Bel dan op No. 42. Een drietal getuigen was gedagvaard, nl. de eigenaar, de koetsier en de recher cheur van politie, die allen verklaringen af legden in overeenstemming met het voren staande. Het O. M. achtte uit de verklaringen van de getuigen en de beteekenis van bekl. het wettelijk bewijs geleverd. Verder merkte epr. op, dat bekl. zich al eens had voor gedaan als Russisch bolsjewiek, die met lo-duizenden over de grens was gekomen om propaganda te maken, waarvoor echter, naar bij beweerde, ons land evenwel niet geschikt was. Ook heeft bekl. meerdere misdrijven op zijn geweten. In verband met een en ander elschte spr. tenslotte een jaar gevangenisstraf. Mr. lieijman, verdediger, refereerde zich aan het oordeel der rechtbank, omdat bekl. hem zelf verteld had, geen verzachtende omstandigheden te kunneu aanvoeren. Uitspraak over 8 dagen. De 20 jarige landbouwersknecht C. A. M.. alhier, die ten nadeele van C. J. een paar schoenen en ten nadaele van M. L. f too ontvreemdde, en die zich vorige week des wege te verantwoorden had, werd thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch bad eveneens geluid 8 maanden, met aftrek, terwijl mr. v. d. Mark alhier, zich aan het oordeel der Kechbank gerefereerd had. Nog deed de Rechtbank de volgende uitspraken B. K., zo j., arbeider te Amersfoort, mis handeling van A. H., tot 6 weken gevangenis straf. A. B., 17 j., koopman alhier, idem J. A., tot f20 boete subs. 1 maand tuchtschool. G. v. D., huisvr. A. M. v. D., 31 j., te dezer stede, loopen over verboden grond. (Hij arrest v. d. H. Raad der Nederlanden dd. 8 Maart 1920, het vonnis van den kan tonrechter te Amersfoort dd. 15 December 1919 vernietigd met verwijzing der zaak naar de arr.-rechtbank te Utrecht) tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. H. V., 79 j.. alhier, idem, 2 maal f 1 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. Diefstal van was. Terzake van diefstal van 300 zakken en 130 K.G. was, ten nadeele van M. I. de V. te Amersfoort had zich Dinsdagmorgen voor de Utrechtsche arrondissementsrechtbank te verantwoorden een 18 jarige fabrieksarbeider te dezer stede. Beklaagde was werkzaam in de fabriek van de V. Terwijl deze uit de stad was, heeft hij 300 zakken weggenomen, die hij verkocht aan een opkooper. Hij kreeg er f 45 voor, van welke som hij de helft aan een zekeren v. S. gaf, den meesterknecht, omdat deze van den diefstal af wist. Later stal hij eenige hoeveelheden was, tezamen ongeveer 130 K.G.. die u:i ook verkocht aan den opkooper. De oporeugst werd woer met den meesterknecht gedeeld; van dezen diefstal was hij niet alleen op de hoogte, maar is er ook medeplichtig can geweest, daar hij beklaagde behulpzaam was bij de diefstallen. De heer de V. eigenaar van de fabriek werd als getuige gehoord. Getuige was in Duitachland, en toen hij terug kwam miste hij de zakken en de hoeveelheden was. De meesterknecht verklaarde, dat hij wist dat beklaagde 300 zakken weg zou nemen. Van de opbrengst kreeg hij f22.30. Ook van den was-diefstal was hij op de hoogte. De koopman, die de gestolen goederen bad gekocht, verklaarde voor de zakken, die hij aan de fabriek in ontvangst nam, f 45.— te hebben betaald. Verder kocht hij van beklaagde eenige balen was. Eén partij werd hem thuis gebracht, de andere moest hij aan de fabriek halen. De eene partij woog 40 K.G., de andere 90 K.G. Een rechercheur van de Amersfoortache politie heeft bij een zekeren B. te Scherpen- zeel een hoeveelheid was in beslag genomen, die afkomstig was van dezen diefstal. B. had ze weer gekocht van den opkooper (den vorigen getuige). De officier van justitie, Mr. A. N. Fabius. elschte tegen den beklaagde een gevangenis straf voor den tijd van 10 maanden met aftrek. Mr. van Beek Calkoen pleitte clementie. Uit het politie-rapport. Meermalen was al reeds aangifte ge daan van diefstallen gepleegd in de lighsllen van de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose aan den Utrechtscbenweg alhier, tot op 20 dezer aldaar op heeterdaad werd betrapt de 9 jarige J. W. D. wonende Utrecht- scheweg, die bekend heeft daar meerdere diefstallen te hebben gepleegd. Na verhoor is bij aan de zorg zijner ouders terugge geven en zal proces verbaal tegen dezen jeugdige worden opgemaakt. Bekeurd ter zake standplaats nemen met een ijswagen op de open waren weg H. J. en W. C. de G. wonende Woestijgerweg. Door de Utrechtsche politie werden aangebracht de minderjarige meisjes T. S. en G. M. beiden wonende te Groningen. Zij zijn door de Rijksveldwacht tiaar Zwolle overgebracht. Bekeurd ter zake het rijden met een niet verlicht voertuig D. v. B. wonende Nijkcrkerveen. J. S., verdachte in zake de mishande ling, gepleegd in den nacht van 17 op 18 dezer op D. B. is gisteren gevankelijk naar Utrecht overgebracht en door den heer Officier van Justitie aldaar aangehouden. Nachtverblijf verleend aan H. de R. gedomicilieerd te Groningen. Bekeurd ter zake grasstrooperij J. F. wonende Hellestraat. Hobt l) een Taxi of Auto nooilig? Buitenlandsche Kroniek. Door een sneeuwstorm overvallen. In de Paaschweek trekken tal van bewo ners van Christiania naar het hooggebergte met zijn onmetelijke aneeuwvelden. Het weer in het hooggebergte is vol grillenzoo schijnt de zon en een poosje later woedt er een geweldige sneeuwstorm. Er gaat dan ook geen Paschen voorbij of men leest van ski- loopers, die in den storm verdwaald raken. Deze Paschen heeft zich nabij Finse weder om een skitochtdrama afgespeeld waarbij drie jonge menschen het leven verloren. Wij lezen daarover in een brief aan de »N. Rott. Ct.«, dat zich op Donderdag voor Paschen een gezelschap skiloopers op weg begaf bij klaar en beider weer. Toen men bovenop den Hardangergletscber gekomen was, begon de wind op te steken, die wel dra tot een krachtigen sneeuwstorm aan groeide, waarbij men nauwelijks op zijn beenen kon blijven staan. In 2ulke gevallen is het zaak bij elkaar te blijven; de sterksten nemen gewoonlijk de leiding, cn de anderen trachten zoo goed en kwaad mogelijk te volgen. Na ecnigen tijd konden enkelen niet langi meekomen en bleven achter. Toen de gids en eenige andere leden van het gezelschap terugkeerde om hen te zoeken, werden dc/e afgedreven door den storm. Den daarop volgenden dag vond men twee der vermisten. Beiden waren dood. Een was van een hoogte van 50 M. naaf bene den gevallen en had zijn hals gebroken. Een ander was door de koude bevangen en ingeslapen zonder te ontwaken. Een vijftienjarig jongetje, dat eveneen aan den tocht had deelgenomen, is niet meer teruggevonden; men vermoedt dat hij van een hoogte van 400 M. naar beneden gestort. De Orde der Kameelen. In Amerika kan men zich nog maar rti met de «drooglegging* verzoenen. De be weging tegen drankverbod beeft niet ontoe passelijk de kameel ais haar symbool ge kozen, daar deze viervoeter zich kenmerk; door geringe behoefte aan drinkwater. Ce onlangs opgerichte »Orde der Kameelem groeit dagelijks in ledental en bestrijdt uit! alleen de drooglegging, maar ook de anti tabakswetgeving en bet sluiten van de schouwburgen op Zondag. Een optocht tn Chicago van eenige dui zenden leden der orde, voorafgegaan door een dozijn heuscbe kameelen, die toepasse lijke propaganda-opschriften droegen, heelt in de stad groote geestdrift gewekt. De chauffeurs groetten met boorngetoeter, bot publiek met handgeklap. Men wil dergelijke •karavanen* ook in audere stedeu organl- seeren. Viersprong* nabij Naarden. De locomotief viel schuin door het hek van den tuin; ook eenige wagens ontspoorden. Eenige balcons werden ingedrukt en glasruiten waardoor een der inzittende Huizer dienst meisjes licht werd gewond Overigens!ge paalde het ongeval zich tot mateneele schade. BINNENLAND. UIT DEN OMTREK. De moord te Apeldoorn. De 17-jarige dader van den in Maart aldaar op de echtgenoote van den land bouwer D. Kikkert gepleegden moord zal Woensdag 28 April voor de Zutphensche rechtbank terechtstaan. Wegens minder jarigheid van den beklaagde wordt de zaak met gesloten deuren behandeld. Te Apeldoorn overleed de oud-directeur van financiën in Ned.-Indi#. F. A. Liefrinck, De heer L., op 23 Aug. 1908 benoemd tot inspecteur van financien in N.-I., werd reeds op 2 Juni 1909 benoemd tot directeur van bet departement van financiën. 'Hij bleef deze betrekking vervullen tot het vorige jaar, toen hij door mr. dr. Talma als direc teur van financien werd opgevolgd. B a a r o. Het kerkbestuur der Ned. Herv. gemeente alhier heeft voor het eerst eene kerkelijke belasting ingevoerd en het percentage voor 1920 bepaald op pCt. van bet inkomen volgens de gemeentelijke kohieren der in komstenbelasting. Naarden. Mej. B,, het slachtoffer van het auto- ongeval van Zondag, is den volgenden dag aan de bekomen verwondingen in de Majeila- I stichting te Bussum overleden. Dinsdagmiddag te 6 uur ongeveer, ont spoorde de Huizertram bij de villa »De I Art. 25 Lager Onderwijswet. Het Comité van Actie tegen art. 25 I-ager Onderwijswet heeft aan alle Kamer leden een résumé doen toekomen van de grouden tegen bovengenoemd wetsartikel en van de uitspraak van dea Minister, dat bij, indien hij door de tegenargumenten overtuigd werd. niet onvoorwaardelijk aan genoemd artikel zou vasthouden, waarom het Comité een beroep doet op de Kamer leden om art. 25 te doen vervallen. Het «blijvend gedeelte.* »De Telegraaf* van Zondagmorgen bevatte het volgend bericht: Nu ook de miliciens, in opleiding voor verlofsofficier, aan de loting voor het blijvend gedeelte moeten deelnemen en de mogelijkheid derhalve bestaat, dat velen van hen voor het blijvend gedeelte 2u11cu worden bestemd, waardoor dit niet aan zijn bestemming zou beantwoorden, is thans nader bepaald, dat de sterkte van het blijvend gedeelte van het eerste lichtingsdeel der Hchting-1920 bij de infanterie wordt vastgesteld van 3816 op 4054- Dit bericht heeft begrijpelijkerwijs, onder de categorie van soldaten in dit bericht liedoeld, de veronderstelling gewekt, dat zij behalve de 3 '/8 maanden als milicien-ser geant ook nog 4 maanden moeten nadienea, indien zij bij de loting voor het blijvend gedeelte, niet zoo gelukkig zijn »eruit« te loten. Deze veronderstelling is onjuist, Ter geruststelling zij medegedeeld, dat voor het blijvend gedeelte alleen kunnen worden aangewezen: »geenrangbekleedende manschappen.* Het 3e lid van art. 78 der militiewct 1912 luidt: »Bij de infanterie en de vestingartillerie blijft na afloop der eerste oefening van het eerste lichtingsdeel een gedeelte der daartoe behoorende. geen rang bekleedende manschappentot een door ons te bepalen aantal en voor een door ons te bepalen duur in dienst. Dit blijvend gedeelte bedraagt niet minder dan 3800 en niet meer dan 4500 man* enz. enz. Voorts bepaald art. 04 (ie lid) van het militie-besluit II (dd. 5-8-'i2): dat aan die loting deelnemen >al de manschappen, die tegelijk hunne eerste oefeuing vervullen en nog geen rang bekleeden.* Tenslotte luidt art. 68 (lid 2) van gemeld militie-besluit Voor ben, die aan het aldus samen gestelde blijvend gedeelte komen te ont breken, hetzij doordat zij na de loting tot een rang worden benoemd, hetzij om eene andere reden worden geen andere manschappen van dat gedeelte aange- Het is dus duidelijk dat hier alléén sprake is van mede loten. Worden zij die in opleiding zijn na de loting in een of andere rang benoemd, dan behooren zij dus niet meer tot het blijvend gedeelte cn behoeven zij dus niet nog extra 4V2 maanden na te dienen. De verhoog ing van het contingent man schappen die voor het blijvend gedeelte zullen worden bestemd, geschiedde dus uitsluitend om te komen aan het getal genoemd in art. 78 der militiewet. Men kan dus gerust zijn. (Het Volk.) Tranaportstaking. Dt onderhandelingen afgebroken. In een Dinsdag gehouden nadere bijeen komst hebben de besturen der Scbeepvaart- Vereenlglngen gemeend aan enkele door den Lser Fimmen als gevolmachtigde der organisaties geopperde bezwaren te moeten tegemoetkomen en hebben het volgende voorstel gedaan: ie. De staking in het haven- zoowel als in het zjevaartbedrijf, wordt met ingang van 26 April door de organisaties opgeheven en de werkgevers stellen de bedrijven wederom open. De boycot van Nederlandsche schepen in buitenlandsche havens wordt gelijktijdig door de I. T. F. opgeheven met de her vatting van don arbeid en zal niet opnieuw mogen worden Ingesteld gedurende den duur dezer overeenkomst. 2'e. De werkzaamheden worden door de havenarbeiders en zeelieden hervat op den grondslag van het aanbod der werkgevers van 19 December j.l. je. Onmiddellijk na hervatting van den arbeid worden tusschen de organisaties en de Scheepvaart-Vereeniglngen de nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden voor de haven arbeiders en zeelieden definitief vastgesteld, overeenkomstig het aanbod der werkgevers van 19 December 1919, nader aangevuld met het vermelde in de voorlaatste zin snede van het schrijven van den voorzitter I van den Loonraad van 17 Januari 1920. 4e. Zoodra in onderdeelen tusschen par- I tijen overeenstemming zal 2ijn bereikt, zal aan de nieuwe loonen terugwerkende kracht worden verleend tot op 1 Januari 1920. 5e. De nieuwe collectieve overeenkomst tusschen de organisaties en de Scheepvaart- Vereenigingen zal worden aangegaan voor den tijd van ongeveer een jaar, (na aftrek van den duur der staking), ingaande 1 Januari 1920 en alzoo eindigende 3: Maart 1921. De heer Fimmen heeft den besturen der Scheepvaart-Vereenigingen medegedeeld, dat de organisaties kunnen vinden op boven genoemde voorwaarden een collectieve overeenkomst aan te gaan. De 60e verjaardag van Mr. Troelstra. Onder buitengewoon talrijke blijken van belangstelling vierde mr. P. J- Troelstra Dinsdag j.l. zijn 6osten verjaardag. De leider der sociaal-democraten ontving reeds vroeg in den ochtend aan zijn woning tal van persoonlijke felicitaties en honderden telegrafische en andere schriftelijke geluk- wenschen. benevens vele bloemstukken. Een aardige attentie, welke mr. Troelstra zeer trof, werd den jarige bereid dooreen 17-tal stakende transportarbeiders, die 's morgens uit Rotterdam waren komen loopen en ten 10 uur aan de woning van den jubilaris verschenen om hem een bloemenmand met roode bloemen aan te bieden als geschenk van de stakeadc transportarbeiders in de Maasstad. Prof. P. D. Cbantepie de la Saussaye. f Dinsdagmiddag is Prof. P. D. Chantepie de la Saussaye te Biltboven overleden. P. D. Chantepie de la Saussaye werd 9 April 1848 te Leeuwarden geboren en bereikte dus een leeftijd van 72 jaar. Na te Leiden en te Rotterdam voorbe reidend onderwijs te hebben ontvangen, studeerde hij van 1866—'71 te Utrecht in de godgeleerdheid aan de Utrechtsche hoogeschool, waar hij in laatstgenoemd jaar, dus reeds op 23-jarigen leeftijd, op een dissertatie over den «Oorsprong van den godsdienst* tot doctor promoveerde. Het volgend jaar deed hij zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente in het Betuwsche dorp Hemmen, dat tevens zijn laatste gemeente was: reeds na zes jaren (1878) volgde zijn benoeming tot hoogleeraar aan de Amsterdamsche Uni versiteit, waar de jeugdige professor het vak zijner speciale studie, de godsdienst geschiedenis te doceeren kreeg. De begrafenis van prof. Chantepie de la Saussaye heeft morgen, Vrijdagmiddag t uur plaats op de familiebegraafplaats te Muiderberg. Aan de gevolgen overleden. De oud-kolonel der huzaren tevens oud- raadslid van Brummen de beer A. J. P. Metelerkamp, die ten gevolge van bet op hol slaan van het paard van zijn tilbury onder dit rijtuig geraakte en bewusteloos op den weg gevonden werd, is aan de ge volgen overleden. De dubbele moord te Milllngen. Tot 20 jaar veroordeeld. Tb. Leygraf, scheepstimmerman te Mil llngen, werd door de rechtbank te Arnhem wegens moord op de beide zusters Mackaay aldaar tot 20 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De eisch was levenslang. Geweldadige arrestatie. Zooals men weet, deed H. C. Schaub te Zaandam door zijn optredeu tegen de familie P. van wie hij beweerde geld te vorderen te hebben, veel van zich spreken. Onlangs zou hij worden gearresteerd voor het onder gaan van een straf, waartoe hij voorwaar delijk was veroordeeld. Hij bedreigde toen ieder die hem naderde met een revolver, waarom de politie besloot een wacht voor zijn deur te plaatsen. Dinsdag j.l. is hij onder hevig verzet in hechtenis gesteld. Schaub had zich in een slaapkamer opgesloten en loste van daar uit schoten op de politie, welk vuur uit de karabijnen der rijksveld wacht werd beantwoord. Hij is ten slotte gearresteerd en naar Haarlem overgebracht. Niemand heeft door de schoten letsel bekomen. Zomertijd of zonnetijd. Naar aanleiding van een berichtje uit Zuid-Beveland, waarin een der correspon denten van het .Handelsblad* het opzonne- tijd zetten van de kerkklok >een verzet (noemt) tegen de besluiten van de wettige overheid* heelt pastoor Schellart van Zuid- Beveland een zeer belangwekkend schrijven Ingezonden aan de «Nieuwe Zeeuweche Cou- rant*, waarin argumenten voorkomen, die de aandacht verdienen ook van hen, die den zomertijd als instelling toejuichen en gelooven dat hij ons volk materieel en hygiënisch voordeel brengt. Pastoor Schellart, aldui het Hdbl. heeft tn vroeger jaren den zomertijd toegepast, if°,de,n z.in van de b"eren en hun arbeiders, Thans Is hij betweken, heeft toegegeven •n weer deneonnet.jd aan,,nomen* omdat A t n l!' d" l«» recht is aan de Seenf"" par°ch""ral' «j »t dit als volgt vrlX™''.';"'"1 en beantwoord ik d« vraag, was het van mt, v.ratandlg g«.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2