AMEHSFOORTSGQE COURAHT. Zaterdag 13 December 1919. No. 9270. 69e Jaargang PRIMA WIJNEN G*f KEU N EK E N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank Speciale nies voor den Mom SAFE DEPOSIT REDACTEUR F. W. H. OU DE NS. AMERSFOORT. Uitgave van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleefl". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Znterdugavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per poat Advorteuüën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag koateloo». Legale, officleele- en onteigening* advertentièn per regel 15 cent. Reclames 1-5 regels /1.25 Bewijsnummer» worden ln rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentlCn van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9) VALKESTRAAT 1 Telefoon 19, OVERZICHT. Binnenland. Verho ging Spoorwegtarieven. Mili tairen. De Ex-Keizerlijke bloedverwanten. De achterstallige salarissen der onder wijzers. STEUN roor de neodljjdcnde kinderen van ieder land, dat door don oorlog getroffen werd. Ingekomen bij da Redactie van N. N, f 3.50. Ter Knstkainer verwezen. Iemand maakte onlangs de opmsrking, dat de Parel van de Veluwe een nog al uitgebreide verzameling van oude dames en hearen herbergt, alle menschen, die na een meer of minder werkzaam leven de veelal welverdiende rust genieten. De waarheid dezer bewering valt niet to ontkennen en de goede plaats onzer inwoning is er waarlijk niet minder om. De korenschuur met rijp geworden graan verdient waardeering, al herkent men niet altijd dadelijk uit de gele aren het jonge groen, dat levensvatbaar en krachtig opschoot op den akker waar het zijn plaats vond. De bejaarde mensch heeft zijn geschiedenis en deze is niet zelden belangwekkend. Wie weet van hoevele grijslokkige, rimpelige en ter aarde neigende inwoners dezer rust gevende en bekoorlijke plaats een hoogst interessant boek zou kunnen worden ge schreven, een leerrijke geschiedenis van een metischcnleven, een fijne, aanschouwelijke ontleding van een menschenhartImmers wij kunnen niet beoordeelen, welke figuren die wij voorbijgaan of elders ontmoeten het meest belangwekkend in hunnen levensloop zijn, Zijn het die zelfbewuste menschen met deftigen gang en voorname allures, die u nederbuigende teruggroeten en zich zelve geen rekenschap geven hoe belachelijk en verwaand zij zich aanstellen Of zijn het die bescheiden menschen die noch door uiterlijk vertoon, noch door houding of door manieren opvallen, die eenigszins verlegen optreden et) nagenoeg iedereen als hun meerdere bejegenen Wij weten het niet. Maar wat wij wel weten kunnen, is, dat in een gemeente als deze b.v. met een vlottende bevolking, een rijke voorraad van levens ervaring en levensernst is samengekomen en In hoofdzaak vertegenwoordigd wordt door menschen met grijze haren, kale schedels of moeilijke en gebogen gang. Er bevinden zich ook hier, misschien méér r.og dan elders vele ter Rustkamer-verwezenen. Men mag hen al of niet beschouwen als uitgewerkte krachten alsstopgezette machines, maar men mag hen vooral niet voorbijgaan met onverschilligheid of wellicht met een zeker medelijden, met een lachje.dat zeggen wildat is verouderd, dat is afgedaau, dat moet worden opgeborgen!» Want in zulk een oordeel ligt een groot onrecht. O, zeker Wat oud is en versleten moet plaats maken voor wat «nieuwe is. Jonge, frissche krachten komen in plaats van de verbruikte. Dat is alles zoo geheel als het behoort. Maar in een museum wekken een oude stoel, een oude tafel, ja ieder antiek meubelstuk ge dachten op aan hun verleden, al kennen wij ook hunne geschiedenis en lotgevallen niet. Zou dan niet de in .levenservaringen, misschien in strijd en lijden oud geworden mensch ons boeien Kunnen wij het ons wellicht niet voorstellen, hoe hij ook een. maal jong en veerkrachtig, levenslustig en energiek was? Kunnen wij ons dan hoe genaamd niet indenken, hoe ook hij of zij eenmaal ln vollen bloei was, hoe hij, evenals zij, die nu nog jong en hoopvol zijn, heeft gedarteld en gejubeld, gehoopt en gestreefd Zij, die ouden van dagen hebben hun bloesems zien uitvallen, hun rozen zien verbloeien ja, misschien erger dan dit zien afrukken door kwaadwillige hand. Vele hunner zullen geheel of gedeeltelijk geslaagd zijn in hun leven, zullen Hun levenshof hebben beplant naar het hun goed voorkwam, of hebben de voldoening genoten hun leveosbouwwerk voltooid te zien. Mis schien zelf is aan een enkele hunner waar deering, hoogen lof of roem ten deel gevallen. Wij, ouderen, hebben een ander gedeelte van den grooten levensweg afgelegd, wel licht veel bekoorlijker en dichteriijker door meerderen eenvoud of meerdere oorspronke lijkheid, maar hemelsbreed verschillend van den meer gebaanden, meer bebouwden, meer beganen en haast onkenbaar geworden weg van heden, waarop men zich sneller moet voortbewegen orti mede te kunnen komen, of, voorzichtigen wijs, zich aan den kant moet plaatsen om niet verdrongen te worden door den grooteren stroom van nieuwere en naar de tijdsomstandigheden geschoolde krachten. Ja. grijs geworden ouden van dagen, het woord moet er uit I «Gij zijt ter Rustkamer verwezenHet heden, waartoe gij nog behoort, heeft vrijwel met u afgedaanGij ïijt inderdaad niet langer werkende leden van de groote menschenmaatschappij, maar gij zijt, iaat ons dit vertrouwen daarvan thans cereleden. Men zal u voortaan, waar gij u in 't openbaar vertoont een eere plaats aanwijzen vooraan misschien maar gij moogt ntet meer meespreken, niet meer meestemmen althans. Over uwe hoofden heen zullen krachtige stemmen zich doen hooren en u overbluffen. Anderen zullen u den dienst uitmaken, van zich doen spreken en, zoo mogelijk, zich in den rij der voor aanstaanden plaatsen en alles wat eenmaal gewild was, wat eenmaal naam had, in de schaduw stellen. Want het is nu hun tijd, en zij zien nog de vage omtrekken van «de rustkamer» die ook hen eenmaal wacht. Want het voorbijgaan is eeuwig. Er is iets onbeschrijfelijk weemoedigs in het besef, dat men ter Rustkamer is verwezen, dat men m. a. w. heeft afgedaan. Er is geen andere troost voor dit geval, dan zich wijsgeerig en zoo blijmoedig mogelijk te schikken ln 't onvermijdelijke. Dit tocb is ook het eenige middel om te voorkomen, dat men zich belachelijk maakt. Het «faire bonne mine 4 mauvaisjeu» is hier als aangewezen. Immers de trekschuit kan nog eenigcu tijd als voorschip dienst doen, maar is als vervoermiddel niet meer bruikbaar, en alzoo voor een vaste ligplaats aan den wal aangewezen. Laat ons daarom gebruik maken van dat woonschip, totdat het ook als zoodanig onbruikbaar is ge worden. Een dankbaar gebruik maken van de veilige ligplaats aan den wal buiten bet bersik van storm en noodweer op de volle zee, ziedaar wat den ouden dag, die met gebreken komt, nog wat genietbaar kan maken! Eu wij moeten blijven belangstellen in alles wat daar buiten op de levenszee voorvalt, waar anderen ijveren, waar anderen werken, waar anderen hun schepen be vrachten, gevaren trotseeren en hun leven wagen. Uw vlag is omlaag gehaald, ouderen van dagen! Maar zij is daarom tocht niet gescheurd of niet besmeerd. Zij ligt alleen maar in nette plooien opgevouwen, veilig opgeborgen op de Rustkamer en tot een aandenken Maar er is iets van uw werk gebleven. Gij hebt mede de bakens helpen verzetten op de groote, wilde levenszee, de bakens die de koers aangeven. Grijs geworden eereleden van de groote Maatschappij IWaar gij rustig u beweegt in lanen, straten of op wegen, waar gij kalm u neerzet op een bank in een der parken, daar zal ln 't voorbijgaan niemand vergeten, u met belangstelling en achting aan te zien wanneer althans de vlag, waaronder gij gevaren hebt u hoog ge- houder. levensvaan ongekrenkt en onbe smet ligt opgeborgen in dc lade van de Rustkamer STADSNIEUWS. Brood- en Suikerkaart. De Directeur van het Levensmiddelen bureau maakt bekend dat, de broodkaart tzoe tijdvak (voor witte brood de zwarlgckleurde) geldig is van 18 tot en met 26 December 1919. In de week van 15 tot en met 21 December 1919 zal op bon No. u (elf) der Suikerkaart 21/2 ons goedkoope suiker verkocht worden. Amersfoort, 12, 12, '19. Afhalen Broodkaarten. De uitreiking der BROODKAARTEN voor de volgende periode zal geschieden aan het Levensmiddelenbureau Groenmarkt en aan de Arbeidsbeurs, Davidshof, ln de hieronder aangegeven volgorde en op de daarbij vermelde dagen en uren. Levensmiddelenbnreau Groenmarkt. No. 1 tot en met 600; op Dinsdag 16 Dec. van 8 '/a2 '/a uur- No. 601 tot en met 1200; op Woensdag 17 Dec. van 8 '/a2 */2 uur. No. 1201 tot en met 1800; op Donderdag 18 Dec. van 82 */2 uur. No. 1801 tot en met 2400; op Vrijdag 19 Dcc. van 8 '/2a '/a uur. No. 2401 tot en met 2900; op Zaterdag 20 Dec. van 8'/a—12 uur. No. 2901 tot en met 3500; op Maandag 22 Dec. van S'/s-a'/z uur. Arbeidsbeurs Davidshof. No. 3501 tot en met 4100; op Dinsdag 16 Dec. van 8 '/22 */2 uur. No. 4101 tot en met 4700; op Woensdag 17 Dec. van 8è-zi uur. No. 4701 tot en met 5300; op Donderdag 18 Dec. van 8'/a a'/o uur. No. 5301 tot en met 6000op Vrijdag 19 Dec. van 8'/aaV2 uur- No. 6001 tot en met 6800; op Zaterdag 20 Dec, van S'/u—12 uur. No. 6801 en hooger; op Maandag 22 Dec. van 8V2— 2,/a uur- De Directeur van het Levensmiddelcnbureau, vanaf f 1.35 per flesch J. VAN HA.MKÜSVKLD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT Militaire mutatie. De tot reserve-majoor benoemde gepen- sionneerde majoor der fnfantarie I. A. de Koning krijgt als commandant van het 15e landweordislrlct Amersfoort tot standplaats. De in den rang van 2e luitenant bij het 16e reg. inf. overgeplaatste ie luitenant der inf. van het O.-I. leger W. J. A. Vis komt te dezer stede in garnizoen. Electrische installatie. Do aanleg der electrische installatie in de school aan de Schimmelpcnuinckkade werd opgedragen aan het Electro-technisch bureau F. H. Lomans, Hof nlhier. Het perceel Utrechtschestraat 23 zal voor rekening van den beer G. v. Duin, juwelier, worden verbouwd door de aannemers Gebrs. Lammer» en onder leiding van den architect Baart. Gemeentel ij ke Arbeidsbeurs. Overzicht vau de werkzaamheden der Arbeidsbeurs gedureudede maand November. Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 207aanbiedingen van werk zoekenden 812. aantal plaatsingen 79. (Over de maand November van het vorige jaar waren deze cijfers reap. 358, 577 en 177). Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 22: aanbiedingen van werk zoekenden 15: aantal plaatsingen 4. (Over de maand November van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 22, 29 en 5). Langestraat 106 AMERSFOORT >1 SPECIAAL ADRES IN Lederwaren, Honden- N artikelen en Reisbenoodigdkeden {ij Beleefd aanbevelend. Bioscoop Langestraat. De directie van de bioscoop in de Lan gestraat verzoekt ons te willen mededeelen, dat de aangekondigde voorstelling van de Arbeiders Jeugd-Centrale as. Donderdag niet doorgaat en derhalve op dien avond dus dc voorstelling van den «Koning der Cow-Boys» zal plaats hebben. Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, I Tel. latere. 3G3. Tel. latere. 3. Tel. latere, ft. Tol. latere 4(10 Tologram-adres „CREDO'. Nederlandach fabrikaat. Op Initiatief van de Vereenlglng Neder- landach fabrikaat, afdeeling Den Haag, had Donderdagavond ln Amicitia een openbare vergadering plaats, met de bedoeling ook hier ter stede een afdeeling van boven genoemde Vereeniging op tc richten. De heer H. F. Snoek, alg. secretaris der vereeniging, trad als spreker op, die doel en streven van de vereeniging nader uit eenzette en daarna het gesprokene verdui delijkte met het vertoonen van een serie lichtbeelden. Alhoewel het bestuur van de middenstands- vereeniging «Handel en Nijverheid» alhier zich met de voorbereiding had belast en door den secretaris, den heer L. Houbuer, een groot aantal ultnoodiglngen ter bij woning van deze voordracht bad rondge zonden aan Gemeentebestuur, raadsleden eu de besturen van verschillende corporation te dezer stede, waren er slechts weinigen, die aan deze ultnoodiging gehoor hadden verleend. Nadat de heer Houbaer een kort openings woord gesproken had en daarbij mededeelde dat reeds een 24-tal personen te Amorsfoortals lid t»t de vereeniging Nederlandsch fabrikaat was tosgetredon, terwijl om een afdeeling te constituceren 30 leden minstons noodlg waren, zoodat hij vertrouwt, dat na de lezing van dezen avond tot het vormen van een afdeeling zal kunnen worden overgogaan verleende hij het woord aan den heer Snoek. De vereeniging Ned Fabrikaat, zegtspr. werd tijdens de oorlogsperiodo, In het jaar 1915 opgericht, den tijd, dat vele artikolen in ons land niet meer to bekomen waren. Niettegenstaande zij een oorlogskindje Is, blijkt nog steeds, dat haar bestaan 'n waarde volle plaats in ons land Inneemt, terwijl de waardeering en belangatolllng voor het Nederlandsch fabrikaat sinds dien tijd be langrijk is toegenomen. Toch verkeeren er nog velen ln de meonlng dat haar bestaan als vereeniging overbodig Is omdat zij volgens hen een uitsluitend fabrikantenbelang zou beoogen. Niets tocb ie, minder waar, zegt apr. De vereeniging van Nederlandsch fabricaat is een bij uitstek economisch belang, ook omdat zij bot samen werken van fabrikanten en tusachenhande- laren ten nauwste wenscht te bevorderen. De ontwikkeling van onze nationale nijver heid zal ons minder afhankelijk maken met het buitenland, en de oorlogsjaren zullen ons toch zeker wel hebben duidelijk ge maakt, wat bet zeggen wil van het buiten land afhankelijk te zijn en bloot te staan aan allerlei misleiding. Dat Is geen concur- rentiehaat of chauvinisme, zegt spr, doch niets anders dan een zuiver nationael standpunt Spr. herinnert er dan vervolgens aan, aan welke toestanden onze nijverheid in de oorlogsjaren was overgeleverd. Zeker, spr. wil zich niet ontveinzen, dat ook Nederland dingen heeft gedaan die niet door den beugel kunnen, waarbij ook wel een fabrikant of winkelier betrokken was, en waardoor onze eerlijkheid een groote knak gekregen heeft, doch laten wij ook niet vergeten, zegt spr. hoe vooral «Jan Publiek» de oor zaak was van de vele misstanden, die zich in ons land op ons terrein hebben voorgedaan. Spr. denkt alleen maar een* aan den Haag, hoe daar het publiek te hoop liep en links en rechts als razenden maar in- koopen deed, kinderwagens vol, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond. Spr. erkent, dal door zulk oen optreden van het publiek veel kwaad Is gedaan, doch mogen wij nu dit all- s maar op rekening zetten van fabrikant of winkelier? En dat was niet alleen in Nederland but geval, muar ook In het beitenland maakte men zich aan de zelfde feiten schuldig. Dc Vereeniging van Ned. fabrikaat beeft door hear werken bovendien veel klaarheid gebracht. Het inrichten van eon uitgebreide inlicbtigingsdlei.nt heeft reeds veel nut be wezen. Ook de lnv»erlng van het controle- merk is te denken aan dc bemoeiingen van deze vereeniging. Door dit controlemerk kan men zich verzekeren, of men inderdaad met artikelen te doen heeft, die een Neder- landschea oorsprong hebben. Mede de oprichting van de Jaarbeurs te Utrecht mag een initiatief heeten van de vereeniging Nederlandsch fabrikaat. Spr. staat bij het groote belang van deze jaar beurzen eenige .«ogenblikken stil, om aau te toouen, welk een enormeu Invloed deze In de toekomst voer onze Nederlandsche Nijverheid zullen blijken uitteoefencn. Do uitbreiding onzer Nijverheid heeft verbooging van de welvaart tengevolge. Hoe meer fabrieken het in one land goad gaan, hoe moer personeel zal er aoodig zijn. Daarom ook mede ia haar bevordering een algemuun Nederlandsch belang, maar vooral Is noodig dat het publick in dc eerste plaats meer waardeering zal krijgen voor het Nederlandach fabrikaat. liet Nederlandsche volk heeft echter helaas altijd te weinig voor dit dool gevoeld en wol clgonaardlg ie, zegt opr. dat one publiek eteede een zekere vrees had, om z'n geld te beleggen in Nederlandsche Instel lingen. 10 °/o ran hut Ned. volk heeft zijn geld belegd in Russische sporen, maar spr. betwijfelt of man nu nog wei zo* Russisch aangelegd zal zijnl Spr. hoopt dan ook met dergelijke voor beelden voor oogon, dezen avond het nationaal gevoel In algemeenen zin te hebben opgewekt, opdat dit ook voor Amersfoort een aansporing zal moge blijken te zijn, rich nis afdeeling bij de vereeniging Neder landsch fabrikaat aan te sluiten, en Neder land niet verdei in dc modder zal gaan zitten, dan zij reeds zit. Beseffen we het groote belang van ons Nederlandsch fabrikaat niet, dan gaat ons vaderland, vroeg of laat, maar zeker ten gronde. Daarvoor te waken ia de plicht van ieder rechtgeaard Nederlander. Thans gaat spreknr over tot het vertoonen der lichtbeelden, die one een Interessant kijkje gaven, wat onze Nederlandsche Nijverheid reed* In vele takken praesteert, en hoe wij meermalen door hot Buitenland misleid wor den, dat er ongetwijfeld belang b|f beeft, het te doen voorkomen dat bepaalde arti kelen uit Nederland afkomstig zijn en er daarom een Nederlandsch cacliut san tracht to geven, torwljl het inderdaad tocb buiten- landach minderwaardig fabrikaat is. Het controlemerk V. N. F. nu, heeft hierin 'n niet ts onderschatten verbetering gebracht. Met een woord van dank san spr. en toehoorders, sluit de voorzitter vurvolgens deze bijeenkomst. Zondagsrust. Morgen zal alhier de geneeskundige prac- tijk worden uitgeoefend door de geneeebeeren Groneman, Jorissen en Morren. forgcu is hier alleen geopend de apotheek C. M. M. Vermolen, Varkensmarkt 19B Tel. 160. Welke apotheek tevens die is waar ge- durende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaar- gemaakt.

Amersfoortsche Courant | 1919 | | pagina 1