den Raad er bulten te houden. Het artikel blijft vervolgens ongewijzigd. 43. Advies van Burgemeester on Wet houders op het voorstel van de Eeeron Hofland c.s. |en de verzoeken van Mej. W. B. P. M. van de Poel en Mej. A. Le- maire inzake de aanstelling en het loon van gemeente-vroed vrouwen. De heer Hofland zegt, dat het advies afwijzend is op wat door hem is voorgesteld, n.l. f7.50 par verlossing, met een garantie loon van f 400.per jaar. Nu waren hier 5 vroedvrouwen, zoodat over vrije keuze niet te klagen viel. Nu weet spr. dat de zaak moeilijk is, maar hij vraagt den Raad toch vooral niet te vergeten, dat door spr.'s voorstel af te wijzen de vrije keuze geheel komt te vervallen. Mej. Lemaire Is thans alweer uit de gemeente vertrokken omdat zij geen bestaanszekerheid had. Spr. zou daarom gaarne zien dat althans een garantie voor een klelu aantal jaren gegeven werd, Spr. stelt voor b.v. over een tijd van 3 jaren een garantieloon toe te staan aan b.v. 3 of 4 vroedvrouwen. Dan is er tenminste voldoende zekerheid voor die vrouwen. Spr. blijft dus bij zijn voorstel en verzoekt aan het College dit advies nog eens terug te nemen en de zaak opnieuw onder de oogen te zien. Wethouder J o r i s s e n is het met Hof land eens, dat bevorderd moet worden dat bier een voldoend aantal vroedvrouwen aan wezig is. Maar de eerste weg van Hofland l> niet goed; ook Hofland gaat die siechts noodgedwongen. (Hofland erkent: dat is waar.) Het College is echter bereid de zaak nog eens onder da oogen te zien. 53. Voorstel van Burgemeester en Wet houders den aaneemer van het schilderwerk van groep III van den woniDgbouw in bet Soesterkwartler te ontslaan als aannemer en dit schilderwerk in eigen beheer uit te voeren met behulp van een schilderspatroon uit deze gemeente. De heer Overeem kan zich vereenden met het voorstel om deu patroon als aan nemer te ontslaan, maar hij vindt niet goed het werk vervolgens op te dragen aan een patroon en die oen zeker winstpercentage toe te staan wanneer hij beneden het ge raamde bedrag blijft. De prikkel om winst te maken is hier aanwezig en ergo bestaat de kans, dat men zal probeereu het werk vlug en goedkoop af te krijgen, spr. stelt voor het daarom geheel in eigen beheer uit te voeren. Ook in andere gemeenten is dat gebeurd en waren de uitkomsten schit terend. De heer Ruitenberg zal ookhet voor stel zijn stem geven, maar op andere gronden dan Overeem. Het schilderwerk is indertijd aanbesteed gelijk met den bouw van woningen. Nu beroept de schilder zich op de late oplevering van het bouwwerkhij kon zich pas aan het werk begeven toen bij zelf al opgeleverd moest hebben. Maar thans is iets anders mogelijk. De heer Overeem achtte het een grief, dat winst gemaakt zou worden. Hij vindt dat niet goed, doch spr. is het daarmee niet eens. Die prikkel is juist goed, want de aan nemer zal nu er naar trachten dat het werk goedkoop uitgevoerd wordt, Spr. is anders niet voor eigen beheer, maar voor dit schilderwerk wel, wat betreft het aankoopen van materialen, hij keurt het echter goed, dat de schilder winst kan maken en dat, wanneer er verlies is, deze daarin moet bijbetalen. De heer Hofland vraagt waarom in deze zaak niet gewoon een bedrijfsleider gekozen is. Men koopt de materialen en heeft toch menschen van het vak, die toe zicht kunnen houden. Nu komt men toch weer met een nieuwen vorm van aannemer. Spr. begrijpt dit stelsel niet en is het met Overeem eens, dat het niet zal voldoen. De heer Overeem is het met Ruiten berg eens, dat de aannemer thans bij het werk geïnteresseerd is. Maar juist daarom Is spr. bang dat de aannemer het werk zal verwaarloozcn terwille van goedkoopte en spoed, om zijn 25 pCt. maar te halen. Spr. bepleit opnieuw het geheel uitvoeren in eigen beheer. Dan zullen de arbeiders zich be ijveren om het werk zoo goed mogelijk uit te voeren. Spr. geeft daarvan voorbeelden. De heer Ruitenberg antwoordt op de vraag van Hoflandwaarom geen be drijfsleider Spr. was voor het aanschaffen van het materiaal, maar een schilder heeft ook noodig hulpmateriaal; dat zou de ge meente zich dus moeten aanschaffen. De kwaliteit van het schilderwerk zit hierin, of de opzichter al dan niet zijn plicht doel. De heer No or dewier begrijpt, dat erkend wordt, dat er een andere bedrijfs vorm moet komen. Maar deze vorm, daar tegen zullen de soc.-dem. zich verzetten. Dit is geen eigen beheer, maar zekerheid geven aan een patroon zonder dat hij eenige risico heeft. Bovendien: welke zekerheid is er, dat het gekochte materiaal ook aan de woningen wordt gebruikt De eene patroon is de andere niet. maar bij de gemeente woningen hebben wij leeren zien dat er patroons zijn die tot alles in staat zijn. De directeur van openbare werken heeft geschreven, dat wij dezen weg opmoeten omdat er zoo versehlkkelijk geknoeid is, maar spr. ziet niet in dat, wanneer wij dezen weg opgaan, er minder geknoeid zal worden. (De heer Hofland: kan worden Spr. bepleit nogmaals eigen beheer. De heer Ruitenberg vraagt wat eigenlijk het verschil is tusschen bedrijfs leiders en patroons. Is de patroon een eer lijke kerel, dan steelt hij niet, en omgekeerd; zoo is het ook met de leiders. Bedrijfsleiders en knechts zouden al zeer doordrongen moeten zijn van het besef voor de gemeen schap te werken, om zoo'n ideale toestand te krijgen ais de heer Noordewier zich in deukt, Maar spr. gelooft hierin niet. Wethouder J o r i s s e n ziet ook in de zaak alleen een kwestie van naam. Ook in ons voorstel Is de patroon eigenlijk bedrijfs leider. Hij heeft alleen dit belang, dat hij weer zonder is wanneer hij vlug klaar is, want hij wordt per week betaald. Wat betreft de opmerking over het stelen van materiaalwij hopen natuurlijk met eerlijke menschen te doen te hebben. Ook onder de knechts kunnen luiaards zijn en dagdieven. Wij hebben alleen te vragen is deze man te goeder naam en faam be- keud, en dan verwachten dat de gesloten overeenkomst zal worden nagekomen. Spr. meent, dat de voorgestelde bedrijfs vorm gerust kan worden toegepast en dat niemand daardoor zal worden geschaad. Het voorstel wordt vervolgens aangenomen met 8 tegen 6 stemmen, die der soc.-dem. Bij de Rondvraag geeft de Voorzitter verschillende inlichtingen over een door de gemeente verkochte partij hout van den woniegbouw, op verzoek van den heer Noordewier. De heer Noordewier meent, dat de prijzen wel de helft met de gangbare schelen. Nu vindt spr. de motieven van B, en W„ dat het incourante maten waren en de kwa liteit tc wenschen overliet, niet steekhoudend, waar het hout is gegaan naar een aannemer, die het gaat gebruiken voor villabouw. Het is toch te gek, dat hout, dat wordt afge keurd voor den woningbouw, gebruikt kan worden voor villabouw! Spr. weet een aan nemer, die met dit hout 3 villa's heeft ge bouwd en toen nog een gedeelte overhield, dat hij over deed aan een handelaar, die het opnieuw in den handel bracht. Spr. noemt het absoluut onwaar, dat het hout niet geschikt was. Er wordt echter gemompeld, dat men van den woningbouw af wil en den rommel wil opruimen. Wan neer men nu ziet, dat een verkooping als deze plaats vindt, wat moet men dan tegen die mompelaars zeggen Spr. zou dan ook gaarne van B. en W. nadere gegevens hebben. Weihouder Veis Heyn zegt, dat hij bij afwezigheid van den heer Van Harden- broek de loopende stukken afdoet. Hij be toogt dan, dat er voor het hout niet één, doch heel wat koopers zijn geweest. De bedragen variöeren van f300 tot over de 2000 gld. Maar een desbetreffend lijstje is per abuis aan openbare werken blijven liggen, waardoor spr. hedenavond geen verdere in lichtingen geven kan. Dc Voorzitter: B. en W. zullen de zaak nog eens onderzoeken. De heer Noordewier neemt daarmee genoegen, wanneer het ernstig gebeurt. De heer Leinweber heeft in het steno grafisch Versiag gelezen, dat tegen hem is gezegd: »Bah Schooier.Hij heeft deze uit drukking niet gehoord en ziet ook nergens dat de voorzitter iemand er voor tot de orde geroepen heeft. Hij besluit daaruit, dat het woord niet is gezegd. De Voorzitter heeft het woord ook niet gehoord, en informeert eens of iemand het wel gehoord heef;. Verschillende led-n ontkennen het gehoord te hebben. De heer Leinweber verzoekt dan, dat het Stenografisch Verslag van heden de correctie zal opnemen. Hij mist ook in bedoeld verslag zijn ant woord aan den burgemeester op diens uit lating Bewaar me voor mijn vrienden. De heer Hofland: Dat had ik nou maar niet aangeroerd! De Voorzitter: wat was dat ant woord dan? De heer Leinweber: dat moet de Stenograaf weten! (Gelach). De heer Voskuilen spreekt over de gemeentewerklieden, aan wie was toegezegd, dat de belasting niet zou betaald hoeven te worden voor een extra loon-ukkeering zou plaats hebben. Nu werd toch wekelijks een bedrag van plm. 3 gld. afgehouden. Spr. pretesteert daartegen en vraagt of B. en W. in de eerstvolgende vergadering zullen komen met salarisherziening en, indien dit niet mogelijk is, met een voorschot. De Voorzitter: de invordering van de belasting wordt overgelaten aan don ont vanger. Ik heb met dien gesproken cn toen is overeengekomen dat met tact zou worden opgetreden. Nu is het geld toch ingehouden, maar dat is tegen de bedoeling van B. W. De ontvanger is echter ten slotte vrij. De lieer Leinweber: maar B. W. stellen toch de termijnen vast! De heer Voskuilen vraagt opnieuw of de salarisregeling in de eerstvolgende vergadering aan de orde komt. VVethouder J[orissen: De R. P. S. R.- commissie is bijna klaar. De kosten-bereke- ning is echter nog niet gereed en dit fs zeer gewichtig. Bevorderd zal worden dat de zaak in Augustus nog aan de orde komt. De heer Hofland vraagt, of de be trokken menschen zelf naar den ontvanger zijn gegaan om te bet len. De Voorzitter: den ontvanger heeft orde gegeven het geld in te houdeu van het loon. De heer Hofland: waar is dat dan geschied De Voorzitter: gedeeltelijk bij den ontvanger zelf en gedeeltelijk door de Cen trale Boekhouding. De heer Hofland: Maar heeft hij daar toe het recht Dat heeft hij niet De Voorzitter: Neen, dat heelt hij niet. De zaak zal ernstig onderzocht worden. De heer Voskuilen vraagt of dan zekerheid gegeven kan worden, dat d« be trokken menschen een toeslag krijgen op hun loon. De heer R e k k wil weten hoe het staat met het Stenografisch Verslag en de onder handelingen met de firma Van CleefF. De Voorzitter zegt dat B. en W. in de volgende zitting met een mededeeling hieromtrent zullen komen. Hierna sluiting. STADSNIEUWS. LANDWEER. Jaarlijksch onderzoek. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat krachtens Koninklijk besluit van 6 Juli «920, no. 58, in 1920 alleen de verlof gangers van de landweerlichtingen 1918a, 1918^ en 1919 zullen worden onderworpen aan het onderzoek, vermeld in art, 29 der Landweerwet (z.g. inspectie over de verlof gangers der landweer). Tevens heeft de Minister van Oorlog be paald, dat een oefening, ais bedoeld in het tweede lid van genoemd wetsartikel, niet aan het onderzoek wordt verhouden. De plaatsen, dagen en uren, waarop het onderzoek zal geschieden, zullen nader bij openbare kennisgeving worden bekend gemaakt. Amersfoort, 3 Augustus 1920. De Burgemeester, v. RANDWIJCK. AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGS REGISTERS. o— Het Gemeentebestuur van Amersfoort herinnert de ingezetenen aan hunne ver plichting om steeds tijdig op het bureau Bevolking (kamer No. 3) aangifte te doen voor de bevolkingsregisters. Bedoelde aangifte moet worden gedaan ie. Wanneer men de gemeente gaat ver- laten Alsdan moet een getuigschrift van woon plaatsverandering verhuisbiljet) worden ge vraagd op het bureau Bevolking en mede genomen naar de gemeente, waar men zich gaat vestigen, teneinde aldaar uiterlijk binnen ééne maand te worden ingeleverd. se. Wanneer men zich in de gemeente vestigt: Alsdan moet men overleggen een getuig schrift van woonplaatsverandering (verhuis biljet) afgegeven in de vorige woonplaats. je. Wanneer men binnen dc gemeente van woning verandert. Het hoofd vau een huisgezin is verplicht aangifte te doen, wanneer in dat gezin eenige verandering plaats grijpt, ook door het opnemen of het vertrek van dienstbuden. Overtreding dezer bepalingen wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste 1 londerd Gulden, (Artikel 9 van he' Koninklijk Besluit van 27 Juli 1887 Staatsblad No. 141). Amersfoort, den 3 Augustus 1920. Het Gemeentebestuur voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. Do Secretaris, A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeenten Driebergen, Lcoraum, Leusden, Maarsen, VeenendaaT en Wouden berg gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 2 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Handenarbeid. Hedenavond om 7 uur spreekt in het Militairen-Tehuis op de Korte Gracht dc heer Klootsema van Alkmaar over Handen arbeid in de opvoeding». Belangstellenden zijn zeer welkom. Excursie. Dat de afdeeling Amersfoort van den Bond van Technici levensvatbaarheid bezit, bewijst niet alleen de groei van haar leden tal, in twee jaar lijd van 20 op 70 leden, maar ook haar flink opgezet excursieplan voor dit zomerhalfjaar. De eerste leerzame excursie in samenwerking met de Maat schappij van Nijverheid te houden, zou gaan naar de restauratiewerken van den O. L. V.-tores. 't Was dan ook niet te verwonderen, dat een gezelschap van ruim 20 personen zich Zaterdagmiddag om twee uur aanmeldde bij den voorzitter der af deeling den heer Albrecht terwijl zelfs een dame den moed toonde de ge- heele, allesbehalve gemakkelijke, klimpartij mede te makeu. Alvorens den tocht te aanvaarden deelde de gids, de heer Maas, opzichter van het werk enkele bijzonderheden mede, waarvan bij vele aar. de hand van teeke- ningen toelichtte. Reeds zijn vier pijlers van de z.g. lan taarn boven de tweede omloop geheel ver nieuwd, doch de resteerende zullen moeten wachten tot het carillon is verwijderd. De klokken zullen daarna worden opgehangen aan een metalen «stoel» met een draag vermogen van 18000 K.G. Bij de restauratie is gebleken dat veel ijzerwerk en steen tot vallens toe was ver weerd, terwijl verschillende stijlen van de houten spits voor meer dan de helft waren doorgerot, waartoe zelfs de ingesneden namen vau bezoekers hadden medegewerkt. Op dc vraag van een der aanwezigen ver klaarde de heer Maas, dat het werk nog wel drie of vier jaar zou duren, indien ten minste voortdurend geld daarvoor beschik baar was, Daarna ging de leider voor en volgde het gezelschap zijn aanwijzingen met gespannen aandacht, terwijl terloops enkele proefstukken van metselkunst uit den gilde- tijd werden bewonderd. Tot den tweeden omloop ging alles ge makkelijk langs den steenen wenteltrap, doch daarna werd gebruik gemaakt van deu houten binnensteiger, die uit verschil lende verdiepingen bestaat en alleen be- kllmbaar Is langs houten steigerladders. Het moeilijke en gevaarvolle werk van de toren bouwers was hier in vollen omvang te begrijpen. Menig bezoeker voelde zich klein bij het gezicht van de tientallen dikke, meters- hooge steigermasten, die, in «bosjes» ver ankerd, moesten dienen tot vervanging van weggebroken pilaren. Geen wonder dan ook, dat verschillende leden van het gezelschap maar liever bleven op de in 1915 aangebrachte betorivloer ter hoogte van den tweeden omloop en geen ambitie hadden voor het geklim in de ruimte. Dat zulk een steigergedoe noodzakelijk is gebleken, zal niemand beter dan dé heer Maas kunnen beoordeelen, die reeds be neden iets had medegedeeld van de steeds herhaalde uitbreiding der herstellingswerken, waardoor de oorspronkelijke begrooting van plm. f50.000 met ettelijke tienduizenden gul dens is en zal worden overschreden. Nadat men in de z.g. «peer» de nieuwe bekapping en de reeds weder aangebrachte leien had bekeken, daalde hot gezelschap naar den beganen grond, waar omstreeks vier uur na hartelijken dank aan den gast heer-geleider de excursie eindigde. Orgelbespeling St. Joriskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 7 Aug. 1920, des namid dags van 3—4 uur door den Heer G. van den Burg. Programma. t. Sonate No. 6Mendelssohn 2. Fuga in asJoh. Brahms 3. Choral No. 2César Franck 4. PassacagliaJ. S. Bach. Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopen. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich tc onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in het bezit te stellen van een programma voor 10 cent. Fruit- en Gr o e n t e 11 vei li 11 g «Amersfoort en Omstreken». Noteering van 2 Augustus Meloenen 55 140 ct. appels 5 ct. peren 17 ct.rooie kool 8-15 ct.kom- kommers 8—13 ct.alles per stuk. Andijvie f 2.50—f 3.50 per 100 stuks; sla fi.80— f 3-5° Pef 100 stuks. Appels 23—32 ct. peren 25 32 ct.aardappelen 5—7! ct. tomaten 3 10 ct. ;pronkbooneD 7 ct.dubb. booncn S 15 ct.snijboonen 8—15 ct. stokboonen 12—16 ct.postelein 5—8 ct. alles per halve K.G. Bieten 46 ct,wor- tels 5 12 ct. selderij 3 ct. rhabarber 5— 12 ct.alles per bos, Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 2 Aug. 1920, 37 wagons, bevattende 8700 K.G. Kaas Prijzen f 63.— tot f 74. - per 50 K.G.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2