Laatste Nieuws GELDERSCHE VALLEI Invoeringsbesluit INKOMSTENBELASTING S Tijsseling's Voorjaars- Expositie OPENING ZATERDAG TIJSSELING'S Modelhuis N.V. AMERSFOORTSCHE COURANT ZATERDAG 31 MEI 1941 7 Hoogland VOOR-IA AKSSCHOLW. Maandag 9 Juni a.s. zal de voorjaarsschouw worden gehouden over 't Waterschap „De Coelhorst". PERSONALIA Onze plaatsgenoote mcj. J. Schenkelaars, werkzaam als kantoorbediende ter gemeen te-secretarie, Hoogland, Is benoemd tot ty piste ter gem.-secretarie van Laren (N.H.) Spakenburg ONDERMAATSCHE PALING •en zeer actueele kwestie vormt het on- dermaatsche paling vraagstuk. Het ls alge meen bekend dat elke week honderden pon den van dit vlschje aangevoerd worden. En de vindingrijkheid van de visschers kent ln het ontdekken van nieuwe middelen om de dienaren der wet om den tuin te lelden, schier geen grenzen, wat niet verhindert dat wekelijks tientallen processen-verbaal wor den opgemaakt. Worden vlschventers ge straft met lang geen malsche boeten, voor de visschers ls de straf veel te groot, daar die ook nog gestraft worden met intrekking van de vlschvergunnlng voor 14 dagen en Inhouding van den Zulderzeesteun. De vraag dringt zich naar voren of het geen tijd wordt onder deze omstandigheden geen nieuwe normen vast te stellen. Indertyd werd de maat op de paling van 25 tot 28 cm. verhoogd De motiveering daar voor wes, dat de visschers dan hoogere prij zen konden maken. Dat was Juist gezien, onder normale omstandigheden evenwel. Thans zijn de omstandigheden geheel an ders dan de normale. Het behoeft niet ver heeld te worden, dat de vleeschposltle van ons land niet rooskleurig, zelfs bedenkelijk te noemen ls. Daardoor ls er veel vraag naar vlsch. Vooral IJsselmeer-vlsch, daar de Noordzee weinig of niets levert. Waren de pryzen niet aan maxima gebonden, ze zou den voor vlsch schrikbarend hoog zijn. Doordat de paling practisch niet onder het maximum komt (31 cent) kan de vlsscher maar net ayn kost verdienen. Probeert hy echter paling aan te voeren die thans net onder de maat (28 cm.) ls, dan gaat het veel beter met de verdiensten. Die onder- maatscbe paling van 25-28 cm. (die dus eenlge jaren geleden wel de maat had) wordt grif verkocht voor 2025 cent per pond: de prys, die een arbeider gefen kan! Het wordt dan ook hoog tyd de maat op de paling te verlagen ln deze abnormale tij den van vleesch- en vlschschaarschte. Daarvoor moeten de vereenlgingen zich Inspannen! Soest GEVONDEN VOORWERPEN Omtrent de volgende voorwerpen zijn in lichtingen te bekomen by de politie. Hee- rnnhorloge, vulpen, witte keeshond, bril, heerenportemonnale met geld. 3 muntbil jetten van 1.kinderschepje, legitimatie bewijs, witte hond, duimstok en potlood v. timmerman, paar regenpijpen, heeren regen- Jas, bruine portemonnaie met ritssluiting, mktetasch. Jongenspet. catechisatieboekje, molton deken, vuluotlood, rozenkrans, regen- kapje, knipmes. ZONDAGSDIENST AIOTHBKEN. De Zondagsdienst heeft le Pinksterdag de Apotheek Soest, Soesterbergschestraat 8. te lefoon 2497. 2e Pinksterdag Apotheek „Soest- dijk". Van Weedestraat 46, Telefoon 2487. ZILVEREN JL'BILEl'M. Morgen Zondag 1 Juni zal de heer J. Hoef- laken, assistent-dlenstgeleider by 's Rijks be lastingen alhier den dag herdenken, dat hy 25 jaar geleden bij dezen dienst werd be noemd. Van deze 25 Jaar ls hy de laatste 13 Jaar te Soest werkzaam. Voordien te Rucphen Gorkum en Alblasserdam. Dezen plichtsgetrouwe, maar ook behulpza me ambtenaar zal het zeker niet aan be langstelling ontbreken. SCHOOLVOETBAL Op het voetbalterrein van S.E.C. ln het Burgemeester Dekethpark ls de eerste wed strijd van de Schoolvoetbal-wedstrijden ge speeld. met de volgende uitslagen: O.L.S. Kerkebuurt AR.K. L.L. Steenhof straat 02 MariaschoolO.L.S. Kerkebuurt B 50 R.K. school Steenhofstraat BO.L.S. Beetzlaan 13 DE KLEINE MESDAAD G. v. R. alhier ls door de politie te La ren aangehouden wegens diefstal van 24 le dige melkflesschen. Nadat de flesschen aan den rechtmatigcn eigenaar waren terugbe zorgd en proces-verbaal was opgemaakt ls V. R. weer op vrije voeten gesteld. Op het rijwielpad langs de Soesterberg- sche straat werd Mej. van G. Ingehaald door 2 fietsende meisjes. Toen zij naast elkaar waren werd Mej. Van G. terzijde geduwd, waardoor zy kwam te vallen en op twee plaatsen haar been brak. Een der dokters van Zonnegloren verleende de eerste hulp. De politie ls van een eh ander op de hoogte gebracht. Twee rywielen zijn weer door zwyntjes- Jagers gekaapt deze week. Een stond bij ho tel de Boschvijver, het andere by café „Zon- Bebeuvel". Ook een tuintafel uit een voortuin van een perceel gelegen aan de Nassaulaan ver dween spoorloos. Een inwoner onzer gemeente ontdekte een hem ontstolen ladder, in gebruik bij een schoorsteenveger. De politie werd hiervan ver wittigd, die vernam, dat de schoorsteenveger cle ladder had gekocht, van A. A. D., alhier. Nader bleek, dat D. de dief was. Proces-ver baal >s opgemaakt. Tegen G. B. te Amersfoort, C. G. te Hil versum en L. v. d. H. te Soest is proces-ver baal opgemaakt, omdat zij rookende werden aangetroffen ln de bosschen onder Soest. Wegens het venten met bloemen alhier zonder vergunning, ls proces-verbaal opge maakt tegen R. v. d. W. te Amersfoort. De Burgemeester ls verhinderd op Woens dag 4 Juni zijn spreekuur te Soesterberg te houden. BURGERLIJKE STAND AMERSFOORT, 31 Mei Gebo- r e n: Catherine Quirine, d. v. Pieter Aart Hendrik Baan en Catharina Qui- rina Lulofs Bertha Hendrika, d. v. Alexander Cornells van Oven en Hen drika Meijer Elizabeth Hendrika, d. v. Pieter Petrusma en Grada Cornelia Bloemendal Hester, d. v. Jacob Leo nard Goedknegt en Hester Meerburg Alijda Catrina, d. v. Evert Jan Kraai- kamp en Johanna Hendriks ter Maten Afra Geertruida Maria, d. v. Klaas Zwarthoed en Huibertje Bond. HOEVELAKEN. Getrouwd: Gei-rit Vink (Scherpenzeel) en Johanna Jannetje van Altera. GOUDEN BRUIDSPAAR A.s Dinsdag 3 Juni zal het 50 Jaar geleden zijn. dat Jac. v. d. Bosch en zijn echtgenoote Aagje Barms, wonende Verlengde Kolonie- weg 1 ln het huwelijk zyn getreden. DIEVEN AANGEHOUDEN Vrijdagavond half elf vermiste de heer V. DUk uit Zeist zijn fiets, die hij afgeslo ten op een erf, uitkomende op de Korte Brinkweg had neergezet. Een kennis van Van D. liep naar den overkant om te zien of de fiets mogelijk ln een aldaar zynde ga rage stond. Hij zag toen daar staan een ry- wiel met daarachter een aanhangwagen, waarop een flets lag. Hy waarschuwde de heer v. D„ maar lntusschen gingen 2 perso nen. de een op de flets met het aanhangwa- gentje, de andere ook op een flets, er van door. Een derde persoon werd ook gewaar schuwd, die de mannen op de flets achterna reed. Op de Nassaulaan^haalde zy den per soon met het aanhangwagentje in, die hy reed. Op de Nassaulaan haalde hy den per soon met het aanhangwagentje ln. dien hy daaraan en eenlge oogenbllkken later waren de eigenaar van de gestolen flets en nog Iemand ter plaatse, die hem verzochten mee te gaan naar het politiebureau. Daar bleek, dat ln het aanhangwagentje 2 gestolen re genjassen en een tasch waren geborgen. Na verder onderzoek ls ook de dader van den diefstal van het rijwiel, een zekere B. v. d. V., een bakker, wonende aan de Schrlkslaan te Soest, aangehouden. Hij was op de gesto len flets er van door gereden. Scherpenzeel Scherpenzeel heeft zwaar door den oorlog geleden. Tal van hulzen werden vernield en ook het gemeentehuis viel ten offer aan het oorlogsgeweld. Men ls echter niet stil biyven zitten en met groot© kracht en voortvarendheid ls de wederopbouw aangepakt. Ir. A. Kraayenhagen maakte een wederop- bouwplan, waardoor verschillende verbeterin gen in de structuur van het plaatsje moge lijk werden, o.m. zal ln het dorpscentrum een plein komen, waar een plaats voor het nieuwe gemeentehuls werd bestemd. Archi tect Gerretsen maakte een ontwerp voor den bouw van dit nieuwe gemeentehuls, waar van de bouw reeds boven den grond is. Het gemeentebestuur van Scherpenzeel was van oordeel, dat een eenvoudige gedenksteen ln het Raadhuis moest worden geplaatst, als een herinnering aan deze moeilijke tyden, waarin door samenwerking veel ls bereikt. Donderdagochtend was het gemeentebe stuur van Scherpenzeel by het in aanbouw zijnde gemeentehuls bijeengekomen met een vertegenwoordiger van den algemeen gemach tigde voor den wederopbouw, den contact commissaris voor den wederopbouw ln Gel derland en met een aantal personen, die bij den bouw betrokken zijn. De burgemeester, mr, C. P. Hoytema van Konijnenburg, hield ecu korte toespraak, waarin hij ln korte trek ken schetste, wat er in Scherpenzeel was be reikt, waarna dr. ir. Z. Y. van der Meer, als vertegenwoordiger van dr. ir. Ringers, de gc- Iukwenschen van den algemeen gemachtigde aan het gemeentebestuur overbracht en daar bij zijn beste wenschen voegde voor de toe komst van het herbouwde dorp. Vervolgens metselde dr. van der Meer den eenvoudlgen gedenksteen, waarin slechts de datum 2951941 ls gebeiteld. In den muur van het nieuwe gemeentehuis. ADVERTENTIES Gevraagd een goed on derhouden gebruikt HUISORGEL in eikenh. kast met minstens 10 registers. Nauwk. opgave van prijs, merk en namen der registers onder no. 8708 bur. dit blad. RECHTSZAKEN POSTZEGEL VOOR DE TWEEDE MAAL GEBRUIKT De 20-jarige dienstbode G. J. K. te Amersfoort had in Maart van dit jaar een brief ontvangen waarop een post zegel voorkwam, welke nagenoeg niet was afgestempeld. Toen het meisje een brief aan haar vriendin moest verzen den. kwam ze op de gedachte om dit zonder kosten te doen. Ze krabde met een mesje de sporen van het stempel van den postzegel en plakte dezen op den brief, die ze wilde versturen. Ongelukkig voor fcet dienstmeisje was de postambtenaar die de brieven moest afstempelen zeer accuraat. Hij bemerk te, dat er aan den postzegel op den be- wusten brief geknoeid moest zijn en omdat er geen afzender op vermeld was, maakte hij den brief open teneinde te kunnen nagaan, wie de frauduleuze handeling had bedreven. Het dienstmeisje werd opgespoord en moest nu terecht staan voor den Politie rechter te Utrecht. Zij erkende het ten laste gelegde. De Politierechter zeide tot haar dat het een zeer ernstig feit is. Het meisje antwoordde, dat ze dit niet had ingezien, het ging slechts om een bedragje van zeven en halve cent. De Politierechter bracht haar evenwel on der het oog, dat het toch een ernstig feit is. De Officier vroeg twintig gulden boete subs, twintig dagen hechtenis. Verd. zeide, dat zij afkomstig is uit een gezin met veertien kinderen. Zij moet haar heele weekloon, vrijwel afdragen aan haar ouders om het gezin te steu nen. De Politierechter hield bij zijn vonnis rekening met deze omstandig heid en veroordeelde verd. tot tien gul den boete subs, tien dagen hechtenis. MARKTBERICHTEN Markt Amersfoort Hoendcreieren f7 per kg., kippen f2.75— f3.75, tamme konijnen f7f 18. jonge ko nijnen f 1.75—f2.75, biggen f 16—f24. alles per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 300.000 stuks hoendercieren. 300 stuks een deneieren, 80 biggen. Vlsch IJniuiden 31 Mei. Kabeljauw f 14 p. st.. tarbot f4.90—f4.70 p. kg., tongen f4 50—f2.70 p. kg., gr. makreel f 78f 76. kl. makreel f 50, pieterman f71f69, poon f28, kl roods poonf82f63, horsmakreel f31f27, wij ting f41—f28, bot f47—f46, nullen f36- f26. kl. schol f90—f61. pufSChol f44f28. pufschol II f 23—f 16.50. gr. schar f 40f 30. kl. schar f 20f 15. pufschar f 12.50f 7, les per 50 kg. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) ONTHEFFING VOOR BELASTING JAAR 1940 In het Verordeningenblad is opge nomen een besluit van den secretaris generaal van het Dep. van Financiën betreffende het invoeren van het Be sluit op de Inkomstenbelasting 1941. Hierin wordt het volgende bepaald. Art. 11 Overtreffen de zuivere op brengsten van eigen onderneming en van arbeid (artikel 5, lid 1, 1ste van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941) in het kalenderjaar 1940 die in het kalenderjaar 1941, dan wordt, voor de berekening van het zuiver in komen in het kalenderjaar 1941, het verschil, voor zoover het 1.000.te boven gaat, geacht op den lsten Ja nuari. 1941 te zijn genoten. Bij de ver gelijking wordt zuivere opbrengst van dienstbetrekking, voor zoover zij niet in tantième bestaat, buiten beschou- wing gelaten, tenzij zulks in het na deel van den belastingplichtige zou- zyn. 2. Verrekening van Dividendbelas ting met den aanslag in de Inkomsten belasting voor 1941 vindt slechts plaats, voor zoover de plaats gehad hebbende inhouding van Dividendbe lasting uit bescheiden wordt aange toond. Art. 2. Voor de toepassing artikel 16, lid 1, 1ste, van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 worden als onverrekende verliezen uit de kalen derjaren 1939 en 1940 beschouwd de verliezen, welke uit de toepassing van de artikelen 12 tot en met 17, lid 1, dei- wet op de Inkomstenbelasting 1914 voor de belastingjaren 1939/1940 en 1940/1941 voortvloeien. Het verlies uit het belastingjaar 193S/1940 kan slechts worden afgetrokken, voor zoo ver verrekening nog niet voor het be lastingjaar 1940/1941 heeft plaats ge vonden. Art. 3: 1. Aan de personen, die op 1 Januari 1941 belastingplichtig wa ren krachtens Hoofdstuk 1 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941, wordt een voorloopige aanslag voor 1941 opgelegd, berekend naar het zui ver inkomen over het kalenderjaar 1940, opgevat en berekend volgens de bepalingen van dat besluit, doch met uitsluiting van de inkomsten uit spe culatie. 2. Met afwijking van het bij lid 1 be paalde worden als onverrekende ver liezen uit vorige jaren /artikel 16, lid 1, 1ste, van het Besluit op de Inkom stenbelasting 1941de bedragen in" aanmerking genomen, welke krachtens artikel 2 voor het kalenderjaar 1911 verrekenbaar zijn. 3. Voor zoover aannemelijk is, dat het zuiver inkomen in 1941 aanmer kelijk lager zal zijn dan dat in 1940 kan de voorloopige aanslag naar het lager zuiver inkomen worden opgelegd. 4. Voor de heffing van de voorloo pige aanslagen zijn de artikelen 43, 45. lid 1, 46 tot en met 52. 54 tot en met 56, 57, lid 1, 1ste, 57, lid 2, en 58 van het Besluit op de Inkomstenbelasting 1941 van toepassing, met dien ver stande, dat bij de toepassing van de ar tikelen 43 en 46 tot en met 51 de toe standen in het jaar 1940 in acht geno men worden. 5. De voorloopige aanslag wordt aan biiuienlandsche belastingplichtigen op gelegd: 1. indien de belastingplichtige op 1 Mei 1941 binnen het Rijk woonde: in de gemeente, waar hij op 1 Mei 1941 woonde 2. indien de belastingplichtige op 1 Mei 1941 niet meer binnen het rijk woonde: b in de gemeente, waar hij op 1 Januari 1941 of bij den lateren aan vang van zijn belastingplicht woonde. 3. In de overige gevallenin de ge meente, waar de belastingplichtige zich heeft aangemeld of is opgespoord. 6. De voorloopige aanslag wordt aan buitenlandsche belastingplichtigen opgelegd in de gemeente, kraéhtens artikel 42, lid 2, van genoemd besluit te bepalen. Art. 4: Is in het zuiver inkomen, waarnaar de voorloopige aanslag in de Inkomstenbelasting voor het kalender jaar 1941 wordt opgelegd, zuivere op brengst van dienstbetrekking begre pen, dan wordt, ter berekening van den voorloopigen aanslag, de volgens de inkomstenbelastingtabel en volgens artikel 48 van het besluit berekende belasting verminderd met het bedrag, dat verschuldigd is voor een zuiver in komen, gelijk aan de zuivere opbrengst OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMENT VAN LANDBOUW EN VISSCHERIJ INLEVERING PEULVRUCHTENBONNEN. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrekking tot de distributie van peulvruchten: Zooals destijds ls gepubliceerd geeft de met „33" genummerde bon van de „bon kaart algemeen" tot en met Woensdag 4 Ju ni a s. recht op het koopen van peulvruch ten. In verband met het feit, dat deze bon nen op Woensdag in plaats van Maandag afloopen, is het noodzakelijk de wijze van inlevering dezer bonnen eenigszins te wij zigen. De detaillisten dienen deze bonnen op de gewone wijze gedurende het tijdvak van Dinsdag 3 Juni tot en met Vrydag 6 Juni a.! ln tc leveren, waarbij degenen, die als re gel op Maandag moeten Inleveren, dit o,_ door de plaatselijke distributiediensten vast te stellen dagen behooren te doen. De détailllsten. die op Dinsdag of Woens dag hun bonnen hebben ingeleverd en ge durende die dagen nog bonnen van hun klanten ontvangen, mogen deze. ook indien het aantal meer dan negen stuks bedraagt tezamen met den volgenden bon voor peul vruchten inleveren, d.l. derhalve na afloop van de van 2 Juni t.e.m. 22 Juni a.s. loo- pende distributieperiode. A£v van dienstbetrekking. De verminde ring kan echter niet tot een teruggaaf van belastingen leiden. Art, 5: 1. De volgens artikel 60, lid 4, van het Besluit te verrekenen ge deelten van de aanslagen in de belas tingen naar het inkomen voor het be lastingjaar 1940/1941 worden vastge steld als ontheffing op de aanslagen voor het belastingjaar 1940/1941 en in mindering gebracht op den voorloopi gen aanslag in de Inkomstenbelasting voor het kalenderjaar 1941. 2. Bedraagt de ontheffing meer dan de voorloopige aanslag voor het kalen derjaar 1941, of wordt geen voorloo pige aanslag opgelegd, dan wordt de ontheffing niet in mindering gebracht, doch afzonderlijk verleend en verre kend met den voorloopigen aanslag in de Inkomstenbelasting, met de aan slagen in da belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940/1941 of met eenigen anderen openstaanden aanslag in een directe belasting. Voor zoover verrekening niet mogelijk is, wordt de ontheffing uitbetaald. 3. De omstandigheid, dat een aan slag geheel of ten deele nog niet in vorderbaar is, staat aan de verreke ning niet in den weg. Art. 6: Indien de ontheffing, be doeld bij artikel 5, lid 1, op den voor loopigen aanslag in mindering is ge bracht, wordt voor de invordering slechts het verschil als een aanslag beschouwd. Art. 7Tegen den voorloopigen aan slag kan niet worden opgekomen. Art. 8: 1. Dit besluit treedt heden in werking. 2. Het wordt aangehaald als „In voeringsbesluit Inkomstenbelasting 1941". REGELING VAN DE SPORT BEOEFENING College van gevolmachtigde ingesteld Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van het Dep. van Opvoeding, Weten schap en Cultuurbescherming betref fende het regelen van de sportbeoefe ning in Nederland. Hierin wordt het volgende bepaald. Art, 1: 1 De regeling van de sport beoefening en van het sportwedstrijd- wezen in Nederland behoort tot de zorg van het Dep. van Opvoeding, We ienschap cn Cultuurbescherming. 2. Sportbeoefening in den zin van dit besluit is iedere bezigheid op het gebied van de lichamelijke opvoeding. Art. 2: 1. De secretaris-generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming vaardigt de voorschriften, welke tot regeling van de sportbeoefening en van het sport wedstrijdwezen in Nederland noodig zyn, uit, met name wat betreft den or gan i sat orischen opbouw der afzonder lijke takken van sport, voerts wat be treft de voorwaarden, waaronder sport beoefening in Nederland is toegestaan, alsmede de wijze, waarop de sport wordt beoefend en sportwedstrijden worden gehouden. 2. In de dienovereenkomstig uit te vaardigen voorschriften kan worden bepaald, dat vereenigingen of perso nen, die in strijd met de bepalingen dier voorschriften sport beoefenen, voor bepaalden of onbepaalden tijd van het beoefenen vaa een bepaalden dan wel van eiken tak van sport wor den uitgesloten. Art. 31. De secretaris-generaal van het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming wordt bij de vervulling van zijn taak bijgestaan door een collega van gevolmachtigden voor het sportwezen, hetwelk uit drie leden bestaat. 2. Alvorens voorschriften, als be doeld in artikel 2, uit te vaardigen, wordt dit college gehoord. Art. 4: De bepalingen van de ver ordening no. 41 1941, ten einde te ko men tot een herordening op het ge bied van de niet commercieele ver eenigingen en stichtingen, blijven on verminderd van kracht. Art. 5: Dit besluit treedt heden in werking. Toelichting. In verband met bovenstaand besluit deelt de secretaris-generaal van het Dep. van Opvoeding. Wetenschap en Cultuurbescherming o.a. het volgende mede: De lichamelijke opvoeding en de sportbeoefening zullen worden be schouwd als eén geheel, met erken ning weliswaar van bepaalde verschil len, welke deze twee begrippen eigen zijn. Tezamen zullen zij worden gezien als een hulpmiddel, dat behoort te worden aangewend en dat wel met alle kracht en in de meest ruime mate om de gezondheid van onze bevol king te bevorderen, de zelfbewuste kracht van de natie te wekken en te verstevigen en om tot de rechtmatige levensvreugde van allen een positieve bijdrage te leveren. Op het gebied van de sport zal de voorlichting worden ontvangen van een college van drie deskundigen, die als Rijksgevolmachtigden voor de sport zullen optreden. Voor deze func tie zijn de volgende heeren bereid ge vonden: K. J. J. Lotsy te Dordrecht, H. A. Stuling te Groningen en J. de Valk te Amsterdam. De bevoegdheden van dit college van Rijksgevolmachtigden zullen na der worden omschreven en ter alge- meene kennis worden gebracht. De ontwikkeling van zaken brengt thans mede, dat de functie van advi seur voor sportzaken bij het Dep. van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbe scherrning komt te vervallen. Landbouwgronden in Joodsche handen VERPLICHTE AANGIFTE Verschenen ls een Verordening van don Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied betreffende de aangifte en de behandeling van landbouwgronden ln Joodsche handen. Als zoodanig wordt beschouwd leder land met de daarbij behoorende gebouwen, waar op eenlge vorm van bodemcultuur als be drijf wordt uitgeoefend of dat ten behoeve van de visscherij wordt gebruikt. De toepasselijkheid van deze verordening wordt niet uitgesloten door het feit. dat op den grond tevens een niet agrarisch bedryf of een ambacht wordt uitgeoefend'. wy komen op deze verordening nader terug. Ex-keizer van Duitsch- land ernstig ziek Naar uit Doorn wordt vernomen Iaat de gezondheidstoestand van den vroe- geren Duitschen Keizer den laatsten tijd veel te wenschen over. Gisteren werd over het verloop van zijn ziekte medegedeeld, dat zijn toestand als ern stig beschouwd moet worden. De her togin van Brunswijk, een dochter van Wilhelm II, was toen reeds in Doorn aangekomen, om aan het ziekbed van haar vader te vertoeven. Hedenochtend deelde de Hofmaar schalk van huize Doorn in antwoord op een desbetreffende vraag mede, dat er eenige verbetering in den toestand van den vroegeren keizer gekomen was. Er bestaat zelfs hoop, zoo voegde men hieraan toe, op een gunstig ver loop van zijn ziekte. Desondanks blijft de toestand nog altijd ernstig. De vroe gere kroonprins werd hedenochtend in Doorn verwacht. Commissarissen- belasting HOE DEZE WORDT BEREKEND In het verordeningenblad is versche nen een besluit van den secretaris-ge neraal van het Dep. v. Financiën be treffende de Commissarissenbelasting. Hierin wordt het volgende bepaald: Art. 1. 1. Onder den naam van „Commissarissenbelasting" wordt een bijzondere belasting geheven van de be looningen hierna aan te duiden als commissarisloon door lichamen, val lende onder artikel 1 van het besluit op de winstbelasting 1940 (no. 83/1940), voor de werkzaamheid van hun com missarissen toegekend. 2. Onder commissarissen worden ver staan de natuurlijke personen en de rechtspersonen, die, onder welken naam ook, belast zijn met toezicht op het be stuur, ongeacht of zij bijkomstig ook aan de bestuurstaak deel hebben. Art. 2 1. Het commissarisloon wordt opgevat en berekend volgens de artike len 4. 5 en 6 van het Besluit op de Loonbelasting 1940 (no. 224/1940) en de met betrekking tot die artikelen uitge vaardigde uitvoeringsvoorschriften. 2. Commissarissenbelasting wordt ge heven over het totale bedrag van het commissarisloon, dat in een kalender jaar door den commissaris wordt geno ten van het lichaam. 3. Het commissarisloon wordt als ge noten beschouwd, zoodra het is uitbe taald, verrekend of op eenigerlei andere wijze ter beschikking van den commis saris of van een derde is gesteld, dan wel zoodra het rentedragend is gewor den. Art. 3 1. Commissarissenbelasting is niet verschuldigd, indien het commis sarisloon in een kalenderjaar niet meer bedraagt dan honderd gulden. 2. De belasting bedraagt bij een commissarisloon van: le. meer dari 100, doch niet meer dan 1000: 20 ten honderd van het be drag, waarmede het commissarisloon 100 te boven gaat: 2e. meer dan 1000, doch niet meer dan 5000: 180.- vermeerderd met 30 ten honderd van het bedrag, waarmede het commissarisloon f 1000 te boven gaat; 3e. meer dan 5000: 1380, vermeer derd met 50 ten honderd van het be drag, waarmede het commissarisloon ƒ5000 te boven gaat. 3. heeft de commissaris reeds eerder in hetzelfde kalenderjaar commissaris loon genoten, dan wordt het gevoegd bij het nader van hetzelfde lichaam geno ten commissarisloon en wordt de belas ting, over het aldus verkregen bedrag berekend, verminderd met de belasting over het eerder genoten commissaris loon. 4. De belasting is, voor rekening van den commissaris, verschuldigd door het lichaam en wel zoodra het commissaris loon door den commissaris is genoten. Art. 4 Neemt het lichaam de be lasting voor eigen rekening, dan wordt ook deze prestatie als commissarisloon beschouwd. Zij wordt in aanmerking ge nomen door het overige commissaris loon te verhoogen en wel indien het overige commissarisloon bedraagt: le. meer dan 100. doch niet meer dan ƒ820, met een vierde van het be drag, waarmede het f 100 te boven gaat, 2e. mear dan ƒ820, doch niet meer dan 3620, met 180, benevens drie ze venden van het bedrag, waarmede het 820 te boven gaat: 3e. meer dan 3620, met 1380, be nevens een bedrag gelijk aan dat, waar- mede het commissarisloon f 3620 te bo ven gaat. Art. 5. 1. De loonbelasting en de inkomstenbelasting worden slechts ge heven over het bedrag, dat na de in houding wegens de commissarissen belasting overblijft. 2. Is de commissaris een aan de winstbelasting onderworpen lichaam dan geldt bij dit lichaam de commissa rissenbelasting over het hem opgeko men commissarisloon niet als een ont trekking aan het vermogen voor andere dan bedrijfsdoeleinden. Art. 6. 1. Het lichaam is verplicht: le. de commissarissenbelasting in te houden volgens de bepalingen, welke gelden voor de loonbelasting; 2e. een loonbelastingkaart aan te leggen en een loonstaat bij te houden, (O Bezoerf 31 Mei a.s. 3 uur n.m. 2e Pinksterdag geopend v.m. 10-12 uur n.m, 2-5 uur Zuidsingel 45 Amersfoort Telefoon 5584 indien een en ander niet reeds voor de loonbelasting geschied is of geschiedt; 3e. de ingehouden commissarissenbe lasting aan te teekenen op den loon staat en, na afloop van het kalenderjaar, op de loonbelastingkaart; 4e. de ingehouden commissarissen belasting af te dragen indien ook loonbelasting ingehouden moest wor den. tegelijk met deze volgens de be palingen, welke gelden voor de loonbe lasting. 2. Het commisarisloon, waarvoor de Commissarissenbelasting is berekend, en het ingehouden bedrag aan commis sarissenbelasting worden op de aangifte voor de Loonbelasting, bedoeld bij arti kel 19, lid I. van het besluit op de Loon belasting 1940, afzonderlijk vermeld. Art. 7. Commissarisloon, dat krach tens erfrecht of krachtens huwelijks vermogensrecht door rechtverkrijgen den van den commissaris wordt genoten wordt voor de heffing van de commis sarissenbelasting geacht door den com missaris te zijn genoten. Art. 8. De artikelen 21 tot en met 24 en 26 tot en met 40 van het Besluit op de Loonbelasting 1940 zijn voor de Commissarissenbelasting van overeen komstige toepassing. Art. 9. 1. De Commissarissenbelas ting worde mede geheven van het com missarisloon, dat na den 31sten Decem ber 1940, doch vóór het in werking tre den van dit besluit door den commissa ris is genoten. 2. Deze belasting is verschuldigd door den commissaris. Zij wordt gehe ven op den voet van de bepalingen, dienaangaande door den secretaris-ge neraal van het Dep. van Financiën uit te vaardigen. Art. 10. 1. Dit besluit treedt heden in werking. 2. Het wordt aangehaald als „besluit op de Commissarissenbelasting 1941", VOOR DE VROUW WAAR EEN OUD BOODSCHAPPEN. NET TOE DIENT Hebt U wellicht een oud boodschap- pennet van geknoopt touw, dat hier en daar kapot is, of een gehavende hangmat misschien Dergelijke onbruikbare restantjes worden vaak jaar en dag bewaard en toch komt niemand op een idee hoe ze nog nuttig bruikbaar kunnen zijn. Hier is een goed idee: een nog gaaf stuk wordt ter weerszijden tusschen twee latten geklemd en vastgespijkerd. Vervolgens worden de latten van op- hangtouwen voorzien. Het wordt dus eigenlijk een miniatuur-hangmat. En weet U waarvoor ze dient Om gewasschen wollen goed, dat niet hangen mag, omdat het dan uitrekt, te drogen. Men kan het natuurlijk ook op een doek neerleggen, maar het voordeel van deze hangmat is, dat de lucht ook aan de onderzijde vrij toe kan treden. HET BEWAREN VAN CITROENEN. Citroenen drogen vrij spoedig uit. Men kan ze goed bewaren in een dich te stopflesch met water. Zijn de citroenen reeds uitgedroogd, door het liggen, dan kan men ze aan merkelijk opfrisschen door ze twee uren in heet water te leggen. Vervol gens afdrogen, heen en weer rollen onder lichten druk met de platte hand en laten bekoelen alvorens te gebrui ken.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 7