Religieus Soc. Verbond. De voordracht, die morgen, 24 dezer, door den heer Dr. Berlage in de Ambachts school van wege het Rel. Soc. Verbond zou plaats hebben, gaat niet door. Ziekte. Naar wij vernemen doen zich in den laatsten tijd onder de bevolking onzer ge meente vele ziektegevallen voor, waarvan ook het onderwijspersoneel een niet gering deel uitmaakt, zoodat op sommige scholen, wegens gebrek aan tijdelijke leerkrachten, enkele klassen naar huis moesten worden gezonden. Aan de school in de Conlnck- straat b.r. moeten de kinderen van een drie tal klassen van onderwijs verstoken blijven, aangezien, naar wij vernemen, een deel der onderwijzers aldaar wegens ziekte afwezig is. R. K. Voetbalclub. In de vergadering van De Jonge Werk- man< parochie H. Henricus werd mede gedeeld, aldu9 de Eemb., dat binnenkort een vergadering zal worden gehouden tot oprichting van een Voetbalclub \mor de drie parochies. Drankbestrijding. Vrijdag j.l. Is door het onlangs alhier ge vormde Blauwe Week-comité, waarin alle Geheelonthoudersvereenigingen te dezer stede vertegenwoordigd zijn, de eerste ver gadering van afgevaardigden gehouden, ter bespreking van de ln de week van 1323 Mei a.s. te voeren actie. Meer dan ooit te voren wordt thans de volkskracht bedreigd door een toenemend alcohol-misbruik, zoodat een krachtige strijd tegen de drinkgewoonten dringend noodig is. Ernstige propaganda-plannen zijn dan ook in voorbereiding. Om in de hiervoor noodige financien te voorzien zullen onzen ingezetenen steunlijsten worden aangeboden en zal aan B. en W. aangevraagd worden écn dag in die week blauwe bloempjes te mogen verkoopen. Genoemd comité bestaat uit de H. H. J. Sikkens, voorzitter; W. J. Huiskamp, secretarisH. Busé, penningmeester L. A. de Vries en A. N. de Wit, commissarissen. Steun aan Oostenrijk. Men verzoekt ons, in aansluiting met het in ons vorig nummer vermeld bericht, te willen mededeeien, dat alsnog is ingekomen bij den penningmeester van het plaatselijk Comité uit het Overheidspersoneel tot steun aan Oostenrijk te dezer stede, een bedrag van f34.13 van de afd. Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Hst WeenscUe Kind. De opbrengst der extra Weldadigheids uitvoeringen ten bate van hel Weensche kind, georganiseerd door den Nederl. Bond van Directeuren van Openbare Vermakelijk heden, waarvan de meeste leden Bioscoop- Exploitanten zijn, was Afgedragen aan den Penningmeester der B.v.D.v.O.V. f 14112.62® Afgedragen aan de diverse Commissies 7573.61 In totaal f 2 De grootste bedragen waren van Iiótel Kraanapolsky te Amsterdam en de Thalia- Bloscoop van Terschinsky te Rotterdam, elk groot f 1000.Verder varieerden de bedragen van f 1.25® tot f 737.75. De Bioscoop De Arend hier ter stede kon helaas slechts het bescheiden bedrag van f 12.03 inzenden. Gemeente Amersfoort. Kaasmarkt 22 Maart 1920. Aangevoerd 1 wagen, bevattende 200 K.G. kaas. Prijzen ftotf—per 50 K.G. Gestempelde t f50 Handel geen. Uit het politie-rapport. Een persoon Is in arrest gesteld wegens openbare dronkenschap. In den nacht van 21 op 22 dezer is eea bételhouder alhier bekeurd ter zake het aanwezig hebben van bezoekers na bezetten tijd. Door de rijkspolitie is een tweetal personen in arrest gesteld wegens diefstal van een kozijn. Nachtverblijf werd verleend aan vier personen. Een paard, dat schichtig werd van een olifant, ia nabij bet station op hol ge slagen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Buitenlandsche Kroniek. CoDtra - revolutie in DuitsChland. De eischen der Vakvereenigingen. De algemeene Duitsche bond van Vak vereenigingen, de bond van vrije arbeiders- vereenigingen en de Duitsche beambten bond hebben een manifest verspreid, waarin verklaard wordt, dat de met de vertegen- -woordigera der regeering gesloten overeen komst wel nog niet geheel bevredigend Is, maar dat zij er toch in toegestemd hebben, en de algemeene staking voor geëindigd verklaren. In dit verband ontleenen wij aan het Hdbl. In een conferentie, waaraan behalve de regeeringsvertegenwoordigers, ook deel namen vertegenwoordigers der onafbanke- Magazijn „DE DOM" VARKENSMARKT - AMERSFOORT Speciale afdeeling EIGENGEMAAKTE KINDERKLEEDING lijke socialisten en der communistische partij, is overeenstemming bereikt op de volgende voorwaarden De aanwezige vertegenwoor digers der regeeringspartijen zullen er bij hun fracties voor zorgen, -dat bij de her vorming van het rijkskabinet en het Pruisische ministerie de personenqueslie volgens een daaraan voorafgaande overeenkomst met de organisaties van arbeiders en beambten, die aan de algemeene staking deelnamen, zal opgelost worden. Aan deze organisaties moet een beslissende invloed op de economische en staatkundige wetgeving gegeven worden, met inachtneming van de rechten van de Nationale Vergadering. De voorwaarden zijn de volgende Directe ontwapening van alle ontrouwe troepen, die aan de omwenteling hebben deelgenomen, en ontslag van alle beambten, die zich ter beschikking van de onwettige regeering hebben gesteld. Radicale zuivering van het beambten- corps van alle contra-revolutionaire elemen ten, zoowel in de plaatselijke bedrijven als onder de hoofdambtenaren. Zoo snel mogelijke democratiseering van de bestuurshervorming, met medewerking der organisaties van arbeiders en beambten. Direct aanvangen met de socialiseering van alle daarvoor rijp geachte ondernemin gen, met inachtneming der door de sociali- satiecommissie reeds voorbereide socialisatie. Overneming van de kolen- en kalisyndi caten door het rijk. Daadwerkelijke inbezitneming en even tueel onteigening der aanwezige levensmid delen, bestrijding van den woeker in stad en land. Staatsgarantie, dat deze voorwaar den vervuld zullen worden onder controle van bijzondere lichamen en met bedreiging van strenge bestraffing bij kwaadwillige ont trekking aan de verplichting tot afgeving. Ontbinding van alle contra-revolutionaire troepen, ln de plaats daarvan formatie van nieuwe troepen uit de kringen der betrouw bare republikeinsche bevolking, vooral uit de kringen der georganiseerde arbeiders en beambten, zonder echter een bepaalden stand uit te schakelen. Prins Joachim. Blijkens een Wolf-bericht bevindt prins Joachim Albrecht zich nog steeds in hech tenis. Het gerucht had n.l. geloopen, dat hij op vrije voeten was gesteld. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. De heer W. Noien c. 1., adj.-directeur der gemeentewerken te Apeldoorn, heeft voor zijn benoeming tot directeur der gemeente werken te Kampen bedankt. «895 Baarn. 1920 Donderdag 25 Maart a.s, zal het 25 jaar geleden zijn, dat de >Baarnsche Courant* nieuws- en advertentieblad voor Baarn en Omstreken door den heer G. Bakker, die al die jaren het blad onder zijn beheer heeft en nog steeds de redacteur-uitgever er van is, werd opgericht. Voorwaar een zeldzame praestatie I Wij wenschen onzen journalistfeken collega nog vele jaren van levenslust en werkkracht en zijn blad een langdurig voortbestaan als voorlichter van zijn getrouwen staf van lezers en lezeressen. Ede. De politie te Ede heeft aangehouden en naar Arnhem ter beschikking der justitie overgebracht een achttienjarige jongen, die bij zijn buren in een oogenblik, dat deze afwezig waren, uit de slaapkamer uit een kast een geldkistje met ongeveer f 350 wegnam. Hij bekende door een luikje in het achterhuis te zijn binnengeklommen. Het ledige geldkistje werd achter een beg, het geld lo den grond verstopt terugge vonden. Zeer kort geleden werd deze jongen uit de gevangenis ontslagen wegens rijwiel diefstal. Soeaterberg. Te Soeaterberg is eene afdeeling opge richt van een wonlngbouwvereeniging, die hare afdeelingen over het geheele land ver spreid heeft. Doel is het bouwen van mid denstandswoningen voor personen met inkomen van f 2500—f 4000, van f 1800 f 2500 en woningen voor de volkshuisves ting voor hen, die minder inkomen hebben. De Koninkl. goedkeuring Is reeds ver kregen, de bouwplannen zijn goedgekeurd, geld is beschikbaar en over grondaankoop wordt reeds onderhandeld. Rest nog het benoodigde aantal ingeschrevenen. Het bestuur bestaat uit de heeren K. H. Kramer, voorz.; P. J. v. d. Loo, secret, en F. H. Meijer, commissaris. Weesp. De tabak- en sigarenfabriek voorheen Brouwer en Peslen en Zs. te Weesp is Stopgezet, behalve de kerverlj. 40 sigaren makers zijn daardoor werkloos. BINNENLAND. De Rijksmiddelen. Hoewel niet zoo buitengewoon als lu Januari (16 miilioen) ia het accres der rijks middelen in Februari toch zeer hoog ge weest. Do toeneming bedraagt bijna 10 miilioen en doet dus in 't algemeen niet onder voor de stijgingen, die wij sedert Juli 1919 te zien kregen en die geregeld 9 tot i2mlllloenhebben bedragen(Nev. 15 miilioen). Met uitzondering van de grondbelasting die opnieuw achterbleef en de Staats- loterij, welke geen noemenswaardig verschil met Febr.'19 aanwijst, droegen alle middelen tot dit resultaat bij. De inkomatenbelasting steeg nog iets meer dan in Januari n.l. van 2,8 op 5 miilioen: de dividend- en tantième belasting kwam van f 18.000 op f832000 de vermogensbelasting van f301000 op f585000. Bij de accijnzen zien wij een accrea van 1,8 miilioen op gedistilleerd, terwijl ook w ij zout, bier, geslac nt eterke stijgingen aanwijzen, welke bij bier 75 en bij wijn zelfs 160 pCt. bedroeg. Het ruimer vleeschgebruik is in de stijging van den accijns tot ruim 1 miilioen, merkbaar. De registratierechten vertoenen een nieuw record4,3 tegen 2.4 een stijging dus van niet minder dan 1,8 miilioen: zegelrechten kwamen van 1,2 op 1,7 miilioen. De hoogere rechten werken dubbel voor- deelig nu er zooveel omgaat op de beurs en vaste goederen van hand tot hand gann. Dé invoerrechten getuigen van groote levendigheid ln het handelsverkeer (en van dure artikelen)de opbrenget over treft met 1,6 miilioen die van vóór den oorlog (Febr. '14). De successierechten liepen mede wat op sn de belasting op gouden en zilveren werken gaat met 85.000 elk vroeger rende ment te boven. Op 1919 zijn wij thans reeds bijna 26 miilioen vooruit wat de gewone middelen betreft, iets wat in de beide eerste maanden deijsarsnog nooit is voorgekomen. Terwijl in de beide eerste maanden vóór den oorlog niet meer binnen kwam dan 23,1 miilioen wat nog beneden de raming bleef, ie de opbrenget than* 60,4 miilioen (v. j. 34,5) bij een raming van 51,6. Hierbij komt voor de crial8belastingen een bedrag van 22,6 en voor de opcenten ten bate van het lee- tiingfunds 7,2 miilioen. Vergeleken met Febr. 1919 vertoonen de crisisbelastingen thans een achteruitgang van 19,7 ep 9,8 miilioen, hoofdzakelijk door een vermindering in de opbrengst der O. W.-belasting van 16,4 tot 6,8 miilioen. Alleen de verdedigingsbelastingen Ia en II hebben een hooger bedrag opgeleverd. De Transportarbeidersstaking. Door de hoofdbesturen van den Centralen Bond en de Federatie is een brief tot den Minister van Arbeid gericht waarin verklaard wordt dat de vakorganisaties arbitrage af wijzen, bemiddeling door derden willen aan vaarden en ter voorbereiding daarvan een samenspreking tusschen partijen onder een gezaghebbend, neutraal persoon wordt aan geraden. Op een uitnoodiging met dat doel, zullen de organisaties gaarne ingaan. Uit het meubelmakers- en behangersbedrijf. Nadat op 18 Maart een laatste conferentie had plaats gehad tusschen de werkgevers- en werknemersorganisaties uit het meubel- makers- en behangersbedrijf, zijn de onder handelingen afgebroken. De werkgevers handhaven hun voorstel van een minimum uurloon van 80 cent, de werknemers eischen 85 cent per uur. In verband met deze actie is bet personeel der Amsterdamsche firma Fles Co. in staking gegaan. De werk gevers zuilen nu deze staking met een alge meene uitsluiting beantwoorden. De werk gevers blijven bereid tot 25 Maart te onder handelen. Als op dien datum geen overeen stemming is bereikt, zal op 27 Maart het werk in de fabrieken en werkplaatsen worden stopgezet. Daar veiliger? Naar het Hbld. verneemt hebben eenige welgestelde Friezen, met bet oog op moge lijke gebeurlijkheden hier te lande, een ge deelte van hun kapitaal belegd bij banken ln Amerika. Promotie. Naar wij vernemen is tegen Augustus e. k. in de hoogere rangen van het leger promotie te verwachten. Niet vergeten. Een dienstweigeraar uit Friesland, die eenige maanden gevangen zat, ontving in dien tijd ruim 800 brieven en briefkaarten. De bewaking van den Ex-Kroonprins. Men schrijft uit Wieringen aan de Tel.: Op het eiland zijn geen bijzondere maat regelen ter bewaking van den ex-krooaprins genomen en niemand gelooft hier aan een eventueele poging om te ontvluchten. Op ongeveer 600 meter uit de kust lag de torpedojager »Pangrago« onder bevel van den luitenant ter zee ie klasse J. Bagooy, Iedereen die met de toestanden hier een weinig bekend is, begreep dat dit geen af doende tornkteg Ëtaping plena eon k»™*» hebt» móir van We '.oeeeiojeger «eke M opljjl der regeerinf doch op last van autoriteiten hancelde, gezien ,e w j-, «Pangrago* is dan ook alweer naar Den Helder vertrokken. Mr. Kan deelde na zijn onderhoud met den Prins en met majoor Müldner von Mülnhe m mede, dat de ex-kroonprins nergens beter verblijven kan dan op Wieringen. De belasting van den Ex-Kroonprins. Uit Hippolytusboef wordt gemeld: Bij Koninklijk Besluit is g°ed^e""^ voorloopig onthouden aan den boofdelijken omslag van den Kroonprins en de beide heeren vau zijn gevolg. Het Groote Plan. De hoer Ketelaar schrijft ons: Er wordt zoo vaak en zoo belangstellend naar den stand van zaken betreffende Het Groote Plan gevraagd, dat eenige niedc- deelingen zeker velen welkom zullen zijn. De gelden blijven geregeld inkomenhet totaal bedrag bedraagt reeds meer dan acht en zestig duizend gulden. Dit is weliswaar niet voldoende om den aankoop en den verbouw van »Ons Genoegen* te betalen, doch, daar de betalingstermijn op 1 Mei is gesteld, heeft het bestuur van het Centraal Genootschap thans tot aankoop besloten. Voor aankoop en verbouwing zijn honderd duizend gulden noodig, er zal dus tot 1 Mei ruim vijf duizend gulden per week moeten binnenkomen, om het verelschte bedrag bij een te hebben. De plannen voor den verbouw zijn gereed en binnen weinige dagen zal met bet werk een aanvang worden gemaakt, voornamelijk bestaande in een nieuwe inrichting van bet hoofdgebouw en de eetzaal. De architect hoopt, dat het nieuwe koloniehuis in de tweede helft van Juni door 150 kinderen zal kunnen worden betrokken. Inmiddels is met de uitvoering van een ander deel van Het Groote Plan rseds een aanvang gemaakt. De bijbouw van geleid- sterskamenjes in 't Rivierhuls te De Steeg is gereed. De uitbreiding van 't Emma- Kinderhuls te Wijk aan Zee en van het Huis Heelsum te Heelsum elk met 25 plaat sen is onder handen en zal vóór Mei vol tooid zijn. Met de uitbreiding van het aantal dienstvertrekken in de hulzen «Zwartendijk* en «Kerdijk* te Egmond aan Zee is een aanvang gemaakt; ook hiermee moeten de aannemers voor half Mei gereed zijn. Voor loopig hoopt het bestuur dit geld te dekken door een hypotheek: hoe eer die echter af gelost is, hoe beter. Want in 1920 moet aan het Noorderhuis bij Hoogeveen begonnen worden; de noor delijke provinciën moeten zooveel voor reis geld betalen, sinds op de spoorwegen voor het vervoer der kinderen geen reductie meer wordt verleend, dat het noorden niet langer op een eigen huis kan wachten. Laat leder, die dus nog wat voor het Nederlandsche zwakke kind over beeft, zich haasten dit bedrag te zenden aan het nu wel bekende adres van Til. M. KETELAAR, Joh. Verhulststraat 9, Amsterdam. Postrekening 16038. B ij baantjes van onderwijzers. Van algemeene bekendheid is, dat onder wijzers nog al klagen over de fmancleele waardeering hunner prestaties. Velen trachten op allerlei manieren hun inkomsten te ver- grooten. Het nieuwste op dit gebied kwam ons de laatste dagen ter oore. In een welvarend dorp, in 't Noorden der provincie Groningen verdient een onder wijzer met slapen per nacht 1 gulden. Twee bejaarde dames, die zonder man volk in huis een groote villa bewonen, vinden dit in deze troebele tijden al te ge vaarlijk. Zij gevoelden zich blijkbaar veiliger met een slapenden paedagoog. Onze onder wijzer gaat des avonds in de villa ter ruste, keert 's morgens naar zijn kosthuis terug en weet op deze manier zijn salaris met f365 'sjaars te verhoogen. Gouden munten gevonden. Een arbeider heeft aan den Vaartkant onder Leur (N.-ür.) bij het graven een steenen kruik gevonden, die circa 600 gouden munten inhield. Elk der munten wordt op een waarde van ruim dertig gulden geschat. Ernstige vechtpartij. Eén doode, 5 gewonden, Dezer dagen, na afloop der groote St. Jozephmarkt, kwamen op verschillende plaatsen In Slttard ernstige veahlpartijen voor, waarbij het optreden der politie ernstig bemoeilijkt werd, doordat het electrische licht in de stad niet brandde. Het ergst woedde een vechtpartij aan den Legen- broekerweg, waar een zekere B., afkomstig uit Munster Geleen, zoodanig in den onder, buik werd verwond dat hij kort daarop overleed, Op den Rijksweg was een 30-tal per sonen verwoed aan het vechten, waarbij het mes een groote rol speelde. De meerder- held keerde zich tegen een inwoner van het naburige dorp Bom, die echter zoo geducht met het mes werkte, dat in een oogenblik tijds de steenen rood waren van het bloed. 5 personen werden ernstig gewond en moesten overgebracht worden naar het ziekenhuis in het Fransche Klooster. De

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2