Zaterdag 17 April 1920 No. 9321 70e Jaargang ng PRIMA WIJNEN N. V. Centrale Crediet- en Landbouwbank SAFE DEPOSIT. Eitgave van de Drukkerij „DE AMEBSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief 00 aanvraag kosteloos. Legale-, officieele- en onteigenings-advertenti6n per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentien op den dag van verschijnen uiterlijk io uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: F. W. H. OUDENS, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. OVERZICHT. Binnenland. Uitkeering O.W. belasting - Zal de broodprijs verhoogd worden Geen steun der onderwijzers aan de transportstakers Dr. M. W. P. E. van der Bergh van Eijsinga. f De Economische gevolgen van de drooglegging van ons land. IX. Nadat wij dus in ons eerste opstel heb ben nagegaan wat men wel te verstaan heeft onder distilleerderijen in ons land, wil len wij, alvorens tot de techniek van het brandersbedrijt over te gaan, er nog op wijzen, dat de groote getallen arbeidskrach ten, welke veelal in onze distilleerderijen voorkomen, voornamelijk betrokken zijn bij het bottelen en verpakken van het gedistil leerd. Want hier doet zich het merkwaardig verschijnsel voor, dat de waarde van flesscben en kisten, kortom van al hetgeen met de eigenlijke verpakking in verband staat, de waarde van het geleverd gedistilleerd dik wijls in niet onaanzienlijke mate overtreft. Een punt, dat men eveuaens onder het oog heeft te zien, is de vraag waarheen ons gedistilleerd vervoerd wordt? En dan ziet men, hoe kort vóór den oorlog voornamelijk West-Afrika door ons van gedistilleerd werd voorzien, zoodal toenmaals onze omzet aldaar op driemaal van dien van Hamburg kon geschat worden, terwijl in vroegere jaren onze omzet niet meer dan een tiende van den Hamburgschen bedroeg. De verscheping geschiedde voornamelijk net Engelsche en Woerman scbepen, welke speciaal voor het gedistilleerd Rotterdam aandsden. Doorgs- brek aan scheepsruimte geldt nu echter voor gaheel West-Afrika een invoer-verbod. Hiernaast kan men wel aannemen, dat de hoeveelheid gedistilleerd door Schiedam geleverd voor export en voor binnenlandsch gebruik ongeveer even groot was. Men stelt zich nu in vakkringen natuurlijk de vraag, of de export in de toekomst eventueel war# op te voeren? Doch het schijnt, dat men wat dit betreft reeds de uiterste grenzen heeft bereikt, terwijl bovendien de whiskey zich als een geduchten concurrent doet gel den, met name in Engelsch-Indië. Gaan wij nu echter eerst na, hoe het er met onze branderijen mee staat. Het brandersbedrijf is steeds ernstig onder hevig geweest aan de schommelingen der markt der benoodigde producten, zoodat men de rentabiliteit van dit bedrijf in ver schillende tijden steeds zeer zag uiteenloopen. Bovendien vereischt de techniek van de branderij een uiterst oordeelkundige be. handeling, zoodat zelfs bij normale handels omstandigheden de eene branderij geheel anders werkt dan de andere. In ons land bestaat er voor branders geen eigenlijke vakopleiding. Wat dit betreft is Duitsch- land ons voor met zijn te Berlijn geves tigde Brennerei-schule. Doch vergelijkt men dit vak bij een eeuw terug, dan moet men erkennen, dat het stichten van esn der gelijke school voor ons land op het oogen- bllk overbodig mag heeten. Want terwijl het branderscentrum Schiedam ln vroeger tijden tot 500 bloeiende branderijen telde, daalde dit cijfer allengs tot een 150-tal. Als grondstoffen voor de branderij wor den gebruikt gerst, mais en rogge, en wel in ongeveer gelijke hoeveelheden. De gerst, waarvan hier sprake is, komt slechts zel den uit het binnenland zelf; en ook onze Inlandsche rogge, die als te vochtig geldt, wordt uit dien hoofde weinig gebruikt, immer# verlangt de brander droge rogge. De granen worden meest to Rotterdam van de groote importeur# betrokkenaf zonderlijk hopen wij hierop later terug te komen, wanneer wij de graanmarkt in ver band met het alcoholvraagstuk beschouwen. Voor het oogenblik, zij het voldoende, aan te teek#nen, dat de behoefte aan graan meestal drie maanden van te vo.ren gedekt wordt. Het lossen van het graan geschiedt in de centra der alcoholindustrle bij voorkeur door speciale zakkendragers. En ook over vanaf f 1.35 per flesch J. VAN HAMBK8VKLD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT dit eigenaardige, schier klassieke gildebe- drijf aanstonds een afzonderlijke aantee- kening. Voor ditmaal de volgende productiecijfers genomen per 1000 kilo graan, en rekening houdende met de gemiddelde prijzen vóór den oorlog. 130 a 150 Kg. gist van fo.21 opbrengst f30.— 5.50 ILL. moutw. (50 °/0 alcohol) van f 11 opbrengst f 60. 15 ketels spoeling van f 1.50 opbrengst f22.50 De aldus verkregen gist wordt door de branders direct geleverd aan de bakkers, Een eigenlijke tusschcnhandel bestaat bier niet, al treden som# wel agenten op. Men rekent bier ongeveer aldus, dat wanneer de brander netto een prij# van 21 cent voor de gist ontvangt, dit met verpakking en transport den bakker op een prijs van 26 cent komt te staan. In vroeger jaren nu had men in Schiedam een aantal vennootschappen, aangeduid met den naam van «verkoop-centrales», be staande telkens uit vier of vijf branders, die het dagelijksch product der vennooten ver mengden en afleverden aan de bakkers. Deze vennootschappen verdwenen echter achtereenvolgens met den achteruitgang van het brandersbedrijf. Beschouwen wij nu, in verband met het reeds in ons opstel geschrevene, eveneens de wijze, waarop de afzet plaats heeft van de spoeling. Men zal hier punten van over eenstemming aantreffen met de wijze, waar op dit met gist het geval was, n.I. veelal in combinatie. Zoo zijn de Schledamsche branders wat dit betreft aaneengesloten ln de «Coöperatieve Ver. de Schiedamsche Spoeling-Vereenlging»deze levert aan de zoogenaamde spoeling-boeren, die de spoeling komen halen in hun typische schouwtjes zij brengen langs vaart en sloot dit vee voeder naar hun verschillende boerderijen. De stallen dezer boeren in vaktaal den bijnaam dragende van «natte boeren», zijn met het oog op dit voer bizonder ingericht. Men zal bijvoorbeeld in ons Westland wel de eigenaardige houten goten hebben gezien, welke naast den weg zijn gebouwd, en dienst doen, om de spoeling naar de veestallen over te gieten, zoo uit de schuit, over den weg heen, overgestort in de dik wijls primitieve goot. Maar het vee houdt er van, en wat nog belangrijker is, het wordt cr vet en vleeschrijk bij! Want aangezien de spoeling in de branderijen tweemaal gekookt is, be vindt het daarin aanwezige eiwit en zetmeel zich in uitstekend assimileerbaren toestand aangezien zij daarenboven als veevoeder zeer goedkoop is (de zomerprijs bedraagt f en de wlnterprijs f2.—, beide be rekend vóór de crisistijden, wel te verstaan), wordt deze spoeling niet alleen voor de veemesterij gebruikt, doch eveneens aan het melkvee gegeven. Men vrage maar een# na, gelijk wij her haaldelijk deden, bij onze «natte boeren» wat zij er wel van zouden denken, als om de een of andere rede zou moeten worden opgehouden met de levering vanwege de branderijen van hun spoeling en men zal ervaren, welk belangrijk deel van hun boerenbedrijf gebaseerd is op dit even goed- koope als voedzame veevoeder. Gesteld dat op de vóór-cri»i8 niveauprij- zen een aanwending voor menschelijke con sumptie van den moutwijn door Ingrijpen van overheidswege werd uitgeschakeld, dan zou dit tot gevolg hebben, dat, rekening houdende met de beperkte mogelijkheid van uitbreiding van het technisch gebruik, men zou moeten aannemen, dat de mout wijn minstens een derde in waarde zou achteruit gaan, op de spoeling zou dit ver lies niet verhaald kunnen worden, om de eenvoudige reden, dat de spoelingprijs con- curreeren moet t#gen prijzen van ander veevoeder. En dit war# dan onmogelijk. Op den gistprijs verhaald zou dit verlies dezen prijs doen «tijgen met twee-derde. De volgende cijfers toonen dit aan. Een rde van f30.— aan gist komt met een waarde van tweemaal dit bedrag, dus van f 60.— aan moutwijn. Men kan aannemen, dat op 50 kilo bloem 'ƒ2 tot 1 kilo gist wordt gebruikt; dit is dus op 60 tot 70 kilo brood gemiddeld 3/4 kilo gist, ter waarde van ongeveer 15 cent. Op gemiddeld 65 kilo brood bedraagt de «tijging dus van den gistprijs twee-derde maal 15 cent, of 10 cent, Daardoor zou du# één kilo brood, 15/100 cent in prijs stijgen. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat in de gemeente Soest een geval van miltvuur is geconstateerd. Amersfoort, 12 April 1920. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat in de gemeente Langbroek gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 15 April 1920. De Burgemeester voornoemd, N. VELS-HEYN, L. B. Besmettel ij ke veeziekten. De Burgemeester van Amersfoort vestigt de aandacht van belanghebbenden op art. 13 Ier wet van 20 Juli 1870, Staatsblad no. 31, luidende: «Wanneer zich bij eeoig «tuk vee ver- «schijnselen van eene besmettelijke ziekte «openbaren, is de houder of hoeder ver- «plicht daarvan onmiddellijk kennis te «geven aan den Burgemeester der ge- «meente, waar het vee zich bevindt.» Overtreding van dit artikel wordt ge straft met geldboete van f25.— tot f75. Eveneens wordt de aandacht gevestigd op art. 21 van bovengenoemde wet, luidende «Vervoer van vee, door eene besmet- «telijke ziekte aangetast of daarvan ver- dacht is verboden». Tengevolge van de uitbreiding van het mond en klauwzeer, wordt er in het bijzonder op gewezen, dat de markten niet door besmet, of van besmetting verdacht vee, mogen worden bezocht, Bij overtreding van het bovenstaande, zullen da bepalingen der wet in alle ge strengheid worden toegepast. Amersfoort, 13 April 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDW1JCK. jj G. KEUNEKE [I Langastraat 105 AMERSFOORT SPECIAAL ADRES IN K Lederwaren, Honden- 4 artikelen en Reisbenoodigdkeden «j K Beleefd aanbevelend. Melkprijzen. Ons wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat een samsnspreking heeft plaats gehad vanwege het Gemeentebestuur met den melkhandel. Gebleken zou zijn, dat alhoewel de prijs der melk op dit oogenblik 16 ets. per L. bedraagt «n om verschillend# omstandig heden (wisselende boter- en kaasprijzen) niet met zekerheid reeds nu de prijs der melk met ingang van 1 Mei kan worden vast gesteld, het in de bedoeling van den melk handel ligt, de melkprijs, zoodra dit eenigs- zins mogelijk is te verlagen. De waarschijn- lijkheid bestaat, dat een Mei-prijs van 14 ets. per L. melk voor den verbruiker zal worde# vastgesteld. In eene gehouden vergadering van aan deelhouder# der fabriek van Melkproducten «de Geldersche Vallei» alhlsr, werd tot President-Commissaris gekozen d# heer J. Amersfoort, Scherpenzeel, Soest, Utrecht, Tel. interc. 363. Tel. interc. 2. Tel. Interc. 6. Tel. interc 460 Telsgram-adres „CREDO". :ies voor dei-Li K. Knottenbelt van Vinkenhoef en tot Commissarissen de heeren f. A. Hassingen J. J. Polderman, beiden te dezer #tede. Examens. Bij het 16 dezer te Utrecht gehouden examen voor de acte Lager Onderwijs zijn ook geslaagd onze st«dgenoot«n, de dames T. A. v. Dam, G. P. Dubber, C. M. G. Gasman en A. M. J. Kosnders. H. IJ. S. M. Naar wij vernemen wordt onze stadgenoote, Mej. S. Willing, klerk bij de H.IJ.S.M.— telegraafbureau station met ingang van 1 Mei a.s. belast met den telegraafdienst op bet Administratiegebouw t# Amsterdam. Militaire Mutatlên. De Kapitein J. T. Hein# van het 16e Reg. Inf. t# dezer stede is belast met het bevel over de 7e Compagnie Politietroepen te Groningen. T andtechnici. Onze stadgenoot, de heer P. v. d. Burg maakt deel uit van het bestuur van de op 10 April j.l. te Amsterdam opgerichte ver- eeniging van zelfstandige tandtechnicl. Ned. H,erv. Gemeente. Naar wij vernemen heeft Ds. J. Visser, directeur van het Rijksopvoedingsgesticht, indertijd gekozen ais Ouderling der Ned. Herv. Gemeente, als zoodanig bedankt. En waar de heer v. Dijk. voorheen Diaken, onlangs als Ouderling der Gemeente is bevestigd, zal het Kiescollege Woensdag 28 dezer hebben te voorzien, in de op die wijze ontstane beide vacatures in den Kerke- raad. Zanguitvoering. Dinsdag a.s. zal ln «Amicita» een zang uitvoering worden gegeven door het Christ, meisjeskoor «Excelsior» en het kinderkoor «Prinses Juliana» (onder-afdeelingeu van de Chr. zaugvereeniging «Harpe Sions») en beide onder leiding van den heer G. G. van Luntereu. Maatschappij van Nij verheid. Departement Amersfoort. Bovengenoemd departement houdt Don derdag a.s. in hotel Rcichmann zijn jaar- lijksche Algemeene Vergadering, waarin tevens een bestuursverkiezing zal plaats hebben wegens periodieke aftreding der heeren J. H. v. d. Meidea en E. van Vollen- hoven, die niet herkiesbaar zijn. Oranje-Vereenlglng. Het Bestuur der Oranjs-Vereeniging alhier deelt ons mede, dat op Vrijdag 30 April a.s. ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Priase# Juliana, in Amicltia een kinderfeest zal plaats hebben uitsluitend toegankelijk voor kinderen vat. leden. Het Bestuur mocht er in slagen voor deze ge legenheid een goochelaar te engageeren die ook werken zbI met duiven, konijntjes, marmotten, vogels enz. Centrale Crediet- sn Land bouwbank. De algemeene vergadering van aandeel houders der Centrale Crediet en Landbouw bank te dezer stede beeft de balans en de winst- en verliesrekening over het afgeloo- pen boekjaar goedgekeurd het dividend is bepaald op 7 (v.j. 6) pet. De Zslennood. Inzake de zalennood te dezer stede, waarover wij reeds het een en ander hebben medegedeeld, ,-crnemeti wij thans dat de desbetreffende Commissie dd. 13 dezer een conferentie heeft gehad met B. en W. dezer gemeente, ter toelichting van het ingekomen adres. Door de Commissie werd breedvoerig betoogd, het absolute gebrek aan een geschikt gebouw, waardoor het groeiende vereen!» gingsleven van Amersfoort belet wordt vol doende te ontwikkelen en dat, ln verband mat de uitbreiding der stad, de velen, die zich hier zullen komen vestigen, zich niet bevredigd zullen gevoelen, terwijl groote tooneelgezelschappen hier geweerd moeten worden wegens het gebrek aan een geschikte zaal. De Commissie sprak voorts den wansch uit, dat waar het toch de plicht is der gemeente, ook hier in Amersfoort eens wat voor de gemeenschap te doen, B. en W. dit metterdaad in gunstigen zin zullen toonen, door het stichten van een flink gebouw, waaraan Amersfoort reeds zoolang behoefte heeft. Ofschoon B. en W. de noodzakelijkheid van zulk 'n gebouw erkennen, achten zij het niet mogelijk hier, tsn opzichte van den wenscb der Commissie een gunstige beslissing te nemen. Voetbal. Kampioenswedstrijd, Morgen, Zondag komt R. K. Z. V. (Zwolle) bij Rapiditas op bezoek. Terrein Kruiskamp, aanvang 2 uur. Morgenmiddag te 2 uur ontvangt Quick I op Birkhoven een elftal van officieren van de Bereden wapens, waaronder eenige be kende spelers, zoodat wij een goeden oefen wedstrijd voor da Reds msenen te mogen voorspellen. H. V. C. I gaat voor den beker naar Helmondwij hopen dat onze withemden succes zullen hebben, wij krijgen dan bij de volgende ronde kans op een aardige ontmoeting hier. Reclame Calvé-Delft. Een aardige reclame zenden de Fransch- Hollandsche Oliefabrieken CalvéDelft te Delft de wereld in voor een ieder, die belangstelt in de verschillende toepas singen van de artikelen dezer fabrieken: de Delftsche Slaolie en het Delftsch planten- vet Delfiat. Hst ia het z.g. Kwartetspel, bestaande uit 48 kaarten, dat met zorg afgewerkte afbeel dingen vertoont, betrekking hebbende op de fabrieksgebouwen van CalvéDelft, de aldaar verwerkte grondstoffen, de fabricage, de verpakkingen en de toepassing der producten ln de keuken. Deze reclame Is. evenals het bekende receptenbockje gratis en franco op aanvrage bij de afdesling reclame dezer fabrieken voor ieder belangstellende beschikbaar. Wij twijfelen dan ook geenszins of dit kwartetspel zal in bresde kringen van het publiek zijn weg vinden. Neptunus. Donderdagavond sprak voor leden en aspirant-ledsn van onze zwemvereeniging «Neptunus», de heer H. Cuhfus, eerste zwem meester te Utrecht, over het onderwerp «zwemmen en radden». Verschillende vraag stukken werden daarbij onder de oogen ge zien, t. w.; «Wat is zwemmen?» de zwem slagen ln verband met de daarbij beboorende ademhaling, rugschoolslag, bet redden van drenkelingsn etc. om t# concludeeren, dat het doel van een zwemvereeniging moet zijn, propaganda voor het zwemmen, en bevor dering van een gezellige geest onder de zwemmers.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1