Bel dan op No. 42. worden gesteld aan bet Levensmiddelen- bureau, Appelmarkt en de arbeidsbeurs, Davidshof. Tijdens de uitreiking der broodkaarten van 16—22 December 1919. Deze formulieren moeien behoorlijk inge vuld aan het Levensmiddelen bureau worden ingeleverd voor 1 Januari 1920. Bij latere inlevering kan geen toeslag meer worden toegekend. Amersfoort, 11 December 1919. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Gemeenteraad. In de Dinsdagavond gehouden Raads vergadering werd een verzoek van de Com missie voor Kindervoeding om over 1920 weder een subsidie te mogen ontvangen, groot f 450, aangehouden tot de behandeling bij de begrooting voor 1920 Mededeeling werd gedaan, dat Ged. Staten hun goedkeuring hebben verleend tot het aangaan eener geldleening, groot 3 millioen gulden. Tot onderwijzer aan de school voor Voort gezet Lager Onderwijs werd benoemd de heer Boer. Aangenomen werd met 12—5 stemmen die der Soc. Dem.. het afwijzend advies van B. en W. op het adres van J. Roschar c.s. om terugtekomen op het besluit tot ver hooging van het cursusgeld van den Hoofd actecursus. Aangenomen werd het advies van B.en W. om de jaarlijksche subsidie van de commissie tot wering van schoolverzuim te brengen op f 600. Voor hei eerste Nederlandsche Wegen, congres wordteen subsidie van f 100 verleend, Een buitengewone subsidie zal worden verleend voor den bouw van een lighal aan de Amersfoortsche Vereeuiging tot be strijding der Tuberculose. Óp voorstel van B. en W. werd o.m. besloten tot aankoop van bet perceel «Neder berg* aan den Utrecbtsche weg No. 17. Verworpen werd met 8-9 stemmen bel voorstel van B. en W. om een crediet van f 1000 te verleenen tot aankoop van katoen, nadat een voorstelPolder dit crediet tot f 4000 te verboogen, eveneens was ver worpen. Van af t Januari 191915 het kleedinggeld voor hst politiepersoneel, uitgezonderd nacht wakers gesteld op f 150.- en voor den Hoofdinspecteur en de Inspecteurs op f200. Chr. Gereformeerde Kerk. Op het tweetal voor een beroep bij de Chr. Geref. Kerk te Zaandam komt ook voor Ds. L. H. Beekamp alhier. Liederavond. De Maandagavond gehouden liederavond ln >Amicitia< mag vooral ten opzichte van hetgeen ten gehoore werd gebracht, uit stekend geslaagd heeten. Wat de opbrengst van het concert betreft, welke ten bate komt van den ontzettendeti nood, die in Oostenrijk-Hongarije geleden wordt, wij ge- looven niet, dat dit zal meevallen, want er waren nog plaatsen te over, die voor het doel, dat de beer en Mevrouw Mooy op het oog bad, alle te kort hadden dienen te zijn; dan zouden we tenminste een uit verkochte zaal hebben gehad. Van de mooie heldere sopraanstem van Mevrouw Mooy—Molenaar ging dien avond voor het oor een groote bekoring utt, over de bier bewezen praestatie dan ook één woord van lof. Het kwam ons voor, dat het programma wel wat overladen was en er te veel op zulk een avond van hare krachten zou worden geëischc. De vertolking echter van welk lied van het programma ook, ken merkte zich door zulk 'n irischheid en zui verheid, dat blijkbaar de groote verscheiden heid op deze begaafde zangeres niet den minsten invloed had. De veelzeggende medewerking van Jonk vrouw Tuddie von Schmidt auf Altenstadt nam dezen avond een heel wat bescheidener plaats in, doch voor het dankbaar auditorium voldoende om door een warm applaus te kunnen onderstreepen, hoe zij als alt de beschikking beeft over een bij uitstek goed ontwikkeld orgaan. Wanneer wij nog ten slotte den heer Mooy gaarne onzen dank en hulde brengen voor zijn onberispelijke begeleiding, dan constateerden wij in den aanvang zeker niet te veel, toen wij neerschreven dat ten op- zlcute der praestatiën van eeti welgeslaagden avond mag worden gesproken. Een Lustrum. Ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de gemengde Geheel-Onthouderszang- vereeniging »Door Onthouding Vereenigd* (D. O. V.) had Dinsdagavond in »de Arend* alhier een feestavond plaats, onder leiding van de directrice van D. O. V., mevrouw E. G. W. Bethe ven Eijken ven Baarn, een «vond, die zeker in alle opzichten wel geslaagd mag heeten, althans, naar ons wordt medegedeeld) door bezigheden elders waren wij tot onzen grooten spijt niet in de gelegenheid dien avond tegenwoordig te zijn) liet de vertolking van bet voor dit doel samengestelde programma niets te wenschen over, er mag zelfs geconstateerd worden, dat in verband met hetgeen dezen avond door zangers en zangeressen ge- praesteerd werd, dit koor een hoopvolle toekomst tegemoet gaat, dank zij de groote en bezielende toewijding, waarmede zich de directrice, Mevr. Bethe, van baar taak weet te kwijten. Het kan ons daarom zulk 'n groot ge noegen doen. dat ter gelegenheid van dit eerste lustrumfeest. D. O. V. in het bezit werd gesteld van een keurig vaandel, als symbool van hetgeen er leeft in de harten van koor en directrice. Wij feliciteeren D. O. V. met dit kostelijk eigendom. Moge het vele lauweren oogsten 1 Laten we nog vermelden, dat tableaux vóór de pauze «Harmonie* en daarna «Zang kunst* het noodige effect deelachtig werden, terwijl het kluchtspelletje met zang en de nummers van den declamator P. Becker een aangename afwisseling vormden, die bij het goed opgekomen publiek welindnn smaak vielen. Worstvergiftiging? Naar wij vernemen zijn dezer dagen ver schillende personen van twee gezinnen te dezer stede ziek geworden, gepaard gaande met brakingen. De worst, die in beide gezinnen van den zelfden leverancier genuttigd werd, is ter onderzoek opgezonden. De toestsnd van de patiënten is niet ernstig. Brand. Vermoedelijk door het spelen met lucifers door kinderen is de hooibergschuur, staande achter het perceel Arnhemscheweg 166 ge heel afgebrand. Verzekering dekt de schade; verdere ongelukken kwamen niet voor. Vredespostzegel. Hoogst waarschijnlijk zal omstreeks Kerst mis van dit jaar, de Internationale verkoop plaats vinden van den «Vredespostzegel* die gedurende een nog nader te bepalen tijdstip aan alle Postkantoren ln Nederland ver krijgbaar zullen worden gesteld en waarvan de opbrengst zal strekken tot het weder- opbouwen van de Kathedraal van Rheims. Het Boedapeater Strijkkwartet. Het Boedapester Strijkkwartet (gevormd door Hauser, Indig, Ipolyi en Son) komt 23 Januari Amersfoort met 'n bezoek vereereo. Het concert (deel uitmakend van een tour nee door het geheele land) is ten bate van het Hongaarsche kind. De N. R. Ct. meldt tevens: «Deze kunstenaars hebben gemeenschap pelijk met genoemd comité besloten een gedeelte van de opbrengst, welke geheel afgedragen wordt aan het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, als dank der Hongaren aan bet zoo hulpvaardige Nederlandsche volk, Nederlandsche kinderen ten goede te doen komen en o.a. ter be schikking te stellen van de Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose, tot uit zending van kinderen naar vacantiekolonies, enz. A. D. Een pieudo Jbr. Mr. Volgens het A. D. is dezer dagen door de Aroersioortsche militaire politie te Zevenaar gearresteerd een zekere B. zich noemende Jbr. Mr. Bijvanck de Morellie, als verdacht van oplichting van een 40m van pl.m. f to.ooo in Amsterdam. Hij is ter beschikking ge steld van den Commissaris van politie sectie III te Amsterdam. Ook een nachtwacht. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen J. J. S, oud 21 jaren, geboren te Zandvoort, milicien-soldaat bij het toe Reg. Infanterie, die in eersten aanleg door den krijgsraad te Arnhem was veroordeeld tot acht dagen gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van zes maanden, ter zake dat bij in den nacht van 27 op 28 Jannari 1918 te Amersfoort in het kamp Vlasakkers, toen hij als nachtwacht was uitgezet om te waken tegen diefstallen, van den nachtwacht, den soldaat B. S„ eenige sigaretten heeft aangenomen, wetende dat deze die sigaretten op de kamer had ge stolen ten nadeele van C. T. Het Hof veroordeelde beklaagde voor deze feiten tot een voorwaardelijke gevan genisstraf van een maand, met een proef tijd van een jaar. Rechtszaken. De rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de volgende zaken; G. H. H.. 16 jaar, smidsknecht te dezer stede, werd wegens diefstal van anthraciet en een zak ten nadeele van den vader van H. P. K. tot f15 boete, subs. 1 maand tuchtschool veroordeeld. A. v. d. B„ 22 jaar, arbeider alhier, wegens diefstal van boomstammen ten na deele der gemeente Amersfoort tot f 15 boete, subs. 15 dagen hechtenis. D. K., 34 jaar en A. v. Z. 23 jaat, arbeiders alhier, wegens diefstal van hout ten name van T. B„ ieder tot 5 dagen gevangenisstraf. C. H. A., 20 jaar en R. v. K„ 27 jaar, chaufFeuraTe dezer stede, wegens mishande ling en beleediging van den politieagent W. H., no, 1 tot 3 weken en laatstge noemde tot een week gevangenisstraf. Uit het politie-rapport. Dezer dagen ia zekere E. J. d. R. in een perceel aan den Arnhemschen Weg plotseling doodgebleven. Hij is per politie- brancard naar zijn woning aan den Bis- schopsweg vervoerd. Bekeurd ter openbare dronkenschap W. v. d. D. wonende te Soest en H. J. de V. wonende Soesterberg. Bskeurd voor het houden van een mestverzameling A. den E. wonende Bol derstraat. Nachtverblijf verleend aan J. W. Scb. gedomicilieerd te Hoorn. Hebt II een Taxi of Auto noodig? Buitenlandsche Kroniek. De nota aan Duitschland. De lang-voorspelde dreigende nota der Entente aan Duitschland is dan toch ein delijk losgekomen; nadat de vorige week de tekst al vastgesteld en goedgekeurd heette en de Franschr regeering door mid del der pers de wereld een nieuw stukje Clemencistiscbe politiek voorspeld had, hebben de boudgenooten (Engeland voor namelijk) een spaak in het wiel gestoken, waardoor eerst gisteren de overhandiging kon plaats hebben. Dat deze vertraging een verzachting van den inhoud zou beteeksnen, was duidelijk; Engeland kon niet meegaan met de felle wijze, waarop het overwinnende Frankrijk Duitschland nog eens even voor de laatste maal wilde knauwen. En nu de nota ge publiceerd wordt, blijkt de toon dan ook wel dreigend, maar de iuhoud minder ernstig dan voorspeld was. In deze nota worden de drie punten, waarom het ging, behandeld. De afzonderlijke nota inzake Scapa Flow weerlegt uitvoerig de Duitache opvatting, dat de vernietiging der vloot niet op haar verantwoordelijkheid is geschied; doch deze kwestie is van bijkomstig belang, verge leken bij de hoofdpunten. Deze bevatten drieërlei voordeel voor Duitschland: ie. De krijgsgevangenen komen onmid dellijk na de ratificatie terug. ze. Het gevraagde vlootmateriaal zal niet behoeven te worden uitgeleverd, als Duitsch land kan aantoonen dat daardoor groote levensbelangen van het Rijk worden ge schaad. 3 e. De scherpe bepalingen van het aanvullend protocol, die de Entente de macht geven, de nakoming van bet verdrag desnoods met geweld te elschen, worden eenigszins verzacht door de verwijzing naar de waarborgen, die het vredesverdrag en de gebruikelijke methoden van volkenrecht geven. Men mag aannemen, dat deze verzachting het vdor de Duitsche regeering mogelijk maakt, het protocol te teekenen. Men weet rtog niets van de opvatting, die er in Ber lijn heerscht, maar in Parijs is de pers kwaaden dat is een goed teekenwant nergens ter wereld treft men onverzoenlij ker en onbesuisder vijanden van Duitsch land dan bij de Parijsche schrijftafelstrategen en bureau-politici. Dank zij den invloed van Lloyd George en het koel verstand der Britten schijnt dus een dreigend con flict voorkomen te zijn. De indruk van Sanne's rede in Duitschland. De rechtsche pers te Berlijn bevat uit voerige beschouwingen over de verklaring welke door Mr. Sannes in de Nederlandsche Tweede Kamer is afgelegd en waarin gezegd wordt dat de aanwezigheid van den ex-keizer, den aanstichter van den wereldoorlog, een gevaar voor het land beteekent. Zij de pers der rechtsche partijen richt in dit verband heftige verwijten tot Kautsky en tot de regeering, die Kautsky met bet verzamelen der documenten beeft belast. De «Tagliche Rundschau* schrijft, dat alleen de tendentieuze publicaties uit bet boek van Kautsky in de Engelsche en Neder landsche pers aanleiding gegeven kunnen hebben tot een opinie, zooals die door Mr. Sannes in zijn redevoering tot uitdrukking is gekomen. Opgemerkt dient «lat de bladen der rechter zijde in hun pogingen tot verontschuldiging van den keizer van een verdraaiing der feiten niet terugschrikken. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De Stucadoor Zwiers, die in de papier fabriek der firma Van Gelder bezig was met witten, kwam in aanraking met de as van een der machines. De man werd eenige malen rondgeslingerd met het gevolg, dat de borstkas werd ingedrukt. In zorgwek- kenden toestand is hij opgenomen. De stucadoor Zwiers, die bij het witten in de papierfabriek der firma van Gelder door een »s werd gegrepen, tengevolge waarvan hem de borstkas werd ingedrukt, is overleden. Hilversum. Zondagnacht vervoegden 2 personen zich aan het politiebureau om onderdak, wat geweigerd werd. Om het nu toch te ver krijgen, vernielde een der 2 heeren een lantaarnpaal, waarop ..atuurlqk aiu hun verlangen werd voldaan. HUIZEN. Eenigen tijd geleden vermeldden we melkvervalsching alhier bij 2e en 3e her haling en overschrijving gestelde max. prijzen (18 ets per L.). De Kantonrechter heeft in deze zaken geen geldboete, maar principale hechtenis geëischt. Soesterberg. Dinsdagochtend heeft de te luitenant G. A. Koppen met den te luitenant J.J. Koop man, als passagier, zijn reis per vliegtuig naar Italië aangevangen. Luitenant Koppen vliegt in een D. T. W.-toestel, een keurige donkere machine, met een nijdig wolfje beschilderd. Het toestel is voorzien van een 220 paards «Benz* motor en heeft een extra benzine-tank, waardoor het jj a 6 uur achtereen vliegen kan. Om kwart over 9 steeg luitenant Koppen met zijn passagier op, onder groote belang stelling van vele Soesterbergenaars en enkele gasten. Het weer was zeer fraai en spoedig was de D. T. W. uit het gezicht verdwenen in de richting van Parijs, de eerste landings plaats. Daarna wordt geland te Lyon, mis schien heeft nog eerst landing plaats in Marseille en vervolgens gaat het over Nice en Genua naar Turijn, waar, onze land- genooten den Italianen de contra-visite maken zullen. Nadat luitenant Koppen vertrokken was, begon het weer te betrekken en het duurde niet lang of er viel sneeuw. BINNENLAND. Marinebegrooting. De Minister van Marine verklaarde, naar aanleiding van geruchten welke den laatsten tijd liepen, dat hij de begrooting handhaaft, zooals zij bij de M. v. A. werd gewijzigd. De beer Hugenholtz (S. D. A. P.) neemt aan, dat uit die verklaring volgt, dat voor goed is afgezien van den afbouw der kruisers en dat zij niet zullen worden afgebouwd voor algemeene doeleinden of vlagvertoon. Op 5 Dec. deelde de Minister hem in een particulier onderhoud mede, dat over de oplossing werd gedacht, omdat sloopen oneconomisch zou zijn en de kruisers voor koopvaardij-doeleinden ongeschikt zouden zijn. Spr. heeft geen vertrouwen in den Minister, die zulk een weifelende houding aannam en daardoor het vertrouwen in het land en zijn prestige bij zijn officieren en ambtenaren verloor. Hij diende de volgende motie in: De Katner, van oordeel dat de vol komen ontreddering der marine, zoowel wat het materieel als het personeel be treft, de meest geschikte gelegenheid biedt om tot liquidatie der marine over te gaan, noodigt de regeering uit de daartoe vereischic voorstellen aan de Kamer te doen. De uitlevering van den ex-keizer. Soc. Dem. Sannes vraagt regeerings- maatregelen. In de Dinsdagavond gehouden Kamer zitting werd door den heer Sannes het verblijf van den ex-keizer hier te lande ter sprake gebracht. Kautskys boek heeft aangetoond, zal Sannes, dat de ex-keizer de stichter van den oorlog is geweest. Mocht hij vroeger geen gevaar voor ons land zijn geweest, thans is hij dat wel geworden. Spr. vraagt aan de regeering andere maatregelen ten aanzien van het verblijf van den ex-keizer te overwegen. Spr. meent dat de vraag van de uitlevering ernstig dient te worden overwogen. Nederlandsche schepen aan België toegewezen Uit Brussel wordt aan de Msb. gemeld: Het Belgisch Prijsgerecht heeft de vol gende Nederlandsche en Duitsche schepen definitief aan den Belgischen Staat toege wezen: dt Zaanstroom. Greisman. Niobe, Theseus Kalliope, Benina, Delia, Hermes en de Sirius, alsmede de zeilschepen Agiei.a, de Katwijk 72 en de Katwijk 84. Het N. V. V. en de 8-urendag. Op uitnoodiging van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen kwamen Maandag ia een der zalen van Parkzicht te Amsterdam bijeen vertegenwoordigers van de Soc. Dem. Kamerfractie en het bestuur van het N. V. V. om, nu de wet op den 8-uren-dag ook door de Eerste Kamer ut aangenomen, namens de bij het N. V. V. aangesloten organisaties aan de Soc. Dem. Kamerfractie en aan den heer Schaper in het bijzonder, een woord van waardeering te richten en een stoffelijk blijk daarvan aan te bieden. Door den heer Stenhuis, voorzitter van het N. V. V. werd de bedoeling van deze bijeenkomst uiteengezet, waarin hij schetste de groote beteekenis van den 8-uren-dag voor de arbeidersklasse. Speciaal tot den heer Schaper, die mede met zijne echtge- noote tegenwoordig was, richtte de beer

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 2