DE DIEREN VAN TARZAN Ordening Handel in Gebruikte Motorrijtuigen MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 1 JULI 1041 BINNENLAND Beëediging Duitsche Oorlogsmarine ERGENS ES' NEDERLAND Dezer dagen zijn op de markt er gens in Nederland leden der Duit sche oorlogsmarine beëedigd. Om tien uur marcheerden de ver schillende compagnieën naar de markt, gevolgd door de eere-compag- r.ie. Op het marktplein was een ver sierd podium aangebracht, waar de rijksvlaggen stonden opgesteld. Om half elf betrad de marinecomman deur met zijn staf het plein en in specteerde de opgestelde compag nieën, waarna hij de manschappen toesprak. In zijn rede wees hij op den strijd, dien het nationaal-socialisti- sche Duitschland thans voert tegen de joodsch-bolsjewistische Sovjetunie. Hij noemde dezen strijd een oorlog om het bestaansrecht van het Duit sche volk, die. met inzet van den ge- heelen persoon van den Duitschén mensch. moet uitgevochten worden en die aan allen zware cischen stelt. Er is echter zoo zeide hij één woord, dat door den Fiihrer Ado't Hitier tot nieuwen glans is gebracht. Dat woord heet plicht. Mijn plicht is mijn godsdienst, heeft Frederik de Groote gezegd en ook voor de huidige Duitsche generatie geldt dit. Na nog gewezen te hebben op de beteeker.is van de eer. die verdiend moet worden en waarmede men niet. ter wereld is gekomen, besloot de commandeur zijn rede. Hierna had de eedsaflegging plaats, na afloop waarvan de commandeur nog wees op de beteekenis van deze gebeurtenis. Een defiié besloot do plechtigheid, waarvoor ook van de zijde van het publiek groote belang stelling aan den dag werd gelegd. OPSPORINGSAMBTENAREN PRIJS- BEHEERSC1IINGSBESLUIT De Gemachtigde voor de Prijzen heeft aangewezen als opsporingsamb tenaren. belast met het opsporen van de feiten, bij het Prijsbeheerschings- besluit strafbaar gesteld, de contro leurs Landböuw-Crisiswet 1933. als bedoeld in de beschikking van den minister van Economische Zaken van 19 Augustus 1933. WINTERHULP-LOTEN BEZORGEN DEN KOOPER VAAK EEN EXTRAATJE, MAAR DELGEN TEVENS IN VELE GEVALLEN DEN NOOD VAN BEHOEFTIGE LAND- GENOOTEN door EDGAR RIGE BURROUGHS 11. Nauwelijks was Tarzan op den rug van het hert terechtgekomen, dat door den schok door zijn knieën zakte, of hij greep het gewei vast. Met een enkelen krachtigen ruk brak hij het dier den nek, voordat het zelfs maar in staat was tegen te spartelen Nu brulde de leeuw in groote voede vlak achter hem. Snel zwaaide Tarzan het hert over zijn schouder en rende naar den boom. Hij greep den tak met zijn krachtige handen en op het mo ment, dat Numa sprong, zwaaide hij zich en zijn prooi buiten het bereik van de klauwen van den leeuw. Me' een doffen smak sprong het woedende dier op den grond terug. Veilig op een hoogeren tak gezeten keek Tarzan met grijnzend gelaat, naar de glinste rende. gele oogen van het wilde beest dat hem hongerig op den grond stond op te wachten. Tenslotte begon dit spelletje den aapman te vervelen, hij zwaaide zich door de takken naar een boom in de nabijheid, waar hij in de vork van een dikken, dooden tak. met behulp van een paar droge tak jes een klein vuur maakte en rooster de een heerlijk stuk vlëesch. Nooit in de fijnste restaurants van Londen had het eten 'beter gesmaakt! Als de Peers van het House of Lords nu Lord Grey- stoke eens konden zien! Toen hij klaar was liet hij de rest van het dier in een hooge vork van den boom waarin hij gegeten had, achter. En met Numa achter zich aan, om hem zoo mogelijk te bespringen, ging hij terug, door de boomen. naar de bla- derenhut. die hij vroeg in den avond had samengebogen in den top van een hoogen boom dicht bij het, strand Hier sliep Tarzan tot het opgaan der zon. De paar volgende dagen besteed de hij aan het vermeerderen van zijn wapens en het onderzoeken van de jungle. (Wordt vervolgd). Honden- en Kattenbrood BONAANWIJZING Het. Rijksbureau voor de Voedsel voorziening in Oorlogstijd maakt be kend, dat van 1 tot en met 31 Juli 1941 op bon no. 23 van de voeder- kaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van groep 1. 10 kg. hondenbrood: groep 2. 10 Kg.: groep 3, 8 Kg.; groep 4. 5 Kg.; groep 5. 4 Kg.: groep 6. 3 Kg. Op bon 23 van de voeder ka art voor katten wordt voor dezelfde periode H Kg. kattenbrood beschikbaar ge steld. Na 31 Juli 1941 is bon no. 23 van bedoelde kaarten ongeldig en mag deze niet. meer worden aangenomen. Een 16-jarige scholier, wonende in de Madurastraat te Amsterdam wilde gisteravond een proef nemen met een zelf gemaakte springstof, waartoe hij o.m. eenig buskruit en magnesiumpoeder gebruikt had. De proef verliep echter zoo ongelukkig, dat de jongen zware brandwonden aan het gezicht kreeg. Gevreesd wordt, dat hij het licht zijner beide oogen zal moeten missen. Geldig Waardebewijs verplicht INHOUD DER BESCHIKKING De Staatscourant bevat zooals wij in het kort- reeds meldden 'n be schikking van de secretarissen-gene raal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat, be treffende maximum-prijzen voor ge bruikte motorrijtuigen. In deze beschikking wordt verstaan onder: a. Gebruikte motorrijtuigen: mo torrijtuigen. als bedoeld in artikel 1, onder le van de Motor- en Rijwielwet, alsmede aanhangwagens in den zin van artikel 1. lid 1, onder b, van het Motor- en Rijwielreglement, voorzoo ver deze motorrijtuigen en aanhang wagens zich in het bezit van gebrui kers bevinden of bevonden hebben of, zich bevindend in het bezit, van handelaren, niet als nieuw kunnen worden aangemerkt. b. Handelaar: Ieder, die van den handel in motorrijtuigen of aanhang- In tie Bommelerwaartl is thans dc aardbeipluk in vollen gang. Vele menschen vinden hierbij werk. De geplukte vruchten worden in kistjes geschept en gaan dan naar de veiling. Kei nauwkeurig afwegen der aardbeien (Stapf) wagens, als bedoeld onder a„ zijn normaal bedrijf maakt. In geval van twijfel of iemand al dan niet a!s handelaar moet worden beschouwd, beslist de inspecteur-generaal van het Verkeer. c. Gebruiker: ieder, die niet is han delaar in den zin van deze beschik king. d. Waardebewijs: net door of na mens den inspecteur-generaal van het Verkeer, met inachtneming van door dezen, onder goedkeuring van de secretarissen-generaal van de depar tementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Waterstaat te stellen regelen en voorwaarden, uit gegeven bewijs, vermeldende de waar de van het gebruikte motorrijtuig. In de beschikking is bepaald. dat de koop en verkoop van ge- hruikte motorrijwielen slechts is >V geoorloofd, indien een geldig waardebewijs aanwezig is. Geldigheidsduur Het waardebewijs voor gebruikte :acht.auto's in het bezit van gebrui kers, heeft een geldigheidsduur van dagen. In alle andere gevallen heeft het waardebewijs een geldig heidsduur van twee maanden. Indien sedert den aanvang van den geldigheidsduur van het waardebe wijs de waardevermindering van het motorrijtuig grooter dan normasfl is r-we est. verliest het waardebewijs ."^n geldigheid. Bij de levering dient her. waardebewijs aan den kooper te worden afgegeven. Het waardebewijs moet door den kooper gedurende ten minste i2 maanden na afloop van den geldig heidsduur worden bewaard. De prijs, waartegen gebruikte mo torrijtuigen ten hoogste mogen wor den verkocht, bedraagt: a. In geval van verkoop door een gebruiker: het in het waardebewijs vermelde bedrag. b. In geval van verkoop door een handelaar: hot. in het waardebewijs vermelde bedrag, vermeerderd met een opslag van ten hoogste 15 pet. De aan de uitgifte van het waarde bewijs verbonden netto-kosten kun nen door den verkooper aan den koo per in rekening worden gebracht. Het is aan handelaren toegestaan den hierboven onder b. vermelden prijs te ver hoogen met de kosten van reparaties en verbeteringen, welke hebben plaats gevonden na de afgif te van het waardebewijs. Reparaties De handelaar kan de reparaties en verbeteringen slechts in rekening brengen, indien deze. nauwkeurig naar aard en bedrag gespecificeerd, aan den voet van een factuur worden vermeld. Hij moet kunnen aantoonen. dat de in rekening gebrachte repa raties en verbeteringen werkelijk heb ben plaats gehad. De hier bedoelde verhooging mag niet meer bedragen dan 5 pet. van het in het waardebewijs vermelde bedrag. Indien de kosten van reoaraties en verbeteringen meer dan 5 pet. heb ben bedragen, kan een nieuw waarde bewijs worden aangevraagd. Het omtrent- de verhooging be paalde Ls niet van toepassing, indien aan den handelaar na het aanbren gen der reparaties of verbeteringen eon nieuw waardebewijs is afgegeven. De handelaar is verplicht, een nieuw waardebewijs aan te vragen, indien het motorrijtuig in den tijd tusschen aan- en verkoop door den handelaar niet uitsluitend voor proefritten is gebruikt of op andere wijze een meer dan normale waardevermindering heeft, ondergaan. Voor de bemiddeling bij het ver handelen van gebruikte motorrijtui gen tusschen gebruikers mag slechts aan handelaren een vergoeding wor den aangeboden of door dezen wor den aangenomen. De vergoeding mag in totaal niet meer bedragen dan 5 pet. van het in het waardebewijs ver melde bedrag. De voorschriften van deze beschik king zijn niet van toepassing: a. Op aan- en verkoop door of na mens den Ger.eralbevöllmachtigten fiir das Kraftfahrwesen. b. Ingeval van executorialen ver koop. Wederverkoop van een bij executo rialen verkoop verkregen gebruikt motorrijtuig ls slechts geoorloofd, in dien een geldig waardebewijs aanwe zig is. Voorzoover in deze beschikking niet. anders is geregeld, mogen de beta- lings- en leveringsvoorwaarden, zoo als deze op 9 Mei 1940 golden, niet worden gewijzigd. Het. is verboden handelingen te verrichten, door welke rechtstreeks of niet rechtstreeks de voorschriften, vastgelegd in deze beschikking, wor den ontdoken of kunnen worden ont doken. De secretaris-generaal van het De partement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart kan van de voorschrif ten van deze beschikking ontheffing verleenen. Deze beschikking treedt in werking op den dag van haar afkondiging. Zii kan worden aangehaald als ..prijzenbeschikking gebruikte motor rijtuigen no. 1". HOE EEN WAARDEBEWIJS TE KRIJGEN? Omtrent de uitvoering kan nog het volgende worden medegedeeld: Ieder, die een gebruikt motorrijtuig in den zin van art. 1 van de Prijzen beschikking gebruikte motorrijtuigen 1941. no. 1 wenscht te verkoopen of te ruilen, dient een aanvrage tot het verkrijgen van een waardebewijs in 3-voud in bij den Rijksinspecteur van het Verkeer voor het. personenvervoer binnen wiens district hii woonachtig of gevestigd is. Voor de aanvrage wordt een formulier gebezigd, dat op alle kantoren van de rijksinsnectie en op de bureaux van verschillende organi§atie's on toeristisch en ver voergebied gratis verkrijgbaar is. De door den aanvrager te betalen RADTO-PROGR AM-MA'S WOENSDAG 2 JULI HILVERSUM I. 115.5 31. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.-15 Qcbtendgyninasti&k. 8.00 B.N.O,: Nieuws- berichten. 8.L.5 Gewijde mu/iok (gr.- pl.J. 8.to Gramofoontmiziek. 9.15 Voor do huisvrouw. 9.20 Grauiofoonnuiziek. 10.45 Pianospel. II.00 Voor dn kleuters. 11.20 Omroeporkest. 12.00 Pinzta-orkest. 12.25 Voor den hoer. 12.40 Almanak, 12.15 B.N.O,: Nieuws- en economische berichten, 1.00 Cello mot pianobegelei ding. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.1.5 Pc Me. lodisten en solist. 3.00 Voor do vrouw. 3.20 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek. 1.00 Rij bel lozing. 4.2(1 Voor de jeugd. 7.00 Grainofoonnuiziek. 5.1.5 P.NO: Nieuws-, economische ea beursberichten. 6.30 Voor de rijpere jeugd. 5.15 Klaas van Bocck en zijn or kest. G. 15 Voor den Binnenschipper. 6.50 Omroeporkest. 7.00 B.N.'h: Economisch» vragen van den dag. 7.1-5 Voor de kleu ters. 7.25 G ra mof oonnui ziek7.30 Vol obegelciding. Col i P.N.' den Be nin ge l- zang met pia Nicuwóberielilei dag. S.3<> Cabaret programma richten (Engclseli). 9.15 B.N.O,: berichten, 10.00—10.15 P N sche uitzending). HILVERSUM 11. 301.5 M. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.50 Ohtenrl- gymnastiek. 7.00 T 45 Ochtendgymnastiek. 8.Ou RN.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding (voorbereid door liet Vrijz. Pint. Kerkcomilê). lo.'.'u Pi.mo- voordraoht. In.0) Causerie ..Keu herin- unoring aan 1'. A. de Gencstet, ge. storvcn 8o jaar geleden op 2 Juli 1861". 11.00 Zang met. pianobegelei ding en granuifooninuzi-k. 11Viool met pianobegeleiding. 12.00 lïerielilen. 12.1.5 Orgelconcert. 12.15 B.N.O.; Nieuws- en economische heriehlen. 1.00 Ensemble Erica Helen. i 15 Omroepor kest. 2.15 Voor de i-ugd. 2. Pi Verkorte opera ..Tosca" (gr.pl.). Uou Viool, fluit en alt. 125 Gramol5.onnni/.iek Cur sus ..Het g'M-telijk karakter van ons volk" (voorbereid door liet Vri.i/. l'ro- testantseli Korkcomité). 5.15 I! N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten, -5.50 Amusementsorkest en solist. 6 15 Orgelconcert. t>.15 Report asje. T.un PN> Brobantseh praatje. 7.i"> Pianospel. 7.50 Causerie „Volksgezondheid". 7.15 Gra mofoonmuziek. 8,oii B.N.O Nieuwsbe richten. 8.1-5 Residentie.orkest en solis te. 9.00 Boekbespreking. 9.-20 Graino- fonnnuiziek. 9.1.5 B.N.O. Nieuwsberich ten. 10.00 Dagsluiting (voorbereid door de C-lirist. Radio Stichting). 10.05—10.15 Gramofoonmuziek. taxatiekosten bedragen f 15 per per sonenauto en f 10 voor eik ander voertuig. Deze kosten moeten op de postgirorekening van den rijksinspec teur worden bijgeschreven, De aanvrager ontvangt een oproe ping om het voertuig waarvoor een waardebewijs is aangevraagd op een bepaalde plaats en tijd ter taxatie voor te brengen. Voorzoover noodig verleent de rijksinspecteur den aanvrager voor dit doel een bijzondere rijvergunning en wijst hem de noodige brandstof toe. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR 13' Allen waren onder den indruk, zeker, en mevrouw, die cemge oogenblikken roerloos haar man aankeek, leek totaal verslagen. Dg bedoeling van het redelooze worgen van den waak hond. die ieder vaag gevoeld, maar niet volkomen begrepen had. was nu echter plotseling geheel duidelijk geworden. Door den dóód van Hector was men min of meer voorbereid op een gevaar: nu. dat. Van Wieringen zelf bleek te bedreigen, zo.: ik de ge waarwordingen. aio zich afteekenden op de gezichten der zoons, willen sa menvatten met 't woord: opluchting. Die kon tweeërlei oorsprong hebben, namelijk óf het b'v.ef. dat het geheim zinnige zich niet keerde tegen hen persoonlijk, óf het feit. dat A.A. blijk baar nog niet wist, wie gearresteerd zou moeien worden. De enige, die absoluut ongevoelig luisterde,, als hij tenminste luisterde, was de huis knecht John. Miet dat al werd er dom- niemand meer gegeten, het fruit bleef verder onaangeroerd staan. Weldra gaf mevrouw John een teeken. dat hij de schuifdeuren naar het.salon zou openen en stond zij als eerste van tafel op. HOOFDSTUK VII Het landgoed Eén ding is voor alles noodig. zei mijn vriend fluisterend tot onzen gastheer, toen deze aan zijn zijde het salon binnenging. En wel. dat ik vol komen vrijheid van beweging heb. Ik wilde nu graag eens een' kijkje nemen buiten, in gezelschap van mijn vriend Hij zag. evenals ik, in het veront ruste gelaat van Van Wieringeu. die zich stellig na de openlijke verklaring dat zijn leven bedreigd werd, geen ocgenbhk veilig voelde en. al was hij dan niet bang, gaarne in de nabijheid van zijn beschermer bleef. U hebt nii nog niets te vreezen, verzekerde hij daarom. Als u het noodig acht. maar na tuurlijk, u loopt in en uit als een der onzen, antwoordde de bedreigde. A.A. gaf mij een wenk hem te ver gezellen en na een lichte buiging voor mevrouw, die hoe langer hoe meer ten prooi scheen aan verslagenheid, ver lieten wij liet salon. De schuifdeuren naar de eetkamer waren toen reeds geslóten, wij hadden zachtjes gespro ken en dus werd door het feit, dat John ons nu in de hall statig stond op te wachten om ons uit te laten, wederom een raadsel aan de andere toegevoegd. Hoe kon de man weten, dat wij naar buiten wilden? U wenscht hoed en stok, heeren? vroeg hij behulpzaam, toen mijn vriend een oogenblik in gedachten verzonken bleef staan. Neen, dank je, eh.... John, ant woordde A.A. En meteen tot mij: Ga je mee. Bram? Hij ging mij voor. de rechter deur onder de trap door. Hij wipte zijn hoed van den kapstok, nam zijn stok uit dc-n er naast staanden bak. Ik deed. wat hij deed. Dan knipte hij, na de deur naar het trappenhuis te hebben geopend, het licht weer uit en ging. langs de wenteltrap, naar de achter deur, waardoor het personeel toegang tot het huis had. De ronde knop liet zich gemakkelijk omdraaien, ook aan de buitenzijde. Hier kon dus. zoolang de deur niet gegrendeld was, ieder een binnenkomen. Voor de deur lag een stoep van vijf treden. Toen ik die afgedaald was. keek ik naar de ven sters van de ontvangkamer. Neen. binnenkijken kon je niet. dus ook van binnen uit waren wij hier onzicht baar. tenzij voor iemand, die aan het raam stond. Twintig hectaren is een uitge strektheid, maar niet onmetelijk, zei mijn metgezel. Ik wilde aanstonds even het portiershuis van dichtbij be kijken, maar we kunnen eerst wel een half uurtje rondloopen. En mijnheer Van Wieringen? vroeg ik. O, die loopt nu nog geen gevaar. Neen. werkelijk niet, verzekerde hij, toen ik hem twijfelend aankeek. Ik zou toch niet graag, in zijn schoenen staan, hernam ik. Hij mag dan al niet bang zijn, hij wordt toch goed bang gemaakt. Met die open badkamerdeur, bijvoorbeeld. Hij keek mij aan, alsof hij mij, wat hij bij vroegere avonturen herhaal delijk met woorden gedaan had, wilde vragen: Weet je wel, wat je zegt? Hij sloeg met zijn stok naar grootere stee- nen tusschen het grind. Dan zei hij. peinzend. Bang maken, inderdaad Bram, dat is het. Ik was oprecht verwonderd en ik trachtte niet. dat in mijn toon te ver bergen. Je zegt dat, vervolgde ik, als hechtte je overigens geen beteekenis aan de bedreigingen. Ik dacht meer in het bijzonder aan de badkamer, antwoordde hij. Dat is bangmakerij, want als Van Wieringen morgenochtend baden zou, zou hij natuurlijk tóch zien, dat de gangdeur niet gegrendeld was. Morgenochtend, ja. Maar dan had onze vriend de nachtelijke kans reeds kunnen benutten. Je vergeet den opzet van dit spelletje. Bram. Die is: geld krijgen Vanmiddag om twaalf uur werd on- -rn gastheer een etmaal toegestaan om tien mille in den hollen boom neer te leggen. Voordat dat etmaal ver streken is. heeft hij dus nog niets te duchten. Tenzij.... Hij bleef staan, al pratend was hem blijkbaar iets inge vallen. Tenzij, ging hij voort, de on bekende reden heeft te vreezen dat Van Wieringen vóór dien tijd ontdekt, wie zijn belager is. Want dan zou hij uit den weg geruimd kunnen worden, niet wegens het zonder gevolg laten van den dreigbrief, maar uit voorzorg dat hij den schurk niet verraadt. Als de boef reden heeft dat te vreezen, dan moet Van Wieringen nu reeds eenig vermoeden hebben omtrent zijn identiteit en Van Wieringen pleit bij voorbaat alle huisgenooten vrij. Toch móét een huisgenoot de dader zijn. Neen, zonder eenigen twijfel is het bangmakerij. En jij hebt daaraan meegehol pen? vroeg ik. Je moet met elke ontdekking den weg banen voor een volgende, ant woordde hij. De man zal zeker nu al weten, dat de badkamer weer geslo ten is. Dus dat zijn „toeleg" bekend is. en dat hij bij Van Wieringen de overtuiging heeft gewekt, dat er van nacht iets zou kunnen gebeuren. Er werd dus zooveel mogelijk gedaan om vóór vannacht dat kapitaaltje naai den boom te lokken. Bijgevolg zal hij ook. al geeft hij dan vier en twintig uur, voor vannacht gaan kijken, of dc oogst er is. We zouden dus eigen lijk niets anders hoeven te doen, dan vanavond post te vatten bij den boom en te kijken, wie daar komt. Maar als we dat doen. dan komt hij niet, want hij schijnt nu eenmaal van alle handelingen op de hoogte te zijn, Keeren we de zaak om en trachten we te letten op wie zich vanavond verwijdert uit het huis. Dat is vrijwel onmogelijk, of we zouden, met ons beidjes, het kasteeltje moeten om singelen. Het geval ziet er simpeler uit dan het is. Bram. Geloof je werkelijk, dat de man zijn bedreiging ten uitvoer brengen zou? vroeg ik. Als zijn bangmakerij nu geen succes heeft, helpt hem dan een.... moord? Dat is juist het gekke. Hij is 'e ver gegaan om terug' te krabbelen. H i wil met alle geweld, met gewcH, Bram. zijn zin doordrijven. Den ror- sten keer. dat hij een bedreiging met volvoert, is hij zijn tot, dusver over Van Wieringen groeiende macht ver loren. Als hij het wèl doet, dan m~et hij er voordeel van hebben. Zoek dus iemand, die ook als de afpersing riet gelukt, voordeel behaalt door den deed van den landgoedeigenaar. En dan nog wel iemand, die alles schijnt te weten, iemand die ons gesprek met den secretaris afluisterde. (Wordt vervolgdi

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2