Dinsdag 29 Juni 1920 No. 9350 70e Jaargang RAPPORTÜ1 Uitgave van de Drukkerij „DE AMEKSFOOKTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per j mn.nden r— franco per post fl-IJ. Afronrlerlljke nun.ir.er. 5 cent. ADVERTENTIEN i 6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij rcgel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, ofRcleele- en onteigenings-advertentiCn per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels f1.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekonlng gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk to uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 191 Toontje Solidair. Heden verloren wij tot onze diepe droefheid onze abonnee Se Phoenti-Broowerij Kwade wil. De tappers zijn boos op ons vanwege de door ons aangenomen houding tegenover den heer Leinwcber, en dies bedankten zij, voor een gedeelte, voor het abonnement op onze courant. Zij hebben daartoe het recht, evenzeer als wij het recht hebben om in dit bedanken een bewijs van machtelooze boosheid te zien. Wij hebben reeds In een vorig artikel kort uiteengezet waaróm wij dit optreden der vergunninghouders onge motiveerd vinden; wij zullen daarom thans niet veel meer daarover zeggen en verder de zaak blauw-blauw laten. Iets moet ons echter nog van het hart. In onze redaclioneele hoedanigheid hebben wij ons er van onthouden partij te kiezen in den strijd om het Tapverbod.-Wij hebben er geen woord over geschreven, noch voor noch tegen. Toen de heer F. U. Schmidt in >Amicltia« zijn rede hield vóór het ver bod, hebben wij daarvan verslag gegeven zonder ecnig commentaar. Wanneer daar een tegenstander van het tapverbod had gede- bateerd, of wanneer in een speciale anti- tapverbod-vergadering een spreker namens de vergunninghouders ware opgetreden, dan zouden wij hun redeneeringen op even se rieuze wijze hebben weergegeven itt ons verslag, als wij het nu deden met die van den heer F. U. Schmidt. Wij hebben zelfs, toen de heer Scholte, uit »De Keizerskroon», ons persoonlijk be zocht om ons te vragen het afwijzend briefje te publiceercn Inzake hel debat met den heer F. U. Schmidt (wat wij zooals onze lezers weten ook al weer zonder commen taar hebben geplaatst), waarbij de heer Scholte ons toen nog mededeelde dat de vergunninghouders het debat niet weigerden op principiöele gronden, doch omdat er geen geschikte debater beschikbaar was, wij hebben toen den heer Scholte verzocht dan te zorgen voor een schriftelijke bestrijding van de tapverbod-voorstanders, hetgeen de heer Scholte ons toezegde, maar waarvan wij tot heden niets gemerkt hebben. Men begrijpe ons goed: wij deden dit niet om dat wij toen tegen het tapverbod waren, maar omdat wij het een eisch van goede journalistiek achten over groote publieke belangen zoo veelzijdig en uitvoerig mogelijk voorlichting te geven aan onze lezers. Toen nu het Tapverbod door den Raad was aangenomen, henben wij alweer strict» neutraliteit bewaard. Wij zijn opgekomen tegen de wijze, waarop een raadslid zijn inzichten naar voren bracht, èn gedeeltelijk ook tegen die inzichten zélf, maar dat was omdat naar onze meening die inzichten be- leedigend waren voor een groot gedeelte der bevolking, in een opzicht bcleedigend ook voor de vergunninghouders zelf. En dat was niet alleen ónze meening, doch ook die van alle andere raadsleden en van dat groote gedeelte der bevolking. Wat wij hieromtrent in de stad hebben gehoord, en wat verscheidene menschen die ons per soonlijk onbekend waren ons kwamen vertellen, heeft dien indruk slechts kunnen bevestigen. Wanneer nu de vergunninghouders toch meenen onze courant niet te moeten lezen, dan, wij herhalen het, hebben zij daartoe het recht. Wij vinden het Hauw en hebben er den draak mee gestoken, maar daarmee had het uit kunnen zijn. Wanneer zij echter gaan probeeren hun boycot etc. met unfaire middelen door te drijven en te verruimen, dan wordt het toch wel een beetje bar. Ons bereikten reeds van betrouwbare zijde geruchten, dat vergunninghouders verschil lende winkeliers met boycot dreigen wan neer zij nog langer in ons blad advortceren. En daarbij wordt dan het praatje gelanceerd dat ons blad tengevolge der actie totaal honderd vijl- en twintig nbonnó's verloren zou hebben. Wij weten nog niet uit welken koker deze praatjes komen, doch stollen er prijs op te verklaren dat hel grofïe leugens elf aiionnd's die met zekerheid (caféhouders e.d.) waren aan te wijzen als verband houdende mèt dat artikel. Daartegenover staat oen aan winst van tien nieuwe alionne's, zoodat het nadeelig saldo slechts «StSn bedraagt. Dat zal, dunkt ons, voor de winkeliers geen bezwaur hoeven te zijn te advertseren, terwijl hot duidelijk doet zien hoe de meenlng van het publiek In dezs is. Maar hoe klein zijn de menschen, die van zulke vieze middelen gebruik maken om hun woede te koelen I Dat het publiek zou gedogen, en dat de winkeliers het zouden goedvinden en er aan meewerken, dat een dergelijke strijdwijze wordt toegepast, kunnen wij ons niet inden ken. Wij wachten dan ook met gerustheid de gevolgen er van afhet wapen kon zich wel eens wenden tegen hen die het willen gebruiken Ten slotte stellen wij er prijs op te ver klaren, dat wanneer ons blad goon berich ten over de actie dor vergunninghouders tegen het Tapverbod meer zal opnemen, dit niet betcekent dat wij onze neutraliteit te dezen opzichte «ouden hebben prijs go- gevon, doch dat de heeren ons stelselmatig buiten de kwestie houden door ons geen Inlichtingen te verstrekken. van de Commissie tot het instellen van een onderzoek naar de wijze, waarop de bevolking der gemeente Amersfoort van levensmiddelen wordt voorzien en welke verbeteringen daarin kunnen worden gebracht wijze van distributie en behandeling der groenten door. dli klein- handelaren, VI. Ook over dit punt is in vraag IV al een cn ander gezegd voor zoover betreft de verkoop door de gelegenheidshandelaren cn de behandeling van de artikelen. Bij de bcroepshandelaren hat de behan deling der groenten In 't algemeen niet zoo te wenschen over al kan ook gerust gezegd worden dat in de wijze van opslaat) in minder goede bergplaatsen, ja soms direct op straat en bet gebruik van goed schoon- gehouden karren verbetering wenschelijk cn mogelijk is. Het groot aantal handelaren maakt, dat de distributie niet economisch geschiedt, in één straat komen op denzellden dag meerdere kooplieden, velen met paard en kar hun waren aanbieden, hier wordt, het be hoeft geen nauwkeurig onderzoek, enorm veel arbeidskracht vermorst, veel tijd verspild. onderzoek naar de mogelijkheid en wenschelijkheid om de i-rijzen, besteed 01' de .markt en groenten- veilingen, te l-ubliceirhn. VIL Onbekendheid met de marktprijzen der groenten maakt dat het publick soms te veel betaalt, publicatie daarvan Is dus wel gewensebt. Groote moeilijkheid levert het- echter op om een juistcn marktprijs van groenten te krijgen, het is bekend dat do prijzen op markt en veiling zelden nauwkeurig worden opgegeven. De vele afzonderlijke kwaliteiten eii varietelten werken hiertoe mee, zulks ten genoege van de kooplieden die op alle mogelijke manieren zullen trachten de juiste prijzen onbekend tc doen blijven of zelfs door een handigheid hoog te doen schijnen. Neemt men b.v. als marktprijs het gemid delde tusschen laagste en hoogste bod dan Is het een kleine kunst een enkel partijtje heel boog te koopen en de middenmarkt is te hoog genoteerd. Wil men de onbillijkheden waartoe een onjuiste marktprijsbepaling aanleiding geven weg nemen, dan dient èn aan de veiling èn aan de markt een bekwaam man liefst onafhankelijk ambtenaar de prijzen op te nemen en zijn opgaven als olllcleulo noteering te worden bekend gemaakt. Op welke wijze oksciiikdt du bevoor rading meer dan door aanvoer van buiten als dudoeld in II. Overweging om de productie in den omtrek op te voeren in verhand met vermindering der productie tenge volge van het behouwen van tuingronden met woningen) VIII. Het behoeft gaen betoog dat de gronden bestemd voor tuinbouw in de on middellijke omgeving van do stad in do laatste jaren in oppervlakte achteruitgaan tengevolge van den woningbouw, l iet waren juist do torreinen aan den Woestijgerwog, Ariihemschcweg, Soesterkwartier, Kruis- kamp cn in de Industriewijk die voor tuin bouw werden gebruikt. Tot heden zijn daarvoor nog geen andere gronden in de plaats gekomen. Om een goede voorziening met groenten te bevorderen is het van belang voor do gemeente dat de tuinbouw met alle ten dienste staande middelen wordt aangemoe digd. Verschillende kweekers zouden zich volgens de meening van een deskundige hier wul van elders willen vostigen, indien maar goede grond tor beschikking werd gesteld. Het grootgrondbezit werkt hier zeer na deelig cn het zou wel ovurweging verdienen dat de gemeente beslag legde op vorschil- lende gronden aan den Hoogeweg, Hoog- landicheweg, Liendertschoweg en Heiligen- bergerweg, welke gronden voor tuinbouw geschikt zijn doch daarvoor niet worden gegruikt omdat men hetgeen weiland is als zoodanig wenscht te behouden. Het zou wel gewenscht zijn, dat dc ge meente in de contracten van verhuur van gemeentegronden de bepaling opnam dat in hoofdzaak volksvoedscl moet worden ge kweekt en niet b.v. haver, bieten, knol rapen enz. Het doet toch wel eigenaardig aan dat de gronden langs den Kandcnbrockerweg Firma K. W. JAEGHR AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN W1NKIL: FABK1EK LANGK8TH. 74 - KAMP8TR. W-0«r TKLKFOON 108. momenteel ln hoofdzaak benut worden voor het kweekon van wevooder, terwijl zo, In dien deze gronden door een groentenkweokor intensief werden bekwoekt, gemiddeld f 10.000.— t 25.000.— aan groenten en fruit per jaar konden opbrongen. Schuilt er niet een groot belang lo voor de gemeente en do gebeele gemeenschap dat door intensieve bebouwing der gronden een veel grootere opbrengst wordt vorkregen, dat van dezelfde oppervlakte grond voet meer menschen hun brood kunnen verdienen, dat de omgeving daardoor dichter bevolkt kan worden met gevolg moer koopkrachtigo menschen voor de bandelondo menschen In dc stnd en boter handel op het gebied van groenten en fruit. Feit Is ech> >r dat de boorsn uit de om geving van Amersfoort, nog weinig afwijken van hun oude gewoonten. In het algemeen ontbreekt hun dc noodige kennis en zien zij tegon die nieuwigheden op. liet voorboeld van hetgeen bereikt kan worden is aanwezig in den proeftuin en deze vereeniging werkt zeer nuttig, om cchtor meer te bereiken zal het gewenscht zijn om menschen van elders in de gelegenheid te stellen zich hier tc vestigen, hun voorbcold zou ook lot navolgiug prikkelen. Ter bevordering van den tuinbouw zou misschien ook iets kunnen worilun gedaan door de getnuente door eon gomeentclijk tuinbouwbedrijf to beginnen zooals dat In Rijssen bekend is cn waarvoor plannen in bewerking zijn voor Utrecht en Amsterdam. IX. Het veilingwezen blijkt In deze ge meente nog in een betrekkelijk beginstadium van ontwikkeling te verkoeron. Uit beant woording van vraag II blijkt hieromtrent reeds een cn ander. De stichting van een nieuw naar de cischcn dos tijds ingericht veilinggebouw wijst op een gezonde ontwikkeling en verwacht mag worden dut bij goede exploitatie van dit gebouw een stap in de goede richting zal zijn gedaan. Dc resultaten hiervan dlonen te worden afgewacht. Het marktwezen Is ook reeds behandeld in vraag II, de ruimte op de markt na do wijze waarop do artikelen moeten worden uitgestald laat veel le wenschen over, bij reorganisatie van het marktwezen zal dit punt ernstig onder de oogon moeten worden gezien. Het behoeft geen botoog dat bij betere marktgolegeohcid, liefst deels In een overdekte ruimte zoowel verkoopors als koopers zouden zijn gebaat en het direct bij den consument brengen van de producten zou worden bevorderd. X. Do aanvoer van verreweg het grootste gedeelte dor artikelen geschiedt per spoor, dc aanvoer van aardappelon geschiedt een enkele maal per schip. Laatstgenoemd ver voermiddel zou seker sseor wordon gebruikt indien men steeds kon rekenen op een on belemmerde vaart. De goederen aangevoerd uit Utrecht komen per wagon evenuls de artikolen uit do om geving. Gezamanlijke Inkoop door de groenten* handelaars en gezamenlijk vervoor, zou zeker ten goede komen aan den prijs in deze gemeente.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1