REPARATIES POIIE Mutatia». De ie Luitenant van Zijp en Jhr. van Spengler van het te Regiment Huzaren worden i October a.s. gedetacheerd bij de Rijachool. Openlucht meeting. De Sociaal Democratische Vrouwenclub en S. D. A. P., afd. Amersfoort, hebben een Opculnchtmeeting georganiseerd op Zondag 22 Augustus a.s., des namiddags 3 uur, op het terrein aan den Leusderwcg, naast »Het Treekerbergje Als sprekers treden op: F. W. N. Hugen- holtz, (Utrecht) Lid der Tweede Kamer en Hendrlen Lodder, eenig vrouwelijk raads lid van Baarn. Medewerking verleenen de arb. zangvereeniging »De Stem des Volkse en de arb. muzlekvereeniging »H.J. Hege- raate. Vooraf wordt een optocht gehouden, om half drie, vanaf de Varkensmarkt naar het terrein, voorafgegaan door muziek van de arb. muzlekvereeniging »H. J. Hegeraate. »Ne p t un use. Het bestuur der Zwemclub «Neptunus» ontving alsnog een groote zilveren medaille van het Sporthuls Bokking die bestemd werd voor den oudsten deelnemer aan den i K. M. wedstrijd. Het blijkt, dat er groote animo voor dezen zwemtocht door de stad is, daar zelfs de oudste leden van >Neptunus< zich als deelnemers hebben laten Inschrijven. Zelfs een 63-jarig lid hoopt de 1000 meter mede te zwemmen. Een beschamend voor beeld voor vele jongeren. Van den Burgemeester werd reeds ver gunning verkregen tot het houden van dezen wedstrijd. Dammen. Naar aanleiding van de goed in den smaak gevallen Dam-Slmultaao Seances zal de Heer A, Brandon nog een Seance geven op Woensdagavond 25 Augustus te 7 uur in het Militaire Tehuis Kortegracht alhier. Liefhebbers van dammen kunnen zich laten inschrijven voor Dinsdag 24 Aug. Niet mede-spelende belanghebbenden worden be leefd verzocht om stilte, daar dit werk van den slmultaan-spcler heel wat inspanning v"g»-j AAN STOOMMACHINES, BENZINE-, 1) EN ANDERE MOTOREN SNELLE AFLEVERING Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 62 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zwemschool werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan Cornelis Arnold, Michael Levy en Sion Blokland. Zondagsrust. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D, H. G. Ittmann, Langestr. 9, Tel. 164. Welke tevens die is waar gedurende de komende week 's avonds na 8 uur en 's nachts de recepten worden klaargemaakt. Koninginnedag. Het Bestuur der Oranje-Vereeniging alhier deelt ons mede, dat ter gelegenheid van den 4oen Verjaardag van H. M. de Koningin op ji Augustus a.s., de navolgenden feestelijk heden zijn vastgesteld 's voormiddags om 7 uur en 7 '/j uur Militaire reveille, 's voormiddags om 8 '/3 uur Koraal uit voering op het terras van de Sociëteit Amicitia, daarna een mirliton marsch uitgevoerd duor een tweehonderdtal kinderen en begeleid door het muziekcorps van het te Regt. Huzaren, kapelmaester de Heer W. H. Scholtens. 's Namiddags op het feestterrein aan den Bisschopswcg verschillende wedstrijden ais: ietsrijden met hindernissen voor jongens en meisjes boven den leeftijd van 16 jaar. Hardloopen met en zonder hindernissen voor jongens boven den leeftijd van 18 jaar. Kaatswedstijd. Estafetteloop. Dit een en ander afgewisseld door verschil lende attracties alshondendressuur, kunst- wielrijden, optreden van acrobaten, en ver tooning van de Oud-Hollandsche poppenkast, alles opgeluisterd door de muziek van het ie Regt. Huzaren, kapelmeester dc Heer W. H. Scholtens. Avonds concert van het muziekcorps van het 5e Regt. Infanterie, kapelmeester de Heer G. Bikkers. Tot slot schitterend vuurwerk. In de dezer dagen verschijnende Oranje- - VLAS AKKER WEG 52" TELEFOON 169 beklaagde, de koffiehuishouder, werd het gevonden biljet bewaard, maar de baas gaf van zijn eigen geld aan ieder van de meisjes f 40, op voorwaarde dat zij over het ge vonden bankbiljet hun mond zouden houden, verklaarden de meisjes. Later is de politie er achter gekomen één schijnt de zaak verraden te hehben en toen deponeerde de koifiehuishouder, tenminste volgens zijn eigen bewering, het zelfde gevonden bankbiljet bij het politie bureau. Proces-verbaal werd er intusschen van opgemaakt. Als getuige werd o.a. de militair gehoord, die nog opmerkte, dat hij eenige dagen nadat hij het bankbiljet vermistte, nog in het voorbijloopen aan de buffetjuffrouw had gevraagd, of die bewuste honderd gulden soms door haar gevonden waren, waarop hij ten antwoord kreeg dat dit niet het geval was. De buffetjuffrouw: Als hij stil was blijven staan, dan had ik bet hem gezegd, maar hij liep meteen weer door.» Toen begon het uitzoeken: of het Inge leverde bankbiljet hetzelfde was, dat de sergeant verloren had. Beklaagde verzekerde pertinet van ja; de President geloofde het niet. Het bankbiljet werd nu eveneens op oude plooien in achten gevouwen, ja, dat ging. Maar toen de jnffrouw het biljet vond, lag het plat op den vloer en nu wipte het eindje op. De militair moest zijn porte- monnaie. waarin het geld gezeten had, te voorschijn halen en daarin de f 100 steken. Het biljet schoof nu gemakkelijk in de beurs en stak er een eindje boven uit, wat, zoo verklaarde getuige, de vorige maal, vóórdat hij zijn f too verloor, niet het geval was. «Begrijpelijk», zei mej. mr. E.C.Simons, verdedigster van beklaagde, «want de vorige maal zat in de beurs ongeveer f600 en nu is zij leegzij had teen dus een heel anderen vorm.» De Officier van Justitie achtte ten slotte het ten laste gelegde wederrechtelijke toe- eigening bewezen en vroeg voor den koffie huishouder een gevangenisstraf voor den tijd van 1 maand. Mej. mr. Simons kwam tot de conclusie, dat de dagvaarding van beklaagde niet deugt. Er wordt hierin aan hem ten laste gelegd wederrechtelijke toetigening. Indien dit waar is, dan moet de Officier bewijzen, dat het bedoelde biljet wederrechtelijk is toe- gcöigend. Beklaagde houdt vol, dat het door hem later bij de politie gedeponeerde bank biljet hetzelfde is, dat de buffetjuffrouw ge vonden heeft. Er valt nu niet te bewijzen, dat dit ingeleverde biljet niet hetzelfde is, want er is geen nummer of herkennings- teeken van het verloren bankbiljet bekend. Geen enkele wet is er, die gebiedt, dat iets wat in eigen huis gevonden wordt, aan de politie moet worden afgegeven; het is misschien verstandiger het wel te doen, maar er is geen enkale bepaling. Als er sprake zou zijn van wederrechtelijke toeeigening, dan zou in de eerste plaats als beklaagde moeten verschijnen de buffetjuffrouw, die het biljet gevonden heeft en ten slotte nog tegenover den militair zegt, dat zij van die f too niets afweet. Hoogstens kan aan be klaagde ten laste gelegd worden het mis drijf van heling, maar zeker niet van ver duistering. Pleitster wilde niet eens clementie vragen, omdat zij op deze gronden met de grootste overtuiging op vrijspraak moet aandringen. De volgende beklaagde was de huis houdster van den koffiehuishouder, die f40 had aangenomen en dus terecht stond wegens heling. Zij had voor dit geld een nieuw japonnetje en een cadeautje voor haar patroon, die jarig was, gekocht. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en vroeg f50 boete subs. 50 dagen. Mej. mr. Simor.s, die ook in deze zaak als verdedigster optrad, achtte ook hier de dagvaarding onjuist, omdat gebleken is dat bij beklaagde nooit den opzet heeft bestaan gelden aan te namen, waarvan zij wist, dat zij van misdrijf afkomstig waren. Beklaagde is bereid die f40 aan den sergeant terug te geven. Pieitster vroeg vrijspraak; indien de rechtbank deze echter niet wil geven, dan verzocht zij om clementie, daar de tamelijk geringe inkomsten van beklaagde het be talen van zulk een hooge som niet toelaten. Als laatste beschuldigde in deze zaak verscheen in de beklaagdenbank de buffet juffrouw, tbans dienstbode te Utrecht. Zij had de f40 reeds aan den militair terug gegeven. De Officier van Justitie vroeg voor haar een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Uitspraak in deze zaak op 26 Augustus. Uit het politie-rapport. Bekeurd wegens openbare dronken schap zekere C. H. D., van hier. Overgenomen van de Amsterdamsche politie een minderjarige, bestemd voor de Glindhorst. Nachtverblijf verleend aan 2 personen. Bekeurd wegens rijden met niet ver licht rijwiel S., Langestraat. Wegens het hebben van een opslag plaats van beenderen, zonder de daartoe vereiichte toestemming te hebben, A. de L., alhier. Terzake het standplaats nemen met een ijskar op het stationsplein, A. J., alhier. Wegens verontreiniging van den open baren weg H. B.. van hier. Wegens het rijden met een niet verlicht rijwiel G. K. en jongejuffrouw J. W., beiden van hier. Wegens openbare dronkenschap werd een man in arrest gesteld. Ook zekere Fr. P., uit Breda, die te diep in het glaasje gekeken had, werd tijde lijk opgeborgen. Toen bleek, dat hij nog 10 dagen te goad had, weshalve hij naar Utrecht is overgebracht. Wegens het rijden met niet verlicht rijwiel, v. d. H., van hier. Boeken, Tijdschriften, enz. Tijdschrift der Maatschappij van Nij verheid, De Augustus aflevering bevat het slot van het officieel verslag der 143ste jaarlijksche algemeene vergadering en een reeks van echo's aan die vergadering gewijd. De heer E. A. V. schrijft over een nieuw systeem van arbeidsvertegenwoordiging, naar aanleiding van het boek van den Amerikaan John I.eitch getiteld: «Man to man», en de heer J. de Kuyser over brandstofbezuiniging. Verder vermelden wij nog een artikel over «wenkenbussen» waarin de nadruk wordt gelegd op de oorzaken van de mislukking der goed bedoelde proeven. Het blijkt uit dit artikel dat het toepassen van het stelsel niet zoo eenvoudig is als het lijkt en dat het geringe succes, waarover sommige fabri kanten zich beklagen, meer ligt aan de on voldoende voorbereiding dan aan het stelsel zelf. «Want het beginsel, dat aan het stelsel ten grondslag ligt, is kern gezond.» Kunst en Wetenschap. Grootheden. Kent gij De Smeden, lezer? Ach, natuurlijk kent gij hen. Natuurlijk hebt gij reeds in stille be wondering voor hun werk gestaan en u afgevraagd wie de Makers van dit Werk zouden zijn. Wie, en Wat. Gij waart, be grijpelijkerwijs, nieuwsgierig de essen- tleele eigenschap van den leek en er was niemand om aan uw vragen te voldoen. Niemand? Is het niet mijn taak, mijn lust. Grootheden te beschrijver! Zoo hierLuister slechts. De legger van >dc eerste Balklaag van het Genootschap *De Smeden(zoo heeten de statuten der Vereeniging) was Karei Schmidt en deze woont 't spreekt van zelf in Blaricum. En ja, zijn we hier niet up to date in het Gooi or.ze goede burger vader maakte 't hem mogelijk dit aan den «Smedenweg» te doen. Hier zijn méérdere straten naar levende Kunstenaren benoemd Ofschoon, niet alle «Smeden» behoeven Kunstenaars, véél minder Schilders te zijnl «Werkend lid kan ieder worden, die eenigen tak van Wetenschap, Philosophie, Kunst of Kunstnijverheid beoefent; lid, ieder die met het doel van 't Genootschap Instemt en zich aan de voorwaarden van 't lidmaat schap onderwerpt» staat in de Statuten en «Tot het Genootschap kan toetreden ieder, die wenscht mede te werken aan de be vordering van Synthetische levenskennis». Dit genootschap is e. n nieuw Gildewezen op de meest brcede en natuurlijke basis. De organisatie is bet wetk van Karei Schmidt, die, zelf schilder, na onverdroten zoeken cn arbeiden meer dan driehonderd begaafde idealisten, in zijn Gilde wist te vereenigen. Zijn eigen nieuw atelier is ge bouwd op een uitgestrekt domein, dat be stemd is tot bebouwing met werkplaatsen voor Kunstnijveren en tot verzamelplaats aller «Smeden». Karei Schmidt ziet in Schilderkunst het vastleggen van het gebaar; hij legt het zijne vast in groote gaaf geschilderde, har monisch getinte doeken, waaruit diepe eer bied voor de Synthese en een groote emotie om de kleur als product van licht en duisternis, éérste scheppingsdaad, spreekt. Aan die kleurenchaos outwroet zich, als 't ware, vorm en, héél vaag, lijn en zoo ont staan mystieke, soms symbolische schilderijen, in tegenstelling met de schoolsche opvatting uit de kleuren gegroeid; geen gekleurde teekeningen; geen natuurgetrouwe, in een platvlak gebrachte weergave van het uiterlijk der dingen maar een natuurlijk uit eigen gebaar gesproten weergave van diepste persoonlijkheid. En deze innerlijke per soonlijkheid aller «Smeden» is de éene, éónig werkelijke persoonlijkheid waarvan alles en ieder doortrokken is, de oorsprong aller dingen (en wezens). Heerlijk kau hij betoogen hoe iedereen zijn individualisme, dat hem van het groote leven afsluit moet breken om voor dat Eéne, wat alles moet doordringen, open te gaan en daardoor in staat te worden, dit weer van binnen uit Centrale Bakkerij. Door de Amersf. Bakkerspatroons werd een vergadering gehouden, geleld door vooreltter van Zallngen, waar de commissie, belast met een onderzoek naar de wensche- lijkheid en mogelijkheid eener S(amen) Werkende) B(akkerij), haar rapport uit bracht. De commissieleden Koning, v, Gelder, v. Ommeren en van Ooik hebben verschil lende S. W. B. bezocht, o.a. te Zutphen, waar reeds zeven jaar een S. W. B. met succes gedreven werd en een tweede S.W.B. In voorbereiding is. In Zwolle is een omvangrijker bedrijf met 25 deelnemers. Ook hier ia men tevreden over de resultaten. Inlichtingen uit Tilburg en Assen versterkten dc commissie in de overtulging.dat samenwerking wenschelijk is, Zoo kwam de commissie tot de conclusie, dat eene S. W. B. mits gevestigd op een gezonde ficancieele basis, bij zorgvuldig beheer, bekwame bedrijfsleiding en inten sieve» arbeid niet anders dan bevredigende resultaten kan afwerpen. Nadat nog ver schillende vragen gesteld en beantwoord waren, gaven zich 20 leden op. (Eemb.) Paardenmarkt Amersfoort. 20 Augustus 1920. Aanvoer 373 stuks, waaronder circa 30 veulens, 60 hitten en 260 paarden. Luxe paarden f800 f1200. Werkpaarden f450 f 700. Veulensf200 f 350. Hittenf 200 f 450. Slacktpaarden f 200 f 350. Handel tamelijk. Fruit- en Groentenveillng Noteering van 20 Augustus: Meloenen 37'/j_90 ct.appels 21/2—5 ct.peren 1 12 ct.: perziken 8—28 ct.; roodekool s'/a—'o ct-: groenekool jJ— 9 ct.wittekool 3—8 ct; bloemkool 13—20 ct.; komkommers 49 ct.(alles per stuk); augurken 1530 ct.postelein 5—7 ct.; appels 24—14 ct.; peren 9—23 ct.; pruimen 14 33 ct-pronkers 4'/j—6 ct.snijboonen 44—14 ct,; dubb.boonen 6*/a 11 ct.sla- boonen 6—13 ct.tomaten 3419 ct. bramen 1518 ct.druiven 60 ct.(alles per halve K.G.); wortels3 10bieten 2-5; rhabarber 5 ct. per bos uien 7—9 ct.aard appelen 5—ro ct.per K.G. sla f j.50— f2.40; andijvie f 1.60—2.20 per 100 stuks. Predikbeurten. Op Zondag 22 Augustus dienst in de Doops gezinds Kerk (Biankenheimstraat), te ver vullen door Ds. P. Glasz, van Utrecht. Aan vang te half elf. Vaan uitgave van de Firma de Wed. W. v. Wijngen, zal men het gespecificeerde pro gramma der feestelijkheden vindenhet be doelde blad zal a 10 ct. voor een ieder verkrijgbaar worden gesteld. De bewijzen van toegang tot alle feeste lijkheden op het feestterrein zullen reeds dezer dagen bij verschillende winkeliers alhier verkrijgbaar worden gesteld. Het Bestuur vestigt er nog de aandacht op, dat zij die deel wenschen te nemen aan de hierboven genoemde wedstrijden, zich alsnog kunnen aanmelden bij de Heeren D. Meester, Kampstr.D. v. Schooneveld.J. v. Dieststr.T. C. V. Ter Maat, Hof en W. M. Vink, St. Andriesstraat. Er wordt op fiitiks deelname gerekend. De kaatswed strijden en estafetteloop zijn uitsluitend korps- wedstrijden. Teil slotte doet het Bestuur een beroep op alle inwoners dezer stad, otn de stad een zooveel mogelijk feestelijk aanzien te geven door het uitsteken der vlaggen en versiering der winkeletalages. Van een gevonden bankbiljet. Wij otitleencn aan het Utrechtsch Dag blad van Donderdag het volgende Alles bij elkaar genomen, heeft de vol gende geschiedenis vanmorgen ruim een uur in beslag genomen van den toch al kost baren tyd van een zomer-terechtzitting. Het ging om f 100. Die f 100 waren door een militair in een koffiehuis te Amersfoort verloren, en die nonchanlance was de oor zaak geweest, dat hedenmorgen een drietal personen de beklaagdenbank instapten. Het waren een 56-jarige koffiehuishouder, zijn 32-jarige huishoudster en zijn 25-jarige, vroeger bij hem in dienst geweest zijnde buffetjuffrouw, Aan bet eind van Januari was er een sergeant in het koffiehuis gekomen, die voor bet voldoen van dienst-rekeningen ongeveer f600 bij rich had. De militair was zoo onvoorzichtig om een bankbiijst van f too, dat hij in achten gevouwen in zijn porte- monnaie bewaarde, tc laten vallen. De buffet juffrouw was bet die den volgenden morgen het biljet vond. Het lag plat op den grond, zoodat de vouwen er scherp in zaten. Zij bracht het geld aan haar patroon en er werd besloten het bankbiljet in bezit te houden, tenzij de eigenaar mocht terugkeeren. De koffiehuishouder vouwde het biljet nu anders op in vieren borg het in zijn portefeuille en het geheel ging in een ijzer geldkistje. Kort daarop, toen er nog niemand was geweest om het geld als zijn bezit op te eischen. werd het geld verdeeld. Of eigenlijk, volgens varklaring van den eersten

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2