STADSNIEUWS. RAADSVERGADERING. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien art. 41 der Gemeentewet, Brengt tor kennis va» de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen opDinsdag 17 Juli aanstaande, des namid dags ten 7 ure. Amersfoort, 23 Juli 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. KOSTELOOZE INENTING. o Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat op Woensdag Jen 28Julia.s., des namiddags ten drie ure in het voormalig Werkhuis aan den West singel alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort, 20 Juli 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VELS HEIJN (l.-b.) De Secretaris A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Amersfoort, Gelezen een verzoek, ingekomen 17 Mei 1930, van de N.V. POLAK'S FRUTAL WORKS, m vergunning tot het uitbreiden van hare abrlek, door het daarin plaatsen van een lectromotor van 25 P. K., In het perceel Ihier gelegen aan de Nijverheidsstraat ta. 7 kadastraal bekend Sectie D No. 3448. Overwegende, dat den iz Juni j.l. ten itadhuize gelegenheid is gegeven om be- :waren tegen de boven omschreven uit breiding der Inrichting in te brengen en ilzoo ingevolge het bepaalde bij artikel 8 Ier Hinderwet voor des 22 Juli e.k, over het rerzoek zal moeten worden beslist; Overwegende evenwel, dat het onderzoek, lat der beslissing dient vooraf te gaan, nog ilet zoover Is gevorderd, dat het vóór laatst jenoemdsn datum zal zijn geëindigd; Gelet op het bepaalde bij het ze lid van >rt. t der genoemde wet BESLUITEN Ie beslissing op het vorenbedoeld verzoek e verdagen. Amersfoort, zo Juli 1920. S Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, - N. VELS HEYN (1. b.) De Secretaris, .R.. VEENSTRA. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amers- <r. Gtlet op art. 37 der Drankwet, tangen ter openbare kennis e dat bij hen is ingekomen een ver- kschrift van JOANNES LIBOVIUS MARIA HOORNEMAN, verlof tot den verkoop van alcoholhou- den drank, anderen dan sterken drank, r gebruik ter plaatse van verkoop in de 'eden voorlocaliteit, van het perceel 't Zand 37 Alhier; IET dat binnen twee weken na deze be- .dmaklng een ieder tegen het verleenen .a bet verlof schriftelijke bezwaren bij hun ollege kan inbrengen. U Amersfoort, ij Juli 1920. lope Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK De Secretaris. R. VEENSTRA Z. Ex. den Minister van Landbouw voor te stellen, óf den maximum verkoopprijs van Hilversum op te heffen, óf thans op 20 cent per liter te bepalen, óf melk beschikbaar te stellen tegen een marge voor slijters van vier en een halve cent per liter en voor Inrichtingen van vijf en een halve cent per liter franco Hilversum. Met verschuldigde hoogachting: Hilversumsche Vereeniging van melkslijters, N.V. Hygiënsche melkinrichting, Hilversumsche melkinrichting. Coöp. melkinrichting >Help u zelf< Hilversum, 15 Juli '20. |g. keuneke; Xiangestraat 105 l< AMERSFOORT SPECIAAL ADRES IN Hui; Personalia. De heer L. J. van Zwieten, van hier, lagde te Amsterdam voor het «xamen ioofdacte. Examen M.U.L.O. Voor het M.U.L.O. diploma A slaagden UtrechtP. J. Entrop, A. Beem, G. Gouma, Viaser, H. J. van der Starre, W v. Ec. W. M. Delen, C. U, Beyer, A. G. Scheer- t en H. J. Klsner; en voor diploma B. Hulsman en W. P. Meyer. Eindexamen H.B.S. ÏTe Utrecht zijn geslaagd voor het eind- umeu H.B.S.H. v. d. Bos, W. A. Ciignett 1 G. A. Takker ran de R.H.B.S. te Jiersfoort. De melkprijzen. KT In verband met het hierover door ons epubliceerde drukken wij bier af een P» Jirtjven. dat dezer dagen te Hilversum aan Y en W. is verzonden: *op In beleefd antwoord op uw schrijven dato 3 Juli j.l. deelen wij U mede, dat wij door Oize mclkleveranclera gedwongen worden zelfden prijs voor de melk te betalen 'datt Utrecht. lijk'Heden eischen onze leveranciers 14 cents ehaald boerderij met dreiging aan Utrecht rullen verkoopec, Indien wij niet onmid- «k •'Wgcvcn. een dusdanige Inkoopsprijs Is een 1 >pprijs van twintig rent noodzakelijk, k» waarom wij u beleefd verzoeken g Lederwaren, Ronden artlkolen. en Reisbenoodlgdheden Beleefd aanbevelend. &ZZZZZZ'2.ZZZ2ZZ*ZZ-Z.ZZVZ\ZZZZZZZ'ii Rijkspostspaarbank. Opgaaf uitsluitend betreffende het post kantoor Amersfoort en zijne hulpkantoren Maand Juni 1920. Op spaarbankboekjes, uitgegeven werd in den loop der maand, ingelegd f68.907.34i en terugbet, f84.651.44J. Derhalve minder ingelegd dan terug betaald f 15.744.10. Hieronder 13 formulieren ad f 1.in spaarbankzegcls van 5 cent, cn 67 formu lieren ad f 1.— in spaarbankzegcls van 1 cent (Schoolsparen Het aantal, te Amersfoort nieuw uitge geven, spaarbankboekjes bedroeg 89. Door tusschenkomst der kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven een nominaal bedrag van f6850 en afgeschreven een nominaal bedrag van f 3300. Derhalve meer In dan afgeschreven f 3550. Het aantal, te Amersfoort uitgereikte, nieuwe staatsschuldboekjcs bedroeg 1. Predikbeurten. Zondag 25 Juli dienst in de Doopsge zinde Kerk (Blankenheimstraat). Ds. M.L. Deenik, te Leeuwarden. Zondagsrust. Morgen Is hier alleen geopend de apotheek n den heer v/h. C. M. M. Vermolen, Varkensmarkt 19b, Tel. 160. Welke tevens die is waar gedurende de komende week 's avonds 11a 8 uur en 's nachts de recepten worden klaargemaakt. Bad- en Zwem inrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 67 graden Fahrenheit. Het diploma als geoefend zwemmer werdt uitgereikt aan Bertie van Aspcren Vcrvcnne, Max van IJselstein, en J. Cramer. Achtergelaten in de Zwemschooleen pet, drie balskettingen, een armband, twee dassen, een ceintuur, een lakstempel een schort, cn twee borstrokken. plantsoen met een motorrijwiel de reserve wachtmeester der huzaren graaf van A. B. Overtocht verleend tot Amsterdam aan de wed, A„ met dochter en 2 zuigelingen, die hier vanuit Deventer in zeer gebrekkige toestand waren aangekomen. Nachtverblijf verleend aan II. O., AmsterdamK. F. B., UtrechtJ. K., zwerverJ. M. A. J. W. en C. de B„ bsiden van Schiedam. Bekeurd wegens openbare dronken schap H. G., zwerver. SoestJij k. H. M. de Koningin-Moeder ontving deze weck ten palcize Sowtdijk in audiëntie den heerj. F. Cremer, oud-minister van Koloniën cn Gezant der Vereen. Staten van Noord- Amerika. UIT DEN OMTREK. Vrijdag j.l. kwam de Baarnsche Ge meenteraad des morgens 10 uur in ver gadering bijeen. Afwezig de heer H. M. Schaink (a.-r.) Voorzitter: de Burgemeester Jhr, Rut gers van Rozenburg. De voorzitter doet eenige mededingen inzake goedkeuring van eenige raadsbesluiten door Ged. Staten. Alsnu komen aan de orde de subsidie aanvragen voor het dienstjaar 1921, welke als volgt luiden Volksturnkiaase voor jongens en meisjes f 50. Floralia-vereeniging f 75. Centrale Armenzorg f 400. Mij. tot bevordering der Toonkunst f roo. Fanfare-Corps «Cresendoc f 500. Vereen, tot Verfraaiing van Baarn f1200. Chr. Bewaarschool >Amaliaschool< f 1600. Nutsdepartement (bibliotheek) f 100. B. en W. stellen voor doze aanvragen in behandeling te nemen bij de vaststelling der begrooting 1921, Aldus besloten. B. en W. adviseeren gunsting te beschik ken op het request van de afd. Baars der Ned. Mij. voor l'uin- en Plantkunde, hou dende verzoek ten behoeve van een cursus tuiubouwarchitectuur het vrij gebruik van n schoollokaal met vuur en licht toe te lan. Afwijzend wordt beschikt op een ver zoek van het Nutsdepartement (afd. teeken- school) om de subsidie te verhoogen, ten einde een komend tekort in de betaling der salarissen te dekken. Vervolgens wordt behandeld een inge komen schrijven van de gemeente Termunten, waarin aan andere gemeenten verzocht wordt adhaesie te betuigen aan een verzoek in te dienen bij de Regeering inzake aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud. en W. adviseeren dit schrijven voor kennisgeving aan tc nemen. De heer Van Dregt (s.d.) heeft be zwaar tegen dit advies. Spr. is het eens met de in genoemde motie aangebrachte bezwaren. Volgens spr. verkeert Baarn in dezelfde omstandigheden. De Voorzitter noemt het een on- juistheid, dat in deze motie gezegd wordt, dat hetgeen de Regeering doet in strijd met het zelfbestemmingsrecht der ge- BINNENLAND. Zwemmen. Wij herinneren nog even aan de wed strijden op morgen georganiseerd door de A. cn P. C„ waaronder ook de Polo- competitie-wedstrijd A. Z. en P. C. I Maas II, welke de beslissing zal brengen omtrent het kampioenschap der afdeeling. Uit het politie-rapport. Een landbouwer te Barneveld doet aangifte dat hij, terwijl hij met paard en wagen in de Kamperbinnenpoort was, werd aangereden door de automobiel van den heer IV., wonende te Apeldoorn. Het achter gedeelte der wagen werd vrij ernstig be schadigd en tevens gedrukt door het onder deel van de deur van den aldaar wonenden heer S. Een onderzoek ter zake wordt ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. Het personeel van het posthuis Hoogc- weg heeft een woonwagen buiten de ge meente gebracht in do richting Nijkerk. Terzake dierenkwelling en overtreding trekhondenwet is bekeurd H. H., Kruiskamp- Door de politie zijn in beslag genomen 2 valsche guldens. Overtocht verleend lot Apeldoorn aan J. G. E., daar hij een verwond been bad en niot verder to voet kon reizen. Overgenomen van de Utrcchlsche politie de minderjarige R, W. B„outvlucht uit het Rijks-opvoedingsgesticht te Leeuwar den. Hij is naar Zwolle overgebracht. Wegens rijden met niet verlicht rijwiel Is bekeurd Th. L. St. L., Schimmelp.str, Een korporaal van de schoolcoinpagnie motor-dienst Delft doet aangifte dat hij, per rijwiel rijdende in de St. Annastraat, werd aangereden door het motor-rijtuig G. 12367, waardoor zijn rijwiel geheel werd vernield. Onderzoek wordt ingesteld eu proces-ver baal opgemaakt. Door het personeel van het posthuis Hoogeweg is aangehouden do minderjarige P. A. B„ gedom. te Kampen. Hij i» naar Zwolle overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den bestuurder van het 4-wielig motorrijtuig L 2044, terzake overtreding motor- en rijwiel reglement. Bekeurd wegens het berijden van bet De belastingverordeningcn zijn onder worpen aan de goedkeuring van het Rijk. Er wordt dus niets gedaan in strijd met het zelfbestemmingsrecht der gemeenten, De heer Posthuma (s.d.) wil de Re geering laten weten, dat de Raad van Baarn geen inmenging der Regeering wenscht. De heer v. Calmthout (s.d.) wenscht na eenige redactiewijziging, instemming met bedoelde motie. De Voorzitter twijfelt of een derge lijke motie effect zal maken. Spr. zou alsnog de Regeering willen verzoeken de Baarn sche verordening goed te keuren. Over dit onderwerp volgt nog eenige discussie, waarna besloten wordt, overeen komstig het voorstel B. en W. te handelen. Eenige dispensatie-verleeningen inzake het bouwen en verbouwen van particuliere zaken worden toegestaan. Vastgesteld wordt het jaarsverslag met balans en winst- en verliesrekening der Gemeente Gasfabriek over 1919. Goedgekeurd wordt de rekening der ont vangsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur over 1919. Vastgesteld wordt kohier der schoolgelden der Mulo-schooi over dc maanden Maart, April Mei tot een bedrag van f 1656.25. De heer F. P. E. van Dltzhuyzen, alhier, die vele jaren als lid deel uitmaakte van den Gemeenteraad, heeft als zoodanig ontslag genomen. In zijn plaats zal de heer Jac. Kieft gesteld worden, die in rangorde op de R.K. lijst volgt op den heer Van Ditz- huyzen. De heer Kieft is voorzitter van de R.K. Mlddenstandsverseniging, alhier. De Oranje-Commissie, alhier, heeft bet plan opgevat de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, ambachtsvrouwe van Baarn, op de aloude, bekende wijze te doen vieren. Aan de feestviering is tevens verbonden een winkelweek en etalagewedstrijd. Vele prijzen, o.a. een fraai kunstvoorwerp van den uitgever van Baamacb Nieuwsblad zijn beschikbaar gesteld. Op een en ander hopen wij nog nader terug te komen. Mej. C. Strobaad, alhier, hoopt 1 Augustus a.s. den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar haar loopbaan als onderwijzeres aan ving. Mej. Stroband is reeds 24 jaren als onder wijzeres verbonden geweest aan de R.K. School, alhier. De Vereeniging «Volksbond tegen Drank- misbruikt hield heden te Gouda haar 46e Algemcene Vergadering onder voorzi schap van mr. dr. F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke. Aangenomen werd een voorstel tot uit gave van eeu Volksroman (of Toneelstuk), bevorderlijk aan de bestrijding van het misbruik van bedwelmende dranken, zonder in overdrijving te vervallen, tot welk doel in onderhandeling zal worden getreden met een auteur van naam. Eveneens werd aan genomen een voorstel eeu nieuwe Volks bondplaat tc doen ontwerpen, tot uitbreiding der bestaande collectie. Het voorstel tot het instellen van een Volksbondstudiebeurs werd verworpen. Aangenomen werd verder een voorstel tot het verleenen van een subsidie van f5000.onder nader overeen te komen voorwaarden, aan het Perm. Com. t. d. van den Oud-Ind. Militair, tot wederopbouw en uitbreiding van de stichting het «Grijze Huist te Putten, het vorig jaar afgebrand. Eveneens betuigde de Alg. Vergad. haar volle instemming met 2 voorstellen van Afd., beoogende ie. een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van bet in den laatsten tijd toenemend drankgebruik, ten einde te kunnen overwegen of eventueel gewijzigde oorzaken andere maatregeleu noodig maken en 2e. een Commissie te be noemen, welke op de meest kiescbe wijze zal hebben te onderzoeken of de opgedreven loonen werkelijk aan het gezin ten goede komen, of dat niet een groot deel aan ster ken drank wordt uitgegeven. Ook werd sympathie betuigd met het voorstel om het geleidelijk daarheen te leiden dat de verkoop van sterken drank in voor het gebruik toegankelijke lokaliteiten des avonds na 8 uur verboden worde. Eveneens werd aan de afd. Rijswijk een subsidie toegekend van f 2000 als bijdrage ter verwezenlijking harer plannen tot stich ting van een Volksbond-gebouw. Aangaande het onder puut A 3 op de agenda voorkomende voorstel «Plaatselijke Keuzee, werd door enkele afdeelingen eer. motie ingediend welke met meerderheid vau stemmen werd aangenomen, luidende: De Algemeene Vergadering van den Volksbond tegen Drankmisbruik, gehoord dat de uitslag van het onderzoek in de afdeelingen van zoodanigen aard is, dat blijkt dat de meening over Plaatselijke Keuze zeer verdeeld is gezien dat van de 120 Afdeelingen slechts 50 afdeelingen vertegenwoordigd zijn is van oordeel dat een uitspraak dezer Vergadering niet zal kunnen gerekend wor den weer te geven de meening van den Volksbond in zijn geheel; gaat over tot de orde van den dag. In het Hoofdbestuur werden gekozen Mej. Marline Kramers tc Apeldoorn Dr. D. Neurdenburg te Rotterdam resp. ter ver vanging van de periodiek aftredende heeren H. H. van Kol en Dr. Bierens de Haan, terwijl Ds. J. Baijerman, Meppel, de plaats zal innemen van Mevrouw LelimanBosch te Baarn. Gemoedelijk. Een verloofd paar, dat ook al door de tijdsomstandigheden genoodzaakt was den dag van het huwelijk een paar jaar uit te stellen, zou dan eindelijk in het huwelijk treden meldt de «Ned.c De jonge man begaf zich naar de secretarie van de kleine gemeente, waarin zijn aanstaande woonde, om den dag voor ondertrouw op te geven. De burgemeester stond hem te woord, maar toen deze den datum hoorde, gaf hij den jongenman te verstaan dat hij maar een anderen dag moest nemen, want op den door hem genoemden dag had hij geen lust voor de papieren, enz. te zorgen, want dan was het kermis. Kermis en tapverbod. Te Vlissingen wordt deze week voor het eerst een kermis gehouden, waarbij het tapverhod van kracht is. Het is desniet tegenstaande zeer druk en er heerscht een echt vroolijke stemming. Een der caféhouders die in het gewone leven op een avond in de week zijn café afstaat voor een sociëteit, heeft bekendge maakt dat zijn inrichting de geheele week sociëteit is en dacht zoo aan het tapverbod te kunnen ontkomen. De politie denkt er anders over en hteft proces-verbaal opge maakt, daar deze caféhouder geen sociëteits vergunning heeft. Onfortuinlijk. Te Breda is aangehouden een Rotter- damsche kantoorbediende, die f 3000 geind had op door hem ten nadcele zijner firma ontvreemde quitantics cn op quitanties, door hem zelf geteekend. Met dit geld was hij naar Antwerpen gevlucht, waar hem in het logement waar hij vertoefde, een som van 5600 francs ontstolen werd. Van armoe is hij toen weer de grens overgekomenbij zijn aanhouding was hij nog slechts in 't bezit van enkele guldens. Personeel in Rijksdienst. De Heeren F. Perdok Hzn. on J. Bazen, respectievelijk voorzitter eu 2e secretaris van de Centrale van Vereetiiglngen van Personeel in 's Rijksdienst hadden deze week een onderhoud met Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, tijdelijk Voorzitter van den Raad van Ministers, waarbij werd besproken de noodtoestand, waarin de rijksambtenaren zijn geraakt door de te lage salarieering, de stijging der prijzen van de levensbehoeften en de hooge belastingen. Aan de hand van tal van gegevens werd de noodtoestand der ambtenaren, beambten en werklieden gedemonstreerd en werd aan gedrongen op toekenning van een extra maand salaris, tot een minimum van twee honderd gulden. De Minister overtuigde zich, door het stel len van vragen, van de gegrondheid der bij gebrachte cijfers en zou deze schriftelijk willen ontvangen om ze daarna in den Raad van Ministers te bespreken. Het bestuur van de Centrale Vereeni- gingen van Personeel in 's Rijksdienst zal zich nu breedvoerig schriftelijk tot den Raad van Ministers wenden. Kunst en Wetenschap. De Trekvogels. De uitvoering der Dietschc Trekvogels, gisteravond in Hotel Birkhoven gegeven, is maar gedeeltelijk een succes geweest: de opkomst was zéér gering. Maar dat doet niet af aan het feit, dat die weinige aan wezigen een avond van delicaat genot hebben gehad. De heer professor dr. H. Wirth, spreker en leider van het gezelschap, sprak om te beginnen tot de aanwezigen een kort woord van inleiding. Hij vertelde hoe verkeerd de Trekvogels vaak worden beoordeeld men noemt hon wel caberettisten etc.! en stelde hier tegenover wat het werkelijk doel der vereeniging is. Onze lezers weten dit reeds uit de daarover opgenomen artikelen In deze rubriek. Ten slotte spoorde de heer Wirth nog aan toe te treden tot de Trekvogel-beweging. Vervolgens werd in een vlug tempo het programma afgewerkt. Met het oog op de omgeving en de temperatuur werd daarbij van de dansen afgezien. Ten gehoore werden gebracht verschillende schoouc oude volks liederen, waarvan sommige nu nog algemeen door het volk worden gekend, maar waar van de meeste helaas vrijwel vergeten zijn. Enkele nummers alleen voor muziek-inatru- menten wisselden don zang af. Ongetwijfeld beschikt dit eerste speel- liedengilde over geschoolde krachten. De zang is beschaafd, de stemmen zijn veel meer dan middelmatig en de voordracht heeft, dank zij het enthousiasme der zangers(essen), een frischheid die maar al te vaak bij de(n) bcroeps-artist ontbreekt. De bespeling der instrumenten was oven eens boven onzen lof. Jammer dat het irriteerende lawaai langs den straatweg van auto's e.d. den klank der luiten dikwijls overstemde. Aan het slot deelde de heer Wirth nog mede, dat g Aug. e.k. de Trekvogels weer in Amersfoort terug zullen komen en dan op een vollen tuin rekenen! Wij hopen het mét hem, want het was een avond van exquis genot: zeer intiem eti zéér gedistingeerd, zoodat wij van harte den Trekvogels een tot weerziens! toe roepen. Landsbond der Dietsche Trekvogels. (Slot.) In alle plaatsen moeten de speelliedengilden ontstaan ter herleving van onzen volkszang en onze huismuziek, moeten de heem- en gouvfecstcn, de openluchtspelen, het open- ïucht-tooneel als nationaal drama getuigen van de herleving onzer volksziel, hare ver edeling en wedergeboorte en van bare hereeniging. En van het Noorden uitgaande, moge zich onze beweging uitbreiden als Groot-Nederlandsche beweging, als geeste lijke zedelijke steun voor onze broeders in Vlaanderen en Zuid-Afrika in den strijd om het bestaan en behoud van het dietsche ras, van dietschen aard en geest. Voor de bekendmaking van het doel onzer beweging trJct ons eerste >Spccl- licdcngildct ons land rond en werft de harten van jong en oud aan, in de vaste hoop reeds komend jaar in den mid-zoiner voor het eerst de bondsgezellen, Jong- en Oud-Trekvogels, van het gansche land tot een bondsgeding en landsfeest te kunnen samenroepen. Wat in het kort bestek van dit vlugschrift onaangeraakt moest blijven, uitv<?er'g worden behandeld in ons Tijdschrift, waarin wij onze jeugd weer met ons eigun stam- en rasverleden, eigen volks kracht en volksoverlevering hop^n bekend te maken, dc geestelijke stof voor onze Trekvogelwerking zullen geven en kracht dadig zullen medewerken aan de behande ling en oplossing der brandende staathuis houdkundige en maatschappelijke vraag stukken van den dag. die alleen in den zin onzer beweging bevredigend kunnen worden opgelost, o.a. door ontbinding der fabrieks- •n wereldstad en het weer gezeten maken van het z.g prolotariaat In eigen heem cn wf,tU'ü grondstandig element. Wij hebben groots middelen noodig, vooral voor onze komende werking in do lagere standen van ons volk, die mot wan-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2