Bel dan op No. 42. Bekeurd terzake rijden met hondenkar, terwijl de hond niet wa8 voorzien van een lederen halter, H. P., Hoogeweg. Terzake het als bestuurder van een paard en wagen zich in kennclijkcn staat van dronkenschap bevinden, A. d. W., Bloemend.str. Magazijn „1)E DOM" VARKENSMARKT - AMERSFOORT Speciale afdeeling EIGENGEMAAKTE KINDERKLEEDING UIT DEN OMTREK. Baarn. Bij K. B. is aan B. J, Veldhuis te Baarn, directeur der Naaml. Vennootschap >Het Tijdschrift Eigen IIaard«, verlof verleend tot het aannemen van het onderscheidings- tccken van Ridder te klasse in de Orde van Wasa van Zweden. Buss urn. Een paar weken geleden is ingebroken in dc villa van den heer Hoekstra aan de Lindelaan te Bussum. De dief sloeg Hink zijn slag. Veel zilveren lepels en vorken, waaronder eenigen met parelrand, servet ringen, een snuifdoos, een theepot en nog heel wat andere voorwerpen, alles van zil ver, wist de man mee te nemen. Maar in de haast om weg te komen vergat hij zijn pet en deze nalatigheid zou hem verraden. De politie nam de pet in beslag en op een goeden dag zag een vrouw haar. «Dat is de pet van mijn zoon,< zeide zij. De zoon werd opgespoord hij woont in Asterdam en door de politie hier ter stede gearresteerd. En de moeder bleek zich niet te hebben vergist: de pet was inderdaad van den zoon en deze bleek dc dader van den inbraak te Bussum. En tevens is aan het licht gekomen dat dezelfde jonge ling zich ook had schuldig gemaakt aan een inbraak in Haarlem. De politie heeft thans gezorgd, dat deze zx-jarlgc A. van de Wal voorloopig niet meer in de ge legenheid is zijn beroep uit te oefenen. In de kunstzaal «Concordia» te Bussum is Zaterdag een zomertentoonstelling ge opend van schilder-, beeldhouw- en etswerk, ingezonden meest door Gcoische schilders. De burgemeester van Naarden, de heer P. Hoytcma van Konijnenburg, sprak een openingswoord. Er is werk te zien o.a. van Bern. A. van Beek, Sam van Beek, Joan Collette, Herman Ileyenbrock, Joban Meyer, W. van Nieuvvenhoven. Jacob Ritsema, het echtpaar Schaap, VV. J. Weissenbruch, beeld houwwerk van B. Teurlinckx en Jules Ver- meyre, en modern sier. en gebruiksaarde- werk van den heer en mevrouw P. J, HobbelVan Harten. Hilversum. De Zesde Kamer der Rechtbank te A'dam heeft Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 39-jarigen arts H. Stoel uit Hilversum, die zich te verantwoorden had wegens het als geneeskundige in behandeling nemen van een vrouw, de verwachting van abortus opwekkende (art. 251 bis W. v. Sr.) Het O. M. had één jaar gevangenisstraf geeischt. De Rechtbank verklaarde het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vrij. De Hilversumschc «Vooruit» schrijft nog over deze zaak Groot was de belangstelling tocu het nieuwtje zich verbreidde dat de Amster- damsche rechtbank Dr. Stoel alhier had vrijgesproken van het tenlastegelegde en deze dus vrijuit kon gaan als medicus en als mensch. Gelijk bekend is had een dringend adres van patiënten en vrienden tegenover den rechtbank getuigenis afgelegd van den hechten band van sympathie die velen aan hun dokter verbond, zoodat het dan ook een wonder was dat het bloemen en telegrammen van gelukwensch begon te regenen toen het heuchelijk feit ruchtbaar werd. Zelden werd iemand zoozeer gefétcord, wel een bewijs hoezeer velen in deze donkere dagen met den persoon van Dr. Stoel mee leefden en een zucht van verlichting slaakten toen dit dreigend gevaar geweken was. Beter ongevraagde getuigenis van waar deering zou men zich bezwaarlijk kunnen voorstellen. Een comité uit zijn patiënten vervoegde zich Vrijdagavond te zijnen huize en namens han bood de heer J. J. A. de Koning, com missaris van politie, hem een zilveren schotel aan met de volgende inscriptiePropter veritatem et justitiam». Aan dokter H. Stoel ter herinnering aan 21 Mei 1920. Zijn patiënten. Door de Zesde Kamer der Rechtbank werden twee maanden gevangenistraf opge legd aan den bouwvakarbeider uit Hilversum, die terechtgestaan heeft wegens oplichting van het Alg. Steuncomité (hij had gedurende eenigeu tijd als werklooze steun ontvangen, 1 hoewel hij gedurende dien tijd in loondienst werkzaam was geweest.) De moedige redder. Nader is bekend geworden dat de moedige voorbijganger wien het gelukte door een met aau de cologne gedrenkte zakdoek de slachtoffers uit den zinkput te halen en zoo een hunner van een wissen dood te redden, He 35-jarige greenbocr I'". Koiïrle uit Baarn is die zich toevallig naar dc groentenvelling begaf. Bescheiden had hij zich na zijn helden daad teruggetrokken, om ulet te laat te komen, alleen betreurend dat zijn pak zoozeer bedorven is. Men behoeft er echter niet aan te twijfelen of het gemeentebestuur zal tegenover dezen verdienstelijken helper be hoorlijk uit de hoek komen. Zaterdagmiddag te 1 uur werd vanuit de R. K. verpleging onder enorme belangstelling grafwaarts geleid het stoffelijk overschot van het slachtoffer H. J. van Zanden. Zooals tc denken is, waren nagenoeg alle gemeente werklieden voor deze plechtigheid opgekomen. Laren. ;Dc Rotterdammer» schrijft: Nadat Donderdag de Haagsche rechtbank eenige zaken In openbare zitting had be handeld, werd sluiting van de deuren der zittingszaal gelast en daarna is een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaken betreffende het geruchtmakende zedenscban- daal onlangs In Den Haag gepleegd. In afwijking van hetgeen vroeger ge woonlijk geschiedde werden thans de deuren reeds vóór het uitroepen van de desbe treffende zaken gesloten. Immers in zaken betreffende misdrijf tegen de zeden werd vroeger eerst nadat de uitroeping der zaak had plaats gehad en dus dc namen, voornamen, ouderdom, beroep, woonplaats enz. van de beklaagden waren vernomen, de officier van justitie de telastlegging bad medegedeeld en de griffier de akte van dagvaarding had voorgelezen en dus de rechtbank de wetenschap had bekomen, welke zaak' zij hier te behandelen kreeg en dat de voor haar verschenen personen waren de beklaagden ln die zaak, door den officier van justitie, met het oog op het zedenkwetsende der zaak, behande ling daarvan met gesloten deuren gerequi- reerd en door de rechtbank de behandeling op deze wijze gelast en ook eerst daarna werden dan de deuren gesloten. »In afwijking van hetgeen vroeger ge schiedde, werden de namen der beklaagden niet in het openbaar afgelezen», dat is de korte zin van de verklaring waarmede dit communiquéachtig bericht begint. Waarom deze afwijking, wordt niet gezegd. Het waarom laat zich niet alleen sterk vermoeden en de vroegere mededeeling, dat personen uit hoogere kringen in dit ITaagsche zedenschandaal gemoeid zijn, zal de sleutel wel zijn tot de oplossing van dit raadsel. Zeker is, dat het kwetsende van dit misdrijf zelf niet voor deze afwijking van de gewoonte kan worden aangevoerd. Dat blijft hetzelfde, of een plebejer of een patriciër er zich aan heeft schuldig gemaakt f en of er twee of twintig personen bij be- 1 trokken zijn. Dit verzwijgen van namen zal in den lande een zeer onaangenamen indruk maken omdat ieder daarin moet zien een streven om de betrokkenen te sparen voor den openlijken blaam, dien zij door hun schunnige handelingen ten volle verdiend hebben. Het zal velen bovendien voorkomen als een concessie aan de door de georganiseerde homosexualiteit met propagandistischen ijver verspreide leer, dat zij in werkelijkheid «andere dan anderen» zouden zijn en dus een natuurlijk recht hebben op het plegen van hun tegennatuurlijke ontucht. Bij Hamdorff kwam W. de J. aldaar een glaasje bitter drinken. Hij bleek al meer dergelijks achter de knoopen te hebben, althans hij werd lastig en drong in t buffet door, waarop hij de deur werd uit geschoven. Gewend echter als koloniaal den vijand in zijn schuilhoeken op te sporen, Het bij zich niet met een kluitje in 't riet sturen en maakte herrie in de keuken waar hij den bedrijfsleider met een opgeraapt hakmes dreigde. Met behulp van agent Mulder wist men hem op straat te krijgen. Doch weldra verschijnt hij weer in hemds mouwen in de gelagkamer en bombardeert het buffet met een opgeraapte stoel onder 't gerinkel van brekende glaaijes. Het publiek kon echter met deze handtastelijke drankbestrijding niet meegaan eu met ver eende krachten werd onze bullebak over weldigd en ter ontnuchtering in 't arres tantenhok opgesloten. Voor een en ander had hij zich te verantwoorden voor den kantonrechter. Daar hij zich volgens ver klaring des veldwachters anders nog al goed houdt, komt de officier van justitie terug op zijn voornemen hier gevangenisstraf op te leggen en eischt f2510 d. De heer P. Voogd, van hier, is gekozen tot lid van het hoofdbestuur van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. Naarden. Vandaag viert Ds. Drijver zijn zestigsten verjaardag. Meer dan twintig jaren is hij predikant te Naarden en in dien lijd heeft hij zeer zeker niet alleen de vriendschap van alle inwoners, ongeacht van welk geloot, mogen verwerven, maar er is 'n zoodanige band tusschen Naarden en da. Drijver ontstaan, dat zij elders in den regel «in één adem» genoemd worden. Ds. Drijver staat bij zijn mede-burgers als 'n eenvoudig, zeer recht vaardig en hoogst ontwikkeld man bekend, Oud en jong, arm en rijk noemt zich 'n vriend van hem. Hoe dikwijls hielp hij niet daar, waar hulp en steun uoodig was? Hoe dikwijls zat hij niet aan 'n ziekbed en wist hij niet de zieken zoo goed mogelijk te troosten Hoe velen heeft hij niet bij de laatste rustplaats van hem of haar, die hun dierbaar was, toegesproken? Ds. Drijver is voor Naarden mesr, dan 'n goed voorganger van een Kerkelijke Gemeente Buiten Naarden is zijn naam niet minder bekend. Vijf en twintig grootere en kleinere boeken werden door hem geschreven. Hij neemt 'n plaats in onder de eerste folkloristen van ons land. Als mede-werker van de voor naamste weekbladen heeft hij ook zeer veel bekendheid verworven. Het zou 'n te groote opsomming worden, indien wij alles wilden noemen, waardoor ds. Drijver's naam onder veler oogen is gckoi.ion. Alleen willen wij nog in herinnering brengen, hetgeen hij tijdens de mobilisatie voor onze soldaten heeft gedaan. Vandaag wordt onze predikant zestig jaren Velen, zéér velen, zullen hem heden geluk- wenschen en wij spreken met hen den wensch uit, dat Ds. Drijver nog heel lang in 'n goede gezondheid het door hem zoo geliefd ambt mag vervullen en tot welzijn der menschen mag werkzaam zijn. Hebt H een Taxi of Auto uoodig? BINNENLAND. Groote bruiloft. In den Achterhoek wordt nog wel ouder wets bruiloft gevierd. Te Zleuwcnt, bij Lichtenvoorde, waren op een bruiloft 900 personen gcuoodigd! Voor de consumptie werden vijf runderen geslacht, voor een aangegeven waarde van f 700. Bovendien werd nog voor een bedrag van f 120 aan vlecsch bijgekocht. Voor dorstige zielen had de gastheer eveneens goed gezorgd, door het in voorraad hebben van negen groote vaten bier en 300 L. jenever, De geheelonthouding Is hier nog ver te zoeken. Schandelijk. Reeds langer dan drie weken woont, I zoo meldt de Haagsche Crt.«, het gezin van den grondwerker J. Hakker, bestaande uit het echtpaar met vijf jonge kinderen, in een hok, waarin eveneens twee varkens zijn ondergebracht, aan het verlengde der Hocfkade, tegenover de Wolroaransstraat, te 's-Gravenhage. Het is een hok van eenige vierkante meters oppervlakte met half- sluitende deuren. Achter I11 deze ruimte een paar hekken, waarachter varkens liggen te snorken. Linke en rechts de plaatsen, waar des winters de koeien staan daar tusschen een paar kisten, op elkaar gezet, die aan de eene zijde op een ladder rusten, aan den anderen kant op een hoop gras- zooden, dient voor zitplaats. De houten muren zijn nog bedekt met de uitwerpselen vat) het vee, Op de plaatseri, waar 's winters de koeien staan, ligt een hoop vuil stroo met vodden en koeiendekken. De vroegere woning van het gezin, aan het einde van de Beeklaan, is tot verblijf plaats van honden ingericht. Papieren «Panama's». Iemand kocht in een van de grootste en bekendste hoedenwinkels van Amsterdam voor ongeveer f20 een «Panama». De hoed werd hem zonder eenige bijzondere mede deeling verkocht en hij verwachtte dus, zooal niet een hoed uit Panama, dan toch een hoed van fijn gevlochten stroo te ont vangen. Te huis gekomen ontdekte hij, dat de Panama vau papier gevlochten was. Er schijnt in Japan een industrie van goed- koope van papierreepen gevlochten hoeden te zijn. Een'vriend, die eens eendergolijken hoed gekocht had die niet gewasschen kunnen wordenen die na een zware stortbui tot een massa weeke pap was ge worden althans totaal bedorven was waarschuwde hem. En wij waarschuwen onze lezers, die gaarne een «goedkoope» Panama zouden willen hebben. De proef is zeer gemakkelijk te nemenmen knippe van de binnenzijde een uitstekend stukje «stroo» af. Indehand wrijft men het tot vezels fijn, die ieder als papiervezels herkent of soms rolt het uit tot een snipper papier Buitenlandsche Kroniek. De dood van den toreador (osillto. De dood van dtn toreador Josilito heeft in Spanje groote opwinding gebracht. Van uit allcdeclen van het land kwamen menschen ln auto>. per trein en te voet naar den doodskapel van de arena, waarheen hot lijk gebracht was. De gouverneur van Toledo en talrijke deputaties begaven zich in een cindeloozcn optocht naar het station, waar het lijk in een specislon trein geplaatst werd om naar Madrid gebraeht te worden om aldaar het eerbetoon van de hoofdstad in ontvangst te nemen, alvorens het to Sevilla bijgezet werd. Bij aankomst te Madrid werd de lijkkist door de menigte op de schouders genomen en door de stad gedragen. De aide de camps van den koning en ds eerste minister waren tegenwoordig en de geestelijkheid in vol ornaat, zong kerkelijke litanieën. Zelden of ooit zag men in Spanje zoo 11 plechtigheid. Na het Kamerdebat. Eiken keer als een Kamerzitting zich verloor in een orkaan ben ik met een uit vinding gekomen, zegt Louis Forest in «I.c Matin». Maar men wil er nooit aan. Uitvinders echter zijn koppig en daar mijn uitvinding in een «steeds meer gevoelde behoefte» voorziet, houd Ik vol. Toen de leden der Kamer nog slechts weinig in aantal waren, beschikte dc presi dent over een klein fluitje, waarmee hij, indien noodig, de hecren tot de orde riep. Maar de vergaderingen werden steeds grooter en de verschillende aankoopen van steeds grooter fluitjes konden met don groei der Kamer geen gelijken tred houden. Nu is het fluitje langzamerhand een aan fluiting geworden. Ilct kan het rumoer niet meer overstem men. Laat men niet vergeten hoeveel elke minuut van niet te stillen lawaai aan ons land kost. Daarom moeten andere maatregelen ge troffen. Waarom zou men niet in alle hoeken dei zittingzaal automatische stoomfluiten, auto mobielhoorns en sirenes aanbrengen? De president heeft dan maar op een knop tc drukken om al naar gelang waar liet uoodig blijkt, rechts 01 links een oorvor- doovend gerajs te doen ontstaan, waartegen de afgevaardigde met de sterkste longen en den grootstcn mond het moet afleggen. Ik heb na de laatste Kamerzitting over mijn uitvinding met verschillende leden ge sproken, Ze glimlachten medelijdend of haalden de- schouders op. 1 Ze begrijpen blijkbaar niet dat mijn uit vinding practischer is en minder vermoeiend dan het lawaai dat zij maken door op hun lessenaars te slaan, ongearticuleerde kroten te uiten en te stampvoeten. Hot bolsjewisme van rechts. De a.s. algemeenc verkiezingen in Duitsch- land zullen, wanneer de teekenen niet be driegen, niet op zachtzinnige wijze vcrloopcn. Zoowel uiterst-links als uiterst-rechts maken zich op om «naar dc macht te grijpen», d.w.z. de dictatuur in te stellen, onverschillig hoe de uitslag der verkiezingen moge zijn. Wat den I'utsch van rechts betreft, verneemt de «Vorwiirts» van «bizonder goed ingelichte zijde» o.a. het volgende: Wij kunnen mede- deelen, dat de vrijkorpsen, die zoogenaamd voor het grootste deel worden ontbonden, in werkelijkheid met koortsachtigen ijver nieuwe leden aanwerven, niettegenstaande dit reeds tweemaal door het rijksweerministc- rie uitdrukkelijk is verboden. In Paderborn wordt de maaudelijksche aanwinst op 2000 man geschat. Toen onlangs in Maagdenburg eenige van deze strafbare werfagenten wer den gearresteerd, hief de allduitsche pers een groot geschreeuw van verontwaardiging aan over de arrestatie van «onschuldige verlofgangers». De meeste aangeworvenon ontvangen een soldij van ig mark per dag. Het geld komt uit particuliere bron. Blijkbaar hebben de rechlsche bolsjewisten do beschikking over reusachtige fondsen. Een der geldgevers is de Pommersche «Landbund», waarachter weer de «Bund der Landwirte» staat. Daar de onderneming echter zeer kostbaar is, zou ook het groot ste fonds spoedig uitgeput raken, wat een nieuwe aanwijzing is, dat de Putschlsten van plan zijn zeer spoedig hun slag te slaan. De schijnbaar ontbonden vrijcorpsen worden door de reactionaire organisatoren systema tisch over de Pommersche landgoederen verdeeld, wapens enz. nemen ze mee. I)e bezitters der landgoederen zorgen voor de voeding, in ruil waarvoor do menschen eeni gen arbeid verrichten. Hun soldij krijgen zij uit het particuliere fonds. Men heeft zijn hoop gevestigd op het spoedig uitbreken van een oommunistlschen opstand in Midden- Duitschland, onmiddellijk na de verkiezingen. Helaas zijn er aanwijzingen, dat de juistheid van deze speculatie niet geheel onwaarschijn-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2