Bad-en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 68 graden Fahrenheit. Achtergelaten in de Zweminrichting, een pijp, vier halssnoeren, twee armbanden, een bril, vijf petten, twee ceinturen, vier kammen en twee sportdassen. In de Amersfoortsche zwemschool werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan C. van Zwol, L. van Laar, W. B. Rouwhorst, en IJpe Boersma. Zondagsrust. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Lange- straat 9 Tel. 164. Welke tevens die is waar gedurende de komende week 's avonds na 8 uur en 'a nachts de recepten worden klaargemaakt. LIJST VAN Onbestelbare Brieven en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ze helft der maand Juni 1920. Brieven Binnenland- Comm. Koningin, Utrecht L. Blijen- burg, Zutphen K. v. d. Lee, Haag Raad van Beroep Dir. Bel., Utrecht H. Poselum, Leiden A. W. Schueler, Amsterdam De Vogel en Hartogb, Arnhem. Brieven Buitenland. K. Bender. Berlin Wupklafuer Sie, Mannheim, Brie/kaarten Binnenland. J. H. Bogaart, Amsterdam H. v. Busken, Amersfoort J. Kroese, Amsterdam W. Kuijper, Zaandam - A. Nales. Haag Reken R. Soerjowinoba, Haag L. Smitman, Hilversum P. Visser, Amsterdam. Dierenbescherming. Ten einde de leden der Vereening, af- deeling Gooi- en Eemland van de Ned. Verceniging tot Bescherming van Dieren op de hoogte te brengen van hetgeen door den inspecteur-veldwachter J. W. van Zetten, in dienst dier Vereeniging en in het tijdvak van 1 April—30 Juni 19*0 is verricht, volgt hier eene opgave der door hem te Amersfoort en omgeving opgemaakte pro cessen-verbaal ie. Tegen G. K., melkrijder, wonende te B wegens het op 26 April 1920 op pijn lijke of kwellende wijze arbeid doen ver richten door een paard. De eisch was onbe kend. te. Tegen W. v. d. G. wonende te B„ wegens het bezigen, op 27 April '20 van een schurftigen hond. De eisch was onbekend. 3e. Tegen D. ds G. koopman, wonende ts A, wsgens het op 6 Mei "20 bezigen van een zoogende hond en onvoldoende tulgen. De eisch was f 15. 4e. Tegen C. B. vrachtrijder, wonende te S„ wegens het op 14 Mei '20 op pijnlijke of kwellende wijze arbeid doen verrichten door een paard. De eisch was f 50. 5e. Tegen R. T. H„ melkrijder, wonende te B., wegens het op 20 Mei '20 op pijn lijke of kwellende wijze arbeid doen ver richten door «en paard. De eisch was on bekend. 6e. Tegsn M. V., voerman, wonende te A., wegens het op 28 Mei '20 op pijnlijke of kwellende wijze arbeid doen verrichten door een paard. De eisch was f23. 7«. Tegen J. B., voerman, wonende te A„ wegens het op 18 Mei '20 op pijnlijke of kwsllends wijze arbeid doen verrichten door een paard, De eisch was f25. 8e. Tegen G. G., aannemer, wonende te A., wegens het op zijn last doen rijden met twee verwonde paarden. De eisch was f 100 Bioscoop «De Arend*. Het derde vervolg van >De Boodschapper des Doods* brengt verhoogde spanning en brengt wel de ontknooping nader, doch voert nog geenszins tot een beslissing in den strijd tusschen de misdadigers en de dienaren der gerechtigheid. Niettemin wordt de positie voor de schurken steeds moei lijker en lijden zij zware verliezen. Barclay, de detective, redt Robert en Alice door juist te verschijnen wanneer de brandends lont da bom (zie vorig verslag) zal doen ontploffen. De beide gelieve achtervolgen dan weder de schurken in bun nieuwe schuilplaats, doch rij worden ontdekt en Alice wordt opnieuw givangen genomen. Zaremba wil baar verleiden, haar dwingen, maar op het laatste oogenblik verschijnt Robert, dis den schurk neerslaat. Beiden ontvluchten nu opnieuw, doch worden achtervolgd door Zaremba en zijn helper: Carter. Bij een worsteling op de hooge en steile rotsen vindt dan Zaremba den dood. Nu komt ook de vertegenwoordiger der vreemde mogendheid, die de torpedo koopen zal, op de proppen. En hier blijkt het, dat -e film een tendens- werk is, speciaal ge fabriceerd om tijdens den oorlog stemming te maken in Amerika tegen Dultschland. Maar dat doet aan de kwaliteit van de film als zoodanig niet af. De zaak is nu zoover gevorderd, dat weldra de torpedo zoover gereed zal zijn, dai het mogelijk is er een proef mee te nemen. Maar Barclay, de detective, is het ook al weer gelukt als »los werkman* in de werk plaat (een rotshol) door te dringen. In middels bespionneert zijn helpster (Roberts zus'er) de alleen thuisgelaten Alice dit in verband met het feit, dat Barclay ook Robert en Allee voor schurken aanziet. Ook deze afdeeling is vol spannende momenten en mooie opnamen. Dit wordt wel het best bewezsn door de luide excla maties van het publiek, bij den hevigen voortdurenden strijd. Een groote klucht In 2 bedrijvtn schil dert ons bet droevig lot van een bang echtgenoot met sen ongemakkelijke echt- genoote. Montessori-Onderwijs. Een maand geleden noodigde de .S. D.- Vrouwenclub alhier Mw. Hoogkamer uit tot een inleiding over het Montessori-onderwijs. Genoemde club achtte het van groot belang, dat de leden, als moeders van hel opgroeiend proletariaat op ds hoogte kwamen van dit onderwijs, dat onder partij- en niet-partij- 'genooten vurige aanhang(st)ers, zoowel als heftige bestrijd(st)ers vindt. Toen de Montessori-vereeniging aan den Amersfoortschen Gemeenteraad een adres had gericht, om een proef te nemen met een Volks-Mo itessori-school, drong ge noemde S. D.-Vrouwenclub bij het afdee- lingsbestuur der S. D. A. P. aan op de belegging van een debat-vergadering over dit onderwerp. Donderdag 1 Juli waren daarvoor in de Kroon meer dan 200 per sonen bijeen, leden der S. D. A. P. en ge- introduceerden. Mevrouw Hoogkamer (pro), begon te verklaren, dat, terwijl véél menachen over het Montessori-onderwijs praten zonder het grondig te bestudeeren, het zeer pleit voor de afd, Amersfoort der S. D. A. P.,dat zij er deze debat-vergadering voor belegt, en een commissie ingesteld had ter bestudee- ring van het Montessori-onderwijs. Spr. hoopt, dat de leden dier commissie ook de Montessori-werkwijze in de praktijk zullen gaan zien. Volgens spr. is de Montessorl-methode een zuiver-socialistisch onderwijssysteem, hetgeen ook door den Russischen socialist Loenat Scharski is verklaard, volgens wien dit onderwijs leidt tot zuiver-lndividueële op- voeding, tot aankweeking der persoonlijke individualiteiten tot solidariteit; tot gemeen schapszin. Elke persoonlijke begaafdheid wordt ont wikkeld, het aantal achterblijvers wordt beperkt; en waar die achterlijkheid vaak het gevolg is van oeconomische omstandig heden. zal die beperking van het aantal achterblijvers het proletariaat ten goede koinen. Montcssori kweekt zelfontwikkeling hij bet kind. De leermiddelen leeren het. zijn eigen wijze van zelfontwikkeling te ont dekken. Dr. Maria Montessori was de eerste ltaliaansche dokteres in de geneeskunde. Zij wijdde zich oorspronkelijk aai) achterlijke kinderen toen zich het »wonder* voltrok, dat een dier achterlijken voor het examen voor de 3e klas der volksschool met mooiere cijfers slaagde dan de normale kinderen vroeg de jonge dokteres zich af: »Dan moet er in het onderwijs der nor male kinderen wat hebben ontbroken. Kan ik dat ontdekken?* Opnieuw ging ze 7 lange jaren studeeren. Toen besloot zij haar praktijk te wijdsn aan de normale kinderen. Toen de Italiaan Talamo in zijn woning complex een binnenplaats inrichtte voor de 2 tot 6 jarige kinderen der bewoners, aan vaardde Dr. Montessori daarvan de leiding. Daar bestudeerde zij de kinderen in hun uitingen. Spr. haalt dan het bekende voor beeld san van het kleine meisje, dat 44 maal de oefening herhaalde met het z.g. gewichtenblok (het plaatsen van cylindertjes van verschillende grootte in daarvoor pas sende openingen). Zij leerde de waarde kennen van het zich verdiepen in een zelf gekozen arbeid, van het zich concenteeren op een bepaalde oefening. Daarop richtte zich nu haar aandacht. In de Montissori- scholen kiezen de kinderen zelf hun werk of spel. Er is geen klassikaal onderricht. Geen banken, maar verplaatsbare lichte stoeltjes. Ieder kind kiest dat spelletje, dat bij zijn ontwikkeling past; het doet,waarin bet lust heeft, is dus niet ongezeggelijk meer. Er heerscht daardoor rust en orde. Vol gens Montessori lelde vrijheid door juiste ordening der omgeving tot zelfbeperking. Voor ieder msnsch is er rust wanneer er orde is, psychische rust is een harmonische omgeving. Na korten tijd is er geen straf of belooning meer noodig. Bij hel leeren kennen van zijn eigen werkkracht, bij het zelf-regelen daarvan, leert het kind zich beheerschen, is het niet meer stout, want dan is er geen disharmonie meer tusschen de impulsie en de uitingsmogelijkheid. Spr. heeft verschillende Montessori scholen bezocht en werd steeds getroffen door de rust, de goede manieren, de orde, de be leefdheid en welwilleudheid onderling en door de zelfstandigheid der kinderenalles verkregen door zelfwerkzaamheid. Vael zal afhangen van de leidsters, voor wie in September cursussen worden ge geven in Amsterdam en den Haag, onder leiding van Signorina Maccheroni. Spr. erkent, dat het Montessori-systeem I voor véél moeders in huis moeilijk is toe te passen, vooral door de oeconomische omstandigheden. Des te mesr moeten wij het toejuichen, als er kans is op een Mon tessorischool voor de oeconomisch-zwakkea. Spr. behandelt nog de oefeningen voor het dagelijkscb leven, bet tafeldekken en af- wasschen door de kinderen. De lichaams oefeningen, het loopen op de Hjn, hel stilte- spel ter oefening van het gehoor. Spr. zou wenschen, dat het M.-onderwijs niet alleen werd dienstbaar gemaakt voor het voorbereidend, maar ook voor lager- en voortgezet onderwijs, zooals Dr. Monteszori dit ook in haar standaardwerk ontwikkelt. Maar voorloopig dringt zij voor A'foort alleen aan op een proef met de 3 tot 6- jarigen. Mejuffrouw La nsen, tegenstand ster der M.-methode, zegt het in veel op zichten te zijn eens geweest met de eerste Montessorischolen in ons land maar tegen standster te zijn geworden door Dr. Maria Montcssori zelf. Spr. Is verheugd, hisr te kunnen spreken. In Amsterdam liepen de voorstandsters weg, toen zij kritiek wilde uitoefenen, omdat men haar kritiek onbevoegd noemde. Wat gezegd wordt over individueele ont wikkeling, over het vrij laten in natuurlijke uitingen, is theorie. In de Montessori-scholen hebben de kin deren niets anders dan de Montessori-leer- middelen, dus ze moeten zich daar wel mee bezighouden. Spreekster gelooft niet, wat Dr. Montessori heeft gezegd, dat een 4-jarig kind liever schrijft, een 5-jarig liever rekent, en een s'/ï'jarig liever grammatika leert, dan te spelen met bal of pop. Haarsinziens mist het Montessori-onderwijs het spel, de uitleving van den nabootsingsdrang van de fantasie, die voor een kind noodig is. In eenige Montessori scholen o.a. in die van mevrouw Prins—Werker, die zelf in Italië van Dr. Montessori baar opleiding ontving, waren eerst poppen en spoortrgin- tjes, speelden de kinderen moedertje. Maar na het bezoek van Dr. Montessori aan ons land werd het speelgoed verbannenweg de blokkendoos, weg de poppenwieg. (Het artikel van Mevr. Prins—Werker over deze verandering in haar school, was kenmerkend getiteld Montessori-dictatuur) Nadat jaren lang vrijheid gepropageerd was. Montessori wilde vrijheidsuitlevlng, nu heet hetMontessorionderwijs geeft rust en orde. Vijf jaar lang hebben de Montessori scholen gewerkt in een vrijheidsroes; wildea de kinderen naar buis zonder mantel, dan was het goed. Toen er van een der kinderen een cape wegraakte, werd aan de moeder geantwoord: »Dat moet u over hebben voor de vrije onderwijs methode.* De kinderen zijn nu in veel scholen aangewezen op het Montessori materiaal, maar zoodra de tuindeuren open gaan, stormen ze naar buiten. Wat te zeggen van een methode die 5 jaar propageertde grootste vrijheid. E11 plotseling daarna: rust, ingetogenheid. Nu liepen in het Montessori klasje van juffrouw de Boer cie kinderen op de teentjes en werd er steeds fluisterend gesproken I Tot 11 uur mochten ze den tuin niet in, terwijl zij er do FrObel-kindaren der andere klassen zagen spelen I De Touwladder was al om 9 uur opgebonden. Waar is nu die vrijheid? Maar juff. de Boer heeft naast de Mon- tcssori-leermiddelen ook ander speelgoed I Van de 23 leerlingen zaten er vandaag eerst 2, later 5, met Mont.-leermiddelen te werken de anderen teekenden (sommigen met M011- tessori-omtrekken)maar de meesten bouw- den.# Aan Dr. Montessori is bet spoorloos voorbij gegaan dat een normaal kind spel en fantasie noodig heeft. De opgesomde wonderen uit de Mon tessori-scholen komen ook op iedere bewaar school voor: suffige kinderen, die gezellig en druklastige kinderen, die rustig en prettig worden door den omgang met andere kinderen onder goede leidir.g. »Het« wonder van het achterlijke examen kind heeft zich nooit weer herhaald I Wat te zeggen van de wetenschappelijk heid van een dokteres, die van haar eigen studie zegt»Ik ging weer hard aan bet studeeren. Eenige werken schreef ik geheel over, in het net!* Is dat de manier van studeeren, dat men studieboeken in het net overschrijft? Wat te denken van zooveel van haar uitlatingen, zooals: »Er zijn verschillende vormen van slavernij, maar er is slechts één vrijheid.* Spreekster zegt daarentegen«tegenover iedore vorm van slavernij staat een bepaalde vorm van vrijheid: tegenover den slaaf uit dc oudheid zijn heer; tegenover den Mid- deleeuwscben lioorige stond de vrije burger; tegenover den loonslaaf van thans staat de kapitalist Spr. vraagt zich af, welke dokter kan voorschrijven als een spelletje, dat kindertjes voorovergebogen op een lijn loopen. De verafgoding van Maria Montessori vindt spr. bespottelijk. Ze haalt aan uit het voe dingsreglement der school te Rome, den indeeling in maaltijden van arme, en In maaltijden van rijke kinderen: het eerste soort maaltijd heel pover; het andere rijke lijker. Zoo'n indeeling in arme en rijke magen mag een dokter zeker niet dulden. Men zegtMontessori-scholen zijn ordelijk. Maaf men vergete niet, dat lastige elemeuten worden geweerd! Op het kleinde standen schooltje van Mej. Tromp te Amsterdam, waar slechts 15 leerlingen waren, werd een I kind van een onzer partijgenooten, een drukke jongen, weggestuurd! Als spr. in haar frObelklas met 40 leer lingen ook de drukke kinderen weren mocht, bad ze ook steeds een zoete klas! Spr. vindt bet goed, dat men een proef neemt; maar laat men het dan met de deftige kindertjes doen; die kunnen thuis met speelgoed spelen, hebben tuin en gang; gaan tijden lang naar buiten of naar zee. Laten die in de Montessori-school een paar uur daags fluisterend op de teenen loopen; en met de Montessori-leermiddelen spelen. Maar laten ze van de proletariërs- kinderen afblijven I Die hebben thuis al zoo weinig. Geef die een schooltje met speel goed en een flinken speeltuin. En laten we eens afwachten of er niet weer een zwenking komt; nog pas t jaar geleden waren de Montessori-scholen voor vrijheid, en heerschte er wanorde; thans wordt er gefluisterd cn geeft men een tegen gestelde verklaring van vrijheid. VI die mooie voorbeelden en prentjes zijn reclame, niet voor Blookers Daalders Cacao, maar voor de Casa dei Bambini en voor de theorie van Dr. Montessori. Laat hot kind buiten zijn spelen, zijn fantasie oefenen I Voor de repliek bleef slechts weinig tijd. Mevr. Hoogkamer verklaarde nog het stilte- spel, maar zeide, geen tijd meer te hebben, om uitvoerig in te gaan op de klacht over gebrek aan fantasie. Mej. Lansen memoreerde nog, dat het rapport van de door de gemeente Amster dam benoemde studie-commissie lang niet gunstig was voor het Montessori-onderwijs. De Classicale Vergadering. In de hier volgende verslagen der classi cale vergadering zijn de wetsvoorstellen, die ter overweging aan de classicale vergade ringen onderworpen werden aangeduid met de cijfers 1 tot en met X. I. Uitbreiding der benoembaarheid voor het Provinciaal Bestuur. II. Idem voor de Synode. III. Wijziging art. 37 Alg. Regl. om den classicalen vergaderingen vrijheid te geven ook buiten de hoofdplaats der classes te vergaderen. IV. Uitnreiding der Synode tot 45 leden, door de classes te kiezen. V. Wegneming van het vetorecht door Prov. Kerkbesturen. VI. Colloquium doctum mogelijk ook voor candidaten in de Godgeleerdheid van binnen- landsche inrichtingen voor hooger onderwijs. VII. Nieuw Reglement op de Kerk visitatie. VIII. Reglement op het beheer, IX. Reglementen op de I'redikantstrakte- X. Bijdragen in de kosten van Bestuur door de diaconie. Op de vergadering waren aanwezig 48 leden. I. Aangenomen met algeni. stemmeu. II. idem. (Ouderlingen en oud-Ouderl., mits binnen het ressort wonend). Ill en IV. Aangenomen met alg. stemmen. V. Aangenomen algen), stemmen. Opmer king vetorecht van Prov. Kerkbest. blijve, in geval breede Synode niet zou worden aangenomen. VI. Aangenomen met 33 stemmen. «Mits diploma gymnasium of daarmee gelijk ge steld.* VII. Aangenomen 45 voor, 3 tegen. VIII. Aangenomen 27 voor, 2 blanco, 19 tegen. Ds. De Bruin van Zeist is ertegen het beheer in banden der Syn. organisatie te leggeu. Dr. Vellen ga zegt; De Synode heeft recht over haar eigen bezittingen. Het beheer raakt niet de belijdenis. De kerlt mag baar eigen huishouding hebben, IX. Dr. Vellinga van N. Loosdrecht zegtHet regl. is juridisch onwettig, practisch onuitvoerbaar, psychologisch ongewenscht, principieel revolutionair. Ds. Barendrecht protesteert tegen de uitlating revolutionair. Christus was in dien zin ook revolutionair, 't Is een materieele kwestie, die de bel denis niet raakt. Ds. De Hoest. Bunschoten: De gemeen ten zijn jammerlijk te kort geschoten. Cen trale en uniforme regeling der traktementen is zeer gewenscht. Ds. IJsseling. Loenen Als iemand langs een wettige wijze van 't altaar tracht te eten is dat geen gebrek aan geloof. Laat de Synode een minimum traktement vaststellen. Laten de wegen, door prof. Slotenmaker de Bruine en Ds. Van Ingen gewezen, be wandeld worden. Raad van zeven is een onding in onze kerk. Ds. De Bruin, Zeist: De nood is groot in de pastorieën. De teleurstelling van dit regl. zal echter groot zijn. Er is geen alge- meene medewerking. De moeilijkheden zouden vermeerderen. De belijdeniskwestie zit er wel iu. Te weinig gesproken over den rechtsgrond. Afstemmen en meegaan met prof. Slotemaker de Bruine en Ds. van logen. Ds. Kleywegt, Woudenberg: Laat de Synode het maar aannemen. Hij wijst op het offeren h'i de gereformeerden. De ge meenten willen wel gt ven. De kerkvoogdijen zijn vaak laksch. Ds. Barbos wijst op aanpakken. Hij wil met 't voorstel van Den Haag meegaan, doch ziet geen resultaat van dit reglement. Dr. Vellen ga heelt zoo scherp mogelijk geformuleerd. Hij spreekt een aanklacht uit tegen de gemeenten die hun predikant armoede laten lijden. Ds. IJsseling dankt ervoor de predikan ten het voorwerp te maken van philanthrople door te collecteeren (Algcmeeneinstemming). Er worde zooveel mogelijk gewerkt in aan sluiting met het advies van Prof. Slotemaker de Bruine en Ds. Van Ingen. Bij stemming wordt IX aangenomen met 23 tegen 20. X. Aangenomen met alg. stemmen. Uit het politie-rapport. Bekeurd terzake het verkoopen van visch zonder voorzien te zijn van een keuringsbewijs A. J., won. te Scheveningen. Nachtverblijf verleend aan C. Th. I.., A. B. en G. W., alle drie te Amsterdam. Bekeurd terzake het vervoeren van een kalf op noodeloos pijnlijke of kwellende wijze, A. v. d. H, Hoogland. Wegens bet berijden van «en voetpad met motorrijtuig en niet op vordering ver- toonen van rij- en nummerbewijs G. v. N., Laaglandscheweg. Wegens het rijden met een 4-wielig motorrijtuig zonder voorzien te zijn van achterlicht, de bestuurder van het motorrijtuig L 104. BINNENLAND. Officieele schilderijen-taxatie. Men schrijft aan de »N. Ct.«: U neemt tegenwoordig geregeld Arne- rikaansche geestigheid op, mag ik nu uw aandacht vragen voor een waschechte Neder- landsche Humor? Van de N. U. M. kreeg een zeer bekend schilder, die zijn schilderijen v«rzendt naar Londen, h.t volgend bericht: «Onder verwijzing naar uw aanvrage d.d. 19 dezer deelen wij u mede, dat in verband met de opheffing van het uitvoerverbod op textielgoederen, thans geen consent meer voor den uitvoer van schilderijen wordt vereischt. Wij hebben uw aanvrage dus niet in be handeling genomen. D« ons toegezonden f 2.30 gelieve u hierbij weder aan te treffen.* Dit doet ons denken aan wat een Larensch schilder van onze keunis overkwam in den tijd toen uitvoerverboden zoowat het eenige artikel was dat werd ingevoerd. Hij poogde een schilderij naar het buitenland te ver zenden, maar ontving van de betrokken autoriteiten een weigering, die hiermede was gemotiveerd, dat de uitvoer van verf waren verboden was! Wat het arme slacht offer is uitgelachen...! Buitenlandsche Kroniek. De ontvoerde generaal. Generaal Lucas, de commandant van het garnizoen te Fermoy, die gelijk bekend Is, op een vischpartij te Kilbarry in het graaf schap Cork, Zaterdagavond door Sinn Feincrs werd ontvoerd, is nog niet terecht. De pers spreekt nu van «met geweld ont voerd*, «kidnapped*. Eerst was er sprake van «arrested*, zoo wel in de pers als in de officieele stukken, maar sinds de regeering Maandag in h«t Lagerhuis naar aanleiding van de uitdruk king «gearresteerd* is geinterpellecrd, daar een Eugelscb generaal niet door een bende Sinn Feiners kan worden gearresteerd, is de generaal «kidnapped*. Het zoeken naar de schuilplaats waar de generaal gevangen of verborgen wordt ge houden, wordt met kracht voortgezet. Vlieg machines vliegen bet land af. over de wouden, over de bergen, over de dalen op zoek naar den vermisten hoofdofficier. Cavalerie, artil lerie, infanterie en politie laat geen plekje ondoorzocht. Huis aan huis tvordt huiszoeking gedaan. Alles vergeefs. Toch heeft men reeds iets van den gene raal vernomen. Dinsdagavond ontvingen de militaire auto riteiten van Fermoy een brief van bun com mandant. Een gedemobiliseerd officisr bracht den brief, die hem door een onbekenden man was ter band gesteld. Generaal Lucas zegt daarin, dat het hem goed gaat en dat hij goed behandeld wordt. Hij vraagt brieven aan hem te zenden onder een opgegeven schuilnaam aan het adres van een winkelier in Kingstreet te Fermoy waar de brieven sullen worden af gehaald. Hij zegt, dat de winkelier zelf niet weet waarvoor hij gebruikt wordt en dat alle pogingen iets van hem te weten te komen, ijdel zouden blijken. Voorts vertelt hij dat zijn gevangenhouding nog verscheidene weken zal duren, en vraagt hij om 10.— en klceren. Generaal Strickland heeft eveneens een brief van hem ontvangen. Behalve deze berichten is er ook een schrijven van de Sinn Feiners aan de mili taire autoriteiten bezorgd, waarin wordt ge zegd, dat generaal Lucas als krijgsgevangene wordt behandeld. De brief droeg bet hoofd van de Tweede Cork-infanterie brigade van het Republi- keinsche leger. De correspondent van de «Daily Mail* te Dublin beweert, dat de bedoeling der Sinn Feiners is generaal Lucas uil te wis selen tegen het Sinn-Fein parlementslid R. C. Barton, die wegens opruiing gevangen zit. De soldaten, die aan de onlusten deelna men, waardoor tie stad Fermoy na de ont voering geteisterd werd, zijn Dinsdagavond in de kazerne teruggetrokken, De doorben aangerichte schade bedraagt 50.000. De stad werd bewaakt door Iersche vrij willigers, bijgestaan door leden der Transport Workers Union. De mentaliteit van hen, die den generaal oplichtten, moge blijken uit een bulletin van Sinn Fein, waarin gezegd wordt, dat Indien de Sinn Feiners voor eiken gearresteerden Ier een stad hadden geplunderd, gelijk de Engelscbe soldaten Fermoy gedaan hadden, zij in de laatste vier jaren 31.976 Engelsche steden haddeo mogen plunderen en vernieleti.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2