de huishuur-vergoeding voor den gehuwden onderwijzer, voorgesteld door de heeren Ketelaar en Den Hertog en de suhcom- irlsste der Pacificatie-commissie. (De Meester tegenstemmer van kindertoeslagen. Kete laar, Ter Laan, Van der Mole en Van Veen in 1913) stelde nog In 1916 een veel feller, zij het onrechtvaardiger differentieering ten bate van gezinsonderhoud voor door 3 of 2 verhoogingen te onthouden aan de broeder-onderwijzer en alle onderwijzeressen. Toch blijven in de vergaderingen van gemeente.aden, provinciale staten, ambte naarscongressen, socialisten en feministen doorgaan met >argumenteeren« tegen ge- zinsloon en het aanprijzen van «raoeder- schapszorg* en «moederloon», hoewel her haalde malen door Dr. Gunning, J. W. Gerhard en mij in de groote bladen en ons orgaan is aangetoond het even onhoudbare als gezochte dezer >argumenten«. E11 het eenig gevolg van dit onredelijk verzet is de ongelukkige >f 50 van af het 3e kind< met de platonische indicaties inzake be lastingen, schoolgelden enz., welke voor 20 jaar reeds werden afgelegd met even schitte rende bate voor de gezinnen. De hoofdoorzaak is echter het lijdzame be rusten der gS pCt. van de vrouwen, die alleen echtgenoote en moeder zijn of willen zijn en die tengevolge van onbekendheid, eenzijdige voorlichting der S. D. A. P.- en feministen-organen en vergaderingen en andere oorzaken, het woord en wel een luidruchtig! alleen laten aan de 2 pCt. beroepsvrouwen en haar vrouwelijke en mannelijke advocaten. Toen in Hamburg in Februari 1920 de kindertoeslagen niet ver hoogd dreigden te worden, stroomden de ouders naar een geestdriftige vergadering, welke dan ook niet zonder gevolg bleef. In alle beschaafde landen ontwaart men dergelijke verheugende teekenen, dat de ouders zelf ontwaken uit hun schaapachtige lijdzaamheid en dat vele ongehuwden en kinderloozen hun eischen steunen. In Neder land echter ziet men huisvaders, leden van z.g. moderne vakbonden nog steeds on kundig aaugaande bun eerste rechten en mede verantwoordelijk voor even onhoud bare als onwaarachtige leuzeq als: »loon alleen naar bekwaamheid en dienstprestatie!< «voldoende voor een ge2in(?}, maar evenveel guldens voor allemaal!» «Gelijk loon voor gelijken arbeid!» e.d. (Wordt vervolgd). KENNISGEVINGEN. VRIJSTELLING MILITIE. I Landstorm-Broed er dienst. De Burgemeester van Amersfoort, brengt het volgende ter kennis van belang hebbenden. Bij de wet van 2S Mei 1920 (Staatsblad no. 260) is de Militiewet zoodanig gewijzigd, dat thans ook landstormdienst in aanmerking komt bij de vrijstelling van den dienst bij de militie wegens broederdlenst. Voor hen, die voor de lichting der militie van 1920 of 1921 zijn ingeschreven, bestaat de gelegenheid om alsnog vrijstelling wegens broederdlenst aan te vragen in verband met den dienst, dien een of meer broeders of halfbroeders bij den landstorm hebben ver vuld. Daartoe moet door of vanwege be langhebbenden tusschen 16 en ji Augustus 1920 bij den burgemeester aanvraag worden gedaan tot het opmaken van het vereischte getuigschrift. Meer in het bijzonder kan dit ter secfetarie dezer gemeente geschieden op Vrijdag 20 Augustus a.s., des voormiddags tusschen g en 1 uur. Daarbij moet door of vanwege den be langhebbende worden gezorgd voor de tegen woordigheid van twee getuigen, die meerder jarige mannelijke personen moeten zijn, van wie kan worden aangenomen, dat zij met het gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zijn. Medebrengen van bewijzen van vervulden werkelijken dienst, zakboekjes enz. is wenschelijk. Eenlge van de voornaamste bepalingen, die omtrent bovenbedoelde vrijstelling gelden, worden bieronder vermeld. Vercisehteu omtrent hel recht ob vrijstelling. Het recht op vrijstelling wegens broeder- dienst wordt ten aanzien van de boven bedoelde personen beoordeeld naar den toe stand van 1 Augustus 1920, zoowel wat het getal broeders of halfbroeder» als wat den vervulden dienst betreft. Omtrent den vervulden dienst geldt in het algemeen, dat de broeder of halfbroeder, die bij den landstorm gediend beeft, een werkelijken dienst van ten minste zes maanden moet hebban volbracht. Hierbij tellen ver loven, die langer dan vier achtereenvolgende dagen hebben geduurd, niet als werkelijken dienst mede. Ten aanzien van personen, die, behalve bij den landstorm, ook bij de militie hebben gediend, worden de werkelijke dienst van den landstorm en die van de militiesamen- geteld. Ook geldt voor broederdlenst de dienst van hem, die wegens ziekte of gebreken, door den dienst bekomen, uit den dienst bij den landstorm Is ontslagen, of die gedurende zijn werkelijken dienst bij den landstorm is overleden. Hierbij komt het er niet op aan, hoe lang de werkelijke dienst heeft geduurd. Ook de dienst van vrijwilligers bij den landstorm kan voor broederdlenst in aan merking komen. Ten opzichte hiervan wordt de landstorm-vrijwilliger geacht werkelijken dienst te hebben vervuld (7. op de dagen, waarop hij aan oefeningen van den landstorm heeft deelgenomen b. gedurende den tijd, dat hij bij het leger, bij de landweer, bij den landstorm of bij de zeemacht dienst heeft gedaan ook hierbij gelden verloven van langer dan vier achter eenvolgende dagen niet voor werkelijken dienst. Als broederdlenst blijft buiten aanroorking de tijd, dien landstormplichtigen of land storm-vrijwilligers hebben doorgebracht a. als behoorendc tot de bemanning van gemilitariseerde loods- en particuliere vaar tuigen b. bij den aanmaak van munitie c. bij de Artillerie-Inrichtingen d. bij het Rijksmagazijn van genees middelen c. bij de Centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting; J. bij de militaire verplegingsinrichtingen; g. als lid eener commissie voor de ver pleging en de verzorging van leger en be volking in liniên en stellingen h. als lid van de aanschaffingscommissie van voorraden verplegingsbehoeften voor het leger. Andere dienst dan landstormdienst. Heeft hij, die vrijstelling vraagt, niet alleen een broeder, die bij den landstorm beeft gediend, maar ook een of meer broeders, die anderen militairen dienst hebben vervuld, dan wordt ook met dezen dienst rekening gehouden. Omtrent dergelijke:) dienst gelden de vereischten, welke reeds vroeger bestonden, Broeders, die in hetscl/dc jaar zijn geboren. Zijn er twee of meer broeders of half broeders in hetzelfde jaar geboren en moet aan een of meer van hen vrijstelling wegens broederdienst worden verleend, dan wordt in de te houden zitting van den militieraad door loting uitgemaakt, aan wien of aan wie hunner de vrijstelling zal worden toe gekend. Onder zekere voorwaarden kunnen zij echter, met afwijking hiervan, bij onder linge overeenkomst aanwijzen, wie hunner om bedoelde reden zal of zullen worden vrijgesteld. Minderjarigen moeten voor zulk oen overeenkomst de toestemming hebben van hem of haar, die de ouderlijke macht of de voogdij over hen uitoefent. Het aaugaan van de overeenkomst en het verleenen van de toestemming kan geschieden hetzij schriftelijk ten overstaan van den burgemeester of van een door dezen daartoe aangewezen gemeente ambtenaar (bij voor keur op den hiervóór genoemden dag) hetzij mondeling in de zitting van den militieraad. Hoeveel hoeders vrijgesteld hunnen -.oorden. De algemeeue regel is, dat van een even getal broeders of halfbroeders de helft en van een onoven getal de grootere helft wordt vrijgesteld. Hoe deze regel wordt toegepast, is aangegeven in een bij de Militiewet behoorende tabel. Wie als broeders in aanmerking komen. Bij vrijstelling wegens broederdienst wordt alleen rekening gehouden met wettige broeders of halfbroeders. Zitting van den militieraad. Het beoordeelen van het recht op vrij stelling en het beslissen hieromtrent geschiedt door den militieraad. Belanghebbenden kun nen hun aanvraag om vrijstelling in de zitting van den militieraad toelichten of doen toelichten. Wanneer deze zitting zal worden gehouden, zal nader worden bekend gemaakt. Amersfoort, 16 Augustus 1920. De Burgemeester, N. VELS HEIJN. Wetb. L.-B. STADSNIEUWS. Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Amersfoort, zal op Dinsdag den 17 Aug, 1920, des namiddags te SJ ure ten Raad- huize eeno openbare vergadering houden. >Neptunus«. Na de opgave van Zaterdag kunnen voor het zwemfeest van »Neptunus« nog de volgende medailles als toegezegd vermeld worden Van den Edelachtbaren Heer Burge meester van Amersfoort en Mevrouw van Randwijck, van den Commandant der IVde Divisie, van de Schietvereen.Prins Hendrikt, van de Utrechtschc Zwemcluo, van de Utrechtsche Reddingsbrigade, van Mevr, van Achterbergh on van den heer L. Pesie en een kunstvoorwerp van Mevr. Vierdag. Tot dusver vijftien medailles en drie kunst voorwerpen. Deze 1 K.M.-wedstrijd Is bepaald op Zaterdagmiddag 28 Augustus, Abonnements-Concerten. De door het Concertbureau Hans Augustin hier ter stede georganiseerde Abonnements- Concerten zullen wederom door kunstenaars van allereersten rang worden gegeven. Op Donderdag 7 October de geniale 14 jarige Erna Rubinstein die niettegenstaande haar jeugd door baar geniaal vioolspel reeds een wereld reputatie verwierf. Zij werd in Berlijn door niemand minder dan Arthur Nikisch geïntroduceerd, die de schitterende jonge kunstenares zelf aan den vleugel be geleidde en oogstte de bewondering van Professor Schneevoigt, Dr. P. van Anrooy en Willem Mengelberg, die haar onmiddel lijk voor het Concertgebouw engageerde. Het tweede Concert zal worden gegeven op Zaterdag 20 November door de groote zangeres llona Durigo, die op haar pro gramma de liederen van Güstav Mahler heeft gezet, waarmede zij bij het Mahler- feest te Amsterdam zulk buitengewoon succes behaalde. Het derde Concert op Maandag 3 Januari zal brengen de schitterende pianiste Mvra Hess, wier optreden steeds zulk groot genot verschaft- Op veelvuldig verzoek is op Vrijdag 11 Maart wederom geengageerd het Quatuor Poulet uit Parijs, dat verleden seizoen bij zijn eerste verschijnen in Nederland door zijn subliem samenspel, temperament en klankschoonheid overal de hoogste bewon dering wekte, zoodat de N. Rott. Courant van 2 Maart dit schitterende Ensemble nog boven h«t Boheemsche Strijkkwartet stelde. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 65 graden Fahrenheit. Het diploma als geoefend zwemster werd uitgereikt aan Mej. Jo Holmer en Coba Bregman. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op >6 Aug; 1920,40 wagens, bevattende 9500 K.G. Kaas Prijzen f74.tot f81.— per 50 K.G. Handel vlug. Fruit- en Groen ten veiling Noteering van :6 Augustus: Meloenen 70—120 ct.appels o 00 ct. peren 10 ct.perziken 26 ct.; roodekool 5—10 ct.komkommers 411 ct.bloem kool 2J 25 ct.groenekool 4J- 6 ct.wilte- kool 7 :o ct; (alles per stuk)sla f 1.30— 2.:o; andijvie f 1.40-2.30; citroenen f 1.S0 —3,00; (per 100 stuks). Postelein 912 ct. appels 726 ct.;spinazie ïx—00 ct.; augur ken 00 ct.peren 94—13 ct.; pruimen 27 30 ct.pronkers 6—0 ct. snijbooncn 7—11 ct. dubb.boonen 9—10 ct.,- wage naars 5 ct,slaboontjes 7144 ct.; bramen 2330 ct.druiven 70 - 80 ct.tomaten ie soort 18 ct., 2C soort 1 75 ct.; (alles per halve K.G.) Uien 8o ct.; aardappelen 5 74 ct. per K.G. Bieten 2J— 54 ct.; wor telen 61° ct.; rhababer 6-8 ct.; radijs 3 ct. alles per bos. Mooie vruchten. Als een bijzonderheid kan gemeld worden, dat gisteren op de groenteveiling waren aangevoerd drie meloenen, welke tezamen 31 pond wogen. De reuzen vruchten zijn ge kweekt in den Proeftuin Amersfoort 1 aan den Hoogeweg. LIJST VAN Onbestelbare Brieien en Briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, Postkantoor Amersfoort. Terugontvangen in de ie helft der maand Augustus 1920. Brieven Binnenland. Boulevard Favauge, Zandvoort J. de Brink, Oostzaan Mej. C. Duijts, Amers foort Mej. v. Herlaer, Haag C. Mfiller, Dep. Koloniën Mej. L. Pieksma, Apeldoorn Strafgevangenis C 1/9 170, Utrecht J. Veldman, Amsterdam G. Zandwijk, ïïmmen Eén zonder adres. Brie/kaarten Binnenland. Ph. Bakker, Amsterdam Ph. L. v. d. BeidR. Bevort, Groesbeek A. Blok, Bergen J. Engers, Haag A. Gassner, Amsterdam v. Herlaer, Haag L. v. d. Mannen, Amsterdam Maas v. d. Moer, De Nooy, Utrecht P.C. Reeringh, Utrecht E. Swaab, Amster dam J, B, Tepap, Amsterdam J. G. Tijsterman, Gouda P. Visser. R'dam R. Vloten, Harlingeu R. v. Vulpen, Rijzenburg J. I*. de Zoete, Amsterdam. Briefkaarten Buitenland. G. Koning, Cossuto M. Montigny, Anvers Siperdo, Anvers Twee zonder adres. Uit het politie-rapport. Bekeurd terzake drankwet-overtreding H. J. v. d. B., Leusderweg. Nachtverblijf verleend aan K. S., te Valtbermond; W. H. II. te Naarden; J. H. T„ Heemstede; O. W. J. V., 's-Gravenhage. Aangehouden de minderjarige H. v. H. Hij is naar het gesticht Ilarreveld te Lich tenvoorde overgebracht. -- Bekeurd terzake het standplaats nemen met een vischwagen op het Jullanaplein \V. de G. en E. de G., beiden wonende St. Jorisstraat. Bekeurd terzake drankwet-overtreding Wegens rijden met niet verlicht rijwiel W. W. en J. W., beiden wonende Lange- straat en M. de K„ Havik. Bekeurd wegens openbare dronken schap J. F., Monnikcnpad; J. H., Teut; J. A. ten H., St. Agathastraat. Nachtverblijf verleend aan II. V„ Nijmegen; G. v. d. K. Zutpben; K. Th.l.. AmsterdamL. J. W., ArnhemJ. v. D., Oudewater; J. v. D., Zandvoort; H. O., Amsterdam. Bekeurd wegens het standplaats nemen met een wagen met visch in de Nijverheids straat, F. v. d. B„ St. Jorisstraat, en de zelfde voor het zelfde feit op het Julianaplein.- Aangehouden door de recherche de voor waardelijk in vrijheid gestelde H. ten II., St. Agatkasiruut, en ter zake van rijwiel diefstal naar Utrecht overgebracht. -- Overgenomen van dc Utrechtsche politie de minderjarige F. F., te Haren, 011 J B„ verdacht van vernieling te Steenwijk ge pleegd. Beiden worden naar Zwolle overge bracht. Overgenomen van de Amsterdamsche politie de minderjarige A. B., Zwolle. Hij wordt daarheen gebracht. Overgenomen van de Amsterdamsche politie de minderjarige II. M. II. SZwolle. Hij wordt naar Harderwijk overgebracht. Van de Utrechtsche politie overge nomen de uit Veenhuizen ontvluchte A. S. Hij wordt door de rijksveldwacht naar Zwolle overgebracht. Bekeurd wegens rijden met niet ver licht rijwiel II, v. Z., Korte Koestraat. Overgenomen van de Amsterdamsche politie de minderjarige R. V., Asschen. Wordt naar Zwolle overgebracht. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 21 Juli tot 5 Aug. 1920. G. Ziegler, Amsterdam naar Kamp 44 Mej. H. .Muller, Berlijn n. Bloemend.str. 34 Mej. M. Xorge, Berlijn n. Bloemend.str. 34 Mej. W. FrauonbeimHerlinghaus. Elberfeld naar Utr.str. 29 P. Schmidt, Leipzig n. Gr. Haag 78 J. Veenkamp, Bunschoten n. L. Beekstr. 28 Mej, A. Rokk.imper, Bochum n. A.-Paulal. 41 Mej. C. Renes, Scherpen zeel n. Langestr. 23b Mej. A. Schappail, Berlijn naar. Miereveldstr. 39 Mej. M. Schiffer, Vah- winkel naar Rembrandtstr. 12 Mej. M. Leisman, Elberfeld n. Rembrandtstr. 12 A. Scbueler, Barneveld naar Hof 15 Mej. A. Fablus, den Haag n. Utr.weg 127 H. v. d. Eyke, Heerlen u. l.angestraat 39 U. Meijer, Amsterdam n. Scheltemal. 1 Mej. E. Seibel, Elberfeld n. Miere veldstr. 75 Mej. A. Mooren, Roermond naar Noordstr. 23 Mej. G. Riltershaus, Elberfeld n. Rembrandtstr. 42 Mej. II. Rittershaus, Elberfeld n. Rembrandtstr. 42 Mej. C. Löllgen, Beuel n. Heinsiusl. n Mej. C. v. d, Korput, Teteringen naar Weyerstr. 8 Mej. A. Koning, Brummen naar Huygeusl. Mej. H. Klok, Bussum n. Arnb.weg 15 Mej. M. Pot, Samoedie (Indie) naar Parallelweg. 14 W. Dirckx, Venlo n. Utr.weg 228 B. v. d. Last, Amsterdam naar Walik.st. 37 J. Vos, Laren (N.H.) u. St.-Andriesstr, 14 J. Rutten, Zaandam naar St.-Andriesstr. 20 Mej. J. Verbrugge, Amsterdam n. Muurh. 8 E. Onderstal, Wagenlngen n. Krommeslr. 2 Mej. C, Alfrink, Nijkerk n, Breestr. 69 Wed. W. van Stockum, Blaricum n. zV.-Paula). 13 L. Kwakman, Edam naar Parallelweg 12 Mej. W. van Buuren, Amsterdam n. Tuinstr, 2 J. v. Driel, Rotterdam naar v. Asch v. Wijckstr. 4 A. de Vries, Haarlem n. Snouckaertl. 10 Kinderen Rietsma, Weststellingwerf n. Woeslijgerweg 161 Mej, M. Heinemann, Elberfeld naar Fr.-Halsstr. 55 Mej. A. Heinemann, Elberfeld n. Fr.-llalsstr. 55 J. de Gooyer, Apeldoorn n. Verhoev.str. 33 Mej. B. Kamphorst, Hoogland naar Coninckstr. 411 Mej. A. Lampenscherf, Duitschland n. Rembrandtstr. 11 Mej. W. Kernkamp, Groningen n. P.-Botbl. 50 Mej. A. Willigenburg, Hoevelaken naar Langestr. 51 T. Brouwer, Oudewater naar St.-Jorisstr. 24 Mej. T. Hendriks, Ede naar Utr.weg 54 P, v. Leersum, N.-Indili naar Pr.-Mariel. 14 Mej, A. Wind, Veendam n, Stations-restaurant Mej. E. v. Dam, Kesteren n. Leusderweg 19S L. v. d. Berg, Hoogland n. Liend,- weH 54 Mej. H. Groencveld, Rotterdam n. H. v. Viand.str. 20 - Mej. R. Spelten, 2e Inf.-kaz.str. n. Langestr. 5 - Mej. P. Sleeking, Utrecht n. Hcllestr. 91 Mej. M. Burgers, Goor n. Z,-Singel Mej. M. Allaert, Rotterdam naar Leusderw. 64 Wed. F. Lieftlnk, Apeldoorn 11 v. Perseyn- str. 9 II, Bitterllng, Baarn n. Soesterw. 3 >7* B. v. Leeuwen, Hoevelaken r.aar Lageweg 12 A, Heemrood, Alphen a/d. Rijn i). Kamperb.p. 9 Mej. W. v. Jelen, Arnhem q. Sch.pcnn.str. 74 Mej. G. Ris, Wormerveer n. Soesterw. 341 G. de Bree, Woudenberg n. Soesterw. 273 C.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2