AMERSFOORISCHE COURANT. Donderdag 25 fffm Maart 1920. No. 9312. 70e Jaargang ^Elsttfiscle Meiibelmikerij M Uitgave REDACTEUR F. W. H. OU Dl AMERSFOO: van de Drukkerij „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeflf". Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden y 1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag koeteloos. Legale, officieele- en ontelgenings- advertentlOn per regel 15 cent. Reclames 15 regels /1.25 Bewijsnummers worden in rekening gebracht en kosten, evenals afzonderlijke nummers, 5 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAUX KORTE GRACHT 18 (oud 9 VALKESTRAAT 19. Telefoon 19. OVERZICHT. Buitenland. De crisis in Duitschland Ludendorff wegens hoogverraad vervolgd. Binnenland. Installatie Eerste Kamer Mevr. Pothuis Smit De staking in de havens Maat regelen der Ned. regeering Slapte in de sigarenindustrie. Recht en billijkheid. We beleven vreemde tijden, hierover zal ieder met ons het eens zijn en waar dat vreemde of bizarre, zoo men wil, den een reden geeft tot groote verheuging, daar is het voor een ander oorzaak tot groote ont stemming. AIzoo moeten we aanstonds tot de con clusie komen, dat er in het nieuwe, onge wone al evenmin rechtvaardigheid gelegen is als in het oude, waarmede men meent afgedaan te hebben. Voorop staat, dat de levensstandaard min stens driemaal zoo hoog is als onder den ouden toestand en in sommige opzichten is de prijs zelfs met 400 pCt. gestegen waaronder we de stoffen voor kleeding en huishoudelijk gebruik gemiddeld al dadelijk kunnen rang schikken, terwijl van vermindering met niet één procent in geen enkel opzicht kan worden gesproken. Ergo, dienden ook de inkomens van ieder, die met werken z'n kost moet verdienen, of tot op hoogen leeftijd verdiend heeft, gelijkelijk gestegen te zijn, doch dit is helaas het geval nist en vaadaar de minder op gewekte stemming, van diegenen, die er niet beter op geworden zijn dan voorheen. Tot deze laatsten behooren allereerst de onderwijzers in de groote steden, welke bij de invoering der nieuwe regeerings-salari- eering een deel van het inkomen, dat 'n gemeente hun voorheen toekende, moeten inboeten en onder de eersten kan men verder ieder rangschikken, die van pensioen moet leven, ingegaan onder de oude toe standen en thans slechts als 'n hooge gunst door de regeering met 40 pCt. verhoogd zullen worden, wijl het aanvankelijk in de bedoeling lag slechts 20 pCt. toe te kennen en oog vóór dat er stemmen voor billijkheid en recht daaromtrent opgingen, onverschillig en koud werd beweerd, dat men met die oud-gepensioneerden niet meer te maken had en het alleen noodig was de tegen woordige arbeiders en de nieuw-gepensio- neerden beter te bezoldigen. Dus zij, de menschen die hun leven besteed hebben in dienst der gemeenschap, vooral ln kleine gemeenten, schandelijk slecht betaald werden door de onbillijke schrielheid van sommige gemeenteraden, mogen nu tot belooning gebrek lijden en ds zwakken onder ben zelfs aan ondervoeding sterven, waar nog bij komt, dat met de behandeling dier pensioenverhooging uit en er na getraineerd wordt, lnplaats van deze arme minimum-lijders eerst te helpen, voor men allerlei minder dringende wetsontwerpen in behandeling neemt. Toen ln 1918 onrust in den lande dreigde, werden er aanstonds maatregelen genomen om de loonen van hen, die met handen arbeid den kost verdienen, te verbeteren, maar de intellectueelen, de menschen, die jaren noodig hebben voor opleiding, tijdens welke ze wel uitgaven, doch geen inkomsten hadden, konden wel wachten, oordeelde men en zoo oordeelt men blijkbaar nog. We spraken van recht en billijkheid, en willen dan vragen of die wordt beoefend bij de bezoldigingsbesluiten van 1920, waarbij het maximum van een rijksveldwachter brigadier der rijkspolitie, een huismeester in de gevangenis of van een Rijks-Opv.- gestlcht, een hoofdverpleger in een krank zinnigengesticht, een kwartiermeester bij da marine, een opzichter der kustverlichting, een commies ie klasse der directe belasting, een opzichter der genie, een hulpsluismeeiter, een opperstalbaas bij bet rijkaveulendepót f2500 bedraagt, aan hoofdopzichter bij het rijksmuseum, een hulploods, 'n chef-monteur der posterijen, een afslager bij de rijks- vlsschershaven te IJmuiden, een bosch- wachter bij het Staatsboschbekeer 12600. Een klerk van de poaterijen verdient f 2700 en een hoofdconducteur eveneens, alaook een kantoorbediende, een telegrafist of telefonist. De pedel van een rijksuniversiteit, die ruim verval heeft, krijgt f 2800, ook de concierge van het Koninklijk Kabinet van schilderijen, een drukker der rijks-topo grafische inrichtingen. Het maximum van een adjunct-commies bij een departement van algemeen bestuur u«draagt f 3000, zoo ook van een rijks veldwachter-rechercheur, een hulploods te IJmuiden, een machinist-geweermaker bij de artillerie-inrichtingen. Het maximum van een ongehuwden onderwijzer zonder hoofdacte bedraagt f 1800, waar nog f 126 voor pensioen afmoet. Dat van een gehuwden onderwijzer f 2600. Een werkman van den reinigingsdienst te den Haag, die werk doet, waarvoor geen studie behoeft, verdient evenveel als een opvoeder der jeugd. Is het dan wonder, dat èn Nederl. Onderwijzers-Genootschap èn de Bond van Ned. Onderwijzers openlijk propa ganda maken bij de oudera om hun kinderen geen onderwijzer te laten wordea, wijl men op andere wijze mat veel korter opleiding veel hooger salaris kaa verdienen Een commies-titulair bij de poaterijen, brengt het tot f3800 en wat de kantoren voor toekomst bieden, ziet men aan het groote aantal onderwijzers dat de school verlaat en op een kantoor plaats neemt, waar hij geregeld kan opklimmen en voor uitgaan als hij zoovele andere ambten. Ook een onderofficier kan het financieel veel verder brengen dan een onderwijzer. Ziet het er eebter bij ons voor het In tellectueel treurig uit ln deze dagen, in het buitenland zijn de verhoudingen, althans ln Oostenrijk, nog veel treuriger. Als curiosi teit willen we alleen melden, dat te Weenen een professor evenveel verdient als een putjesschepper. rvWTVTWTYrTTTTVTS M A.H.v.NIEUWKERK H L. Beekatr. lf.Tel.317a, Amersfoort M IN AMEUBLEMENTEN EN M M KANTOORMEUBELEN M BEVOLKING. Opgave van vertrokken personen van 2I Februari tot 12 Maart 1920. Mej. E. Vos, B. Wuyt.l. 53 n. Alphen a/d Rijn Mej. E. Faassen, Utr.weg 239 naar Bathem Mej. C. Welling, Huygensl. 3 naar BussumMej. J. v. Heil, Bissch. weg 28 naar den Haag J.Sporry, Hoo^l.weg 14 naar Hoogland N. Scholten, L. Nic.atr. 11 n. Rotterdam W. v. d. Brink, 't Laantje 8 naar Barneveld J. Haggenburg, St. Benif.str. 65 n. Hengelo (G) M. Strabbing, Fr. Halsatr. 43 n. Deve iter W. v. Gulik, Langeatr. 78 naar Amsterdam Mej. M. Rlntel, K. Wilh.str. 35b naar Hilversum D. v. Erp, Kamp 53 naar Sappemeer J. Woudenberg, Wijersstr. n. Vlaardingen Ri v. Wolferen, Arnh.weg 67 naar Putten Mej. G. Zwaan, Arnh.str. 19 n. Stoutenburg Mej. T. de Kruijf, Arnh.weg 131 naar Harderwijk Wed. Doeleman, Fr. Halsstr. 29 naar Amsterdam C. Quint, Breestr. 70 naar Lexmond Mej. T. Lijnsveld, Soesterw. 198 naar Amsterdam Mej. J. Watenborg, Pr. Marlel. 30 n. Rijsenburg W. Heinstman, Kamp 20 naar Hellendoorn Mej. G. Thomas, Havik 14b n. Baarn Mej. K. Moldenhauer, Tuinstr. 6 naar Am sterdam Mej. F. Gohlke, Puntenb.l. 28 naar Amsterdam W. Krone, Puntenb.l. 28 naar Amsterdam R. v. Schoonhorst, Eemsti3 naar Hoensbroek D. Tulleken, Arnh.weg 88 n. Winschoten A. Reeders, Krankel.str. 18 naar Amsterdam Mej. J. v. Noordenburg, Vallcenstr. 42 n. Leusden W. v. Schendel, Smallepad 15b naar Utrecht Mej. P. Mezger, Havik 18 naar Amsterdam N. Mulder, H. v. Viandenstr. 13 naar Gorinchem H. Müller, H. v. Viandenstr. 13 n Utrecht J. v. Koot, Molen straat 6 n. Castricum Mej. A. HardemaD, Zuidsingel 43 n. Hellendoorn C. Harde man, Zuids. 43 n. Epe Mej. C. de Ruyter, Havik 43 n.Epe Mej. J. v. Berge, P. Pijper- straat 29 n. Amsterdam O. Ideler, Utr.weg 42 n. Utrecht P. v. der Griend, Rembr.str. 3 n. Wageningen J. v. d. Hazel, G. Doustr. 32 naar Amsterdam Mej. H. Verboket, Zuidsingel 38 naar Zeist A. Nieuborg, Bolleweg 1 naar Dordrecht J. Jonker, J. Tolliusstr. 7 n. Utrecht J. Bos, Zand bergen naar Udenhout Mej. H. Noppert, Zandbergen naar Zeist Mej. G. Berkloo, v. Bemmelstr. 25 naar Amsterdam J. v. d. Berg, Kamp 27 naar Driebergen Mej. G. Vlastuln, P. Buijsl. 28 naar Schcrpenzeel Mej. F. Stael, Muurh. 125b n. Zandvoort C. Galjaard, Bergstr. 41 naar Haarlem O. Gorter, Utr.weg 135 naar Rotterdam D. Nooitgedacht, Scbeltusstr. 24 naar den Haag Mej. J. v. Doornik, Westerstr. 56 naar Zeist Mej. J. Dolron, Langestr. 117 naar Scherpenzeel H. Vial, A. de Kamp 36 n. Amsterdam Mej. S. Stoolhuis, Zuidsingel 38 naar Weerselo Mej. J. v. Barneveld, Arnh.weg 149 naar Ermelo J. de Goede, Kruisk. 89 naar Utrecht J. Engels, Utr.weg 259 n. Leeuwarden Mej. A. Vetten, Kamp 27 naar Dordrecht Wed. R. Waardenburg, P. Borstr. 35 naar Helder Mej. L. du Pree, Driest 14 naar Rotterdam Mej. J. Termaat, Arnh.weg 5 naar Putten Mej. J. Lieftink, Utr.weg 63 naar Leusden J. Jansen, Lavendelstr. 9 naar Kampen Mej. A. Jeuninckx, Utr.weg 221 naar den Haag Mej. H. Benz. Zandbergen naar Watergraafsmeer. STADSNIEUWS. VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1920—1921, van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistricts- gewijze, in uittreksel verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met /j April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeentebestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voorkomt, niet vóór komt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op engezegeld papier worden gesteld. Amersfoort, 22 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door de N. V. SPAANDERS OPTISCHE SLIJPERIJ Ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van een optische slijperij, te drijven door drie electromotoren, reap, van 16 P.K., 7 P. K. en '/i P K. in het perceel alhier gelegen hoek Eem- •n Sluisstraat bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 1667 dat een door GEBR. HüSKEN ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van een meubel fabriek, te drijven door een electromotor van 5 P.K., een van 3 P.K., een van t P.K. en twee electromotoren van 2 P.K. In het perceel alhier gelegen aan de Kampstraat 'To. 77 bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 3971 dat een door R. H. VAN GRAFHORST Ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van een slachterij (annex rookerij) in het perceel alhier gelegen aan den Woestijgerweg No. 28 bij het Kadaster bekend onder Sectie B, No. 1646 op de Secretarie der gemeente ter visie liggen, en dat op Woensdag, den 7 April aanstaande, des voormiddags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van die inrichtingen in te brengen. Tot het beroep, bedoeld ln art. 15, ie Md der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 24 Maart 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Examens. Bij het 23 dezer te Utrecht gehouden examen Nuttige Handwerken zijn o.m. geslaagd onze stadgenooten de dames C. van Ouwerkerk en W. H. van Ouwerkerk. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor assistent-apothekeres slaagde onze stad- genoote, Mej. M. E. Stas. Onze felicitatie Militaire Mutatie. De bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst is toegekend aan den sergeant Van Denteren van het 16e Reg. Inf. alhier. Bij Kon. besluit Is is zijn rang overge plaatst bij bet regiment Grenadiers res. ie luiteuant C. M. van den Bergh, van bet tóe regiment en bij het regiment Jagers de res. te luitenant M. Buys, de res. 2e luite nants H. P. L. Lokbeck en J. H. J. W. van Wezel Errens, beiden van het 5e regi ment, J. A. D. Benesse van Duivenbode van het 16e regiment. Politie. Naar wij vernemen is de agent van politie W. Wiersma alhier met ingang van 1 April a.s. als zoodanig te Zeist benoemd. Ongeluk. Nabij Hoevelaken is een motorrijder, wiens hoofddeksel afwoei en dat hij wilde grijpen, daardoor zoodanig van zijn motor gevallen, dat een hersenschudding werd ge constateerd. Op last van Dr. Prins werd de ongelukkige per ziekenauto naar het St. Elisabetb-gasthuis alhier getransporteerd. Aantal kiezers Amersfoort. Bij het vaststellen der kiezerslijst in onze gemeente is hst juiste aantal kiesgerech tigden: 14332, waarvan 6834 mannen en 7498 vrouwen kiezer zijn. Vervroegde Zaterdagavond-sluiting. De middenstands-vereeniging «Handel en Nijverheide zal morgen, Vrijdagavond in hotel »De Zwaaneen vergadering beleggen waarin besprekingen zullen worden gehouden over «sluiting op den Zaterdagavond te half tien* zulks in verband met een van 3. en W. ontvangen desbetreffend schrijven. Wij vertrouwen, dat dit belangrijke onder werp tot een drukbezochte vergadering aanleiding zal geven. Bioscoop Langestraat. Men verzoekt ons medstedeelen dat in het Amersfoortsch Bioscoop- en Variétié Theatre lil de Langestraat van 26 tot en met 29 Maart a.s. als reclame de twee laatste series van de film: «De Verborgen heden van Parijs* zullen worden vertoond, Wie heeft deze film nog nist gezien? N. V. Kon. Industrie en Handel- Mij. van P. de Gruyter en Zonen. Bovengenoemde maatschappij keert een dividend uit van 3 pCt. op de 6 pCt. cum. pref. en de 6 pCt. cum. pref. winstd. aan- deelen.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1