Kennisgeving. •open* genoeg te zijn voor het nieuwe en hen deed gcloovcn dat de bolajewlkl •igenlijk gemoedelijke en beminnelijke men- ichen zijn, die, zooals b.v. de Manchester Guar dian en Daily News Indertijd lederen dag verzekerden, geen ander verlangen hadden dan vrede. Het bolsjewisme is inmiddels zoo acuut geworden in Europa, dat hot lichtzinnig zou zijn dergelijke droomende en fanta- seerendc schrijvers hun romantische wanbe grippen onweersproken te laten, liet bolsje wisme is een probleem van dood en leven voor velen. Een nuchtere realistische be schouwing ervan is meer noodig dan wat ook anders. Ter ccrc der bolsjewiken moet wordon gezegd, dat zij zelf aan het romantische ge schrijf niet mee doen, dat zij, terwijl zij met Londen tclegraleeren, geen dag en geen gelegenheid voorbij laten gaan om ds wereld te vertellen wie en wat zij zijn. Juist in deze dagen la in Engeland een document openbaar gemaakt, dat zoo duide lijk spreekt dal men moet gelooven dat zelfs de meest naïeve idealist uu eindelijk zal moeten begrijpen. De «onafhankelijke arbeiderspartij* In Engeland besloot, zooals men zich misschien zal herinneren, op haar laatste jaar-congres bulten de tweede Internationale te treden. De partij wilde zich intusschen ook niet aansluiton bij do Derde Nationale van Moskou, voor zij inlichtingen had gekregen omtrent verschillende vraagstukken. Zij stelde daarom 12 vragen op, die do zooveel be sproken arbeiders-delegatie naar Rusland meekreeg om daar aan het uitvoerend comité der Dorde Nationale voor te leggen. De authentieke antwoorden op deze vragen zijn thans publiek geworden. Juist zij moeten gelezen worden door allen, die ook maar do minste belangstelling hebben voor de Europeescho politiek. De Engelscben hadden o.a. gevraagd, op welke wijze de Dorde Internationale meende, dat de theorie aangaande de dictatuur van het proletariaat op Engeland moest worden toegepast. Zij wilden bescheid hebben in hoe verre men lid kon zijn en niettemin aan de parlementaire methode vasthouden, of wel dat men de dictatuur moest aanvaarden, en in dat geval of deze proletarische dicta tuur noodzakelijk verkregen moest worden met wapengeweld, We zullen eenige zinsneden uit het Mos- kousebe antwoord aanvoeren. Hot heet daar o.a. «Een leder, die aan de Engclschc arbei dersklasse zegt, dat zij de kapitalistische dicta tuur in hel Britsche Rijk kan overwinnen met andere middelen da:i de dictatuur van het proletariaatdie bedriegt zich zelf en anderen Daarom moeten de arbeiders zich niet voorbereiden tot een onbeduidende parlemcntalro overwinning, maar tot een zege door een hrfligrn burgerstrjd, Het is waarschijnlijk, dat bot Europcesche revo lutionaire proletariaat, na dn ketenen van hun kapitalistische regeeringen van zich geworpen te hebben, tegenstand zullen ont moeten van het angcl-saksische kapitaal, in den vorm van Britsche en Amerlkaanschc kapitalisten, die zullen pogen het te blok- keeren, Maar daardoor is bet mogelijk, dat het Europcesche revolutionnaire proletariaat gezamenlijk met het volk uit het Oosten zal opstaan en een revolutionairen strijd be- gintieu, waarvan de gcheele wereld het tooneel zal zijn en die aan het Britsche cn Amerikaanscbe kapitalisme den genade slag zal toebrengen.» Op een andere plaats In het antwoord beet het, dat de Derde Internationale «niet kan toelaten, dat men onderscheid maakt tusschcn woord en handeling*. Precies I Het Is dat, dit moet men goed verstaan, wat altijd verheerlijkt geworden is door de literaire leeghoofden, dat. wat men kan zien In Lenin's oogendat hij zooveel van kindoren houdt! Wanneer l.cnin zegt dicta tuur, dan mrrnl hij dictatuur, cn wannoor hij zegt bloedvergieten en burgerstrijd, dan moent bij dat ook letterlijk, Wanneer hij spreekt over wereldrevolutie, dan is dat geen literaire glosse voor een «lnlertssanl sociaal experiment», maar het Is oorlog, het is bloed, het betcekent de hoofden van de bourgeoisie. En men moet blind zijn, om niet te kunnen zien dat het nu ernst wordt. Enge land en Frankrijk hebben kort geleden hun wenschen te kennen gegeven Inzake het Poolsch-Russisch conflict. Lenin verwaardigt zich niet eens tot een antwoord. Hij stuurt de Polen, dlc komen om een wapenstilstand te sluiten, nsar huis met de boodschap dat zij terug kunnen komen wanneer zij den vrodo willen tcckcnen. Tegelijkertijd geeft de Lithausche legatie In Londen een interessante mededcoling In het licht. Men herinnert zich, dat de .Sovjet vrede sloot met Lithauen op tz Juni. Maar nu komt men te weten, dat »de bolsjeviiki (die nog groote stukkon van I.ithaucn bezet houden) uit Rusland zoogenaamde Lithau sche bolsjetvtki geïmporteerd hebben, die zij hebben georganiseerd, en die herziening verlangen van het vredeverdrag om de bezette deelcn opgenomen te krygen in Sot jet- Ruslandt De Westminster Gazette, die ook al consequent romantisch Is in het Russische vraagstuk, meende laatst, dat het slechts een Engclschc «diplomatieke pedanterie* was, die den vrede met Rusland In den weg stond. Het begint er thans naar uitte zien, dat de hindernissen van ectiigszins anderen aard zijn, dat zij liggen in een actie, die tegelijkertijd Groot-Russisch èn wereld-revolutionair mag worden genoemd. Officieel gedeelte. W DB GfiDBPUTBBRDB STATEN VAN DE PROVINCIE UTRECHT maken bekend, dat op Maandag den Qden Augustus a.s„ des namiddags te i '/a uur» in ket Provin ciaal Gouvernementsgebouw te Utrecht een openbare vergadering van hun College zal worden gehouden, waarin zullen worden voorgelezen hunne besluiten genomen op de door of ten behoeve van de Ingeschre venen voor de lichting 1921, MARINUS HENDR1KUS VAN DER VLERK uit de gemeente VREESWIJ K. WILHELMUS BASTIANUS VAN TINTELEN uit de ge meente UTRECHT, MARTNUS GIJS- BERTUS JOHANNES LAMBRECHT3 uit de gemeente AMERSFOORT en NICO- LAAS POT uit do gemeente AMERS FOORT, ingediende bezwaarschriften tegen de uitspraken van den Militieraad In dit ge west, waarbij hun verzoek om vrijstelling van den dienst bij de Militie wegens broeder- dienst is geweigerd. Utrecht, 6 Augustus iqjo. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. J. KRIJT, ie Griffier. HINDERWET. 0—0 Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publick, dat een door H. GERRITSEN ingediend verzoek met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten van eene pneu matische los- en transportinrichting voor granen en zaden, aan te drijven door twee eloctromotoron resp. van 20 P.K. en 5 P.K.; in het perceel alhier gelegen aan de Kleine Koppel No. 12, bij het Kadaster bekend onder Sectie D, No. 2681 op de Secretarie der gemeente ter visie iigt, en dat op Vrijdag, den 20 Aug. aan staande, des voormidrlags te half elf ure gelegenheid ten Raadhuizc wordt gegeven om, ton overstaan van het Gemeentebestuur of van één of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de Inrichting ^In te brengen. Tot het beroep, bedoeld In art, 15, ie lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie alleen zij gerechtigd, die over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, den 6 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDW1JCK De Secretaris, A. R. VEENSTRA KENNISGEVING. 0—0 De Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 30 Maart 1920 is vastge steld en bij Koninklijk Besluit van 21 Juni 1.720 No. 29 is goedgekeurd het besluit tot wijziging van de «verorde ning tot heffing van een recht voor diensten door de gemeentelijke brand weer bewezen* in dien zin, dat voor de in artikel 1 ge noemde bedragon var. f 1.-, f 0.25 en f 0.50 wordt gelezen respectievelijk f2..f0,50 En is hiervan afkondiging geschied waar hot behoort don 6 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, N. VKLS HEIJN (l.-b.) De Secretaris A. R. VEENSTRA. KENNISGEVING. Do Burgemeester van Amersfoort breugt ter kennis, dat in deze gemeente gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 3 Augustus 1920. De Burgemeester voorBoemd, v. RANDWIJCK. STADSNIEUWS. Mutaties. De bronzen medaille voor 12 jaren trouwen dienst wordt op 12 Augustus a.s. toegekend aan den sergeant P. J. J, Hartwich van het 16 Rcgimont Infanterie. Personalia. Met Ingang van 1 September e.k. is be noemd tot leeraar in scheikunde aan de Rijks-H. B. S. te Amersfoort, de heer P. H. Beijer, chem. doctorandus, assistent bij prof. Hollcman te Amsterdam en tijdelijk leeraar in scheikunde aan de 2de Gcrn.- H. B. S. 5-j. cursus aldaar. Drankbestrijding. Door de Afd. A'foort van de Ned. Ver. lot Afsch. van Alcoholh. Dranken en de Zangvereeniglng «Door Onthouding Ver- eenigd* zal op Zondag 8 Augustus a.s. een groote propagandameeting voor Geheel onthouding worden belegd in het bosch van het landgoed «Nimmerdor*. Een tweetal sprekers zal het woord voeren, terwijl de Zangvereenigingcn »D. O. V.« van hier en «de Blauwe Vaan*, uit Baarn, hunne medewerking zullen verleenen. De meeting, welke om 2 uur zal aan vangen, wordt voorafgegaan door een op tocht met ontplooide banieren en muziek, welke om half twee van den Hof zal ver trekken. Zwemmen. Wij vernamen dat voor den 2 K. M. wedstrijd der A. Z. P. C. 47 deelnemers hebben ingeschreven, waaronder 13 dames Moge er wel eens een jaar geweest zijn dat nog grooter aantal deelnemers inschreef, wij kunnen ons toch niet herinneren dat ooit meer bekende zwemmers!sters) dan dit jaar voor dezen wedstrijd naar Amersfoort kwamen. Een verblijdend teeken voor het bestuur der A. Z, P, C, is bovendien nog dat ook de andere nummers van het pro gramma zoo goed bezet zijn. Bij den 2 K. M, wedstrijd, is de start te kwart over twee evenals verleden jaar aar. de Roodc Brug bij den Heiligenberger- weg en zullen dus de zwemmers tegen 3 uur de Beek door het Plantsoen passceren. De Polo-wedstrijden op morgen bepaald gaan niet door, waar de tegen-partijen tele grafisch bericht van verhindering zouden. Predikbeurten. Op Zondag 8 Augustus dienst in de Doops gezinde Kerk (lilankenheimstraat), te ver vullen door Ds. E. M. ten Cate. Zondagsrust. Morgen is hier alieen geopend de apotheek van den heer W. A. v. d. Bovenkamp, Utrechtschestraat 45a, Tel. 63. Welke tevens die is waar gedurende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaargemaakt. Fruit- en Groenten vei ling «Amersfoort en Omstreken*. Noteering van 6 Augustus: Meloenen 45 85 ct.j appels 4— 4} ct. peren 10 ct,perziken 7 10 ct.; rooie kool 7 «3 ct.kropsla 2— 2) ct.kom kommers 5—9 ct.bloemkool 1513 ct. (alles per stuk). Postelein 5 - 6j ct.appels 4J—12 ct pruimen 15 2501.; pronkers 7 ct. j snijboonen 4 J 1 ct.dubb. boonen 5—12 ct.slaboontjes 11lóct.; (alles per halve K.G.). Aardappelen 7$ ct. per K.G. Bieten a'/2—-4 ct.wortels 5 9 ct.; rhabarbcr 16 ct.(alles per bos). Buitenlauidsche Kroniek. Lloyd George over Polen. Op vragen, Donderdag in bet Lagerhuis gesteld, antwoordde Lloyd George het vol gende Wij hebbsn tot dusver geen antwoord ontvangen op het telegram van 29 Juli aan de sovjet-rcgeerlng gezonden, met betrek king tot de voorgestelde Londensche confe rentie. Wij ontvingen zooevsn medcdeeling, dat een telegram Is gezonden aan Kamenef, die het waarschijnlijk zal mededeelen. Doch ik weet nog niet wat de inhoud er van is. Ik kan slechts inlichtingen geven omtrent hetgeen dat tot op heden tot onze kennis is gekomen. Verleden Dinsdag werd een draadloos bericht door Moskou verzonden, meldende dat twee Poolsche wapenstilstands gedelegeerden waren samengekomen met sovjel-gedelcgeordcn, die verklaarden dat de I'oolschc gedelegeerden niet alleen gemach tigd moeten worden tot het sluiten van een wapenstilstand, maar ook tot onderhandeling over de fundatnentccle vredesvoorwaarden. De Poolsche gedelegeerden moesten naar Warschau terugkeeren, teneinde de kwestie aan hun regcering voor te leggen. Na de ontvangst van dit buricht zond de Britsche regearing terstond het volgende telegram aan Tsjitsjcrin: «Geen antwoord is nog ontvangon op het telegram, dat du Britsche regeering I11 over leg met haar bondgenootcn op 29 Juli aan de Sovjet-regeering gezonden heeft, voor stellende een conferentie te Londen te houden met het voornaamste doel, den vrede In Europa te herstel',on en :n de eerste plaats tusschen Polen en Rusland. Ondertusschon werd zooeven uit Moskou een draadloos bericht ontvangen, meldeede dat dc wapcnstilstandsgcdelegeerden der Sovjet-regeering nadrukkelijk als voorwaarde voor een wapenstilstand eischten, dat de Poolsche gedelegeerden gemachtigd worden, over de fundamenteele vredesvoorwaarden tc onderhandelen en dat de Poolsche gedele geerden, daar zij dlc volmacht niet hadden, naar Warschau terugkeerden. De Sovejet-regecring dient te beseffen, dat als zij er op staat de vredesvoorwaarden tusschen Polen en Rusland te regelen met uitsluiting van andere mogendheden, de basis voor de onderhandelingen te Londen en daarmee de voorgenomen conferentie vervalt. Verder blijkt nu, dat de Sovjet-troepen tot over de grens van ethnografisch Polen zijn opgerukt. Indien de nu veroorzaakte vertraging te baat wordt genomen, voor een verder op rukken in Polen, zal de Britsche regeering tot dc gevolgtrekking worden gedreven, dat het niet de bedoeling der Sovjet-regeering Is, om de vrijheid en onafhankelijkheid van Polen tc eerbiedigen en de situatie in het memorandum der Britsche regeering van 20 Juli gegeven zal dan zijn ontstaan.* Na voorlezing van dit telegram vervolgde Lloyd George: Minister Bonar Law en ik hebben gisteren een onderhoud met Krassin cn Kamenef gehad, wien wij het duidelijk maakten, dat de weigering, om over een wapenstilstand tc spreken, tenzij de Poolsche gedelegeerden werden gemachtigd de vredesvoorwaarden te regelen, noodzakelijkerwijs de verdenking wekte, dat de Sovjet-regeering niet oprecht is in haar beweerd verlangen naar vrede en in haar verklaringen om de vrijheid en onafhankelijkheid van Polen te eerbiedigen. Welke verdenking verhoogd wordt, door het lange dralen met het antwoord op ons telegram van 29 Juli. Wij maakten het hun derhalve duidelijk, dat de onmiddellijke sluiting van een wapen- st" stand het eenige middel is om deze ver denking op tc heffen en verder, dat wij ten aanzien van den Inval in ethnografisch Poren doeltreffende stappen zullen nemen om hinderpalen uit den weg te ruimen voor het vervoer van oorlogsmaterialen van Dantzig naar Polen, die te Dantzig ter be schikking zijn. SPORT. Vijf kamp voor Officieren. Donderdag nam de vijfkamp voor officieren, uitgeschreven door het N'ederlandsche Olym pisch Comité, en welke drie dagen duurt, een aanvang. De eerste dag werd gewijd aan schieten cn zwemmen. De uitslagen waren als volgt: Schieten: 7. C. Walraven, 2e luit, 5e reg. inf.; 8. jhr. W. C. Boreel, ie luit, 4e rog. huz.g. H. J Strootman, ie luit. veld- art.,; 10 P. H. v. d. Trappen, ae luit. 5e reg. inf.; 11. C. F. A. de Bruin, ie luit. cav. O.-I. leger; 12. F. W. Laupman,kapt. art. 0,-1. leger; 15. Jhr. K. J, v. d. Bran- deler, ie luit. rijd, art.16 Jhr. W. Gevaerts, ie luit. 3e reg. huz.; 17. A. D.C. van Zijp, te luit. 4e reg. huz., allen van hier. Revolver. Eischen3 schoten rechts en 3 links op 25 M. afstand in 15 sec., met 4 treffers. 5 jhr.W.C. Boreel6. H.J. Strootman 9. F. W. Laupman; 10. F. Poortman; 13. C. Walraven 14, jhr. W. Gevaerts; 15. I'. H, v. d. Trappen; tó, C. F. A. de Bruin; 17. A. D. C. van Zijp; 18. jhr. K, J. v. d. Brandeler. Zwemmen. De Jury bestond uitdchee- ren L. Pezie, C. Minnes Jr, en opperwachtm. H. J. van Tilburg, Minimum-eischen 300 meter in 10 minuten. Uitslag: 1. C. F. A. de Bruin 5 min. 14.8 sec.; 4 jhr. K.J. v. tl. Brandeler 5 min. 39 sec.9. P. H. v. d. Trappen 5 min. 53.fi sec,8. jhr. W. C. Boreel 6 min. 16 sec. 9. A. D. C. van Zijp 6 min. 17.6 sec.; 11. F. W. Laupman 6 min. 36.2 sec.; 12. jhr, W. Gevaerts 6 min.46.8 sec.; 16. C. Walraven 8 min. 54.6 see,; Luit. J, Strootman kon door familieom standigheden niet verder aai den vijfkanip deelnemen, terwijl vier der inschrijvers niet zijn opgekomen. Ingezonden Stukken. Builen verantwoorde IxikUexd der liedactie. Knpy tian ingezonden stukken, al dan niel geplaatst, wordt niet teruggegeven. De r ij den de dood. Geachte Redactie! Beleefd verzoek onderstaand in Uw Blad te willen opnemen. Teneinde paal en perk te stellen aan het onbesuisd rijden, waardoor menschenlevens binnen en buiten het voertuig in gevaar komen, zal 't eenige middel zijn omdit tegen te gaan door den bestuurder aan den lijve te kastijden of hem gevangenisstraf te doen ondergaan, daar geldboeten blijken heel weinig succes te htbben, Dat de bestuurder drankvrij moet zijn, goede oogen moet hebben en zijn zenuw gestel in evenwicht moet weten te houden, dat spreekt wel van zelf. Dat aan ieder, die er om vraagt tot heden een rijbewijs kan verstrekt worden, lijkt mij een maatregel uit de oude doos. W. F. WAGTHO. Amersfoort. 6-8 '20.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2