Donderdag 29 April 1920 No. 9326 70e Jaargang "Electrische Meubelmakerij Uitgave van de ltrukkerjj „DE AMER8F00RTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleefl. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT por 3 maanden 11. franco per post f t.13. Afzonderlijke nummers 3 cent. ADVERTENTIËN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regcl-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officieels- en onteigeuings-advertentiön per regel 20 cent. RECLAMES t—5 regels fi.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkostcn worden In rekening gebracht. Inzending van advertentiCn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond, REDACTEUR: F. W.H. OUDENS, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19 OVERZICHT. Buitenland. De actie der Fransche Spoorwegarbeiders De 1 Mei dag Een tlollandschc smokkelaar in Duitsch- land veroordeeld. Binnenland. Staatsloterij Moeilijkheden aan de grenzen. GEWISSELDE STUKKEN. M IN AMEUBLEMENTEN EN M KANTO0UMKUUK LKN M Door B. W, werd het volgende stuk met den Raad gewisseld. Gaatarief, Het tarief voor het gebruik van gas werd het laatst geregeld bij uw besluit van 27 Januari jl. Daarbij werd het tarief bepaald op 18,19 en 21 ct. per M*. Deze vaststelling geschiedde in de verwachting, dat daarmee bereikt zou worden, dat de fabriok althans zonder verlies zou werken. Ook bij de nog slechts korte ervaring, die is opgedaan, is wel duidelijk gebleken, dat die verwachting niet zal worden vervuld. Het verbruik neemt niet in de ge- wenschte mate toe, terwijl de onkosten niet dalen. Met de commissie van bijstand zijn wij van oordeel, dat de bestaande toestand niet mag blijven bestendigd. Zooals ook iu onze voordracht van 22 Januari jl, werd gezegd »ook bij de bedrijven zal naar meer evenwicht moeten worden gestreefd, en dit niet alleen ter wille »van de bedrijven zelve, maar ook ter wille van den >algemeenen finantieelen toestand der gemeente,» De moeilijkheid is echter dezehoe, langs welken weg wordt dat evenwicht verkregen. Verschillende maatregelen zijn reeds toegepast, maar steeds met een negatief resultaat. Het eenigste middel, dat nog over blijft schijnt wel de toepassing van een uniform, niet te hoog tarief, Zooals ook vroeger wel is medegedeeld, naarmate de productie toeneemt, daalt de kostprijs. Zou dus mei een uniformtarief kunnen worden bereikt, dat, evenals voor do crisis, het gas wordt beschouwd en dit is het ook inderdaad I als een In verhouding tot andere brandstoffen, niet te duur maar zeer gemakkelijk middel voor verlichtingen verwarming, en het verbruik belangrijk toeneemt, dan was het doel volkomen bereikt. Met de commissie zijn wij van gevoelen, dat het onder de gegeven omstandigheden gewaagd moet worden het tarief te stellen op t8 cent per M3. Wij zijn er ons zeer wel van bewust, dat ook mot dit tarief de kans blijf bestaan het verlies van de gas fabriek, dat reeds de f 300.000 ver te boven is, nog zal kunnen toenemen, daarom zal ook aan dezen maat regel het karakter van een proef moeten worden gegeven. Mocht blijken, dat de afname niet toeneemt dan zal het onvermijdelijk gevolg daarvan moeten zijn, dat maatregelen worden getroffen die een dekking der lasten positief tengevolge zullen hebben. Wel zal ook voor 't vervolg nog elke nieuwe last,die op het bedrijf komt te rusten, verhooging van het tarief tengevolge moeten hebben, maar voor het oogeublik achten wij een proef met een tarief van 18 cent gewettigd. Wij hebben derhalve de eer u voor te stellen te bepalen, dat met ingang van de meteropneming over de maand Mei het tarief voor het gebruik van gas zal zijn 18 cent per M3. Bij Uw besluit van 27 Juni 1918, No. 366, werden wij gemachtigd met de Drukkerij »De Amersfoortsche Courant» v./h. A. H. van Cieeff een overeenkomst aan te gaan voor het opmaken en uitgeven van een Stenografisch Verslag van het verhandelde en ge sprokene in de openbare raadsvergaderingen. In dc overeenkomst was o.a. bepaald, dat de kosten zouden zijn zeven gulden per pagina druks. Met het oog op de sterke wisseling van prijzen van grondstoffen en arbeidsloonen werden wij voorts ge machtigd telken jare in de maand October den prijs per pagina bovengenoemd te herzien. Op grond van deze bepaling werd voor het jaar 1919 de prijs vastgesteld op negen gulden tien cent per pagina druks. Bij gehouden overleg in de maand October 1919 kon de lirma Van Cieeff voor het jaar 1920 geen bepaalden prijs opgeven en vroeg uitstel tot Januari 1920, welk uitstel wij toestonden, daar wij overtuigd waren dat in October de prijs niet kon worden op gegeven. Einde Januari 1920 deelde de firma Van Cieeff ons mede, dat voor 1920 de prijs per pagina zou moeten worden bepaald op zeventien gulden. Inwilliging van het verzoek zou tengevolge hebben dat de uitgifte pet jaar bij 300 pagina's druk opruim f3000 zou komen. f"vv'rirT"W"sr'srsrsr-,r'sr",r"V"Y"* M A.H. v.NIEUWKKRK L. Beekatr. l-I.Tel.317a, Amersfoort Dit hooge bedrag deed ons de vraag stellen of ons Stenografisch Verslag dit wel waard ia, welke vraag wij ontkennend meenen te moeten beantwoorden. Alvorens U een voorstel te doen, stelden wij een onderzoek in naar de kosten van uitgifte van het Raadsverlag ln andere gemeenten en bleek ons dat men ook elders wegens de enorme koaten herziening in de uitgifte overwoog of reeds had ingevoerd. Enkele gemeenten gingen over tot de uitgifte van een z.g. analytisch verslag en de gemeente Hilversum besloot op 2 dezer de uitgifte van het Stenografisch Verslag geheel na te laten en zich te bepalen tot het doen makon van een zakelijk verslag op de wijze als ln onze gemeente volgens het reglement van orde nog steeds wordt aangehouden. Waar de uitgifte van een analytisch ver slag wil het goed zijn ook nog aanmerkelijke kosten met zich brengt, zijn wij van oordcel dat, om een aanmcrkclijko besparing te bereiken, het voorbeeld van Hilversum dient te worden nagevolgd en stellen wij U voor te besluiten: ie. de uitgifte van bet Stenografisch Verslag met ingang van 13 Mei 1920 te beëindigen 2e. ons tc machtigen om met da firma Van Cieeff een regeling te treffen inzake de betaling van de over 1920 in verband met dit contract gedane leveringen. De Economische gevolgen van de drooglegging van ons land. xni. De hoeveelheden, welke voor andere doeleinden gebruikt worden of werden, zijn niet groot ln vergelijking tot het eigenlijke doel onzer melasse. Volledigheidshalve ver melden wij hier echter, dat molasse ook wel wordt gebruikt voor veevoeder op welke branche de bekende Amsterdamsche suikerraffinaderij van de firma Spakler Tetterode zich ln het bizondcr toelegt. De opmerking van vakkundige zijde is echter gemaakt, dat de zouten, welke in dit vco- voeder voorkomen, sterk laxterend werker., terwijl ook de voedingswaarde van suiker op ruime schaal voor ons vee, evanals voor den mensch, als twijfelachtig moet worden beschouwd. Vervolgens wordt melasse ook gebruikt in de siroop-industrie, bijvoorbeeld voor koffie-stroop en voor de vervaardiging van suiker-balletjes in onze machinale suiker- bakkerijen. Do hiertoe bestemde partijen zijn echter afkomstig van raffinaderijen en van niet aangesloten suikerfabrieken. In het tegenwoordige tijdperk onzer in dustrie zijn de mcesto Nedorlandsche suiker fabrieken, op slechts eukclc na, aangesloten bij dc grootc onderneming te Bcrgen-op- Zoom voor de lovoring van haar neven product, de melasse. En deze Brabantsche fabriek staat weer in verbinding met Delft. Ala bizonderheld zij hier vermeld, dal de rol der aandoclhoudera dezer coöporatlove onderneming, waar men dc verschillende fabrieksgeheimen streng handhuaft, zich be perkt tot het leveren van do melasse en het ontvangen van dc opbrengst hiervan na den verkoop van den hieruit gestookton spiritus. Wij/.on wij daarenboven op het instituut onzer Centrale Suiker-maatschappij, welke tot sfrekking hoeft, naast do coöperatieve sulkeifabrieken, waarvan er echter ook ver scheidene aan de combinatie deelnemen, een organisatie tot stand te brengen, welke zich voornamelijk beweegt op het gebied van don gezamenlijken bieten-aankoop. Voorheen placht dit mot veel noodeloos vervoer gepaard te gaan; doch door een algemecno centrale regeling kon hier veel ge-economlseord worden. Alvorens van dit belangrijk onderwerp af te «tappen, willen wij nog eono zakolijko beschouwing leveren omtrent de verhou dingen tusschen onze suikerfabrieken en de ■piritus-fabrlcken, en wel beschouwd vóór en tijdens de crisis. Oorspronkelijk was de sedert 1837 reeds bestaande fabriek ts Zevenbergen do conlgo afneomstcr in Nederland van melasse. Dit product werd voor cigon risico gekocht en tot spiritus verstookt. Doch in den loop dor jaren wijzigde zich deze toestand. Kon achttal spcculntievo suiker-fabrieken ging er namelijk omstreeks 1900 too over, te Bergen-op-Zoom te stichten de >Zuid-Nedcr- landsche Molosso-aplrllus-fabriek», waarbij toetraden de bestaande suikerfabrieken tc Vierverlaten, Gorcum, Halfweg, Gelder- rhalscn, Breda, Roozendaal, Saa-van-Gent Mallctot. Zooals reods hierboven uiteen gezet, valt deze onderneming to beschouwen als een coöperatieve fabriek In don vorm eencr nanmloozo vennootschap. De ge noemde fabrieken vet bonden zich, haar me lasse aan de coöperatieve fabriek to leveren, terwijl dc geloverdo melasse naar verhou ding tot dc daurult gestookte spiritus betaald werd. Do roods genoemde Zevenborgzche fabriek, moest nu, teneinde niet alle leve ranciers van grondstoffen haar te zien ont gaan, eveneens overgaan tot loonstokori. Hier werd voortaan geregeld verwerkt do melasse der eigen suikerfabriek cn voorts vando suikerfabrieken der Gastclschu Beet wortel Suikerfabriek, van St.-Antoine to Ouden boscb, van dc Betuwsche Suiker fabriek De Mark te Oudenbosch en van do Coöp. te Dintcloord. Hiernaast trad de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, welke echtsr sedert hare oprichting ln 1870 I11 hoofdzaak graan verstookte, ook op als afnemer van losse partljon. In 1914 trad de »Astra« In werking met ongeveer gelijke capaciteit als Zevenbergen, namelijk con hoeveelheid van 10 tot 12 milliocn kilo mclussc jaarlijks. In de daarop volgende crisis-periode deed do graanschaarschtc onze Rcgcctlng be sluiten tot hot sluiten van de branderijen to Schiedam, waarbij echter de betrokkenen schadeloos werden gesteld, hetgeen een bedrag van ongevear f 100.000 per maand bedroeg. Dit bedrag zou door de Regeerlng in laatste consequentie slechts gevonden kunnen worden door vaststelling van Re- gcerlngsprijzon voor de drank consumptio. Daar mee hier echtor niet aan wilde, voor kwam men den •Rcgcc>ings-borreU en aanvaardde de door den hcor Waller te Delft aan dc hand gedane oplossing door de vorschlllondo belanghebbenden onderling een regeling to doon treffen. Zoo ontstond dc stichting van hot Con- traal Bureau voor den verkoop van Ge distilleerd, dat aanvankelijk te Delft gesticht werd (1917). Dit bursau omvatte alls fa- briekan cn verder dc aanwczlgo voorraden gedistilleerd. De raad- van-bchecr werd samen gesteld uit do directies der fabrieken tc Delft, Borgcn-op-Zoom on Zevenbergen, de Astra eti Schied..mschc Branders-verucniging en voorraadhouders. Dp ucnlgu vrije grondstof voor het ge distilleerd was nu (io melasse, welke gecon centreerd werd in hot Contr. Me lasso-bureau, waarbij alle suikerfabrieken zich aansloten. Dit was een particuliere instelling, echter rcssortccrend onder de Commissie van Toe zicht op do Suiker-veresnlging. In het Contr. Bureau v. h. Gedistilleerd werd de gchcelo voorraad moutwijn en ga- diatillecrd gebracht en In hoofdzaak vorkocht aan distillateurs, terwijl een deel gereser veerd werd voor technische doalelndon. Het Centr. Melasse-bureau ontving al de molasse van suikorfabrlokon en raffinaderijen, terwijl de Regeering een dsel daarvan opelschto voor andere dan splrltus-doolelndon. als vecvoor, siroop-bereiding, enz.; doch doze hoeveelheden werden niet geheel af genomen. In 1917/1918 was, ondanks de beperkte bietenteelt, doch dank zij dou melasse-lnvoer - want er werd steeds ruwe, dus met melasse vermengde suiker ingevoerd be schikbaar voor do gist- en spiritusfabrieken 30 milliocn kilo, terwijl voor de Rcgearlng 8 mllllosn gereserveerd bleef, nl. 5 nilllloon voor veevoeder en 3 milliocn kilo voor stroopfabricken. Tot liquidatie van het Centr. Melasse- bureau word inmiddels overgegaan. En wat den verderen toestand in dazen tak van nijverheid aangaat, brengen wij In herinne ring, dat da Dalfischo fabriek du >Aatra< contractueel stilligt. Zevenbergen beeft ge kocht, teneindo do fabriek te sloopen, en met Bcrgen-op-Zoom een bolangen-gomssti- schap beeft aangegaan. Tot zoover dozo uiteenzettingen over onze zoo belangrijke mclosse-lndustrie. Kon en ander moge voldoende zijn, om do over tuiging te wekken, hoe een eventueel verbod van spiritus atokon de melasse zoo goed als gehoel waardeloos zou maken. STADSNIEUWS. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van A foort, Gelet op art. 37 der Drankwet; Brengen ter openbare konnis: ie. dat bij hen is ingokomsn een verzoek schrift van ANTO0N VAN BEEK, alhier om verlof tot den verkoop van alcohol- houdenden drank, nndoron dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop In de boneden voor-Iocalltcit van het porcecl .Socstcrweg No. r81alhier; 20. dat binnen twee weken na deze be kendmaking een leder tegen hot verleunen van het verlof schriftelijke bezwaren bij hun College kan inbrengen, Burgemocster en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis, dat bi] hen van Gedeputeerde Staten Is ingekomen een verzoek van JAN WERNER VAN DIJK, hótel-penslonhouder, wonende alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop uitsluitend aan logeer gasten, voor de onvorsatlczaal en eetzaal van hot perceel Utrechtscheweg No. 127, alhier. Dat binnen twen weken 11a deze bekend making een ieder schriftelijke bezwaren tegen het verlacnen der vergunning kan inbrengen. Amersfoort, 28 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RAXDW1JCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn, (L B.) BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter oponbare kennis, dat bij hun besluit van 27 April 192e, aan R. II. van GRAFHORST en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend tot het oprichten van oen slachterij (annex rookerjj). in het perceel alhier gelegen aan dan Wocslljgerwug No. 28, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectio B No. 1646. Amersfoort, 28 April 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. Examen. Bij het te Utrecht gehouden examen voor de acte L. O. slaagden onze stadgenooten de dantcs G. J. van Rijn en F. G. Schouten.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1