Nationale Noodtoestand in de Vereenigde Staten DE BEROEPSMISDADIGER 4 AMEKSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 28 MEI 1941 RECHTSZAKEN Een laat Berouw Dief legde eindelijk volledige bekentenis af IJ JAAR GEcISCHT Voor het Amsterdamsciie gerechts hof stond terecht een 29-jarige stu- cadoor uit Bilthoven. die door de Utrechtsehe rechtbank in Maart van dit jaar wegens diefstal tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf was ver oordeeld. De man had zich aan meerdere diefstallen schuldig gemaakt. Hij had zich door insluiping toegang ver schaft tot de woning van zijn buren en daar vele voorwerpen weggeno men. Verder had hij een groot aan- tai fietsen gestolen. Voortdurend had hij de diefstallen «mtkend en hij had beweerd de goe deren gekocht te hebben van een on bekende, zoodat hij hoogstens aan he iing schuldig was. Ter zitting begon hij thans echter met een volledige bekentenis af te leggen. Hij wilde niet langer de waar heid verzwijgen en gaf daarom toe alies zelf te hebben gestolen. Het ge stolen goed had hij naar Rotterdam gestuurd, waar hij het doof bemid deling van zijn broer aan Óen man bracht. Hij had berouw van zijn mis daden en een openhartig gesprek met zijn verdediger had hem tot zijn ruiterlijke bekentenis gebracht. Er waren vele getuigen, waaronder zij die door de diefstallen gedupeerd v-aren. Zij konden geen ander licht op de zaak werpen, nu de man zelf zijn ontkentenis had teruggenomen. De politiemannen vertelden cat zij fietsen en mantels hadden gevonden in de woning van den ver dachte en dat zij bovendien hadden geconstateerd dat hij in het bezit was van ioopers en sleutels en van num mers voor rijwielen. Hoewel deze voorwerpen voldoende bewijsmateri aal tegen hem vormden, had de man toch steeds ontkend. De verdachte zeiae tot inkeer te zijn gekomen na een gesprek met zijn verdediger. Hij vertelde acht of negen fietsen te hebben weggeno men en daar veel spijt van te heo- ben. Ook de andere diefstallen wa ren door hem gepleegd. Hij was in nerlijk geschokt en daaruit moest z'jn slecht gedrag verklarrd worden. Verd. voelde thans echter over het kwade punt heen te zijn en opnieuw een goed leven te kunnen beginnen. De" president had van leden van een idealistische beweging brie ven gekregen, waarin zeei waardee- rer.a geoordeeld werd over den man. Een dezer briefschrijvers had ver- k.aard, dat de verdachte absoluut niet tot diefstal in staat zou zijn en dat hij dus de ten laste gelegde fei ten zeke-- niet bedreven zou hebben. Na ae bekentenis van aen man klonk dit oordeel wat vreemd en voor den president was het aanleiding op te merken:Nu ziet men hos weinig wnarde men moet hechten aan de meening van de omgeving. Ik heb geleerd daar wat sceptisch tegenover te staan en zooals men hier weer ziet: terecht. Ds p r o c. - g e n e ra anoemde dit een ongewoftn geval. Het is een merk waardig verschijnsel, wanneer iemand toe het laatst ontkent en voor de behandeling eensklaps een volledige bekentenis aflegt. Ontkennen zou trouwens weinig gebaat hebben, daar liet duidelijk was. dat hier sprake was van diefstal en niet van heling. Spr. wilde rekening houden met de ruiterlijke bekentenis van den man. die overigens een idealist schijnt te zijn. en meegaan met het clemente vonnis der Utrechtsehe rechtbank. Hij eischte een gevangenisstraf van IJ Jaar. echter met aftrek van de ge- heele preventieve hechtenis, die bijna zeven maanden heeft geduurd. Doodelijke Aanrijding HET O.M. VROEG VRIJSPRAAK In den ochtend van 22 Maart j.l. had te Hilversum op het kruispunt Achterom-Leeuwenstraat een aanrij ding plaats tusschen een personen auto, bestuurd door S. V. V. en den wielrijder M. K.. uit Amsterdam, wel ke lartste zwaar aan het hoofd werd verwond, tengevolge waarvan hij kort. daarop overleed. Thans had S. V. V. zich voor de rechtbank te Amsterdam te verant woorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Beklaagde zeide met geringe snel heid. 25 a 30 K.M. per uur, te hebben gereden en vóór hij her kruispunt r.aderde. driemaal signalen te heb ben gegeven. Hij had den fietser die van rechts kwam eerst gezien, toen de auto reeds midden op het kruispunt was gekomen, had onmid dellijk het stuur omgegooid en de handrem aangetrokken, té snel ech ter. zoodat deze vast zat. Daarna had hij nog getracht, door gas te geven, de aanrijding te voorkomen, doch doordat de wielen geblokkeerd waren, rmslukte deze manoeuvre. Het verhoor der getuigen bracht in hoofdzaken bevestiging van de mede- deelingen van beklaagde. Voorts bleek dat de wielrijder met groote snelheid had gereden, door een der getuigen op het laatste oogenbllk neg was ge waarschuwd voor der. naderenden auto. doch zijn fiets niet meer tijdig tot stilstand had kunnen brengen. De Officier van Justitie was van meening. dat hier niet van grove schuld kan worden gesproken. Wel iswaar heeft verd. een verkeersover treding gepleegd, maar hij heeft niet kunnen verwachten, dat de wielrijder ter plaatse zoo snel zou riiden. Spr. concludeerde tot vrijspraak. Raad voor de Scheepvaart Trompenburgh was te diep sreladen KAPITEIN GESCHORST Dc Raad voor de Scheepvaart liceft uitspraak gedaan inzake de klacht van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart tegen den toenmaligen kapitein van het motorschip ..Trom penburgh", wegens het te diep bela den van dat vaartuig. De raad is van oordeel, dat de klacht gegrond is en dat de aange klaagde geen enkele geldige reden van verontschuldiging heeft kunnen aanvoeren. Zijn verklaring, dat de stuurman hem, reeds voor de komst van den expert, had gewaarschuwd, dat het schip over zijn merk kwam. is in strijd met de bevinding van dien expert, dat de aangeklaagde zich over de geconstateerde overlading zeer verbaasd toonde. Niet in te zien is. hoe de aanwezig heid van ijs in de tanks den aange klaagde zou kunnen verontschuldi gen. Naar 's raads oordeel is de door den aangeklaagde begane overtreding van ernstigen aard. Met een berisping kan hier niet worden volstaan. Mitsdien straft de raad den aange klaagde door hem de bevoegdheid te ontnemen om als kapitein te varen voor den tijd van acht dagen. Verder deed de Raad voor de Scheepvaart thans uitspraak inzake het stooten van hetzelfde motorschip onder de Westkust van Zweden ter hoogte van Höganas op 12 Maart 1941. De raad wil, bij de beoordeeling van dit ongeval, voorop stellen, dat de oorlogsomstandigheden hier van grooten invloed ziin geweest; de op de kaart getrokken lijnen, waarbinnen het schip moest blijven lieoen op sommige punten niet meer dan 13 mijl van de kust af. terwijl prikken en bakens niet aanwezig waren. Ook het lichtschip ..Svinbadan" lag niet ter plaatse. Dit alles maakte de naviga tie moeilijk. Anderzijds moet worden opgemerkt, dat. juist onder genoemde omstandigheden, de uiterste voorzich tigheid vereischt is. In dit geval is te veel op de vierstreekspeiling en den daaruit volgenden afstand van Höga nas vertrouwd. Deze peiling was ech ter. nu geen stroom in rekening was gebracht, niet betrouwbaar. En dat hier het schip door stroom was inge zet. daarvan waren kaoitein en stuur man terecht overtuigd. Maar dan hadden zij dadelijk tot de conclusie moeten komen, dat de verkregen af stand van Höganas niet- zeker was. Het is jammer, dat toen het sterk in gezet ziin was eeconstateerd. niet meer dan één streek is uitgestuurd. Er was binnen de demarcatielijn nog ruimte genoeg om een flink stuk naar buiten te sturen. ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Leiden. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, do lieer J. I'aber, te Valkenburg; tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift, de beer K. A. de Vries, te Leiden. Amsterdam. Bev. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte: mevr. Lde Vries—De Gunzburg, geb. te St, Pe tersburg. UITERSTE VERSTERKING DER DEFENSIE Roosevelt's Rede Jan Groot-Brit tannic zal alle mogelijke liulp worden verleend Binnenlandsche Tegenstanders President Roosevelt begon, naar het. D.N.B. meldt, zijn aangekondigde redevoering met opnieuw dc bewering te uiten, dat Duitschland naar de wereldheerschappij streeft en het Amerikaansche continent onder „sla vernij" tracht te brengen. Dit is het principieele „feit", waarop de politiek van de Vereenigde Staten wordt op gebouwd. Met bijzonder toegenomen kracht hebben de Ver. Staten en de andere Amerikaansche republieken thans hun weg in den toestand van dit oogenblik beparld. „Voor Amerika zoo vervolgde Roosevelt is de vrijheid der zeeën en de vrijheid van den handel een levensnoodzakelijkheid, daar het niet alle goederen, welke het voortbrengt, zelf kan verbruiken. Indien Duitschland evenwel de overwinning behaalt, zou de Ame rikaansche productie van de we reldmarkt worden afgesloten, ter wijl ae „nazi-goederen" onbelem merd Amerika zouden binnen komen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de as-mogendheden militair bezet is. Wanneer het den as-mogendheden gelukt, ook Dakar, de Azoren en de Kaap Verdische Eilanden te bezet ten. zou de oorlog den rand van het Westelijke Halfrond naderen. De techniek van dezen tweeden wereldoorlog plaatst de Ver. Staten voor veel grooter vraagstukken dan in den eersten wereldoorlog. De ver nietiging van koopvaardijschepen ge schiedt thans over een veel grooter gebied dan toen. ja. zelfs binnen de wateren van het Westelijk Halfrond. De snelheid zoo verklaarde Roose velt letterlijk waarmede de koop vaardijschepen tot zinken gebracht worden, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheeps werven om nieuwe schepen te bou wen. Zij is meer dan tweemaal zoo Gcsl. aan Vrijo Universiteit voor bot doet. ex. rechten: K. .T. Bolt. Woerden; G. Kloosterman. Garijp cn P. II. Them- men, Harderwijk. Leiden. Gcsl. doctoraal examen rechten: J. H. Passtoors, Eindhoven. Voor liet doet. wis- en nntuurk. (schei kunde): mej. J. Th. Kccsom, Luiden. Tilburg. Gcsl. voor doet. ex. won. wetenschappen- A. G. M. Staatsen, Utrecht en A. II. M. Wilffenbuttcl, Kaar den. gröot als de BritschAmerikaansche productie van schepen op dit oogen blik. Wij kunnen aan dit gevaar met be hulp van twee gelijktijdige "maatrege len het hoofd bieden: 2. Door ons groote scheepsbouwpro- gramma te bespoedigen en uit te brei den. 2. Door er toe bij te dragen de ver liezen op zee te verminderen. WIJ hebben daarom onze patrouille in tie wateren van het Noordelijke en Zuidelijke deel van den Atlantische» Oceaan uitgebreid en wij vergrooten dez'j patrouilles meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is alge meen bekend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot tijdens het af- geloopen jaar aanzienlijk vergroot weid. Deze schepen en vliegtuigen stellen ons op de hoogte van de aan wezigheid van aanvallende schepen boven zee, onder zee en op zee. Onze nationale politiek is thans als volgt: 1. Wij zullen aan elke poging of bedreiging van Hitier, oin zijn heerschappij tot het Westelijke Halfrond uit te breiden met alle ons ter beschikking staande hulp middelen en met actieven tegen stand het hoofd bieden. Nadruk kelijk volharden wij in de vitale noodzakelijkheid, het „Hitlerisme" van elk punt der wereld verwij derd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de beide Amerika's zou kunnen bedienen. 2. Van het standpunt der abso lute noodzakelijkheid uit, zullen wij Groot-Brittannië elke mogelij ke hulp verleenen en evenzeer allen anderen die het fascisme met geweld van wapenen tegen stand bieden. Alle andere maat regelen, welke noodig zijn om Groot-Brittannic de noodige aan voeren te doen toekomen, zullen genomen worden en alle andere methoden, welke gebruikt moeten worden, zullen door onze deskun digen bestudeerd cn in daden omgezet worden. Vervolgens keerde Roosevelt zich te.gen de tegenstanders van zijn po litiek cn kondigde hij aan. dat de re geering alle haar ter beschikking staande middelen zal gebruiken om aan elke storing in de productie van oorlogsmateriaal 'iet hoofd te bie den. De president besloot zijn rede voering met de volgende woor den: „Wij zullen niet aarzelen, onze wanens te gebruiken, om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik hedenavond den onbeperkten nationalen nood toestand afgekondigd cn de ver sterking van onze verdediging tot aan dc uiterste grenzen van onze rationale macht en be voegdheid verlangd." VOLMACHTEN VERLENGD De valuta-volmachten van prrsi- dent Roosevelt zijn tofc Juni 1943 verlengd. De Britsche troepen zijn met hun voorste stellingen verder van Solloem teruggetrokken. CHEF VAN DIJK Ik weet niet precies meer, hoe het gesprek van doodgewone nuchtere óagelijksche onderwerpen naar de criminologie werd overgeheveld. Mis schien wel omdat mijnheer Veerhof juist weer een nieuwe detective story van Van Dine had verslonden en nu zijn criminologische kennis door dik en dun wilde demonstreeren Misschien, omdat er juist in onze Residentie weder een onopgeloste moord aan de vele mysteries was toe gevoegd. Veerhof veegde een dot schuim van zijn martiale snor, zette ostentatief zijn ledige glas neer en oreerde: Wat weet jullie nou in 's hemels naam van anthropologic af? Maar dan ook geen snars, beweer ik. Jullie doet niks dan met den grooten hoop meepraten zonder eenig weten schappelijk inzicht. De dikke Laarhof liep rood aan en zijn nekspieren zwollen op een be denkelijke manier leen onmiskenbaar teeken. dat hij zich driftig markteL Zoo, zoo. meneer Veerhof zal ons een lesje geven in Lombrose prognose, hé? Mijnheer de expert heeft dat zeker allemaal uit ziin Lord Listers of Nick Carters gedistilleerd, nietwaar? Mijn eigen jarenlange ervaring als politie-commissaris telt daarbij na tuurlijk niet mee. Nee. meneer, je mag dan al een heele Piet zijn in je kegelclub. maar van misdadigers- psyehologie (o, wat siste hij die „S" extra venijnigweet meneer geen jotacomplimenten van mij. Eigenlijk waren we allemaal een beetje geschrokken om de heftigheid v. aarmede de commissaris, onzen vriend Veerhof te lijf ging. en het was dan ook een ware opluchting voor ons. toen de grappenmaker van ors clubje, d? makslaar Brinkhorst de pijnlijke stilte verbrak, door op zijn bekenden lijzigen toon het woord te remen; Jullie aldus vatte hij de kor tij de horens weten er met per missie allebei niks van. Ik heb persoonlijk een geval mee gemaakt van een zoogenaamd dub bel leven, zooals je het in de meest fantasti'"*he detectiveverhalen niet leest. Wanneer de aandacht van het ge- selschap geheel op hem is geconcen treerd (men weet bij Brinkhorst nu eenmaal nooit of je hem serieus moet nemen) vervolgt hij: Zitten jullie me nou niet aan te kijken of je het in Keulen hoort donderen, maar ik mank dit leeer heusch geen lolletjes. Weet u, mijnheer de commis saris, dat er in uw onmiddellijke Ons Kort VERHAAL nabijheid de meest geraffineerde op lichter al jaren op vrije voeten rondloopt, en wat veel erger is dat u hem persoonlijk heel goed kent, dagelijks met hem om gaat, en hem tot vandaag beschouwt als een eerzaam burger en oppassend huisvader? Commissaris Laarhof vergeet van schrik zijn glas bier. dat reeds hal verwege zijn lippen is, verder op te heffen en zet het met een smak weer op tafel neer. Zeg, meneer Brinkhorst, maak het nu een beetje met me. U wilt mij, die de onderwereld op mijn duimpje kent, toch niet wijsmaken dat Ik maak u niets wijs, repliceert Brinkhorst een beetje beleedigd, integendeel, wat ik beweer berust op waarneming van de meest nuch tere feiten en wanneer meneer da commissaris deze bewijzen verlangt, dr.n zou ik hem willen verzoeken nog eventjes geduld te willen oefenen, want mijn dubbel-leven-man komt hier lederen avond om dezen tijd zi.'Q kruiden bittert je drinken. Nu is ook Veerhef een beetje bij gekomen na den woedeuitval van den commissaris en zijn interesse voor een misdadiger, een heuschen boef. zoo maar vlak in je nabijheid gee't hem een heerlijke rilling van sensat' En met een geheimzinnig gevoileerde stem fluistert hij: Eh, zeg es Brinkhorst^ hoe weet Jij d:n, wat niemand van ons en zelfs (dit met een eerbiedigen klank ::i zijn stem) onze terzake deskun dige commissaris niet vermoedde? Een kwestie van deduceeren en combineeren. zooals je vriend Ivans immers beweert. Kijk (en nu buigt hij zich dicht raar de anderen en ook de hoofden vrn de anderen neigen zich naar hem) de man dier. ik bedoel is zoo juist binnengekomenhet is i de spanning is nu ten top geste rende oogen van der. commis saris zijn nu staalhardje bedoelt het isBoude wijn? Juist, fluistert Brinkhorst, dat is uw man: de meest geraffineerde en gevaarlijke oplichter !n onze Resi dentie. Men is geslagen: deze man, met zijn goedig rose gelaat? Deze beleefde uiterst correcte kerel met zijn glundere vriendelijke oogen waarmede hij een ieder open en eer lijk recht in het gelaat kijkt? Deze man. die lederen Zondag trouw met zijn rheumatisch Riekje voetje voor voetje naar de kerk wandelt met zijn drie zoo keurig v-rzorgde kinderenBoudewijn Die? En waarom niet, weerlegt Brink horst, heb jullie dan nooit gehoord van dien beruchten Amerika? nschen staatsvijand nummer een. dien ze den bijnaam „Baby-face" gaven, juist omdat hij het meest onschuldige gelaat van de wereld had? Nu maakt de commissaris een einde aan alle weifeling. Hij voelt zich weer heelerr.aal in zijn oude karakterrol en hij. trilt van ingehouden verontwaar diging wanneer hij zich gestrengelijk opricht. Mijnheer Brinkhorst (dit met slemverheffing), u beweert dus dat d;t. individu (nu wijst de arm der wet naar Boudewijn) een oplichter is? Hevige consternatie Boudewijns bittertje was reeds halverwege zijn s.okdarm en verhuist nu naar zijn 'chtpljp, wat ten gevolge heeft, dat ceu hevige hoestbui hem overvalt. En onverstoorbaar antwoordt Brinkhorst: Nu ja. maar ik heb daar nee niets kwaads bedoeld. Ik wil leen maar beweren dat ik uw eigen v auw een paar dagen geleden als een hornette zijn kapperszaak zag bin- 1 ?ngaan en ze kwam er heele- w. aal opgelicht als een blondine rei* uit. Of de commissaris in een beroerte ts gebleven, vermeldt de geschiedenis niet. BINNENLAND Inkomens en Vermogens in Nederland BLOEMEND AAL RIJKSTE GEMEENTE Het is algemeen bekend dat niet iedereen een even groot inkomen heeft. Minder bekend is, dat cr even eens belangrijke verschillen bestaan tusschen de gemiddelde inkomens in de verschillende gemeenten des lands, zooals duidelijk tc zien is in de statistiek der inkomens en ver mogens in Nederland voor 1939-40, die bewerkt is door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Een aange slagene in Bloemendaal verdient ge middeld f G.632, terwijl een aangesla gene in Neeritter (Limburg) het ge middeld met f 1.255 moet stellen. Ook per inwoner genomen is Bloe mendaal er het beste aan toe met f 1.891, waartegenover in het Bra- bantsche plaatsje Veen een gemid deld inkomen per inwoner van slechts f 54 staat. Dc hoogste ver mogens worden in 's-Gravenland aangetroffen, n.l. gemiddeld f 315.000 per aangeslagene, waartegenover en kele gemeenten staan met een ge middeld cijfer van f 17.000. Per in woner gerekend is Bloemendaal de rijkste gemeente met een gemiddeld vermogen van T 19.000. Het boekje vermeldt niet alleen het aantal aangeslagene» in de In komsten- en Vermogensbelasting, het bedrag der inkomens en vermogens en de gemiddelden per aangeslagene en per inwoner van de meer dan 1000 gemeenten in Nederland, maar geeft ook een verdeeling naar eco- nomisch-geografische gebieden, naar een zevental groepen van gemeenten volgens het aantal inwoners en naar de provinciën. Tot de rijkste dezer gebieden behooren 'sGravenhage en omstreken, de Hollandsche duinstre ken. het Gooi en Oostelijk Utrecht. De provincie met het grootste inko men per inwoner is Noord-Holland. Utrecht spant de kroon wat de ver mogens betreft. Voor de eerste maal zijn in deze statistiek ook gegevens opgenomen betreffende de inkomens- en vermogensvevdeeling voor boven genoemde economisch-geografische gebieden en voor de bevolkings groepen. De Nederlandsclic Bank VERKORTE BALANS De weekstaat van de Nedcrlandsche Bank vermeldde op 26 Mei o.a. de vol gende cijfers (tusschen haakjes de bedragen op 19 Mei): Binnenlandsche wissels f 146.658.894 (f 179.659.894); Papier op het buiten land f 201.854.088 (f 198.598.536); be- ieeningen f 191.003.068 (f 188.724.401); waarvan aan Ned.-Indië f 57.977.150 (f 57.977.150); voorschotten'aan het Rijk f 15.000.000 (nihil); gouden munt en -materiaal f 1.021.760.463 (f 1.021.701.252); zilveren' munt enz. I 17.066.331 (f 17.050.625); totaal munt en -materiaal f 1.038.826.794 (f 1.038.751.877); bankbiljetten in omloop f 1.627.744.500 (f 1.615.021.685); bankassignaticn in omloop f 126.899 (f 29.130); rek. cour. saldi f 168.502.047 (f 178.170.302); beschikbaar metaal saldo f 324.22(.261 (f 325.413.257); schatkistpapier bij de bank f 140 mll- lioen (f 174 millioen). Vacantie op liet Platteland ONDERDAK BIJ PARTICULIEREN Het is te voorzien, dat in den ko menden zomer vooral zij. aie over een bescheiden beurs beschikken, moeite zuilen hebben in hun vacantie een onderdak te vinden. Daar reizen naar hot buitenland uitgesloten ziin, zal de vacantiedrukte grooter zijn dan anders, terwijl de logeergelegen- heid veel beperkter is. Daarom voorziet de A.N.W.B., dat er veel vraag zal ziin naar adressen van particulieren, die gasten willen ontvangen. De toeristenbond veron derstelt eveneens, dat er vooral op het platteland wel bereidwilligheid zal bestaan, ook bij hen, die gewoon lijk geen pension houden, om ditmaal gedurende de zomervacantie eenige pensiongasten te ontvangen. Zij, die daartoe mede willen werken, helpen hun landgenooten aan een prettige vacantie en daardoor ook aan de zoo noodzakelijke ontspanning. Een va cantie. doorgebracht op bijv. een boerderij-pension of een ander platte- landsbedrijf, is vooral voor gezinnen roet kinderen gezond en zeer leer rijk en valt gewoonlijk zeer in den smarik. In verband met het bovenstaande is de A.N.W.B. voornemens adressen te verzamelen, die van nut zullen zijn als straks een stroom van aanvragen op de A.N.W.B.-kantoren binnen komt. Gaarne wacht de afd. binnen land van den A.N.W.BParkstraat 18, Den Haag. opgave van particuliere woningen, boerderijen e.d. (met prijs, aantal kamers, geboden comfort enz.) waar men in den a.s. zomer gasten wil ontvangen. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Aangenomen naar Akkrum (toez.): ds. M. 1.. Onnes te llaflo. Beroepen te Giesscn-Nrieuwkerk; eand P. Moerenhout, te Utrecht; te Aalst: eand. J. Zwanenburg te Reeuwijk; tc Poortugaul (toez.): ds. mr. II. van Ewijck.te Terwolde. GEREI KERKEN Beroepen te 's-Gravcnhage-Wost: ds. J. C. J. Kuiper te Arnhem. Aangenomen naar Groningen: ds. J. Kaptcyn tc I.lmuideu: naar Papendreeht: eand. J. Wclmers, thans hulpprediker aldaar. KANTTEEKENING Gr. Het gaat niet de melsjfg Ir het groote gerin niet zoo gemakkelijk meer. Er zitten te veel nuances ln. Ze laten zich niet meer willig lel den; hebben samen meer met elkaar gemeen; zij zijn onderling vertrou welijker en haar pad der deugd krijgt in het moderne tijdsbeeld te veel zijpaadjes. De meisjes van vroeger gaven een ander beeld dan die van tegenwoordig. Ze hadden het huiselijke in zich. Haar hand werkjes en haar bezigheidjes lagen in het centrum van Moeder's depar tement. Ze vlogen niet zoo uit en ze waren van na- DE MEISJES ture meer inge steld op het be hulpzame. Ze vonden in de huishouding haar tijdverdrijf. Ook al ging dat niet altijd met groot en thousiasme gepaard. Ze deden veel meer zelf. Ze vonden haar weg langs de lijnen van de geleidelijkheid. En dit maakte, dat er om en over haar niet zooveel zorg bestond. Ze waren als de klimopplantjes. Ze hechtten zich vanzelf. Maar nu treden de uitersten sterk naar voren. Nu het onder de meisjes verkeerd gaat (cn daar zijn ernstige symptomen van waar te nemen, ernstiger zelfs dan onder de jon gens) nu is het probleem er ook des te moeilijker door. Ze zijn minder spontaan cn meer gesloten. Ze geven zich niet gemak kelijk en de diepte van het conflict is veel moeilijker te peilen. Bij het meisje spelen innerlijke constitutie, „emoedsbewegingen en sentimenten een veel belangwekkender rol. Met het lastige meisje of het moeilijke meisje heeft de moeder de beste kansen. Omdat bij de moeder het vrouwelijk bewustzijn sterker reageert. Zij kan den sleutel eerder vinden bij haar dochtertje dan haar man, want zij kent het vrouwelijke gedachtcnleven van nabij. En toch toch doen zich de ge vallen niet sporadisch voor, dat de vader meer bereikt. En voor wlen het gecompliceerde zielsleven van een jong meisje niet geheel vreemd is dat zoo onverklaarbaar niet. Een meisje heeft ondanks alles misschien wel juist omdat het een meisje is sterk behoefte aan mannelijk overwicht, aan gezag, aan meerderheid. En öe vader, die met zijn strenge oogen en zijn vaste hand met zijn dochtertje alleen Is, kan als het ware inbreken en het ge heim ontdekken. Want het gaat altijd om een ge heim. Het is zielkundig immers zoo duidelijk, dat het afwijkende in de regelmaat en het ordelijke van een meisje iets onbekends tot ba sis hebben. Bij een meisje in het groote gezin komt het. zoo heel dikwijls voor dat ze veel liever een jongen zou zijn. Die jaloerschheid op de vrijheden van haar broers en op de zelfstan digheid van de jongens, maakt haar onrustig en dwingt haar tot daden. Zoolang dat een leuke variatie ls op het ietwat banale meisjestype. zal dat eerder tot plezier dan tot moeilijkheden aanleiding geven. Maar zoodra dat meer gaat worden dan een leuk spel. zoodra dat karak- terteekening kriigt en openbaring wordt van het persoonlijke, dan drei gen er moeilijkheden die in wezen misschien niet eens zoo heel moeilijk ziin. maar die om het buitengewone, om het onverwachte of om het on- gewenschte alleen, proporties aan nemen die conflicten scheppen. In dit verband heeft vooral het ..moderne meisje" onze aandacht. Is zij in wezen wel zooveel anders dan de meisjes van vóór 25 iaar b.v.? Of ziin het alleen maar de gelegenhe den. de omstandigheden, die aan het uiterlijk van het jonge meisjes leven zooveel hebben veranderd? Ziin het ook niet de z.g. moderne begrippen, die ons bang om voor ouderwetsch aangezien te worden over een heeleboel dingen heen doen stapnen, terwijl we er toch geen wezenlijk deel aan hebben? En zijn zoo ook de moderne meis jes niet. meer het product van haar tiid, zonder dat zij innerlijk anders zijn geworden? Komt het hier niet heelemaal aan oo de sfeer van het groote gezin? Het hyper-modprne meisje (let maar op!) wordt in het groote gezin niet aangetroffen. Daar zorgen de Jon gens wel voor. Ook dat is zoo merk waardig. De broers vinden het mo derne meisje reuze-leukzoolang het niet hun zusje Ls. En daar zit het heele geheim en de heele oplos sing. De oorzaken van de moeilijkheden bij een meisje moeten en kunnen vrijwel altijd gezocht worden buiten dat gezin. En meer nog dan bij de jongens, zijn het bij de meisjes de vriendinnetjes, die hier kwaad stichten. Want het vertrouwelijke, dat meisjes onder elkaar hebben, leidt ook tot intimiteitjes en ge heimpjes, die kunnen verontrusten of althans het evenwicht kunnen verstoren. Is er bij de jongens tucht noodig bij de meisjes toezicht. Begrijpt u het verschil? Toegewijde aandacht vooral van de moeder, die haar meisjes anders moet kennen dan de vader zijn zoons. En beschermende liefde van den vader, die zijn dochter inniger vereert., dan moeders haar jongens liefhebben. In het groote gezin juist, is dat fijn genuanceerde spel van jongens en meisjes onder een en hetzelfde ouderlijke dak van een onbereken baar heilzame en opvoedkundige waarde. Voor de jongens om er hun ridder lijkheid en voor de meisjes om er haar dienende liefde tot levens- vreugde te doen ontplooien.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4