Bel dan op No. 42 Is juist, voor d«zen soort bouw biedt zich werkelijk I slecht ren minder soort aannemers aan. Niettemin hangt I het dus at van het toezicht, ,wat er van terecht zal komen. En dan is er toch ook wat te verwijten aan de arbeiders, die aan dezen bouw werkten en die toch wisten, dat de woningen bestemd waren voor hen zelf en voor bun kameraden. Wat hebben die arbeiders dan slecht hun plicht gedaan. Spr. is zei! geen aannemer van woningen. Hem lijkt dit een >massa»-artlkel. Hij heeft dan 90k gezegd, eigen beheer niet geheel te willen wegcijferen en voor den woningbouw lijkt hem dit een zeer goede oplossing. De heer Overeera heeft in de vorige zitting een brief voorgelezen van den aannemersbond, waarin zou staan dat de aannemers hun winstpercentage wenschten te ^erhoogen. Er staat echter in, dat de aannemer het werk met de minste kosten uitvoert,dus geheel iets anders. De heer O v e r e e m heeft niet anders bedoeld en Is dus verkeerd begrepen. Wat het plichtaverzulm der arbeiders aangaat, zeker is dat zoo. maar wat ia anders te verwachten van menschcn, die den geheelen dag worden opgezweept. Het is ook de schuld van stukwerk en onderaanbesteding. De heer Stadig heeft den indruk gekregen dat het aan den woningbouw en treurig zootje was. Wat daartegen gedaan moet worden staat echter nog niet vast voor spr. en een nader onderzoek zal noodlg zijn. Als dan reöele voorstellen komen zal spr. zijn mcentng over eigen beheer zeggen. Spr. verdedigt het onderzoek der commissie tegen over den voorzitter. Deze deed voorkomen alsof slechts een zijde gehoord werd, doch dat is niet zoo, steeds zijn beide kanten gehoord B. en W. zelf echter nemen onmiddel Ijk maar aan dat het In orde is, wanneer b.v. van den directeur van O. W. een mededeeling komt over de liggelden. Doch dit is absoluut onjuist. En bet isook.dat de commissie zóó, om verschillende inlichtingen heeft gevraagd"aan B. en W„ doch dat die niet zijn verstrekt. Waar het hier om gaat is, of de partijen tegelijk moesten worden gehoord, en dat achtte de commissie niet wenschelijk. Spr. heeft het nogmaals over de liggelden. De direc teur van O.W. is toen door de commissie gehoord, en die zeide dat die gelden wel zouden binnenkomen, maar dat wij er geen recht op hadden, wijl de leveran cier niet aansprakelijk was. Immer» luidde diens con tract: maar afzenden. Een losplaats echter was er niet. Wij hebben toen daarover inlichtingen gevraagd aan B en W., maar hebben die, zooals Ik zeide niet ge kregen. Zoo Is het ook bij andere kwesties gegaan, dat is een grief die nu nog te handhaven is. De heer N o o r d e w i e r is het eens met den voor zitter. dat een kruisverhoor wenschelijk ware geweest en keurt het af dat de arbeiders niet zijn gehoord. Dis arbeiders hebben juist een massa gegevens bijeen gebracht en dere aan de soc.-dem. gegeven. De com missie had daarvan kunnen profiteered De Voorzitter leest nu een voorstel voor, af komstig van den heer Noordewier, om over te gaan to« bet Instellen van een studie-commissie als boven bedoeld. B. en W. hebben geen bezwaar dit voorstel aan te bevelen, doch stellen voor het in de volgende vergadering te behandelen. Aldus besloten. De heer Noordewier stelt nog voor de pers In de gelegenheid te stellen kennis te nemen van het o o r z 111 e rdaarover moeten B. en W. zich eerst nog beraden. V ol ksuniversiteit. Dr. M. VAN DER HOEVE Arts, alhier, over: MEDISCH SCHOOLTOEZICHT. (Slot eerste lesing). Geldt dit voor de bestrijding van allerlei besmette lijke ziekten, er is nog een ander soort van besmetting, die op scholen wordt waargenomen en die maar al te gemakkelijk van het eene kind op het andere over gaat. Deze besmetting die ik nu bedoel is de hoofdluts en In meerdere mate ook de kleerenlula. De hoofdluis, gij weet het, is ontzettend sterk ver breid en menig moeder ziet met schrik haar kin deren vrij plotseling er mede behept. Nu is bet eigenaardig, dat I11 de acbolcn de hoofd- lulz nog nooit door iemand is binnengebracht. Altijd hebben de kinderen het van «een ander op school gekrcgea<, nooit la een kind zelf oorzaak van be smetting. Dat zoo Iets altijd wordt gezegd, komt, omdat hoofdluis nu eenmaal als een soort schande wordt aangezien, als een gebrek aan zorgvuldig onder houd, als onreinheid. In hoofdzaak Is dit juist, maar menig zorgvuldige huismoeder weet wel hoe mocielijk de strijd soms er tegen kan zijn. Maar ook is bet mogelijk, dat een zwakke, ziekelijke moeder met eerlge kinderen haast het noodige onderhoud niet kan doen, dat zij bijna niet in staat is hare kinderen vrij te houden en allen tijd en zorg er aan te be steden en daarom mag het niet als schande worden beschouwd vóór allo omstandigheden ten volle be kend zijn. Dit neemt echter niet weg, dat bet een vermijdbare en gcneesclijke aandoening is, mits men maar de moeite en zorg of de opoffering der haren er voor over beeft. Bij een jongen la dat niets, de haren worden eenvoudig met dc tondeuse kaal geknipt en een goed kaal gehouden hoofd doet de hoofdluis vrij soel verdwijnen. Anders is het met de meisjes, een kaal geknipt hoofd staat volgens vele menschcn Icclijker dan een net hoofdje met lang baar en een lintje en luizen. Een weldaad aan de fpaatscbappij zou degene be- wijzen, aan wien het gelukken zou eene mode In te voeren van kaalgeknipte meisjeshoofden tijdens de schooljaren I De mode heeft al zoovele gekke dingen verzonnen, ziet eens naar ds hooge hakken waarop men voortwankelt, do ragfijne dunne kousen, de lage bals met tegelijkertijd dikke wollen jumpers of met warm boot omzoomde kleeren waardoor Let lichaam •p verschillends plaatsen zeer ongelijk verwarmd wordt, waarom zou dan de mode een mooi glad schoon meisjeskopje niet eens mooier gaan vinden dan het andere dat al die viezigheid verbergt. Toch Is het nog mogelijk ook zonder knippen eerst eens een poging te wagen de ongerechtigheid te doen verdwijoeo; een nacht de haren ia een Hinken De heer Hofland stelt voor de vergadering te beëindigen (10 uur.) Vervolgens worden aangehouden de punten 6, 7, 8, 9, it en ïz. 10. Onderwijs. VoorRtel van Burgomeester en Wothouders tot het inrichten van een cursus ter opleiding voor het diploma A handenarbeid. Of er een nadeellg saldo zijn zal Is nog niet zeker. Aangenomen z. d. of h. st. 13. Onderwijs. Voorstel van Burgomeester en Wethouders tot wijziging van de verordeningen betreffende het Handelsonderwijs. Als voren. Vervolgons doet de voorzitter het voorstel om een onbewoond buis in de Krankeledenstraat, dat van binnen slecht is, doch waarvan de muren nog behoorlijk zijn, door betimmering weer bewoonbaar te maken. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 1500. Aangenomen z. d. of b. st. "RONDVRAAG: De heer Rekkó zou het op prijs stellen, wanneer de gemeente officieel vertegenwoordigd was op een belangrijke vergadering over Plaatselijke Keuze, op 13 November in den Haag te houden. De heer Polder heeft tot zijn spijt geconstateerd, dat het politiecorps van den 8-uren dag is uitgesloten. Dat is in tegenspraak met wat de voorzitter het vorig jaar heeft gezegd. Door economische indeeling zou al direct een uur verkorting kunnen komen. Spr. wenicht dit onmiddellijk en dan spoedig 8 uur. De Voorzitter kan geen onmiddellijk antwoord geven, doch zal de zaak onderzoeken. De heer Noordewier heeft in de vorige ver gadering het punt Goed Wonen laten passeeren, om dat hij meende dat wanneer in beginsel beslist was, Goed Wonen onmiddellijk zou kunnen gaan bouwen. Dat Is echter onjuist gebleken. Spr. dringt er daarom op aan, dat B. en W. in de eerstvolgende vergadering met definitieve voorstellen zullen komen, waardoor de bouw onmiddellijk kan aanvangen. De Voorzitter wijst er op, dat voor een bouw- voorschot de goedkeuring van Ged. St. noodlg is. Overigens moet er eerst een prae-advies komen en dat alles kost eenigen tijd. De heer Noordewier betoogt nogmaals, dat verwachtingen zijn opgewekt. De raad heeft duidelijk gezegd, al is er geen beslissing genomen, dat Goed Wonen In de gelegenheid moest worden gesteld om tc bouwen. Het gevolg van bet tralneeren is, dat weer f 250.000 op den bouw gezet moet worden, wat geen voordeel is en een verhoogd bouwvoorscbot noodig maakt. Verder is men bij St.-Ansfridus ook reeds aan het bouwen voor nog iets ia goedgekeurd. De Voorzitter betoogt, dat den ofiicieëlen weg moet worden bewandeld. Traineeren heeft nooit in de bedoeling gelegen. De heer Voskuilen dringt aan op bespoediging inzake bet uitbetalen der salarissen. De Voorzitter zegt dat reeds maatregelen ge nomen zijn. Hierna sluiting. Hebt II een Taxi of Auto noodig? STADSNIEUWS. Mutatie. De bronzen medaille voor t? jaren trouwen dienst, wordt op 16 November a.s. toegekend aan den wacht meester-hoefsmid A. Speijers van het te Regiment Huzaren. Mutatie. De bronzen medaille voor 12 jaar trouwen dienst wordt op 15 November a.s. toegekend aan den sergeant J. Viseé van het 16e Regiment Infanterie. Personalia. Onze voormalige stadgenoot, de heer A. v. Wamelen, slaagde Vrijdag j.l. voor het examen M. O) Wiskunde KI. Crematie Tromp van Holst. Gistermiddag heeft op Westerveld de crématie plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. M. Tromp vau Holst, lid van de Provinciale Staten van Utrecht en oud lid van den Amersfoortschen gemeenteraad.Toen de baar van uit bet ontvang-gebouw der begraafplaats naar het crematorium werd gedragen, sloten zich bij de familie aan de burgemeester van Amersfoort, graaf Van Randwijckde burgemeester van Velsen, de heer Rijkens, die vroeger wethouder der gemeente Amersfoort wasde heeren W. Crooc- kewit W.Azn., mr. H. J. M. v.d. Bergh en H. Gerritsen, allen uit Amersfoortde heer Van der Meulen, uit Amsterdam, firmant van den Amsterdamscben hout handel Ambachtsheer en Van der Meulen, in welke handelszaak de heer Tromp van Holst mede-firmant waswijders afgevaardigden van verschillende Arners- foortsche instellingen, als: Het Burger Weeshuis, Vreemdelingenverkeer, het Fonds voor den Gewa- penden Dienst, de Oudheidkundige Vereenlging. de Tuinbouwveresniging, Het Rijks-Opvoedingsgesticht te Amersfoort, het gesticht >De armen de Poth», het Sint Pieters- en Bloklandsgasthuis en nog anderen. Toen Dinsdagmorgen de lijkauto voor het sterfhuis [te Amersfoort was weggereden, hadden de heeren Rui tenberg en Verboef, den doode namens de afdeeling van den Vrijz. Dom. Bond een laatsten, stillen groet gebracht. De plechtigheid der crématie geschiedde in den strengsten eenvoud. Er waren geen bloemen, en orgel spel in den crematoriumkoepel bleef achterwege. Ook werd er niet gesproken. Staande wachte men het oogen- blik af, dat de kist geheel was weggezakt; toen trad de oudste zoon, de heer H. Tromp van Holst, naar voren om namens de familie dank te zegger. voor de deelneming haar betoond. Het was de wil van zijnen vader geweest, dat deze plechtigheid zoo sober van karakter zou zijo als men baar beden bad gehouden, evenais het diens wensch was geweest dat geen enkele bloem zijn kist zou dekken en niemand hier het woord zou voeren, verlangens, die men volkomen geëerbie digd had. Na dit woord van dank werd het crématorium verlaten. (A. D.) Het Loouraadadvies. In de achterzaal van de <Ke!zerskroon> hield de Neutrale spoorwegorganisatie Dinsdagavond een open bare vergadering, waar het H.-B.-lid'Dekker als spreksr optrad. Voorzitter was de heer Veger. De spreker gast om te beginnen na hoe de loonraad is ontstaan. De steeds onvoldoende salarieering van het personeel maakte verschillende acties noodzakelijk en eindelijk verklaarde Minister Lely dat zijn bedoeling was een einde aan den onhoudbaren toestand ts maken. Toen kwam de commissie Muyskon, welke einde 1918 (October) een loonregeling voorstelde. Doch die loonregeling was geen enkele organisatie naar den zin en samen zou men trachten, die voorstellen te ver beteren. Maar de woelingen in November 1918 deden die samenwerking verloren gaan, tot later de conferentie kwam inet de Directie. De voorz. der Ned. Ver. vroeg daar een grondloon van f 2.50 waar tegenover de Neutr, Org. f3stelde, waar de Directie zich tegen ver klaarde. De Minister stelde toen het grondloon op f 2.75. Uit de verschillende acties kwam toen de tegen woordige loonraad, met georganiseerd overleg. De heer Moltmaker (Ned. Ververklaarde reeds in de eerste zitting, dat het niet erg zou zijn, als men later klaar was dan den vastgestelden datum. De Neutr. Org. heeft haar ontwerp loonregeling samengesteld in samenwerking met de Katholieke en Prot. Christelijke Organisatie. Ook de afdeelingen hebben de voorstellen tijdig kunnen behandelen, waarna een algemeeue vergadering heeft beslist in laatste instantie» Daarna behandelt spreker de loonschalen, de grond slagen waarop ze berusten en de getallen waarin ze verdeeld zijn. Ook stelde spr. in het licht, dat zijn organisatie warm gepleit had, voor het nlet-vaststellen van het loon voor den lijd van 5 jaar. Toen de Ned. Ver. een grondloon van f35.— vroeg, heeft de Neutr. Org. dat verzoek ondersteund. Door samenwerking moeten alle betrokkenen trach ten het geheel te verbeteren. I11 debat kwamen de heeren Graaf, Quint en Kortland. De heer Graaf meende een kindertoeslag, zooals zijn organisatie (P.C.B.) vroeg, te moeten verdedigen. De heer Quint verdedigde de Ned, Ver. en had een schrijven bij zich van het H.-B. dat ze niet kwam debateeren. De heer Kortland vind standplaats-aftrek of -toelage verkeerd, omdat het leven ten plattelande eveu duur is als in de stad. Sommige dingen zijn in de stad goedkooper, maar anderen ten plattelande. Gemiddeld genomen staat dat gelijk. De heer Dekker beantwoordde de debaters. Daarna sloot de voorz. de vergadering, welke vrij goed be zocht was. De wenschen der militairen. In verband met onze vorige berichten aangaande dit onderwerp kunnen wij nog mededeelen, dat onder staand adres beden verzonden is: Amersfoort, 1 November 1920. Aan Zijne Excellentie den Minister van Oorlog. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de Commissie, die zicb ten doel stelt de belangen van het blijvend gedeelte lichting 1920 te behartigen, bestaande uit de milicien-soldalen Brandon, v. Coevorden en Richter, en vertegenwoordigende de Regimenten In fanterie 1, 4, 5. 7, 10, 11, 12, 15, 16, 18, 19, 20, 21 en 22, de Regimenten Grenadiers en Jagers en A.D.P. Soesterberg en Zeist, die tevens op zich zelf staande sub-commissies hebben gevormd. dat zij zich door den nood gedwongen zien, Uwe Excellentie o bet onderstaande opmerkzaam te maken: dat de soldaten van de eerste ploeg 1920 gedwongen zijn geworden 4 'l2 maand na hun oorspronkelijken oefentijd van zes maanden te blijven; staan dus onder controle van den schoolarts, en zijne aanteekeningen gedurende het jaar komen het uitzoeken der kinderen voor vacantie-kolonies ten goede. Zeer te betreuren echter valt het, dat deze vacantie-kolonies slechts zoo weinig kinderen kunnen opnemen en ik b.v. hier slechts '/o kan wegzenden van alle kinderen die ik zoo graag eens er heek zag gaan. Samenwerking met de vereenigingen voor vacantie- kolonies en met tbc.-vereenigingen behoort dus tolde taak van den schoolarts. Behalve bet gevaar voor besmettelijke ziekten be dreigen bet kind en de school nog andere gevaren en ook op deze heeft de schoolarts te letten. Zoowel het meubilair, als het gebouw, zoowel de leermiddelen als het onderwijs zelf kan schade aan het kind toebrengen. Het gebouw moet vóór het in gebruik nemen worden goedgekeurd, maar het gebruik zelf en het onderhoud kan onvoldoende zijn; vuile ramen kunnen tot4opCt. van het daglicht onderscheppen en zoo de verlichting onvoldoende mak» vóórgrociende boomeu kunnen het lokaal verduisteien.de klasse kan overbevolkt zijn de ventilatie Inrichtingen kunnen onvoldoende gebruikt worden, de verwarming kan onvoldoende of te groot zijn, de speelplaatsen kunnen gebrekkig worden, de reinheid der privaten onvoldoende, ziedaar tal van be zwaren die controle behoevenhet meubilair kan ongeschikt zijnde banken, de kapstokken, de drink kroezen, de waschgelegenheid de leermiddelen de questie van leien of papierde druk der boeken, de fijnheid van bet goed dat bij het handwerken moet worden gebruikt, de vraag of elk kind zijn eigen leer middelen moet hebben, of alles bij elkaar moet worden geborgen, ziedaar weer een zaak waarop de schoolarts zijn aandacht moet vestigen. En dan de moeilijkste zaak van het onderwijs zelf, de beoordeeling van al of niet schade door het onder wijs Is zeer en zeer moeilijk en slechts voorzichtig moet de schoolarts hier te werk gaan, de vraag of een kind b.v. gymnastiek mag doen of niet is nog vrij gemakkelijk, maar de quaestie van bet huiswerk, de vraag van de opeenvolging der vakken, van de rust tijden, de lengte der vacantles, het snelle of minder snelle tempo vau het onderwijsde Invloed van straffen op het kind, ziedaar vraagstukken dieelschen een diep inzicht in het onderwijs zelf en In het zieleleven van het kind en in dezen in de quaestie van de hygiene van het onderwijs. Dus schiet voorloopig de schoolarts nog te kort. Meer treedt hij op in de contróle van afwijkingen bij het kind, die door de school ontstaan of verergerd worden, de bijziendheid, de ruggegraatsverkrommingen, andere oogafwijkingen en houdinga defecten. Hier ligt een meer direct arbeidsveld voor hem open. Naast dit alles komt de controle van bet achterlijke kind, het nagaan van de vorderingen en het beoordeelen in overleg met den onderwijzer of het kind op school thuis behoort. Wij kunnen rekenen dat op elke tooo inwoners t achterlijk kind is tusschen 6 en 14 zoodat Amersfoort er ongeveer 32 moet tellen. Licht petroleumkap doodt de luizen, een wassching met warme azijn na weqjct de eieren, de neten op, na korten tijd eene herhaling tot dooding van wat uit nog levende eieren is uitgekomen en wij zien bet kwaad genezen. Soms gebeurt bet dat door het krabben de huid beschadigd wordt en besmet raakt en een vieze korstende uitslag ontstaat, die dikwijls door de moeder «klieren» worden genoemd, en dan gelooven zij soms dat bet gevaarlijk is deze te laten behandelen. Het zijn geen klieren, het zijn besmette krabwonden, en door de onmogelijkheid dan behoorlijk te kammen worden die nog erger, omdat de luizen zich ver meerderen en zoo draait men in een cirkeltje rond en kan het geheele hoofd in een ontzettend treurigen toestand van verwaarloozlng komen. Zoo ook gaat het kind gevaar voor de omgeving opleveren. Als nu de luisbesmetting heel erg is, heeft de schoolarts bet recht voor te schrijven, dat het kind de school alleen bezoeken mag met kortgeknipte haren; ook dit recht is noodig, 't doet er niet toe of de schoolarts of B. sn W. of een andere autoriteit het recht hebben, het moet bestaan ln bet belang der andere kinderen. Veel minder voorkomend maar soms veel gevaar lijker is dc kleerenluis. Het gevaar er van schuilt hierin, dat de kleerenluis de overbrenger is van een hoogst gevaarlijke ziekte, de vlektypbus. Deze is in het Oosten van Europa steeds voorkomend en woedt nu in zelfs zeer hevige mate. In het vorige jaar be dreigde deze ziekte ons land en kwamen in Rotter dam en in eenige andere plaatsen gevi.llen voor. In verband hiermede werd in December -.919 een besluit uitgevaardigd, waarbij aan burgemeesters het recht werd gegeven monschen, besmet met kleerenluis, en de verdachte goederen tot ontsmetting te dwingen als et vlsktypbus dreigt. In de gewone omstandig heden echter kan bier in Amersfoort het schoolhoofd kinderen die kleerenlu's hebben den toegang tot de school vcrbiedeD, zoolang zij niet ontsmet zijo, De contróle hierop beeft wederom de schoolarts. En dan zijn er nog de besmettelijke schimmelziekten van de bebaarde hoofdhuid, waartegen elke schoolarts den strijd had aan te binden. Die kinderen met maanden en jarenlange aandoeningen -geheel van de school te verwijderen is eenvoudig struisvogelpolitiek volgen, men maakt de besmettelijkheid niet vrij en men kweekt boefjes. Veel en veel beter is het door toelating onder voorwaarde van afdoende behandeling, zorgend voor maatregelen tegen besmetting der andere leerlingen, deze kinderen onder geregelde contróle en behandeling te brengen en zoo gedaan te krijgen, dat hunne ziekte geneest en de besmettelijkheid verdwijnt. De vooruit gang op dit gebied bier in Amersfoort is groot. Strijd heeft bet wel gekost, niet leder der ouders wenschte de behandeling goedje doen plaats hebben en helaas zijn de wetten tegen verwaarloozing van kinderen te slap om tegen absolute onwilligheid der ouders met voldoende kracht te kunnen optreden. In alles wat ik zoo juist heb gezegd is dus neer gelegd de mogelijkheid voor den schoolarts om hande lend en raadgevend te kunnen optreden bij den strijd tegen besmettelijke ziekten. Een dezer ziekten is echter nbg niet genoemd en wel een ziekte die zeer en zeer veel zorg en aandacht vergt. Dat is de tuberculose. Het Is u misschien bekend, dat de tuberculose buitengewoon veel vootkomt en dat van de 10 men- schen 9 in eenig tijdperk van hun leven tuberculose doormaken. Van hen geneest de meerderheid. Nu komen de eersie teekenen der tuberculose juist zeer dikwijls tot uiting in de eerste schooljaren en dan meestal niet in den vorm van longtuberculose maar van kliertbcde z.g. v. Scrophulose of eenige andere vorm van tbc. Zoolang nu een zieke geen bacillen uithoest of met etter naar buiten afscheidt, spreken wij van gesloten tbc. Zoo'n gesloten tbc. is dus in een niet besmettelijk stadium. Wèl besmettelijk is de open tbc deze kinderen behooren niet in de scholen thuis. Gij begrijpt nu wel, dat de kinderen met hun ge sloten tbc., voorzooverre zij de school bezoeken, nu en dan contróle noodig hebben en ook deze wordt weer door den schoolarts uitgeoefend. In het algemeen genezen zeer veel van deze kinderen en zooals het publiek zegt >zij overgroeien het.» Om dit nu gemakkelijker te maken, worden zij zooveel mogelijk in goede omstandigheden gebracht en biervoor dienen de vacantie-kolonies, de openlucht klassen en de buitenscholen. De vacantie-kolonies nemen zulke kinderen eenige weken in een koloniehuis in bosch of aan zee op en laten ze daar profiteeren van vrijheid, lucht en voeding, onder geregelde contróle. De openluchtklassen zorgen voor onderwijs in speciale open lokalen. Gunstig gelegen verandahs of ligballen, waar eenige van die kinderen worden samengebracht en hunne schooluren doorbrengen, terwijl zij daar tegelijk hunne noodjge extra voeding krijgen. Deze klassen worden soms aan de nieuwere saholen aangebouwd, ja zelf» op de daken der nieuwere scholen aangebracht. Ik zelf heb aan de tuberculose-vercenlging verzocht een deel van haac groote nieuwe lighal als lokaal te doen inrichten, om daar, zoodra de nieuwe wet op het lager onderwijs dit mogelijk zal hebben gemaakt, een openluchtklasse te kunnen openen. Het onderwijs in zulke klassen is altijd wat moeilijk, omdat daarin kinderen van verschillenden leeftijd samenkomen. De buitenscholen nemen kinderen den geheelen dag, zij komen 's morgens en gaan 's avonds naar huis, zij krijgen er onder-vijs, eten er, rusten er, baden er. Meestal wordt een beschutte plaats buiten de stad gekozen, zoo beschut, dat zelfs 'a winters het onderwijs in de openlucht doorgaat en alleen regen ber .der de verandahs jaagt. Het groote bezwaar van deze scholen is het vervoer der kinderen. Er heen loopen is te ver voor deze zwakke kinderen, vervoermiddelen zijn duur en publieke middelen van vervoer zien ze niet gaarne. Het tuberculose kind en de candidaat voor tuberculose

Amersfoortsche Courant | 1920 | | pagina 2