AMERSFOORTSCIE COURAII. Woensdag 7 April 1920 No. 9316 70e Jaargang BIJVOEGSEL Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Clceff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officicelc- en ontelgenings-advertentiün per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f1.55; ellce regel rnecr 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: F. W. H. OUDENS, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 Bij dit nummer behoort een OVERZICHT. Buitenland. Krachtig protest van de Duitsche Ar beiders. Binnenland. Het Eerste Kamerlid Stork zal als zoo danig ontslag nemen Grenswachten op geheven op 15 Mei a. s. Nieuwe post- tarieven-verhooging in uitzicht. De Economische gevolgen van de drooglegging van ons land. 1. In een tweetal interviews heeft de journalist Jan Feith de aan de orde komende poging tot «drooglegging» van Nederland zoowel van het standpunt van den voor- als van den tegenstander naar voren gebracht. Niet het minst belangrijk was daarbij hetgeen hij aanteekende zoowel uit den mond van ons Kamerlid Mr. Rutgers, degecn, die met andere Kamerleden het wetsontwerp der «Plaatselijke Keuze» in diende, als van den voorzitter van den «Bond van Distillateurs en Likeurstokers in Nederland», den heer Simon A. Maas, wat aangaat de economische zijde van het moeilijke vraagstuk, dat zoovele pennen en gemoederen in heftige beweging brengt. In de reeks opstellen, welke hij voor nemens is te wijden aan de economische gevolgen dezer mogelijkheid, plaats hij zich op het zuiver zakelijke standpunt, de zaak slechts beschouwende, gelijk immers de heer Mr. Rutgers zijdelings, doch de heer Maas met meer klemmende argu menten in voornoemde vraaggesprekken deed: welke materieele en industrioele be langen ia verschillende Nederlaudschekringen zouden worde.) geschaad, indien men tot een algeheel of gedeeltelijk drankverbod zou overgaan? Slechts terloops gaf bij aan in bet Interview met den volkomen deskundigen heer Maas, welke neven-industriën wel ge troffen zouden wordenal bleek wel duide lijk uit zijn woorden, hoe diep de alcohol industrie en al hetgeen daarbij behoort in in ons gehecle economische leven ingrijpt. Als voornaamste hiervan dienen dan aller eerst te worden genoemd onze takken van nijverheid en bedrijf, zich toeleggende op de vervaardiging van suiker, potaech, graan, giat, spoeling, vleeach en groenten. Dit zijn immers eenige der voornaamste voedings producten, waarvan de bereiding of kweeking in direct verband staat met de alcoholinduatrie. Het grootste deel der hiar te lande ge consumeerde alcohol wordt namelijk bereid uit melasse, afkomstig uit onze melasse- spiritus-fabrieken, waar ettelijke honderde handen arbeid vinden terwijl reeds het feit, dat deze melasse op zulk een loonende wijze kan worden omgezet in alcohol, als direct gevolg heeft, dat de suikerprijs in ons land aanzienlijk gereduceerd wordt. In mogelijk volgende opstellen zal hij voldoende ge legenheid vinden, hierop met voorbeelden en cijfers nader in te gaan. Aan de melasee-lndustrie is weer die der potasch verbonden; deze wordt immers ge bruikt voor allerlei cheraischo doeleinden, o.a. zeep. Bij alcoholverbod zou deze in dustrie dus belemmerd worden z'rta te ontwikkelen, en zou ons land voor zijn potaschbehoeftcn voortaan op het buitenland zijn aangewezen. Een andere grondstof voor alcohol ie graan. Hij ie voornemens, ook dit graan- vraagstuk nader en zakelijk onder het oog te zien. En dit wel voornamelijk omdat een der sterkste argumenten op economisch ge bied namelijk der drankbestrijders steeds dit is, dat door de alcoholindustrie het on ontbeerlijke brood aan het volk wordt ont stolen. Hierbij zal echter blijken uit de officieel verzamelde omzetcijfers van onzen inlandschen en buitenlandschen graanhandel, r ~r -?r~r-*r-w M A.H.V.NIEUWKERK H L. Beekstr. 14, Tel. 317a, Amersfoort m Elictrischc leubeliniterijK M IN AMEUBLEMENTEN EN M M :-: KANTOORMEUBELEN M hoe slechts een uiterst gering percentage graan noodig is voor de alcohol-industrie. Zoodat men zich in dit opzicht waarlijk geen verkeerde voorstelling der zaak mag en behoeft te maken. Bovendien vergete men niet, dat het gebruikte graan geenszins beschouwd mag worden als geheel verloren voor onze volksvoeding. Want indirect keert immers zijn nut terug, wanneer men weet, hoe in het bedrijf gist en spoeling ontstaan. Het eerste is onontbeerlijk voor onze brood bakkerijen. En men zou dit bedrijf ernstig ontwrichten door het eventueel stop-zetten der alcohol-Industrie. Wat de spoeling be treft doet zich het zeker eigonaardig ver schijnsel voor, dat deze weliswaar als een residu te beschouwen valt van een zekere hoeveelheid graan, doch daarentegen in deze spoeling een groote waarde schuilt als middel om bij ons vee meer vleesch te maken. Bij de zoogenaamde vet-weiderij van ons vee wordt inderdaad meer vleesch verkregen dan door dit uitsluitend met het zoogenaamde «hardgraanc te voeren. De nadeelige gevolgen van gebrek aan spoeling zouden zich ongetwijfeld In ons vee-teelcnd land doen gevoelen. En eindelijk bestaat er ook een bepaald verband tusscheu onze belangrijke groenten-teelt, met name in het Westland, en onze veeteelt, omdat onze geforceerde cultures moeilijk bestaanbaar zouden blijken te zijn zonder de mest van ons met deze spoeling gevoede vee. Vervolgens zijn er de talrijke nevenbe- drijven, welke wel in indirect verband staan tot de alcoholindustrie, doch niettemin ge voelig zouden worden geknauwd, indien men werkelijk overging tot het droogleggen van ons land. In de eerste plaats denkt men hierbij aan onze omvangrijke glasblaas nijverheid, waar in verschillende onzer glas centra tot 80 pCt. der tlesschenproductie bestemd is voor de distilleerderijen en likeurstokerijen. In nauw verband hiermede verhoudt zich de kurkenindustrie, welke in de laatste jaren tot steeds grooter beteckenis begon te worden, dank zij de moeilijkheden om dit artikel uit het buitenland te betrekken. Voorts zijn daar de kistenmakerijen, welke aan ettelijke handen arbeid en brood ver schaffen. Ook de capsulenindustrie, de koper- nijvarheid, welke voor een deel gespeciali seerd zijn, om aan de behoeften der alcoholindustrie te voldoen. Om eindelijk van nog zoovele kleinere nevenbedrijven slechts terloops te spreken, al stelt bij zich voor, bet een wat uit voeriger dan het ander, ze in de hier volgende opstellenreeks te behandelen, en de schade aan te geven welke onze econo mische handelsbalans wel zou te lijden hebben, indien al deze en dergelijke in dustrieën plotseling werden lam geslagen of met den ondergang bedreigd. In de eerste plaats echter willen wjj voorop laten gaan de eigenlijke beteekenis der directe alcohol-industrie zelve. Hiertoe behooren dan het branderij-, distilleerderij en likeurstokersbedrijf. In algemeens cijfers uitgedrukt heeft men te rekenen, hoe er ongeveer 160 distillateurs en likeurstokers in ons land hun bedrijf uitoefenen, vertegenwoordigende een gekapitaliseerde waarde van ruim 25 millloen gulden. Verder zijn hier werkzaam een 15-tal kleinere branders, geschat op eene waarde van anderhalf millioen gulden. Terwijl onze drie groote spiritusfabrieken stellig op een waarde geschat mogen worden van 7 tot 8 millioen gulden. E011 gezamenlijk kapitaal dus van ongeveer 35 millioen gulden, dat ernstig schade zou lijden, zoo niet vernietigd, bij opheffing der vader- latuische alcoholindustrie. Zooals daaren boven door den heer Maas. die zelf distil leerder is, werd opgemerkt, wordt bij deze cijfers niet eens rekening gehouden met den eventueel te vernietigen «goodwill», omdat juist in het alcohol-bedrijf de oude en sedert lange jaren gesitueerde familie zaken talrijk zijn, drijvende van eeuw op eouw haar distilleerdervak. De aldus ver loren gaande kapitalen laten zich echter moeilijk in bepaalde cijfers uitdrukken. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat binnen de gemeente Wijk bij Duur stede gevallen van miltvuur zijn voorge komen. Amersfoort, 1 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Examen s. Onze stadgenoote, Mej. I. Ilenning Bolt laborante bij den gemeentelijken keurings dienst, slaagde dezer dagen voor het examen voor aualyste. Tot kantoorbediende 2e kl. werden aan bet postkantoor alhier aangesteld de dames, W. v. Eist, C. Kuijters on M. M. J. Otto, Soli Deo Gloria. Bovenbedoelde ('hr. Zaugvereeniging zal morgenavond met medewerking van liet Dubbel-Mannenkwarlct «Kunstmin» in «Ami citia» een uitvoering geven, waarvoor wij overigens verwijzen naar de i:i dit blad voorkomende annonce. «Onderlinge Ilulp», In de bovenzaal van de «Keizerskroon hield gisterenavond de Werklieden verooni- ging «Onderlinge Hulp» hare jaarlijksche algemeene vergadering, ter behandeling van «en 4-tal op du agenda voorkomende punten. DeVoorzitter.de heerj. Van Wessum, wijst er in zijn openingswoord op, dat van de 25 jaren, die de vereeniging «Onderlinge Hulp» thans sedert haar bestaan ken., het afgeloopen jaar op financieel gebied niet het gelukkigste jaar is, waar het boekjaar dit maal met een tekort moest sluiten. Tot een van een drietal door spr. genoemde oorzaken behoort zeker wel de vele ziektegevallen tengevolge van de griep. Ook het genomen besluit van onze doctoren, dat geen afgifte meer toelaat van ziekenbriefjes, waardoor de controle moeielijkcr werd voor de vereeni ging kan zijn invloed hebben, terwijl mede de verhooging der uitkeering tot f 10. een bezwarende factor opleverde. Toch behoeft er daarom nog geen bozorgd- heid voor «Onderlinge Hulp» te bestaan, integendeel, zegt spreker, wij meeneu met tevredenheid en voldoening op de afgeloopen werkzaamheden te mogen terugzien. Bovendien beschikt de verectrgi. g nog over een niet te versmaden reservetundsjo. Hij herinnert er overigens aan, dat liet bestaan van de vereeniging vandaag of morgen vel eens overbodig zou kunnen worden, in verband met de aanhangige ziekte wet der Kegeering, waarbij ook rekening zal gehouden worden met de nadeelige ge volgen eener ziekte. Na vervolge s op de dringende nood zakelijkheid gewezen hebben, dal de leden verplicht zijn bij ziekte onmiddellijk daarvan kennis te geven aan den secretaris, teneinde onaangename gevolgen in uitkeering te voorkomen brengt bij een woord van dank aan zijn medeleden van het bestuur voor de activiteit bij het vervullen van hun taak steeds aan den dag gelegd en het verheugt spr., dat een secretaris als de hoer van Acbterbergh.dieaanvankelijk voor zijn funciie had bedankt op dit voornemen is willen terugkomen. Ook is spr. erkentelijk voor het werk van de beide controleurs, de heeren v. Groenestein en Vink, vooral eerstgenoemde die geheel be langloos deze functie vervult, doch thans gemeend heeft als zoodanig te moeten be danken, een besluit, dat dient te worden geëerbiedigd. Daarna is het woord aan den penning meester den heer Jhr. Reigersberg Versluijs wiens rekening en verantwoording reeds door de daarvoor aangewezen commissie werd nagezien en accoord bevonden. Saldo vorig boekjaar f 112.27 aan contri butie-bijdragen en rente werd ontvangen f 1838.95 -(-f58.54 rente borgtocht bode, totale Ontvangsten derhalve f 2009 76 Uitgaven totaal f 1954.67 Blijft ~~f 55.09 Af rente en borgtocht van den bode f 60.08 '/2 Nadeelig saldo f 4.99'/2 Een der aanwezigen wijet er op dat hem tijdens zijn ziekte niet is uitgekeerd, zooals de penningmeester mededeelt, een bedrag van f30, doch slechts f27.—. De voorzitter zegt, dat er vermoedelijk een administratieve fout is geslopen tusschen de bescheiden van den secretaris en die van den penningmeester; het gesignaleerde feit zal nader onderzocht worden. Hierna wordt den penningmeester dankend gedechargeerd. Bij de Ran de orde zijnde verkiezing van 5 bestuursleden, worden de aftredende heeren Jhr. Reigersberg Versluijs, Dr. B. J. van Enst, H. van Surksum, B. van de Water enJ.J. van Beek bij accalamatie herkozen. Voor zoover aanwezig, laten de herkozenen zich de benoeming welgevallen. Voor het kiezen van 3 gecombinecrden werden door het bestuur candidaat gesteld de heeren H. Gerritsen. M. van Groenestein en Anth. de Kruiff. Waar zich stemmen uit de vergadering verheffen tegen een benoeming van den heer Gerritsen, wordt een stemming gehouden, waaruit blijkt dat de heeren M. van Groenestein (36), A. de de Kruiff (30) en G. J. F. Prins (21) de volstrekte meerderheid hebben verkregen, (er worden van de 45 aanwezigen 38 geldige stemmen uitgebracht), zoodat in afwijking van de voordracht de heer Prins in stede van den heer Gerritsen gekozen werd. De voorzitter deelt nog mede, dat in ver band met den verhoogden levensstandaard den bode, naast zijn loon, een toelage wordt verstrekt van f50.— per jaar. Verder dat, met het oog op werkstakingen en uitsluitin gen, die thans aan de orde van den dag zijn, voorloopig geen nieuwe leden worden aan genomen. Zoodra de toestand zich maar even wijzigen, zal van dit bestuursbesluit worden teruggekomen. Tevens blijft hot reserve-fonds voor de oude leden bestemdingeval de vereeniging eventueel zou moeten worden ontbonden, worden de gelden van dat fonds onder de leden der vereeniging verdeeld, mede tnet oog daarop is het aannemen van nieuwe leden niet te rechtvaardigen. Bij de gehouden rondvraag wordt door enkelen hiervan gebruik gemaakt en sluit de voor/.itter met een woord van dank aan 'allen deze bijeenkomst, nadat de Secretaris L. van Achterbergh met klem er op heeft aangedrongen zich in geval van ziekte on middellijk bij hem op to gaven, aangezien hij te dien opzichte het anders zoo mild toegepaste reglement, stipt zal handhaven, Bij een eenige dagen te late opgave toch, kan den juisten datum van ziek-worden niet worden gecontroleerd. Uitsluiting Meubelbedrijf. Naar wij vernemen zijn tengevolge van j de uitsluiting in bovenbedoeld vak. ook hier enkele fabrieken in het meubelbedrijf be- trokken. Kamer van Koophandel, j De Kamer van Koophandel an Fabrieken te dezer stede doen aan belanghebbenden bij den groei van den Handel van Neder- j land en Xed.-Indië met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika mcdedeeling van een eventueelc oprichting van de Nederlandsch- Amerikaansche Kamer van Koophandel, op Donderdag 16 April 1920 te Rotterdam. Bijzonderheden en concept-atatuten ter inzage bij den Secretaris, den heer H. P. van Haselen, Muurhuizen 15.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1