DE SNELLE OPMARSCH DER DUITSCHE TROEPEN DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Na korten strijd ook de vesting Libau aan de Oostzeekust bezet Distributie van Rijwielbanden ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per weck /016 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal ƒ2.25 Losso nummers 0.06 Administratie Telefoon 5289. Na 6 uur 5505. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. AMEPSFOOOTStWE (CUPANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprye 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden I 0.55 Elk woord meer 10.05 1 keer t.d. Dagbladed. I dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. prl)» DINSDAG 1 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN, AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKI ERIJ ONNES. v.b. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55fi JAARG. Krachtige slagen der Duitsche Luchtmacht Sovjet-strijdkrachten in Baltische landen verstrooid IVIOEILIJKE POSITIES DER SOVJETS Uit de Zondag gepubliceerde extra berichten en uit het weermachtbe- richt van gisteren blijkt, naar het D.N.B. van militaire zijde vernam, dat dc Duitsche weermacht aan het Oostelijk front bij haar actie sinds den 22cn Juni midden in dc Sovjet troepen terecht is gekomen, die hun opmarsch voltooiden, met het gevolg, dat deze nergens den Duitsche» op marsch hebben kunnen tegenhouden, en voor een gedeelte reeds om hun bestaan vechten. In het gevcchtsgebied tusschen de Karpathen en dc Oostzee teekenen zich in het bijzonder twee sectoren af. De grenzen tusschen deze sectoren worden gevormd door de uitgestrekte Pripjct moerassen. In den frontsector tusschen dc Karpathen en de Pripjet moerassen werden reeds den eersten dag de moderne grensversterkingen na harden strijd doorbroken. De voortgaande aanval van het Duitsche leger leidde tot een sterken druk van uit het Noordwesten en Noorden op Lemberg, waarvan de inneming reeds is gcmclcl. Tegelijkertijd dringt een dreigende wig uit liet gebied ten Zuidoosten van Lublin via Luck naar het Oosten, die ook door talrijke vij andelijke tegenaanvallen niet tegen te houden is. Het is zeer twijfelachtig of de Sovjet strijdkrachten in dezen sector den Duitschen opmarsch nog lang zullen kunnen ophouden, hoewel reeds in een Zondag gepubliceerd extra bericht tot uiting kwam, dat daar in het gebied van Galicic keur troepen van het Sovjetlcger in het vuur zijn geworpen. BIJ DE PUIPJET-MOERASSEN Belangrijk ongunstiger voor de Sov jets ontwikkelen zich dc gevechten ten Noorden van de Pripjct-moeras- scn. Het hier naar het Westen voor uitstekende grensgebied der Sovjets rondom Bialystock werd door een gelijktijdigcn frontalen opmarsch van uit Zuidoost-Pruisen door twee bijzondere stoottroepen in het Oosten afgesneden. Dc Zuidelijke groep ver overde de vesting Brcst-Litowsk en rukte met algemeene richting naar het Noordoosten ver op ten einde zich met de vanuit Oost-Pruisen aanval lende groep te verccnigcn, die zich intusscb.cn heeft meester gemaakt van de vesting Grodno. Het resultaat was de algehcele om singeling van twee sterke Sovjet-ar meeën in het gebied rondom Bialy stock. Het. Duitsche cordon wordt met den dag nauwer en dc zich in dezen ring bevindende Sovjettroepen trach ten tevergeefs naar alle richtingen uitvallen te doen. Door dc dagelijk- sche aanvallen van het Duitsche. le ger en van het Duitsche luchtwapen wordt de strijdkracht steeds minder. Kenmerkend voor de operatics in dezen frontsector is bovendien de dappere opmarsch van snelle Duit sche troepen, die aan weerskanten voorbij dezen ring via Baranowitz in het Zuiden en via Wilna in het Noorden het belangrijke knooppunt Minsk hebben ingesloten. Deze op marsch is thans reeds ten Oosten van Minsk verder voortgezet. Verder Noordelijk in het Baltische gebied werd de Njemen-sector ver overd en Kaunas bezet. Terwijl nog in de gebieden ten Noorden van Kaunas sterke vijandelijke strijdkrachten tij dens hevige gevechten vernietigd werden, was wederom een snelle Duitsche aanval gericht op de over gangen van dc Duna bij Dunaburg en Jakobstadt. BELANGRIJKE HAVEN VEROVERD Daar beide plaatsen in Duitsche handen zijn en bovendien de ccnige belangrijke haven aan dit deel van de Oostzcekust, n.I.. de vesting Libau, na korten strijd veroverd werd, heb ben de in 't gebied van de linie Wilna- Dunaburg-Riga en dc Oostzee in gesloten en totaal verstrooide vijan delijke strijdkrachten nauwelijks nog een of andere mogelijkheid tot te rugtrekken. Het Duitsche luchtwapen. dat zich in de eerste dagen der operaties, door ccn bijna totale vernietiging van het belangrijkste deel van het Sovjet- luchtwapen de heerschappij in de lucht heeft veroverd, grijpt thans dagelijks met krachtige slagen in den strijd te land in. De Zondag opgege ven verliescijfers van het Sovjct- luchtwapen zijn tot in totaal 4500 gestegen, waarin ook het leger met een getal van 227, deels vernietigde, deels buitgemaakte vliegtuigen, aan deel heeft. IN DE OOSTZEE Bijzondere aandacht verdienen ook de moedige en energieke aanvallen van de marine in het Oostelijke ge bied van dc Oostzee. Duitsche duik booten en motortorpedobooten heb ben twee torpedojagers, een torpedo- boot en drie duikbooten van de Sov- jetvloot vernietigd. Hierbij komt nog ccn torpedojager, die verloren is ge gaan als gevolg van een mijn als mede de beschadiging van den krui ser Maxim Gorki. Daar ook bij Con st antza aan de Zwarte Zee een Sov jet-torpedojager door kustartillerie vernietigd is, heeft dc Sovjet-marine in totaal in dc eerste week, behalve de andere genoemde eenheden, alleen al vier torpedojagers, voor een deel van de modernste soort, verloren. Tegen Engeland Dat ook dc oorlog tegen Engeland onverminderd voortgaat, blijkt dui delijk uit het nieuwe duikbootsucces. Bij deze tot zinken gebrachte tonnage van 96.100 br. ton komt nog 'n nieuw succes van het luchtwapen, dat 23.009 br. ton tct zinken heeft gebracht. Daar het luchtwapen Zondag in het zeegebied rondom Engeland 14.300 br. ton tot zinken heeft gebracht, zijn de verliezen, die in twee dagen tijds werden opgegeven, in totaal tot 134.COO br. ton gestegen. BEZORGDHEID IN ENGELAND Uit den berichtendienst van Reuter blijkt, dat dc Engelsche pers de opera ties aan het Oostelijk front volgt met bezorgdheid voor het lot der Sovjet troepen, waarbij zij steeds bij de lezers dc hoop tracht levendig te houden, dat de afweer van het bolsje wistische gevaar voor Europa op on verwachte moeilijkheden kan stuiten. De Times tracht de Duitsche succes sen te verkleinen. Het blad schrijft dat de beslissing nog niet gevalleil is, dat de Sovjet-luchtmacht nog niet geheel verdreven is en dat de Sovjet-pantser brigades haar tegenaanvallen voort zetten. Niettemin aldus de Times kan niet ontkend worden, dat de weermacht der Sovjet-Unie zware slagen heeft moeten incasseeren en dat de Duitsche opmarsch verrassend snel is geweest. Inderdaad kan het zijn, dat de Duitschers in de komende dagen tastbare resultaten te melden hebben. - Sovjet-luchteskader vernietigd BIJ AANVAL OP DUITSCHE LUCHTBASIS Naar het D.N.B. verneemt, heeft een afdeeling van 22 Sovjetbom menwerpers een aanval op een Duitsche luchtbasis in het Oos ten gedaan. 18 der Sovjet-toestel len werden door Duitsche jagers neergeschoten, de andere vier door luchtafweergeschut, zoodat geen enkele Sovjet-machine terugkeer de. MISLUKT VERZET IN OEKRAINISCH STRIJDGEBIED De pogingen van het bolsjewis tische luchtwapen om den op marsch der Duitsche troepen in het Oekrainischc strijdgebied op tc houden, zijn ook op 29 Juni door een bliksemsnellen aanval van Duitsche jagers mislukt. Toen de Sovjet-vliegers door het samengebundelde vuur van het lucht doelgeschut en mitrailleurs geschrok ken, nog boven de troepenafdeelingen bleven kruisen, doken plotseling 5 Messerschmitt-jagers op. Wat zich daarop afspeelde, was het werk van enkele minuten. De Duitsche Messer- schmitts naderden met grootc snel heid en stortten zich op de Sovjet vliegtuigen, die zich door het maken van bochten en door zich los te ma ken van da formatie in veiligheid trachtten te stellen. Onder het vuur van de boordkanonncn en de mitrail leurs stortten drie Martini-bommen werpers naar beneden. Op het zelfde oogenblik schoot een andere Duitsche jager ook ccn Martin-bommenwerper neer. Op 300 meter hoogte vloog de vijfde Sovjet-machine, die klaarblijke lijk een treffer in de benzinetank had gekregen en in brand vloog. ENTHOUSIASME IN SPANJE Het officierencorps van het garni zoen van Scvilla heeft zich vrijwel volledig aangemeld voor vrijwillige dienstneming in den strijd tegen de Sovjet-Unie. Het vliegercorps heeft zich voltallig beschikbaar gesteld, meldt het D.N.B. Zware Slagen voor Britsche Koopvaardij Dit brandende huis was dc ingang vimi ccn Sovjctkazemat-stclling. Steeds neer werden \oorbijkomcndc motor-rijders van hieruit beschoten. Twee vonden den heldendood. Duitscho tanks braken hier den tegenstand (Hoffmann); Duitsch Weermaditbericlit 30 Juni Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld, hebben onze, in Gali- cië oprukkende troepen Lemberg ge-*' nomen. In het midden van het leger- front werd de ring rondom de ingeslo ten Sovjet-armeeën nauwer gesloten. Aan de kust werd Libau genomen. In den zee-oorlog tegen Groot- Brittannië hebben duikbooten tijdens nieuwe aanvallen op de in het weer- machtbericht van 29 Juni genoemde vijandelijke convooien nog vijf sche pen met een gezamcnlijken inhoud van 25.400 ton tot zinken gebracht, waaronder een hulpkruiser. Hierdoor is het succes bij de operaties van deze duikboot tot 96.100 ton gestegen. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht voor Great Yar mouth uit krachtig beschermde con vooien drie koopvaardijschepen met tezamen 23.000 ton, waaronder een groot transportschip, tot zinken ge bracht. Nieuwe luchtaanvallen wa ren in den afgeloopen nacht gericht op de haveninstallaties aan den Hum- ber. De vijand wierp in den nacht van 29 op 30 Juni brand- en brisantbom men op het Noord-Duitsche kustge bied, voornamelijk op woonwijken in de steden Hamburg en Bremen. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewond. Talrijke ge bouwen werden beschadigd. ACHT SOVJET-BRUGGEN VER NIETIGD Gevaarlijke verscherping Kleine formaties Duitsche gevechts vliegtuigen werden op 29 Juni ten Oosten der brandpunten van den slag aan het Sovjetfront gebruikt teneinde de achtcrwaartsche verbindingen van c'.en vijand te verbreken. Hierbij wer den 8 bruggen verwoest en werd een brug, die door Duitsche bommen reeds hevig beschadigd was, volko men vernietigd. Daar het aantal bruggen over de Sovjet-rivieren be trekkelijk gering is, en er slechts voor grootc verkeerswegen vaste over gangen gemaakt zijn, beteekent de v nietiging van deze bruggen een gevaarlijke verscherping voor dc sterk bedreigde nog in Wit-Rusland staan de Sovjet-troepen. Nachtjagers en de luchtdoelartille- rie hadden bij het afweren van dezen Britschen luchtaanval opnieuw suc ces. Zij schoten 13 der aanvallende Britsche gevechtsvliegtuigen neer. Bij de gevechten in het Oosten heb ben zich kolonel Holm, commandant van ccn sneile afdaling, kolonel We ber, commandant van een regiment infanterie, luitenant Floient van een verkenningsafdceling, feldwebei Be- rauer van een regiment bergjagers en korporaal Hasse van een regiment in fanterie. door bijzondere dapperheid enderscheiden. Bij het tot zinken brengen van 2 torpedojagers, een torpedoboot en een duikboot der Sovjets hebben iich bij zonder onderscheiden, luitenant ter zee eerste klasse Wuupermann als commandant van een groep motor torpedobooten. luitenant ter zee eerste klasse Albert Muller, luitenant ter zee tweede klasse Websr en luitenant ter zee tweede klasse Haag als comman danten van motortorpedobooten. Bij de zegevierende gevechten in het Oosten hebben zich verschillende eenheden van de luchtdoelartillerie op schitterende wijze onderscheiden. De houtzaagmolen „Iïct jonge schaap daar dc molen tc bouwvallig wordt. Zaanschcn zeskanter bevinden zich tc Zaandam /al gesloopt, worden, In het rieten lijf van den typische» vele gaten (Polygoon» Drie nieuwe Araerikaansche Vlootbases De Amerlkaansche minister van Marine, Knox, heeft bekend gemaakt, dat de vestiging van drie vlootbases overwogen wordt en wel op het eiland Midway, in Alaska en in de Baa^ van Carcnagc op Trinidad, omstreeks vijf mijl van Port of Spain. Het voornemen bestaat deze bases in Augustus en September in te richten. Nieuwe vleesctibonnen De secretaris-generaal van Land bouw en Visschcrij maakt bekend, dat de volgende bonnen zijn aange wezen voor het koopen 'der daarbij vermelde rantsoenen: Bon 21 vleesch: 2 Juli t.m. 9 Juli. Per twee bonnen 100 gram vleesch (been inbegrepen) of een rantsoen vleeschwaren. Bon 21 worst, vleeschwaren2 Juli t.m. 9 Juli per twee bonnen een rantsoen vleeschwaren. Een rantsoen vleeschwaren be draagt: 75 gr. gerookt of gekookt var kens-, rund-, kalfs-, paarden- en schapenvleesch en voor gerookte worstsoorten: 100 gr. gekookte worst soorten. rolcens en knakworst. 125 gr. levcrartikelen, tongenworst en nier brood, 150 gr. bloedworst. 100 gr. ver duurzaamde gans of kalkoen, been in begrepen, of 150 gr. verduurzaamde kip of eend. been inbegrepen. In verband met het hooge beenge halte van kip en eend is bepaald dat voortaan, zooals hierboven is aan gegeven, het rantsoen vleeschwaren voor verduurzaamde kip en verduur zaamde eend van 100 gr. is gebracht op 150 gr. Troepenconcentraties bij Tobroek bestookt Italiaansch Weermachtbcricht 30 Juni In Noord-Afrika heeft onze artille rie in den sector Tobroek troepencon centraties bestookt, waarbij de te genstander zware verliezen leed aan manschappen en materiaal. Britsche vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghasi en trachtten herhaalde malen de haven van Tripolis aan t» vallen. Door het snelle optreden van onze jagers werden zij telkens ver dreven. Twee vijandelijke toestellen werden neergehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke troepen in den sector Dembridollo (Galla en Sidamo) die onze stellingen probeerden aan te vallen, in een snellen tegenaanval op de vlucht ge dreven. Verscherpte Bepalingen Alle niet beantwoorde aan vragen van vóór 1 Juni afgewezen VITALE DIENSTEN GAAN VOOR Aangezien voor hen, die werkzaam zijn in vitale diensten en bedrijven, voor zoover het gebruik va» rijwielen beslist noodzakelijk is. zoo lang moge lijk banden beschikbaar dienen te blijven, moeten thans de voorwaar den. om voor een band in aanmerking te komen, strenger worden gesteld dan tot dusverre het geval was. In verband hiermede wordt de eisch. dat men minstens 5 K M. moet verwijderd wonen van de plaats, waar men zijn werkzaamheden ver richt of van de school, waar men de lessen volgt, in dier voege aangevuld, dat thans personen, die gebruik kun nen maken van een openbaar ver voermiddel (trein, tram of bus) in het algemeen niet meer voor een bon voor een rijwielband in aanmerking ko men. Slechts indien de afstand van de woning tot de naast bijzijnde trein-, tram- of bushalte, vermeer derd met den afstand van de halte waar men den trein, de tram of dc bus verlaat tot het werk. meer be draagt dan 5 KM. ivoor kinderen be neden 10 jaar 3 K.M.), kan afgifte van bonnen worden overwogen. Indien dus b.v. iemand 4 K.M. van het dichtstbijzijnde station verwijderd woont en de afstand van het eind punt van den trein tot het werk of de school 2 K.lVT. bedraagt, kan hij voor een bon in aanmerking komen. Het spreekt echter vanzelf, dat geen bon kan worden afgegeven, indien de af stand van de woning tot het stati-on, of van het eindpunt'tot aan het werk nog gedeeltelijk per tram of bus kan worden afgelegd. Personen, die 5 K.M. of meer van hun werk wonen en die niet van een openbaar vervoermiddel gebruik kun nen maken, blijven in aanmerking komen voor bonnen. De afstand van ten minste 15 K.M., die personen in de uitoefening van hun beroep of bedrijf gelijks in doorsnede moeten afleggen, om een bon tc kunnen verkrijgen, is thans tot 20 K.M. verhoogd. Bovendien zullen, indien het mogelijk is voor de uitoefe ning va» dc werkzaamheden gebruik te maken vart-cen openbaar vervoer middel, aan betrokkenen geen bon nen meer worden verstrekt. Het bovenstaande is ook van toe passing bij aanvragen voor bedrijfs- fietsen. De aanvragen Met nadruk wordt er dc aandacht op gevestigd, dat aan bovenstaande voorwaarden streng de hand ral wor den gehouden en dat eventueelc ver zoeken tol ontheffing daarvan ter zijde moeten worden gelegd. In verband met de verandering in de voorschriften is voorts bepaald, dat alle aanvragen voor rijwielbanden, welke vóór 1 Juni zijn ingediend en op welke de verbruikers nog geen beslissing van den distributiedienst hebben ontvangen, afgewezen zijn. Voortaan moeten alle aanvragen voor rijwielbanden in de laatste week v a n elke maand worden ingediend. Uitsluitend deze aanvra gen zullen nog in behandeling wor den genomen. Als overgangsmaatre gel is bepaald, dat de aanvragen, wel ke in de maand Juni zijn ingediend, wel door de distributiediensten in behandeling zuilen worden genomen. Deze aanvragen zullen echter volgens de nieuwe, hierboven omschreven voorschriften worden beoordeeld. Wat het zwaarst is. moet hei zwaarst wegen Naar aanleiding van de thans bekend gemaakte verscherping van de distributie van rijwielbanden mee- nen wij goed tc doen nog eens te wij zen op de groote verscheidenheid van belangen, welke de overheid in dezen tijd tegen elkaar moet afwegen. De kantoorbediende, die aan den rand van dfe groote stad woont en die desnoods een trammetje kan nemen als de wandeling hem te ver, te nat, te warm of te koud is, moge beden ken, dat de fietsband, welke hem ge weigerd is, een leergierigen dorpsjon gen in staat stelt de school in de stad te blijven bezoeken. Het meisjes- studentje, dat nu werkelijk moet gaan 1 oopen om college te „loopen", zal deze opoffering zeker wel over heb ben voor de vrouw, die door weer en wind naar haar werkhuizen moet om voor haar kinderen den kost te ver dienen of voor den invalide, die wil de, dat hij nog kon wandelen zooals zij. Daarbij kan ook het gebruik van de fiets ongetwijfeld nog beperkt wor den, hetgeen tot besparing der ban den leidt. In tal van gevallen gebruikt men zijn rijwiel, zonder dat ér nood zaak toe bestaat. In onze badplaat sen om dit nu maar eens als voorbeeld te nemen ziet men hoe de strandboulevard herhaalde malen per fiets op en af wordt gereden. Het is vanzelfsprekend, dat velen zich per fiets narr zee willen begeven, doch wanneer men daar eenmaal is, moet men niet blijven heen en weer fiet sen, doch lcopende, zittende of liggen de van strand en zon genieten. Voor de overheid gelden objectieve maatstaven. Zij stelt vast in welke dringende behoeften moet worden voorzien en welke minder belangrijke bestedingsmogelijkheden moeten wor den opgeofferd. In het kort gezegd komt dit hierop neer: ..Wat het zwaarste is, moet oo'- het zwaarste wegen". In dezen geest, moet ook het publi deze verscherpte bepalingen aanvaar den.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1