Bel dan op No. 42. kolenproductle aanhoudend verminderd Is en nog vermindert. In een interview van onlangs iu de Sunday Herald zelde Sir Robert Home, die namens de regeering met de mijnwerkers onderhandelt, dat het een feit was, >dat iedere loonsverhooging in de laatste jaren gevolgd werd door een vermindering van de productie». Een paar getallen kunnen dit toelichten. Sedert 1913 is het aantal arbeiders in de mijnen ver meerderd met 106.000 man, doch tegelijk is de productie verminderd met 47 miljoen ton, wat natuurlijk alleen hieruit kan ver klaard worden, dat er thans een 7-urige arbeidsdag is inplaats van de 8-urige. In verband hiermede kan worden opgemerkt, dal het jaarlijksch inkomen der mijnwerkers in doorsnee 220 pond sterling bedraagt tegen 82 in 1914. Hierbij komt nog, dat de arbeiders gratis of goedkoop kolen kunnen krijgen tot een bedrag van acht miljoen pond sterling per jaar. Snowden meent, dat het vraagstuk om trent de aanwending van het export-over schot zuiver academisch is. Heelemaal gaat dat niet op. Wanneer de prijs van de huis brandkool verminderd wordt, gelijk de mijnarbeiders dat verlangen, dan zullen meerdere mijnen zich niet langer kunnen bedruipen. Men zal ze dus tnoeten stop zetten of wel het verlies goedmaken uit het overschot der mijnen die voordeeliger exploitatie hebben. Doch dit kan slechts geschieden, wanneer de regeering alle mijnen onder contröle heeft. En het is deze con trole en haar eventueele volle consequentie, de nationallseeriog, die de mijnarbeiders op bet oog hebben. De laatste berichten uit Engeland spreken alle er over, dat waarschijnlijk dit keer een compromis nog mogelijk zal zijn. Dit wil dus ongetwijfeld zeggen, dat de regeering den eenen eisch (loonsverhooging) wil in willigen, op voorwaarde dat de arbeiders hun tweeden eisch (nationalisatie) laten vallen. Dat daarmee echter de kwestie niet definitief is opgelost en de eindstrijd dus alleen ver schoven wordt, zal een ieder, die een on bevangen blik heeft voor wat zich thans in de wereld ontwikkelt, gemakkelijk inzien. STADSNIEUWS. Storing Electriciteit. In verband met ds storing welke gisteren heeft plaats gevonden is het wel van belang om mede te deeien, dat geen ongerustheid behoeft te bestaan, dat ook dezen winter weer herhaaldelijk storingen zullen optreden. Sedert 1 September staat de Gemeente Amersfoort namelijk reeds geschakeld op de Centrale t« Utrecht en ontstond gisteren middag een defect aan een schakelkast bij den Dolder. Daar de herstelling eenigen rijd zou vorderen, werd omgeschakeld op ds Centrale te Naarden met het gevolg, dat des avonds de spanning slecht was en even vóór halfnegen de stroomtoevoer ge heel wegbleef. Gelukkig was i imlddels het defect aan de schakelkast hersteld en was even vóór negen uur alles weer ncrmaal. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat het hier een defect geldt, dat bij elke stroom voorziening wel eens kan voorkomen. KENNISGEVING. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat In deze gemeente gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 14 September 1920, De Burgemeester vsn Amersfoort breugt ter kennis, dat in de gemeenten Eemnes en Rens- woude gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen, Amersfoort, 14 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK Burgemeester en Wethouders van Amers foort brengen ter openbare kennis, dat de rekening van inkomsten en uit gaven der gemeente over het jaar 1919 door hen aan den Raad aangeboden, gedurende 14 dagen vanaf beden voor een ieder op de Secretarie der gemeente ter lezing ligt. Afschrift der rekening is tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Amersfoort, 13 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Examens. Voor het examen van analyst. Ingesteld door de Neder). Chemische Vereenlging, slaagde den i4en Sept.Mej. B. W. Grutterink, laborante (volontair) aan den Gem. Keurings dienst alhier. Fiera Trieste. Het Jaarbeursbestuur seint aan het secre tariaat voor Holland, de Ver. Bureau voor Handelslnlicbtingen, Amsterdam, dat ter tegemoetkoming aan buitenlandscbe inzen ders de opening nu Is vastgesteld op 9 October a.s. Sluiting 24 October. »L u c l f e r.« Woensdag 22 Sept. zal er In de Remon- strantsche Kerk een uitvoering worden ge geven van Vondel's «Lucifer» voorgedragen door mevrouw W. Secrève van Gunninck- hovtn en den heer Gérard Arboss, van hst Kon. Ned. Tooneel, terwijl het geheel geïllustreerd wordt met muziek door den heer J. H. Secrève, organist der Rem. Kerk te 's-Gravenhage. Het auto-ongeluk. Omtrent het auto-ongeluk bij Birkhoven vernemen wij no.; het volgende: Het ongeluk gebeurde Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur. De auto reed, tengevolge van een defect aan het stuur, tegen een boom aan, met zooveel vaart dat de in zittende dames er uit werden geslingerd. Hoewel eerst de verwondingen zeer ernstig leken, is het nogal meegevallen. Er zijn tenminste, in tegenspraak met wat eerst was gemeld, geen arm- of beenbreuken, ■vel waren er zwaar bloedende wonden. Een der slachtoffers is per zieken auto naar bet St. Elisabeths gasthuis gebracht, terwijl een tweede door dr. Aghlna In zijn auto naar het ziekenhuis werd vervoerd ter be handeling. Hebt 0 een Taxi of Auto noodig? Orgelbespeling St. Joriskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 18 Sept. 1920, des namid dags van 3—4 uur door den Heer A. J. C. Mooy. Programma. 1. Praeludium, Es gr. t. J. S. Bach 2. Koraal voorspelJ. S. Bach O Mensch beweln dein Siinde gross. (O mensch beween uw groote zonde). 3. Elegie, op 5. No. 2 O. Thomas 4. OstermorgenO. Malling 5. VisionR. Bibl 6. Preludio uit de sonate in f. kl. terts J. Rheinberger Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopen. Gebruik van tabak Is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. Ter tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in het bezit te stellen van een programma voor 10 cent. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Overzicht van de werkzaamheden der arbeidsbeurs gedurende de maand Aug. '20. Afdeeling voor mannen Aanvragen van Over Gemeentefinanciën en nog wat. De beschouwingen, welke onze bekwame stads-secretaris onlangs over de gemeente lijke financiën het licht heeft doen zien, leken ons van zooveel gewicht, dat wij meenden onzen lezers eer. eenigszins diep gaande bespreking er van niet te mogen onthouden. Daar wij nu, als altijd, een stricte neutraliteit wenschten te betrachten, zijn wij gegaan naar een geestverwant van den heer Veenstra, die in deze zaken des kundig is, en hebben hem verzocht de denk beelden onzer secretaris wel te willen toe lichten in ons blad. Wij dachten toen na tuurlijk een objectieve, zij het eenigszins aanprijzende verhandeling te zullen bekomen. De aandachtige lezer zal zien, dat wij daarin bedrogen zijn uitgekomen. Dit be wijst, dat ook bij de vooruitstrevende men- schen, waartoe immers de heer Veenstra behoort, geen eenstemmigheid heerscht ten opzichte van den door den heer V. gewezen weg. Wij hebben even geaarzeld het stuk in dezen vorm op te nemende overwegingen, zijn ze ook misschien wat stout, lijken ons evenwel zoo alleszins belangrijk, dat wij ten slotte er toch toe besloten hebben. Onge twijfeld Is ook de heer Veenstra in staat, wanneer hij niet met het artikel accoord gaat (en dat mogen wij toch verwachten) het op grondige wijze te bestrijden. Bij voorbaat zeggen wij hem gaarne de noodige plaatsruimte daarvoor toe. Op verzoek van den-schrijver behouden wij bier de vereenvoudigde spelling, terwijl tevens vermeld zij, dat alle cursiveeringen van hem zijn. (Red.) I11 sEkonomles-Statistiese Berichten» van ti en 18 Augustus j.l. heeft de heer A. R. Veenstra, Sekretaris van Amersfoort, over >het krediet van de Gemeenten» een be schouwing gegeven, die niet onbesproken mag blijven. De schrijver heeft het over de financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten en de moellikheden die de ge meentebesturen ordervinden bij het aangaan van geldleningen. Ofschoon erkennende, dat de kans op lenen gunstig zal worden beïn vloed door een betre financiële verhouding (d. w.z. een hogere uitkering aan de gemeenten dan tans volgens de bekende wet van 1897), is de heer V. van meaing, dat >het wezen van de kwestie, die tans aan de orde is: de financiële moeilikheid, niet raakt de ver houding (tussen Rijk en Gemeenten), altans niet enkel daardoor wordt beheerst». Het is niet onze bedoeling tans over de al of niet juistheid van deze mening te gaan twisten. Wij willen slechts even een paar punten naar voren brengen, die volgens de heer V. dan wèl voorname oorzaken zijn van het feit, dat de gemeenten moeilik of helemaal niet hun leningen vol kunnen krijgen. Hij somt een aantal oorzaken op: het verzet van het publiek tegen het lenen door de gemeente. Een verzet niet zozeer gericht tegen bet lenen zelf dan wel tegen de politiek waarvan het lenen een gevolg is*. Dit is voor ons geen nieuws, nietwaar: het geldbezittend en-beleggend publiek zal zich nog al 's afvragenmoeten wij met ons goeie geldje zo'n gemeentebestuur uit de brand helpen, dat maar niets anders doet dan allerlei voordelige maatregelen vast stellen voor niet-werkende-en-tóch-hoge-lonen opstrijkende-arbeiders? Neen, voor ons geen nieuws. Verder wijst de heer V. er nog op, dat het geldbeleggend publiek tans grotere waar dering dan vroeger koestert >voor aandelen met een min of meer spekulatief karakter en voor de z.g. preferente aandelen». Het komt ons voor, dat de heer V., o.a, aan deze belde oorzaken van het feit, dat de gemeente zo moeilik geld kunnen krijgen, wel wat te weinig aandacht geeft. Want dit zijn, volgens hem, allemaal nog maar «storende Invloeden». We gaan verder: «Welke is dan wel de hoofdoorzaak?» vraagt de heer V. En dan komt de aap uit d» liberale mouw. (Wij menen nl. te weten, dat de schrijver liberaal Is). Hoort: «Deze moet naar mijn vaste overtuiging worden gezocht: -ie. in het veranderde karakter van den gemeenteraad, ontstaan door de invoering van het algemeen kiesrecht met evenredige vertegenwoordi ging; 2e. door de wijziging, die is ont staan iu de verhouding vaa het algemeen bestuur tot de lagere organen. De wetgever heeft door de invoering van het algemeen kiesrecht en de even redige vertegenwoordiging de gemeente raden omgezet in politieke kluis met al de gevolgen daaraan nu eenmaal nood wendig verbonden». ...«Met al de gevolgen daaraan nu eea- maal noodwendig verbonden». Ja, ja. Eén van die gevolgen schijnt te zijn, dat een radlkaal-aaugelegd mens van schrik «zwart» begint te zien. Want nadat de schrijver heeft gezegd, dat bij deze veranderingen «op zich zelf niet wil kritiseren», maar dat het wensellk was geweest, «dat die in voering van algem. kiesr. en evenr. ver- tegenw. gepaard was gegaan met een wijziging van de bestuursinrichting der ge meente en met de invoering van een ver beterde administratie der gemeentefinanciën», - komt hij tot de kouklusle, dat aan het beginsel «autonomie» één voorwaarde moet worden verbonden. Het volgende moet nu onmiddellik n& het bovenstaande citaat worden gelezen «Dit beginsel (autonomie) acht ik juist en zou ik niet gaarne zien prijsgegeven, mits onder één voorwaarde. En deze is dat de Raad blijvc binnen de perken van de draagkracht der gemeente. Doet hij dat niet dan schaadt hij daarmee niet alleen het gemeentebelang, maar terdege het algemeen belang, ja, hij ondermijnt het grote beginsel, waarop de organisatie van de staat is gebouwd.» En een eindje verder: de eerste plaats zal de verhouding tussen Raad en Burgemeester en Wet houders moeten worden gewijzigd. De Raad kan en mig niet meer het lichaam zijn, dat de volle bevoegdheid heeft ieder ogenblik en los van de begroting maat regelen van financiële aard te nsmen, die de begroting en dus de financiën hope loos in de war sturen.» Voor Iemand die dit aandachtig leest en ook de kunst verstaat om 'n beetje tussen- de-regels-door te lezen betekenen die uitingen niets meer of minder dan een ernstige po ging tot aantasting van het budgetrecht van de Raad. Het budgetrecht, dat ls: De be voegdheid van de Raad tot hst bepalen van de uitgaven, die in 't belang der gemeente zullen worden gedaan, en tot het aanwijzen van de middelen tot dekking dier uitgaven. Door dit budgetrecht komt eerst goed tot z'n recht de bepaling: dat de Raad het hoofd der gemeente is. werkgevers 134; aanbiedingen van werk zoekenden 495 aantal plaatsingen 33 (over de maand Augustus van het vorige jaar waren deze cijfers resp. 307, 558 en 104. Afdeeling voor vrouwen Aanvragen van werkgevers 16; aanbiedingen van werk zoekenden 18; aantal plaatsingen 4 (over de maand Augustus van het vorige jaar waren deze cijfers resp, 38, 19 en 5.) Inzake beleedlging. Het «Dagboek van een Amsterdammer» van eergisteravond: 14 September. Wanneer men in een land een Tweede Kamer heeft, bestaande uit: 3 leden met gezond verstand, die dus hun mond houden; 3 leden met gezond verstand, die voort durend afwezig zijn; 7 leden, die lid zijn, omdat zij het prettig vinden in Den Haag te zijn, terwijl hun vrouw in de provincie kousen stopt; 5 leden, die lid zijn omdat do geestelijke adviseur het wilde; 5 leden, die lid zijn, omdat hun vrouw het wilde; 5 leden, die lid zijn, omdat enkele machti gen achter de schermen het wilden; 14 leden, die baantjes-jagers zijn; 12 leden, die geboren reclame-schreeuwers zijn; 7 leden, die knullen zijn: 7 leden, die prullen zijn; 7 leden, die nullen zijn; 7 leden, die sullen zijn; 17 leden, die slapen en 1 die voor alles mislukt ia en daarom Kamerlid werd; als deze verzameling de behartiging van s'lands belangen in handen heeft, wat zou dan eik verstandig mensch doen? Ze naar huis toe sturen. In Soetoekoe- kianda brengt met hun aantal|optwee honderd, en dit heet dan «ter vruchtbaarder samenwerking». Fruit- en Groentenveiling Noteering van 15 September: Meloenen 16 90 ct.perziken 11—17 ct.; komkommers 5—14 ct.roodekool 4s—9 ct; wittekool 6—8ct.groenekool 3—8 ct.j sav. kool 10 ct; bloemkool 8 15 ct.;(alles per stuk); Druiven 39—55 ct; tomaten 5—17 ct.; slaboonen 6 23 ct.; snljboonen 4 18 pronkers 2^—5 ct.peren 8—45 ct.; appels 13—34ct; augurken 18 ct spruiten 17—19 ct; (alles per pond). Sla t.30 3.20 ct., andijvie 60—3.40 ct, (alles per honderd,) Aardappelen 7—8| ct.uien 6'/a ct.; per K.G.; wortels 3 10 ct.; bieten 2—5 ct; rhabarber 6 ct.; prei 8 ct.alles per bos. En wat kan de zinsnede: «in de eerste plaats zal de verhouding tussen Raad en Burgemeester en Wethouders moeten worden gewijzigd» wat kan deze zinsnede, her halen wij, in verband met het andere ge citeerde anders betekenen dan overbrenging van het budgetrecht geheel of gedeeltelik van de Raad naar Burg. en Wetb.? Zeker, de schrijver wil nog aan de Raad over laten (nolens volens, denken wij) bet be handelen van de begroting, die dan bindend moet zijn voor 'n bepaalde periode. Maar daarbij wordt dan geëist, dat de Raad «blijve binnen de perken van de draagkracht der gemeente». En hoe zit het nu met die draagkracht? Hier wordt de baan glad en gaat de heer V. glijden. Want hij zegt: «Nu is het wel waar, dat die draag kracht niet door een algemene formule is te omscb-ijven en te bepalen, maar dat is ook allerminst noodzakelik». Wat dan wel noodzakelik is? Luister: «Wel noodzakelik is het, te voorkomen, dat de Raad tot maatregelen besluit, waarvan achteraf blijkt, dat de daaruit voortvloeiende kosten niet dan zeer be zwaarlik kunnen worden gedekt en nog erger, dat die maatregelen niet meer te niet kunnen worden gedaan.» Dit is zó vaag, dat wij, schoon met natuurlike tegenzin, dan toch maar liever een «algemene formuIe<| zouden willen aan vaarden. Maar bovendien, wanneer de heer V. deze zin nog 's serieus nagelezen had zou hij zeker een korrektle hebben aange bracht. Want wij vragen ons af, hoe 't mogelik is, maatregelen te voorkomen, waarvan achteraf blijktdat enz. Wil je zo iets kénnen voorkomeu, dan zul je het |toch zeker van te voren moeten weten als het je «achteraf blijkt» Is het te laat. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2