Kampeeren in de Geldersche Vallei Doordraaien van groenten AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1941 3 ONDERHOUD MET EEN KAMPEER- CONSUL VAN DEN A.N.W.B. Waar kunnen wij dit jaar kampeo ren? Deze vraag zal ongetwijfeld vele onzer lezers interesseeren vooral in ver band met den reeds eerder gepublicecr- den maatregel, waarbij het kampeer ders verboden zal zijn van 12 tot 4 uur in hun tenten te mogen verblijven. Men vreesde reeds dat het kampeeren dit jaar wel tot dc onmogelijkheden zou behooren maar naar hetgeen de heer J. A. van Schijndel, kampeerconsul van den A.N.W.B.. ons heeft medegedeeld in een personderhoud, zal dit zoo'n vaart niet loopen, integendeel, het kampeoren zal evenals andere jaren, gewoon kun nen doorgaan. De kampcerconsuls zijn er op uitge trokken om hun opdrachten uit te voe ren, d.w.z. zij hebben hun gebied afge reisd om te onderzoeken waar het kam peeren mogelijk zal zijn. Hun juiste opdracht luidde alle plaat sen te bezoeken waar geregeld gekam peerd wordt, iedere consul in zijn eigen district en dan na te gaan wat al vaste slaapplaatsen er waren, hoeveel men- schen ei' geborgen kunnen worden, wat de afmetingen waren, of de ventilatie- gelegenheid naar genoegen was, wat de kosten van het nachtverblijf waren, kortom alle gegevens te verzamelen welke voor den kampeerder van belang zijn te weten in verband met het ver bod van het verblijf in de open lucht. De heer Van Schijndel is er dan op uitgetrokken in het hem toegewezen gebied: dc West Veluwe en Oost Utrecht, een gebied, gezegend met rijk natuurschoon en talrijke kampeerplaat sen en omvattende een groot gedeelte van de Geldersche Vallei. Hieronder laten wij de kampeerplaat sen in dit gebied volgen: Amersfoort. (3), Garderen (1). Put ten (4), Voorthuizen (3), Bameveld- dorp (1). Leusden (1), Maarn (l).Ame- rongen (2). Rhenen (2). De cijfers ach ter deze plaatsen geven het aantal kam peerplaatsen aan. Bij elk bestaand kampeerterrein is op het oogenblik een nachtverblijf voor kampeerders. Wat Amersfoort betreft was de oplossing niet zoo eenvoudig. In de eerste plaats kan een gröot kampeer terrein in de naaste omgeving van onze stad, n 1. Kamppoort, niet gebruikt wor den zoolang het in de verboden zóne ligt en men verzocht ons er de aan dacht op te vestigen, dat. zoodra het weer mogelijk is. dit fraaie terrein weer ter beschikking van de kampeer ders zal zijn. Waar zijn de kampeerplaatsen? We zullen er plaatsgewijs een nadere aan duiding van geven. Amersfoort. Amersfoort heeft momenteel drie kampeerplaatsen. Zij zijn gelegen aan de Bokkeduinen (gemeentelijk kam peerterrein), Bij Bnvoort aan den Arn- hemscheweg, terrein Pothoven en nog een klein kampeerterrein van een par ticulier aan den Utrechtscheweg. De eigenaar van de Arke Noachs aan dc B.W.-laan heeft zich bereid ver klaard voor de kampeerders in het ge meentelijk kampeerterrein aan de Bok keduinen een gedeelte van zijn huis af te staan om tegen een kleine vergoe ding onderdak te verleenen. Voor de kampeerders op het terrein Pothoven bij Bavoort is gelegenheid tot overnachten on de tegenovergelegen boerderij van Wallet, alwaar een flinke schuur met voldoende hoeveelheid lig- stroo, Twee bewoners van onze gemeente hebben eigener beweging gelegenheid geboden aan kampeerders om 's nachts onderdak te vinden, n.l. een bewoner van het Mnnnikenpad en een bewoner van de Anna Paulownalaan, Het aantal beschikbare slaapplaatsen In Amersfoort is tenslotte nog grooter geworden dan er gewoonlijk kampeer ders komen. Soest Over Soest kon de heer Van Schijn del geen oplimislischen loon laten hoo- ren. Daar is het zoo gesteld, dat B. en W. na ruggespraak met V. V. V. heb ben besloten geen gelegenheid te ge ven voor kampeerders. Wat dit voor Soest beteekonl moge o.a. blijken uit het feit, dat deze gemeente jaarlijks ongeveer 700,ontving aan leges- gelden afkomstig van kampeerders. In de gemeente Soest kan men dus niet terecht. Maarn In Maarn is een kampeerterrein dat door den oorlog sterk heeft geleden, doch thans geheel is herbouwd. Er be vindt zich een uitstekend nachtverblijf dat plaats biedt aan talrijke kampeer ders. Voorthuizen In Voorthuizen bevinden zich eeni- ge uitstekende kampeerterreinen waar bij zeer goede gelegenheden om onder dak te komen. Wc noemen o.a. het kampeerterrein „Nieuw Dennenlust", waar de eigenaar 6 kippenhokken ter beschikking heeft gesteld. Nu moet men niet denken, dat dit kippenhok ken zijn zooals wij die in onze naaste omgeving kennen. Het zijn hokken van van 10 M. lengte waarin voldoende ventilatie en zij zijn voor nachtverblijf zeer geschikt gemaakt. Ook het terrein Kooien in Voorthui zen is een zeer geschikt kampeerter rein. Putten Dit bekende Vcluwsche dorpje biedt voor de kampeerders geen zorg. Zij kunnen gerust zijn. Hier bevindt zich een groot buiten „Groot Spriel" ge naamd. De eigenaar van dit builen hield in den goeden tijd zeven paar den, terwijl hij ciganar was van een groot aantal karossen. De paarden zijn weg op twee na en de karossen gingen naar dc verkooping. De stajlen kwa men vrij. Een pracht slaapgelegenheid. Verderop nog een gebouw, een voor malige loods voor fourage. Aangezien er geen paarden waren om fourage te gebruiken kwam ook dit voor kam peerders vrij. Garderen Garderen bezit ijverige kampeerhou- ders. Een van deze kampeerhouders heeft op zijn terrein een aantal rieten huisjes laten bouwen met houten vloer tjes welke zeer geschikt zijn voor nachtverblijf. Amcrongcn cn Rhenen. Ook in deze plaatsen zijn uitstekende kampeerplaatsen met zeer goede nacht verblijven. Verdere ervaringen. De heer v. Schijndel heeft echter ook wel minder goede gelegenheden aange troffen. Een der boeren bood hem een stal aan waar de kampeerders tegelijk met de varkens verblijf zouden kunnen houden doch op dit aanbod is hij niet ingegaan Merkwaardig was hoe de boe ren op zijn komst reageerden. Wanneer hij met zijn actetasch een erf opstapte gebeurde het maar al te vaak dat men in hem den een of anderen crisisambte naar zag. die kwam controleeren of be paalde opgaven wel overeenkomstig de waarheid waren. Dan keek zoo'n boer bedeesd, maar niet zoo gauw had hij verteld een kampeerconsul van den A N.W.B. te zijn of het gezicht klaarde op en hij kreeg inlichtingen, welke hij verlangde. De A.N.W.B staat bij dc boeren goed aangeschreven, In dit ver band verwijzen wij naar een in dit blad opgenomen bericht van den A. N. W. B„ waarin nadere gegevens omtrent hel kampeeren zijn opgenomen. Alle kampeerders doen goed zich voor het ondernemen van een kam- peertocht. in verbinding te slellon met den A N.W.B. onder opgave van de route welke men op een kampeertocht wenscht te volgen. Dc heer van Schijndel heefl zich ook overtuigd, dat er voldoende aan dacht is geschonken aan de afzonder lijke huisvesting voor jongens en meis- en van de aanwezigheid van voldoen de kookgelegenheid. De kampeercon sul heeft 21 kampeerterreinen bezocht. Statistisch is vastgesteld dat de kam peerders voor 75 pCt. uit jongens en voor 25 pCt. uit meisjes bestaan. In ieder geval moge uit bovenstaan de blijken dal het met het kampeeren in de Geldersche Vallei vrijwel nor maal is gesteld en men dus zijn kam- pcertochten rustig kan uitstippelen. gidondkn voorwerpen ex diiokkx Paars regenkapje. gebreid wollcu mutsje, roode portemonnaie niet Inbond, boek over Radio, herdershond zwart dek. hulssleutels, paar heerenhandschoenen (glacé), grijs bruin geblokt jasje, blauw-paars gestreepte sjaal, grijs lederen handschoen, witte hond mei. vlekken, ovaal portemonnaie met rits sluiting. hondenriem met fluitje enz., brui ne ruigharige hond, lederen handschoen, nummerbord van auto. doosje cigaretten. in terlock heerenonderbroek, fox hond. dames- portemonnaie, zwart hondje laag en lang, nikkelen damespolshorloge, Zeeuwsche bro che. bruin lederen portemonnaie met In bond, kinderwagentje met kussentje en pop, bond langharig biuln met wit. drie bank biljetten ihooge waarde). Zeemleeren hand schoen. blauw zadeldek van heeren rij wiel. bruin gebreide bandschoen, fletssleuteltje. Inlichtingen dagelijks Hoofdbureau van Po litie van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Niet per telefoon AVONDGEBED In de St. Joriskerk wordt met ingang van morgen, voortaan iederen Donder dagavond 8 uur, een korte dienst ge houden. waarin een predikant van de Herv Kerk. Geref. Kerk of Geref. Kerk (H. V.) voorgaat. IIEUPT UW LANDGENOOTEN AAN ONDERDAK Een verzoek van den A.N.W.B. Het is te voorzien, dat in den ko menden zomer vooral zij die over een bescheiden beurs beschikken, moeite zullen hebben in hun vacantie een on derdak te vinden. Vele beroepspen sions en hotels zijn geheel of gedeelte lijk door de bezetting in gebruik geno men, terwijl andere liggen in een ge bied, waai- het toerisme niet kan wor den beoefend, zooals verboden gebie den, militaire terreinen enz. Daar rei zen naar het buitenland uitgesloten zijn, zal de vacantiedrukte grooter zijn dan anders, terwijl de logeergelegen- heid veel beperkfer is. Daarom voorziet de A.N.W.B., dat er veel vraag zal zyn naai- adressen van particulieren, die gas»en willen ontvangen. De Toeristenbond veron derstelt eveneens, dat er vooral op het platteland wel bereidwilligheid zal be staan, ook bij hen, die gewoonlijk geen nension houden, om ditmaal, geduren de de zomervacant.ie, eenige pension gasten te ontvangen. Zij, die daartoe mede willen werken helpen hun land- genooten aan een prettige vacantie en daardoor ook aan de zoo noodzakelijke ontspanning'. Een vacantie. doorge bracht op bijv. een boerderij-pension of een ander plattelandsbedrijf, is vooral voor gezinnen met kinderen ge zond en zeer leerrijk en valt gewoonlijk zeer in den smaak. In verband met het bovenstaande is de A.N.W.B. voornemens om Itdressen te verzamelen, die van nut zullen zijn als straks een stroom van aanvragen op de A.N.W.B.-kantoren Dinnenkomt. Gaarne wacht de afd. Binnenland van den A.N.W.B., Parkstraat 18. Den Haag opgave van particuliere wonin gen, boerderijen e.d. (met pry's, aantal kamers, geboden comfort enz.) waar men in den a.s. zomer gasten wil ont vangen. Een gedenkraam voor Alkmaar Als bewijs van dankbaarheid voor de genoten gastvrijheid tij dens dc evaeuaticdagen van het vorige jaar zal aan het gemeen tebestuur van Alkmaar een ge denkraam worden aangeboden. Zooals men weet heeft Alkmaar het grootste gedeelte van de Amersfoortsche bevolking in de Mei-dagen van 1940 gehuisvest. Ruim 17000 inwoners van de Kei- stad vonden er onderdak. Het gedenkraam zal in overleg met het gemeentebestuur van Alkmaar een plaats vinden in het Alkmaarsche stadhuis. Het zal op een nader te bepalen tijdstip wor den aangeboden. „De Pion" vierde haar kampioenschap GEZELLIGE FEESTAVOND IN EIGEN HOME. Toen dc heer Welling Dinsdagavond om klokke half negen zijn enthousiast openingswoord uitsprak moest ook h constatéeren, dat het wel ten eeuwige dage moeilijkheden zal blijven oplevt ren om een feestavond op een gewonei dag door de week te organiseeren, wan: er ontbraken immers ook nu bij „Dc Pion", die toch waarachtig niet hei praedicaat slordigheid bezit, verschei den leden wegens beroeps- en anden bezigheden op het appèl. Na de temperamentvolle openings speech begon „De Pion" op een even dynamische wijze aan de afwerking van haar feestprogramma. Lied na lied door Pioniers gemaakt cn getoonzet, hei geestige optreden van het duo C en A (toch geen confectie-werk!), de dich terlijke uitspattingen der feestcommis sie, de typische spelletjes, alles in een non-stop-tempo uitgevoerd: het was weer echt een feest zooals wij dat van „De Pion" gewoon zijn. Een avond waarop het heden in dol komische scènes met het verleden en de toekomst wordt vereenigd, waar wi.i achter elkaar Justus van Maurik als aangenaam nutslezer en een „Pion's- echtpaar" van over 50 jaar zien ver schijnen en waartusschen door dan weer de vroolijke piano-klanken, opge wekt door den reserve-pianist, den heei Asperslag, voor wiens „moedige" spel wij een woord van lof hebben, hun lus- tigen weg vinden. Alles bij alles heb ben de Pioniers weer een gezellig feesi gevierd en zij zullen, als zij even veel moed hebben opgedaan als de uitvoe renden van dezen avond hun hebber toegezongen, het s'poedig nog eens moe ten cloen als zij naar de eerste klasse promoveeren. Zouden zij het zelf gelooven UITREIKING BRANDSTOFFEN- KAARTEN Donderdag 29 Mei, wordt voortgegaan met de uitreiking der brandstoffen- kaarten 1941—1942. 's Voormiddags worden de kaarten uitgereikt aan hen, die in het bezit zijn van de stamkaartnummers 18001 t.m. 23000, 's namiddags aan de houders cier stamkaartnummers 23001 t.m. 28000. 15 JAAR GEREF. JEUGDRAAD In Juni zal de Gereformeerde Jeugd raad 15 jaar bestaan. Dit feit zal Dins dag 3 Juni, 's avonds om 8 uur in de kerk aan den Zuidsingel worden her dacht. Het woord zal worden gevoerd door ds. F. A. den Boeft uit Rotterdam, oud-voorzitter van den Jeugdraad en ds. S. J. Popma, alhier. Harry Brander zal declameeren. Spinazie van 2e en 3e kwaliteit onverkoopbaar DE ZAAK IS NIET ZOO EENVOUDIG. Het Rijksbureau voor dc Voedsel voorziening in Oorlogstijd schrijft ons: „Dc laatste dagen hebben eenige bla den gemeld, dat op een groentenveiling één of meer partijen spinazie zijn „doorgedraaid", d.w.z. dat er geen koo- pers voor waren, zpodat zij „op de mesthoop" moesten worden geworpen. Dit maakt het wenschelijk, dal het pu bliek eens opmerkzaam wordt gemaakt op eenige eigenaardigheden, die zich bij een groente als spinazie en bij de vei ling daarvan voordoen en waardoor het verschijnsel van het doordraaien wordt verklaard en tot zijn juiste proporties teruggebracht. Spinazie dan heeft vooreerst de cigen- sehap, dat de omvang van den aanvoer in sterke mate afhankelijk is van dc, dikwijls grillige, weersgesteldheid. In 1939 bijvoorbeeld bedroeg de aan voer in de week van 25 tot 31 Maart 740.000 kg. om cle week daarop plotse ling tot 1 millioen en vervolgens weke lijks achtereenvolgens tot 1.3, 2.4 en 3.2 millioen kg. te stijgen. Daarna nam de aanvoer, eveneens sprongsgewijze, af. Hetzelfde verschijnsel deed zich voor in 1940, toen, na de week van 1 tot 7 April, waarin dc aanvoer 537.000 kg. groot was, hij vervolgens wekelijks 935.000. 1.1. 1.7, 2.9 cn 4.1 millioen kg. bedroeg om de week daarna plotseling tot 2.1 millioen kg. te verminderen. Dat de sterke wisseling in den aan voer weinig bevorderlijk kan zijn voor een geregelden verkoop van alle be schikbare hoeveelheden, is duidelijk. Eindigt, de winter vroeg, dan is de spinazie in April klaar en volgt de na tuur- de glasspinazie op den voet. ja. gaan zij in ekander over. Dit jaar was er een hiaat tusschen de glasspinazie en die van den kouden grond. Een langdurige koude, als dc afgeloo- pen winter ons heeft gebracht, oefent een zeer ongunstigen invloed op de kwaliteit van de spinazie en maakt ze behept met allerlei gebreken. De groen te wordt dan koperkleurig of rood en krijgt spoedig neiging tot. doorschieten, zoodat zij lange stelen cn weinig blad krijgt. Ook treedt de wolf een zwam er soms vrij sterk in op. Is nu de aanvoer groot, dan kiezen de BALDADIGE JEUGD Het loopt met de baldadigheid wel de spuigaten uit. Eiken morgen ver meldt het politierapport de een of an dere baldadigheid. Zelfs het dak van het Gildehuis moest het. ontgelden, want een knaap was er bovenop ge klommen om zijn baldadigheid te kun nen botvieren. In het Soesterkwartier was het ook weer heel erg. Daar schijnt de lieve jeugd zich veel bezig te houden met het voetballen op den openbaren weg. De politie heeft niet minder dan 20 ballen in beslag genomen. Twintig jongens moesten uit de Plantsoengordel worden gejaagd. MUZIEKUITVOERING A.K.G. Afd. IV van het A.K.G. gaf Dinsdag avond een muziekuitvoering in het Gil dehuis. De uitvoerenden waren de hee ren Henk Ramselaar (piano-soli) en Jo Blok (vioolsoli). Aan den vleugel bege leidde Gerrit van den Burg. Uitgevoerd werden door Jo Blok: le Vioolsonate in A gr. t van Joh. Seb. Bach 2e vioolconcert in d kl. t van H. Wieniawsky: 3c. Suite van M. de Falla. Henk Ramselaar speelde twee oude Spaansche sonates van 1750 en 1814, n.l. Padre Antonio Soler in Fis gr. t en Ma teo Ferrer in D gr. t en een drietal eigen composities. Preludium (Aeo- lisch). Sarabanda (Phrygisch) en Fuga in d kl. t. SPORT WATERPOLO. Utrechtsche water- polodag TALRIJKE INSCHRIJVINGEN De U.Z.C. te Utrecht organiseert Maandag 2 Juni <2en Pinksterdag) haar 24en Jaarlljk- schen waterpolodag. Hoewel de koude de zwemmers nog geenszins naar het wal er lokt. beslant er toch voor deze jaarlijksclie waterpoloreunle groote belangstelling. Ja zelfs is dit jaar het bestaande record in schrijvingen wederom gebroken. Het hoogste aantal inschrijvingen noteerde U.Z.C. in 1937. liet Jaar van het vijfde lustrum van de U.Z.C. en het vierde lustrum van den Polodng. Doch het jaar 1941 spant de kroon. Niet minder dan 75 zeventallen zullen ko menden 2en Pinksterdag naar Utrecht ko men om in de zwemschool Kromme Rijn .elkaar le bekampen. Aanvankelijk zat het bestuur met de handen in hel haar. daar het practiscli niet mogelijk wrs zooveel teams In het tournooi onder te brengen. Maar een oplossing is gevonden. Dit Jaar zal voor het eerst op 3 speelvelden worden ge speeld, waardoor het mogelijk is het gehecle programma in een dag af te werken. Zes honderd polospeelsters en polospelers komen naar Utrecht. Er zal een geregelde verbinding zijn van het station naar dc zwemschool met 5 extra gemeentebussen, terwijl voorts nog meer rijdend, materiaal ter beschikking staat om de deelnemers naar de zwemschool tc vervoeren. De waterpolocommissic heeft besloten een zestal competitie-wedstrijden op dezen dag vast te stellen, zoodat voor 12 zeventallen de uitslag van de wedstrijden een dubbele beteekenis heeft. WANDELSPORT. I>E AVOND-VIERHAAGSCIIE Geleidelijk komen de inschrijvingen voor de tochten aan de Avond-Vierdaagsche bin nen. Het gaat echter nog niet vlot en het ziet er naar uit. dat. evenals verleden jaar, de deelnemers wachten tot de laatste weck hetgeen voor de administratieve leiding veel werk ineens meebrengt. Aangezien er thans van iederen deelnemer vier formulieren moe ten worden ingevuld zal men begrijpen, dat dit voor de organisatie van dit. wandelfestijn bijzonder werk meebrengt, zoodat het ge- wenscht is, dat men niet wacht tot de laat ste dagen met in te schrijven. Wc vestigen er bovendien de aandacht op, dut na 9 Juni de inschrijfkosten belangrijk worden ver hoogd zoodat het daarom aanbeveling ver dient zoo spoedig mogelijk in te schrijven. Aan iederen deelnemer van het vorige jaar is een boekje toegezonden waarin de adres sen staan vermeld, waar men zich kan opge ven. VOETBAL. Bondstechnische te Utrecht dag Zooals wij reeds hebben medegedeeld, kon dit seizoen van den zg. Technlschen Dag niets komen. Daar de Keuze-Commissie het echter terecht nuttig en wenschelijk acht eens wat keurploegen in actie tc zien, zijn voor- verschillende data alsnog wedstrijden vastgesteld, zoo meldt de Sportkroniek. Daarmede wordt evenwel pas oen aanvang gemaakt na afloop van de kamptoensconvpe- tltle; ook dc promotiecompetities zullen dan goeddeels beëindigd zijn, zoodat de K. C. haar keus. practisch gesproken, uit allé eventueel In aanmerking komende spelers zal kunnen maken. De wedstrijden gaan tus schen plaatselijke of regionale elftallen en Bondsploegen. Bij de vaststelling van de plaatsen waar zal worden gespeeld, is men er op bedacht geweest, die zoodanig te kie zen, dat de aan te wijzen spelers op één dag heen en terug kunnen reizen. Met uitzon dering van Leeuwarden (waar dat in liet be trokken geval ook wel mogelijk zul zijn) ziju daarom plaatsen aangewezen, die aan het electrlsch net van dc Ncdcrlandsche Spoor wegen zijn aangesloten. Het programma van deze interessante. z(| het inderdaad wat late. midzomcischc wed strijdserie. is als volgt: 29 Juni te Arnhem: Oostelijk Elftal Bondselftal. 6 Juli te Utrecht: Utrcchtsch Elftal Bondselftal. 13 Juli te Haarlem: Hanrlemsch Elftal Westelijk Elftal en te Den Boseii; Zuidelijk ElftalBondselftal. 20 Juli te Leeuwarden; Noordelijk Elftal Twentsch Elftal. koopers uil den aard der zaak de beste partijen eruit, zoodat het zoogenaamde afwijkend goed moeilijk is onder te brengen. Is de spinazie overvloedig, zoo dat de veilingprijs bij voorbeeld zeven cents per kg. bedraagt en de kleinhan delsprijs tien a twaalf cents, dan kun nen ook huisvrouwen met smalle beur zen zich ervan voorzien, mede, omdat zij ook nog transportkosten moeten ma ken, licht de voorkeur aan andere groenten, die hun minder risico opleve ren. Wat kan men dan met de spinazie van mindere kwaliteit doen? De droge rijen verwerken op dit oogenblik volop spinazie van behoorlijke kwaliteit en eveneens de conservenfabrieken, voor zoover het vraagstuk van de blikvoor- ziening haar daartoe in staat stelt. 550 Kisten jonge spinazie op de mesthoop. Dezer dagen berichtte een blad, dat op de Alkmaarsche veiling een partij van 550 kisten jonge spinazie op de mesthoop zou zijn gesmeten. Een, naar aanleiding van dit bericht ingesteld, onderzoek wees uit, dat het hier spina zie van tweede en derde kwaliteit be trof. Wanneer dergelijke spinazie op een veiling als de Alkmaarsche onver koopbaar blijft, is er niet altijd een fa briekmatige verwerking van al de door gedraaide hoeveelheden mogelijk. Aan een inwoner van Alkmaar, die op het doordraaien van die spinazie kritiek had geoefend, werd eenige da gen later, toen opnieuw spinazie werd doorgedraaid, gevraagd, of hij er weg mee wist. Hij gaf hel adres op van een drogerij te Kolhorn, die ze, naar hij meende, zou kunnen verwerken. De spinazie werd erheen vervoerden de inwoner van Alkmaar belde enkele da gen later de veiling op met de mede- deeling, dat die drogerij geen spinazie bleek te kunnen verwerken. Zoo ziet men, dat de zaak minder eenvoudig blijkt, dan menschen, die de moeilijk heden van hel probleem niet kennen, soms meen en. Men zegt we] eens, dat doorgedraaide groente ter beschikking van de Cen trale Keukens ter plaatse moet worden gesteld, maar een Centrale Keuken moet haar menu's vooraf vaststellen om zich van den aanvoer der benoodigde grondstoffen te kunnen verzekeren. Bovendien zijn de Centrale Keukens reeds afneemster van groenten van eer ste kwaliteit en kan men ze niet met groenten van mindere hoedanigheid op schepen. En in het algemeen zouden, wanneer onverkoopbare groente zou worden weggegeven, de handelaren met hun aangekochte hoeveelheden blijven zitten. Dan zouden die hoeveelheden bederven en zou de moeilijkheid slechts verplaatst maar niet opgeheven zijn. Het bovenstaande moge ertoe mee werken om te voorkomen, dat men zich omtrent het doordraaien van groente onjuiste en overdreven voorstellingen maakt." VOOR DE VROUW KOMKOMMERS Wanneer de komkommers weer in on ze groentewinkels verschijnen. dan moet ik altijd denken aan het Stock- holmsche marktplein, waar de koop vrouwen met een knilcs en een dubbel bedankje „Tack, tack", haar bloemen en groenten verhandelden. Even zie ik dan weer 't grooten momumentalen Concert gebouw op den achtergrond, de kleine stalletjes met de schaarsche, voor wie in ons vruchtbaar landje opgegroeid is, wel héél armetierig lijkende groenten, de kleurige bloemen en het gewirwar van huisvrouwen. En dan moet ik glim lachen. jawant op enkele van de stalletjes lagen gedéélten van komkom mers, kwarten. En sommige huisvrou wen kochten zoo'n stukje van een kom kommer voor niet minder dan een kroon of wel 40 cents. Dien middag wa ren dan de borden van de huisgenooten gesierd met een paar schijfjes komkom mer, als gold het een speciale délica tesse Hoe anders is het gesteld in een land als hel onze, waar men zich voor een luttel bedrag des zomers te goed kan doen aan dc vele voedingsstoffen, die de kommer bevat, o.a- vitamines en kalk, fosfor en ijzer. Ze is een uit Indië afkomstige plant en kan hier te lande onder glas worden gekweekt: in Zuid-Holland worden overwegend de groene komkommers, in Noord-Holland de gele gekweekt. In Januari en Februari wordt er gezaaid in een bak en onmiddellijk na het op komen worden de plantjes op grooteren afstand uitgeplant. Nog eenige malen moeten de kweekers dit herhalen en tenslotte komen ze op hun blijvende plaats. Bij de teelt in kassen wordt er in potten gezaaid cn is het herhaalde verspeencn niet noodig. En alsof dit den kweeker niet reeds voldoende zorg opleverde, bovendien moet hij het komkommerleven bescher men tegen ziekten, zooals bijvoorbeeld spint (geelwitte kleur der bladeren en verschrompeling), vrucht- en bladvuur, en de mozaïekziekte. Waardeer het daarom, wanneer ge kunt genieten van komkommersla, van een mooie, gave komkommer. Denk dan aan het mistroostige kwart-stukje uit de minder vruchtbare noordelijke lan den en aan de goede zorgen van onze kweekers voor deze éénjarige plant- Voor kommersla is olie en azijn noo dig en olie hebt ge niet? Bereid dan een sausje van wat kwark, met melk of taptemelk verdund, of van hangop, pi kant gemaakt met wat tuinkruiden, aroma, peper en zout, misschien ook met wal tomatenpurée. Zoo'n sausje smaakt voortreffelijk cn de eiwitrijke kwark of hangop verhoogt bovendien de voedingswaarde van het gerecht. MANY A BEUKMAN. GELDERSCHE VALLEI Njjkerk F.EN VERSTANDIGE HUISVROUW maakt een zoutvoorraad. Zij koopt JOZO en NEZO: de practische verpakking houdt dit blanke zout kurkdroog! ZONNEDAG Dc commissie „Zonnedag" werkt weer volle toeren. Donderdag 5 Juni hoopt men weer met den ouden van dagen er tusschen uit te trekken. Wel zijn er geen auto's be schikbaar, maar van alle kanten krijgt men aanbiedingen van tentwagens, brikken en ook van 3 groote Jan Plcziers. Reeds hebben al een 100-tal zich opgegeven den tocht mede te maken. We hopen voor onze oudjes dat het een echte zonnige dag mag wezen. Hoevelaken LTTREIKÏNQ PERSOONSBEWIJZEN In de loop van de volgende week zal la deze gemeente een aanvang worden gemaakl met de uitreiking van de persoonsbewijzen Deze uitreiking zal geschieden in alfabeti sche volgorde naar dc geslachtsnamen vac. belanghebbenden, zoodnt in het algemeen de gehuwde vrouwen niet gelljktydig zullen worden opgeroepen met haar echtgenooten. Zij, die nog niet in het bezit zijn van een goede foto en wier namen beginnen met één van de eerste letters van het alfabet, zullen hiervoor thuis dus ten spoedigste moeten zorgen. Barneveld Ds. J. FRAANJH Ds. J. Fraanje. gereformeerd predikant a» hier. komt voor op een tweetal te Werken dam. MARKTBERICHTEN Markt Woerden Markt IJmiiiden 28 Mei Kabeljauw t II p. st.: tarbot f5—f4.70 p. kg.: long f480—f270: pieter man f76f65: groote makreel f98: kleine makreel f76f51: horsmakrecl f25: bot f60: wijting f56—f35: kleine schol f92— f59: pufschol le soort f51f32; pufschol 2e soort f30—f 16; groote schar f45f40: kleine schar f24f 18; pufschar f 11f 6.20. (alles per 50 kg.). FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 14 Mei. Josef van der Heyden, Dwars straat 7 te Geldrop. R.C. Mr. A. W. Kleinen- hammans. Cur. Mr. Th. J. J. M. cIc Kroon te Eindhoven, Wilhelminapleln 20. 20 Mei. N.V. de Hoflaan In licj., statu tair gevestigd te Amsterdam, kantoorhou- dende te Hilversum. Koningsstraat 14 R.C. Mr. J. Sprey. Cur. Mr. O. Schreuder. Sarpha- tistraat 14. Amsterdam. 23 Mei. R. Benenga te Hillegersberg. Oude Raadhuislaan 49. R.C. Mr. J. C. Bron- gers. Cur. Mr. D. Schuur te Rotterdam. 26 Mei. Jacobus de Jager, kleln-land- bouwer te Driewegen. Smldsweg. R.C. Mr. B. V. A. Röling. Cur. Mr. M. Vlaming te Goes 26 Mei. Karei Frederik Abels, schoor steenveger te Amsterdam, Kattenburgervoor straat 1-I-. R.C. Mr. J. Meihuizen. Cur. Mr. L. H. Smitt. Keizersgracht 20 te Amsterdam. Vernietigd liij arrest van het Gerechtshof: 13 Mei. J. J. Km Iter, t" Amsterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: F. H. M, Staats te Castrlcum. 21 Mei: S. Teitelbaum te Amsterdam. N.V, Bee- ke's Bouwbur. te Baarn. 23 Mel: J. van Dijke, Lekstraat 27 te Schiedam, A. Ver hoeven Jr. te Overschie. altijd voorraad AGENDA Grand-Thëatre, Maandag, Dinsdag, Woensdag-. Donderdag- en Vrijdagavond 8 u. Zaterdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45. 46.15 en 8.30 u. doorloopend iMatinee Woensdag- en Zaterdagmiddag 2.30 uur. Van 23 t.m. 29 Mei (behalve Woensdagavond) ..Parkstraat 13". City-Theater. Maandag. Dinsdag. Woens dag. Donderdag en Vrijdagavond 7.30 uur (doorloopend). Aanvang hoofdfilm 8 uur. Daarna wederom voorprogramma. Za terdag 6 u. en 8.15 u. (doorloopend). Zon- en feestdagen 1.45, 4.6.15 en 8.30 uur (doorloopeud). Matinee Woensdag en Zaterdagmiddag 2.30 uur. „Do vrouw zonclcr verleden", van 23 t.m. 29 Mei. Rembrandt-Thcatcr. Aanvangstijden als het City-Theater. Geen matlnee's. „Het puradijs der vrijgezellen", van 23 t.ni 29 Mei. 27 Mei. Gildeliuls. 20 uur. Mu ziekavond A.K.G. (Henk Ramselaar, plano, Jo Blok. viool). Van 31 Mei af TJjssellng's Modelhui! N.V.. Zuidsingel 45. Expositie „Betere meubelen". Opening 31 Mol, 15.00 uur. 4 Juni. Gebouw „Kiuderzorg" 14 u. Alg. Vergadering. 11 Juni. 's-Prinsenhof 7.45 uur. Lezing prof. de Beaufort over „Mijn reizen in de Molukken en N. Guinea" onder aus piciën van H.B.S.-club. DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren van 28 Mei 21.47 tot 29 Mei 5.28 Maan op 7.33 uur; onder 23.28 uur.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3