ONZE laiitOOJRANT Huiswerk DBJ Dopspoeder De perikelen van het converseeren Pinkstergebruiken in ons land Hoe Fox vriendschap sloot met het zwarte katje ER WAREN ZEVEN KUIKENTJES 4 AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 31 MEI 1941 PREDIKBEURTEN ZONDAG EN MAANDAG 1 en 2 Juni. (Vaar peen datum vermeld staat, wordt he- .rfoeld Zondag l Juni (le Pinksterdag)... AMERSFOORT. St. Jorlskerfc 10 uur Ds. Dönszelmann. 5 uur Ds. Monster. Maandag. 10 uur Ds. Monster. Donderdag 5 Juni. 1 uur Ds. v d. Berg. Hu welijksinzegening. Nam. 3 uur Ds. Gerritsen. Huwelijksinzegening. 'sAv. 8 uur Avondgebed Nieuwe Kerk 10 uur Ds. Gerritsen. 5 uur Ds. Blok. Bedie ning van den H. Doop. Maandag. 10 uur Ds. Blok. Jeugddienst. Emma Kerk 10 uur Ds. van den Berg. 5 uur Ds. Panne bakker. Amersf. Bergkapel (Gcb Regentesselaan 21) Zondag en Maandag geen dienst. (Kerk Appelweg 11 50 Klnderkerk. Maandag geen dienst. Gymnastiekzaal R.HB.SThorbeckeplein 1. 10.30 uur Ds. L. S. van Zwet van Zeist. Kapel ..Zon en Schild" 10 uur Ds. Nauta. Rusthuis ..De Lichtenberg". 8 uur Ds. Dönszelmann. Gasthulskerk 10 uur de heer J. de Vries. Wijkgebouw (Laurens Costerpleln) 10 u. Klnderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 u. Klnderkerk. Wijkgebouw Bethel 10 u. Klnderkerk. Rcmonstrantsehe Kerk 10.30 uur Dr. Mledema. Doopsgezinde Gemeente (Fred, van Blankenhelmstraat 40) 10.30 uur Ds. Golterman. Woensdag 4 Juni. 7.30 uur Avondwijding. Vrijzinnig Hervormden 10.30 uur Ds. van Rossum. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur Gecombineerde Pinksterherden king. Geref. Kerk (Lieve Vrouwestraat) 10 uur Ds. Holwerda, 5.30 uur Ds. Poprna. Maandag 10 uur Ds. P. Warmenhovcn. Don derdag 5 Juni 2 uur Ds. Popma, huwelijks bevestiging. Geref. Kerk (Zuidsingel) 10 uur Ds. P. Warmenhovcn tan Reeuwijk. 5.30 uur Ds. Holwerda. Geref. Kerk Westerkerk 10 uur Ds. Popma. 5.30 uur Ds. P. Warmen- hoven. Geref. Kerk HV. (Appelweg) 10 uur Ds. Herngrecn. Openbare Belijdenis. 5.30 uur Ds. Herngrcen. Bediening van het H. Avondmaal. Chr Geref Kerk 10 uur Ds. Drenth. 5.30 uur Ds. Drenth. Maandag 10 uur Ds. Drenth. Geref. Gemeente (Stoovestraat 111 10 en 5 uur Godsdienstoefening. Woensdag 7 uur Ds. A. Verhagen van Middelburg. Vrije Geref. Gemeente (Muumuizen o3) 9.30 en 5 uur Godsdienstoefening. Maandag 9.30 uur Godsdienstoefening. Vrije Evang. Gemeente (..Concordia". Langestraat 113) 8 uur Br. Kranenburg uit Utrecht. Don derdagavond 7.30 uur Ds. C. J. Hoekendijk uit Bussum. Oud-Kath. Kerk ('tZand 131 10 uur H. Dienst. Maandag 10 uur H. Dienst. (In de Kapel van het O.-Kath. Seminarie) 6.30 uur Vesper. Vrije Katholieke Gemeente 10 uur H. Mis. Chr. Science Society (Arnhweg 7). 10 u. Holl. Dienst. 11.15 u. Eng. Dienst. Oude en nieuwe Tooverkunst of wel Mes merisme en Hypnotisme ontmaskerd. Gebouw Havik 25. 10 uur Heiligingsdienst. 7 tiur Hellsbijeen- komst. Maandag Openluchtsamenkomst, te Harderwijk. Woensdag 8 uur nam. HcilsbiJ- eenkomst. HOOGLAND: Ncd. Herv. Kerk 10 uur Ds. Posthumus Mc-yjes. Extra-collecte voor de kerk. Maandag 10 uur Ds. Blaau- wendraad, van Baarn. Extra-collecte voor de kerk. LEUSDENNed. Herv. Kerk 10 uur Ds. Hofstede. HOEVELAKEN: Ned. Herv. Gem 10 en 6.30 uur Ds. Abbringh. Maandag 10 uur Ds. Abbringh. Geref. Gem. 10 en 6.30 u. preeklezen. Maandag 10 uur preeklezen. N1JKEKK: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Van der Graaf. 5 uur Ds. Keiler, van Nijkerkerveen, Bed. H. Doop. Maan dag 9.30 uur Ds. Van der Graaf. Geref. Kerk 9.30 uur Ds. Hoeneveld; 6 uur Ds. Van Dij ken. Maandag 9.30 uur Ds. van Dijken. Evangelisatie (Gebouw v. Delenstr.) 10 30 u. Prof Dr. Joh de Groot. v. Utrecht: 6.30 uur Ds. M. G. Gerritsen, van Amers foort. In dezen diénst zingt het Herv. Evan- gelisatlekoor cenigc liederen. NIJKERKERVEEN: Ned Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Keiler. 3 uur Ds. Van der Graaf, van Nljkcrk. Maandag 9.30 uur Ds. Keiler. KOOTWIJK: Ned. Herv. Kerk 2.30 uur Ds. Van der Linden. 10 en 3 uur Ds. Van Voorst. KOOTWIJKERBROEK: Ned. Herv. Kerk 10 uur Ds. Van der Linden. Maandag 10 u. Ds. Leenmans, van Ede. Geref. Kerk 10 uur Ds. Berger. 6 30 uur Dr. H. J. Jager, van Voorthuisen. Maandag. Ds. de Leeuw, van Zwartebroek. VOORTHUIZEN: Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Van Dop. 6.30 uur Ds. Wollhers. van Putten. Maandag 9.3P uur Ds. Van Dop, Geref. Kerk 9.30 uur Dr. H. J. Jager. 6.30 uur Ds. Berger v. Kootwijkerbroek. 9.30 uur Ds. G. de Ja ger van Putten. ZWARTEBROEK: Ned. Herv. Kerk. 6.30 uur Ds. Abbringh van Hoevelaken. Maandag geen dienst. Geref. Kerk 9.30 en 3 uur Ds. de Leeuw. 9,30 uur Ds. Berger van Kootv.ykerbroek. SCHERPENZEEL: Ned. Herv Kerk 10 en 6.30 uur Ds. Wesira Hoekzemn. Maan dag 10 uur Ds. Wcstra Hoeksema. BUNSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur Ds Schipper. Maandag 10 U. Ds. Ambrosius, van Eemnes-Binncn. Gerei. Kerk Noorderkcrk. 10 uur Cand. Krljtenburg. 6 30 uur Ds. de Jong. Maandag 10 uur Ds. Post. Zuiderkeik. 10 uur Ds. Post. 6 30 Cand. Krijtenburg. Maandag 10 uur Ds. de Jong. Westerkerk. 10 uur Ds. de Jong. 6.30 uur Ds. Post. Maandag. 10 uur Cand. Krljtenburg. Oir. Geref. Kerk 10 uur Lezen. 6^30 uur Ds. v. d. Zaal, Den Haag. Maandag 10 uur Lezen. EEMDIJK: Christ. Geref. Kerk. 10 en 2.30 uur Ds. v. d. Zaal: Maandag 10 u, Ds. v. d. Zaal. BARNËVELD: Ned. Herv Kerk 9.30 uur Ds. G- v. Montfrans. 6 uur Ds. J. E. Klomp. Maandag 9.30 uur Ds. G. v. Mont frans. Geref Kerk 9.30 en 6 uur Ds. W. L. Korfker. Maandag 9.30 uur Ds. J. <j. Seegers, de Glind. Gerei. Gemeente. 10. 3 en 6 uur Ds. J. Fraanje. Maandag 10 u. Ds. J. Fraanje. Lokaal jEerste Achterdorp 10 en 6 uur IJeesdienst. Maandag 10 uur Leesdicnst. SOEST: Ned. Herv Kerk Oude Kerk 10 uur Ds E. Groer.eveld. Maandag Ds. Van Schaick. Emma Kerk 10 uur Ds. Van Schaick. Maandag Ds. Groc- neveld. Kerkgebouw Hees 10 uur Ds. W. v. c!. Waal. Eltheto. 10 uur Klndciker'.. Herv. (Geref.) Evang (Chr. U.L.O.-school. Pr. Bernhardlaan) 10 uur Ds. Plantlnge, em. pred. te Baarn. 6 uur Ds. J. Schipper van Bunschoten. Maandag 10 uur Ds. Hooljkaas van Benschop Geref. Kerken. Jullana-Kerk 10 en 4.30 uur D* Wouters. Maandag 10 u, Ds. Seinen van Baarn. Wllhelmlna-Kerk 10 en 5.30 uur Ds. H. v. Andel. Maandag 10 uur Ds. P. Warmenhovcn van Reewijk. Christ. Geref. Kerk 10 en 5 uur Ds. L. de Bruyne. Maandag 10 u. Ds. D. Bruyne. Ver v. VrUz. Godsdlenstlgen („Religie en Kunst" Rembrandtlaan) 10.30 uur Cand. J. J. Goorhuts te Leiden. SOESTEKBEIUi: 10 uur Den heer H. HUIS TER HEIDE: 10 uur Ds. Tulnstrn Tulnstra. BAARN: 10 uur Ds. Kievit. Ned. Herv. Kerk v. d. Heuvel, Utrecht. Ned. Herv. Kerk Maandag. 10 uur Ds. Ncd Herv Kerk Ds. Blaauwendraad. Maandag 10 uur Ds. W. C. Postiimus Meyes van Hoogland. Geb. Chr. Belangen 10 urm Ds. Blaauwendraad. jeugddienst. Gebouw Calvljn (Trompiaan) 5 uur Ds. Kievit. Maandag 10 uur Ds. Kievit. Geref. Kerken Oude Utr weg 10 uur Ds. Seinen. 5 uur Ds. Bos. Maandag 10 uur Ds. Wouters van Soest. Laanstraat 10 uur Ds. Bos. 5 uur Ds. Seinen. Christ. Gcr. Kerk (Nassaulaan) 10 en 6 uur Ds. L. Kraan. Maandag 10 uur Ds. L. Kraan. Ger. Kerk H.V. Bijeenkomst te Amersfoort Appelweg 15 10 uur Ds. Herngrecn. Openbare Belijdenis. 5.30 uur Ds. Herngrcen. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond (Kampstraat) 10.30 uur Ds. Thomson. Ned. Luth. Genootschap 10.30 uur Ds. J. Grocneweg van Hilversum. Doopsgcz. Gem. (Ecmnesserwcg 63B). 10.30 uur Ds. Stuyvenborg. R.K. KERKDIENSTEN Wijzigingen voorbehouden Par. St. Ansfrldus Zondag H.H. Missen om 7.30. 9 en 10.30 uur Hoogmis. 6 uur Lof. 2c Pinksterdag HJT. Missen om 7.30, 9 cn 10.30 Hoogmis. 6 uur Lof. Par. St. Franctscus Xav. Zondag H.H. Missen om 6.30, 8, 9.15 10.30 u. plechtige Hoogmis. 6 uur Lof. 2e Pinksterdag H.H. Missen om 6.30, 8, 9.15 en 10.30 Hoogmis. 6 uur Lof. Par. O.L. Vr. Hemelvaart Zondag H.H. om 7.30, 9 en 10.30 uur plech tige Hoogmis. 6 uur Lof. 2e Pinksterdag H.H. Missen om 7.30, 9 en 10.30 u. Hoogmis. 6 u. Lof. Par. St. Henrlcus Zondag H.H. Missen om 7. 8 30 en 10 uur Hoogmis. 6 uur Lof. 2c Pinksterdag H.H. Missen om 7. 8.30 cn 10 uur. Hoogmis. 6 u. Lof. ACHTERVELD: Parochie St. Jozef. Zindag H.H. Missen om 7.30 en 10.30 uur Hoogmis. 7 uur Lof. 2e Pinksterdag H.H. Mis sen om 7.30 en 10 uur Hoogmis. 7 u. Lof. HAMERSYELl): Par. St. Jozef. Zondag H.H. Missen om 8 en 10.30 uur (Hoogmis). 6 uur Lof. HOOGLAND: Parochie St. Martlnus. Zondag 7.30 u. le H. Mis (Vroegmis). 9 uur en 10.30 plechtige Hoogmis. 6 uur plechtig Lof en Preek. Maandag 7.30 H. Mis (Vroeg mis). 9 cn 10.30 uur plechtige Hoogmis. 6 u. plechtig Lof en Preek. Dinsdag 7.30, 8.30 en 9 30 II. Mis. 6 uur Lof en Preek Sluiting van 't 40 Urcngebcd met Pauselijke Zegen en Te Deum. Andere dagen H. Missen om 8 en 8.45 uur. HOOGLANDERVEEN: Par. St. Joseph Zondag 8 uur Vroegmis. 11.00 uur Hoogmis Onder H. Mis collecte voor eigen kerk. 3 u. Lof. Maandag 8.00 u. Vroegmis, 10 uur Hoog mis. 6 uur Lof. Andere dagen H. Missen om 8 uur. Driftig haalde Jaap zijn schouders op. Het kon hem ook ahemaal niets schelen. En vlug fietste hij weer door, want zijn besluit stond vast. Voor de deur, waar op de koperen naamplaat met rechte letterlies H. J. Versteeg stond, stapte hij van zijn fiets af en belde aan. Loesje deed hem zelf open. ,,Ben je er al?", maar toen haar vrolijk stemmetje wat zachter: „wat heb je? Je kijkt spinnijdig." „Ik?! O, niks. Wat herrie ge- ha^, niet de moeite waard." Zijn gezicht in de onverschilligste plooi, beende hij met grote stap pen ce trap op. In de grote, ge zellige huiskamer lagen de boeken overal verspreid, en de tafel was een boek al boek. „Jp", vertelde Loes. „ik had nog niet veel zin en toeD heb ik al les alleen maar te voor schijn gehaald, maar van werken is niet veel gekomen. Maar nu jij er bent, zal het wel gaan, hè?" Ze keek Jaap glim lachend aan. Gelukkig, zijn gezicht kwam ten minste ai wat in de plooi, vond ze. Intus sen stapelde ze boeken en schriften op tafel en toen de kamer er wat ordelijker uit ging zien, begonnen ze te werken. Loesje was een hele t'jd ziek geweest en nu was ze een flink stuk achter met haar werk. Jaap had haar eens wat boeken moeten brengen, en had toen aangeboden haar voor een keer te hel pen. Op die ene keer waren er meerde ren gevolgd en het wa.s allengs een ge woonte geworden, dat hij haar met haar huiswerk hielp. Vanmiddag hadden zii er allemaal iets over te vertellen gehad. Er was afgesproken om te gaan zwemmen, en toen Jaao zei, dat hij onmogelijk kon, had één plageid gevraagd: ..O, je moet zeker naar L<esje toe. hè?" Jaap was cpgestoven en had kwaad willen antwo rden. Ze hadden echter allen gelachej en toen hal hij zijn fiets maar gepakt en was weggereden. Hoe kon hij ze (it nu uitleggen. Het was toch niet zo vreemd, dat ze samen werkten, maïr de jongens vonden het overdreven tan Jaap. Hij had geen zin om ze uit] e leggen, dat Loes zeker zakken zou, fes ze niet geholpen werd. Ze werkten loor, rustig- maar vlot en toen ze klaar waren had Jaap niets Jgecn spijt dft hij gegaan was. Zijn werk was af en Loesje was er ook doorheen, Zefcr, het ging veel pretti ger zo. Enige weke tities voor he voor zich Ze was al gaan, haar i het nippertje geweesten goed worden, later kwamen de repe- Paasrapport. Jaap was liet bang, hij had be hoorlijk gewei e, maar Loesje? oorwcardelijk overge- itrapport was net op toen was ze lang ziek rapport moest heel riers zou ze stellig niet Hoe meer c dag naderde, dat de rapporten uitgeeeld zouden worden, hoe angstiger Lesje werd. Eindelijk waslie dag aangebroken. Het stapeltje rapporten lag op het tafeltje voor de klas. Loes kneep haar handen samen en verfromni-.Ie zenuwachtig haar zak doekje. O hemel, 'had ze het hare maar vast, maar het ging op het rijtje af, en ze was nog lang niet aan de beurt. Nu Jan nog, dan Ank, en dan ja,Loes Tersteeg. Ze stond op en 'liep de klas door, voelde haar onhandige bewegin genze keken op zo'n moment ook allemaal naar je. Met trillende vingers nam ze het aan uit de handen van den leraar, hoorde naar zijn woorden, verstond eigenlijk niet veel meer dan „uitstekend, héél hard gewerkt", en was blij toen ze weer op haar plaats terug was. Ze keek het rapport in en geloofde haar eigen ogen niet. Kon dat waar zijn „Loes, hoe is het?" Nieuwsgierig drongen alle klasgenoten om haar heen. Ze wisten allemaal wat er voor haar van af hing. „Joh. hoe heb je dat voor elkaar ge kregen? Het is prachtig, zeg." De meesten waren eerlijk in hun lof, maar toch waren er een paar meisjes, die iets te luid fluisterden. En opeens werd het anders zo bedeesde Loesje zo kwaad, dat ze regelrecht op het stel toestapte. „Wat zei je daar? Dat jij het ook zo wel kon, als je je liet helpen door een jongen? Ja hoor, ik heh me door Jaap laten helpen, en als een van jullie zo flink is om daar wat van te zeggen, moet hij het hardop en duidelijk ver staanbaar doen. Als jullie niet eens sportief genoeg bent, om je voor te kunnen stellen, cjat een van je klasge noten je helpt, als je een eind achter bent, en er zo voor zorg; dat je een behoorlijk rapport krijgt, dan heeft de schoolkameraadschap "niet veel om het lijf. En dat kunnen de meeste jongens hier in de klas zich ook voor gezegd houden. Wie de schoen past, trekke hem aan." Met een vuurrode kleur hield ze op, maar toen kwam opeens Nico naar vo ren en stak haar spontaan de hand toe. „Je hebt gelijk Loes", zo; hij eenvou dig „we hebben allen tamelijk flauw gehandeld tegenover Jaap. want het was erg flink van hem. Ik weet niet of ik in zijn plaats het zo'i tiid volgehou den zou hebben." „Och joh, dat is voorbij. Laten we er niet meer over praten, ik weet iets be ters. Moeder heeft me beloofd, dat ik, als ik een heel goed rapport had, een SLECHTE SPIJSVERTERING GEBRUIKE MEN van Dl-. O.DUBOIS OHg-yQrpajc.f1.25. f*f/ Apotfi.cn Droq. Adv SOEST. Kerk Steenhofstraat H.H. Missen 7.30 en 9 uur. Hoogmis 10.30 u. Maandag H.H. Missen als op Zondag. Kerk Nieuwer hoek. H.H. Missen 7.30 cn 9 uur. Hoogmis 10.30 u. Maandag H.H. Missen als op Zor.dag. Kerk Soest-Zuid Eerste H. Mis te 8 uur Hoogmis 10 uur Maandag H.H. Missen als op Zondag. SOESTERBERG Vroegmis 9 uur. Hoogmis 11 uur. Maandag H.H. Missen als op Zondag. BAARN. Vroegmis 7 uur. Tussclienmis 8.30 uur. Hoogmis 10 uur. Maandag als op Zondag. In de weck 7, 7.45 en 8.15 uur H.H. Missen. VOOR DE VROUW Converseeren! Een mooi buiten- landsch woord voor een lastige kunst, die zich in onze moedertaal misschien nog het best omschrijven laat door een heele zin, n.l, de kunst om een gesprek gaande te houden. Er zijn velerhande dingen, die we in dit leven leeren moeten om in gezel schap aanvaardbaar te zijn, maar geen dat zooveel van onze talenten eischt. Met wat goede wil leert een ieder tenslotte wel bridgen, tennissen of dan sen, om maar iets te noemen wat het gezelschapsleven van ons vraagt. Voor al die schoone kunsten zijn er oneindig veel hulpmiddelen die ons over dc moeilijkheden van het aanleeren heen helpen: systeemboekjes, trainers en clubs, en blijven we tenslotte toch op een of meer punten in gebreke dan zal ons dat niet zoozeer aangerekend wor den. Hoe anders slaat het met de onge lukkige, die de kunst van de estafette loop van het gesprek niet vermag aan te leeren. Haar helpt geen boekje of leermees ter uit den nood en zij moet zelf maar zien hoe zich uit de benauwende im passe van „nu toch gerust niet weten wat te zeggen" te redden. Het ellendigst is dat juist wanneer we beginnen te y-reezen: „nu weet ik niets meer", we ook inderdaad niets meer te berde weten te brengen, juist uit angst dat ons zooiets zou kunnen overkomen. •We voelen de stilte die als iels tast baars drukken en van minuut tot mi nuut beklemmender worden kan. On derwijl werkt onze geest op hoogspan- Er is misschien wel geen feest, waarbij to veel verschillende volksgebruiken zijn als bij Pinksteren. Ook in ons land bestaan reel verschillende gebruiken, hoewel er al veel langzamerhand in het vergeetboek ge raken. Het is niet te verwonderen, dat men juist met Pinksteren overal feest viert. Pinkste ren, dat altijd op de vijftigste dag na Pasen valt, is het feest van de vervulling en alles helpt buiten mee om ons daaraan te herin neren. Overal bloeien de bloemen in hun mooiste kleuren. De Pinksterbruid. Een van de heel oude gebruiken, die in verschillende streken van ons land nog steeds erg in trek is, is de „Pinksterbloem" of zoals ze op sommige plaatsen wordt ge noemd, de „Pinksterbruid". Het liefste cn mooiste meisje uit het dorp wordt uitgeko- zen om Pinksterbruid te zijn. Ze krijgt een krans van bloemen in het haar en wordt helemaal met bloemen versierd. Zelfs de deur van haar huis wordt versierd. Ieder een brengt zijn hulde aan de Pinksterbruid en het spreekt vanzelf, dat ieder meisje er erg trots op is, als ze tot de schoonste var. het dorp wordt uitgekozen. Nuskolopen in Rolde. In Rolde, het dorp van de hunnebedden, bestaat een heel oud gebruik op Pinkster maandag, het Nuskolopen. Dan lopen de jongens, die nog op school zijn, met bloeien de bremstruiken behangen door ^et dorp en zingen: „Nusko zit zo diep in de veren, Kan niet roepen, kan niet reren, Nusko hier, Nuska daar Nusko zit op de bloemkoar." Zo gaan ze van het ene huis naar het andere en halen een paar centen op. Het gebruik stamt van vroeger, toen de koeien in de zomer nog 's morgens vroeg naar het land werden gebracht. De koejongen, die nu op Pinkstermaandag het laatst met zijn koeien kwam was Nusko, omdat hij telang in het „nust" (bed) had gelegen. Hij werd dan op een kruiwagen gezet en door het dorp gereden, terwijl de anderen dat Nus- kolied zongen. Brooduitdeling in de Ageler-E* Ook al eeuwenoud is het Twentse g« bruik van de brooduitdeling in de Ageler* Es. Ieder jaar heeft deze uitdeling plaats op Pinkstermaandag ongeveer om 2 uur 's mid dags. Deze Ageler Es ligt ten Zuiden van Ootniarsum en de boeren uit Groot en Klein Agelo komen op die Maandagmiddag langs verschillende kleine paadjes naar een Met de roggebroden op weg naar de Ageler-Es» open plek midden in de rogge-es. Ze dra- gen grote roggebroden aan stokken ge prikt over hun schouders. De armen uit Ootmarsum komen ook op die plaats en krijgen ieder een brood. Moeders met veei kinderen brengen al hun kinderen meei want niemand gaat daar met lege handen vandaan. Als et te weinig broden zijig worden ze in stukken gesneden, zodat tocfe ieder zijn deel krijgt. De oudste boer heeft de leiding. Eerst wordt er gebeden en daarna worden d« broden uitgedeeld. De bedoeling van dez« uitdeling is om een goede roggeoogst t« verkrijgen door het liefdadig werk. ning; waar, waar ter wereld haal ik zoo gauw een onderwerp van daan? Wee dan de eritische van geest, die niet over zoo ietsalgemeens als het weer, de krant of dc nieuwsberichten wil beginnen uit vrees daarmee de re putatie van den kapper over te nemen. De tijd verstrijkt, de stilte wordt in tenser, de benauwenis groeit tot een ob sessie, die U nog hulpeloozer maakt. Voor allen die wel eens onder die nachtmerrie geleden hebben is er ech ter een troost. Al kan men dan ook de kunst van het spreken niet uit een boekje leeren, er is toch nog wel iets op tc vinden, iets, wat wij in onze jeugd als „ezelsbruggetje" omschreven. Vraag Uw buurman maar eens naar zijn meening over een der onderwerpen van den dag. Er zijn er te over, waar mede U zich niet op glad ijs behoeft te wagen. b.v. het boek dat iedereen leest, een aangrijpende film, een sportevepe- ment, de mode van den dag of de beste manier om geraniums goed te houden. Het ezelsbruggetje berust op het principe dat de meeste menschep veel liever zelf praten, dan toeluisteren en in negen van de tien gevallen gevleid zullen zijn, dat U zooveel belangstelling voor hun meening aan den dag legt, U beantwoordt, neen, overtreft zelfs zoo aan do verwachtingen, die men zich van Uw gezelschap stelde en ziet U tevens van de zware laak ontheven steeds op jacht te moeten gaan naar nieuwe onderwerpen. Is Uw buurman eenmaal op dreef ge raakt, met zijn betoog, dan behoeft U enkel nog maar zijn redeneering met een enkele opmerking aan te vullen, een wijze van conversatie die lang niet zoo vermoeiend is en vaak veel meer waardeering vindt dan het systeem van de arme tobster, die slechts voor iets werkelijk belangwekkends haar stenj durft tc verheffen. TIJD BESPAREN kunt U door Uw incasso's te laten verzorgen door Woningbureau „DE UITKIJK" Dir. NEFKENS STATIONSSTRAAT 14 TELEF. 6103 EN 5130 fuifje moclit geven, en daar dat het Fox was ccn klein, dik hondje; en niet alleen dik, maar jaloers bovendien. Hij wilde niet hebben, dat iemand maar naar ziin meesteres wees, en hij kon het helemaal niet uitstaan als de „vrouw" aardig was tegen andere dieren. Gelukkig was er, behalve Fox, geen hond of kat in huis. maar de vrouw zei dikwijls: „Ja, eigenlijk zou ik graag een poesje hebben, zo'n klein zwartje, maar ik durf er geen mee te brengen, want Fox is zo jaloers „hij zou het katje aan vliegen". En dan knikte Fox heel eigenwijs, van onder de stoel, waar hij zat en dacht: O zo, als ze dat maar weet: ik ben hier de baas en een kat zal ik hier nooit toelatenZo'n hoopje haar met groene ogen, niks hoor! Op een keer, juist nadat hij een heer lijk bordje eten op had, kreeg Fox toch zo'n pijn in zijn buikje: hij jankten er van. O. wat had hij een pijn. De vrouw pakte hem op, legde hem in zijn mandje en stopte hem goed toe met een leklcer- warme wollen doek. „Zo, daar zal je wel van opknappen, stakker" zei ze medelijdend, „en anders zal ik morgen den dierendokter moeten laten halen." De volgende morgen was Fox niets beter, zijn buikje deed nog altijd pijn en hij rilde van de koorts. De vrouw keek eens naar hem, ging dan naar de telefoon en een paar uur tjes later kwam er een grote mijnheer, met een donkere bril op. Hij kneep een paar keer in zijn buikje en toen Fox be gon te janken, zei hij: „Ja, mevrouw, hij is veel te dik. Hij wordt te erg ver wend. Ik zal hem een diëet voorschrij ven." En zo gebeurde het dat die arme Fox vier maal per dag een bitter drankje moest slikken, allerlei rare kostjes moest eten, en, wat nog het ergste was, water moest dringen water, inplaats van melk, waar hij zo dol op was. Zo ging het een paar dagen lang en Fox knapte werkelijk op. Maar toen ge beurde er iets dat nog veel erger was dan al het vorige. Er kwam een-kat in huis! Op een morgen, toen de vrouw de balkondeuren openzette, zat daar bui ten op het balkon een klein pikzwart geval is, nodig ik jullie nu meteen maar uit voor Woensdagavond. Komen jullie?" Nu, dat deden ze natuurlijk maar al te graag. Woensdagavond was er een fuif die klonk als een klok en na die dag is de geest in de klas volkomen veranderd, en veel vriendschappelijker geworden. Nu is het een goede gewoonte gewor den, dat je als je ergens mee zit met je werk, je even naar een van de klas toegaat, en dat die ie dan helpt, want 'samen weet je het meestal wel. balletje. Het was een poesje met vies, nat haar. De vrouw nam het op cn zei: „O, kijk eens, wat een arm diertje, zeker een zwervertje. Heb je honger, poes?" En ze nam haar mee naar de keuken en zette voor haar een schoteltje warme melk neer. Fox, die nieuwsgierig naderbij geslo pen was, zag dat er uit dat hoopje zwart bont een klein roze tongetje te voor schijn kwam, dat in een verbazend korte tijd alle melk oplikte. „Hè", vond Fox, „dat is nu echt ge meen, al die heerlijke melk. En ik krijg alleen maar water. Maar dat beest blijft hier niet! Daar zal ik wel voor zorgen! Het zou me wat moois worden, neen, hoor, ze moet weer weg en boe eerder, hoe liever." Maar dc vrouw dacht er anders over, want toen 's avonds de baas thuis kwam, nam ze het poesje op en liet liet hem gauw zien. En Fox hoorde, hoe ze op gewonden zei: „ja, hè, we houden haar. Fox zal er wel aan wennen, het is zo'n lief poesje!" „Jawel, aan wennen, zegt ze", brom de ons hondje, „morgen brengen hoor, dat beest moet het huis uit". En veront waardigd kroop hij in zijn mand. Die avond was de naarste, die Fox in zijn leven meegemaakt had, want de vrouw en de baas waren voortdurend met het poesje bezig en als hij dan kwaad begon te blaffen, lachten ze en zeiden, dat hij niet zo jaloers moest zijn. Weer werd de grote hondenmand zijn toevlucht en daar lag hij nu somber voor zich uit te staren. Toen de baas en de vrouw eindelijk naar bed gingen, lag hij nog zo: in slaap komen kon hij niet, hoe hij ook zijn best deed. Opeens voelde hij wat vochtigs lan§s zijn neus strijken cn hoorde hij een zacht geluidje. „Zeg Fox" klonk het „ben je boos op me? Ik heb je toch niets gedaan." Dat was brutaal! Daar kwam me dat eigenwijze stuk kat vragen, of hij boos was! En hij kon toch zo'n klein onge lukkig beest niet afsnauwen. „Eh" aarzelde hij, „boos, nu ja, het kan gewoon niet, hè? Ik bedoel, jij moet weg: ik wil niet dat je hier blijft, ik wil het niet, versta ja." „Maar waarom niet" protesteerde het poesje „als je eens wist hoe een naar leven ik heb gehad. Overal waren ze even akelig voor me. De mensen hitsten de honden tegen me op, dc grote katten vochten met me. Jongens trokken aan mijn staart en ik had nooit genoeg te eten. Ik was juist zo blij dat hier goede mensen wonen en dat ik van die lek kere melk kreeg." „Juist" viel Fox in „daar gaat het om. Die melk, die jij drinkt, krijg ik nooit meer, en ik was er zo dol op. De dokter zegt dat het niet goed voor ine is. En nu zou ik iedere dag moeten toezien, dat jij die heerlijke melk oplikte, ter wijl 'ik niets kreeg. Neen hoor, dat ge beurt niet", besloot Fox bars. „Weet je wat" zei het poesje ver heugd, „ais 't daarom gaat, dan weet ik er wel wat op. Iedere keer lik ik het schoteltje maar half leeg en dan snoep jij, als de vrouw niet kijkt, de rest op. Vind je het dan goed, dat ik hier blijf?" „Ja, als je dat belooft, vind ik het best, maar" aarzelde Fox, „dan moet je het ook eerlijk doen". „Eerlijk" beaamde het poesje. „Nu, kom dan maar naast me liggen: in de mand is plaats genoeg", en hij schoof wat opzij, zodat het kleine katje naast hem kon liggen. De volgende morgen werd Fox wak ker door de hand van de vrouw, die op zijn kop lag. „Lieve Fox, ben je, hoor, nu je niet meer jaloers bent en ik houd van jou toch meer dan van het poesje" zei ze en Fox voelde zich gelukkig. Er waren zeven kuikentjes, Die kregen samen les In 't kraaien van haan Kantekleer; Toch slaagden er maar zes. Want eentje zakte als een steen, Die kon de hoge U Niet halen: het riep tok-tok-tok, Inplaats van kuuklckuu! Na zeven maanden oefenen Was ze nog even wijs. De meester kreeg een rode kam, En zuchtte: „het is te grijs!" De anderen kraaiden toen vol spot- „Zeg eens, wat doe jij hier? Wij waken over huis en erf Maar jij,., jij kunt geen zier!" Dc zevende keek niet beschaamd Integendeel: Ze lei Vlak voor den meester Kantekleer Een glanzend kippenei.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4