JONGENS MEISJES Keuken Werkmeisje G. van Ommeren Uitreiking- Suikerkaarten Een interessant feit 31 procent. Nadat zij een geheele nacht willoo» en verward door de straten van Berlijn ge dwaald had, ging zij in den namiddag naar het «Grünewald», waar zij alle Veronal- poeders innam, die zij met de morfine-op- lossing neerspoelde. Dat geschiedde tusschen a en 3 uur. Eenige minuten later zonk zij bewusteloos neer en kan zich van dat oogen- blik af niets herinneren. Drie uren later werd zij gevonden door voorbijgangers, die politie waarschuwden, welke haar In een automobiel naar de dlchtstbijgelegen politiepost brachten. De gemeente-arts, die haar onderzocht, consta teerde de aanwezigheid van al de gewone doods-verschijnselenstijfheid, lijkbleekheid, ongevoeligheid, geen pols, geen ademhaling, geen hartslag, zelfs geen geluid van het hart. Om geheel zeker te zijn nam hij ook de zoogenaamde zegellak-proef, die niet de minste huid-reactie op de borst aanwees. Hij verklaarde daarna de patiënte voor dood, en zij werd naar het lijkenhuis ge bracht en aldaar ln een kist gelegd. Daar zij onbekend was, liet men na haar met een laken te bedekken. Zoo lag zij gedurende den nacht tusschen de andere dooden. Een polltle-agent,die een volgenden middag toevallig een boodschap in het lijkenhuis had, bemerkte, dat de wangen van het »lijk> een blauwachtige kleur hadden aangenomen, die niet gewoon is bij dooden. Bij nadere beschouwing bemerkte hij een bijna onzicht bare beweging van het strottenhoofd. Hij telefoneerde onmiddellijk naar den arts, en terwijl men op dezen wachtte poogde men de levensgeesten op te wekken door kunstmatige ademhaling. De pogingen bleven echter vruchteloos. Toen de arts kwam, maakte zij nog ge heel den indruk van dood te zijn. Zij was was-bleek, stijf, bewusteloos, absoluut ge voelloos en zonder ademhaling of polsslag. De arts kon nu echter een zeer zachte hart slag hooren, van ongeveer 30 keeren per minuut. Het jonge meisje werd natuurlijk onmiddel lijk naar een hospitaal vervoerd, waar men, of schoon men niets wist van de voorgeschiedenis van het geval.de diagnose stelde: morfine-ver giftiging. Zij werd behandeld volgens de hier voor geldende methode met injecties, maag- uitpompen, heete baden, kunstmatige zuur stof-inademing esz., en na verloop van een uur was de pols weer voelbaar en begon zij zwak te ademen. Bij voortgezette behande ling verbeterde de toestand gestadig, en ten slotte viel het meisje in een diepen slaap, waaruit zij 20 uren later met volle bewust heid ontwaakte. Het geval, dat hoofdzakelijk voor doktoren en criminalisten van de allergrootste be- teekenis is als een der meest typische voorbeelden der laatste jaren van wcrkeltjkett schijndood, is ook daarom zoo bemerkens- waard, dat de gewaande doode niet heeft gereageerd op een enkele van de gebruike lijke methoden van onderzoek, met hulp waarvan men geloofde in staat te zijn het zwakste teekeu van leven te constateeren. Het gevolg hiervan zal ongetwijfeld moeten zijn, dat bij de wet aan de arts verboden wordt een bewijs van overlijden af te geven vóór er 24 uren verstreken zijn nadat de dood vermoedelijk is Ingetreden. In ver schillende landen, en als wij ons niet ver gissen ook In het onze, lean de arts een dergelijk bewijs onmiddellijk afgeven. Boeken, Tijdschriften, enz. Tijdschrift der Maatschappij van Nij verheid. In de jongste algemeene vergadering der Maatschappij van Nijverheid werd mede gedeeld, dat het hoofdbestuur voornemens was te doen onderzoeken of niet goed- koopere en toch geschikte woningtypen verkregen kunnen worden door massa-fabrl- cage van onderdeeleu en door verdere Industrialiseerlng van den aanmaak. Blijkens een oificieele mededeeling ln de September aflevering van het tijdschrift is tbans door het Hoofdbestuur tot leider van dit onder zoek aangewezen ir. J. J. Schaly, civ. lng. te Maassluis. In het redactioneel gedeelte schrijft dr. L. Hamburger over organisatie van weten- schappelijk-technisch werk, ir. J. H. Steffelaar en Joh. Ketjen over het ontwerp van wet op de electriclteltsvoorzlening, A. W. San ders B.Sc. over het aanstaand centraal advies bureau voor fabrieksbeheer en G. de Clercq over brandstof bezuiniging. Verder nog opstellen over den invloed van den ingenieur op de ontwikkeling van Indie, ever de Amsterdamsche noodwoningen, over het voorkomen va>j moeilijkheden met Dultsche leveranciers en ten slotte een causerie over de kunst van goed dlcteeren. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van ingezonden stukken, ai dan niet geplaatst, wordt niet teruggegeven. Jonge vreugd of oude vreugd. Geachte redactie. De bewoners van Stationstraat en om geving hebben eene Vereenlgiog opgericht, genaamd >Jonge Vreugd», ten doel hebbende, om de kinderen van de leden (let wel, niet de leden zelf) op aangename en nuttige wijze bezig te houden, leiding te geven aan hun spel en hunne wandelingen, ze van de straat te houden en verder St. Nicolaas, Kerstfeest en Koninginneverjaardag voor de kinderen een prettig feest te doen zijn voorwaar een prijzenswaardig doel, edoch, hedenochtend werden de leden van >Jonge Vreugd» verblijd door de volgende circulaire Gezellige bijeenkomst, sjonge Vreugd» Zaterdag 25 Sept. 's avonds om 7 uur in de danszaal van dsn Heer Klaassen (Achter Amicltia), vertooning van de Poppenkast en Projectie-lantaarn, afgewisseld door muziek. >Na afloop bal» (driemaal onderstreept) opkomst van alle leden wordt verwacht. (was get.) HET BESTUUR. Het Bestuur van »Jonge Vreugd,» geachte Redactie zet m.i. hier de eerste stap op een gansch verkeerden weg. Onze kinderen behooren zoo vermoge^y te worden gehouden van de m.i. verder felijke (ln figuurlijken zoowel als in letter lijken zin) atmosfeer van danszalen en wat dies meer iij;hler geldt het:vroeg geleerd is oud gewend.» Tenzij.... het In dit geval te doen Is om de pret voor de ouderen, gezien het: >Na afloop bal,» doch dan hoort dit bal niet onder het motto van •Jonge Vreugd» en met de dubbeltjes der leden te geschieden. Jonge vreugd is uitstekend, te menig kind moet helaas zijn jeugd op vreugdelooze wijze slijten, doch «Jonge Vreugd» moet gezocht worden, buiten, in Gods vrije natuur, op wandelingen, op speelterreinen. Jan Klaas sen kan uitstekend ln de buitenlucht worden vertoondeen projectie-lantaarn kan op een regenachtigen Zondagmiddag wel rgens anders worden vertoond voer een 15 i 20- tal kinderen, dan op een apart daarvoor uitgeschreven avond in een danszaal, met t afloop bal. U, mijnheer de redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Een kindervriend. ADVERTENTUN. Mevr. M. NÓHR - Beausar vraagt 1 Nov. P. G. Sal. alles inbegr. f8. a f 10. p. w. Huize »Pera«, Baarn. BIJ DB AUERSFOORTSCHE COURANT WORDEN BENIGE OF BOVEN 13 JAAR VOORDE BEZORGING GEVRAAGD AANMELDING VALKHSTRAAT 19 Uiie-boteriMiwit 40 cents en hooger per pakje. Unie-Koffie 33 cents en hooger per I pond. Unie-Thee 15 ets en hooger p. ons. Drie artikelen welke U nergens beter vindt I Bovendien 15 procent korting U*nlo winkel te Amersfoort Xiangaatr 4ö Speciaal adres voer Dames- en Heerenkleeding NAAR MAAT Steeds voorhanden de NIEUWSTE ENGELSCHE STOFFEN uiterste prijsnoteering G. W. MAAS, Coupeur W. t. Mechelenatraat 22 Zoute Krakelingen Frou-Freu Mikado's bij ELECTRISCHE BAKKERIJ Langestrnat 14 Telefoon 267 AMERSFOORT beenresten mogelijk afkomstig waren van een kind. De politie kon er dus niet op rekenen, dat de geheimzinnige zaak opgehelderd zou worden met hulp van derden. Men was er daarom van overtuigd, dat onder deze om standigheden het beste was op alles of niets te speculeeren en des middags werd vrouw O. daarom in verhoor genomen. Vrouw O. was rustig en beheerscht toen het verhoor begon. Zij herhaalde haar ge heel onwaarschijnlijke verklaring, dat zij het kind gegeven had aan een dame die ze toevallig op straat tegen kwam. Doch toen nu de politie haar verhaal brok voor brok uiteenrafelde en de onwaar heid er van bewees, en toen zijn begreep, dat de politie nauwkeurig op de hoogte was van wat zij gedaan had in de dagen, dat het kind bij haar was, gevoelde zij zich ai onzekerder van haar zaak. en ongeveer twee uren nadat het verhoor begonnen was viel zij door de mand en legde een volledige bekentenis af. Deze kwam hierop neer, dat zij het kleine meisje had vermoord door baar te wurgen met een gordijnkoord. Het lijk bewaarde zij gedurende den nacht in een koffer, welke zij op haar slaapkamer geborgen had. Den volgenden dag ver brandde zij het in de kachel. De recherche trachtte herhaaldelijk haar aan het spreken te krijgen over wat haar tot de misdaad gedrevsn had, maar het was haar niet mogelijk een begrijpelijk motief aan te geven. Zij herbaalde telkens, dat plotseling over haar gekomen was de aandrang om het kind te dooden en dat zij dezen drang niet had kunnen weerstaan. Zij gaf daarbij te kennen, dat zij het kind niet bij zich durfde houden uit vrees voor haar minnaar, den gearresteerden stoker Svendsen. Zij had er met hem niet over gesproken, dat zij van plan was een kicd te adopteeren, en was er bang voor ge worden dal hij haar verlaten zou wanneer bij zag dat zij het kleine meisje tot zich genomen had. Er zou vroeger ruzie tusschen hem en baar geweest zijn over een dergelijke zaak, Zij had toen een kind In de kost genomen, doch moest het aan de moeder terug geven, omdat de stoker niet wild# toestaan dat het Hj haar bleef. En bij dis gelegenheid dreigde hij haar met te vertrekken wanneer het kind niet op staanden voet het huls uit ging. Toen vrouw O. deze uitvoerige verklaring gegeven had, zonk zij bewusteloos neer. Met kamferdruppels werd zij weer bij gebracht. Zij bevestigde nogmaals bare be kentenis en werd vervolgens opnieuw in arrest gesteld. Haar minnaar, stoker Svendsen, kwam nog niet in verhoor. Men gelooft niet, dat hij met den moord iets heeft uk te staan. Vrouw Overbye is gehuwd geweest, doch is gescheiden van haar man, welke Nielsen heette. Overbye is haar meisjesnaam, die zij opnieuw draagt sedert haar schelding. Eenige jaren geleden werd zij veroordeeld wegens dief stal tot een verblijf van i<1 maanden in een verbeterhuis. Tot zoover de bladen van 8 en 9 September. Was dit alles reeds gruwzaam, spoedig zou er nog meer aan het licht komen waardoor vrouw O. zou blijken te zijn een monster ais geen tweede in ds geschiedenis Is aan te wijzen. In een volgend nummer zullen wij het verloop der zaak verder volgen. De Directeur van het Levensmiddelenbureau te Amersfoort maakt bekend, dat de uitreiking der SUIKERKAARTEN 5e tjjdvak (aanvangende 5 October a.s.) plaats beeft op de navolgende dagen uitsluitend Levensmiddelenbureau Groenmarkt No. 1—1200 Maandag 27 September van 8'/a—2'/a uur 1201-2400 Dinsdag 28 2401-3600 Woensdag 29 3601—4800 Donderdag 30 4801 —6000 Vrijdag 1 October 6001 en hooger Zaterdag 2 8'/a—12 Amersfoort, 22 September 1920. is het, dat zelfs vroegere geregelde afnemers van Maggl's Bouillonblokjes bij hernieuwd gebruik van deze blokjes zich over hun voortreffelijke kwaliteit geheel verbaasd toonen. Men mag zich dus wat den smaak betreft niet op zijn geheugen verlaten. Maggl's Bouillonblokjes, die zooals bekend Is tijdens de laatst* twee oorlogsjaren niet naar Nederland Ingevoerd konden worden, zijn thans weder overal verkrijgbaar.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 3