Kennisgeving. Bel dan op No. 42. tijdperken van malaise dezelfde vrouwen arbeid door dezelfde oorzaken en eveneens met dezelfde ideologische bijverschijnselen van het huidig feminisme. Een der meest droevige, vernederende en verwoestende gevolgen der huidige loonregeling Is dus juist wel deze brute dwaDg voor het beste en hoogste willen der vrouwen. Van 600 afgestudeerde Amerikaansche vrouwen In intellectueele beroepen, verklaarden 52s on- middelijk beroep en studie te zullen verlaten voor gezin en huwelijk ('t gros wenschte 4 of meer kinderen) indien dit economisch mogelijk werd gemaakt. Alle fouten in huwelijkswetgeving e.a. zijn onbeduidend bij de meest infame brute dwang tot onthouding veroorzaakt door de bespottelijk ongelijke •gelijkheid* der loonregeling. Doch zoolang de V.O.E.G. de gelegenheid wordt onthouden zooals nu in den regel deze dingen te doen doordringen bij 't gros dier ambtenaressen, en arbeidsters^ter wijl alle kwaads tegenover de V.O.E.G.- rcgeling wordt bedacht en geuit, zullen onderwijzeressen en arbeidsters in mevr. Groeneweg, Pothuis—Smit e.a. haar ware advocaten meenen te moeten zien, vooral wanneer deze als thans de groote trom roeren voor allerlei bedeeling als de z.g. MoederschapszorgZuigelingenzorg», •crèches» e.d., die moeten aantoonen, dat ook deze personen toch wel aan »De Moeder» en >Het Kind» denken. Er zou over dit onderwerp nog zoo buitengewoon veel te zeggen zijn. Omdat het gezin is de cel der gemeenschap staat dit onderwerp in het centrum van alle overige vraagstukken. Laat niet alleeu de Overheid, doch ook ieder burger, want ieder burger heeft plichten en rechten op dit terrein, wel dit bedenkenGemakkelijk is het aanhooren van redevoeringen en be- toogen en te appiaudiseeren voor mooie oraties, 't meeloopen in algemeene opinies. Doch voor alles moet betaald worden, ook in geestelijk opzicht! »De politiek be moeit zich wei met u, al doet gij het niet met de politiek!» dat geldt vooral ook hier. Men laat de V. O. E. G. zonder vol doenden steun werken voor het eerste en hoogste belang tegenover de meest luid ruchtige legcnstanders(stcrs) in ons kalme land. Van elke partij en bond hebben wij wel steeds d» beste, meest vooraanstaande leden, die 't eerst zich verplicht achten een oordeel te vormen en wat de beste daad is volgens dat oordeel te handelen. Doch het is niet de massa der leden, het zijn de weinigen. Dit moet anders worden. Vooral ook om deze radenDe V. O. E. G. kan slechts overtuigen met argumenten aan rede en zede ontleend. Doch van het ruw en bruut strijden en dringen om brood, macht en geld, waarbij om één geweigerd verlof aan één chemlnot het gehecle spoor wordt stil gelegd, heeft de V. O. E. G. geen deel. Wel is de macht der ouders grooter dan alle andere. Indien toch tegelijkertijd alle ouders hun hoogste en zwaarste taak der opvoeding en alimentatie der spes patriae neerlegden en wie heeft mee» reden van verregaand onrecht en er kommer ing dan :jdan zou met één slag aan alle z.g. argumentaties en bezwaren en propaganda voor allerlei bedeeling en vernedering een eind zijn gemaakt. Immers deze taakneer- •eggmg ware de ontzettendste débacle voor alle cultuur en welvaart, waarbij de vreeselijkste staking onbeduidende prutserij ware. Waarom dan passen de ouders deze macht, de ontzettendste der wereld, niet toe? Ja waarom is zelfs de gedachte er aan be spottelijk, ook voor al die egoïstische wel verzorgde kinderloozen, die zelf om de ge ringste kleinigheid zoo'n lulden keel op- Omdat er boven deze ontzettende macht een nog grootere staat, die dc eerste werkeloos doet blijven. Die allergrootste macht, waaraan de maatschappij met al baar zonde en slechtheid en armoede baar voortbestaan tot heden nog dankt, dat is de meestal ongedefinieerde en instinctieve liefde der ouders voor hunne kinderen. Verpleegsters, onderwijzers kunnen en zullen staken, zooals de beambten van de kindervoeding dit reeds deden. Doch alleen de gedegenereerde moeder zal eigen ondergang niet kiezen boven die van baar kind. De ouders kunnen hun armen en ellebogen niet gebruiken in den strijd om brood en macht, omdat in hun armen rust het kind! En alleen aan deze heilige onmacht is het te wijten, dat geld en invloed In loon en last wordt gebracht waar het niet hoort en onthouden aan hen, die bet behoeven. Dat men dit wel begrijpe. De oudertaak eenmaal aanvaard, kan niet worden neer gelegd. Maar de aanvaarding zelve kan men weigeren en weigert men thans reeds in de overgroote meerderheid der zelf standige burgerij, zoodat het gros der spes patriae reeds voortkomt uit de rijen der bedeelden, onvermogenden e.d, met alle ontzettende en door geen enkele publieke voorziening meer te voorkomen dégèueratie. Er is geen andere keuze dan deze: óf de uitsterving van ons volk óf de verdwijning van alle werkelijke civilisatie door staats- socialiseering van de moederschap, of de volle erkenning der rechten van het Gezin De Nederlandsche Vereenlging van Ouders en Gezinshoofden roept voor dit laatste tot medewerking op alle ouders en alle meerder jarige mannen en vrouwen, die recht en moraal stellen boven alle andere over wegingen. A. FEBERWEE, Redacteur der V. O. E. G. ie Helmersstraat 248 Amsterdam. Officieel. IBC DE GEDEPUTEERDE STATEN DER PROVINCIE UTRECHT maken bekend, dat op Maandag, den 23sten Augustus a.s., des namiddags te 1 '/2 uur, in het Pro vinciaal-Gouvernementsgebouw te Utrecht een openbare vergadering van hun College zal worden gehouden, waarin zullen worden voorgelezen hunne besluiten genomen op de door of ten behoeve van de ingeschrevenen voor de lichting 1921 JANNES BOMER, uit de gemeente UTRECHT en EMILE FRANQOIS GOVAERT. uit de ge meente AMERSFOORT, ingediende be zwaarschriften tegen de uitspraken van den Militieraad in dit gewest, waarbij hun verzoek om vrijstelling van den dienst bij de Militie wegens broederdlenst is geweigerd. Utrecht, 16 Augustus 1920. Dc Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. J. KRIJT, loco-Griffier. STADSNIEUWS. BEKENDMAKING HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter openbare kennis, dat bij bun besluit van 13 Aug. 1920, aan JOH. VAN KEULEN en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot bet oprichten van een timmerwerkplaats te drijven door 1 twee electrumotoren van 1 P.K een elee- l tromotor van 3 P.Keen van 5 P.K. en een van 7,/2 P-K in het perceel alhier gelegen aan de Bloc- mendalschcstraat 65, Kadastraal bekend Gemeente Amersfoort. Sectie E, No. 5240. dat bij hun besluit van 13 Aug. 1920, aan DE ALGEMEENE PAPIERMAATSCHAPPIJ en hare rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een fabriek voor papierbewerking te drijven door 33 electromotoreu met een ge zamenlijk vermogen van 37°/10 P.K., in het perceel alhier gelegen aan de Nijverheidsstraat No. 3, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D No. 3519. Amersfoort, 14 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris J. HAARS Jzn. (I-s). KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort breugt ter kennis, dat in de gemeente Doorn gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 16 Augustus 1920. De Burgemeester voornoemd, y. RANDWIJCK. Hebt U oen Taxi of Auto noodig? Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken, te Amersfoort, zal op Vrijdag den 20 Aug. 1920, des namiddags te 74 ure ten Raad- huize eene openbare vergadering houden. Mutaties. De bronzen gesp voor 18 jaren trouwen dienst wordt op 2 September a.s. toegekend aan den Meester-klcermaker J. van I.eijen- horst van het 5e Regiment Infanterie. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het watci was heden morgen 7 uur 66 graden Fahrenheit. Orgelbespeling St. Joriskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 21 Aug. 1920, des namid dags van 34 uur door den Heer Jan Zwart. Programma. 1. Phantasie over Psalm 33 C. de Wolf (Organist Groote Kerk Arnhem) 2. Scène PastoraleA. W. Rijp (Organist Nieuwe Kerk Amsterdam) 3. Melodie OriëntaleJac. Bonset (Organist N. Luth. Kerk Amsterdam) 4. Fantasie «Een vaste Burg» Jan Zwart (Organist Heret. Ev. Luth. Kerk Amsterdam) 5. Andanta cantabile (4e Symphone). Ch. M. Widor 6. Allegro cantabile (5e Symphonle) Ch. M. Widor 7. ToccataJ, Grizon Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopeo. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in het bezit te stellen van een programma voor 10 cent. Fruit- en Gr o en t en v ei li n g Noteering vau 18 Augustus: Meloenen 40 80 ct.appels 0 00 ct. peren s'/ï-7!/z Ct-J perziken 3—28 ct.; komkommers 1 11 ct.; roodekool 2 9 ct. groenekool3j--9i ct. ;bloemkool 64 i4Ct. wittekool 0—00 ct; (alles per stuk)andijvie f 0.00-0.00; citroenen fo.oo—0.00; (per 100 stuks), spinazie 11—17 ct.; postelein 10—12 ct.appels 818 ct.; augurken 00 ct. peren 34—27 Ct.; juttepcren 15—33 ct. pruimen 25 35 ct-l tomaten 7417 ct. pronkers 5'/26 ct.snijboonen 312 ct.: slaboontjes 10— 16 ct.dubb.boonen 6*/210 ct.; doppers 3— 14 ct.druiven 60-624 ct.; bramen 615 ct.(alles per halve K.G.) aardappelen 6 7 ct.uien 774 ct.; per K.G. sla f 1.50—3.40andijvie f 0.20 - 2.90(f) Bieten 2 43 ct.rhababer 1J - 6 ct,wortels B'/j— li ct.; alles per bos. Openbare Vergadering Actie Rijksambtenaren. De afd. Amersfoort van den Centralen Ned. Ambten. Bond hield Dinsdag j.l. In De Kroon een openbare vergadering over dc vraag welke maatregelen moeten worden genomen ter verbetering van de financiCele positie van bet rijkspersoneel». Omdat de trein waarmee de spreker moest aankomen een half uur te laat wa9 kon de vergadering pas om kwart voor negen be ginnen. De voorzitter, de heer J. Muilwijk opent, en heet alle aanwezigen welkom, in 't bij zonder 2 afgevaardigden uit Hilversum. Ilij spreekt er zijn teleurstelling over uit, dat d* opkomst zoo onvoldoende is. Het zaaltje had stampvol moeten zijnWe leven snel, zegt de voorz., wat vandaag veranderd wordt is eigenlijk morgen al niet meer goed. We hebben gezien hoe de regeering tegen over onze aktie staat. De motie-Ter Laan inzake premievrij-pensioen is verworpen. Meerdere éénheid onder het overheidsper soneel is noodzakelijk. We kunnen ons niet verecnigen met partieele herzieningen Het bezoldigingsbesluit in s'ngcheelmoet worden herzien. De christelijke regeering. zegt de voorz., meent blijkbaar, dat we ons in weelde kunnen baden. Óver de kindertoeslag spre kende, zegt hij, dat, wanneer er gesproken wordt van een «blijde gebeurtenis», daar tegenover moet voorgesteld worden, dat de geboorte van een kind door velen van het overheidspersoneel verwenscht wordt, omdat zij dat kind r ist kunnen geven datgeene wat het noodig heeft. De voorz. wijst nog op het feit, dat de C. N. A. B. reeds in Mei zich op 't standpunt plaatste, dat de nieuwe regeling niet zoo was als ze moest zijn en toen reeds een adres heeft ingezonden. Hij deelt nog mede dat het hoofdbestuur vau de C. B. P. T. T. is uitgenoodigd voor debat, maar dat er bericht is gekomen, dat dit bestuur van debat geen gebruik wil maken itcrwille van de eenhcidt De voorzitter zegt zoo vrij te zijn dit motief niet voor waarheid aan te nemen. Dan Is het woord aan den heer Waterberg, hoofdbestuurder van den C. N. A. B. Deze begint met te zeggen, dat degene die niet met den toestand van het overheids personeel op de hoogte is, wel tot de con clusie moet komen, dat het daar een-en-al ontevredenheid i9. Nauwelijks is-een regeling in werking getreden, of dadelijk neemt de aktie voor een nieuwe regeling een aanvang. Maar deze conclusie kan alleen getrokken worden door hem die niet met den toestand op de hoogte is. Bij de verschillende werk lieden-organisaties, zegt spr., gaat het zóó van de week wordt de eisch gesteld do volgende week wordt een beslissing genomen en de daaropvolgende week treedt de regeling in werking. Bij de ambtenaar gaat het echter heel andersmen begint met een programma op te maken, daarover wordt dan lang en breed gepraat en geschrevenen op 't oogenblik, dat de regeling in wciking treedt is zóóveel tijd verstreken, zijn de omstandig heden weer zóóveel anders, zijn de prijzen van levensbenoodigdheden weer zóó gestegen, dat dadelijk alweer een nieuwe regeling noodzakelijk is. Vroeger was hetzoo. Thans is het nog zoo, wel ls waar treden nu de verscbilleude regelingen spoediger in werking dan vroeger, maar daartegenover staat, dat de ekonomische omstandigheden des te sneller veranderen. De actie voor de nu geldende salarisrcgeling, die ook een leidraad is ge weest voor aktie van het gemeente-personeel en van het personeel van de Raden van Arbeid, die aktie, zegt spr., begon in het voorjaar van 1919. De C. N. A. B. was het, die, op de vraag van de salaris-commissie welke salarissen moesten worden vastgesteld, met een vérstrekkend programma voorden dag kwam. Het waren echter geen buiten sporige eiichen, die de bond stelde. Voor een belasting-kommies b.v. vroegen we f1800 per jaar met premievrij-pensioen. Niemand zal dat buitensporig vindenWat deed de regeering De salarissen van ecnige groepen van ambtenaren werden verlaagd! Het waren menscben die 1600 a 1700 gulden verdienden dat beteel'.ent, zegt spr., 800 u f850 in den tijd vóór den oorlog. Eigen aardig, dat een Christelijke regeering er toe overgaat dergelijke salarissen tc verlagen. In een meeting in het concertgebouw sprak minister De Vries woorden, die hierop neer komen wees maar trouw aan vaderland cn vorst dan zullen wij zorgen dat in jullie belang iets gedaan wordt. De beloften, in 't concertgebouw gedaan zijn geschonden. Bij deze kwestie komt echter nog veel meer kijken. Het overheidspersoneel wordt min of meer om den tuin geleid. In Augustus 1919 publiceerde de salarlscommissie haat eerste ontwerp. Zij schreef, dat de voorge stelde salarissen waren berekend op volledig premievrij persioen, d.w.z. dat Iemand die f2000 salaris heeft, dat bedrag ook ten volle krijgt, zonder aftrek vau bijdrage voor pensioen e.d. Wat gebeurde echter In die dagen, zegt spr., kregen we een bericht, dat de bijdragen voor wed.- en wec/cn pen sioen zouden worden gehandhaafd, maar dat de salarisschalen met f 100 zouden worden verhoogd. De regeering hief van alle salarissen 7 pCt. als bijdrage voor 't wed.- en weezenpensiocn. Dc regeering weet het voor te stellen, dat een en ander geschiedt uit pure liefde voor de democratische beginselen, zij reide n.l er is een staatscommissie voor de pen sioenen aan 't werk. Die commissie heeft nog geen rapport uitgebracht, de Tweede Kamer heeft nog geen beslissing genomen. Het gaat niet aan, zeids rcgcciing, om nou zoo maar een premievrij-pensioen in te voeren; dat is in strijd met de democratie! Wat was echter hot geval? De Staatscom missie voor de pensioenen stelde in meerder heid voor: volledig premievrij-pensioen. Een minderheid (natuurlijk door de regeering bewerkt,) stelde voor om voor wed.- en weczenpensioen 7 pCt. te heffen. Hier zien we dus ditde regeering wil niet op de beslissing vooruit loopen inzake premievrij- pensioen, maar intusschen handelde ze reeds bij voorbaat naar het voorstel van dc minderheid der Staatscommissie. In de verschillende stukken, die hierover zijn gewisseld, heeft de regeering, zegt spr., zich als voigt verweerd: Tegenover die 7 pCt. staat een kindertoeslag van f50 per jaar. De regeering wil hiermede uiting geven aan baar zorg en belangstelling voor de groote gezinnen. Spreker zegthet is makke lijk riemen snijden van andermans leer. Want zóó staat de zaakTegeu een ambten, die f 2000 heeft en ongehuwd is, zegt de regeering: van jou neem ik 7 pCt. 1140 af, want ik moet m'n zorg toouen voor de groote gezinnen. Is die ambtenaar gehuwd, maar heeft hij geen kinderen dan betaalt hij ook f 140. Heeft hij iin kind: idem. Heeft hij twee kinderen: idem! Heeft hij drie kinderen dan zegt de regeering: ik neem van jou f 140 af, maar ik geef je er 50 terug, uit liefde voor de groote gezinnen. Heeft hij vier kinderen dan wordt weer f 140 afgenomen, maar dan krijgt hij f too terug. En als hij rjjf kinderen heeft dan krijgt hij f 150 en moet f 140 afstaan. Dat mooie gebaar naar den kant van de groote gezinnen beteekent dus, dat een ambtenaar met een gezin van vijf kinderen in werke lijkheid een bedrag van tien gulden per jaar méér krijgt! Niemand van ons, zegt spreker, zal ont kennen, dat groote gezinnen ir.éér noodig hebben dan kleine. Maar wij zijn van mec- ning, dat de groote gezinnen van menschen in particulieren dienst ovenveel recht tot steun in de zwaardere lasten hebben als de menschen in overheidsdientt. Laat men maatregeleu nemen die alle groote gezinnen ten goede komen. Maatregelen betreffende: volkshuisvesting, belastingregeling (aftrek daar noodzakelijk levensonderhoud!). Maar voor wil onze regeeriug niet aan. Want wij lezen, dat verschillende gemeenten hun boogere aftrek niet zagen goedgekeurd, op grond van een aanschrijving, die dc

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 6