Het Raadsel van den Doode! AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1941 BINNENLAND Aanstelling nieuw Politie personeel PROEFTIJD VAN ééN JAAR De waarnemend inspecteur-gene raal der Nederlandsche politie maakt bekend: 1. Vanaf heden kunnen weer aan stellingen bij de Nederlandsche po litie, zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere rangen p'.aats vinden. Deze aanstelling ge schiedt voor de geheele politie uitslui tend op de volgende wijze: De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der mare chaussee. Na afloop van deze eerste opleiding in dit bataljon gaat men over naar enkele gesloten eenheden en vervolgens, naar mate van ge schiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseerden politiedienst bij de marechaussee, bij de gemeente politie of bij de toekomstige rijkspo litie. Promotie geschiedt afhankelijk van de beschikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaan gaande geldend5 voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloo- pig op proef voor den tijd van een jaar. Bij gebleken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de disci pline en indien valsche mededeelin- gen omtrent, den eigen persoon wa ren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden ver leend. De eischen 2. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: (1). ndspirant-officierer.. a. Hst bezit van de Nederland sche nationaliteit (Joden en kleur lingen. evenals beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote. moet tot en met de grootouders aangetoond worden door invulling van het daartoe be stemde afstammingsformulier)b. Onbesproken levensgedrag c. Licha melijke geschiktheid. Leeftijd 19—23 jaar, voor hen. die een academischer, graad bezitten tot 26 jaar. Personen, die een bril dragen, kunnen toegela ten worden, indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens 2 3. van het andere minstens 9/10 bedraagt, d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 M. blootsvoets gemeten, in uit zonderingsgevallen "kan genoegen worden genomen met. een minimum lengte van 1.72 M„ indien de sollici tant in ander opzicht bijzonder ge schikt is. e- Het bezit van het diplo ma eindexamen H.B.S. 5-j. cursus of gymnasium. Bezitters van een diplo ma voor het hoogere politie-perso- r.eel hebben, indien zij overigens ge schikt zijn. de voorkeur, f Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen Staat, ook onder ae huidige omstan digheden. evenals een loyale houding tegenover de bezettende macht. g. Ge huwden kunnen slechts bij wijze van uitzondering worden toegelaten Ongeacht" bovenstaande bepalingen kunnen te allen tijde ook onder-offi cieren (manschappen) tot de offi- ciersloopbaan worden toegelaten bij de Nederlandsche politie in haar di verse geledingen. Na het afleggen van de daartoe vereischte examens, op grond van bijzondere prestaties en zeer groote leiderscapaciteiten, indien daarnaast voldoende algemeene ont wikkeling aanwezig is. Bij de keuze van dese adspirant- officieren wordt een strenge selectie toegepast. (2). Adspirank-onderoificieren en recruten. a. Het bezit van de Nederlandsche nationaliteit (Joden en kleurlingen evenals beider bastaarden zijn uitge sloten. Het ariërschap, ook van de echtgenoote. moet tot en met de grootouders worden aangetoond door invulling van he. daartoe bestaande afstammingsformulier). b Onbespro ken levensgedrag, c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1925 jaar. Bezitters van een politiediploma. di ploma U.L.O. of M.Ü.L.O tot 28 jaar. Personen, die een brij dragen kun nen toegelaten worden, indien de ge- zachtssteri'te van het eene oog min stens 2 3, van het andere minstens 9 10 bedraagt, d Een lichaamslengte van minstens 1.75 M. blootsvoets ge meten. in uitzonderingsgevallen kan genoegen worden genomen met een minimum lengte van 1.72 M„ Indien de sollicitant in ander opzicht bij zonder geschikt is. e. voldoende schoolkennis, in het bijzonder vol doende kennis der Nederlandsche taal, zoowel in woord als geschrift. 43. De zon kwam op. toen Tarzan, met oneindig veel moeite en groote gevaren de rotsen bereikte. Ver be neden hem zag hij rook opstijgen bo ven de boomtoppen. „Mcnschen!" dacht Tarzan, „misschien de vijftig, die uitgezonden zijn om mij gevan gen te nemen". Hij begon nu op een draf naar de vallei te loopen. Be- Zes klassen lager onderwijs moeten niet vrucht zijn gevolgd, f Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen Staat, ook onder de huidige omstan digheden. evenals een loyale houding tegenover de bezettende macht. g. De aanstelling vm gehuwden is uitge sloten. Dc sollicitatie 3. (IE De sollicitatie voor de Neder landsche politie geschiedt door het indienen van een eigenhandig schrij ven. Bij dit schrijven moet. worden overgelegd; a. Een eigenhandig ge schreven levensloop, b. Een ingevul de vragenlijst, waaruit verschillende bijzonderheden van den sollicitant moeten blijken, c. Een ingevuld for mulier betreffende de afstamming. De onder b. en c. genoemde formu lieren zijn verkrijgbaar op de par ketten van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven (Amsterdam, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwarden», op de hoofdbureaux van politie te Amster dam. Rotterdam. "s-Gravenhage, Utrecht. Groningen en Eindhoven, alsmede ten bureele van alle divisie- en districtscommandanten der mare chaussee. >2). De sollicitatiebrief en de bij lagen moeten worden ingezonden, voor inwoners van de provincies Noo d-Holland en Utrecht bij den commandant der eerste divisie ma rechaussee. Sarphatikade 7 te Am sterdam, provincies Zuid-Holland en Zeeland, bij den commandant der tweede divisie marechaussee, Raam- weg lb te 's-Gravenhage. provincies Noord-Brabant, en Limburg, bij den commandant der 4e divisie mare chaussee. Vughterweg 47 te 's-Herto genbosch, provincies Gelderland en Overijssel, hij den commandant der 6de divisie marechaussee, Thomas a Kempislaan 102 te Arnhem, provin cies Drenth'e, Groningen en Fries land bij den commandant, 8e divisie der- marechaussee, Helperbrink 20 te Groningen. Actieve Nachtwaker „KIESPIJNLIJDER'' INGEREKEND Een nachtwaker van een Amster- damschen veiligheidsdienst maakte 's nachts op de Keizersgracht een zonderlinge geschiedenis mee. In het keldergat van een perceel aldaar ont dekte hij een man. die daar ineenge doken zat. Met zijn hoofd in de han den zat de kerel daar doodstil. Wat is er aan de hand? infor meerde de nachtwaker. Geen antwoord. Nog een paar maal vroeg de waker hetzelfde. Toen kwam er geluid uit den man. Ik heb een verschrikkelijke kies pijn, klaagde de onbekende. Ontzet tend gewoon.- Hoe ben je dan hier gekomen? informeerde de nachtwaker verder.... Man, ik kan het gewoonweg niet houden van de pijn. Ga maar gerust door, je kunt me toch niet helpen hoedzaam naderde hij het kampvuur. Zijn zwarte Waziri-krljgers zaten er omheen gehurkt. Hij riep hen toe in hun eigen taal: „Sta op. kinderen en groet jullie koning!" Met kreten van verbazing en vrees sprongen de.man nen op. Tarzan sprong vlug van een overhangenden tak midden tusschen hen in en ze werden half gek van De nachtwaker voelde daar niets voor. Hij bekeek het huis eens waar de man zat. doch er was. aldus de Tel.. geen enkel spoor van braak te vinden. Toch vertrouwde de waker de zaak niet. Laat ik je maar even naar den tandarts brengen, schertste de waker Hij greep hem bij deze woorden in den kraag en bracht hem over naar het politiebureau. De waker keerde vervolgens terug naar de Keizersgracht, waar hij in een andere portiek een geldkistje vond. In een volgende portiek een groote coupon stof, terwijl weer een eind verder een klos touw in een kel dergat lag. Al speurende ontdekte de waker, dat er was ingebroken in een dames- confectiezaak aan de Leliegracht, waar uit de deur het geheele raam was verwijderd. De waker belde direct den directeur der zaak op. om even te komen kijken wat er vermist werd. „Vraag het even aan m'n bediende, die achterin de zaak slaapt", adviseerde de directeur. De waker toog nu op verder onder zoek uit en ontdekte inderdaad ach ter in de zaak een jongeman, die daar zóó vast sliep, dat men hem nauwelijks wakker kon krijgen Hij lag daar wel om tevens op de zaak te passen, maar van al het nach telijk rumoer had hij niets gehoord Dat de slaapdronken jongeman niet zoo spoedig kon overzien of er wat gestolen was. is te begrijpen. Vermoedelijk heeft de inbreker met kiespijn niet meer gestolen dan de lap stof en het geldkstje. die door waker nog werden teruggevonden. De Jeugd in het nieuwe Europa HITLERJÜGEND EN N.J.S. De leider van de Hitlerjügend der N.S.D.A.P. in Nederland, dr. Lin den burger heeft op de dago- lijksche persconferentie een en ander medegedeeld over de plaats van de jeugd in het nieuwe Europa. De Nationale Jeugdstorm is in het verleden onderdrukt, doch streoft thans, samen met de Hitlerjügend, naar een nieuw Europa op nationaal- socïaiistischen grondslag. De N.J.S.die 12000 leden telt. vee:.' thans om jong-Nederland te verov - ren. De Hitlerjügend hier te lande, die 3000 leden heeft, werd in 1926 in Duitschland opgericht. Ook zij maa te een tijdperk van onderdrukking door, doch na 1933, toen Hitier de macht overnam, sloten de andere Duitsche jeugdorganisaties zich bij haar aan tot écn groot verbond. De leden van de Hitlerjügend worden opgevoed tot den totalen mensch. Hun verantwoordelijkheid als volksge noot begint reeds bij het 10de levens jaar. De Hitlerjügend onderhoudt ook nauwe betrekkingen met de jeugd van het fascistische Italië en met die van Japan. Wij, aldus dr. Lindenburger. zullen overal kameraden zijn, waar krant en leest het bericht. Er star t niet veel meer in dan de radio hee:t gezegd. Het is verschrikkelijk, zeg: Charlotte en schreit bijna weer. Charlotte, zegt christa drip- gend. jij weet er meer van. Vertel nu wat er gebeurd is. Want ik móét hc weten. Charlotte, ik ben bijna aan het eind van mijn krachten. Charlotte maakt een vermoeide handbeweging. Jij? zegt zij aarze lend. Jij bent aan het einde van kracht? Wat kan jou dat allemaal schelen, jij gelukkig kind? Maar Christa laat zich niet met een kluitje in het riet sturen. Zeg mij wat jo weet, dringt zij aan, alles! Haar zuster trommelt met de vin gers op tafel. Goed. zegt zij, ik ken Ohlsen dat is zoo. Ik was toen nog een kinc! en hij mijn groote liefde. Wij wilden trouwen, maar hij was nog niets. Hu had juist met groote moeite zijn doctersgraad gehaald. Maar op een dag was alles uit. Hij schreef mij. dat wij elkaar nooit meer zouden zien.... En verder? dringt Christa aan Er is niets verder, antwoordt Charlotte zacht. Wij hebben nooit meer iets van elkaar gehoord. Hij was naar Amerika gegaan, hoorde ik later. En jij hebt hem nu pas terug gezien' vvaagt Christa. Ja, nu pas- Hij had zeker wel vreugde, dat zij hem weer levend voor zich zagen. Tarzan vertelde zijn avon turen en liet hun de metalen staven zié. die hij gevonden had. Daarna sprak hij van zijn plan om terug te gaan en een groot aantal van deze staven te halen. En, toen de duister nis inviel over de verlaten vallei, mar cheerden zij terug naar Opar. Tegen wij kameraden aantreffen, zooals dat gebleken is op de groote bijeenkomst te Amsterdam, met de N.J.S. Daarbij bleven de Duitschers Duitschers en de Nederlanders Nederlanders. Maar hun doel was hetzelfde: de opbouw van een nieuw Europa. Dr. Lindenburger weidde uitvoerig uit over hetgeen het laatste jaar op dit gebied is gepresteerd. Dank zij Duitsche hulp zal in Zandvoort een jeugdherberg met 250 bedden worden gebouwd, die een half millioen gul den zal kosten. Op het programma staan nog veel belangrijke gebeurtenissen en bijeen komsten. Er zullen in verscheidene plaatsen in Duitschland en in ons land wedstrijden en gezamenlijke kampen worden gebouwd. In Septem ber of October zullen er groote bij eenkomsten plaats vinden in Amster dam en Den Haag. Dr. Lindenburger wees er nog op. dat de collecte voor de jeugdherber gen veel succes heeft gehad en dat vooral door de Duitsche militairen met milde hand is gegeven. Steunt de Winterhulp Een Nationale Plicht verwacht, dat ik getrouwd zou zijn, want hij leek niet erg verrast. Christa's gedachten werken snel. Hebben jullie elkaar daarna nog gesproken? Charlotte kijkt haar verbaasd aan. Neen, zegt zij dan. Wij hadden elkaar immers niets meer te zeggen. Onze groote liefde van toen, ach Christa. wij waren toen zoo jong, wij wisten niets van het leven. Men zegt zoo gauw. ik houd van je.... Zegt men dat zoo gauw? Chris ta schudt het hoofd. Neen, denkt zij. dat doe je niet zoo maar. Maar zij weet, dat Charlotte dit niet begrijpt. Er was niets tusschen ons dat moest worden uitgepraat, zegt Char- lottte haastig. Zij kijkt schichtig langs haar zuster heen. Christa kijkt op. Ik geloof je niet, fluistert zij. -- Christa! als een kreet klinkt het. Het volgend oogenblik kijkt zij angstig door de half geopende bal kondeur. Bewoog zich daar iets? Is Hillebrecht wakker geworden? Maar het blijft stil. Christa. zegt zij nog eens zweer je. wij hebben niet met elkaar gesproken. Maar haar zuster schudt het hoofd. Ik geloof je niet. Keusch, ik heb hem niet meer gezien. Wanneer zou dat gebeurd moeten zijn? Je was er zelf bij. toen wij elkaar gisteravond ontmoetten. Je hebt toch gezien dat ik met Kurt wegging. middernacht waren ze weer in hun kampplaats, ieder droeg twee gouden staven. Aan het einde van den der- Ugsten dag werd het tijd. dat zij te rugkeerden. Tarzan vroeg hen het kamp op te breken, de staven goud achter te laten en naar hun dorp. naar hun vrouwen en kinderen terug te keeren. „En u, Waziri?" vroegen RADIOPROGRAMMA'S DONDERDAG 2!» MEI HILVERSUM I, 115.5 M. 6-45 Gramofoonnnuiok. 0.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Oramofooumuziek. 7.15 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.': Nieuws berichten. 8.15 Dngeponing (voorbe reid door liet Vrijz. Prot. Kerkoomité). 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gra mofoonmuziek. 11.00 Voor den boer. 11.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 12.00 Amusementsorkest 12.12 Almanak. 12.45 B.NO.: Nieuws- en economisclio berichten. 1.00 Omroepor kest met, piano-intermezzi. 2.10 Voor de vrouw. 2.30 Do Arnhfcmsolie orkestver- eoniging en gramoFoonmuziek. 4.00 Ro- vhla-sextet. 4 30 „Muziekcentra in hot verleden: Rusland vóór 1914", causerie met gramofoonmn/.iek. 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Ensemble Erica Helen. 6.00 Gra- inofoonmuziek. 6.15 Cyclus „Sport en li chamelijke opvoeding". 6.30 Ensemble Bandi Balogh. 7.00 B.N O.: Vragen vaa de» dag. 7.15 „Musica Antiqua". 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8-15 Spiegel van den dag. S.30 Concert voor de leden En later in den avond? vraagt Christa onbarmhartig. Charlotte steunt het hoofd In de handen en snikt radeloos. Neen, zegt ze. Ik was niet bij hem. Hoe kun je zoo iets vreeselijks vragen. HoehoeZij komt niet ver der, haar stem smoort in haar wilde snikken. Dan krijgt zij er moeilijk uit: Ik zweer het je. bij het leven van mijn ongeboren kind, ik was niet bij hem. Christa is als verdoofd, -wanneer zij later door de straten loopt. Zij heeft teveel ondervonden. Haar zus ter zal dus moeder worden, dit is de nieuwste wending in de gebeurtenis sen van de laatste vierentwintig uur. Dit is dus de reden van Charlottes zenuwachtigheid, en waarschijnlijk de verklaring voor het feit, dat zij haar bezoek bij Ohlsen ontkent. Was zij bij hem? En wat wilde rij dan van hem? Christa leunt tegen een muur. Het is verschrikkelijk, denkt zij, een man heeft mij gevraagd hem te ver trouwen wat ik ook over hem mag hooren. Maar ik kan het niet, neen, ik kan het niet! Christa gaat een telefooncel binnen, laat een geldstuk in de gleuf vallen en draait de num merschijf. Charlotte antwoordt met een vreemde, hecsche stem. Christa sluit de oogen voor zij spreekt. Doch eindelijk komen de woorden. Ik weet niet. zegt zij. wat er nu nog tus schen jou en Ohlsen is. ik weet ook niet of je bij hem was. Als het zoo was, zou ik het kunnen begrijpen. zij. „Ik zal hier nog enkele dagen blijven, mijn kinderen", antwoordde hij. Toen ze vertrokken waren, nam Tarzan twee der gouden staven, sprong in een boom en rende vlug naar een open terrein, diep in do jungle. (Wordt vervolgd.) van ile Duitsche Weermacht. 9.30 Be richten (Engelsch). 9.45 Gramofoonmu ziek. 10.00—10.15 B.N.O.: Engelsch; Na tional features of the Netherlands. HILVERSUM II, 301,5 M. 6.15 Gruinofoonrauziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 M.N.O.: N'ieuwa- berichton. 8.15 Graniofoomnuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Cbr. Radio Stictht ing). 10.20 Gramofoonmu ziek. 11.00 Fluit, piano en gramofoon muziek. 11.30 Declamatie, li l'- Gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 En semble Jack der Kinderen en solist. 12.13 l'.N.O.: Nieuws- en economiseiio berich ten. 1.00 Ensemble Bart Elckers. 1.40 Gramofoonmuziek. 2.00 Pianovoordraclit, 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Orkest Elo- ward. 3.30 Vreugdestonden aan zicken- sponden. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd 5.09 Christ, lectuur (voorbereid door do Christ, Radio Stich ting). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 3.30 De Ramblers. 6.00 U hebt 't gehad op de lagere school. 6.15 Orgelspel. 6.43 Gramofoonmuziek. 7.0ft B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. (7.30 7.4-3 „Ik was er zelf bij', causerie). 8.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Spie gel van den dag of gramofoonmuziek. S 30 Dmoepsymphonie-orkest en solist® 9 45 Gramofoonmuziek. 10.00 B.N.O.j Nieuwsberichten. Sluiting. Maar dat. gaat mij niet aan. Als jdj echter bij hem was en nu zwijgt uit angst voor schandaal, dan is daar geen verontschuldiging voor te vin den. Zij hangt den hoorn op zonder het antwoord van haar zuster af te wach ten. Zij rent de straten door. Haar gemoed is in hevige beroering. Zij komt tot zichzelf als een auto vlak naast haar remt. Houdt toch uw oogen open als u oversteekt. Neem mij niet kwalijk, zegt zij en lacht hulpeloos. Zij slaat een zijweg in en staat plotseling voor een meertje. Langs den oever vindt zij een klein bloempje, dat bescheiden bloeit. Zij bukt en bekijkt het plantje lang en aandachtig. Het is lente, voel je niet. dat het lente is, Christa, en weet je niet, dat na storm achtige dagen zonneschijn komt? Christa haalt diep adem en ioopt langs de kronkelwegen, totdat het lichter wordt. Daar is een café, mu ziek klinkt over de straat. Het leven gaat verder. Zij gaat binnen en be stelt iets. Neemt u mij niet kwalijk, is hier nog plaats? Christa kijkt op. Voor haar staat ren jonge man, met slappe, verwijfde trekken en een das die een beetje te opvallend is. Er is overal nog genoeg plaats, maar de jonge man schijnt juist de plaats naast Christa te willen hebben. Ga uw gang, zegt zij en kijkt niet meer naar hem. (Wordt vervolgd FEUILLETON Roman van Hans Holz Nederlandsche Bewerking E. Veen 13. Mevrouw Wiedemann heeft met wijd geopende oogen geluisterd. Wat was dat? vraagt zij ver schrikt. Een moord in het huis van Ohlsen? Wat weet. ik daarvan? weert Wiedemann af. Missschien is het on ze Ohlsen heelemaal niet. Maar je hebt toch gehoord, dat er uitdrukkelijk werd verklaard, da! hij pas uit Amerika is terug gekeerd? Christa wil er tusschen komen, maar zij is nog verdoofd door de mededeeling, dat- Ohlsen bezoek van een dame heeft ontvangen. En al doet zij nog zoo haar best. zij kan er geen verklaring voor vinden. Wat ge beuren er toch vreemde dingen. deuk' tij angstig. Ohlsen ontvangt een dame en vindt een lijk in zijn huis. hij ont moet mij 's morgens, vraagt mij hen: te vertrouwen en hij neemt Charlotte üj". Opeens krijgt zij een yre:s.?l'.ike o.lachte, zij springt op en roept ui': Neem mij niet kwalijk, ik heb een afspraak! Wiedemann blijft met zijn vrouw alleen. Hij krijgt de vervelende taak zijn vrouw te kalmeeren en haar gedachten af te leiden en intusschen is hij nieuwsgierig naar den inhoud van zijn krant... Christa rent de straten door. Als haar plotseling vermoeden juist is.... het is bijna niet te gelooven. Een half uur later staat zij voor het groote, stille huis in een afgelegen straat in het Westen van Berlijn. Het is al ver over achten en zij wil juist aan de schel trekken, als zij vanaf het balcon hoort roepen: Christa! Ja. roept Christa terug. Dadelijk daarop wordt het op het trapportaal licht, iemand komt naar beneden en opent de deur. Ik heb je verwacht, zegt Char lotte tegen haar zuster. Zij gaan naar co ven en Charlotte ontsluit zacht de huiskamerdeur. Het gaat niet goed met hem, zegt zij en knikt met het hoofd in de rich ting van de kamer waarin Hillebrecht slaapt. Ik heb den dokter laten ko men. Absolute zenuwinstorting. Na en morphine-injectie is hij in slaap ryallen. Zij gaan naar het balcon. Het is tamelijk koud geworden, maar zij merken er niets van Zij zitten aan een klein tafeltje en kijken langs el kaar heen Er ligt. een opengeslagen .'•rant, ..Het geheim van dr. Ohlsen" slaat er met groote woorden, Aarzelend grijpt Christa naar de Groote belangstelling bestond er voor de jaarlijksche paardenmarkt in Aalsmeer. Door een speciale commissie wordt elk paard getaxeerd, waarna het voor dien prijs verkocht kan worden. Een der paarden wordt opge meten (Polygoon),

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2