Bel dan op No. 42 Militaire mutatien. De Ritmeester H. C. J. C. van Stockum van de staf der 4e Divisie wordt 1 Mei a.s. voor den tijd van 3 maanden gedetacheerd bij de 3e afd. van het te Regt. Veldartillerie. De paardenarts te klasse van het ie Regt. Huzaren wordt 12 Mei a.s. gedetacheerd bij het 3e Regt. Huzaren te Amsterdam, terwijl de paardenarts te klasse J. Naas van het 4e Regt. Huzaren te Deventer op 17 Mei a.s. wordt overgeplaatst naar het ie Regt. Hu zaren. Ned. Herv. Gemeente. In de gisterenavond gehouden vergadering van het Kiescollege werd tot Ouderling der Ned. Herv. kerk alhier gekozen de heer H. I.angendonk (Directeur Kinderzorg) en tot diaken de heer G. J. van Amerongen. Legaat. Volgens mededeeling in het Maandblad der Christ. Jonge). Vereeniging is aan die vereeniging door wijlen onzen stadgenoot W. H. Schuileman een legaat vermaakt, groot f 2000. Post- en Telegraafdienst. De gelegenheid is opengesteld tot het afleggen v. hst examen voor leerling-kantoor bediende bij den post- en telegraafdienst. Aanmelding moet geschieden bij den directeur van het Post- en Telegraafkantoor te dezer plaatse, bij wien nadere inlichtingen zijn te bekomen. Vertrek der Weensche kinderen. In tegenwoordigheid van pleegouders en belangstellenden keerden hedenmiddag met den trein van 12.37, ruim een 100 kinderen, gepakt en gezakt naar hun heimath. de stad Weenen terug onder geleide van eenige dames en heeren van het R.K. Huisves tingscomité te dezer stede, die hen tot Nijmegen of Elten zullen vergezellen, alwaar een Oostenrijksche trein gereed zal staan, om de kinderen verder, naar wij hopen, weder in het bezit te brengen van eigen vader of moeder. Met dit transport is het grootste deel thans uit onze gemeente vertrokkenonge veer nog een 70 kinderen vertoeveu er hier, terwijl de overigen van het volle aantal, dat Amersfoort, en omgeving gedurende een drietal maanden herbergde, reeds met een ander transport vertrokken zijn. Wie aan bet station het afscheid bijwoonde, zal hebben ervaren, welk een hartelijke en vriendschappelijke band tusschen kind en pleegouders in dien betrekkelijken korten tijd tot stand kwam, Hoe meer bet oogen- blik van vertrek naderde, hoe veelvuldiger wederzijds de traantjes vielen het was inder daad voor velen een veelzeggend afscheid, een oogenblik van grootc ontroering. Over het algemeen zagen de kinderen er weer frisch en opgewekt uit en men kon het den meesten aanzien, dat de Amers- foortsche omgeving hen had goed gedaan. Sommigen waren zelfa 12 a 13 pond in gewicht toegenomen, terwijl het grootste deel nog met de noodige levensmiddelen waren toegerust, om ook vader en moeder, maar zeker ook broertjes en zusjes van het te Amersfoort genotene, voor zoover hun voorraad strekt, te doen genisten. Laten wij hopen, dat sedert hun vertrek uit Weenen, de toestanden zich daar inmid dels in gunstiger condities zullen hebben gewijzigd I Oranje-Vereeniging. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana zal op 30 April a.s.'s avonds van 8 10 uur op het terras van Amicitia, van wege de Oranje-Vereeniging een con cert worden gegeven door het muziekcorps van het ie Regt. Huzaren. Bij ongunstig wéér in de zaal. Toegang tot terras of zaal uitsluitend voor de leden der Oranje-vereeniging. Vereeniging Kunstbeschouwingen Zaterdag en Zondag a.s. zal in de zaal van het Logegebouw alhier door de Ver eeniging tot het houden van Kunstbeschou wingen etc. een expositie van aquarel len enz. worden gehouden van Dysselhof te Overveen, J. Hoynck v. Papendrecht en jhr. Storm van 's Gravesande beiden uit den Haag en van P. Schiedgens te dezer stede. Variété en Bioscoop-theatre. Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie, vestigen wij de aandacht op bet nieuwe praebt-programma, dat in de week van 3 tot en met 6 Mei a s in het AmersfoortsA Bioscoop- en Variété-theater in de Langestraat zal worden opgevoerd, in 't bijzonder hebben we daarbij op het oog het interessante film-stuk »Judex*, een film, tevens detective-roman, die 5 weken duurt en waarvan de eerste serie is geuaamd »Het geheim der onderaardsche gewelven*. In de hoofdrollen spelen de artisten Irma Vep en Bout de Zan. uit de bekende film »de Vampieren.* Een nieuwe R. K. Pastorie. Bij den bouw der St. Ansfriduskerk op den Amersfoortschen berg werd indertijd ds ruimte onder het priesterkoor voorloopig ingericht tot wouing voor den pastoor. De bedoeling was, later die ruimte te gebruiken voor vergaderlokalen. Een nieuwe pastorie is dringend nood zaketijk geworden: i°. om patronaten voor jongens en meisjes te kunnen oprichten 2°.» omdat bij snelle uitbreiding der parochie zoo spoedig mogelijk een tweede geestelijke noodig is. De parochie wordt te groot voor één pastoor. Wat nu als pastorie dient, biedt geen gelegenheid om een kapelaan naar behooren te huisvesten. ill ilr Tehuis v Het Bestuur van het Alg. Militair Tehuis heeft besloten tot het stichten van een Tehuis voor Militairen. Aan een commissie van voorbereiding is het gelukt het gebouw >Ons Huis* aan de Korte Gracht te koopen voor dat doel. Rugby. A mersfoortDelft. Zaterdag a.s. wordt op het veld van Her cules te Utrecht een rugbywedstrijd ge houden. welke bedoeld is als propaganda voor dit spel onder de studenten in de Bisschopstad. De strijd gaat tusschen Amers foort en Delft. De Senaten van het Utrechtsch studentencorps, van Unitas en van het Veterinaire studentencorps zijn uitgenoodigd den wedstrijd bij te wonen. onderstaande order uitgevaardigd >De kolonel, commandant van het iste regiment huzaren T. L. S. Nedermeyer ridder van Rosenthal heeft voldaan aan alle voor waarden gesteld door het Ned. Olympisch Comité en zal daarvoor binnenkort ontvan gen het daarvoor vastgestelde onderschei- dingsteeken. Waar deze zeer zware eischen in den regel slechts niet groote inspanning worden verkregen door hen die nog jong zijn, daar is het voor iemand die den kolonelsrang heeft verworven een bewijs van zóó groote volharding en wilskracht en van zoo groote liefde voor en toewijding aan de licbaams- sport, dat ik er prijs op stel den kolonel bij dezen openlijk mijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden en Z. H. E. ook in dit opzicht ten voorbeeld te stellen van allen. scheidingsteeken moge sieren Ik stel mij voor, te zijner tijd de medaille persoonlijk aan den kolonel uit te reiken op een nader te bepalen wijze. Kolonel Nedermeyer ridder van Rosenthal Is thans 33 jaar oud. (Telegr Waarschuwing. Kwam in ons nummer van 20 Januari 1920 reeds een waarschuwing voor van onzen commissaris van politie, om, alvorens relaties aan te knoopen met Rika Vaneveld dienstbode te dezer stede, bij voornoemden commissaris inlichtingen intewinnen, thans treflen wij in het Hdbl. van 27 April II. de volgende advertentie aan: >Dames, welke dienstaanbiedingen bobben gekregen van R. Vaneveld, wonende Krommestraat 51 te Amersfoort en aan deze, als dienstbode zich voordoende persoon, reiskosten hebben ver goed, worden verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk mededeejjng te doen aan Mr. J. H. Penning, Heerengracht 588, Amsterdam.* In het Handelsblad van dienzelfden datum sluit zich bet volgende bericht daarbij aan Een eigenaardige broodwinning. Heel wat huismoeders zullen vanochtend inet belangstelling de advertentie in ons blad hebben gelezen, waarin mr. J. H. Penning, lieerengracht 588 een oproep tot de dames richt die aanbiedingen kregen van een dienstbode te Amersioort en het reisgeld hebben vergoed. Het is hier de oude truc. Een meisje, dit keer heet zij R. Vaneveld, Kromme straat 51, Amersfoort, schrijft op een advertentie, is bereid over te komen als mevrouw de reiskosten vergoedt. Mevrouw, innig verheugd eindelijk een sollicitante te zien opdagen, gaat onmiddel lijk op het voorstel in. 't Meisje verschijnt, doet zich voor als de ideaal dienstbode, waarop mevrouw in baar stoutste droomen zelfs niet had durven hopen, de goos- penning wordt gegeven, reiskosten worden terugbetaald, en dan na enkele dagen, schrijft het meisje af, zendt ze de goos- penning .terug. Mevrouw is een désillusie rijker en een paar gulden, het bedrag van 't reisgeld, armer geworden. In negen van do tien gevallen draagt men het noodlot in gelatenheid, maar als de gedupeerde meester in de rechten is, laat hij het er niet bijzitten, dan dient hij een klacht bij de rechtbank in. En omdat mr. Penning, wil hij te zijner tijd voort gezette oplichting kunnen bewijzen, zoo veel mogelijk materieel bijeen dient te hebben, verzocht hij per advertentie den dames die evenals bij de dupe werden van juffrouw Vanevela'a zonderling métier, hem dit te willen melden. Rechtszaken. Door den Inspecteur van politie Van Rooijen wer$ onlangs bij proces-verbaal vastgesteld, dat in de vereenigingslokaleu Terpsichore (Bakhuis) gevestigd Wevers singel en Odéon (v. Daal) gevestigd Kromme straat, de statuten waarop destijds de Koninklijke goedkeuring werd verkregen, niet worden nagslegd. Inplaats van besloten vereenigingslokalen zijn deze percaelen ontaard in publieke danshuizen. Naar wij vernemen wordt deze zaak eer- Hebt 0 een Taxi of Auto noodig? lang voor de Rechtbank in Utrecht be handeld. Bakhuis werd tevens betrapt op over treding der Drankwet, waarvoor hij bereids door 't Kantongerecht is veroordeeld. Een 45-jarige stratenmaker uit Barneveld moest voor de Utrechtsche rechtbank ver schijnen, wegens diefstal van een rijwiel, wederspannigheid tegen een rechercheur en vernieling van een deurpaneel en eenige ruiten. Beklaagde had in Amersfaoit een rijwiel ontvreemd. Bij Stoutenburg was hij aan gehouden door een rechercheur, maar tegen de arrestatie verzette hij zich zoohevig.dat de politiebeambte hem na een lange worste ling weer los moest laten. Beklaagde is daarop met een zeis, die bij daar vond, naar het café van een zekeren S. geloopen, en heeft daarmee eenige ruiten en een deur paneel ingeslagen. Toen er ten slotte hulp kwam voor den rechercheur, is de woesteling in Leusden in verzekerde bewaring gesteld. Beklaagde ontkende dat hij de fiets ge stolen had. Hij was naar Amersfoort gegaan om hanen te koopen. had in den loop van den dag nogal eens een pot bier en een borrel naar binnen geslagen, en was dronken. Toen hij naar buis wilde gaan, klampte iemand een onbekende! beklaagde aan en vroeg of hij een fiets even naar zijn dorp mee wilde nemen. Beklaagde wilde dat met genoegen doen. Onderweg werd hij door een persoon in burgerkleeren aangehouden beklaagde hield vo'. dat hij niet wist, dat die persoon >van de politie was* die hem beet greep. Bekl. verzette zich daartegen, viel op den grond, worstelde en verder kon hij niets vertellen, omdat hij 't toen zoo op z'n zenu wen kreeg, dat toen de geschiedenis hem den volgenden ochtend in Leusden verteld werd, bet hem als Iets nieuws in de ooren klonk. Na een viertal getuigen gehoord te heb ben, de rechercheur en iemand die beklaagde vechtende had gezien, verklaarden o.a. dat de rijwieldief heusch niet zoo erg dronken was achtte de Cilcier het wettigen over tuigend bewijs geleverd en eischte een ge vangenisstraf voor den tijd van i jaar met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. Tydeman refereerde zich aan het oordeel van de Rechtbank. Uitspraak over acht dageu. Diefstal van zakken en was. Verleden week stonden te Utrecht terecht wegens bovengenoemd misdrijf de 18-jarige fabrieksarbeider W. v. K., en W. v. S,35 jaar, meesterknecht van M. I. de V. te dezer stede. Uitspraak doende veroordeelde de recht bank W. v. K. tot zes maanden en VV. v. S. tot tien maanden gevangenisstraf, voor beiden met aftrek der preventieve hechtenis. De vorige week was tegen hen geëischt resp. 10 maanden en i jaar gevangenisstraf met aftrek vanpreventinf. E. H., 24-jarig koopman te dezer stede, stond voor de Arrondissements-Rechtbank aldaar terecht beschuldigd van heling van de door W. v. S., gestolen goederen. Eisch één jaar. Hij werd thans veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Voorts veroordeelde de Rechtbank; P. G. v. L, huisvr. H. v. D., 33 jaar, werkster te dezer stede, beleediging van den politie-agent M. B„ tot f 20 boete subs. 14 dagen hechtenis. Gisteren stond voor het kantongerecht alhier terecht A. S„ wonende v. Asch v. Wijckstraat alhier, die zich te verantwoorden had omtrent een door hem gepleegde over treding der Iluurcommissiewet. Beklaagde had van zijn huurder o.a. 29 maal f5.75 meer huur bij vooruitbetaling geïnd dan door de Huurcomraissie was vastgesteld. Het Openbaar Ministerie, eischte tegen beklaagde f 300 boete, subsidiair 3 maanden hechtenis. Vonnis werd bepaald op 3 Mei a.s. Uit hot politie-rapport. G. de G. wonende Heiligenbergenweg doet aangifte van mishandeling gepleegd door E. V., tegen wien proces-verbaal wordt opgemaakt. Nachtverblijf Verleend aan J. A. C. gedomicilieerd ten den Haag, B. v. O. wonende Nijmegen, R. E. H. wonende Nijmegen en E. Z. wonende te Amsterdam. Bekeurd ter zake openbare dronken schap de per handkar vervoerde de G. Soes- terweg en L. Z. wonende Coninkstraat. Door personeel van het posthuis Hooge- weg is een woonwagen verwijderd in de richting Soesterweg. Voor het berijden van het voetpad langs de Koninginneiaan is G. K. wonende Eemstraat, bekeurd. - Bekeurd ter zake het berijden van den linkerkant van den weg en op vordering niet uitwijken naar rechts R. v. D. wonende Ter zake berijden niet verlicht rijwiel en tevens daarmede op het trottoir rijden B. Z. wonende Kruiskamp. Buitenlandsche Kroniek. De actie der Fransche Spoorwegarbeiders. Op bet congres der Fransche spoorweg arbeiders is met 171.037 leïen "47-2°2 stemmen en .3.593 onthoudingen Man tot de afkondiging van eene onmiddellijke stakingsactie. Uit de verslagen, welke de Fransche bladen over deze vergadering en het verdere verloop van het congres publiceeren, blijkt dat de spoorwegarbeiders het nog niet eens zijn omtrent de noodzakelijkheid van de onmiddellijke ontketening van het conflict. Nadat Vrijdag het vroegere bestuur, dat de gematigde elementen vertegenwoordigde, met 75 000 stemmen in de minderheid was gesteld en plaats moest maken voor een bestuur, samengesteld uit de uiterst-linksche elementen, was deze oppositie Zaterdag bij de stemming over de stakingarnotie reeds geslonken tot 23.750 stemmen. Deze om zwenking wordt toegeschreven aan het feit, dat de ingediende resolutie, waarin behalve de stakingseischen (waaronder in de eerste plaats nationalisatie der spoorwegen) ver klaard wordt, dat de spoorwegarbeiders tot plicht hebben een bevel tot mobilisatie in vredestijd niet uit te voeren, velen te ver ging. Dit blijkt uit de stemming van de gedelegeerden in het uitvoerend comité, die deze resolutie slechts met 25 tegen 23 stemmen aanvaardden. In de door de vroegere meerderheid ingediende en door het congres verworpen resolutie werd gezegd, dat de spoorwegorganisaties ervoor moesten waken over te gaan tot eenige onbekookte actie en slechts moesten optreden in overleg met de C. G. T. Het blijkt, dat de regeering van plan is krachtig op te treden tegen de predikers van opstand en revolutie. In de Kamer verklaarde de minister van justitie in ant woord op vragen van den royalist Magne, die een opruiend artikel signaleerde van het jonge, vurige, welsprekende, bolsjewis tische Kamerlid Vaillant Couturier, dat binnenkort de opheffing van diens parlemen taire immuniteit gevraagd zal worden om hem te vervolgen De «Humanité* spuwt daarover vuur en vlam en verklaart, dat zij zich zonder reserve solidair verklaart met het artikel, waarin de soldaten worden opgewekt niet op het volk te schieten en de buitenlandsche politiek van Frankrijk als imperialistisch wordt voor gesteld. Tegen 1 Mei belooft dit alles nieuwe relletjes; voor dien dag hebben de post beambten besloten, niettegenstaande het regeeringsverbod te staken; de telegraaf- beambten slechts een uur 's morgens en 's avonds. Ernstiger is, dat de mijnwerkers aankondigen hun 24-uurs-staking na 1 Mei te willen voortzetten voor onbepaalden tijd, om de opneming te krijgen van de mijn werkers der leigroeven in de voor hen geldende bepalingen. In een tijd. dat de steenkolcnnood nog zoo ernstig is, is dit een nieuwe bedenkelijke bedreiging. De 1 Mei-dag. Uit Brussel wordt gemeld, dat de federatie van het spoorwegpersoneel besloot op 1 Mei gedurende tien minuten de treinen te laten stilstaan. Van Koning tot tuinbouwer. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije wordt tuinbouwer. Ilij ueeft voor 200.000 mark het voormalig Hof tuinbouwbedrijf te Koburg aangekocht met de bedoeling er den tuin bouw als bedrijf en middel van bestaan te beoefenen. Het gezamenlijke personeel van de vroegere hofkweekerij is door den nieuwen bezitter overgenomen en zal nu op deze wijze in zijn onderhoud voorzien. Een Hollandsche smokkelaar in Duitschland veroordeeld. Voor de Berlijnsche rechtbank stond dezer dagen een Hollander terecht, die aange klaagd was wegens het smokkelen van goederen ten bedrage van eenige millioenen mark en omkooping van een Duitschen ambtenaar. De man dreef een omvangrijken smokkelhandel eu werd gearresteerd, doch tegen een borgstorting van 5000 mark weer in vrijheid gesteld. Voor ecnlgen tijd had beklaagde zich tot een douanebeambte gewend en getracht zich van diens medewerking te verzekeren. De beambte weigerde en maakte rapport van het geval. Den beambte werd een ver goeding van 60.000 mark in uitzicht op meer winsten aangeboden. Wegens om kooping van een ambtenaar werd beklaagde tot een boete van 15.000 mark veroordeeld. De smokkelzaak werd uitgesteld. UIT DEN OMTREK. Apeldoorn. Het tweejarig kindje van een familie in de Klompstraat te Apeldoorn is tijdens de

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2