Dinsdag 26 October 1920 No. 9400 70e Jaargang - few - CIm. Reinigen Uitgave van de Drukkerij „DE AMERSFOORTSCHE COURANT" voorheen Firma A. H. van Cleeff. ADVFRTJT JTTth^ en ZATERDAG. -> ABONNEMENT per 3 maanden f 1.—franco per post f1.15. Afzonderlijke nummers 5 cenl. ERTENTIEN i—6 regels 95 cent; elke regel meer 15 cent. Bij regel-abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale-, officleele- en onte genlngs-advertentiOn per regel 20 cent. RECLAMES 15 regels f 1.55^ elke regel meer 30 cent. Incasseerkosten worden In rekening gebracht. Inzending van advcrtentiEn op den dag van verschijnen uiterlijk 10 uur, voor het Zaterdagnummer uiterlijk Vrijdagavond. REDACTEUR; K. LUBERTI, AMERSFOORT BUREAUX KORTEGRACHT 18 EN VALKESTRAAT 19, TELEFOON «9. KENNISGEVINGEN. ONDERSTEUNING afgekeurde militairen. De Burgemeester van Amersfoort brengt hiorbij het volgende ter kennis van belanghebbenden. Oud-militairen der zee- en landmacht, die na 31 Juli 1914 en vóór 1 Januari «920 voor den dienst werden afgekeurd wegens ziekten of gebreken, in den dienst hetzij ontstaan hetzij in belangrijke mate verergerd, kunnen voor eenige ondersteuning in aan merking worden gebracht, zoo die ziekten of gebreken niet aan eigen schuld zijn te wijten en belangrijken achteruitgang in geldelijke verdiensten hebben veroorzaakt. Zij, die In het genot zijn van militair pensioen, komen voor deze ondersteuning niet in aan merking. Ook weduwen van militairen, als in het vorige lid bedoeld, kunnen, zoo zij geen militair pensioen genieten, voor de onder- Steuning in aanmerking komen. Zij, die van meening zijn voor de hier boven bedoelde ondersteuning in aanmerking te kunnen komen, moeten zich daartoe spoedig, liefst voor 1 Januari 1921, schriftelijk wenden tot den Inspecteur van den Genees kundigen Dienst der Landmacht, bureau Ondersteuning, te 's-Gravenhage kanaal straat 19. In bet verzoekschrikt moeten worden vermeld 1. het nauwkeurig adres van belang hebbende 2. de naam en de voornamen van den afgekeurden militair; 3. of bij vóór zijn afkeuring laatstelijk diende als mllitie-plichtige, landweerplichtige, landstormplichtige of vrijwilliger; 4. of hij laatstelijk diende bij de zeemacht dan wel bij de landmacht en, zoo hij bij de landmacht diende, tot welk onderdeel daar van hij behoorde; 5. op welken datum hij als dienst plichtige, in of na 1914 tot militairen dienst werd opgeroepen 6. gedurende welk tijdsverloop hij metter daad dienst deed, met ziekteverlof of met verlof in afwachting van afkeuring was, of in eene ziekeninrichting was opgenomen. Amersfoort, 23 October 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Firma K. W. JAEGER AFLEVERING BINNEN 8 DAGEN WIKKEL: FABRIEK: LANGESTR. 74 KAMPSTR. 90-96r TELEFOON 198. BEVOLKlNa H. Polak, Utr.str. 35 naar Hoorn K. Receveur, Z. Singel 11 naar Ede J. Venner, St. Jorlsstr. 20c naar Amsterdam R. v. Spanje, Kinderzorg n. de Bilt Mej. A. de Wit, Huijgenslaan 32 n. Itallft Mej. G. Fransen, Arnh.weg 2130 near de Bilt - J. v. d. Meer, Sch.penn.str. 53 n. Zutphen P. v. Betray, Kamp 84 naar Arnhem Mej. J. de Jong, Z. Singel j8 naar Werkhoven J. Jagtenberg, Woest, weg 22 n Ede B. v. d. Schilt, Langestr. 83b naar Arasterdam G. Hendrickx, Langestr. 30 naar Arnhem Mej. H. Ruijs, Bergstr. 14 naar Oegstgeest L. Loggen- storm, Hoogl.weg 18 naar Kampen Wed. Apeldoorn, Leusderweg 202 n. Driebergen Bar. Sirtema v. Grovesllns, Langestr. 56 n. Deventer J. Delforterie, Soesterw. 186 n. Leiden - Mej. F. Groenewoud, Zogstr. 32 naar Amsterdam M. Dalman, v. Bem- melstr. 103 n. Hilversum Mej.S.v.Dorssen, Breestr. 53 naar Amsterdam Mej. H. Dinger, Utr.weg 118 naar Hilversum J. Berkhout, Utrweg 26 naar Leusden W. Duiadecker, Fr. Halsstr. 45 n. Zaandam J. v. d. Hoeve, Utr.weg 126a n. Utrecht Mej. J. Menko, Rerkenweg 29 n. Zeist J. Amse, Hellestr. 20 naar Zeist A. Heijmans, Utr.weg 246 n. den Haag Mej. E. Temminck, Utr.weg 111 n. Araerongen D. v. d. Brug, Arnh.weg 168 n. Eemnes J. Pons, Zandbergen naar Soest Fr. JagerKortleve, Z. Singel ro n. Paterswolde M. v. d. Wedden, Blrkt 9 naar Tuil 't Waal J. Muller, Aldeg.str. 60 naar Breda P. Groot, Pr. Julfanalaan i1 naar Amsterdam MejJ. Hendriks, Methorst- straat 28 naar Bergen E. Hamburger, Kamp 54 naar Wageningen - D. Hofland, Utr.weg 113 naar Hoogland A. Schimmel, Puntenb.laan 2a n. Ermelo A. v. Genen, Bloemend.str. 5 naar Castricum J. v. Nieuwenhoven, Stat.str. 28b naar Megen C. Koopman, W. v. Mech.str. t naar den Haag G. Oonk, Havik 10 n. Munster E. v. Surksum, Kamp 39 naar Hoogland Bar. Weideren Rengers, Kon. Wilh.str. n. Laren. Opgave van vertrokken personen van 1 tot 15 October 1920. Mej. H. Rosendaal, Z. Singel 38 naar Enschedé H. Nieuwenhuizen, Woest.weg 82 naar Winterswijk Mej. W. Raaijen, P. Boihlaan 18 naar Harderwijk W. Marinus, Leusderweg 43 naar Indie Mej. J. r. d. Brug, Kruiskamp 70 n. Amsterdam - N. v. Dijk, Langestr. 116 n. Nijmegen Mej. J. Scholte, Langestr. 51 n. Nijmegen - W. Boreel, Kamp 66 naar Zutphen Mej. W. Berkhuijsen, Muurh. 5 Utrecht Mej. M. v. Leasen, Beekenst.laan 24 n. Groningen G. Esmeijer, Kon. Wilhastr. 35a n. Driebergen F. Somsen, Aldeg.str. 93 naar Aaltcn J. Conijn, Muurh. 102 naar Lelden J. Duijvis, Bergstr. 22 - Delft - K. v. d. Brandeler, Utr.weg naar Arnhem Mej. G.Bouwhof, Utr.weg 86 n. Arnhem Mej. J.Bouwhof, Utr.weg 86 Arnhem Mej. P. Posthumus, Huygenal. 32 n. Utrecht Mej. E. v. Kuijk, Soesterw. 157 n. Rotterdam - A. Odewald, Bergstr. 27 n. den Haag - H. Strootman, Langestr. 116 naar den Haag W. Smit, Bergstr. 21 naar den Haag - D. KuppeM.Soester.veg 129 naar Amsterdam S. Burger, Havik 3$ naar Winschoten - H. v. Hengel, S. v. d. Hagenlaan 3 n. den Haag - Quarles van Ufford, Langestr. 26 naar Tilburg - Mej. J. Vos, Leusderweg 17° naar Ermelo STADSNIEUWS. DEKENS. De Burgemeester van Amersfoort, gelezen circulaire No. 775 dd. 18 dezer van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, maakt bekend dat ter beschikking van instellingen zoo wel als particulieren worden gesteld: Kunstwoldekens 4 f2,50 per stuk. Moltondekens a f0,90 per stuk. Bestellingen worden tot 30 dezer dagelijks aangenomen aan het Levensmiddelenbureau, Groenmarkt, alhier terwijl gelijk met de bestelling de betaling moet geschieden. Amersfoort, 25 October 1920. De Burgemeester voornoemd, v. RANDWIJCK. Kerkelijke Belastingen. In verband met het bericht, ontleend aan het Hdblad in een onzer vorige nummers in zake de kerkelijke belastingen te dezer stede, deelt men ons mede, dat de Openbare Vergadering alhier door de afdeeling der Vrijzinnig Hervormden zal plaats hebben op Maandag 22 November a.s., te houden in de Evang. Luth. Kerk, waarin de heer G. A. de Ridder van Amsterdam het onder werp zal behandelen: «Plaats, taak en toe komst der Vrijzinnig Hervormden, mede in verband met de kerkelijke belastingen». Waterschappen en Polders. Op Initiatief van den Bond van Ambte naren bij de Waterschappen in Zuid- en Noord-Hollend zal op 31 October e.k. in het Haagsche Koffiehuis Vredenburg 17 te Utrecht eene vergadering worden gehouden, toegankelijk voor alle ambtenaren van Waterschappen en Polders uit de verschil lende provincies, ter bespreking van het op richten van een Landeiijken Bond van Waterschapsambtenaren, opdat alle ambte naren en beambten in vastdienst-verband aangesteld bij Waterschappen en Polders van geheel Nederland In één Bond zullen worden verecnigd. Challley Quintet. Wij vestigen nogmaals dt aandacht op het concert, dat het Cbailley Quintet, uit Parijs, hedenavond geven zal, en verwijzen voor verdere bizonderheden naar de in onze courant geplaatste advertenties. Opera Martha. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, hebben thans de plannen, omtrent de opvoeringen van de opera Martha een vasten vorm gekregen en zijn de data vast gesteld op Zaterdag 18 en Woensdag 22 December a.s. Daar het, voor zoover wij kunnen nagaan de eerste maal is, dat hier ter stede, door Amersfoortsche krachten eene opera zal worden opgevoerd is (hans reeds de animo daarvoor zeer groot. Door het opvoeren van deze opera worden vele sluimerende muzikale krachten wakker geschud. Het koor, bestaande uit ongeveer 50 medewerkenden, is samongesteld uit leden van verschillende vereenlglngen, de be geleiding zal bestaan uit een versterkt strijkorkest, terwijl het derde bedrijf zal worden opgeluisterd door een ballet, waarin eenige soiodanseressen zullen optreden. Als solisten werken bekende Amersfoort sche krachten mede, de regisseur is geheel berekend voor zijn zoo moeilijke taak en zoowel aan de costumes ais aan de décors zal de meeste zorg worden besteed. Ten slotte zal het bestuur van Amicltia verzocht worden, de sociëteit beide avonden af te staan, teneinde deze als foyer te ge bruiken, om gedurende de lange pauze het traditioneele kopje koffie te gebruiken voorwaar eene verbetering, waaraan het uitgaand publiek behoefte gevoelt. We vertrouwen, dat zeer velen, al deze moeite op prijs weten te stellen, om Amers foort eens Iets nieuws te brengen en dit zullen toonen door een goede opkomst. Havenverbetering. Het A. D. publiceert bet volgende adres, dat verzonden Is: Aan den Raad der Gemeente A raersfoort. Geven eerbiedig te kennen: de ondergeteekenden,allen vaste gebruikers van de haven in de Gemeente Amersfoort of belanghebbenden bij een goed vaarwater in die Gemeente; dat sedert enkele jaren de haven In slechten toestand verkeert, doordien geen voldoende zorg wordt besteed aan het op diepte houden van het vaarwater, tenge volge waarvaj^ herhaaldelijk booten en schepen aan oen grond geraken en daar door schade beloopen, dat herhaaldelijk over dien slechten toe stand, die aan ondergeteekenden schade berokkent, is geklaagd bij het Gemeente bestuur, doch zonder «enig resultaat; dat tot groote verwondering en ergernli van ondergeteekenden, het Gemeentebestuur wel ln de eerste helft van Augustus jl. een gedeelte van de haven, speciaal ln gebruik voor schepen, die ladingen aanbrengen voor de Gemeentelijke gasfabriek, heeft doen uitdiepen, doch het daartegenoverliggende deel van de baven, dat door beurtveeren wordt gebruikt, heeft gelaten zooals het was en zulke niettegenstaande de beurt schippers tweemaal zooveel havengeld be talen als voor schepen die ladingen aan voeren voor de gasfabriek; dat het door de Gemeente Amersfoort ge vorderde havengeld veel hooger Is dan In vele andere havenplaatsen, waar voldoende zorg aan het vaarwater wordt besteed en het aan ondergeteekenden voorkomt dat voor de opgebrachte havengelden de Eem, de mond van de Eem en in elk geval de haven ln goed bevaarbaren toestand konden wor den gehouden dat de beurtschipper» bovendien herhaal delijk belemmering ondervinden in de uit oefening van hun bedrijf, doordien de los plaatsen aan de haven van geineentewego aan hunne bestemming worden onttrokken, daar de havenkaden als opslagplaatsen worden gebruikt; dat ondergeteekenden, nvt het Dagelijksch Bestuur der Gemeente te kort schiet in de zorg voor de bruikbaarheid van de baven en havenkaden en aan herhaalde klachten geen gevolg wordt gegeven, zich genood zaakt zien een beroep te doen op Uw College. Redenen waarom ondergeteekenden zich wenden tot Uw College, met eerbiedig ver zoek dat bet UEdcIAchtbare Hoeren moge behagen te bevelen dat de haven zal worden gemaakt, zoomede dat de bavenkaden niet anders dan tot hunne bestemming worden gebruikt en daartoe zoodanige maatregelen voor te schrijven als UEdetAchtbaren zal nuttig en noodlg voorkomen. 't Welk doende enz., Onderteekend door 198 Amersfoortsche Industrieelen. Amersfoort, 12 October 1920. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het postkantoor Amers foort en zijne hulpkantoren. Over de maand September 1920. Op spaarbankboekjes, bier uitgegeven, werd, in den loop der maand ingelegd f 56.997.94® En terugbetaald. 83.280.59 Derhalve minder Ingelegd dan terugbetaald Hieronder 6 formulieren ad f 1 in Bpnarbankzegels ran 5 cent en 33 formulioren ad fl in spaarbankzegels van 1 cent (Sehoolsparen). Het aantal alhier nieuw uitgegevcu, spaarbankboek jes bedroeg 79 Door tusschenkomst der alhier gevestigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f En afgeschreven f 26.282.64® Derhalve meer in- dan afgeschrevenf 200.— Het aantal, alhier uitge reikte, nieuwe staatsschuld boekjes bedroeg 1 Fruit- en Groentenveiiing Noteering van 25 October Roode kool 346 ct.groene kool 144 ct.sav. kool 67 ct.witte kool 1516 ct.bloemkool 1600 ct.; komkommers o ct.; alles per stuk. Spinazie 0—15 ct.druiven 00—00 ct. tomaten 00 ct.slaboontjes 00 ct.pronkers o ct.; appels 10 28 ct.; peren 314 ct.; spruiten 3 15 ct.postelein 00—00 ct/; stoofperen 13—00 ct.: alles per pond. Aardappelen 7i—84 ct.; uien o ct. per K.G. Sla fooo—fo.oo; andijvie f0.65—f 1.80 de 100 st. Wortels 24—15 ct- bieten 34— ct. per bos.

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 1