stemming zijn met hetgeen de gemeente kan betalen. Spr. wijst nog op het ontwerp-Zondags- wet en konstateert, dat hierbij de dictatuur van een minderheid, een kleine groep anti revolutionairen. wordt uitgeoefend over het geheele Nederlandsche volk. We moeten om daar met alle kracht tegen verzetten Spr. wekt ten slotte op, de organisaties zoo sterk mogelijk te maken. De heerlijke strijd voor het socialisme moeten wij met alle kracht voeren jsist vooral in deze tijden van reaktie. (Luid applaus). Nadat de muziek- en zangvereenigingen nog wat afwisseling hebben gebracht is het woord aan mej. Hendricn Lodder, lid van den raad van Baarn. Spreekster begint met te zeggen, dat zij zich in hoofdzaak tot de vrouwen zal richten. De vrouwen zijn zich nog zoo weinig bewust van onzen strijd. Hoe dikwijls zeggen ze niet wanneer de man naar een vergadering van zijn organi satie moet, »moet je nou al wéér weg Voor de vrouwen is de levensmiddelen- ellende, vooral tijdens den oorlog, wel een aanleiding geweest om zich eens wat meer bezig te houden met hetgeen in 't parlement en in de gemeenteraden gebeurt. Ze vroegen zich slechts af: krijgen we toeslag op dit of dat, krijgen we hier of daar wat méér van en ze vroegenwie stellen dat vast, wie maken dat uit? Daardoor Is er thans een kleine kern van vrouwen gekomen, die zich bewust is waar 't om gaat. De vrouwen gaan er eens met hun man over praten, hoe lang de uitsluiting of de staking wel zouden duren. Hoeveel loon ze meer zouden krijgen. Of de regeering er niets aan kan doen, enz. Neen, we weten wel, zegt spr., dat de regeering er niets aan zal doen, want het is een regeering van de patroons, De vergissing* van Troelstra, zegt spr., heeft ontzaggelijk veel te weeg gebracht. Ze heeft ons ook gebracht het vrouwen- kiesrecht. Wij zijn niet als de burgerlijke kiesrechtvrouwen, die 't vroegen om gelijk te staan met den man. Neen, wij vroegen het om er de zaak van onze klasse mee te dienen. Zijn we er erg blij mee Er is wel een beetje vrees in onze kringen. En Ruys heeft heel goed geweten, zegt spreekster, dat het vrouwenkiesrecht een bolwerkje zal opwerpen, waarachter hij zich kan verschuilen. Eerst is van den kant der rechterzijde gezesd: het vrouwenkiesrecht is uit den booze; je vrouw mag zich niet met politiek bemocieD, ze moet in het gezin blijven enz. Jmaar nu het er is, zeggen die zelfde menschen ge bruikt het kiesrecht voor ons, voor de rechter zijde! Dat is niet kensekwent. Ze hadden nu ook moeten zeggenvrouwen gebruikt het niet, want 't is uit den booze. Spreekster wil nu aan de mannen een standje geven. Hoe dikwijls zeggeu zij niet tegen hun vrouwen, als deze huu vragen wat er in een vergadering besloten of be sproken Isoch, mensch daar heb jij toch geen verstand van. Dat mogen de manneu niet zeggen. Integendeel. Zij moeten zorgen, dat die vrouwen er dan wel >verstand van* krijgen, opdat zij staks hun kiesrecht goed kuncen gebruiken. Het is goed, zegt spr., dat de vrouwen thaus gelegenheid krijgen om in de openbare lichamen zitting te nemen. Er zijn talrijke onderwerpen, die zooveel beter door de vrouwen kunuen worden be handeld dan door de mannen. Spr. wijst op moederschapszorg. Zij schildert de treurige omstandigheden waaronder, vooral in de groote steden, de vrouwen hun kinderen ter wereld moeten brengen. Op een ver gadering in Baarn, waar gesproken werd over moederschapszorg zelde een mevrouw, dat zij het dwaasheid vond, dat een arbeiders vrouw 6 weken voor de bevalling rust kreeg. Zij kreeg het ook niet, zei ze. Spr. wil dat wel gelooven, wat zegt ze, die mevrouwen hebben altijd rust! Spr. is zelf dienstbode geweest en weet uit eigen aan schouwing met hoeveel zorgen de vrouwen uit die kringen omringd worden al maanden en maanden voordat het kindje komen uioet. Als wij onze kinderen, zegt spr., maar net zoo kunnen grootbrengen dat ze op hun lüe jaar in 't leger kunnen dienst nemen, dan Is 't goed in de oogen der bourgeoisie, Maar daar bedanken wij voor! wij willen onze kinderen ook een goede opvoeding geven en beter onderwijs laten genieten. De kinderen moeten kunnen studeeren al naar hun begaafdheid en niet naar de draag kracht van vaders portemonnale. Spreekster behandelt een aantal punten die de vrouwen op hun waschlijsije hebben staan. Daaronder is vooral de levensmiddclenvoorziening. De regeering moet ingrijpen in de particu liere winstjacht, waarvan de arbeiders de dupe worden. Maar dit doet de regeering niet. Ze spreekt maar van bezuiniging en be sparing En ze zegt dat tegen de arbeiders, die heusch niet zooveel to bezuinigen en te besparen hebben. Spr. noemt nog de gem. waschinrichting. De wasch moet het huls uit I Dit is een weg om ook de vrouweu een kortere arbeidsdag te geven. Zij hebbsn nog geen 8-uren dag, 2egt spr. Spr. vertelt nog hoe in Baarn f 1000 is uitgegeven voor vuurwerk op de verjaardag van de Koningin-moeder. In tijd van 20 minuten was de 1000 gulden de lucht In geblazen. Maar toen we in den raad vroegen om een onderwijzer voor fransche lessen f 100 per jaar meer te geven, toen kregen we ten antwoord dat zuinigheid betracht moest worden I Maar wel kan f 1000 aan vuurwerk uitgegeven worden. Ook op 't gebied van de volksgezond heid, verzorging van zieken en zwakken moeten wij, vrouwen, werkzaam zijn, we moeten in de openbare lichamen aandringen op het stichten van meer ziekenhuizen, opdat ds zieke niet behoeft te liggen in een klein vertrekje, waar dikwijls ook nog de kinderen moeten spelen, als 't slecht Verder wijst spreekster op den strijd tegen de tuberculose. De Overheid maakt zich daar nog niet zoo bezorgd over. En toch is het van 't hoogste belang, want één lijder in een gezin kan het geheele gezin besmetten. Er moeten voorts vakantie-kolonies worden gesticht. Nu zijn de bosschen en de duinen nog maar voor de weinigen die geld hebben. Alle kinderen, die er behoefte aan hebben (spr. denkt hier vooral aan de kinderen in de groote steden) en die het voor hun gezondheid noodig hebben, moeten van bosch- en zeelucht kunnen genieten, 'k Weet we', zegt spr., er wordt gezegd: dat is o erdreven. Maar ik vraaghoeveel kinderen zijn ondergegaan door slechte verzorging? Wij vrouwen, zegt spreekster, kunnen zooveel goeds deen met ons stembiljet, In dien wij 't weten te gebruiken. De socialis tische vrouwen moeten alles in 't werk stellen om de zaak van de arbeidersklasse toi haar einddoel, het Socialisme, te brengen Wij kunnen niet met hel en verdoemenis dreigen, zegt spr., wij moeten zeggen, kijk eens wie er voor je belangen op komt, Laatje maar niet bang maken door pastoor en domine met allerlei helsche straffen. We moeten trachten ons het leven hier op aarde zoo mcnsc/r,vaardig mogelijk te maken. Spreekster deukt aan het boek van Vadertje Langbeen*, waar een dochter die studeert aan haar pleegvader schrijft: »'k heb nu een hemel op aarde'k zal na dien tijd wel de hèl krijgen*. Vrouwen, let wel op, hoe de pastoor en domine tweedracht in 't gezin trachten te zaaien op de meest ergerlijke manier. Leest eens hoe de vrouwen van de modern- georganiseerde arbeiders overal door de geestelijkheid worden bewerkt. Helpt den man in zijn strijd 1 Steunt bem, wanneer hij in moeilijke dagen is. Zijn strijd om meer loon is toch zeker ook uvi strijd, want het komt ten goede aan het gezin. Ga er op uit. Eu als je bij de groentekar staat, spreek dan tot de vrouwen die er om heen slaan als zij klagen over de dure levensmiddelen. Verzuim nooit propaganda te maken voor onze zaak, voor het Socia lisme We moeten zooveel propaganda maken als we maar kunnen. Spr. eischt voor de arbeiders op het recht om te leven. Niet alleen om te eten, maar ook om te genieten van kunst, van muziek en al het mooie en schoone wat er op de wereld is, Wij hebben allen als menschen recht op 'n stukje mooi leven, zegt spr. Vrouwen helpt mee, dat te bereiken. Help mee de organisaties te versterken. Tracht onze pers goed te lezen. En vraagt aan uw man om daarbij behulp-zaam te zijn als gij 't niet dadelijk begrijpen kuntSpr. eindigt haar laid toegejuichte rede met een forsche opwekking tot intensieve propaganda. Nadat daarna de muziek en de zang weer 'n paar mooie nummers hebben gegeven, neemt de voorzitster nog het woord om Iets te zeggen over de belastingen. Zij wijst er op, dat men niet moet gelooven de praatjes, dat de hooge belasting-biljetten die bij de arbei ders bezorgd zijn, het gevolg zijn van de socialistische politiek. Zeker, zegt de voor zitster, wij eischen maatregelen die duur zijn, maar ze zijn in 't belang van onze klasse. Maar wij eischen daarbij, dat het geld wordt gehaald van degenen die 't hebben en niet van de menschen die van hun lage loonen nauwelijks kunnen bestaan. De soc. dem. verzetten zich tegen die belastingpolitiek, die de lasten op de zwakke schouders legt. Spr. kan hier thans niet diep op ingaan, maar zegt nog eens nadrukkelijk dat het bedrog is, wanneer wordt gezegd, dat wij de schuld zijn van die hooge belasting. Spr. sluit de vergadering ondsr dankzegging aan allen die tot het slagen er van hebben mee gewerkt. Om ruim half zes ging de menigte onder de toonen der muziek naar huis. Het was ondanks de regen een geslaagde dag geworden voor d> Vrouwenclub en de S. D. A. P. Bad- en Zweminrichting. De temperatuur van het water was heden morgen 7 uur 59 graden Fahrenheit. In de Amersfoortsche Zwemschool werd het diploma als geoefend zwemmer uitge reikt aan Jhr. C. Abraham v. d. Poll.Jkvr. Cornelia A. v. d. Poll en mej. G. Vorhaaff. Concert. Amersfoortsche muzlekvereeniging opge- opgericht 10 Maart 1889 directeur de heer I. de Goeij, Dinsdag 24 Aug. in het Plantsoen, Programma 1 Marsch Auf nach Vösslau H. J. Schneider 1 Ouverture '1 Elue du Village G. F. de Pauw 3 Wals La Veuve Joyeuse Franz Lobar 4 Fantasie La Flute Enchantée Mozart Fame 5 Ouverture Poète et Paysan par Suppé 6 Wals a Toi de C. Waldteufel J. Bouchel 7 Potpourl Berlin Wackelt C. Morena 8 Marsch Finale Aanvang 8 uur. Rijkspostspaarbank. Opgave betrsffende het postkantoor Amers foort en zijne hulpkantoren. Over de maand Juli 1920. Op spaarbankboekjes, hier uitgegeven, werd, in den loop der maand ingelegd f 79-723-79è En terugbetaald. 71.722.57 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 8.001.22 Hieronder 6 formulieren ad fl in spaarbaukzegels van 5 cent en 50 formulieren ad fl in spaarbankzegels van 1 oent (Sehoolsparen). Het aantal alhier nieuw uitgegeven, spaarbankboek jes bedroeg 71 Door tusscheukomst der alhier gevestigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 3,100.— En afgeschreven Derhalve meer in- dan afgeschrevenf 3.100.— Fruit- en Gr o e n t e n v ei II n g Noteering van 23 Augustus: Meloenen 24-75 ct-appels 3 '/2 5 ct.peren 56 l/a ct> jutteperen 32 et.Beuré de Merode 6119 ct.; Calabaspeer 16 ct. Souvenir du Congres 2 2 ct.perziken 6 21 ct roodekool 6 8 ct.; groenekool 3—6 ct.wittekool 46 ct; bloemkool 826 ct.komkommers 1—9 ct.(alles perstuk); Sla 2.10—2.80; andijvie 1,60—2.80 p, 100 Postelein 9 ct.; spinasie xo ct.; appels 3l16 ct.; peren 5—28 ct.; pruimen 12 424 ct.pronkers 5—6 ct.snijboonen 5—10 ct.slaboonen 7 15 ct.wagenaars 3—5 ct.; dubb.boonen 2—11 ct.bramen 18 ct. druiven I 52*/o55 ct.II 33—34 ct.; tomaten 1718 ct.stoofperen 3 'ƒ2— 10 ct; (alles per halve K.G.) Aardappelen 4—8^2 ct.uien 8 ct. per K.G. wortels 3 10ct.; bieten 2—5per bos. Kaasmarkt. Aangevoerd werden op 23 Aug. 1920, 33 wagens, bevattende 7400 K.G. kaas. Prijzen f74.tot f81.— per 50 K.G. Handel vlug. Uit het politie-rapport. Bekeurd wegens het verkoopen van sigaretten aan jongens beneden 16 jaar, M. P., marktkoopman, gedomicilieerd te Am sterdam. Door een bewoner van het St. Jans Kerkhof wordt aangifte gedaan, dat de be stuurder van de auto L 4249 het achterwiel van zijn rijwiel in elkaar heeft gereden. Wordt onderzocht. Nachtverblijf verleend aan: W. F., Zutphen; J. B., Amsterdam; Chr. W., dito; Y. II., Rotterdam; H. E., dito; A, B., Apel- Door de politie uit Apeldoorn is aan gebracht zekere H. V., verdacht van ver duistering van een damesrijwiel. Zij heeft bekend het feit te hebben gepleegd en het rijwiel is te Amsterdam opgespoord. Vervolgens Is zij gevankelijk naar Assen overgebracht en aldaar ter beschikking van de politie gesteld voor een overeenkomstig feit aldaar gepleegd. Voor zij hier te Amersfoort kwam, was zij reeds gehoord door de politie te Kampen en Apeldoorn, voor dergelijke zaken. De verdachte Is j6 jaar oud. Aangehouden als gesignaleerd In het algemeen politieblad zekere Ch. R. Na be taling van 9 gulden boete is zij weder in vrijheid gesteld. Bekeurd terzake wielrijden en daarbij een paard aan de hand geleiden, H. K., Nijkerk. Wegens openbare dronkenschap J. A. ten H., Agathastraat, en M. F., Hoogeweg. Een bewoner van de Weverssingel doet aangifte van lokaalvredebreuk en ver nieling. Terzake het eerste feit wordt proces verbaal opgemaakt tegen P. H., wonende Breestraat, en terzake het tweede feit tegen G., alhier in garnizoeD. Een bewoner van de Arnhemschestr. doet aangifte van diefstal van zijn rijwiel uit een lokaal van de katholieke kerk aan de Elleboogsteeg. Wordt onderzocht. BEVOLKING. Opgaven van verhuizingen binnen de gemeente van 21 Juli tot 5 Aug. 1920. Mej. J. Scheerder, Bioemend.str, 25 n. Walik.st. 42 Mej. A. Ritsema v. Eek, A. Paulownal. 18 naar Utr.weg 35 - T. Balfoort, Miereveldstr. 46 naar J. Steen«tr 24 Mej. C. Huurdeman—Battram, Brees. 52 naar Nieuwstr. 20 Mej. E. Pothove. Arnh.weg 55 naar Z. Singel 7 Mr. H. v. d. Bergh. K. Wilh.str. 5b n. Snoukaertl. ia Mej. J. Bast, K. Wilh.str. 5b naar Snoukaertl. 2a Mej. S. Vonk, K. Wllh. str. 5b n, Snoukaertl. 2a H. v. Bekkum, Krankel.str. 14 n. L. Vr.str. 15. Opgave van gevestigde personen van 6 tot 15 Augustus 1920. B. v. d. Schilt, Amsterdam n. Langestr. 83b Mej. M. Veldhuizen, Scherpenzeel naar P.-Buysl. 14 L. Ritterhaus, Elber- feld naar Gr. Haag 78b H. Schmidt, Elberfeld naar Gr. Haag 78b Mej. A. Ouwerkerk, Schoten naar Leusderw. 232 Mej. J. v. d. Brug, Amsterdam naar Kruiskamp 70 Mej. W. Langenbach, Amsterdam n. Sch.penn.str. 53 J. Kiene, den Haag n. Station C. Strik, Utrecht(kaz.) naar Soesterw. 245 Mej. A. Spier, Elber feld naar Verhoev.str. 41 Mej, C. Spier, Elberfeld naar Verhoev.str. 41 H. de Goede, Utrecht naar St.-Jorisstr. 10 Mej. M. Feld, Elberfeld n. P. Borstr. «3 K. Luberti, Laren(N.H.) n. Kortegracht 18 C. Koopman, den Haag n. W. v. Mech.- str, 1 Mej. G. Harris, Engeland naar W. v. Mech.str. 3 Mej. VV. Verwey, Apeldoorn n. Woest.weg 161'J. Dekker, Hilversum naar Muurh. 125b D. Leyen, Helder naar Muurh, 125b W. v. Kleef, Bussum naar Bernulfusstr. 30 Mej. M. v. d. Bovenkamp. Amerongen naar H. v. Vland.str. 18 J. Wagener, den Haag 11. Dorrest.st. 53 A. Dorgelo, Kazerne n. Stat.str. 26a Gerrit Rollcma, Barneveld naar Muurh. 41 H. Visscher, Leusden naar K.-Wllhelm.str. 5b J. Meijboom, Soest naar B.-Wuyt,laan J. Brouwer, Amsterdam n. Langestr. 8 J. v. Dam, Utrecht naar Hoogstr. 18 - J. de Bree, den Haag n. Hof 13a Wed. J. Wigger- mans, Amsterdam naar Soesterw. 3761 H. van Essen, Amsterdam n. Parallelw. 2 A, Pater, Amsterdam n. Soesterw. 3761 Mej. G. Doornik, Bolsward n. Konin ginnel. 10 Mej. C. Schut, Hoogland n. Langestr. 64/66 H. Veldhuizen, Barneveld naar Muurh. 19b A. Klok, Nijkerk n. Soesterw. 88 A. ter Burg, Woudenberg naar Bloemend.str 12 G. Hendrick. Leeuwarden naar Langestr. 30 Mej. H. v. Daatzelaar, Hoogland n. F. v. Blankenb.- straat 21 Mej. T. van Wanrooy, Zalt- Bommel naar Krommestr. 14b Mej. M. Broekman, Soest naar Stat.str. 28b W. Budde, Meppel n. Langestr. 3 Mej. W. Koudijs, Woudenberg n. Leusderw. 111 Mej. C. Hilhorst, Soest naar Soesterw. 2x5 Mej. A. Timmer, Utrecht n. Coninckstr. '5 J- Prins Fokkes, den Bosch naar Langestr. 109b Mej. J. de Vrije, Nijkerk naar Arnh.weg 2136 Mej. C. Methorst, Woudenberg n. Westsingel 14 E. Ham burger, Amsterdam naar Kamp 14 W. Ginkel, Leusden n. Bissch.weg 64 G. Mejeur, Smallingerland n. Stat.str. 26b Mej. M. Voordenhaak, Jriebergeu n. Zand bergen Mej. J. Jeukens, Hengelo naar B.-Wuyt.l. 55 Mej. G. Okkersen, Mij drecht n. B.-Wuyt.l. 55 Mej. W. Hoge- ling, Weststellingwerf n. B.-Wuyt.l. 55 Mej. J. Aleven, Duiven n. B.Wuyt.l. 55 Mej. M, Goes, Harlingen n. B.Wuyt.l. 55 Mej. M. Scheeper, Barneveld n. Doirest.sf. 55 Mej. T. Krans, Kampen n. I angestr. 48 D. Boumeester, Kazen.n. Nortegr. 12a Mej. A. Hobellen, Tilburg Daar Kortegr. 12a Mej, M. Beersum, Duiven naar v. Bemmelstr, 22 Mej, J. Donker, Amsterdam naar Berkenweg 6 Mej. M. Vrijdag, Bloemendaal n. Hell.b.weg 511 J. van Vulpen, Lichtenvoorde n. Coninckstr. 1071 Mej. A. Schoonderwoerd, Bloemen daal naar Leusderw. 99 Mej. M. Blom, Enschedé n. Bernulfusstr. 30 Mej. M. Sleeking, Amsterdam n. A. de Koppeip.w, 4 Mej. S. Bonthuis, Utrecht n. Pr.- Mariel. 20 Mej. J. de Vrij, Egmond a/Zee naar Aldeg.str. 8. Opgave van verhuizingen binnen de gemeente van 6 tot 15 Aug. 1920. H. Brits. L. Vr.str, 15 naar Krankel. str. 24 V. Kaak, Bloemend.str. 59 naar Teut 37 J. Homburg, Aldeg.str. 103b naar Aldeg.str, 103a W. Bruinenberg, Utr.str. 18 naar Aldeg.str. 103b. J. Rant 't Laantje x n. Bergstr. 33 W. Cllgnett, 't Laantje 1 n. Bergstr. 33 M. Ramselaar, Utr.weg 288 naar Krommestr. 6b F, Reichmann, Utr.weg 228 naar Koning,I. 21 J. Hehenkamp, Utr.weg 228 naar Lange str. 46 J, Post, Kamp 32 naar Havik 12 Mej. W. Aarts, Kr. Elleboogst. 5 naar Muurh. 125b J. Rozeboom, Soesterw. 133 naar G. v. Stellingwerfstr. 59 H. Wels, Methorstr. 8 naar Jan Stsenstr. 47 h! Noppen, L.gracht 17 naar Bloemend.str. 59 B, ten Broeko, v. Bemmelstr. 9 naar

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2