c TARiEVEN EN LOONEN in het Kappersbedrijf Examens Ziekentondswezen in Amersfoort AGENDA AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 1 JULI 1941 3 BIJEENKOMST VAN DEN NED. KAPPERSBOND In „d'Oranjeboom" had Maandag avond eon vergadering plaats van do afd. Amersfoort van den Nederland schen Kappersbond, waar de heer G. v. Velzen, uit Delft, hoofdbestuurslid van genoemden bond, sprak over het onder werp: „Wettelijk vastgestelde tarieven cn loonen". Deze drukbezochte bijeenkomst werd geopend door den afdelingsvoorzitter, den heer E. J. v. d. Sladt. die in 't kort i hot. doel van deze vergadering uiteen zette. De heer Van Velzen spreekt. De heer Van Velzen herinnerde in "den aanvang van zijn betoog aan vroe gere acties, waarvoor de bondsbestuur- ders in het. land zijn ingetrokken om de leden voor te lichten, zooals Zon dagsrust, een vrijen middag en tarie- venkwesties. In de SO jaren van hot. bondsbestaan is dit meermalen voor gekomen. Thans wordt in .den Ned. Kappers- 'bond een strijd gestreden voor tarieven, (die den kappers een behoorlijk bestaan 'waarborgen en den bedienden een be hoorlijk loon naar werken geven. In den na-oorlogsehen tijd werd ge- Eropageerd: „Wordt kapper" en hot ■erd voorgesteld alsof het kappersvak e meeste perspectieven bood. Kappers- fvakscholen lieten tientallen jonge krachten op de bevolking los en de ge volgen bleven niet uit. Er kwam een (overcompleet .en met een tergende .zekerheid ging het met het bedrijf (bergafwaarts. Alleen door een tariefs verlaging dacht men redding te bren gen maar hoe verkeerd is dit uitgeko men. De concurrentiestrijd vierde hoogtij en het werd een chaos, zooals het kappersbedrijf nooit had gekend. Met de tarieven daalde ook het loon van den kappersbediende en alles bij eengenomen wcyd het. economisch even- wicht danig verstoord. Na het uitbreken van den oorlog in i1940 werd het er niet beter op. Schonr- 'voetend werden enkele tarieven ver- Poogd, maar de noodtoestand werd niet pgeheven. De prijzencommissaris kwam en de (tarieven mochten niet verhoogd wor men. In Monster werden 6 koppers bc- ^boct omdat zij dc prijzen hadden ver hoogd. De noodtoestand duurde voort •en het kon zoo niet langer. In een eri- tquete is voldoende aangetoond boe [groot dc noodtoestand is en daaraan (moet een einde komen. De Ned. Kappersbond heeft de koe ibij de horens gevat, ook al was het een tmoeizaam werk in dezen chaos orde te [scheppen. Het bleek niet mogelijk een uniform [tarief te scheppen en een klasse-tarief hverd door den Ncd Kappersbond (samengesteld. Spr. deelde de tarieven mede. Hij weerlegde de meening dat de (voorgestelde tarieven een goedkoop (succesje van den Ned. Kappersbond (worden genoemd. Met een voorbeeld rtoondc spr. aan hoe een goede oplossing 'kan worden gevonden. In elke plaats (wordt met behulp van de Kamer van [Koophandel een commissie benoemd, [die zal beoordeclen in welke klasse een (kapper zal worden ingedeeld. Aan de 'moordende concurrentie moet, in het "belang van een menschwaardig bestaan ivoor den kapper, een einde komen. Vervolgens besprak de heer v. Vel- izen de loonen in het kappersbedrijf. De (bedienden-organisaties ijveren krachtig lin samenwerking met dc patroons voor teen behoorlijke loonregeling. Daarvoor iwordt een verbindendverklaring ge- (vraagd. Spr. vestigde de aandacht op het feit. (dat door andere organisaties deze actie in een verkeerd daglicht wordt gesteld. Te hooge tarieven moeten voorkomen worden, de zaken mogen niet ontvolkt (worden want dat staat gelijk met zelf- moord. De actie voor een behoorlijk tarief 7,al slachtoffers kosten maar do bona fide kapper, hij. die zijn vak verstaal, zal daaraan niet ten offer vallen. Zij, die zullen vallen, is het kappersbedrijf liever kwijt dan rijk. De Ned. Kappersbond blijft ijveren voor het behoefte-element in de Vesti- ginswet. Tenslotte wijdde spr. conige woorden aan de loonregeling van het personeel. ;Het fooienstelsel kan daarbij niet ovcr- I boord gegooid worden, dit moet echter I gezien worden als een waardeering voor liet goede dat do klant ondervonden 'heeft. Wanneer de dag komt, waarop vanwege hel departement de nieuwe regeling zal worden afgekondigd, dan zal dit een overwinning zijn voor den Ned. Kappersbond. Den kapper zal een rustige werkkring worden gegaran deerd. Spr. besloot zijn rede met den kap pers een blijde toekomst voor te hou den. Het loon van de bedienden. Na den heer Van Velzen werd het woord gevoerd door den heer H. Nieu- wenhuis uit Amsterdam, voorzitter van de Ned. Bond van Kapperspersoneel, Deze behandelde in 't kort de loon- eischen der bedienden, waaraan door het N.V.V. ten volle steun wordt ver leend. Bij het college van de rijks- bemiddelaars voor de loonen is een col lectieve arbeidsovereenkomst in voor bereiding waarvoor tevens de bindend verklaring zal worden aangevraagd. Noodig is echter dat een zoo krachtig mogelijke oganisatie onder dc bedien den wordt verkregen. Motie. Na een pauze, waarin gelegenheid was tot vragen stellen, werd de volgen de motie met algemeenc stemmen aan genomen: De vergadering van dc afd. Amers foort van den Ned. Kappcrbond, gehou den in Café Oranjeboom te Amersfoort op 30 Juni 1941. waarop aanwezig kap perspatroons, -patronessen en -perso neel uit Amersfoort en omgeving. kennende de uitermate slechte econo mische positie van werkgevers zoowel als van werknemers in het kappers bedrijf, kennis genomen hebbende van den inhoud van de verzoekschriften d d. Mei 1941 en 17 Juni 1941, door het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Kappersbond gericht aan den Secreta ris-Generaal van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, van oordeel zijnde, dal de daarin ge vraagde maatregelen niet alleen een wensehelijke, maar een hoogst nood zakelijke saneering van het kappers bedrijf beteckenen. dringt er bij de Regeering met na druk op aan dc door den Nederland schen Kappersbond in zijn voren genoemde verzoekschriften gevraagde maatregelen ten spoedigste Ie treffen. draagt het Bestuur van de afdeeling Amersfoort van den Nederlandschen Kappersbond op deze resolutie ter ken nis van de Regeering te brengen en gaat over tot de orde van den dag. GYMNASTIEK DEMONSTRATIE )e morgen te houden demonstratie der Amersf. gymnastiekverenigingen, waaraan behalve de reeds gepubliceer de vereeniging A.S.C. Olympia haar medewerking verleent, belooft een goe de propaganda te worden voor de lichamelijke oefening. Hef programma vermeldt o a. vier massale nummers, n.J. massaal optreden dames der di verse verenigingen met een vrije oefening met. huppelmotief op de mu ziek Tanzende Schmetterling: massaal optreden jongens met een lenigheids- oefening; masaal optreden hoeren met grondgymnastiek en massaal optreden der diverse verenigingen met een vrije oefening met huppelmotief op de muziek: lm Knusperhauschen. Verder stokoefeningen door Wilhel- mina en staafoefeningen door Jahn, terwijl Excelsior een rhytmische en een lambourvndans zal demonstreren. Olympia komt met oefeningen met een ring en St. Hubertus met een oefening met handgcreedschap. Jahn en Olympia demonstreerert nog vrije oefeningen en Wilhelmina geeft ook een rhytmische dans. Wat het toestellurnen betreft zal men kunnen genieten van brugturnen, hooglurnen en hoogreklurnen, terwijl er ook een demonstratie hoogspringen zal worden gegeven. AFSCHEID VAN DEN HEER J. PEPER Door leerlingen van de Handelsavondschool. Gisterenavond had in de vergadering van directeur en leeraren der Gem. Handelsavondschool met 3-jarigen cur sus dc bevordering der leerlingen plaats (Elders op deze pagina vindt men de uitslagen onder den titel „Examens"). Aan het einde der vergadering sprak de oudste 1 eeraar in dienstjaren, de heer A. J. Huyskens, den scheidenden directeur op hartelijke wijze toe, waar voor de heer Peper zijn dank betuigde en zijn beste wenschen uitte voor het welzijn van leerarencorps en school. Na het sluiten dezer vergadering ver- cenigden leeraren en leerlingen zich in het gymnastieklokaal, waar directeur en leerlingen afscheid van elkaar namen. Nadat de scheidende directeur de jon gens en meisjes had toegesproken, en de verwachting had geuit, dat zij ook in hun verder leven de eer der Amers- foortsche Handelsavondschool door hun gedrag en plichtsbetrachting zouden hoog houden, nam een der leerlingen. G. van Soest, het woord om den heer Peper te danken voor alles, wat hij voor hen gedaan had. De „Baas" was niet altijd gemakke lijk voor do leerlingen geweest, hij eischtc veel van hen, maar de meisje en jongens wisten dat. hij het goed met hen meende, en bij al zijn beslui ten steeds het belang van zijn leerlin gen voorop stelde. Nadat hij den directeur nog menie gelukkig jaar had toegewcnscht, booci hij hem onder applaus namens de Han delsavondschool-leerlingen een fijn schilderijtje aan van de kunstschilde res mevrouw Adri Pieck, een gezich' op een gedeelte van de Hellestraat, waar dc heer Peper zoovéél jaren iri het belang van het Handelsonderwijs heeft gearbeid. Met. een handdruk, na men de jongelui daarna afscheid van him scheidenden directeur. GESLAAGD. Voor het M.U.L.O.-diploma A slaag den gisteren te Utrecht de heeren W. v. d. Bcdem, H, de Beer, J. Bloem, Th. Bloem, H. Buys en H. v. Doorn, leerlingen der R.K. M.U.L.O. school alhier. LEZING STADGENOOT Op den dezer dagen te Groningen gehouden Gereformeerden jeugddag heeft ds. B. Holwerda, alhier, een rede- gehouden over „Wat ons toekomt". TteryeusO Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE" - het werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.... in korten tijdl AKK£RfJl* Overgang Handelsavondschool Naar de tweede klasse werden be vorderd: W. H. vau Amerongcn, Wi- vinn, C. A. van Berkel, F. A. Bosman, W. Brugman, Leentje van Bijtten, A. J. van Dijken, Johanna Engel, Johanna J. van Hcugten, Alida C. Fliek, Thea, A. Jansen, C. Koning, S.M. Kropveld, Jannetje Lammers, J. Meester, Mar- celline F. Röben, G. H. Scheerder, Lau- rentia J. A. M. Verhoeven, F. Schim mel, J. W. M. van Wandelen, G. Wij- nands, Woutrijna v. d. Assem. E. v. d. Baan, Elisabeth J. M. Brok, W. G. van Daatselaar, Hildegard R. Frieling, Hil- degard Jansen, Albcrtha W. Koning, Anna S. Koops, Sytske R. Labree, P. J. C. Leemhuis, G. Laseur, Geert ruida P. Nagelmakcrs, Anna C. M. van Ni.j- kerk, W. Ruitenbeek, Hcndrika M. Verhoeven, J. Willcmsen. Naar de derde klasse werden bevor derd: A. F. de Besten, W. A. Dekkers, C. W. Eggen kamp, L. Feilen, G. P. J. van Gelder, Hermina P. Govacrt, K. W. Hartsuiker, H. Hageman, Th. Hermsen, C. Koops, W. J. Kortes. Maria W. Lock E. Laseur, G. Nijhof. P, C. A. J. T. de Ridder. H. de Ruig, P. Storm, W. Ver steeg, P. C. II. Wap, Margaretha L. G. v. d. Weide. II. van Bentum, Maria E. Boog, G. Dijkhuis, G. Florijn, Hendri ks van Heun, G. Houtveen. R. A. Kas pers. G. van Kleef. L. Krabshuis, Ma ria J. A Lichthart, B. Roest, P. W. Sehein, F. R. Stcrenberg. R. J. Ste- renberg, Johanna J. van Voorst, S. v. d. Vrugt, G. J, v. d. Wetering. H. Wie link. UITREIKING VAN DISTRIBUTIE KAARTEN Woensdagochtend zullen nieuwe dis tributiekaarten worden uitgereikt aan de houders van stamkaarten 37001 tot cn met 39000, Woensdagmiddag aan houders van stamkaarten nos. 39001 tot en met 41000. Het distributiekantoor is geopend 's morgens van 9 u. tot 12.30 u. en des namiddags van 13.30 uur tot 17 uur, FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: 27 Juni: P. M. Oostlander. bloemist. Breda. Bnrö- nielaan 242. R.C Mr. A. Bisschop Bople. Cur. Mr. A. A. M. Struycken, Breda. Wllhelmina- straat 31. J. Paymans, sigarenfabrikant. Olsterwijk. B.C. Mr. A. Bischop Boele, Cur. Mr. J. A A. Blote, .Tiiburg, Spoc: laan 53. A. A. Smetsers. schilder, Dlessen. R.C Mr. A. BiSiichop Boete, Cur. Mr. J. A. A. Blote, Tilburg, Spoorlaan 58. Wij be Bijlsma. timmorman. Eernewoude. R.C. Mr. H. W. A. Scliipperijn, Cur. Mr. J. P. Hoogland. Leeuwarden. P. H. dc Graaf, schilder. Rotterdam, Oude dijk 301a. R.C. Mr. J. C. Brongers, Cur. Mr. H. ven Trua. Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 18, Juni. F. dc Jong, schilder. Enschede. 23 Juni. H. W. Frowein, den Haag, arts. 24 Juni. W. F. van Dongen. Dongen. - J. Wesselius. kantoorbediende, INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). BESMETTING VAN EN DOOR ZWEMWATER? M. de R„ De laatste week doen in Amersfoort en wellicht ook in de omgeving ge ruchten de ronde, als zou het zwem men op het. oogenblik, in verband met besmettelijke ziekten, hoogst gevaar lijk zijn- Waar mij dagelijks tientallen tele foontjes bereiken, waaruit steeds weer angst voor besmetting blijkt, meen ik goed te doen, als deskundige op het gebied van zwembaden en zwemwater, iiier eenige klaarheid te brengen. In de eerste plaats dient opgemerkt, dat men wel degelijk onderscheid moet maken tusschen zwembaden, waar een goed functioneerende filterinstallatie zijn reinigende en steriliseerende wer king verricht en zwembaden, waaraan minder afdoende hulpmiddelen ten dienste staan. Aangezien het hier de eerste soort zwembaden betreft kan het andere soort baden, dat zich niet ter plaatse bevindt, gevoegelijk buiten deze be schouwing blijven. Bij zwembaden met. filterinstallaties en toestellen voor wateronderzoek, waarover o.a. Pesie's Bad beschikt is het mogelijk op elk uur van den dag in slechts enkele minuten de toestand van het water te onderzoeken, hetgeen op warme dagen met een druk bezoek ook meermalen daags geschiedt. Hierbij blijkt dan steeds weer, of vol doende desinfeetiemiddelen zijn toege voegd om de veiligheid van het publiek te waarborgen. Bij informatie in medische kringen is mij gebleken, dat het aantal be smettelijke ziekten en „zomerziekten" practiscli niet grooter is dan in andere jaren, waaruit alleen al voldoende mo ge blijken dat bovengenoemde geruch ten van allen grond ontbloot zijn. Bovendien zwemmen dagelijks nog doktoren, chemici, alsmede pupillen van rijksinstellingen, schoolklassen en vele particulieren, die evenmin als ieder ander eenig risico zouden kunnen en mogen nemen. Tedere directie van een zwembad, die zich zijn verantwoordelijkheid ten op zichte van de gemeenschap bewust is, zal niets aan het toeval overlaten, en, indien zich een spoor van infectie in haar bad mocht voordoen, niet terug schrikken, het bad voor korteren of langeren tijd te sluiten. Met dank voor de verleende plaats ruimte. J. L. H. PESIE, Directeur Pesie's Bad. AANVRAGEN VOOR RIJWIEL BANDEN Rectificatie. In het op de frontpagina van dit nummer voorkomende bericht over de aanvragen voor rijwiel banden, staat abusievelijk ver meld dat voortaan alle aanvra gen in de laatste week van elke maand moeten worden ingediend Dit moet zijn: in de eerste tien dagen van elke maand. QxxqJUy.dk u-an. een /ImeA&fiaoAteA De geschiedenis van het door F. J. HERMAN. Administrateur van het Maatschappij Zieken fonds Amersfoort en Omstreken Hoofdredacteur-directeur F. W. M. HALEWIJN. Chef-redacteur G. A. WILLINGE. Stads- en sportredacteur JL>. J. KEKKé, allen te Amersfoort. Redacteur en Kunstverslaggever W. G. VAN MAANEN, Huls ter Helde. Kloosters en gasthuizen. In het begin der Middeleeuwen was de verzorging van den zieken xnensch in handen van de kerk en hare die naren. Kloosters en later gasthuizen verleenden tijdelijk onderdak. In Amersfoort „droegen drie gasthuizen bij om het leven der lijdenden cn on- noozelen dragelijk te maken". Het wa ren: het Sint Pietersgasthuis, het II. Sacramentsgasthuis en het Sint Elisabeths Gast- of Ziekenhuis. Bussen. In den Gilden tijd vinden we ver schillende vormen van verzekering tegen dc gevolgen van ziekte (ziek tebehandeling naast zickengelduitkee- ring) en overlijden onder dc naam van bussen of bossen. Zoo waren in Amersfoort bijv. de Daghuurders- on Weversbus bekende instellingen. Dank zij de welwillende medewerking van den lieer A. Boogerman, clief- commies ter gemeente-secretarie, wil ik U van beide bussen iels vertellen, aangezien zij voor dc geschiedenis van het Ziekenfondswezen van belar.g zijn geweest. Oprichting van de Daghuur- dersdoodenbus 19 April 1717. In de resolutieboeken d.d, 12 April 1717 lezen wij het volgende; Aan de Edele Agtbarc Heeren Regeerders der Stad Amersfoort. „Geven seer oodmoedclijk tc ken nen Matthijs Claessen, Hugo Bont, Gerrit Juffer, Carel Derriton, Pieter van Ouwerkerk, Evert Henricksen cn veel andere meer soo borgers als in woon dors van desc UEd. Agtb. Stad, dat sij supplianten om ten tijde van luier overlijden als van haar huijs- vrouwen een eerlijke begrafenisse te erlangen voornemens sijn een dag- huijrdersdoodbus op te regten". Zij verzoeken dan onder overlegging dei- artikelen toestemming hiervoor, het geen hun op 19 April 1717 d.a.v. ver leend wordt. Reglement. Art. 1 Dat voortaen niemand boven de 36 jaren oud een ledemaat van dese bus sal mogen worden. Art. 2. Alsmede dat dengeene die in de bus begeert te sijn gesond sal moeten wesen en hem selfs konnen verloonen aan de busschaffters. Ter gelegenheid van het 12«/r-ja- rig jubileum van den heer F. J, Herman, in zijn functie van Admi nistrateur van de Maatschappij Ziekenfonds „Amersfoort en Om streken", nemen wij in onze ko lommen een beschrijving op van de geschiedenis van het Zieken fondswezen in Amersfoort. Deze beschrijving is van de hand van den jubilaris. Zij geeft een duidelijk beeld van zieken zorg in vroeger jaren tot in on zen tijd. Merkwaardige toestan den en verhoudingen uit dc pril - •ste jeugd van Amersfoorts zie kenverzorging worden ons hierbij onthuld. Art. 3. De inkomende sal voor sijn intrede ten behoeve van de bus betalen twaelff stuijvers en aan de scliaffters voortintekenen ('t) van sijn naam twee stuijvers. Art. 4. Dat geen doodgelt sal ont- fangen worden off den overledene moet volkomen ses weecken in dc bus geweest sijn en sijn busdagen betaald hebben. Art. 5. Soo lange bij de bus nog geen somme van tweehonderd gulden eapitaals is, sal men voor een doode betalen dertig G1 (gulden) en die pen ningen off meerder soms bij kas we- sende, alsdan veertig gulden. Art. 6. Dat ook mede voor dc ge- troudc vrouwen (en weduwvrouwen die de bus hebben aangehouden) bet voors. doodgeld sal betaald worden. Enz. enz. Terwijl dc instelling dus als „Doo- denbus" was opgericht volgde in 1723 de uitbreiding in den vorm van „Sieck- busse". Hoort U maar; Oprichting van de Daghuur ders ziekenbus 30 Maart 1723, Martis 30 Martij 1723. Aan de Ed. Agtb. Heeren Regeer ders der Stad Amersfoort. Geven oodmoedclijk te kennen de Busschaffters van de Daghuurders] bussc alhier, dat sij suplianten op den 19c April 1717 van Ued. Agtb. hebben geobtineert permissie om een dood- busse op te regten, waer door wel sorge is gedragen lot het begraven var haere dooden lichamen macr dat onderwijlen als sij siek sijn daer van geen onderstand genieten, 't welk al- soo noodsaekelijk is als 't eerste waer- omme sij supplianten naer voorgehou- dene mergenspraek (morgenspraak is vergadering) te raden waeren gewor den haer te adresseren aen Ued. Agtb. met oodmoedelijk versoek, dat Ued. Agtb. haer supplianten goed gunste- lijk gelieven toe te staen onder de naervolgende art. en (artikelen) mede op tc regten een siekbusse. De Heeren Regeerders keurden dc artikelen goed cn gaven hun toestem ming om aan te vangen „mits in de doodbur.se bevonden word een somme van drie honderd en sestigh gulden". Reglement. Art. 1. Eerstol ijk dal voortaen niemand, die in een ander siekbusse tot een ledemaet sal. mogen aangeno men worden, uijtgesonderd. dat reets de persoonen van Willem Stevensen, Gerrit Juffer, Gerrit Jansen. Chris- tiaen Coolbergcn, Matthijs Claessen, Matthijs de Goy, Daniel Groenevcld en Gijsbert van den Uythoorn al- schoon deselve in een siekbusse sijn sullen uijtsterven en daeromme van de andere siekbusse niet verslccken weesen. Art. 2. Dat om het voors. siek geld te vinden elk (soowcl sehafter als lidmaat) soo menigmael als iemand sterft, sal moeten betaelen vier stuij vers, te weten een ongetrouwd per soon alleen als er een manspersoon dood is. maar de getrouwde persoo nen, weduwnaars en weduwevrouwen, soowel als er een vrouw overlijd als een man en dat hiervan niemand sal geëxprimeert sijn, als den persoon ten wiens huijse de bus is, die ook be vrijd blijft van 't gewoone busgeld. Art. 3. Dat elk cn een iegelijk het doodgeld van een overledene, na dat het hem door de schaftors sal zijn bekend gemaekt, op de derde bus dag sal moeten bctaeld hebben, op poene dat de gebreeckige metlerdacd van de bus ontsteeken sullen sijn. Art. 4. Dat ook dc sieken soowel als de gesonden gehouden sullen sijn het dood- en busgeld tc betaelen. Art. 5. Dat niemand naer son non ondergangh off op een Sondag hem voor siek magh laeten aentekenen. Art. 6. Dat dengéne die hem voor siek doet aengeven tenniinstcn in geen 24 Uuren sijn werk sal gepleeght heb ben sender den Sondag daer onder tc begrijpen. Art. 7. Die door sijn siekte te bedde leijd sal de eerste week genie ten eene gulden en dc volgende wee- ken cenc gulden en tien stuijvers, j macr die op gaende been is niet, meer j als alle week eene gl. I Art. 8. Als den sieken door I cranckheijd off accidenten een halff jaer siekgeld genoten heeft alsdan sal hij geen siekgeld meer ontfangen. maer 't doodgeld sal bij sijn overlij den gegeven worden en hi.i inmiddels bevrijd sijn van bus- of doodgeld te betaelen. Art. 9. Edogh soo een sieke, die een halff jaer siekgeld genoten heeft naderhand tot voorige gesondiieijd is hersteld, alsdan sal deselve hem moe ten vertoonen aen de schafters op poene van vervallen te sijn van 't voors. doodgeld, ende indien sij hem gesond bevinden, soo sullen sij gehou den sijn deselve op nieuws weder aan te tekenen waer voor hij eens aan de schafters sal betalen twee stuijvers en voorts betaelen en genieten als een ander lidmaet van de bus. Art. 10. Het sal de schafters vrij staen om soowel bij avond als bij dagh de sieken te mogen visiteren. Art. 11. De schafters zullen ook gehouden wesen alle sitdagen de na men cn toenamen van haere sicken publijcq op te hangen niet uijtdruk- kingli van de hoeveelste week haerer sickle waeronder mede gesteld sullen worden desulke die haer binnen twee sitdagen aangeven en welke cedulle bij het doen van haere reecke, (reke ningen) sal moeten worden vertoond en ovcrgclcijd. Art. 12. Eyndeljjk dat de schaf ters met den Busmester voor alle dese haere moeyten en diensten, alle halff jaer te saemen van elk lidmaet. eens manspersoon sijnde, de vrouwen vrij, sullen trccken eene stuyver, Ende dat haer supplianten poinctboek hiermede moghte werden geamplieert, 'twelk doende enz. Ledental. In 1866 werd door 2617 personen deelgenomen in de daghuurders- en weversbus. Wegens een cholera-epide- mie werd dc contributie verhoogd. (Ge meenteverslag 1866). In 1867 liep het getal der leden met 1/3 achteruit. Vermindering van het ledental. Deze vermindering moet worden toe geschreven zoowel aan de concurrentie van verschillende elders gevestigde bus sen, als aan een verhoogde contributie niet verminderde uitkeering. (Gemeen teverslag 1867). Opheffing. In 1868 en 1870 was het ledenaantal van de Daghuurders en Weversbus zoo belangrijk verminderd, dat eerstgemcl- de bus ui 1868 werd opgeheven, terwijl in 1870 de Weversbus, „welke sedert onheugelijke tijden hier bestond", volgde. (Wordt vervolgd.) 1 Juli. Er was eens want dit is een sprookje! er was eens vele, vele eeuwen geleden een zeer wijs man, die hoog in aanzien bij zijn medebur gers stond. Hij had groote rijkdommen verworven en door zijn tijdgenooten werden hem alle mogelijke eerbewijzen gebracht. Toen hij den dood voelde naderen, kwam een ander wijs man tot hem, nog jong en onervaren, dien het zeer slecht ging in het leven. De jonge wijze klaag de den ander zijn nood. Geef mij, wijze grijsaard, een raad, hoe men zoo gezien en hooggeacht kan worden als gij. Wat ik zeg of doe, de menschen lachen mij uit, wijl ik niet dat zeg of doe. wat de groote menigte wil. Ik heb mijn eigen gedachten en beschouwingen over de wereld en daar om bespot mij het volk en steekt den draak met mij. Maar ook gij hadt uw eigen gedachten cn beschouwingen cn u heeft men niet uitgelachen, doch met eer overladen. Hoe hebt gij dat weten te bewerken? De wijze grijsaard lachte in zich zei ven en antwoordde: „Ook mij, jonge vriend, is liet. eenmaal zoo gegaan als uj Ook iiui hebben de menschen bespot en uitgelachen, omdat ik anders dacht en deed dan de menigte. Toen vond ik echter een voorvoegsel, dat aan mijn leven inhoud gaf." „Een voorvoegsel?" riep de jonge wijze verbaasd uit. „Juist een voorvoegsel; Ik deed en sprak en dacht precies als tevoren, ik bleef anders dan de overige menschen, maar zij lachten mij niet meer uit. Ik werd n.l. een „anti". Wat is dat? vroeg dc jonge wijze. „Laat mij verder gaan en het u uitleggen. Werd ik vroeger uitgelachen, omdat ik water dronk, als mijn mede- menschen wij'n gebruikten, daarna werd ik, ofschoon ik hetzelfde deed als te vo ren. geëerd, want ik noemde mij anti alcoholicus. De monarchisten beschimp ten mij niet moer wanneer in onder her* optrad als anti-monarchist, de republi keinen niet meer, als ik in hun verga—, deringen als anti-republikein mijn mee-: ningen verdedigde. Het voorvoegsel1 „anti" hielp mij over alle vijandschap heen. Ik kan van nu af zeggen en doen,) wat ik wilde, het mocht nog zoo ver af wijken van do heerschende opinie der massa, men hoorde mi.i aan, zoodra ik' mij „anti" betitelde. Waar men mij vroe ger niet liet uitspreken en mij 'n ruzie maker noemde, zag men toen in mij een hervormer en bood mij lauwerkransen, aan. En. dit alles had ik aan het door mij! gekozen voorvoegsel te danken. Geloof) mi.i, jonge vriend, wilt gi.i de aandachti trekken en wilt gij meetellen voor de massa, kies u een voorvoegsel. Zoowel' in de levende als doode talen zijn er tei over te vinden. Hebt gij eenmaal een| keuze gedaan, dan kunt gij denken enj spreken en doen. wat gi.i wilt. de me-i nigle zal uw gedachten en woorden en» gedragingen, welke zij tot dusver be-; spotte toejuichen en eeren! Zoele u een:' voorvoegsel!" Zoo sprak de wijze grijsaard en h-iji stierf kort daarop. De jonge wijze begaf zich naar liet; kleine huisje, waar hij woonde, slootj zich op in zijn kamer cn legde bij zich; zelf de gelofte af, niet weer zijn huis te/ verlaten, voor hij een voorvoegsel had gevonden, dat aan zijn leven inhoud' moest geven. Dagen en nachten peinsde hij in zijn. eenzaamheid. Hij ging alle voorvoegsels-; na. welke hij kende, maar hij kon niet; lot een besluit komen. Tenslotte besloot] hij het lot te laten beslissen. Hij schreef ze alle op kleine stukjes papier, vouw de deze dicht, verzamelde ze in een mand en verzocht een jongen, die hem een boodschap kwam brengen, binnen te komen. Hij liet den knaap een briefje uit den man nemen en las met koorts achtige haast, wat er op geschreven, stond. Toen greep hem een groote vreugde aan, hij stormde de straat op en riep den voorbijgangers aan; „Ik ben een Uebev-Mensch!" Van nu af kon hij denken en spreker* en doen, wat hij wilde: hij werd als iiber-verstandig en iiber-wijs toege juicht. Eer en iiber-eer werd hem be wezen en hij werd als een der grootste geesten beschouwd. Maar de briefjes, waarop de wijze al de voorvoegsels had geschreven, heeft hij bewaard in een kostbare schaal. En toen iemand hem eens vroeg, waarom hij dat deed. sprak de wijze man: „Uit voorzorg! Als eenmaal de über-eerc- dienst zijn kracht verloren heeft, kan ik mij dadelijk een ander voorvoegsel kiezen.G. A. W. Sterhuls. Korte Beekstraat 4 lederen avond van 19.00 tot 22.00 uur geopend. Zondags en feestdagen open van 14.00 tot 22.00 uur. Voor alle meisjes toegankelijk. Museum Flehlte, Westsingel lederen werkdag van 1012 en 1316 uur. Openbare Leeszaal met Jeugdleeszaal en Bibliotheek Muurhuizen 9. Geopend alloen op werkdagen van 1012,30 u. 13.3021.00 uur. ültlecning van boeken: 14.3017.00 en 19.0021.00. Üitleening van kinderboe ken Woensdag en Zaterdag van 1—7.0103.3 ken Woensdag en Zaterdag van 13.3017.00 uur. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Weijersstraat. Lees- en studiezaal geopend dagel. 1013 u., 14.3020 uur. Üitleening dagel. 1112 cn 1519.30 uur. Zaterdags 14.3019.45 uur. Maandagsmorgens geslo ten. 1 Juli. St. Joriskerk. Uitvoering Toonkxmst. 6 Juli in uur "s morgens. Kring- athletickdag Excelsior. Terrein Rubensstrant. 8 Juli. ,.Do Wapenroem" 8.15 u. 'sov. Buitengewone alg. ledenvergadering A.Z. 10 Juli. tien. 13 Juli. Pesie' Stadhuis Alkmaar. Over- n van Amersfoortschc gecvacueer- Bad 2 u. n.m. Nat. Zwemwedstrijden AZ. en P.c. 19 Juli. 3 uur n.m. Geb. „De Valk* Afscheid J. Peper als directeur Handels school, DE VERDUISTERING Verplicht te verduisteren A*an 1 Juli 22.05 tot. 2 Juli 5.22 Maan 2 Juli op 14.18: onder 1.19 d.a.v

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 3