Nederland; Ik hoop, dat die spoedig een plaats zal vinden in de door ons allen nieuw Ingerichte boekenkast voor- het practisch Internationalisme. Tot zoover de heer Dresselhuys. Wij hebben aan zijn prijzende woorden niet veel toe te voegen. Omtrent den Inhoud (waarop wij nog hopen terug te komen) diene nog, dat deze verdeeld is over 7 hoofdstukken, welke zijn: 1. De Volkenbond in vroeger eeuwen; 2. De gedachte van den Volken bond tijdens den oorlog; 3. De besprekingen over den Volkenbond te Parijs; 4. De or ganen en de bevoegdheden van den Parijschen Volkenbond; 5. De werkwijze en het op treden naar binnen en naar buiten van den Volkenbond; 6. Nederland In den Volken bond; 7. Het wetsontwerp betreffende Nederland'a toetreding tot den Volkenbond. Dan zijn nog als bijlagen gegeven: t.de Tekst van het Volkenbondverdrag, en 2. een uitvoerige lijst van literatuur over den Volkenbond. De volledigheid van het boekje laat dus niets te wenscben over. De typo grafische verzorging er van is tevens zeer goed. STADSNIEUWS MILITIE. Zitting van den Militieraad. De Burgemeester van Amersfoort brengt bij dezen het volgende ter open bare kennis. De Ingeschrevenen dezer gemeente voor de lichtingen 1920 en 1921, die vrijstelling wegens broederdienst hebben aangevraagd In verband met den dienst, die een of meer broeders of halfbroeders bij den landstorm hebben vervuld, zullen In de gelegenheid worden gesteld desgewenscht die aanvraag toe te lichten of te doen toelichten en ver volgens de uitspraak hieromtrent van den Militieraad te vernemen: voor zooveel de lichting 1920 betreft, op Maandag, 11 October e.k., om elf uur voor- middags; voor zooveel de lichting 1921 betreft, op Zaterdag, 16 October e.k., om tien uur v middags. De Militieraad houdt voor deze gemeente zitting te Utrecht in de >aanbestedlngskamer« van het Provinciaal Gouvernementsgebouw Achter St. Pieter No. 20. De uitspraak zal voorts door onderge- teekende schriftelijk ter kennis worden ge bracht van den ingeschrevene, die aanvraag om vrijstelling deed. De aandacht wordt nog gevestigd op onder staande bepalingen Tegen de uitspraak van den Militieraad omtrent vrijstelling kan binnen tien dagen, te reksnen van den dag, waarop die uit spraak is geschied, bij Gedeputeerde Staten der provincie bezwaar worden ingebracht door den Militiecommissaris en door: ie. den Ingeschrevene, wlen de uitspraak geldt, of door zijn vader, moeder, voogd of curator: ze. elk der overigs voor de gemeente Ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen omkleed moet zijn, ia ter secretarie dezer gemeente. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet Ingericht of niet ingeleverd op ds hierboven aangegeven wijzs, kunnen geen gevolg hebben. Amersfoort, 4 October 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. BEKENDMAKING HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Amers foort. brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 1 Oct. 1920, aan H. GERRITSEN en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van eene pneumatische los- en transportinrichting voor granen en zaden, aan te drijven door twee electromotoren respectievelijk van 20 P.K. en 5 P.K. in het perceel alhier gelegen aan de Kleine Koppel No. 12, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie D No 2681 Amersfoort, den 2 October 1920. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, v. RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Eerste Abonnements-Concert Erna Rubinstein. Erna Rubinstein, de geniale jeugdige violiste, die op het Eerste Abonnements- Concert van het Concertbureau Hans Augus- tin, zal optreden op Donderdag 7 October In Amlcltia heeft het volgende programma samengesteld Tartinl Sonate G. gr. t., Mendelssohn Vioolconcert op 64 E. kl.t., verder werken van Chopin, Hubay. Paganini MozesFantasIe (op de G-snaar) en Vieuxtemps. Volksuniversiteit. Omtrent de te houden cursussen wordt nog medegedeeld, dat Dr. Van der Hoeve, schoolarts alhier, zal behandelen: «Genees kundig schooltoezicht» en «Over verpleging en verzorging onzer zieken in huis». Mr. P. H. Ritter, te Utrecht, Hoofdredacteur van het Utr. Dagblad, zaljbehandelen«De Nederlandsche stad in de 19e en 20e eeuw», professor dr. Jordan, Hoogleeraar te Utrecht, zal behandelen het onderwerp: «Darwin en Haeckel», terwijl de heer Poelhekke, Direc teur van de H. B. S. te Nijmegen, zal spreken over «Jos. Alberdingk Thym.» Van B. en W. werd bericht ontvangen dat over rpao aan de volksuniversiteit f 1000 subsidie was verleend. Dit bedrag is echter in geen enkel op zicht voldoende om de kosten te dekken, van daar dan ook dat binnenkort een op roep zal verschijnen om lid of donateur te worden v. d. volksuniversiteit. Nu is er reeds gelegenheid om eventueele giften te doen toekomen aan J. Mebius. Wzn. Utr.- weg 255 of aan den heer H. W. E. Vrijdag «Huize Randenbroek» Helllgenbergerw. 51'. De officlecle opening zal zeer waarschijn lijk plaats hebben, Zaterdag 16 October. Hiervoor Is reeds de welwillende mede werking verzekerd van Mevrouw Van Haselen, zang co den Heer Tiggers, plano. De cursussen zullen aanvangen 18 Oc tober a.s. Kunstavond. Door de Commissie voor Arbeidersont wikkeling is een Kunstavond georganiseerd op Woensdag a.s., des avonds 8 uur, in «Amicitia». Medewerking hierbij verleenen Willem van Cappellen, declamator, Den Haag, de arbeiderstooneel vereenlging «Kunst na Arbeid», onder regie van den heer P. Voskuilen, en een strijkje onder leiding van den heer J. Boers. Het programma bevat: 1. «Hochmeistermarsch» Dominlk 2. «Waar genoeg van zijn» (declamatie) Van Collem 3. a. Ouverture «Stradella» (opera) b. «Gold und Silber», (walzer)Fr. Lehar 4. a. «Gebed te Waalwijk» (declamatie) Van Collem b. «Lompenproleten» (declamatie). 5. «Carmen(fantasie) G. BIzet 6. «Naar het huis» Dramatische schets in één bedrijf Inte Onsman 7. «Eja», (marche moderne) Bouvé 8. «Andalusischer Liebestraum», (walzer) Friedemans 9. a. «Woud Tooneel», (declamatie) Dr. Ed. Koster b. «Een lied van de Zee», (declamatie) Hélène Swarth 10. a. «Serenata»G. Braga b. Dolce far niente» Boris Lensky c. «Muzikalischer weltrennen» (potpourri) P. Lincke 11. «Ouwe Bokken» (declamatie) ia. «Le Retour du Napolitain», (marche) J. Rlco Bond van pol i 11 e - p e r s o n e e 1. Het bestuur van de afdeeling Amersfoort van den Algemesnen Boud vau politic-per soneel in Nederland is thans samengesteld als volgt: W. Stouthamer ie. Voorzitter. N. Keuken 2e. Voorzitter. H Jonker ie. Secretaris. J. Dermois 2e. Secretaris. E. Puijk ie. Penningmeester. J. v. d. Bunt 2e Penningmeester. Het correspondentie adres is H. Jonker Aldsgondestraat No. 31 Amersfoort. Spreekuur ConsulPort Arthur, Texas, Ver. Staten. De heer Jan van Tyen, Consul der Neder landen, Port Arthur, heeft zich op verzoek welwillend bereid verklaard voor Nederl. belanghebbenden in het Bureau voor Handels- inlichtingen, Oudebrug, Amsterdam, een spreekuur te houden op Donderdag a.s. van 1112 en van 2—3. Het rijwlelvervoer per spoor en d e A. N. W. B. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat om het vraagstuk van het rijwlelvervoer per spoor door een commissie uit de Neder landsche Spoorwegen en den A. N. W. B„ Toeristenbond voor Nederland, nader onder de oogen te laten zien, Een Interessante tentoonstelling. (Paddenstoelen.) Als de herfst in 't land Is, dan is het de tijd van de paddenstoelen. Vooral in de herfstmaanden verschijnen deze versieringen van den boschbodem om ons op onze wande lingen te vergasten op kleuren- en vormen rijkdom, die verbazing wekt bij allen, die daarop 2ijn gaan letten. En dat zijn in de laatste jaren velen. Meer en meer komen de paddenstoelen in trek en als het spreek woord «onbekend maakt onbemind» ooit waarheid heeft verkondigd, dan zeker ten opzichte van de zwammen, zooals de padden stoelen ook wel genoemd worden. Tal van menschen zijn er zich mee gaan bemoeien in den laatsten tijd. De een uit een schoon heids oogpunt; hij bewonderde de kleuren en vormen, legde ze vast in fraaie aquarellen of pastels en vond er meer genoegen In naarmate zijn collectie groeide. Een ander foto grafeerde ze, al of niet voor de stereoscoop,maar legde toch op die wijze den vormenrijkdom vast.Weer een ander ging ze determineeren. Hij wilde weten hoe al die dingen heetten en verbaasde zich meer en meer over de groote hoeveelheid soorten, die in ons land veroverde duizend beloopt. Nog weer een ander had van de eetbaarheid gehoord en was vooral in de mobilisatie-jaren een enthousiast verzamelaar der goede soorten, welke er heel wat zijn, al mag hierbij niet uit het oog verloren worden dat er enkele ver giftige zijn, die een waarschuwing inhouden tegen al te roekelooze verzamelaars. Genoeg echtei' om aan te toonen, dat velen zich tot de zwammenwereld voelen aan getrokken. En dat zouden er nog meerderen zijn, als er geen bezwaren waren, die wel eens overwegend blijken. De een zegt: «ja ik zou wel graag eens wat meer er van weten, maar hoe moet Ik dat aanleggen? Is de studie niet erg moeilijk En waar vind ik goede gidsen «De ander zegt«Waar moet ik gaan zoeken?» enz. enz. Het komt ons daarom voor, dat het een goede gedachte geweest is van de afdeeling «Amersfoort e.o.» der Nederlandsche Natuur historische vereeniging, dat ze meerdere kennis omtrent de paddenstoelen wenscht te verspreiden door het houden van een tentoonstelling, die aanstaanden Zaterdag in het Logegebouw in de Van Perseijnstraat geopend wordt. Daar zal van alles te zien zijn, wat op zwammen betrekking heeft en menigeen zal er niet alleen een kijk krijgen op het vele, dat om onze goede stad Amersfoort groeit en bloeit, maar ook allerlei inlichtingen kunnen opdoen, die op deze zoo interessante maar moeilijke studio-objecten betrekking hebben. Wij behoeven zeker niemand op te wekken de werkelijk lage entreeprijzen te offeren maar eindigen met den wenscb dat het velen mogen zijn en de afdeeling Amersfoort e.o. van de Nederlandsche Natuurhistorische vereeniging een succes zal boeken, dat er wezen magl MARKTBERICHTEN. AMERSFOORT, 1 Oct. 1920. Appelen f 18.- A f25.» Peren f?o.a f30.— Zandaardappelen f 5,00 if 7.Hoendereleren De zaak-Overbye. (Vervolg.) De wijze waarop zij haar laatste bekente nissen deed, was teekenend. De politie had haar de laatste, zevende, aanklacht voorgelegd on zij had de juistheid ervan onmiddellijk toegegeven. «Hebt u nog meer op het hart vandaag?» vroeg men haar. «Ja,» antwoordde vrouw Overbye, die ditmaal loslipplger was dan anders, «ja, ik kan mij goed herinneren dat ik nog een paas stuks vermoord heb...» Een paar stuks! Toen In den boginne het geldelijk voor deel, dat vrouw Overbye bij haar misdaden had gehad, zoo gering scheen, nam men aan, dat zij de moorden uit wellust had ge pleegd. Zij zelf heeft echter bij haar ver hoor op geen enkele wijze en met geen woord een bekentenis in die richting gedaan, en naar wat verder bekend is geworden kan er geen twijfel omtrent blijven bestaan, dat het motief voor haar misdaden geldbejag was en niets anders. Dagmar Overbye had vanzelf geenenkol middel van bestaan, en haar minnaar, stoker Svendsen, gebruikte iedere cent die hij ver diende voor eigen behoeften; zij moest dus op de een of andere wijze in de kosten van het huishouden voorzien en deed dit met behulp van de sommen gelds welke de moeders der kinderen haar gaven. Verschillende keeren is reeds ter sprake gekomen, dat vrouw Overbye kelnerin is geweest In Aarhus. Zij kreeg die betrekking, nadat zij haar mlsDaar, den ouden Jens Sörensen, verlaten had. Toendertijd stonden «kelnerinnen» niet hoog aangeschreven en het waren dan ook de meest obscure kroegen In Aarbus, die wel gebruik wilaen maken van de diensten van de toen reeds tamelijk afgetakelde vrouw. Terwijl zij bier en brandewijn in een zee manskroeg verkocht, leerde zij een restaura teur kennen, die haar ten slotte als zijn huishoudster in dienst nam. Dit was een betrekking, die met zich mee bracht, dat Dagmar Overbye op nieuw moeder werd. De restaurateur was een geslepen kerel. Hij bood Dagmar tweehonderd en vijftig gulden contant, wanneer hij vrij zou blijven van alle verders verplichtingen tegenover het kind, en zij sloeg toe. In 1914 was f250 nog een handvol geld Maar korten tijd nadat zij deze som ont vangen had, was alles weer gevlogen en daarna vagebondeerde zij langs de land wegen met een kinderwagen en zuigeling bij zich en was dagelijks in het allerslechtste gezelschap. Op zekeren dag kwam zij door het dorp Liisbjerg en bekwam hier een oude leemhut, waarin zij haar intrek nam. Met bedelen langs de straat voorzag zij in haar behoeften. Overigens werd zij hier ook spoedig be kend als een losbandige vrouw. Onder de vele mannen die zij leerde kennen was een zekere August Nielsen, die ten slotte met haar trouwde. Om de menage gaande te houden stal het echtpaar hoenders, eenden eu lammeren van de landbouwers an leefde op die wijze lustig, op kosten der gemeen schap. Dagmar Overbye's man was echter tamelijk veralcoholiseerd, en daar zij tijdens haar zwervend leven den Kopenhaagschen stoker Svendsen had leeren kennen, gaf zij dien hare genegenheid en verliet haar man. Deze was echter zeer onwillig om het samen leven op te geven en vervolgde haar op verschillende manleren. Om van hem af te komen gaf zij hem toen aan bij de politie voor de talrijke dieverijen die hij had ge pleegd. Zij dacht, dat zij hem op die wijze onschadelijk maken kon en van hem bevrijd worden maar zij vergiste zich, want hij liet niet na haar als zijn medeplichtige aan te brengen, waarop zij beiden werden gestraft. Dagmar kreeg toen 18 maanden tuchthuis. Toen zij deze uitgezeten had, reisde zij naar Kopenhagen en werd daar opgenomen door het «Kruisleger», een soort Leger des Heils. Maar ook deze rellgleuse instelling vermocht niet haar op het rechte pad te brengen. De secretaris van het Leger geeft de volgende inlichtingen omtrent het toen maals voorgevallene: «Uit de gevangenis kwam Dagmar Overbye direct bij ons. Wij lieten haar de onthoudings belofte van onze instelling onderschrijven en gaven ons veel moeite met haar om haar terecht te helpen. Voor ons was zij een stum- perd, die geholpen moest worden. Niettemin moesten wij baar opgeven. Het was onmogelijk iets met haar aan te vangen. Wij hadden een regeling getroffen, waardoor zij met een van onze zusters een kamer zou deelen, en wij verschaften haar goed betaalden arbeid. Zij had op die wijze gelegenheid om op ordentelijke en rustige wijze te leven. Maar zij ging voort op den slechten weg. Zij kwam's nachts thuis met allerlei manvolk bij zich, en natuurlijk konden wij dat niet toe laten. Zoo moosten wij haar wel aanzeggen een ander onderdak te zoeken. Maar wij konden haar bijna het huis niet uit krijgen. Zij weigerde te vertrekken, doch werd einde lijk er uitgezet.» Men zal zich herinneren, dat de recherche in Dagmar's woning een aantal fotografieën van zuigelingen vond, ongeveer twintig stuks. Men geloofde, dat dit fotografieën waren van kinderen, welke de hartelooze vrouw vermoord had, maar thans is uit gekomen, dat dit uitsluitend familie-portretten zijn. Nadat dit geconstateerd is, meent men dat het wel mogelijk Is, dat eindelijk een voor- loopig einde ls bereikt, dat vrouw Overbye geen nieuwe moorden meer heeft te bekennen. En zoo bleek het ook. Zelfs moest later nog wetr één van de slf bekentenissen als vermoedelijk onjuist worden gerekend. Heel wat anders dus dan b.v. het relaas van «De Telegraaf», die niet minder dan een goede honderd zuigelingen vermoord wilde zien door vrouw Overbye, n.l. één per maand. Zijn wij echter geen nieuwe moordbekente- nisscn meer te wachten, het nader verhoor levert niettemin nog belangrijke bizonder- heden op. Op 17 September weid vrouw Overbye In het openbaar verhoord. Voor men daartoe over ging, vroeg men haar echter, daar sij zwak was tengevolge van ziekte en nerveus door de inwerking van het arrest, of zij zou kunnen spreken wanneer zij verhoord werd in het bijzijn van anderen dan politie en justitie, al waren het dan ook personen die van de bijzonderheden der zaak nauwkeurig op de hoogte waren. Vrouw Overbye ver zette zich en zeide, dat zij bevreesd wa9 vreemde gezichten te zien; haar tegenstand was echter niet groot en de rechter besloot daarom het verhoor althans ln zoo verre openbaar te doen zijn, dat de vertegenwoor digers der pers toegang zouden krijgen. Het verhoor gaf uiteraard niet meer dan een overzicht van vrouw O's misdrijven. Wij geven het hier nogmaals in het kort: Haar eerste bekentenis gold het kindje van juffrouw A., dat zij wurgde In haar woning aan den Enghave-weg. De moeder wendde zich tot de politie en was de oorzaak dat de gruwelijke misdaden ten slotte aan het licht kwamen. De tweede bekentenis handelde over het jongetje, dat zij verdronk in een teil met water. Zij naaide het lijk in een stuk goed cn verstopte het gedurende den nacht onder haar bed, waarop zij lustig sliep. Den vol-

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2