Bel dan op No. 42. gewelddadig» revolutie, en zij zijn tegen onverschillig welk systeem dat er op geba seerd ls, dat een deel der menechheid de baas speelt over het andere, hetzij dat het heerschende deel een meerderheid dan wel een minderheid vertegenwoordigt. Bij de onlangs in Scarborough gehouden conferentie der arbeiderspartij, werd een voorstel, Inhoudende dat de partij zich zou aansluiten bij de derde Internationale (de bolsjewistische van Moskou dus) verworpen met een beduidende meerderheid stemmen. Maar dat beduidt geenszins, dat de partij zich stelt in de oppositie tegen het bolsje wisme. Integendeel staat de partij als één man, en geheel solidair met de vakvereeni- gingsbeweging, tegenover iedere inmenging in de Russische zaken van de zijde der regeering. Een engelsche oorlogsverklaring aan Rusland zou beteekenen revolutie in Engeland. En zoo heeft door haar krachtig optreden de Engelsche arbeidersorganisatie in ieder geval verhinderd dat Europa op nieuw werd gestort in een verwoestenden en nutteloozen oorlog. Hebt D een Taxi of Auto noodig? STADSNIEUWS. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, maken bekend, dat niettegenstaande herhaalde schriftelijke en mondelinge waarschuwingen van den Keuringsdienst, door de Weduwe J. VAN BEEK, Birkt No. t alhier, bij herhaling melk werd verkocht, welke veel koevutl bevatte. Amersfoort, 20 September 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Uitreiking SUIKERKAARTEN. De Directeur van het Levensmiddelen bureau te Amersfoort, maakt bekend, dat de uitreiking der SUIKERKAARTEN 5e tijdvak (aanvangende 5 Oct. a.s.) plaats heeft op de navolgende dagen uitsluitend Levensmiddelenbureau Groenmarkt Maandag 27 Sept. 1 1200 Dinsdag 28 1201—2400 Woensdag 29 24013600 Donderdag 30 3601—4800 Vrijdag 1 Oct. 4801-6000 Zaterdag 2 Oct. 6001 en hooger v Amersfoort, 22 Sept. 1920. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis, dat in de gemeente Stoutenburg gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 21 September 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK Mutaties. De ie Luitenant W. Brok van het 16e Regiment Infanterie is benoemd tot adjudant bij het tweede bataljon van dat regiment. Eerste Abonnements-Concert. Erna Rubinstein. Voor de eerste keer zal deze jeugdige violiste, die zich in andere landen reeds een grooten naam heeft verworven, eene Tournee door Nederland maken. Zij werd geboren te Budapest in 1906, studeerde onder Prof. Hubay en werd spoedig diens lievelings leerling, zoodat deze eminente violist en paedagoog dikwijls het orkest in haar Con certen dirigeerde en met haar gezamenlijk in werken voor 2 violen optrad. In Berlijn werd zij geïntroduceerd uoor Artur Nikisch, die haar z'lf aan den vleugel begeleidde en ook wekte zij de groote bewondering va 11 Willem Mengelberg en Prof. Schnee- volgt. Erna Rubinstein maakte reeds Concertreizen in Scandinavië, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Zwitserland en baarde door haar aangrijpend spel overal groot opzien. Aan het Concertbureau Hans Augustin te Amsterdam is het gelukt de scbittertnde kunstenares voor een reeks Concerten te engageeren. Zij zal optreden op het eerste der door genoemde firma hier sedert 5 jaren met zoo groot succes ge geven Abonnements-Concerten, Donderdag 7 October in »Amldtia«. Fiera Trieste. Het Jaarsbeursbestuur te Triest bericht aan het Secretariaat voor Nederland, dat bet Ital. Ministerie van Financien heeft be sloten den invoer van alle artikelen voorde Jaarbeurs zonder invoerrechten toe te staan; dit geldt ook bij verkoop en zelfs voor artikelen waarvan de invoer overigens ver boden is, als goud- en zilverwerken, edel- steenen, speelgoederen, piano's en auto mobielen. Opening 9 October. Aanmelding tot 23 September bij het Secretariaat voor Ne derland, Oudebrug 16, Amsterdam. Fruit- en Groentenveiling Noteering van 22 September: Meloenen 00 00 ct.komk. 1011 ct. groene kool 3s— 13d.; roode kool 7®— 9' ct witte kool 3 ct.savoye kool 75—95 ct; bloemkool 215 ct.7 ct.appels 5s— 1 o ct. (alles per stuk.) Postelein ia—14 ctspinazie «2—16 ct; appels 7 i—32 ct peren 11 —35 ct.; slaboonen 13 22 ct.snijboonen 11 ct. pronkboonen f—6 ct; druiven 00—00 ct; tomaten 214 ct; stoofperen 912 ct., dubbele boonen3 16 ct.; sjalotten 5 ct.; spruiten 15 ct.uitjes ct. (alles per pond;. Sla 210—230 ct., andijvie 110—270 ct. (alles per K.G.) Wortels 15—10 ct.; bieten 45 ct, rha- barber o ct.; prei o—00ct.selderie 2—2® ct.; alles per bos. Aardappelen 7®—8 ct.;uien 5®7 ct. p. K.G. Orgelbespeling St. Joriskerk. In de Groote of Sint Joriskerk te Amers foort, op Zaterdag 25 Sept. 1920, des namid dags van 34 uur door den Heer A. J.C. Mooy. Programma. 1. SonateEd. Stehle a. Allegro, - b. Andante, -c. Moderato. 2. LarghettoCarl Puitti 3. Phantasie Oskar Wermann 4. ConcertMax. Gulbins a. Largo, Allegro, b. Cantilena, c. Finale. Gedurende het bespelen van het orgel is het ten strengste verboden te spreken of door de kerk te loopen. Gebruik van tabak is in het kerkgebouw niet toegestaan. Van elk teeken van goed- of afkeuring hebben de toehoorders zich te onthouden. 'I er tegemoetkoming in de kosten worden alle bezoekers beleefd verzocht zich in het bezit te stellen van een programma voor 10 cent. Uit hot politie-rapport. Bekeurd wegens het verkoopen van visch zonder keuringsbewijs W. de G., Kleine Haag. Wegens openbare dronkenschap W. v. d. D., Soest; A. W„ Bloeraend.straat Chr. A., Leusderweg; J. D. S. en A. de W., beiden te Amsterdam. Overgenomen van de Amcterdamsche politie de minderjarige H. v. G., Kampen. Zij wordt daarheen gebracht. Nachtverblijf verleend aan: W. v, d. K., Helmond; L. J. W., Arnhem; I. v. L., Amsterdam; A. B., Langemarkt; P. J. W., 's HertogenboschJ. P. G. v. d. R., Am sterdam. Overgenomen van de Amsterdamsche politie de minderjarigen A. J. J. S„ Fr. J. C. en M. K., allen te Hengelo. Zij worden naar Apeldoorn overgebracht. Bekeurd wegens het onbeheerd laten staan van een trekdier aan de Koninginnelaan L. K., Bunschoten. BEVOLKING. Opgave van gevestigde personen van 16 Aug. tot 15 Sept. 1920. J. Versteeg, Naarden naar Utr.weg 141 Mej. W. van Veen, Hoevelaken naar Verhoev.str. 72 W. Poort, Hoogland n. Verhoev.str. 72 Wed. B. van Rije, Böls- ward naar Sch.penn.str. 19 J. Vonkenberg, Zwijndrecht naar St. v. d. Hagenl. 10 L. van Gurp, Princenhage n. Regentessei. 2 L. Wilten, Winterswijk n. Scheltusstr, 27 P. v. Betray, Kazerne naar Kamp 84 Mej. W. Hoekx, Leiden naar Kamp 84 F. Raes, Putten naar Eemstr. 42 Mej, B. Lubbersen, Ermelo naar Eemstr. 42 S. Graaf v. Randwijck, Engeland naar P. C. Hooftlaan 2 H. v. Schreven, Helder n. Emmalaan 7 Wed. G. ten Braake, Hil versum naar Sch.penn.str. 19 Mej. M. Vink, 's Hage naar A. de Kamp 19 E. Hoinan, Groningen naar L. Nic. dw.str, 7 F. Wurpel, Amsterdam naar Westerstr. 69 P. Verhaaff, 's Bosch n. Arnh.str. 5 Kunst en Wetenschap. >Lucifer«. Het is zeer moeilijk oude woord-kunst op haar juiste waarde te schatten. Of het komt doordat de beteekenis der woorden vervaagd is of gewijzigd, waardoor de taal voor ons niet altijd muziek c is, of het komt door dat wij, die gewend zijn aan de volmaaktheid in structuur van het moderne gedicht, ons gehinderd voelen door de be trekkelijke gewrongenheid van het klassieke vers, wij ondergaan de suggestie van de eenheid-van-inhoud-en-vorm niet meer, en daar deze het kenmerk is en de essentie van alle kunst, geeft zij, de oude kunst, ons slechts gedeeltelijke bevrediging. Wan neer dan ook het drietal artisten, dat gister avond in de Remonstrantsche Kerk Vondel's Lucifer» voor een vrij groot publiek ver tolkte, ons niettegenstaande deze moeilijk heden een sterke sensatie heeft weten bij te brengen van ae innig-vrome ontroeringen van onzen grootsten dichter, dan bewijst dit wel dat de zuiverheid en de kracht van hun dictie zeer groot moet zijn geweest. Er waren niettemin enkele storende In vloeden, waarop wij zouden willen wijzen. Mevrouw Secrève van Emminckhoven, die doorgaans haar stem goed beheerscht, verloor zoo nu en dan haar gevoelig timbre, wat bij den hoorder een hinderlijke terugslag veroorzaakte. Vooral in het gedeelte waar Rafael vorst Lucifer smeekt van zijnbooze voornemens af te zien, viel dit op. De heer Arbous declameert wel eens wat te veel, wat waarschijnlijk echter niet zoozeer zijn schuld is en vermeden zou kunnen worden door enkele versregels weg te laten. Overigens was het een avond van zuiver kunstgenot ook het orgelspel van den heer Secrève, dat zich inderdaad harmonisch aan de verzen sloot, was zeer schoon en daarvoor past erkentelijkheid. Gemengd Nieuws. Schijndood. Ofschoon men over niet weinig middelen beschikt om vast te stellen of het leven geheel geweken is of niet, heeft men in Berlijn dezer dagen toch een geval gehad, waarbij de arts zich vergiste en iemand te vroeg voor dood verklaarde. De »doode», een jonge ziekenverpleegster, was reeds in de kist gelegd en naar het lijkenhuis gevoerd, en het was alleen aan het toeval te danken, dat zij niet werd begraven. Van ernstige beteekenis is de zaak vooral hierom, dat de fout van den arts niet het gevolg was van oppervlakkigheid. De dood werd geconsta teerd na een grondig onderzoek. De 23-jarige verpleegster, die nu gelukkig weer tot het leven is teruggeroepen, had zich reeds een jaar lang terneergeslagen ge voeld, en in een aanval van diepe melancholi besloet zij zich van het leven te berooven. Zij verschafte zich to Veronal-poeders a J gram en een flesch morfine-oplossicg van De zaak-Orerbye. In de groote bladen zijn in den loop der laatste dagen enkele zeer korte berichten opgenomen omtrent een moordzaak van ongehoorde schrlklijkheid. Het betreft een zekere vrouw Overbye, wonende te Kopen hagen, die haar vak er van gemaakt had pasgeboren kinderen van ongehuwde moeders te adopteeren tegen een meer of minder ruime vergoeding, doch die de kleinen, dikwijls wanneer zij nauwelijks nog in haar huis waren, op gruwelijke wijze om het leven bracht. Deze zaak, die van buiten gewone beteekenis is, zoowel uit een alge meen als uit een pathologisch oogpunt, schijnt ons toe wat meer belangstelling te verdienen dan zij van de zijd» onzer pers heeft ondervonden. De Amersfoortsche Courant zal hier de grootere zusters dan maar eens voorgaan! Wij geven de zaak in haar volledig verloop. Op 4 September verscheen in de Kopen- haagsche bladen het volgend bericht: F.cn kind van drie maanden spoorloos verdwenen. De recherche heeft een zaak ter onder zoek gekregen, waarbij het gaat om het verdwijnen van een drie maanden oud kindje. Op den Enghave-weg no. 21 woont een zekere vrouw Overbye, die eenigen tijd ge leden in een advertentie in de bladen aan bood, om een kindje tot zich te nemen als haar eigen. Een jonge vrouw, die moeder is van een meisje van 3 maanden, las de advertentie en stelde zich in verbinding met vrouw Overbye. Nadat een nadere overeenkomst was gesloten ten aanzien van de adoptie, werd het kind aan vrouw O. overgegeven, maar er werd uitdrukkelijk bij vastgesteld, dat de moeder gelegenheid zou hebben om haar kind te zien zoo vaak zij dat wensebte. Den dag nadat het kind bij vrouw O. was gebracht, was de moeder in de ge legenheid naar Enghave-weg te gaan om naar haar meisje te gaan zien. Zij trof vrouw O. thuis, doch zag het kind niet, en na veel praten over en weer verklaarde vrouw O, dat het kind buiten aan het rijden was en dat zij niet kon zeggen wanneer het thuis zou l emen. De jonge moeder kreeg den onbehage- lijken indruk, dat vrouw O. baar bet kind niet wilde laten zien, en om zich er van te vergewissen, dat bet kind goed behandeld werd, zocht zij denzelfden dag des avonds vrouw O. opnieuw op. Deze kwam opnieuw met een heeleboel uitvluchten voor den dag, en de jonge moe Ier moest beengaan zonder haar kind gezien te hebben en zonder te weten te zijn gekomen waar het zich ophiel). Vrouw O. iiet zich zoo vaag uit, dat de moeder zeer onrustig werd over het lot van het kind, en na verschillende van hare ver wanten geraadpleegd te hebben besloot zij zich tot de politie te wenden. De zaak werd nu de recherche in handen gegeven ter onderzoek, en vrouw Overbye werd voor het gerechtshof gedaagd. Zij weigerde eenige opheldering omtrent het kleine meisje te geven, en daar bet niet gelukte langs anderen weg op te sporen waar het kind gebleven was, kon de politie niet anders doen dan vrouw O. aanhouden, in de hoop dat zij later meer mededeelzaam zou zijn. 's Namiddags den 3en September werd zij opnieuw verhoord. Dit vethoor vond plaats met gesloten deuren, zoodat daarvan niets bekend werd. Vrouw O. werd echter in elk geval niet op vrije voeten gesteld. De nieuwsbladen van dien dag voegen er dan nog bij Aan haar buren op den Enghave-weg heeft vrouw O. verteld, dat zij moeite met de politie had, omdat zij een kind tot zich genomen had. Op de vraag, wat zij met het kleine meisje gedaan had, gaf zij tegeu- strijdige en onwaarschijnlijke verklaringen, onder anderen zeide zij, dat zij het kind had overgelaten aan een andere vrouw, maar zij kon zich niet herinneren aan wie. Zij wordt echter beschreven als een goed mensch, die een groote neiging heeft voor kinderen. Zij heeft in het geheel geen vergoeding in contanten van de moeder aangenomen. De politie staat geheel onbegrijpend tegen over haar weigering om inlichtingen te geven over de plaats waar het kind zich bevindt. De onderzoekingen zijn er nu op gericht, het kind te voorschijn te brengen en dat zal wel niet lang duren. Een vermoeden, dat het omgebracht zou zijn, heeft nauwelijks eenigen grond. - Tot zoover de bladen van 4 September. Zooals men ziet dacht toen nog niemand aan misdaad, werd vrouw Overbye zelfs be schouwd als een goed mensch, zij het dan iil dit geval een beetje zonderling doende. Spoedig echter zou de zienswijze anders worden. De 5de September bracht nog niet veel nieuws. De bladen schreven echter reeds: De recherche is nog steeds druk met de zaak. Zij heeft een onderzoek ingesteld in de woning van vrouw O. en vond In de kachel enkele verkoolde beenresten en kleine gewrichten. Nadat deze vondst was gedaan, stelde een geneesheer een onderzoek naar de beenderen in, doch verklaarde eerst na nader onderzoek in staat te zijn uit te maken of ze van een dier dan wel van een mensch afkomstig waren. Hij nam de been- resten mee; bet resultaat van zijn onder zoek kan niet voor morgen bekend zijn. Bij de recherche komt men meer en meer tot de overtuiging, dat het verdwenen kind het slachtoffer is geworden van een misdaad Een nieuwe aanhouding. Vrouw O's minnaar, een stoker ger aamd Svendsen, die eveneens woonde Enghave- weg 21, Is door de politie eveneens aange houden. Svendsen blijft er bij, dat hij niets van de zaak weet, en het is mogelijk dat dit waar is. Voorloopig wordt hij echter vast gehouden tot het onderzoek der beenderen afgeloopen is. Bij het verhoor van vrouw O. bleef deze bij baar vorige verklaring, dat zij het 3 maanden oude kindje had overgelaten aan een dame, die zij toevallig op straat ont moette, en dat zij niet weet wie deze dame is. 6 September is de zaak weer een stapje verder gekomen. Het heet dan Het onderzoek der beenderresten ls nog niet afgeloopen. Nog is gebleken, dat in de asch zich bevond een onontwikkelde tand, en bij de politie meent men dat dit een bewijs cr voor is, dat hier inderdaad eeu misdaad is begaan. Een andere gewichtige omstandigheid is, dat de recherche gevonden heeft al de kleertjes die de kleine aanbad toen zij door haar moeder aan vrouw O. werd overgegeven. Waar is het kind, vraagt men zich af, wanneer de kleertjez in de woning van vrouw O. zijn? Het beslissende antwoord op deze vraag is nog niet gegeven, maar het materiaal der recherche duidt er onafwijsbaar op, dat een verschrikkelijke verdenking tegen vrouw Overbye meer en meer noodzakelijk blijkt. Op 8 September komt eindelijk zeker heid. De bladen melden dan: Vrouw Overbye heeft heden bekend, dat zij het drie maanden oude meisje, dat juf frouw A. haar in handen gegeven had, heeft gedood. De recherche kreeg des morgens van den geneesheer de met spanning verwachte verklaring aangaande de kleine beenderen en den onontwikkelden land, die in de kachel in vrouw O.'s huis gevonden zijn. De verklaring bracht echter de politie niet veel verder, inzooverre zij niet met zeker heid vaststelde dat het beenderen waren van een mensch, doch slechts zeide dat de

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2