AMERSFOORTSCEE COERAIT. Zaterdag 4 Septembc* 1920 No. 9378 70e Jaargang Het Stenografisch Verslag of B. tl ff. en de Democratie. MATTAMAC-REGENMANTELS Dij 1AIS0N „L'HIRONDËLLË" PRIMA WIJNEN AMERSFOORTSCH KEIVEEM HVL_ Vleesohhouwer Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. Verschijnt DINSDAG-, DONDERDAG- en ZATERDAG.' ABONNEMENT per 3 maanden fi.—franco per post f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIÈN x—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij reg'el-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, offideele- en onteigenings-advertentlën per regel 20 cent. RECLAMES 1—5 regels fi.55; elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advertentlën op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR: K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX: KORTEGRACHT «8 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON <9 In de vorige Raadszitting hebben B. en W. op een desbetreffends vraag van den heer Rekké ten antwoord gegeven, dat het college in de volgende zitting met een ededeeling omtrent het Stenografisch JTerslag komen zou. Op 9 Augustus is en de volgende Gedrukte Verzameling rscbenen Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Naar aanleiding van de vraag van den heer Rekké in uwe vergadering van 18 Juni 1.1. inzake het stenografisch raadsver- slag hebben wij de eer U te berichten, dat, namens ons, met de firma van Cleeff vóór uw besluit van 18 Mei 1920 werd onder handeld over de uitgifte van een goed- kooper verslag. Daarbij werd terloops voor een analytisch verslag een bedrag van f 3000.genoemd op zichzelf dus en niet voor een stenografisch verslag, zij het in één exemplaar, daarnevens en werd afge sproken, dat een aanbod zou volgen óf voor een analitisch verslag, óf voor een goed bewerkt z.g.n. courantenverslag. Dergelijk aanbod kwam niet, waarop uw besluit volgde. Nader bleek de oorzaak van het niet Inzenden van het aanbod een gevolg te zijn van de verkregen opvatting dat ook dit bedrag te boog zou zijn, om aanneme lijk te wezen voor de gemeente. Teneinde nogmaals deze zaak ondsr oogen te zien is door ons op 7 Juli een prijsopgaaf gevraagd, waarop wij zo Juli het voor u ter lezing gelegde antwoord ontvingen. Wij hebben in dit antwoord geen aan leiding gevonden U voor te stellen op Uw eens genomen besluit terug te komen en gronden dit op het volgende. a. Een getypt stenografisch ■verslag in 50 exemplaren, zooals thans wordt ge leverd, van een vergadering van 4 uur en groot 43 bladzijden, kost f 3^-50 (lXf 20.-) f 92.50 43 Blaz. h f 2.60 t 111.80 f 204,30 Per jaar, gerekend naar 18 vergaderingen, dus f 3677,40. b. Gedrukt stenografisch zou ditzelfde verslag kosten bij zo blz. druks en uit gifte in de courant 20 X f '9.— (in Januari was f 17.medegedeeld) f 380.—per jaar, gerekend naar 18 vergaderingen, dus f 6840. C. Gedrukt analytisch zouden de kosten van dit verslag zijn 10X^22.— ={220.— per jaar gerekend naar 18 vergaderingen dus f 3980.—. In het belaDg van de administratie en van de geschiedenis hechten wij allereerst aan een stenografisch verslag, daarbij komt de vraag: moet hieraan zooveel mogelijk publiciteit worden gegeven in de bladen en is die esn offer van gemeentewege van i f 175.per vergadering dus van f3150.per jaar, waard? Deze vraag meenen wij ontkennend te moeten beantwoorden. Toepassing van stelsel C naast A, In het belang van publiciteit dus, kost meer dan B en is dus in elk geval af te raden. Wij begrijpen niet, hoe B. en W. met dergelijke «voorlichting» bij den Raad SPECIAAL ADRES IN Lederwaren, Honden- artikelen en Reisbenoodigdheden Beleefd aanbevelend. Ksas&s durven komen. Dit stuk toch bevat minstens evenveel onjuistheden als paragrafen en stelt de geheele zaak voor op een wijze die geheel in strijd is met den oorspronke- lijken opzet. Om te beginnen zijn wyhet niet geweest, die voorgesteld hebben het Stenografisch Verslag te vervangen door een korter en daardoor minder kostbaar verslag, neen, dat zijn B. en W. zélf geweest. In een brief, dien wij op 12 Maart 1920 ontvingen, heette bet: «Herinnerende aan ons onlangs ge houden gesprek over het Stenografisch Verslag, zou ik gaarne van u vernemen op welke wijze u denkt, dat dit minder kostbaar zou kunnen worden. Een ingesteld onderzoek heeft mij doen zien, dat met het oog op de kosten ver schillende gemeenten overgaan tot de uitgifte van een z.g. analytisch verslag of iets dergelijks. Gaarne zou ik vernemen, kan het zijn spoedig, of dergelijke uitgifte uwerzijds bijzondere bezwaren zou medebrengen en of u verwacht, dat de kosten veel ge ringer zouden worden». Deze brief was afkomstig van den hoofd- Wij durven aannemen, dat een Ieder hieruit zal lezen dat het de wensch was van het gemeentebestuur om het Steno grafisch verslag te vervangen door een korter. Hoe ia het dan ter wereld mogelijk om nu in «en gedrukt stuk te beweren: «in het belang van de administratie en van de geschiedenis (sic! Red.) hechten wij allereerst aan een Ste ografisch Verslag»? I kenmerkt en op de consequenties er van gewezen, m«t het resultaat dat in de vol gende Raadszitting B. en W. werden ge ïnterpelleerd en dat zij een nader onderzoek toezegden. Dat een ondemocratische handel wijze, dat het moedwillig tegengaan van uitgebreide publicatie in de bedoeling lag van het college van B. en W. hebben wij toen geen oogenblik durven veronderstellen. De eigenaardige wijze echter waarop de zaak verder Is behandeld, en vooral het gegoochel met de cijfers zooals dat in de hierboven afgedrukte Verzameling het geval is, moeten een ieder wel die overtuiging bijbrengen. Om te beginnen mag het verbazingwek kend heeten, dat terwijl f 3000 teveel werd genoemd, toen wij dat bedrag noemden als basis voor een analytisch verslag, thans J36J7-4° bijna f700 meer, voor een Stenografisch verslag niet te reel Is. Wij zouden daarbij nog kunnen wijzen 'op de oorspronkelijke aanbieding van den beer de Jong, waar de 50 ex. werden berekend op circa f3000. Dat circa is dan toch wel héél ruim berekend geweest, en wij begrijpen niet waarom van deze belangrijke verhoo ging geen behoorlijke verklaring wordt ge geven In gedrukt stuk nummer vijf en veertig. Wij begrijpen ook niet, waarom ónze prijsberekeningjc/;röwc/jr'é wordt overdreven. In het bewuste gedrukte stuk wordt be rekend dat een volledig Stenografisch Ver slag bij een prijs van t 19.— per pagina als door ons opgegeven, bij een omvang van 360 pagina's zou komen op een totaal be drag van f 6840.Maa\/toe karnen B. en W. aan dit cijfer van 360 pagina'sOnze nauwkeurige berekeningen over het vorige jaar wijzen uit, dat gerekend moet worden op een omvang van 289 pagina's en dus op een totaal bedrag van f5491.Hierop was ook berekend onze opgave, dat wanneer de Gemeente de Stenograaf betaalde (f1500. voor één exemplaar), wij dit volledige ver slag konden publiceeren met bijlevering van Daarbij is ons later nogmaals, opnieuw dus, verzocht prijsopgave te doen van een ana lytisch verslag en zelfs van een goed couran ten- verslag. Wij hebben ons toen beijverd om de kosten van de mogelijke verschillende be zuinigingen zoo zuiver mogelijk na te gaan. Omstreeks 25 Maart hebben wij toen een onderhoud gehad met den secretaris en den hoofdcommies, en daar is toen door ons, gelijk het stuk van B. en W. zegt, een bedrag genoemd van f3000.— voor een analystisch verslag. Maar daar is niet afge sproken gelijk het stuk van 9 Aug. be weert dat een aanbod onzerzijds zou volgen. In tegendeel. Toen lag reeds klaar het voor stel van B.en W., dat als Gedr. Verz. No. 18, dato 23 Maart 1920 den Raad heeft bereikt, om nóch een stenografisch nóch een analy tisch verslag verder te doen vervaardigen. Dit stuk werd ons toen in concept getoond. Daarbij zeide de heer Veenstra, toen wij het bedrag van f3000.— noemden voor een analytisch verslag: «dat is te duur.» Later is ons mede gedeeld, dat dit geen offideele uitlating was geweest. Doch konden wij zulks ruiken? Bovendien zijn wij toen niet mondeling, en later al evenmin schriftelijk, uitgenoodigd om verdere voorstellen te doen. Is het wonder, dat wij toen afgewacht hebben hoe de zaak zich verder zou ontwikkelen? Dat bet voorstel van B. en W. om het verslag gehéél af te schaffen in den Raad niet veel instemming vinden zou, kon een ieder, die met de samenstelling van den Raad op de hoogte is, begrijpen. En B. en W. wel in de eerste plaats. Daarom kwamen zij in de raadszitting, waarin het bewuste punt aan de orde kwam onverwacht met een gewijzigd voorstel eD gaven den Raad in overweging dan voor drieduizend gulden maar liever het stenografisch verslag van den heer A. de Jong in 50 getypte exemplaren te nemen. De Raad, overbluft, accepteerde dit voorstel. Wij hebben dat toen onmiddellijk als ondemocratisch ge- 55 afzonderlijke afdrukken voor f 4000. per jaar. Niet waar, 4000 gld. f1500 f 5500. Dat klopt. Wij achten het een ver- bysterende nonchalance dat in gedrukt stuk nummer vijf en veertig op geen enkele wijze wordt aangegeven hoe men. anders dan willekeurig tot het aantal van 360 pagina's is gekomen. Hetzelfde geldt van punt c in het ge drukte Stuk, van bet analytisch verslag. B. en W. berekenen den omvang op 180 pagina's, wij komen weer tot 145. Zoo kost het volgens B. en W. f 3980 per jaar, vol gens ons f3190. Onze berekening is juist. In verband hiermede is de geheele slot tirade van B. en W. in Gedr. Verz. No. 45 geheel onjuist. Een eenvoudige berekening laat zien, dat een door ons volledig gepubliceerd Stenografisch Verslag niet f3150 duurder is dan het getypte verslag, doch slechts f 1813.60. Verder moet nadrukkelijk worden ge constateerd, dat een analytisch verslag niet f302.60 duurder is dan het verslag-de Jong, doch f487.40 goedkooper. Vergelijkt men de hier door ons gepu bliceerde cijfers met die uit Gedr. Verz. 45, dan zal men moeten toegeven, dat er voor ons aanleiding beutond om van een ge goochel met cijfers te spreken, van den kant van B. en W. De Raad moet nu maar uitmaken ot hij aan de onder-ons-verslag- geverij van B. en W. wil meedoen, dan wel dat hij wil zorgen dat de democratie door goede publicatie op ruime schaal op behoorlijke wijze worde gediend. vanaf f I.3S per flesch J. YAN HAMER8VKLD JR. VRAAGT PRIJSCOURANT Nieuwstraat 10 - AMERSFOORT - Stoovestraat 8 ADMINISTRATIE: KORTE GRACHT 19 Opslagplaats van Goederen Afgifte van Ccelen Buitenlandsche Kroniek. Een nabetrachting. I.enin beging misschien de grootste dom heid zijns levens, toen hij een maand ge leden niet met Lloyd George's hulp een zoowel voor Polen als voor Rusland aan- nemelijken vrede sloot. Hij had tot zekere hoogte de openbare meening in Europa en Amerika met zich, terwijl het overdreven nationalisme der Polen met hun geschreeuw om de allesbehalve «nationale» grenzen van 1772 alleen in de ergste imperialistische kringen in Frankrijk steun vond. Engeland Misschien heeft Lenln, die toch werkelijk bewezen beeft een staatsman van beteekenis te zijn, ook wel begrepen, dat toen het oogenblik gekomen was om vrede te sluiten, maar heeft hij de zegevierende Russische generaals niet tegen kunnen houden. Zoo is het ook wel een Bismarck vergaan in 1864 en In «871. Wanneer het mllitalrisme eenmaal losgelaten is, is het moeilijk te In den loop der volgende weken heeft daarop het krijgsgeluk zich gekeerd ten koste der bolsjewiki, en zoowel de houding van Lloyd George als die van Giolittl heeft zich in overeenstemming daarmee gewijzigd. Opportunist-zonder-voorbehoud als Lloyd George is, heeft hij weer toenadering ge zocht tot Millerand, en heeft een domheid in de vredesvoorwaarden der bolsjewiki benut (namelijk de eisch tot het oprichten van een poolsche arbeiders-militie) als motief voor zijn draai. Inderdaad was deze eisch een openlijke inmenging met de Poolsche binnenlandsche aangelegenheden, dat kan niet worden ontkend. De bolsjewiki bevinden zich nu in de moeilijke positie, dat zij hun wereldrevo- lutionnaire ideologie In overeenstemming moeten brengen met den nationalen rus- siscken oorlog tot het herstel van het oude geheel tegenover elkaar gestelde richtinfctai bolsjewisme en reactie, elk doende om ge bruik te maken van de ander tot het be- reiken van de eigen doeleinden. Wie daarbij ten slotte aan het langste eind trekken tal moet de tijd uitwijzen. Zoolang de bolsjewiki beschikken over de staatsmacht en zoodomd6 hun ambtenarencorps gestadig kunnen «an- vulien en uitbreiden, staan deze er. daarbij wel het gunstigst voor en zou mettertijd; den contra-revolutlonalren wel eens duidelijke kunnen worden dat zij door hun steun aan de tegenpartij deze slechts vaster in dra zadel heeft doen komen. Din zou natuurlijk; het oorspronkelijk bolsjewistisch program ook weer in eere hersteld worden ra de wereldrevolutie opnieuw en inderdaad aan M orde komen. Inmiddels blijven de agiatalorm, van het kommunisme in centraal en Wast- Europa al vast overtuigd dat het in principe om die wereld-revolutie gaat, een meeniDg die opnieuw is gesterkt door de onhandig gestelde ëisch omtrent een poolsche arbeidaffc- militie die zooals gezegd Lloyd George'a draai kou verontschuldigen, ofschoon hij in werklijkheid door de veranderde militair*;, situatie te voorschijn geroepen was. In theorie erkent de russische sovjra regeering «het recht van het volk om over zichzelf te beschikken,» het nationale zelf beschikkingsrecht dus. Dat geld voor Finland, Estland, Letland, Lithauen, Polen, de Kauka- su8 enz. maar dat geld toch niet geheel^ voor de Oekraine, dat de bolsjewiki har^ nekkig weigeren te erkennen als e standig land. En bovendien practisck dwijnt de theoretische erkenning van 1 zelfbeschikkingsrecht der randstaten door d! aanhoudende voortgezette bolsjewistische t talie in deze landen voor een revolution»!, opstand, die voeren moet lot een aartslui bij sovjet-Rusland. Ongetwijfeld is 1' de bedoeling der bolsjewiki, dat door hal aansluiten van deze en steeds meer land» de partiefile of landelijke revoluties ten slot de wereld-revolutie zullen doen ultbre) en zegevieren. Daartoe moet dan plaats Duitscbland verbolsjewiekt worden, BILLIJK - GOED HOF 16 MEUBELEN AMERSFOORT russische rijk. Dat laatste wordt in 1920 al meer en meer de reëele kern in het bolsje wisme. De groot-russische natie, met haar honderd miljoen inwoners, wil en moet de plaats hebben in Europa, die haar toekomt. Zij moet en zal een uitgang naar zee hebben. Zij kan daar niet buiten, 't zij Tsaristisch dan wel bolsjewistisch geregeerd. Zelfs het kleine Servië kon niet van de zee worden buitengesloten zelfs uiet ten koste van een wereldoorlog. De Russische boeren schikken zich onder de bolsjewistische dictatuur, zoolang deze hun pasverkregen privaat-eigendomsrecht van den bodem garandeert. De generaals, met Broessilof aan het hoofd, vechten voor Lenin en Trotzky, zoolang deze zich ge dragen als voorvechters van het russische rijk. 7.ij beschouwen het bolsjewisme in Midden- en West-Europa, in Azië enz. als een soort groot-russische regeerlngs-agentuur, dat benut moet worden op de wijze zooals het militaristlsch-imperialistische Duitschland zich beijverde om het vuur van den opstand in Ierland, Egypte, Mexico enz, aan te blazen, om daarmee den vijand te verzwakken. Zoo zieo wij in Rusland de twee zoo en vervolgens zal de beslissende strijd aan den Rijn gestreden worden met de Westerscbe mogendheden, zooals Trotzky ons jaar en dag voorspeld heeft. Toen de roode legers onder generaal Broessilof eenige weken ge leden voor Warschau stonden, verkondigde Trotzky dat de wereldrevolutie nu binnen den loop van een jaar zou zegevieren. De poolsche «Marne»-overwinning heeft de vervulling van deze profetie op zijn/ minst twijfelachtig gemaakt. Het spreekt - daarbij vanzelf dat de bolsjewiki niet alleen een militaire nederlaag hebben geleden) doch een nog veel ernstiger morecle. De^ terugslag op het Russische volk zal onge twijfeld zéér groot zijn geweest, al blijkt dat niet door de eenzijdigheid van de lichting omtrent het russische binnei Vooral Trotzky's positie moet geschokt zi_ dat kan zelfs niet verborgen blijven en komt aan den dag door het feit dat Kamenef noodig is om het verloren prestige bij het leger te herstellen. Zoo hebben thans de bolsjewiki te strijden voor eigen macht en eigen leven. Daarbij komt nog het een en ander. Generaal Wrangel is na de pool sche overwinning«en gevaarlijker tegen-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1