AMERSFOOMSCHE COURANT. Zaterdag 20 |J| Maart 1920. No. 9310. 70e Jaarga PRIMA WIJNEN 3VE_ Vleeschhouwer MEXJBELE HST. N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank I SAFE DEPOSIT. G. KEUNEKEl REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOORT. Uitgave van de Drnkkerjj „De Amersfoortache Courant, voorheen Firma A. H van Cieeff" Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post fi.t$. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteigening*- advertentiSn per regel 15 cent. Reclames 15 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX: KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De toestand in Berlijn Een verklaring van de Rijksregeering Zelfmoord van Von Lilttwitz Gerechtelijke vervolging der contra-revolutionaire leiders. Binnenland. Verduistering van f 121,000? De INFLUENZA. Ieder heeft thans influenza Spaansche griep of hoe 't ook heet, Ieder had het, ieder wacht het, Of hij heeft het nu juist beet, Asperine wordt verorberd. Niet bij grammen, maar bij 't pond En men geeft den thermometer Vlijtig door, van mond tot mond. Heel het economisch leven Staat, blijft dit zoo gaan, dra stil, Aangetast door èn den stakings-, En den Spaansche-Griep-bacil. Deze uiterst kleine wezsns Werken samen, naar ik vrees, Met de bloedige juweelen Der beruchte Rutgers-Mees. Wie er echter mogen staken, Niet de dokters I Zie hen gaan I Door de straten schieten zij als Meteoren langs hun baan. Toen Alberts er een wou filmen Op bezoek bij zijn patient En de film juist draaide, was de Dokter al weer weggerend. De drooglegging van ons land. De meening van een gezaghebbend tegenstander. INTERVIEW MET SIMON A. MAAS, VOORZITTER VAN DEN BOND VAN DISTILLATEURS EN LIKEUR STOKERS IN NEDERLAND DOOR JAN FE1TH. III. De Staats-Commissie betreffende het al cohol-vraagstuk werd ongeveer een jaar geleden namens den Minister van Binnen- landsche Zaken geinstallesrd door hare voorzitter, het oud-lid der Eerste Kamer den heer J. C. L. van der Lande, die daar bij aldus zakelijk de taak samenvatte van het onderzoek dezer commissie. Haar op dracht toch luidt >Aan een onderzoek te onderwerpen de mogelijkheid om, zonder de industrie te knakken, aan het branderij-, distilleer derij- en likourstokersbedrijf eene andere richting te geven em meer bepaaldelijk na te gaan, of het ter wille van de be strijding van het alcohol'sme mogelijk is, de productie van gedistilleerd voor in wendig gebruik bestemd, aanmerkelijk te beperken, indien het kan op te heffen». Hier raakt men dus onmiddellijk de kern der zaak eener zoogenaamde nationale «drooglegging»want meer rechtstreeks dan het de vorige week bij Mr. Rutgers interview te berde gebrachte vraagstuk der geleidelijke opheffing der «vergunningen», is nu sprake van het opheffen der verschil lende bedrijven, welke alcohol produceeren. En de vraag, waarop het hier slechts aan komt, is deze, of men de aanzienlijke be perking der productie van gedistilleerd tot stand kan brenges zonder de industrie te knakken. Het is naar aanleiding hiervan, dat wij, na het vorige week gepubliceerde zeer positieve «pro» van het Tweede Kamerlid Mr. Rutgers, door ons nader aangeduid als «de man der Plaatselijke Keuze», ditmaal naar een even gezaghebbende autoriteit in het alcohol-vraagstuk zochten, teneinde ons van een onpartijdig «contra» te disnen. En waar het Mr. Rutgers zelf was, die de welwillendheid bad, onze aandacht te leiden in de richting van bovengenoemde Staats- vanaf f 1.35 per flesch J. VAN HAMKRSVELD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT Commissie, samengesteld uit mannen, ver tegenwoordigende de meest uiteenloopende richting, dus zoowel pro's als contra's, daarbij als een der gezaghebbendste vertegenwoor digers der alcoholindustrie den heer Simon A. Maas aanwijzende, die, ln zijn kwaliteit van voorzitter van den Bond van Distilla teurs en Likeurstokers in Nederland», zitting heeft in bedoelde Staats-Commissie, meenden we ons het best tot dezen te wenden, met een soortgelijk verzoek als wij tot Mr. Rutgers richtten, n.l. of hij ons zijn inzichten wilde meedeelen aangaande verschillende punten, het alcoholvraagstuk in ons land betreffende. Bij het onderhoud, dat hij ons als vraag gesprek toestond, luidde derhalve onze eerste vraag, of, volgens zijn meening als vakman, er inderdaad kans bestond, dat bij beperking of opheffing van de productie van gedistil leerd in ons land voor inwendig verbruik, de alcohol-industrie en al hetgean hiermede verband houdt, geknakt zoude worden Zijn antwoord liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. En niet slechts de wel sprekende cijfers en krachtige argumenten, welke hij ons noemde, doch ook zijn ver dere beschouwingen over den dieperen aard van het alcoholvraagstuk ten onzent, lijken ons van zóóveel belang en waarde, dat wij zijn Interview gaarne als «contra» tegen over dat van Mr. Rutgers als «pro» stellen willlen. Uit hetgeen wij hier, naar aanlei ding van mededeelingen van den heer Maas, laten volgen, moge dan voor elk objectief oordeelcnd iezsr en burger in ons Staats verband blijken, hoe belangrijk en Inge wikkeld deze moeilijk# kwestie van het eventueel droogleggen van ons land ia. geveer 35 millioen guldsn, gerekend a 5°/0 worden geimobiliseerd. Met andere woorden dat nationale geld is weg! En dan spreek ik nog niet eens over den aldus tevens vernietigden «good-will» want hoe tal rijk zijn juist niet in het alcoholbedrijf de oude, deftige familiezaken, welke van eeuw op eeuw hun distilleerdersvak hebben gedreven. Dit laat zich natuurlijk niet in getallen uitdrukken, zooals u wel zult begrijpen.» «Begrijp ik u goed, meneer Maas, dan noemt u daar de bedrijven, die zich bezig houden met de directe, productie van al cohol, Ik meen daaruit dus te moeten af leiden, dat u ook het oog heeft op neven- bedrijven, die indirect met deze industrie te maken hebben, en meer of minder af hankelijk ervan zijn?» «Inderdaad wilde Ik uw aandacht ook vestigen op de talrijke neven-industriefin. Want het komt mij voor, dat ons groote publiek, zelf niet onze groote bestrijders, de geheel-onthouders en hun ijverigste pro pagandisten, er niet het flauwste begrip van hebben, hoe diep de alcoholindustrie en al hetgeen daarbij behoort, in ons ge- heele economische leven ingrijpt. Zoo lijkt het mij werkelijk hoog-noodig, dat ik uw aandacht vestig, en aldus ook de inzich ten van uw lezers daarop richt, boe al die verschillende industriön nauw betrokken zijn bij het eigenlijk alcoholbedrijf. Ik noem u achtereenvolgens de voornaamste op suiker, potasch, graan, gist, spoeling, vleesch, groenten. Ziehier eenige der voor naamste voedingsproducten, waarvan de bereiding of kweeking in direct verband staat met de alcohollndustrie. Het grootste deel der hier geconsumeerde alcohol wordt namelijk bereid uit melasse, afkomstig uit onze raelasse-spiritus-fabrieken, wsar ette lijke honderde handen arbeid vinden; ter wijl reeds het feit, dat deze melasse op zulk een loonende wijze kan worden omgezet in alcohol, als direct gevolg geeft, dat de suikerprijs in ons land aanzienlijk geredu- SOF 40 Op onze vraag kwam zijn antwoord namelijk als volgt: «De bedoeling van bet onderzoek der Staats-Commissie, omtrent welker werkzaam heid ik u uit den aard der zaak niet wil spreken, beantwoord wel aan hetgeen de groep der geheelonthouders zoo ongeveer wenscht men hoopt aldus te komen tot eene aanmerkelijke beperking der productie van het gedistilleerd, let welvoor inwendig gebruik, en nog liever stuurt men aan op een algeheele opheffing der alcohol productie. Dit ailes onder het gangbare motief, dat het alcoholisme dient te worden bestreden en uitgeroeid. Daarbij wil men dan wel in overwegiug nemen, of onze alcohol-industrie door een dergelijken maat regel ook geknakt zou worden. Want men hoopt immers een en ander tot stand te kunnen brengen zoo mogelijk zonder deze industrie te knakken Welnu I dat onze hoogst belangrijk alcoholindustrie geheel ten gronde w#rdt gericht door een opheffing van het inwendig gebruik van alcohol ligt, zoo helder als glas, voorde hand. En omtrent het voortbestaan eener export-industrie moet men zich onder zulke omstandigheden van binnnenlandsch productieverbod hoegenaamd niets voorst Hen». Wat verstaat u in algemeenen zin onder onze Nederlandsche alcohol-industrie?» «Daartoe behooren het branderij-, dis tilleerderij- en likourstokersbedrijf. Ik kan u dadelijk voorrekenen, hoe er ongeveer 160 distillateurs en likeurstokers in ons land hun bedrijf uitoefenen, vertegenwoor digende een gekapitaliseerde waarde van ruim 25 millioen gulden. Verder zijn hier werkzaam een 15-tal kleinere branders, geschat cp een waarde van anderhalf mil- lioei. gulden. Terwijl onze drie groote spi ritusfabrieken stellig op een waarde van 7 8 millioen gulden mogen worden ge steld. Bij opheffing der alcoholproductie zou dus onmiddellijk een kapitaal van on- ceerd wordt. Een verbod met melasse- stoken zou dus al dadelijk tengevolge heb ben, dat onze inlandscha suikerprijzen om hoog gaan. Aan de melasse-industrie is weer de potaschindustrie verbonden; de potasch wordt immers gebruikt voor aller lei chemische doeleinden, o.a. zeep. Bij alcoholverbod zou deze industrie dus be lemmerd wordsn zich te ontwikkelen, en zou ons land voor zijn potaschbehoeften voortaan op het buitenland zijn aange wezen. Een andere grondstof voor alcohol is graan. En boe schermen onze tegenstan ders er niet gaarne mee, dat aldus aan ons volk het brood gestolen wordt! Maar weet men dan niet, hoe bij de alcohol-industrie slechts een uiterst gering percentage graan noodig is, zoodat men zich waarlijk in dit opzicht niet ongerust behoeft te maken. Bovendien mag men het gebruikte graan volstrekt niet beschouwen als verloren voor de volksvoeding, want indirect keert zijn nut weer terug. In het bedrijf ontstaat na melijk gist en spoeling. Het eerste is on ontbeerlijk voor onze broodbakkerijen, welk bedrijf dus ernstig zoti worden ontwricht door stopzetten der alcohol-industrie. En wat de spoeling betreft, doet zich het eigen aardig geval voor, dat dit weliswaar een residu is van een zekere hoeveelheid graan, doch daarentegen weer een groots waarde vertegenwoordigt als middel, om bij ons vee meer vleesch te maken er wordt namelijk aldus meer vleesch bij de vet mesterij van ons vee verkregen dan bij het voeren met het zoogenaamde »hard<- graan. Zonder spoeling zou bij stop zetten der graanstokerij onze Holland- sche boerenstand wel degelijk de nadeelige gevolgen bsmerksn bij het aankweeken van vei mestvee. Eindelijk sprak ik u over onze groenten, en ik doel daarbij op het nauw verband tusschen ons vee en de voor onze Westlandsche geforceerde kultures on ontbeerlijke mest.» Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, I Tel. interc. 368. Tel. interc. 2. Tel. interc. 6. Tel. Interc <69 I Telegram-adres „CREDO", «Ik noteer deze verschillende bedrijven, maar ik stel mij voor, dat er toch nog andere nevenbedrijven zijn, die op meer in directe wijze bij de alcoholvervaardiging betrokken zijn, flesschen, kurken, om maar iets te noemen. Lijden ook dergelijke bedrijven schade bij een eventueele droog- legging van ons land? «Natuurlijk denkt men in de eerste plaats aan de glas-industrie, omdat plaatsen ais Schiedam met zijn zes groote glasblazerijen, verder Delft, Vlaardingen, Zwijndrecht, Krimpen a.d. IJsel, Leerdam, Nieuw-Buinen, alle belangrijke glae-industrifin onderhouden, waar 80 °/0 der productie bestemd is voor de distilleerderijen eo likeurstokerijen. Tege lijk met onze flesschen denkt men aan de kurken-induetrie, welke men veelal in dezelfde irdustrieele centra van ons land aantreft. Maar daar zijn dan verder de kistenmake- rijen, welke aan honderde handen werk en brood verschaffen. STADSNIEUWS. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeeater en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 16 Maart 1920, aas L. J. HEMELS en zijne rechtver krijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een timmer manswerkplaats te drijven door een electro motor van 4 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Kamp, No. 50, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie E No. 4972. Amersfoort, 18 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. UITREIKING SUIKERKAARTEN. Levensmiddelenbureau Groenmarkt. Maandag 32 Maart 1 1200 1 1201-2400 24013600 I g 3601—4800 4801 —6000 1 00 6001 en hooger 1.12 uur UITREIKING BROODKAARTEN Levensmiddelenbureau Groenmarkt. Dinsdag 6 April 1—600 Woensdag 7 601uoc Donderdag 8 i20t 1800 1 *»ur Vrijdag 9 1801—2400 Zaterdag 10 2401—3000 tot 12 uur Maandag 12 3°°>— 2'^uur Arbeidsbeurs Davids hof. Dinsdag 6 April 35014100 j Woensdag 7 4101—4700 '2 Donderdag 8 4701—5300 uuf Vrijdag 9 5301 6000 Zaterdag 10 6001—6800 tot 12 uur Maandag 12 6801 en hooger t. 2 '/a Examens. Bij het te Utrecht gehouden examen in de Nuttige handwerken slaagde o.a. ook onze stadgenoote, Mej. H. M. Servaaa. Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 87.-'* Lokaal-telefoon ve Van af 21 dezer zal het lokaal-té bureau op Zon- en Feestdagen geslote! van ioia v.m. j— 7 en 8—10 nam.J Gedurende deze tijdvakken zullen dui telefoongesprekken kunnen worden f e J Abonnement s-C oncerteq Nu de Abonnements-Concerten 1 Concertbureau Hans Augustln w schitterend besloten zijn (door het Q\3 Poulet uit Parijs) zulles deze in ha seizoen worden voortgezet. Zij zullen dan worden gegeven door kunstenaa allereersten rang en om aan geuite wenschen van abonné's tegem komen zal op een dezer Concerten n< het zoo buitengewoon gevierde Poulet optreden, dat bij zijn een schijnen in Nederland door de geheeijk werd gehuldigd als het volmaakate wal het gebied van Kwartetspel ooit werd presteerd. Slapte sigarenmakersbedrijfj Naar wij vernemen, werkt men c grootste sigarenfabrieken te dezer sedert j.i. Maandag slechts halve dagen, indi dan ook niet spoedig verandering IntreSL, zullen de fabrieken geheel worden stopgezet^ Trelndiefstal. Toen Mej. v. U. te dezer stede, kornet uit 's Bosch den trein verliet, bemerkte i tot haar grooten schrik dat zij haar ba taschje miste. Onmiddellijk begaf zij met den stationsassistent L. naar den c die zij verlaten had, De tasch was e niet meer te vinden zij herinnert zich, 1 behalve haar man, een militair met hu had samengereisd dien zij horkcudc in i|_ trein, die gereed stond naar Apeldoorn tol vertrekken. Men telefoneerde naar Apcldoóra om alle militairen, die uit dien trein aan kwamen te visiteeren. De tasch werd be vonden op 'n korporaal, juist die, welke met Mej. v. U. had gereisd. De militair is ge arresteerd. Voorziening eigen gebouw. Naar wij vernemen heeft zich alhier uit S. D. A. P, en Bestuurdersbond een com« missie gevormd, welke esn onderzoek zal hebben intestellcn naar de mogelijkheid van het verkrijgen van een eigen gebouw, zulks naar aanleiding van den grooten zalennood, waarmede men bier ter sted# te kampen heeft. Kunst na Arbeid. Wij herinneren er aan dat heden, Zater dagavond, in «Amicitia» de voortzetting plaats heeft van een tooneel-wedstrijd die verleden week Zaterdag van wege de Arb.- tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid» een aanvang nam. Op dezen tweeden avond treden de tooneelvereenigingen op uit Delft, Rotterdam, Haarlem en onze gemeente. Langestraat 105 \i AMERSFOORT g SPECIAAL ADRES IN ft ►j Lederwaren, Honden- 8 artikelen en m Reisbonoodigdkeden Beleefd aanbevelend. S

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1