Zaterdag 21 Augustus 1920 No. 9373 70e Jaargang 3VL_ Vleeschhouwer 8q. keuneke| giro- en chequeverkeer met alle plaatsen van ons land PRIMA WIJNEN Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firina A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG. ABONNEMENT per 3 maanden fi. franco per post fi.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÊN 1—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale.-, officieele- en ontelgenings-advertentiCn per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels fi.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden in rekening gebracht. Inzending van advertentiön op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT t8 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON «g HOF 16 MEUBELEN HOF 16 Monsterkamers Papenhofstede - Ongeëvenaard groote keuze Billijke prjj/.en Buitenlandache Kroniek. Het geïsoleerde Frankrijk. In de laatste aflevering van The New Statesman vindt men een redaktioneel artikel, dat zeer openhartig het Fransch-Engelsche vraagstuk behandelt. De schrijver acht het een geluk, dat eindelijk door I'rankrijk's erkenning van generaal Wrange» een eind is gekomen aan de zinlooze officlëele frazen aangaande de »volkomen overeenstemming tusschen de geallieerden*. En hij gaat verder, bij meent, dat het maar goed zou zijn op te houden met de uitdrukking jgealllëerden* te gebruiken. »Wij zijn», schrijft hij, »nlet langer de geallieerden van Frankrijk en ItaliO. Wij hebben geen enkele formeele noch moreele verplichting om met hen samen te werken in onze buitenlandsche aange legenheden, en in werkelijkheid zullen wij ook niet met hen samenwerken uitgezonderd wanneer onze gezichtspunten en interessen gelijk zijn aan de hunne.* De New Statesman is een intellectueel radicaal tijdschrift, dat wel in het minst niet de spreekbuis der regeering is, maar dat niettemin beduidenden Invloed heeft en yaak weet te zeggeii wat er in de lucht hangt. En nu is er in het bedoelde artikel natuur lijk wel eenige doorhollerij, maar de alge- meene strekking er van is nog zoo dwaas niet. In ieder geval kan men met zekerheid een aanzienlijke achteruitgang constateeren in den barometerstand van de Fransch-Engel sche vriendschap, en in verband daarmede een onmiskenbare tevredenheid in Engeland, dat men daar nu de handen heeft vrij ge kregen inzake het Russische vraagstuk. Voor Frankrijk is de situatie ernstig, zoo dreigend dat het Anatole France in de Humanité doet uitroepen: Waar zijn onze geallieerden, waar zijn onze vrienden Want het is niet alleen de vriendschap met Enge land, die verkoelt, doch Frankrijk's stelling in Europa in het algemeen heeft in het laatste jaar groote veranderingen ondergaan. Op Italië kan niet meer worden gerekend. Het is feitelijk niet mogelijk eenig deel van de Europeesche politiek aan te wijzen, waar de interessen van de beide staten samen gaan. De nederlaag van Polen mits niet op het laatste oogenblik nog ver meden zou voor Frankrijk niet minder zijn dan een catastrophe en beteekenen dat Foch's strategische Europa plan nu reeds finaal mislukt was. En nu kan men niet ontkennen, dat de Engelschen hierbij ge toond hebben maar heel weinig begrip te hebben van het Fransche standpunt. Bij den vrede van Versailles sloeg Enge land Duitschland neer als concurrent. Het nam de Duitsche oorlogs- en handelsvloot, en het nam de Duitsche koloniën. Daarmee verschafte Brittannië zich de meest solide waarborgen, gezien van het standpunt (dat Lloyd George pas nog aldus formuleerde Ziangestraat 105 ;j AMERSFOORT »lk ben een aanhanger van den Volkenbond, maar totdat dit instituut krachtdadig werkt is het onze plicht te zorgen voor de zeker heid van Groot-Brittanniü*. Engeland hóéft voor die zekerheid ge zorgd; kan het nu Frankrijk kwalijk nemen, dat dit ook poogt zich »zekerheid« te ver schaffen? De garanties voor Frankrijk had den moeten zijn de Fransch- Engelsch- Amerikaansche Alliantie, en Polen als bond genoot in het Oosten. Maar van de alliantie kwam niets terecht, omdat Engeland niet mee wilde doen toen Amerika >n«e< zei. E11 in plaats van een poolsche grootmacht kon Europa wel eens spoedig een nieuwe sovjet-staat meer tellen. Want dat de huidige wanhoops-succcsjes der Polen het verloren prestige hunner imperialistische regeering niet meer kunnen herstellen, schijnt toch wel duidelijk. En Frankrijk heeft nog meer smartelijke verliezen. De nieuwe Staten, in Centraal- en Zuid-Europa ontstaan, waren oorspronkelijk gevormd als Fransche vazal-staten. In het bizonder gold dit van het Zuid-Slavische rijk. Maar juist hier is men bezig zich in geheel andere richting te oriëntccren dar. naar het Westen. Karakteristiek is te dien opzichte een artikel, dat dezer dagen ver scheen iu een courant te Belgrado en dat door de groote pers werd overgenomen. De schrijver, een gewezen minister, zegt o.a.«Onze weg is nu duidelijk aangegeven. Wij moeten met alle kracht de vcreeniging van Duitsch-Oostenrijk met Duitschland bevorderen. Slechts op die wijze kan het mogelijk worden dat wij, door gemeen schappelijke grenzen met Duitschland te krijgen, deel kunnen nemen aan den bond van Germanen en Slaven, die naar mijn vaste overtuiging binnen zeer korten tijd zal komen*. Commanditairs Bankvereeniging H. L. A. DULLAEBT Co. Amersfoort, Soest, Utrecht, Steenbergen, Noordbroek Stoutenburg J. Das, Sch.penn.kade 40 1 naar 'silage A, Schimmel, Krommestr. 63 naar Didam C. v. d. Berg, Zandbergen naar Soest G. Pons. Zandbergen naar Rotterdam Mej. H. I.eijenhorst, Dorrest.- st. 6 naar Haarlem Mej. A. Donker, Berkenweg 4 naar Amerika H. Heivoort, St. Louis naar Losser G. Buggraaf. v. Bemmelstr. 82 naar Wilnis Mej. D. Vis, Pr. Frederikl. 6 naar Amsterdam Mej. W. d. Mark, Utr str. 29 naar Utrecht Mej. C. Kurvink, Utr.weg 114 naar Ter Neuzen - Mej. M. Veenendaal, Arnh.- weg 22 naar AmsterdamG. Wiegerinck, M. Withoosstr. 34 naar Groningen T. van Drie, v. Marnixl. 35s naar Barneveld Mej. J. Otté, Zuidsingol 38 naar Rheden J. v. d. Hegge Zijnen, K. Bergstr. 21 naar 'e Hage Mej. M. v. Hattuin, Flier- beekstr. 10 naar Odoorn J. Derksen, Westoratr. 55 naar Eindhoven J. Altbusius, Havik 12 naar Utrecht A. Drop, A. Paul.l. 5 naar Mook en Middelaar Mej. A. Witte, Paul.l. 5 naar Mook en Middelaar Mej. H. Pouw, Hoogl.weg 18 naar Wijk bij Duurstede. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 21 Juli tot 5 Aug. 1920. G. Adams, Westsingel 19 n. Methorststr. SPECIAAL ADRES IN Lederwaren, Bonden- artikelen en g Heisbenoodigdheden m Beleefd aanbevelend. Dit is geen eenzame stem. Er zijn er vele van dezelfde soort aan te wijzen. De Fransche Centraal- en Zuid-Europeesche politiek is ineengestort. Deze zocht een tijdlang een Donau-federatic te vormen met het front tegen Duitschiaud, zij zocht pas nog een verbond van Balkanstaten tegen het Bolsjewisme. Beide plannen zijn geheel gestrand. Slechts Hongarije ls nog nauw aan Frankrijk verbonden, maar daarbij krijgt juist weer de coalitie, die gaande is tusscher Zuid-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Roe.me. en Duitsch-Oostenrijk niet alleen een anti .'ongaarsch, maar ook een anti- Fransch karakter. Over de geheele linie is het beeld dus hetzelfde. Frankrijk's internationale positie is op het oogenblik zwak. Maar daar men In Londen wenscht den Europeeschen vrede te bewaren, zal ook wel de dag komen, waarop men inziet dat een zwak en geïso leerd Frankrijk niet is in het belang van Engeland. Dat zal echter pas gebeuren wanneer Frankrijk heeft ingezien, dat het niet op eigen gelegenheid wereldpolitiekje spelen kan. BEVOLKING. Dpgaven van gevestigde personen van 1 tot 20 Juli 1920. Mej. W. v. Egdom, Langestr. 18 naar 26 G. Rooda, Langestr. 35 n.Sch.penn. str. 82 T. Zieltjes, Soesterw. 112 naar Stoovestr. 11 Mej. W. Berghuizen, v. Bemmelstr. 18 naar Stoovestr. 11 W. Anderson, Sch.penn.str. 39 n. J, v. Oldenb.l. 42 Mej. E. Koele, v. Assenraadstr. 1 n. J. v. Oldenb.l. 42 W. Peterse, Hoogeweg 49b n. Hoogeweg 58 Mej, B. v. Bekkum, Krankcl.str. 24 naar Hoogeweg 58 J. v. d. Veer, Krommestr. 46 naar Leusderw. 29 Mej. A. v. Keulen, Westerstr. 65 naar Leusderw. 29 Mr. A. v. Traa, Utr.weg 127 naar Utr.weg 92 Mej. J. Lover, Bloemend.str. 44 naar Utr.weg 92 Mej, J. Pijpers, Zuidsingel 38 naar Zuidsingel 64 R. v. d. Craats, Langestr. 1411. Monnik, pad 94 J. Hcppener, Beekenst.l. 30 naar Sch.penn.str. 40 C. Schreuder, St. An- driesstr. 8 naar Woest.weg 80 P. Bouw, St. Andriesstraat 8 naar Woest.weg 80 S. Bouw, St. Andrlesstr. 8 n. Woest.weg 80 J. Pol, Havik 10 naar Hoogl.weg 14 C. Burks, St. Andriesstr. 20 n. Eemstr, 263 J. Bekkum, Arnh.str. 22 naar A. de Arnh.p.w. 48 A. Hoen, Verhoevenstr. 76 naar Verhoev.str. 46 M. Willink, Ver hoevenstr. 76 naar Verhoev.str. 46 P. de Roos, J. v. Oldenb.l. 26 n. Vlasakkerw. 42 D. Duiverman, W. v. Mech.str. 25 naar Langestr. 121 W. Klaassen, v. Bem melstr. 113 naar Potterstr. 10 G. v. d. Brug, v. Bemmelstr, 99 n. P. Potterstr. 22 J. de Vries, G. v. Steil.w.str. 59 naar M. Withoosstr. 9 Wed. F. Boshuizen de Vrij, Utr.weg 69a naar Langestr. 45 I. Bolman, H. v. Viand.str. 15 n. Nieuweweg 5 W. Hammer, Teut 86 naar Teut 53a Mej. E. Vink, Hoogl.weg 14 n. Arnh. weg 54 Mej. P. Kool, Langestr. 18 n. K. Bergstr. 20 Wed. J. Alfrink, Isselt- scheweg 19 naar A. 't Oude Weeshuis 17' M. Mannée, Kamp 27 n. LavendelBtr. 8 Wed. H. Florijn, Krommestr. 60 naar Miereveldstr. 52 G. Buitenhuis, A. de Arnh.p.w. 181 naar Soesterw. 341 R, v. d. Velde, Stationsstr. 26" naar Sch.penn.str. 74 A. Witzel, Aldeg.str. .,9 n. Vulkestr. 30 D. Verniers, Muurh. 8 n. Leusderw. 15 G. Veeuendaal, Aldeg.str. 23 naar Berg en Dalstr. 9 C. Christ, Hoogstr. 14 n. Xoordstr. 27 L. Wassenburg, Monnik, pad 35 naar Woest.weg 1611 R. van Beek, Sch.penn.str. 37 naar Soesterw. 19 Mej. G. v. Doornik, Miereveldstr. 23 naar Teut 35 A. v. Wageningen, Bissck.weg 133 naar Arnh.str. 28 C. Hasselman, Langestr. 10 naar Utr.weg 86 B. v. Berghem, Soesterw, 19 n. Parallelweg 22 J. Gouw, Aldeg.str. 44 naar Aldeg.str. 58 G. Gouw, Aldeg.str. 44 n. Aldeg.str. 58 W. Vis, Bergstr. 23 n. P. Bothl. 52 B. Wcllerd, St. Anuastr. 20 n. Bloemend, str. 456 B. v. Woerde, KI. Spul 28 n. Leusderw. 60 Mej. G. Goos, Z. Singel 5 n. Gr. Koppel 4 W. Rijn, St. Jorisstr. 14 naar Hellestr. 20 Wed. A. v. Norden, St. Jorisstr. 14 naar Hellestr, 20 J. Seine, Miereveldstr. 52 r.aar Dorrest.st, 49 A, Maas, Mooierstr. 10 naar Gr. Haag 9 Mej. P. Jansen, Weistr. 6 naar Gr. Haag 9 Mej. G. v. d. Hoek, Stoovestr. 16 naar Bocht v. Guinea 25s Mej. E. v. d. Hoek, Stoovestr. 16 naar Bocht v. Guinea 25s M. Lambrechts, Hellestr. 34 n. Walik.st. 42 STADSNIEUWS. KOSTELOOZE INENTING, Burgemeester en Wethouders van Amers foort, brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat op Woensdag den 25 Aug. a.s., des namiddags ten drie ure in het voormalig Werkhuis aan de West singel alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertoonen van een geboortebewijs of trouwboekje gewenscht is, Amersfoort, 18 Augustus 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeestei v. RANDW1JCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn. (l.-s.) vanaf f (.35 per flesch J. VAN HAMERSVELU JR. VRAAGT PRIJSCOURANT

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1