AMIESF0ÖETSCE1 COURANT. Donderdag ^?FpS 1®^® No. 9354 70e Jaargang Electrische meubelmakerij Kennisgeving. Kennisgeving. Uitgave van de Drukkerij „DE AJIERSFOORTSCHE COURANT" voorlieen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden f t,franco per post f 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIËN 1-6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en onteigenings-advertentiön per regel 20 cent. -:- RECLAMES 1—5 regels ft.55; elke regel meer 30 cent. -:- Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertenliüu op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON 19. De zieke inenseltlieid. Het is een vast verschijnsel, dat de ge middelde mensch in tijden van groote be roering, van inzinking en omvorming van oude instellingen en moraal, meent dat zóóveel ellende nog nooit is dagewesen. Hij. de mensch die alleen met het refiele vertrouwd is, aan wien alles wat ideöel is vreemd bleef, hij zal niet nalaten voor het nieuwe dat in de wereld groeit zijn ver achting te betuigeu, en bij gelegenheid zal hij u vertellen dat de menschheid ziek is. Is hij daarbij dan nog een man-van karakter, dan zal hij bovendien nog meenen, dat het nu maar eens moet Htlzie&cn tot dat de koorts en dat is het bolsjewisme! volgens hem is uitgewoed. Hij zal juichen wanneer hij leest, dat generaal Wrang el weer een aantal roode-leger regi menten heeft in de pan gehakt zonder dat-er-een-man-ontkwam, en hij zal in z'n vuistje lachen als De Nieuwe Groene over den kop gaat. Want bij is de gemiddelde mensch, d.w.z. de middelmatige. Wat is nu eigenlijk de mènschheid? Zijn de anarchistisch verbrokkelde, malkander vernietigende menschen-massa's wel eigenlijk te betitelen met het woord metisch-held Is in het woord: mensch-heid niet veeleer gedacht de ideêele samenhang van den geest, die zich in de verre toekomst mis schien maatschappelijk realisecren zal, maar die tut nu alleen als ideaat slechts een be trekkelijk kleine groep individuen min of meer duidelijk voor oogen heeft gestaan? Er is geen menschheid, Zij is er nog niet. Hoe kan zij dan ziek zijn? En zelfs al zouden wij de chaotische massa enkelingen die onzen aardbol tot heden bevolkt, met den naammenschheid willen betitelen, is er dan eenige reden om te beweren dat zij ooit gezond is geweest Zijn niet door de eeuwen heen de eigenbaat, de bloeddorst, de zelfzucht, de kwade trouw, enz. enz,, domineerende factoren geweest in bet leven en strijden der menschen en der volkeren? Meent men in allen ernst dat het nu erger is daarmee, dan in de dagen dat Alexander de Groote met zijn plundertochten het sein gaf lot den ver- nietigings oorlog tegen de Oostersche Kui tuur en daarmee tot het tijdelijk consoli- deeren van de Grieksche, een werk dat wat het laatste betreft dan later door de Romeinen op een beetje grovere, en minder sym pathieke wijze hier in het Westen is voort gezet! Verbeeldt men zich misschien, dat het in die dagen, toen geheele volken werden vernietigd door een misverstand van Caesar zooals Ferrero dat b.v. zoo prachtig in zijn groot werk doet zien dat het toen een menschelijker menschheid gaf dan thans? Toen de Hunnen Europa overstroomden Toen in den dertig jarigen oorlog de bevolking van het Duitsche Kijk niet alleen werd gedecimeerd doch tot op een derde, een vierde van zijn sterkte werd teruggebracht, toen het vermakelijkste ver maak van de overwinnaars was om de ge vangen boeren levend in beerputten te be graven En was de Inquisitie zoo eeu pretje En de Watergeuzen? De lijst wordt te lang om te vervolgen. Maar ook in de laatste honderd jaar hebben we ons deel gehad, hebben de oorlogen en de gruwelen ons geen dag met rust gelaten oorlogen, revoluties, koloniale schandalen, slaven-oorlogen, Atjeh, de Siberioche bannelingen, het is éón lange droeve rij van gebeurtenissen waarover de mensch//eid zich te schamen zou hebben wanneer ze er was. Maar ze is er nog niet al zal ze komen I Waarom dan thans in het bijzonder steeds weer herhaald dat »dc menschheid ziek is< Waarom anders dan omdat men deu moed, den wil mist om mee te werken aan de verheffing der enkelingen tot een waarlijk menschelijke samenleving, tot het ophefTen van onze geringere medeschepselen tot het peil dat wij zelf bereikt hebben of althans pretendéérsn te hebben bereikt! De zaak lijkt ook zoo gevaarlijk, niet waar, men mocht er eens iets bij verspelen, want iedere verandering is lang geen ver betering en met veranderen moet dan toch maar begonnen worden. Liever dan te pogen door overleg een basis te vinden waarop gemeenschappelijk aan deu opbouw van de Europeescbe- en wereldkuituur kon worden gewerkt, liever dan dat hoera geroepen voor Koltsjak en Denikin en Wrangel en zoo voort, en ze gesteund wanneer ze met hun plunderende horden de beschaving gingen «redden*Wij zijn geen bewon deraars van de bolsjiwiki, zooals b.v. »Dc Nieuwe Groenec dat is. wij gelooven dat die heeren wereld-hervormers daar in Rus land op een gruwelijke manier hun «orde* hebben bewaard, maar wij meenen ook, dat dat voor een groot gedeelte do schuld is van de geallieerden, die zonder eenig recht door hun interventie den burgerstrijd van Rusland hebben verscherpt en verlengd. Drie-vierden en meer van de daar gebeurde gruwelen hadden voorkomen kunnen worden wanneer zij, de geallieerden, op grond van een minimum-program met het Russische volk hadden willen onderhandelen inplaats van de reactie te steunen die het tsaristisch Rusland herstellen wilde. Liever dan wat toe te g«ven, terwille van beschaving en menschelijkheid, heeft men het onderste uit de kan willen hebben. Zij, de geallieerden, waren de werkelijke maximalisten, de alles- of-niets willers. Nu zij zijn gaan inzien dat het op die manier niet te winnen is, binden zij in, en onderhandelen met de bolsjewiki, met de «vijanden van de beschaving* waar voor eerst geen scheldwoord grof genoeg was. Is het niet een schande, dat dit nu pas gebeurt, nadat duizenden en tienduizenden het slachtoffer geworden zijn van deze poli tiek van leugens en huichelarij, waarover thans juist weer in Engeland zulke onfrissche dingen zijn bekend geworden? En welk zedelijk recht hadden de geal lieerden voor hun optreden? Was het onder den Tsaar in Rusland zulk een paradijs? Was de Fransche regecring niet de intieme bondgenoot van dien Tsaar? Zijn wc Enge land'* oorlog tegen onze stamgenooten de Transvaalsche Boeren vergeten met de vrouwen- en kinderkampen en wat daaraan vast zat? Weet men niet meer hier in Neder land, dat we langs de straten liepen te blèren van «arme vrouw en kinderen, stuurt men naar moordenaarskampen henen, o wat een schande, schande voor Engeland 1* E11 was dat niet eeti oorlog die begonnen was door Engeland enkel en alleen om diamant en goud, om winstbejag? In het huis van den gehan gene pleegt men over den strop te zwijgen, maar zulke moraal schijnt niet te gelden voor de infame huichelaars die hun eigen woekerzucht pogen te bemantelen met schoone frazen over een menschelijkheid cn een (zieke) menschheid, waaraan zij in ieder geval niet in hot minst deel hebben. Het bolsjewisme is een kleine factor uit den geweldigen strijd om een betere samen leving, en hot is een ver van sympathieke factor. Als zoodanig zal het overwonnen worden. Ten slotte is het ook niet te doen om een starre, dogmatische, destructieve omverwerping van onze maatschappelijke cultuur-waarden, om daarop een geheel uieuwe te bouwen, maar wel om in samen hang met, steunende op hetgeen reeds ge groeid is te komen tot de ideale samen leving waarvan wel een ieder de schoonheid, maar waarvan nog niet een ieder de moge lijkheid inziet. En toch zal het zoover moeten komen, dat ieder naar krachten meewerkt om de nieuwe maatschappij tot werklijkheid te maken. Zij die gelooven haasten niet, doch zij die niet gelooven, doen heelemaal niets... En men gelooft niet, omdat men gebrek heeft aan historische kennis, aan historisch inzicht vooral. Er zijn er, die blijkbaar met volle over tuiging beweren, dat alle pogen toch niets helpt, omdat de menschheid zich in wezen toch gelijk blijft. En deze meening is een dwaling, zóó vernederend voor onzen eigen geest, dat zij leiden moet tot het droefste pessimisme en tot de stuitendste slapheid. Sterk en blij zijn alleen zij, die gelooven in de macht van het goede, in de over winning van het schoone, die gelooven in de komst van den oud-christelijk idealen van zonden gezuiverden mensch. In den Oppermensch. I11 het kleine tijdperk der menschelijke geschiedenis, dat wij eenigszins behoorlijk kunnen overslen, is een groei van de be schaving zichtbaar niet alleen in de diepte, maar vooral in de breedte. Wie dat niet wil zien, handelt dom. Wie het wel ziet. begrijpt dat zijn idealen voor verwezenlijking vatbaar zijn, dat het doel te bereiken is, maar dat hij er voor moet werken. Werken blijft de hoofdzaak. A. H. v. NIEUWKERK Aldegomlcslr. 105, 105'. 107 Tel. 543 IN AMEUBLEMENTEN EN KANTOORMEUBELEN 1W DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT maken bekend, dat op Maandag, den iaden Juli 1920, des namiddags te 1uur in het Provinciaal Gouvernementsgebouw te Utrecht eene Openbare Vergadering van hun College zal worden gehouden ter behandeling van het door J. BOEKSTAL, als gemachtigde van S. VAN ROEKELEN, vergunninghouder te UTRECHT, ingesteld beroep tegen het besluit van Burgemeester eu Wethouders dier gemeente d.d. 20 Maart 1920, waarbij is ingetrokken de aan S. VAN ROEKELEN verleende vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse vau verkoop in het perceel Nr. 15 aan de Potterstraat, alhier. Utrecht, 5 Juli 1920. De Gedeputeerde S/a/en voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. W DE GEDEPUTEERDE STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT maken bekend, dat op Maandag den i2den Juli 1920, des namiddags te i'/g uur, in het Provinciaal Gouvernementsgebouw te Utrecht eet. Openbare Vergadering van hun College zal worden gehouden ter behandeling van het door J. BOEKSTAL, als gemachtigde van Wa. Ma. WENTHOLT, Wijde Begijne straat Nr. 6 te Utrecht ingesteld beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, d.d. 22 Maart 1920, waarbij werd geweigerd de door haar gevraagde vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop voor het beneden- voorlokaal van he^ perceel Nr. 6 aan de Wijde Begijnestraat, alhier. Utrecht, 5 Juli 1920. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG. Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. STADSNIEUWS. De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van 18 Juni 1920 is vastgesteld de volgende verordening: Verordening tot wijziging der verordening tot afschaffing van den nachtarbeid in brood- bakkerijen, vastgesteld bij besluit van den Raad dd. 26 Juni 1917, No. 336: Eenig artikel: Aan artikel 4 wordt de volgende alinea toegevoegd «met den Zaterdag wordt, voor de toe passing van deze verordening, gelijk gesteld de dag voorafgaande aan den Hemelvaarts dag, aan de Kerstdagen, alsmede aan 1 Mei.» Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Utrecht volgens hun be richt van den 28 Juni 1920, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Spreekuur schoolopziener. De arrondissements-schoolopziener, de heer Stamperiusdie zich tijdelijk metterwoon gaat vestigen te Hummelo (Grid.) zal voor taan spreekuur houden op het Raadhuis te Amersfoort des Woensdags 12.30 tot 2 uur. (Gedurende de maand Augustus geen spreekuur.) Jongfriesche Beweging. Zondag 18 Juli a.s. zal te Baarn in het Stationspark een openluchtsamenkomst plaats hebben, uitgaande van de «Jongfryske Miens- kip*. Door de heeren W. Th. Zwart, Voorzitter van de «Mienskip* en Waling Dijkstra, voor zitter van de «Bêtenófdielingc, voormannen van de Jongfriesche beweging, zal het woord worden gevoerd, het zangkoor van het Sclsklp «Fryslftn* te Utrecht (Directeur de heer G. P. Vryburg) zullen verschillende Friesche liederen ten gehoore worden ge bracht. Friezendagen als deze zijn hel vorige jaar door de «Bütenöfdieling* met groot suc ces gehouden te Oud Valkeveen en te Bergen (N.-H.) Politie-salarissen. In verband met de herziening van de salarissen der politie, welke thans in onze gemeente aan de orde is, geven wij hier onder een staatje van de voorgestelde salaris-regeling in Utrecht, waar de Raad besloot tot de Koningin het verzoek te richten om, gerekend met ingang van 1 Januari 1920: 1. De bezoldiging van den Hoofd-Com- missaris te bepalen op een minimum van f 7000, met 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 500, tot een maximum van f 9000 en van ieder der twee commissarissen van politie op een minimum van f 4750 met vier tweejaarlijksche verboogingen van f 475, tot een maximum van i 6650 bene vens een toelage van i 100 per jaar voor elk kind beneden den leeftijd van 17 jaar, dat zij boven bet aantal van twee beneden dien leeftijd ten hunnen laste hebben, en dat niet in bet genot is van eigen inkomsten van f 2io per jaar of meer; a. de jaarwedde van den Hoofd-Commis- saris vast te stellen op f 7000, die van den Commissaris P. J. Dammers op f 6650 en die van den Commissaris C. G. A. Wijn malen op f 5625. Voor de brigadiers werd vastgesteld een weekloon van f 45 tot f 47, hoofdagenten f 42 tot f 44, agenten f 33 tot f40; salaris hoofd-inspecteurs f 4000 tot {5600; inspec teurs ie kl. f 3250 tot f 4550; inspecteurs ze kl. f 2750 tot f3830; adjunct-inspecteurs f 1750 tot f 2450 en vrouwelijke politie assistenten f «750 tot f 2450.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1