haarlem Mej. W. de Wesrt, Schimmelp.str. 46 11. Utrecht - H. Gaastra, St.-Jorisstr. 46 n. Rotterdam - Mej. J. Kerkman, Westerstr. 111 n. Amster dam Mej. G. v. d. Horst, J. v. Oldenb.l. 16 tt. Zwolle Wed. J. Buis. Eemstr. 25 naar Loenen J. Bonten, Soesterw. 112 n. Monnikendam J. Gerritsen, Coninck- straat 109 n. Amsterdam A. Borsboom, Utrecht.weg 291 n. Amsterdam Mej A. v. Haaften, Utrecht.weg 251 n. Utrecht L. Heusden v/d. Sluyse. KI. Haag 21b naar Hilversum Mej. J. Kampen, Pr.- Mariel. 8 n. Utrecht Mej. H. Schinkel, Pr.-Julianapl. 2 n. Kampen C. lüuyser, Pothstr. 31 naar Amsterdam Mej. J. Scholten, Schim melp.str. 31 n. Amsterdam Mej. J. v. Kampen, Emmalaan 8 naar Amsterdam C. de Kanter, Emmal. S n. Amsterdam -- H. Engelsman, H. v. Vian- denstr. 24 n. Rotterdam L. Willemsen, STADSNIEUWS. Belangrijke mededeeling! Men meldt ons: Het komt vaak voor, dat een werkgeef ster in onzekerheid verkeert omtrent haar verplichting tot premiebetaling ingevolge de Invaliditeitswet voor een naaister of een werkvrouw, die slechts een of twee dagen in de week- bij haar werkt. Als oplossing uit deze moeilijkheid diene het volgende Die werkgeefster betaalt de volle week- premie, bij wie de naaister of werkvrouw voor het eerst in die week werkt. Werkt /ij b.v. Maandag bij Mevr. A., dan betaalt deze de heele premie ook al zou zij in die week 3 volle dagen bij me vrouw B. werken. Werkt zij Maandag en Dinsdag niet, dan betaalt mevrouw C., waar /ij Woensdag werkt, de volle weekpremie De premie mag in geen geval van het loon worden afge houden. Sommige werkgeefsters voelen deze re geling als een onrechtvaardigheid; wij meenen te mogen opmerken, dat de werk geefsters zelve- of een Vereeniging van Huisvrouwen in deze het initiatief kunnen nemen om tot een voor haar gevoel billijker regeling te komen, b.v. door een vergelijk te treffen, waarbij 6 werkgeefsters elk iu 6 weken éénmaal de premie voor een bepaalde naaister of werkvrouw betalen. Voorts bereiken ons veel vragen de verplichting tot premiebetaling 1 dienstbode. Ten eerste, wanneer de premie n taald worden. Dit behoort te geschieden vóór of bij BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. elke uitbetaling van loon. Het verdient aan beveling, dat de werkgeefster de rentekaart van het dienstmeisje in bewaring neemt, waarvoor'zij aan het meisje een schriftelijk ontvangst-bewijs ter hand stelt. Het rente- boekje wordt zorgvuldig opgeborgen en wordt bij opzending van de rentekaart, omdat de geldigheidsduur daarvan gaal verloopeu de duur der geldigheid staat op elke kaart aangegeven meegezonden aan den Raad van Arbeid. De werkgeefster moet de zegels, die zij opplakt dagteekeneo. Betaalt zij over meer dan één week, b.v. over 3 maanden (13 weken) dan behoeft zij alleen bet laatste van de 13 weekzegels te daleeren en wel op den datum van uitbetaling. Voor een dienstmeisje, evenals voor een werkvrouw en een naaister, die behalve baar loon in geld ook nog kost, of kost en inwoniog genieten, wordt betaald in de loonklasse, waarin zij volgens baar leeftijd en sexe bebooren, dit is voor vrouwelijke personen tusscben 14 eu 21 jaar in de 3e loonklasse (f 0.40 per week) en voor vrou welijke psrsonen boven 21 jaar in de 4e loonklasse (f 0.50 per week.) Het doet er dus. indien een dienstbode kost en inwoning geniet, niets toe, op hoeveel men die kost en inwoning zou kunnen schatten. Alle vrouwelijke dienst boden van den zelfden leeftijd, behooren in dezelfde loonklasse. Ten slotte zij er nog de aandacht op gevestigd, dat het adres van den Raad van Utrechtscheweg 133, Amersfoort niet Hilversum, zooals menigmaal wordt geschreven. Hondsdolheid. De Burgemeester van Amersfoort; Gelet op het Provinciaal Blad van Utrecht No. tzS van 1919; brengt het volgende ter openbare kennis: «De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, Gelet op de omstandigheid, dat te Nun- speet (gemeente Ermelo) zich een geval van hondsdolheid heeft voorgedaan tengevolge van een beet door een zwervenden bond; Overwegende, dat het in verband daar mede wenscheiijk is in de aan de provincie Gelderland aangrenzende gemeenten in dit Gewest het dragen van muilkorven voor honden voor te schrijven; Gelet op Artikel 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad Nr. tto) laatstelijk ge wijzigd bij de wet van 15 December 1917 (Staatsblad Nr. 760) en op de aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 22 Mei 1876, Nr. 44, AfdeelinglX M.P.; Beveelt: Dat gedurende vier maanden, te rekenen van den dag der afkondiging van dit be sluit, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeenten Bunschoten, Hoogland, Amersfoort, Stoutenburg, Leus- den. Woudenberg, Renswoudc, Vecnendaal en Rheneit bevinden en niet binnen een gesloten erf aan een ketting liggen, moeten voorzien zijn van oen muilkorf, volgens bet model, vastgesteld door den Minister van Binnenlandsche Zaken gehandhaafd door den Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid en door artikel 3 der wet van 28 April 1906 (Staatsblad Nr. too) en aan wezig ter Secretarie van genoemde Ge- Amersfoort, 9 December 1919.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1