E.L.T.A.-Rij wielen Bernard J. van Liemt YLEËSCQSIIJIACHIIE A. JU. KONING de BESTE en de GOEDKOOPSTE - Kerkstraat 4-6 Tel. 457 "w. beek: Haarlem Amersfoort Repareeren, TJitstoomen Matrassen en Bedden Varkensmarkt 9 Tel. tijdelijk 273 GELDERSÖHE CREDIETVEREENIGING ARNHEM Opgericht 1860 toestand van één hunner is niet zonder levensgevaar. Ook op den Steenweg en op den Berger- weg hadden dronkemansvechtpartijen plaats, waarbij van het mes een ruim gebruik werd gemaakt. Verschillend* personen liepen ook daar, hoewel niet in hevige mate, kwets uren op en moesten zich onder genees kundige behandeling stellen. Diefstal en moord. Te Winterswijk zijn vier Dultschers aan gehouden, die bij een boer in de buurt een rijwiel gestolen hadden. Toen zij in ver zekerde bewaring zaten, kreeg de politie bericht, dat in de grensplaats Bocboit een moord had, plaats gehad aldus meldt men aan de »N. R. Ct.«. Vier individuen hadden een 35-jarigen landbouwer, die niet aan stonds zijn geld aan de indringers wilde af staan, op staanden voet doodgeschoten. De vrouw en de kinderen moesten m*t opge heven handei'< de plundering aanzien. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat de aange houden vier personen de moordenaars zijn. Zij zijn voor den officier van justitie geleld. De verduistering van f121.000. De aangifte van de groote som die ten nadeele eener vakorganisatie is verduisterd en waarover wij in ons vorig nummer een en ander hebben medegedeeld, werd gedaan door het hoofdbestuur van den Nederland- schen Sigaren- en Tabakbewerkersbond, gevestigd Plantage Badlaan 18 Amsterdam. Bij de kasrevisie bleek dat in dea loop van h*t laatste halfjaar de boadspenning- meester tot een totaal bedrag van honderd een en twintig duizend gulden ten eigen bate had aangewend. De man heeft met het Bonds- geld in Marken en Kronen gespeculeerd, trachtte de koopen tegen te hoogen koers met goedkooperen aankoop te dekken en is zoodoende geheel in den put geraakt. Een gedeelte van zijn Marken voorraad had hij de laatste weken verkocht om daardoor het tekort minder te doen schijnen. Hij heeft 450.000 Mark en 350.000 Kronen aan het hoofdbestuur afgedragen. Aan de leden van den Bond zal door het hoofdbestuur uitvoe rig worden medegedeeld, op welke wijze de Bondspennlngmeester het in hem gestelde vertrouwen heeft geschonden. Ondanks dit belangrijke verlies, blijft de Ned. Sigaren- en Tabaksbewerkersbond in staat, aan al zijne verplichtingen tegenover de leden te voldoen. Aangaande de verduistering bij den Alge- meenen Sigarenmakers- en Tabakbewerkers- bond valt nog mede te deelen, dat de pen ningmeester Luteraan zijn overige bestuurs leden geruimen tijd misleid heeft. Hij legde hen getallen en lijsten voor, waarop de bedragen voorkwamen van pensioen- en werkloosheidsuitkeeringen. Hij kreeg dan volmacht de uitkeeringen te doen. De ge tallen waren echter te hoog, en het verschil wendde hij ten eigen bate aan door in marken en kronen te speculeeren. Een klein bedrag aan buitenlandsch geld werd nog in zijn woning aangetroffen. Het royement zal door den bond spoedig uitgesproken worden. De Haagsch* inbrekersbende. Thans is ook de beruchte hoofdman van de Haagsche Inbrekersbende, Jungschlager, Donderdagnacht door de politie te Brussel gearresteerd. Zooals bekend is, was door de Haagsche justitie de aanhouding verzocht van den beruchten inbreker Jungschlager, verdacht van een groot aantal inbraken en poging tot doodslag op den agent van politie Bevers zelfs was een premie van f joo uitgeloofd aan hem, die de Justitie eenige mededeeling kon doen, waardoor zijn arrestatie mogelijk was. Tijdens de terechtzitting van j.l. Donder dag, waarin enkele leden der bende terecht stonden en waarbij de verdediger zijn leed wezen uitsprak, dat de hoofddader aan de handen der politie ontkomen was, kreeg de Justitie een telegram van da politie te Brussel meldende, dat aldaar een Nederlander was gearresteerd, verdacht van inbraak, die zonder pas in belgië gekomen was en wiens sig nalement volkomen overeenkwam met Jung schlager, wiens aanhouding was verzocht. Onmiddellijk na de terechtzitting vertrok de Inspecteur van den Jusiltieelen Dieast, de heer Smith, met den rechercheur Berg man naar Brussel, waar zij in den aange houdene onmiddellijk den lang gezochten herkenden. Bij het zien van den inspecteur ontstelde J. merkbaar en bekende onmiddellijk, dat hij een valschen naam had opgegeven. Hij was in een der voorsteden van Brussel gearresteerd en daarbij in 't bezit gevonden van een aantal inbrekerswerktuigen, een geladen revolver en een masker. Het bleek, dat hij daar in de omgeving in drie huizen door middel van boring ge tracht had in te breken, volgens hetzelfde systeem, waarmede hij ook in Den Haag werkte. Reeds eenige andere inbraken waren te voren geconstateerd, waarbij ook op de zelfde wijze was te werk gegaan. J. zal eerst door de Belgische Justitie gesttaft worden en daarna aan de Neder- landsche Justitie worden uitgeleverd. Voor Den Haag alleen wordt hij verdacht van meer dan twintig inbraken. Dat de uitroeiing van deze bende van groote be- tsekenls is geweest moge blijken uit het feit, dat de laatste drie weken geen enkele inbraak meer in het stadakwartier van (fe Laan van Meerdervoort te Den Haag heeft plaats gehad. Het was vooral ook aan de activiteit van de politieagenten Bevers en Kooyman van 't bureau Alexanderveld aldaar te danken, dat men de bende op het apoor is gekomen aangezien deze beide politiemannen het eerste verdachte lid der bende hebben aangehouden. Het ontdekkeu der geheel* inbrekersbende is voorts hoofdzakelijk te danken geweest aan de onvermoeid* werkzaamheid van den inspecteur Smithen den brigadier-rechercheur Boekhout, die het geheele onderzoek In deze zaak hebben geleid. Ingezonden Stukken. Duiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy uan ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven, «Blauw* Week-actie.» Het zal niet noodig zijn in breeds be woordingen aan te geven, wat met «Blauwe Week-actie» wordt bedoeld. Een dergelijk* actie wordt in de laatste jaren omstreeks den zelfden tijd alom in ons land ondernomen en Is dan ook reeds vrijwel inhoemsch geworden. Een ieder zal derhalve ook weten, dat hiermede wordt bedoeld een meer krachtdadige strijd tegen het den laatsten tijd zoo schrikbarend toenemend slcoholge- en misbruik. Een strijd, die, voorzeker te Amersfoort dringend noodig is, want wie zal ontkennen, dat ook hier den laatsten tijd het drinken van alcoholische dranken de volkskracht steeds meer bedreigt. Ziet eens rond in de straten en straatjes van onze stad met al haar kroegen en kroegjes, opent Uw oogen, laat Uw denk vermogen eens gaan over den toestand van het huisgezin, van de vrouwen en de kin deren van de mannen, die zich daar zitten te bedwelmen of over de straat zwabberen I Bedenkt, wat er van hen moet worden, voor wie zij de opvoeders zijn I En de man zelf? Hij denkt aan dat alles niet; kan er niet aan denken, het alcoholmonster heeft hem te pakken 1 De Amersfoortsche Geheelonthouders heb ben elch wederom vereenigd om gezamelijk, speciaal In de week van 13— 23 Mei, hun «Blauwe Week» den strijd tegen dit alcoholmonater met kracht aau te binden. Meeting, bijeenkomsten voor ouderen, zoowel als voor jongeren zullen worden georgani seerd. Maar voor dit alles zal geld noodig zijn, wasrtoe U een dezer dagen een stem lijst zal worden aangeboden. Gij, belangstellenden, steunt dit onbaat zuchtig streven met een kleine bijdrage I Het geldt een belang der samenleving 1 Bijdragen kunnen ook rechtstreeks ge zonden worden aan den penningmeester, den heer H, Busé, Westerstraat 93. Namens het bestuur van het Blauwe Week-Comité Amersfoort. W. J. HUISKAMP, Secr. Kon. Wilbelminastraat 28. 423e Staatsloterij. Trekking van 22 Maart 1920. te Klas, ie Lijst. H o o g e p r ij z e n. No. 11637 f1500. Nos. 19146 21575, elk f tooo. Nos. 12885 18198, elk f400. Nos. 20313 22822, elk f200. Nos. 377 7838 13251, elk fioo. BIJEENKOMSTEN. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek. Beukenlaan 2. R.K. openbare leeszaal en biblio- teek, Nieuwstraat 20. Oudheidkundig Museum, Flehite. Bioscoop Langestraat. Vrijdag tot en met Maandag Bioscoop «De Arend». Zaterdag Theosofische Leeszaal. 26 Maart, half 3, «Monopole», Alg. Verg. Ver. Bescherming vsn Dieren. 31 Maart, Amlcitia, «llercadet». 27 Maart 7 uur n.m. «Amicitia» Arb. Tooneeiver. «Kunst na Arbeid.» Nationale Tooneel-wedstrijden. ADVERTENTIEN. Heden overleed na een kortstondige ongesteldheid te Amsterdam In den ouderdom van 67 jaren, mijn hoog geachte vriendin en trouwe mede werkster, Mejuffrouw MINKE STEENSMA. Amersfoort, 22 Maart 1920. D. GONGGRIJP. let. AM. Gooi- en Bemind der Med. Vet. tol Bescbetming vu Dieren. Secretariaat Amersfoort, Utr.str. 10. Algemecne Vergadering op 26 Maart 1920 des namiddags ten half drie In Hotel «Monopole» te Amersfoort. Agenda Art. 6 v. h. h. h. reglement. JHR. J. A. SANDBERG, ie Secr. TË KOOP OEVRAAOD gebruikte, doch In goeden etaet zijnd» (liefst van Berkel'e Patent). Br. met uitersten pr(Js lett A. C. bur. v. d. blad VAN RIJN'S bemsieMOSTERO Uitbreidingsplan der gemeente Amersfoort. dat het plan van uitbreiding der gemeente Amersfoort vastgesteld in de raadsvergadering van 30 September 1919, door Gedeputeerde Staten van Utrecht is goedgekeurd bij hun besluit van 6 Maart 1920, ie Aid. No. 193/177. Amersfoort, 16 Maart 1920. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, v. RANDWIJCK. Gevestigd te Amersfoort ARTS. Uitsluitend tooi neus-, koel- to oorziekten Spreekuur voorlnoplg In »Het Ziekenhuis» MAANDAG 3'/. n.m. DINSDAG J—3 'It n.m. DONDERD. i—3'lt °-m. VRIJDAG 10-iJ v.m. Aanvangende 16 Maart Agentschap HI M A-BIJ WIELEN Groote voorraad Motor-Rijwielen en Autobanden ■v Verder alle voorkomende ONDKRDEEI.EN van Rijwielen en Motoren Anlogeen lasschen en snjjden llonds-Mntor nn Rijwiel-hersteller AMERSFOORT Wij ALLEEN hebben het AGENTSCHAP voor heel den omtrek van de INDIAN- MOTOR-RIJWIELEN; daarom Is het van groot belang niet anders dan bij oas uw aanvragen te doen, daar u de kans beloopt boven den prijs te betalen en bij voor komen gesn enkel onder deel zou kunnen krijgen daar de INDIAN nooit anders wordt geleverd als aan hun diatrlcts-agenten HOOGACHTEND, ib wmmmmmmmmmmmMmmiimm, Specialiteit GESTORT KAPITAAL f 10.000 000.— RESERVEN I 4.400.000 - Deposito rente: een maand opzegging drie maanden opzegging een jaar opzegging 3 pCt. 8'/i 4

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3