afdeeling van den Bond van R. K. onder officieren werd opgericht. Thane is hij over het geheele land verspreid en telt reeds meer dan 700 leden. Wij mogen hier zeggen: Van Amersfoort begint de victorie! Na deze rede nam het feest een aanvang. Een dichte menigte verdrong zich om de tentjes, waarvan wij reeds het een en ander mededeelden. Daar waren er die maar niet ophielden ringetjes te werpen, in de Ameri- kaansche Hoepla, in de hoop een van de lokkende prijzen te zullen veroveren. Maar dat was alles behalve gemakkelijk. Bij het vischtentje ging het vooral ver makelijk toe. Er was voor behoorlijke ver rassing gezorgdeen electrische batterij was behendig verscholen opgesteld, en wie een hengel aanvatte voelde plotseling zijn haren te bergen rijzen en stond te trappelen maar niet van ongeduld 1 Aanhoudend klonken de gilletjes van de lach-grage dames, en het dofte gegrom van de heeren, die nu eenmaal ais mai.nen-met-baarden meenen het decorum te moeten bewaren. Ook het rad van avontuur trok veel be langstelling, en wie zich bij dit a!l»s had moe gekeken ging naar de thee-of bloetnen- tent, waar een rustig zitje gereserveerd was. en strekte daar zijn moede leden uit om des te beter opnieuw te kunnen beginnen, Muziek was er ook volop, 's Middags was het m«j. Clemens die voor de piano zat, en na zessen mej. Rijnbergen. Beiden dames werd een fraaien bouquet aangeboden. Des avonds vergastte nog de heer Wilart de aanwezigen op verschillende vioolnummcrs. Met elkaar waren er Zondag alleen meer dan zestien honderd bezoekers! Maandag ging het feest verder zijn gang. Vele gasten kwamen ook eens 'n kijkje nemen. Het feest comité had ook alle corps-commandanten genoodigd, en wij zagen hoe b.v. Kolonel Ridder Van Rosenthal met zijn Adjudant Ritmeester van Dcdsm de Fair met zijn tegenwoordigheid kwam vereeren. Gisteravond was de drukte weer grooter dan ooit, en de vreugde naar verhouding. Maar aan alles komt can einde, en zoo na tienen sprak de heer Clemens het sluiting*- woord. En toen is er nog even nagefuifd, en warden de beide kranige organisators van het feest, de heeren Clemens cn Wolt- haar, door het publiek opgenomen en toe gejuicht. En toen was het tinaal uit. Op de feestelijkheden van vandaag komen wij nog terug. Magazijn „DE DOM" VARKENSMARKT - AMERSFOORT Speciale afdeeiing EIGENGEMAAKTE KINDERKLEEDING Uit het politie-rapport. Overgenomen van de Utrecluschepolitie de minderjarige J. H., wonende Lonneker. Hij is naar Apeldoorn getransporteerd. Overgenomen van de Zwolsche politie de minderjarige P. K., wonende te 's-Graven- hage. Op transport gesteld naar Utrecht. Bekeurd terzake het opgeven van een valschen naam C. P., wonende te Leusden. Nachtverblijf verleend aan J. v. V. en H. O. Bekeurd ter zake verontreiniging van den openbaren weg A, T., wonende te Leusden. Bekeurd ter zake het onbeheerd laten staan van een paard en wagen aan den openbaren weg W. H., Spakenburg. Bekeurd terzake overtreding van de arbeidswet zekere E. te K., I.eusderweg. Twee woonwagens, staande aan den Hoogeweg, werden uit de gemeente ge dreven in de richting Hoevelaken. Aan drie personen is nachtverblijf verleend. Gisteravond kwart over zes is op den Hoogeweg een auto in aanraking gekomen met een paard en wagen. Het paard be. kwam verschillende verwondingen en de wagen en auto werden beschadigd. Een wielrijder, die achter de wagen reed, wilde tusscben auto en wagen doorrijden toen het ongeluk gebeurde, kwam echter te vallen en brak een pols. Hij werd in het militair hospitaal voorloopig verbonden. De zaak wordt door de politie onderzocht. Wegans openbare dronkenschap zijn bekeurd J. O., alhier in garnizoen; J. v. G., dito; N. H. S., dito; P. G., Zogstraat; J. S., wonende in een logement alhier; H. J„ BisscbopswegJ. B., alhier. UIT DEN OMTREK. Barneveld. Ds. G. J. Koolhaas, van hier, is beroepen te Olden broek. Harderwijk. Ds. J. J. van Ingen, van hier, is beroepen te Oldenbroek. Hilversum. Gistermiddag is bij het schoonmaken van een zinkput bij een photograaf aan de Nassaulaan te Hilversum een droevig ongeluk gebeurd, dat een menscbenleven beeft ge kost. De 39-jarige gemeentewerkman H. van Santen bevond zich in den put, toen de werkman J. Jongerden, die buiten bezig was, bemerkte, dat zijn kameraad bewusteloos wa» geraakt door de uit den put stijgende dampen. Hij sprong direct naar beneden, doch viel boven op zijn makker en verloor eveneens dadelijk het bewustzijn. De be woner van het perceel, die het ongeval bemerkte, waarschuwde direct den reinigings dienst, die eenigo oogenblikken daarna met hulpmateriaal ter plaatse verscheen. Een derde gemeentewerkman werd aan een reddingsgordel gebonden, doch boven den put gekomen, geraakte ook deze bewusteloos, waardoor men al dadelijk weer moest op- halen. Toen bood een vierde zich aan, een in de nabijheid «taande arbeider, die met een zakdoek met eau de cologne voor den mond, aan eeti reddingsgordel naar beneden werd gelaten. Deze gelukte het eindelijk de beide mannen naar boven te halen, waarvoor het nog noodig was geweest de opening van den put te verwijden. De doktoren Stoel en Stieler waren dra ter plaatse en slaagden er in Jongerden weder bij te brengen, waarna hij naar de R. K. Ziekenverpleging werd overgebracht. Voor Van Zanten was het belaas te laat; en de doktoren konden bij hem niet anders doen dan de dood constateeren. Hij laat drie nog jeugdige kinderen achter. Wageningen. Alhier is opgericht de Neder-Veluwsche l.awntennlsbond, die de nieuwe banen van het WageningscheSportpark zal exploiteeren. Tot bestuursleden zijn gekozen de heeren T. Sehoevcrs, voorz.; G. Sluis, vice-voorz. mej. 1. I.uyten, secretaresse; W. Daniels, penningm., en J. A. M. Teraminck, com- De nieuwe banen, die aan alle eischen voldoen, naderen hare voltooiing en zullen worden ingowijd met een serie wedstrijden, die op 15 Mei beginnen en op den tweeden Pinksterdag eindigen. BINNENLAND. Luchtdienst H o 11 a n d-E n g e 1 a n d. Gisteren is de luchtdienst Holland—Enge land geopend. De Airco 16, bestuurd door een Engclschen vlieger, is te 12 u. 40 min. in het vliegkamp Schiphol gearriveerd en werd daar door verschillende autoriteiten ontvangen. Bij de landing waren aanwezig, de direc teur-generaal der posterijen entelegrafie.de heer Wester veld, de wethouder voor Pu blieke Werken, de heer W. de Vlugt, het bestuur der Koninklijke Luchtvaartmaat schappij, de Commissie voor de luchtvaart uit de Amsterdamsche Kamer van Koop handel en vele anderen uit de vliegers- wereld. Het vliegtuig was vijf minuten over twaalven op het vliegterrein Croydon bij Londen opgestegen, twee Engelsche journa listen maakten den voorspoedigen tocht mee. Lord-Mayor E. E. Cooper van Londen had een britf aan den Burgemeester van Amsterdam meegegeven, waarin hij de beste wenschen uitte voor het welslagen der nieuwe luchtverbinding. Het moet in de bedoeling liggen dat schrijven morgen, langs dcnzelfden weg, te beantwoorden. D r. P. J. H. C u ij p e r s. Naar wij vernemen is dr. Cuijpers, die Zondag jl. zijn g3en verjaardag vierde, thans ongeveer hersteld van de ziekte waaraan hij voor eenigen tijd lijdende was, met het oog waarop hem toen de Sacramenten der Stervenden werden toegediend, Dedooditraf. Donderdag a.s, zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Tweede Kamer met 48 tegen 30 stemmen besloot tot afschaffing van den doodstraf. Bond van Gemeenteboden en Concierges Donderdag 1.1. hield de Alg. Ned. Bond van Gemeenteboden en Concierges ten Kaadhuize zijn 1 zde jaarvergadering in het Restaurant «de Poort van Cleeff» te Utrecht, waarbij een flink aantal leden, komend uit alle oorden dee lands, tegenwoordig waren. Na de gebruikelijke openingsrede van den Voorzitter, die hierbij tevens een overzicht gaf der door het bestuur verrichte werk zaamheden over het afgeloopen jaar, werden de notulen gelezen en rekening en verant woording gedaan van het geldelijk beheer. Met een flink batig saldo sloot de rekening 1919. Een voorstel van bet bestuur tot ver hooging der jaarlijksche contribuitie, wat op den duur niet kan uitblijven, werd aange nomen. Mede werd besloten de jaarlijksche vaste bijdragen van het Guidenfonds te verbuogen, de aandacht van de leden werd er hierbij op gevestigd, dat het van groot nut zal zijn indien de leden ieder voor zich in eigen omgeving het Donateureschap voor dit fonds trachten te vermeerderen. Een breedvoerige bespreking had plaats over het kleedingvraagstuk voor de boden en Concierges. Het bestuur was van oordeel, dat waar de gemeentebesturen er prijs op stellen dat hun beambten zich steeds behoor lijk gekleed vertooneri, dit vaak en vooral in den tegen woordigen tijd met te zware offers voor de betrokkenen gepaard gaat het goede voorbeeld van de gemeenten waar de vrijkleeding is ingevoerd moet meer al gemeen nagevolgd worden. In 't algemeen bleek men evenwel zeer gekant tegen het uniform dragen, volgens velen heeft dit voor de gemeenteboden geen zin en moet het lakeien-stelsel geweerd worden. Besloten werd niet in te gaan op een meer algemeen tot de gemeentebesturen gericht verzoekschrift, doch zich alleen te bepalen tot die plaatsen waar de Bond zijn leden heeft en zulks dan op verzoek van de belanghebbenden. Bij acclamatie werd de heer W. Overwoei Schiedam herkozen tot Bondsvoorzitter; tot leden van bestuur werden herkozen de heer J. Rosier, Rotterdam, en in de plaats vn den beer J. de Vries, Amersfoort, de heer C. A. Borsje te Sliedrecht. Bij de rondvraag werd nog uitvoerig ge discuteerd over de salaris- en diensturen- regeling en werd ten slotte bij het sluitings- woord nog eens nadrukkelijk gewezen op het houden der z.g. kringvergaderingen, wijl deze getoond hebben van groot belang ie zijn. De eerste toepassing van het Vrouwenkiesrecht. In het >Hdbld.« schrijft G, N. In Zuid-Limburg, een streek waar men uooit naar vrouwenkiesrecht verlangd of getaald heelt en waar de overgroote meerder heid der vrouwen absoluut niet politiek ontwikkeld is of daarvoor wil doorgaan, heeft de vrouw thans het eerst in Nederland van haar stemrecht gebruik mogen cn moeten maken. Zaterdag reeds is tc Gronsveld, een ge meente die een deel van haar gebied aan Maastricht moest afstaan, een gemeente raadsverkiezing onder de nieuwe kieswet gehouden en het was de eebtgenoote van den burgemeester, mevrouw Spuuwen, die als allereerste vrouw in den lande het stem recht uitoefende. Gisteren, Maandag, kwam als eerste stad aan de beurt Maastricht, dat op 1 Januari uitgebreid werd tot een gemeente van ruim vijftigduizend inwoners en thans het aantal raadszetels van 25 op 31 moest brengen. De verkiezingsdag werd door den burge meester vastgesteld op den eersten werkdag volgend op de twee groote dagen voor dc katholieke bevolking, Hemelvaartsdag, met de processie van de parochie Sint Mathias de parochie waarin een groot deel der arbeidersbevolking woont en den daarop- volgenden Zondag met de groote processie van Sint Servatius. Men mocht van katholieken kant ook wel bijzondere voorzichiigheidsmaatregelen nemer., want de groote vijand, de S. D. A. P., die op het oogenblik voor deze buiten- tijdsche verkiezing de vrije beschikking had over al haar propagandisten, zond naar de oude bisschopsstad, waar de socialisten tot heden negen van de vijf-en-twintig raads zetels bezetten, haas groote kanonnen. Achtereenvolgens kwamen Duys, Kleere- koper, Troelstra, mevrouw Groeneweg en Vliegen. Er is van katholieke zijde werkelijk zeer zwaar voor deze verkiezing gewerkt. Op de stedelijke aanplakborden zagen we overal een plakkaat, waarop een Maastrichtscbe arbeider een roode vlag verbrijzelt en een rood duiveltje wegtrapt. Want de ver kiezingsleuze is »tegen het bolsjewisme» en vooral de nieuwe kiessters zijn deugdelijk bang gemaakt met wat haar onder een bolsjewistisch regime te wachten staat. Alle vrouwen werden eerst voor een kwartje, later 2elfs gratis ingeschreven als lid van de R. K. Kiesvereeniging. Voor dit goed- geloovige zuiden kon men gemakshalve in dat bolsjewistisch spookbeeld alle vijanden samenbrengen: al wat niet R. K. en dus tegen »deorde« is: communisten, socialisten, liberalen en democraten is bolsjewiek of verdacht van bolsjewisme eu van de preek stoelen zijn Zondag in alle kerken nog eens heel duidelijk instructies gegeven, boe de geloovigen hun stembiljet in te vullen hadden Door socialistische vrouwen is er in dc ontzettende armoebuurton op straat overal propaganda gemaakt, zoodat de uitBlag der stemming zeker een zuiver beeld zal geven van de machtsverhouding in deze oude katholieke arbeidersstad. Zuiverder ook dan vroeger, daar dit nu eeus geen biervor- kie/.ing geweest is. Wie vroeger tegen de katholieke candl- daten een opposlte-candidaat een kans wilde geven, die moest tegen de bedreigingen met hel en vagevuur vele tonnen bier laten aanrollen. In die scboone dagen der bier- verkiezingen kon zoo'n stembureau er voor.il in de namiddaguren, als de laatste reserves aan stemma'eriaal, er door min of mesr aangeschoten verkieziugsagenten in rijtuigen heen geloodst werden, soms erg vroolijk of opgewonden uitzien. Gisteren was het beeld der itembureaux wel heel erg veranderd; thans zag men er als nieuw element heele nonnenkloosters, die haar vromen plicht kwamen vervullen en, zedig naar den grond kijkend, het stembiljet in de büB staken en die geen gevaar liepen met aangeschoten mannen of vrouwen in aanraking te komen daar de burgemeester voor den heeien dag, die toch liefst een dorstige Maandag was, een schenkverbod van alle sterke en alco holhoudende dranken uitvaardigde. Maastricht zonder jenever, doch vooral zonder bier I Maastricht een Maandag zonder jenever en zonder bierl Heeft Duitscbland na zijn heele reeks revoluties zóó'n lirrungemehaftaan te wijzen? Maar de burgemeester wikt en de burgers beschikkener waren ze" vele goede Maastrichtenaren, die ongelooflijk groote hoeveelheden drank voor dien eenen dag hadden gehamsterd en ik weet van iemand die doodsangst uitgestaan heeft, toen zijn kapper hem gisteren met een vuurrooden kop scheerde en die heeft moeten mee zoeken toen de eveneens erg vroolijke vrouw de beide stamkaarten bleek te hebben ver oren Want van Amerika weten wij dat drank nooit zoo goed smaakt als wanneer net land Is drooggelegd. De niet officièele* uitslag der gemeente raadsverkiezing is: 22 Rooroach-Katholieken, 7 S.D.A.P. en 2 vrijzinnig-democraten. De schilderijen van Vincent van Gogh. Naar aanleiding van de tentoonstelling der schilderijen van Vincent van Gogh, collectie Enthoven, bij Frederik Muller en Co.. schrijft de heer J. N. Waterman iu een ingezonden stuk in het »Hdb!d.«: Er zijn zoo van die heel enkele kunste naars, waarbij het onmogelijk is. het kunst werk van hun leven afgescheiden te be schouwen. Bij vele grooten staat het werk voor ons als een onbegrijpelijk wonder, zonder dat het voor ons eigenlijk mogelijk is, het nader verband met hun leven te vatten. Anders sommige «tragische» kunstenaars, waarvan van Gogh wel een der grootste is. Mij persoonlijk en misschien ook anderen, is het niet mogelijk zonder bijgedachte, zonder groote bitterheid, dat werk te beschouwen. >11 y a irop de morts», zooals Joffre in den Marneslag zeide. Het leed van dien man was al te groot. En als men dan nog verder bedenkt, hoe, naast het wellicht onvermijd baar persoonlijk verdriet, de miskenning vooral uitging van de «vakmenschen», dan verdringt al te dikwijls dc billijkheid cn wrevel de kalme sereniteit waarmee hel kunstwerk moet worden beschouwd: reeds dadelijk al bij het doorkijken van den uit- voerigen goed verzorgden catalogus, mot de voorzichtige en soliede verkoopvoorwaarden alt inleiding, en bij de gedachte, dat na weer een periode van zwerven, het werk wellicht weer door andere brave kooplieden zal wor den aan den man gebracht, misschien met nog andere «curiosa», och arm, onder een vitrine. DaaromZou hier geen gelegenheid zijn voor een mooi gebaar van onze Regeering, door het onder haar hoede nemen van de belangrijkste werken? Zou dat ook niet meer zijn in de bedoeling van den schilder, die eens schreef.dat hij iets troostends voorde menschen wilde maken, zooals een muziek? Of die meende dat zijn werken niet mter pretentie hadden, dan op de wijze zooals anders de gekleurde bazarprenten, de wonin gen der eenvoudigen te versieren Als dat misschien eens mogelijk ware, en iedereen voortdurend in de gelegenheid, een stuk te zien, als bijv. de «Hospitaaltuin», waarin ten voorbeeld en stichting wordt ge toond, wat sterker is dan de dood! Of is het al te laat? Ziehier een wensch, waarbij wij ons van ganscher harte kunnen aansluiten. Niet om dat wij da «groote bitterheid» deelen. Van Gogh is tenslotte ondergegaan aan eigen on evenwichtigheid, en zijn werk heeft, althans in de latere periode maar heel weinig te maken met bet «onvermijdbare persoonlijke verdriet». En de miskenning? Welke artist van beteekenis ondervond die nietl Het is echter omdat de kunst van Van Gogh wer kelijk algcmcene kunst, geen volkskunst zoo zeer als wel algemeen metischelijke kunst is. Düarom hoort zij niet in de verzameling van den liethebber, maar moet zij het eigendom zijn van allen. Dan eerst ook zullen allen haar liefhebben. Speelkaarten wet. 1 dezer is de Speelkaartenwet 1919 Stbl. No. 513 in werking getreden volgens welke voortaan een speelkaarten belasting zal worden geheven. Speciaal ten behoeve van winkeliers c.d. wurdt de aandacht o.a. gevestigd op de navolgende bepalingen ie. fabrikanten, gebruikers van gebouwen en lokalen waarin vóór 1 Januari 1916 speelkaarten werden vervaardigd hebben binnen veertien dagen na het in werking treden der wet (zijnde 1 Mei 1920) aangifte van bun panden te doen bij den Rijksont vanger. De overige fabrikanten is het ver boden speelkaarten te vervaardigen anders dan binnen de door den Minister van Financiën goedgekeurde gebouwen. 2 e. Verkoop en aflevering van speelkaarten door anderen dan Jabrikantrn is verboden tenzij na verkregen vergunning van den inspecteur der accijnzen. 3e. De Rijksambtenaren hebben, mits daartoe gemachtigd door hun inspecteur, toegang tot de magazijnen, winkels, kolfi- buizen enz. waar zij vermoeden dat speel kaarten worden verkocht, ten einde na te gaan of de aanwezige spellen kaarten wel van rijkswege van een stempel afdruk ziju voorzien ten bewi ze dat van die spellen de verschuldigde belasting is voldaan. 4e. Het voorhanden hebben onge stempelde spellen kaarten is dus verboden. Als overgangsmaatregel zullen de hande laars, winkeliers, koffiehuishouders, sociëteit- houder» enz. onder wie thans spellen kaarten berusten (waarvan vanzelf de belasting nog

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2