AMERSF00RÏSCH1 COÜRAIT. Dinsdag 23 flpl Maart 1920. No. 9311. 70e Jaargang Uitgave van de Drnkkerg „De Amernfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". REDACTEUR F. W. H. OUDENS. AMERSFOO RT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden j 1.- franco per post f 1.15. Advertentiën j6 regels 60 ceDtelke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement feductle, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleele- en ontelgenings- advertentl6n per regel 15 cent. Reclames t—5 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent, Bij advertentiën van bulten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. Contra-Revolutie in Duitschland. Prins Joachim nog steeds in arrest. Binnenland. Onze Rijksmiddelen, - De verduistering van f 121.000. - De bewaking van den Ex-Kroonprins. KENNISGEVINGEN. MILITIE. Inschrijvingsregister en Alphabetisch register. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat het inschrijvingsregister voor de lich ting van 1921, met het daaruit opgemaakte slphabetisch register, gedurende acht dagen, van af heden tot en met 29 Maart a.s., ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing ligt. Hij vestigt er voorts de aandacht op i°. dat binnen den tijd, hierboven vermeld, tegen deze registers be'waren kunnen worden ingebracht bij den Commis saris der Koningin in de provincie; 2°, dat het bezwaarschrift behoorlijk met redenen moet zijn omklsed en op ongeiegeld papier kan worden gesteld 3°. dat het bezwaarschrift eigenhandig moet zijn onderteekend, doch dat onder- teekening door een ander persoon is tosgelaten, zoo bij het bezwaarschrift een behoorlijke volmacht wordt over gelegd 4°. dat het bezwaarschrift tegen bewijs van ontvangst bij den Burgemeester ter gemeentesecretarie moet worden in geleverd j 5°. dat een bezwaarschrift, dat niet voldoet aan de eischec, hierboven genoemd, of niet wordt Ingeleverd binnen den tijd en bij de autoritsit, hierboven vermeld, geen gevolg kan hebben 6°. dat het bewijs van ontvangst moet worden bewaard totdat hij of zij, dis het bezwaarschrift indiende, in kennis is gesteld met de uitspraak van den Commissaris der Koningin. Amersfoort, 20 Maart 1920. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De drooglegging Tan ons land. De mcening van een gezaghebbend tegenstander. INTERVIEW MET SIMON A. MAAS, VOORZITTER VAN DEN BOND VAN DISTILLATEURS EN LIKEUR STOKERS IN NEDERLAND DOOR JAN FEITH. IV. Men vergete ook niet onze rijst- en boekweitpellerijen, welke haar belangrijken afzet aan kaf kwijt raken als emballage-Btof voor onze distilleerderijen. De winst, hier mede behaald, maakt immers weer, dat onze rijst en boekweit goedkooper kunnen genoteerd worden ter markt? De stroo- hulsenindustrie is eveneens van groot belang en zoo goed als geheel aangewezen op de alcoholindustrie. Eindelijk zijn daar de kuipergen in Schiedam en Rotterdamterwijl in deze beide plaatsen, evenals ook in Amsterdam, van allerlei kleinere bedrijven werken voor de alcoholindustrie bij het maken van koperwerk, filters en tal van dergelijke voorwerpen.» »En onze transport-bedrijven?» >In de eerste plaats noem ik daarbij onze binnen-scheepvaart, waar eigenlijk alle beurtschippers in ons land een deel van hun bestaan vinden in de geregelde transporten bij het expediteeren voor de alcohol-industrie. In de tweede plaats is daar onze export naar het buitenland >Doch de bedoeling der Staats-Commissie is immers, om slechts het inwendig gebruik te beperken of op te heffen, dacht ik«. «Volkomen juist. Maar niemand zal zich toch voorstellen, dat dit in de praktijk uit voerbaar zal kunnen zijn, dat de alcohol industrie wel voor het buitenland, doch niet voor binnenlandsch verbruik zou mogen produceeren, welk een wantoestanden schiep men dan 1 Dit standpunt is werkelijk niet te handhaven. Trouwens de Ver. Staten hebben ons hierin een voorbeeld gegeven, hoe een en ander niet kan samen gaan. Zoowel op ethische, als op practische gronden is dit inderdaad onmogelijk. Dus hebben wij aan te nemen, dat onze export industrie van alcohol eveneens moet ver dwijnen, wanneer ons land eens werkelijk mocht worden drooggelegd. En wat dit in cijfers uitgedrukt betaekent, wil Ik u met een enkel sprekend voorbeeld voorrekenen Op het oogenblik bedraagt onze gemiddelde uitvoer rond 400.000 H.L. gedistilleerd a 50 pCt. berekend volgens een waarde op fust of gebotteld per H.L. op een export waarde van f30, hetgeen waarlijk laag gerekend is. Dit levert dus een bedrag op van ongeveer 12 millioen gulden jaarlijks, hetwelk bij een eventueele opheffing onzer alcoholindustrie, op onzen buitenlandschen handelsbalans verloren zou gaan. Onze koopkracht in het buitenland zou dus elk jaar met zulk een belangrijk bedrag ver minderd worden. Ik heb u in ons gesprek niet te veel cijfers willen geven, juist omdat onze tegenstanders liefst met getallen schermen, en omdat men met de statistiek zulke gemakkelijke bewijzen kan formuleeren. Doch bovenstaand getal beteekent een zuiver verlies, dat ons exportcijfer voortaan jaarlijks zou hebben te ondergaan, wanneer inderdaad de actie der drankbestrijders zooveel succes mocht hebben, dat de productie van ge distilleerd aanmerkelijk beperkt of opgeheven werd. En, dit, om wat te bereiken >Ik herhaal uw laatste vraag, meneer Maas.» Mag ik u daarop afzonderlijk antwoorden, en dan tevens eens wat dieper in gaan op den eigenlijken aard van het alcoholvraag stuk, zooals ik dit van mijn staudpunt als belanghebbende beschouw?» »Ik vólg met volle belangstelling uw verdere beschouwingen,» De heer Maas antwoordde ons op de vraag welk onderscheid men wel te be trachten had tusscben gebruikers, misbrui kers en alcoholisten, aldus: »Het stellen van een dusdanige vraag, welke overigens volstrekt niet overbodig lijkt, toont reeds aan welke verwarring de drank-bestrijders met hun propaganda hebben geschapen. Liefst verwarren zij doze groepen, welke immers zoo scherp mogelijk gescheiden dienen te worden. De gewone matige drank- gebruikers gebruiken alcohol, zooals iemand anders rookt, of thee drinkt, of welken gepasten vorm van genotmiddel ook ge bruikt. Geen normaal denkend menich kan of mag dit afkeuren. Zij die misbruik maken van alcohol vormen steeds losse, op zich zelf staande gevallen. Stellig is het af keurenswaardig, zich aan misbruik van drank over te geven, even afkeurenswaardig als het Is, wanneer men van iets anders mis- bruik maakt. Het derde geval, do alcoho listen, beteekent een chronisch ziektever schijnsel, iets betreurenswaardigs, zooals elk ziektegeval medelijden opwekt en om genezing vraagt. Indien beterschap mogelijk is. Indertijd heeft de Regeering dan ook zeer juist ingezien, dat een krachtige poging moest worden ondernomen, om dit laatste, het alcoholisme, te bestrijden. Doch de heftige drankbestrijders verzetten zich daar onmiddellijk tegen, en wilden trouwens niet weten van een door mij steeds voorgestane principleele beslissing, om de gekweekte verwarring en veralgemoenlng van het alcohol-vraagstuk te shilsseb ifmt, is der halve een labyrinth gebleven van bijna on- uitwarbare laantjes, waarbij voortdurend dooreen wordt gehaald de volstrekt van elkaar te scheiden begrippen van gebruikers, misbruikers en alcoholisten. En zoo is het een terminologische spraak-verwarring, of wilt u als beeldspraak liever: een looping- the-Ioop der geheel-onthouder-propagan disten, die argumenteeren op grond van misbruik-maken van sterken drank, doch vervolgens concludeeren ten opzichte van hot onschuldige gebruikmaken van alcohol.» «Meent u, dat deze onvervaards propa gandisten opzettelijk deze verschillende be grippen dooreen haspelen «Inderdaad hebben deze heeren gewoonlijk de beminnelijke onbescheidenheid zich op het stokpaardje te zetten van hetgeen ze zélf als geheel-onthouders doen, halen daarbij enkele sprekende en ergerlijke gevallen van alcoholisme aan uit eigen omgeving, voldoen aldus aan een geestdriftigen impuls vau hun eigen on-evenwichtigheid, halen de drie groepen van gebruikers, misbruikers en alcoholisten bij voorkeur dooreen; en zijn ze zóóver, dan verlangen zij van de groote massa, dat deze eveneens haar altruïsme zal toonen en geen druppel meer zal drinken ter wille van het goede voor beeld. Ziehier, volgens mijn meening, in antwoord op uw vraag, het geheele dessous der drank-bestrijdlng, zoowel in ons laod als in het buitenland». (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. SLUITINGSUUR. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, maken bekend, dat ingevolge artikel 9, j° artikel 1 sub e der verordening op de winkelsluiting, het sluitingsuur der winkels op 31 Maart en 1 April en 7 en 8 April a.s. zal zijn to'/a uur 's avonds. Amersfoort, 18 Maart 1920. KOELVUIL IN MELK. o Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, maken bekend, dat de venter A. Bloemendaal der in aanbouw zijnde melkinrichting «de Gelder- sche Vallei», den ióen en den i7en Maart j.l. melk vervoerde en verkocht, welke zeer veel koevuil bevatte. De wattenschijf, waar door bedoelde melk den t7en Maart werd gefiltreerd, is voor iederen belangstellende op den Keuringsdienst ter bezichtiging. Amersfoort, 19 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Woudenberg een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 19 Maart 1920. De Burgemeester voornpemd, v. RANDWIJCK. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 19 Maart 1920, aan W. C. RAMSELAAR en zijne recht verkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van een bak kerij, door het daarin plgatsen van een electromotor van i'/j P K. voor het aan drijven van een deegmachine in het perceel alhier gelegen aan de Bloemendalschestraat No. 16, kadastraal be. kend Gemeente Amersfoort, Sectie E No. 1911. dat bij hun besluit van 19 Maart 1920, aan M. M. J. WESTERWOUDT, Algemeen Overste der O. L. Vrouwe Stichting en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk ver gunning is verleend tot het.oprichten van eene liftlnstallatie met electromotor van 2'/, P. K. ia het perceel alhier gelegen aan den Zuidsingel, No. 41, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort, Sectie E No. 1828. Amersfoort, 20 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. B e d r ij v e n. Nu kort geleden door den Raad van gedachte is gewisseld over do tarieven van de gasfabriek en deze opnieuw zijn vastge steld, hebben B. en W. het raadzaam ge oordeeld het volgende mede te deelen: De kolen, benoodigd voor de gasfabricage, worden iMgewezen door het Rijks-kolen- distributiekantoor en gerangschikt onder de groep: kolen voor de industrie. De prijs nu van deze kolen is met ingang van 1 Maart jl. verhoogd met to pCt., ten gevolge waarvan de kostprijs van het gas met bijna 2 cent per M8. is verhoogd ge worden. De totaal hierdoor veroorzaakte hoogere exploitatiekosten worden geschat op i f40.000. Wanneer dus bij de vaststelling van de nieuwe tarieven de hoop heeft be» staan, dat door de ingetreden hoogere gas- prijzen de fabriek zonder verlies zou kunnen werken, dan Is ook die hoop weder ijdel gebleken. Intusschen overweegt het college nog wat kan wordsn gedaan om deze prijsverhooging met to pCt. met ingang van 1 Maart onge daan te maken. Examens. Bij het Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden examen in de Nüttige Handwerken slaagde o.m. onze stadgenoote Mej. M. Middelkoop. Het examen van hen, die wenschen te worden toegelaten tot de verbintenis als vrijwilliger bij het reservekader bij de cavalerie, waarvoor de opleiding op t October e.k. ta dezer aanvangt, zal plaats hebben op 19 Mei a.s. Militaire Mutatie. De Majoor C. W. A. van Kaersolte van den Doorn van het 3e Reg. Vest. Art. is overgeplaatst bij de 3e afdeeling 1 Reg, Vest. Art. alhier in garnizoen. De D-trein naar Berlijn. De D-trein van 8.34 van Amsterdam naar Berlijn loopt sedert Zaterdag weer. Laten wij hopen dat Berlijn geregeld bereikt wordt. Nieuw Gymnasium. Naar verluidt zouden sr plannen bestaan alhier een nieuw gymnasium te doen bouwen. Motorongeluk. Vrijdagmiddag omstreeks 5 uur is op den Stationsweg te Ede de monteur P. van Eysink's rijwielfabriek alhier, die uitweek voor fietsrijders, in botsing gekomen met een paard en wagen. De motorrijder slingerde over den weg en werd met gebroken kaak been en bloedende wonden een villa binnen gedragen, vanwaar hij nog denzelfden avond per auto naar hst Ziekenhuis te dezer werd vervoerd. De motor was zwaar beschadigd. Locaal-telefoonverkeer. In verband met ons bericht van Za.terdag j.l. omtrent den dienst van het locaal-tele- foonbureau op Zon- en feestdagen, deeleti wij mede, dat in geval van brand er maat regelen getroffen zijn men alsdan toch van de telefoon zal kunnen gebruik maken. Vergaderingen. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken houdt morgen, Woensdagavond, een algemeene vergadering in de Ambachtsschool. De afdeeling Amersfoort van de Montes- sori-vereeniging zal Maandag 29 dezer in «Mónopole» een lezing houden met Mevr. Godefroy van Mill als spreekster over de methode Montessori, terwijl op Zaterdag ,27 en Woensdag 31 Maart a.s. in het Logegebouw een tentoonstelling zal plaats hebben van Montessori-middelen. De leer middelen ten behoeve dezer tentoonstelling worden welwillend afgestaan door het 'Reizend Schoolmuseum.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1