De Amerikaansehe Hulp aan de Sovjet-Unie 4 AMERSFOORTSCHE COURANT DINSDAG 1 JULI 1941 BINNENLAND HET HUIS VAN ORANJE De Nederlandse he Politie ke Dienst (Nepodi) schrijft: „Officieel gewerd ons het bericht, dat Koningin Wilhelmina dezer da gen voor de Britsche microfoon heeft gesproken en daarbij de Nederlanders opwekte om schouder aan schouder met de bolsjewieken tegen de spil- mogendheden strijd te voeren. Wij ontvingen dit bericht met diepe droefenis. De oranjekleuren zijn ons dierbaar. Ze zijn symbool van ons rijk geschiedkundig verleden en van een band, gedurende eeuwen van ge zamenlijke nooden en gezamenlijke uitkomsten gelegd. Wij zouden om wat liefs willen, dat de toekomst in dit opzicht ..open" bleef. Ieder zal gevoelen, dat op deze wijze elke mogelijkheid daartoe vernietigd wordt en wij vragen ons verbijsterd af: hebben Gerbrandy en de zijnen daar te Londen dan geen hersens meer? De raadgevers van Koningin Wilhelmina hebben aan het Oranje huis wel een zeer slechten dienst be wezen. Of heeft men dit te Londen reeds gevoeld? Naar uit goede bron verluidt moet het in het Nederland sche „kabinet" aldaar kraken en staan verscheidene leden er van op het punt om uit te treden of hebben dit deels alreeds gedaan. Intussc.hen is het. kwaad gebeurd. Wij constateeren, dat Nederlanders, die als raadgevers den bovengenoem- den stap van Koningin Wilhelmina ondersteunden en als ministers door hun aanblijven dekken, bezig zijn hun Vorstenhuis te vermoorden. Er was immers in de gegeven om- et andighoclen slechts één mogelijk heid beiderzijds van de Noordzee, om de toekomst „open" te houden, n.l. indien over en weer gezwegen kon worden. Met alle respect gezegd: Het Oran jehuis was hiertoe ook verplicht, want Nederland heeft gecapituleerd. Sinds dien is Nederland verplicht van eiken strijd af te zien en loyaal zich aan de voorwaarden der capitulatie te houden. Bovendien heeft de ageiri van het naar Londen gevluchte be wind. de gewezen opperbevelhebber generaal Winkelman, in naam van de Koningin formeel en officieel zijn toestemming er aan gegeven, dat de hoofden der Nederlandsche departe menten en met hen het geheele Ne derlandsche volk loyale samenwerking met de bezettingsautoriteiten aan vaardden. Dat is officieel en formeel cvereen gekomen en onderteekend. Daaraan is men te Londen krachtens de aan generaal Winkelman gegeven volmachten formeel en officieel ge bonden en inbreuk daarop is politiek, juridisch en moreel op geen enkele wiize te rechtvaardigen. Wij staan thans voor dert toestand, dat en niet voor den eersten keer nochtans een flagrante inbreuk heeft plaats gevonden. Het is ook om andere redenen on begrijpelijk. Wat kan een vorstenhuis, dat den tsaar aller Russen neef noemde, van al de uitmoordingen in Rusland, van de schandaalgevange nissen van Barcelona en zoo veel meer afweet, de ideeën der proleta rische wereldrevolutie kent en reeds vele malen in practijk heeft gezien, met de Sovjetunie van doen hebben? De consequentie van een Sovjet-over winning zcu de wereldrevolutie, ook in Nederland, zijn. Wij verbazen ons. De vroegere regeeringen in Neder land hebben althans deze deugd ge had. dat zij nimmer de bolsjewieken- regeering erkend hebben. Heeft deze geschiedenis niets meer te zeggen? Zal een regeering. die de vlucht nam en nu geen contact met de bevolking hier te lande meer heeft, buiten ons om en tegen ons in. de bolsjewieken gaan erkennen? Dat er menschen zijn. die nog steeds een Enaelsche overwinning verwachten of althans daarop hopen, wij weten het. Zij. die hierop vast rekenen, mcetcn mede de andere, heel wat waarschijnlijker mogelijkheid van een Duitsche overwinning in het oog houden. In het laatste geval regeeren hier te lande de vrienden van Duitschland. Heeft het Vorstenhuis er belang bij, dezen voor goed en volko men van zich te vervreemden? Is het verstandig dc brug volledig af te bre ken? De vraag stellen is haar beant woorden. Nederland moet nu kiezen. Duitsch land verwacht van het Nederlandsche broedervolk, dat het zijn bekende af- v. ijzing van het bolsjewisme juist nu niet verloochent en met beslistheid zich tegenover het bolsjewisme stelt. Geschiedt dit niet of in onvoldoende mate. dan wordt zulks in de geschie denis met cnuitwischbare inkt opge rekend en verliest Nederland te Ber lin! méér dan de sympathie alleen. Zijn de thans te Londen, door de Koningin gesproken woorden on dit vcor de toekomst van het Nederland sche volk zoo belangrijke geschied kundige moment verstandig te noe men? Ga.it van deze woorden een gcede invloed uit on het Nederland sche volk? Wordt onze toekomst daardoor gediend? Niemand aan deze zijde van de Noordzee zal dit kunnen staande houden. Dat Oranje in oorlog is met Duitsch land. wij weten het. Nederland heeft gecapituleerd. Oranje ging heen. De cenige mogelijkheid om deze moeilijke nositie op draaglijke wijze door te komen is: zwijgen. Indien Oranje in zoover zweeg, dat het zich zorgvuldig buiten de Nederlandsche aangelegenheden hield en het hier niemand moeilijk maakte, zou ook anderzijds gezwegen kunnen worden, znu ook en men vergete het belang hiervan niet Berlijn kunnen zwij gen. Spreken echter beduidt wederzijds: breuk! We constateeren het met diepe droefenis En we denken met het tegengestelde van dankbare ge voelens aan de Nederlandsche raads lieden der kroon te Londen, die na hun vlucht niets hebben nagelaten om de verhouding moeilijker te ma ken en daardoor den ondergang van het Oranjehuis nabij te brengen". Rupsenplaag in Twente VELE BOOMEN BLADERLOOS De rupsenplaag in West-Twente, bij Markelo. Rijssen en Enter, neemt steeds ernstiger vormen aan. In het zomersche landschap, temid den van weiden waarin de boeren aan het hooien zijn, staan geheel blader loos geworden wilgen en populieren, die met hun kale takken herinnerin gen opwekken aan het vroege voor jaar. De bedrijver van dit kwaad is de rups van den satijnvlinder, die, voor komende in groote groepen, heele rijen boomen volkomen van bladeren weet te ontdoen. Gewoonlijk is deze rups in Twente tamelijk zeldzaam, maar in sommige jaren blijkt ze plot seling bijzonder talrijk te zijn. Dit was b.v. het geval in de jaren 1917. 1919, 1924 en 1928. toen vele schade werd aangericht, want als de meeste wilgen en populieren zijn kaalgevre ten. komen de vruchtboomen aan dc beurt, die dan vaak deerlijk geha vend worden. De bestrijding van deze plaag zal de mensch hoofdzakelijk aan de na tuur moeten overlaten. Sluipvliegen, vogels en vleermuizen zijn de natuur lijke vijanden van de bruingekleurdc rups. die door de goudgele haarbosjes op kop en rug gemakkelijk te herken nen is. In eenige jaren zal de natuur de plaag hebben overwonnen en het evenwicht geheel hebben hersteld. Opmerkelijk is, dat naast de plaag van de rups van den satijnvlinder, ook de eikenbladrolrups dit jaar in Twen te en den Achterhoek veelvuldig wordt waargenomen. Vetgehalte van Taptemelk MEER DAN 0.1 PCT VERBODEN In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij, waarbij het in consumptie brengen van taptemelk met een vet gehalte van meer dan 0.1 procent wordt verboden. COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST METAALNIJVERHEID Bij beschikking van het College van Rijksbemiddelaars is een groot aantal bepalingen van de collectieve arbeids overeenkomst in de metaalnijverheid de dato 13 September 1940, afgeslo ten. Deze regeling geldt voor dé werk gevers in de metaalindustrie, die op 1 Januari 1941 tenminste 25 arbeiders in dienst hebben en door de Rijksver zekeringsbank zijn ingedeeld, in een der groepen XI. XII en XIII van het K.B. van 16 April 1925, s. 145. De algemeen verbindend verklaring is niet van toepassing op de afdee- lingen blikdrukkerijen en lithografie van de bhkfabrieken, het carosserie- bedrijf, de centrale verwarmingsin dustrie en de scheepsbouwnijverheid in de provincies Groningen, Friesland, Drente en Overijssel. De verbinderd- verklaring geschiedt voor het tijdvak van 15 Juli 1941 tot en met 15 Septem ber 1941. STEEKPARTIJ TE AMSTERDAM In een woning in de Hudsonstraat te Amsterdam ontstond Zondagmiddag tusschen eenige personen een hoog- loopende woordenwisseling, die ten slotte in een handgemeen ontaardde. Een der twistenden trok daarbij een mes, met welk wapen hij zijn tegen stander. een man van 33 jaar, een levensgevaarlijke verwonding in de hartstreek toebracht, aldus ,.Het Volk". In zorgwekkenden toestand is de gewonde man naar het Wilhelmir.a- gasthuis gebracht en daar ter verple ging opgenomen. GEMEENTE WIERINGERMEER INGESTELD In de Staatscourant is afgekondigd een besluit van de secretarissen-ge neraal van Binnenlandsche Zaken en van Waterstaat en van Financiën tot instelling van een gemeente Wierin- germeer. Dit besluit treedt op 1 Juli 1940 in werking. ABONNEERT U I OP DIT BLAD ONDERWIJS ACADEMISCHE EXAMENS Utrecht. Gepromoveerd tot doctor ri <le wis- en natuurkunde: J. F. C. de Wilt Piiyt. geboren to 's-Gravcnhage; J. A. II. Kersten, geboren te Reek. Cand. ex. geneeskunde: J. Nieveen, mcj. T. Beek: mcj. R. A. R. Prins, mej. II. Ricardo, L. van Dijk, W". van Wijk, mej. N. Knottenbelt, AI. de Jong, J. J. M. dc Kok, R. W. J. J. v. d. Louw en A. D. Verhagen. Groningen. Doet. ex. geneeskun de G. Hakman, H. Oostinga, beiden te Groningen; O. Algra n K. Panman, bei den te Stadskanaal; D. Levie te Assen en P. B. Kraft te Haren (Gr.). Amsterdam. Cand. ex. rechten, "mej. F. Riem en de hoeren J. van Sehailc, A. Alexander, W'. A. Ronner en H. E. van Bcusekom. Rotterdam. Cand. ex. econ. weten schappen de hoeren ,T. 13os, J. F. van Seerioos cn D. Ilcyink. Leiden. Gepromoveerd 'tot doctor ile wis- en natuurkunde op procf- hrïft do heer A. Maaskant, te Mnasniel. APOTHEKERS-ASSISTENT Am Herdani. Geslaagd de lieer .1. v. d. Vliet le Amsterdam, mej. J. v. Alelle, te Utrecht. BUITENLAND Frankrijk en de Sovjets DE VERBROKEN BETREKKINGEN Omtrent het afbreken der diploma tieke betrekkingen tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie heeft men zich te Vichy tot dusver van officieel com mentaar onthouden, meldt D.N.B. In politieke kringen verneemt, men dat de breuk met de Sovjet-Unie reeds sedert lang in het voornemen lag. De activiteit der Sovjet-agenten in Frankrijk, zoo verklaart men in deze kringen, bestond in instandhouding van talrijke propagandabureaux. die ondermijnend werkten op de weder oprichting van Frankrijk binnen het bestek van een pan-Europeesch plan. Men wijst er op, dat de Fransche re geering zich door dezen stap met tal rijke andere landen op één lijn plaatst, die ondubbelzinnig hun stand punt tegenover de Sovjet-Unie heb ben bepaald en zich hebben uitgespro ken voor de door Duitschland in het leven geroepen nieuwe Europeesche orde. ENGELSCH—SPAANSCH GRENSINCIDENT ARTILLERIE-GEVECHT Sinds eenigen tijd heeft men te Al- geciras Engelsche vliegtuigen, uit Gi braltar afkomstig.waargenomen. die kennelijk verkenningstochten boven Spaansche gebied maakten. Uit de frequente herhaling blijkt onmisken baar stelselmatige schending van dc Spaansche souvereiniteit. Toen bij een nieuwe Britsche ver kenningsvlucht- boven Spaansch ge bied de Spaansche luchtdoelartillerie het toestel onder vuur nam en dit klaarblijkelijk beschadigd dwong te rug te keeren, opende het Engelsche luchtafweergeschut te Gibraltar het vuur en beschoot de Spaansche lucht doelartilleriestellingen. De Spaansche batterijen beantwoordden het vuur. De Spaansche regecring heeft we gens deze voorvallen scherp geprotes teerd. NUTTELOOZE BRITSCHE AANVAL OP KIEL 9 ENGELSCHE MACHINES NEER GESCHOTEN Bij een vlucht naar de Duitsche Bocht onder bescherming van laag hangende wolken, hebben enkele En gelsche gevechtsvliegtuigen bomnun neergeworpen op woonwijken van de stad Kiel. Er werd slechts geringe schade aangericht. Onder de bevol king vielen enkele dooden en gewon den. Door het hevige vuren der lucht doelartillerie en de onmiddellijk op stijgende jagers stortte, de aanval van de Royal Air Force ineen, meldt het D.NB. Bij deze militair totaal nuttelooze actie verloor de vijand in den kortst rnogelijken tijd 9 gevechtsvliegtuigen, zoodat de Royal Air Force in 24 uur bij vluchten boven het Rijksgebied in totaal 22 vliegtuigen heeft verloren. Groote Activiteit der Duitsche Luchtmacht SPORT Russische colonnes cn vlieg velden herhaaldelijk bestookt BLOEDIGE VERLIEZEN Op den Noordetlijken flank van het oorlogstooneel in het Oosten waren de aanvallen van de Duitsche ge vechtseskaders op 29 Juni voorname lijk gericht op de groote achterwaart- sche verbindingen van de Sovjet troepen, die uit dc Baltische landen Oostwaarts naar het eigenlijke Rus land trokken, aldus het D.N.B. De enkele groote doorgangswegen zijn over honderden kilometers lengte be zet met colonnes artillerie en infan terie. die alle aan de Duitsche omsin geling probeeren te ontkomen. De Duitsche vliegtuigen bestookten deze colonnes en marcheerende formaties met groot succes. Voortdurend met bommen aangevalalen en met boord- wapens beschoten, werd een groot aantal voertuigen en stukken geschut vernield, werden de wegen onbegaan baar gemaakt en werden den man schappen zware bloedige verliezen toegebracht. Voorts werden spoorlij nen door bomtreffers verstoord en werden verscheidene rijdende treinen door bommen getroffen. Een der trei nen ontspoorde terstond na de ont ploffing van een bom. GROOTE BRANDEN In het gebied ten Noordwesten van Lemberg werden heden verscheidene Sovjet-vliegvelden met groot succes door Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Hierbij werden 14 Sov jet-jachtvliegtuigen op den beganen grond vernield en een groot aantal beschadigd. Op den terugtocht vielen de Duitsche vliegtuigen Sovjet-troe penkampen en colonnes voertuigen aan. Er ontstonden groote branden en vele voertuigen werden door vol treffers vernield. Sovjet-vliegers pro beerden de Duitsche gevechtsvliegers aan te vallen. Zij staakten hun po ging echter heel gauw, toen 2 van hun toestellen waren neergeschoten. De Oekraine als uitgestorven Duitsche cn Rocmeensche troepen- eenheden, die de laatste dagen het jevcchtsgebied van de Oekraine ver der zijn binnengedrongen, troffen de plaatsen grootcndcels verlaten en een zaam aan. Als uitgestorven lag het wijde vruchtbare land, welks' be woners zich in veiligheid gesteld had den voor de vluchtende Sovjet-troe pen. DREIGENDE MELKSTAKING Tc New York De Amerikaansehe boerenbond in de Staten New York, Vermont en Penn sylvania heeft, naar Associated Press meldt, aan zijn 23.090 leden gelast de aflevering van melk voor New York te staken. 'Dc melkproducenten had den een verhooging van den melk prijs geëischt. welke geweigerd werd. Zij leveren dagelijks 4t millioen liter melk aan New York. BELACHELIJKE UITVLUCHTEN DER OORLOGSOPHITSERS Oordeel van de Diplo GEBREK AAN VERANTWOOR DELIJKHEIDSGEVOEL De Deutsche Diplomatische Korres- pondenz schrijft: Terwijl de volken van Europa den strijd, dien het Nationaal-Socialisti- sche Duitschland tegen het bolsjewis me voert, van hun beste wenschen vergezeld doen gaan. en hem, ieder op zijn manier, hun steun doen toeko men. is de reactie in het Noorden van het Westelijk Halfrond bijzonder kenmerkend. Zeker, in Noord-Amerikaanschc kringen, die nog een open oog hebben voor de realiteit, acht men het absurd den Moskouschen machthebbers, die in Amerika, zooals iedereen weet, een sterke vijfde colonne' bezitten, ook maar de geringste hulp te doen toe komen. Doch deze zin voor de elemen taire regels van het verstand en verantwoordelijkheidsgevoel missen klaarblijkelijk juist degenen, die po litieke beslissingen moeten nemen en hiervoor aan hun volk rekenschap verschuldigd zijn. Roosevelt heeft openlijk verklaard dat hij den bolsjewisten, die, naar de Prawda heeft medegedeeld, door de kracht van hun bevolking van twee honderd millioen zielen de Finsche natie van den aardbodem willen weg vagen, Iedere mogelijke hulp wil ver- leenen. Om dienovereenkomstige aanvoe ren te vergemakkelijken, deinst hij niet terug voor een nieuwe aanpas sing van de Amerikaansehe wetge ving. De neutraliteitswet De neutraliteitswet werd met be trekking tot den Duitschen oorlog te gen de Sovjet-Unie door den president buiten werking gesteld, waardoor hij voor het verstrekken van credieten en het leveren van bewapeningsma teriaal via Wladiwostock een achter deurtje openhoudt. De uitlatingen van zijn naaste volgelingen doen de rest Minister van Binnenlandsche Zaken Ickes. schaamt zich niet den Duitsch Russischen oorlog te betitelen als het psychologische oogenblik, waarop „grootere inspanningen" van een na tie geëischt dienen te worden, in de zen strijd om de vrijheid, waarin hij zich juist tegenover die volken stelt die de vrijheid en de cultuur van het Avondland tegen het bolsjewisme voor altijd willen beveiligen. De mi nister van Marine, Knox, geeft den bolsjewistischen troepen door middel van de Amerikaansehe pers tactische raadgevingen en hoopt, dat dit leger niet de fouten zal maken van de Polen. Kolonel Wedgwood, een in Amerika toegelaten functionaris van de Britsche vijfde colonne, mag zijn Amerikaanschen toehoorders verkla ren, dat het hem het grootste plezier zou doen. wanneer de Sovjets in een franctireursoorlog zouden kunnen standhouden tegenover de Duitschers. Aan een ander lid van dezelfde colon ne, lord Marley, wordt het in New lrork toegestaan openlijk te verklaren dat zelfs de bolsjewisten al waren het duivels, als bendgenooten welkom zouden zijn. ofschoon bekend is. dat deze duivels niet alleen de „kwade Duitschers", doch alle Europeesche volken met inbegrip van de Finsche democratie doodelijk bedreigen. Met betrekking tot den tegenzin in talrijke Amerikaansehe kringen tegen deze immoreele politiek, probeert men van zekere zijde geloofwaardige uit vluchten te bedenken. Zoo heeft de minister van Oorlog, Stimson, in allen ernst door 'n geautoriseerden woord voerder laten vertellen, dat een Duit sche overwinning op de Sovjet-Unie een ernstige bedreiging van de oevers van Amerika zou zijn. Want dan zou Duitschland aan de Behring-zee staan, d.w.z. in werkelijkheid bijna 10.000 kilometer van zijn eigenlijke basis aan den Noordelijken poolcirkel. Voor Radio-Boston heeft zelfs een dwaas gemeend zijn luisteraars te mogen wijsmaken, dat de onvermijde lijke gedachtenwisseling tusschen de Sovjet-unie en de Geallieerden de le vensopvatting in de Sovjet-Unie totaal zou kunnen doen veranderen. Belachelijke uitvluchten Juist deze belachelijke uitvluchten toonen, op welk een onveiligen bodem de Amerikaansehe politiek der oor logsophitsers thans meer dan ooit s'-aat. Terwijl Roosevelt voor het mo- tiveeren van zijn Yankee-imperialis- me en zijn permanente pogingen tot inmenging steeds weer een reeds lang vervlogen grootheid van een voorbijen BOKSEN Prachtige Partij Simon- -De Groot UÏTSTKKENDE WEDSTRIJDEN To Amsterdam In liet Concertgebouw to Amsterdam hadden gisteravond wedstrijden plaats, dio heel veel spanning en fraaie sport boden. Onder dc volo toeschouwers bevond rich o.a. de procureur-generaal mr. dr. Van Thicl. Het was jammer, dat do Dnitseher Muller geen vergunning had kunnen verkrijgen om dozen avond in ons land uit le komen. In zijn plaats kwam nu de Rotterdammer Arie do Jong togen Luc. van Dam in den ring. Niet omdat hij meende eenig succes lo hebben, doch louter als een sportiove daad om het publiek schadeloos to stellen. Drie ron- "on wist hij zich staande to houden, toen ing hij neer. doch wist zich bijtijds to herstellen. Hij bleek echter niet langer bestand tegen Van Dam's harde slagen cn gat op. Een pracht partij leverde Simon on Dc Groot. Uitstekende linker directe» van den eersto en keurig invechten van don laatsto leverden menigmaal reden tot applaus. Dc Groot trot den Belg cenige ma len wet krachtige roffels. In dc Oo ron do begon onze landgenoot met cenige rcchtseho opstootcn en wist don Belg steeds meer in het nadeel te brongen. In de volgende ronden viel Do Groot steeds sneller aan. Tenslotte werd hij welver diend winner op punten. Krijger overwon Graafland op punten, erwijl Skippv in do 3o rondo tegen Klein opgaf. Bisschop behaalde ecu pun- tenzege op Noppcnoy. VOETBAL BONDSELFTAL TEGEN UTRECHT Het Bondselftal, dat Woensdag, 9 dezer in het Utrechtsche stadion te gen de stedelijke ploeg van Utrecht zal spelen, is als volgt samengesteld: Landman (Neptunus); Jansen <Wa- geningen) en Cuyter (N.E.C.)Paau- we (Peijenoord), Wiskamp (N.E.C.) en van Buitenen (H.-D.V.S.); Loden- steyn (N.E.C.). Vente (Feijenoord), Ten Velde (N.E.C.)Smit (H.B.C.) en Ockenburg (Emma). Sovjet-spoorwegen gedesorganiseerd Reeds, na een week oorlog schijnt het geheele spoorwegnet in Euro- peesch Sovjet-Rusland gedesorgani seerd te zijn. Zoo werden volgens uit Moskou in de Turksche hoofdstad ontvangen berichten Sovjettroepen, kou 48 uur lang vergeefs op transport die op verschillende stations te Mos- hadden gewacht, door de autoriteiten teruggenomen. Alle vrachtauto's zijn in de hoofdstad aan het burgerver keer onttrokken ten bate van het transport van troepen, die blijkbaar niet meer per trein kunnen reizen. Te Smolensk hoopen zich talrijke Sovjet- troepentranaporttrelnen op, meldt het A.N.P. Amerika en de oorlog KNOX EISCHT DEELNAME De Amerikaansehe minister van Ma rine. Knox. heeft in een rede voor de conferentie van gouverneurs der Ver. Staten verlangd, dat de Ver. Staten zouden gaan deelnemen aan den oor log. aldus het D.N.B. De tijd is geko men. zoo zeide hij, waarop de Ver. Sta ten hun vloot op den Atlantischen Oceaan zullen gaan gebruiken. Dit zal waarschijnlijk groote offers eischen, maar de Vereenigde Staten moeten bereid zijn, hetzelfde offer- aan goed en bloed te brengen als het Engel sche volk. ONTPLOFFING IN MIJN In een mijn van de Rochester and Pittsburgh Coal Co. bij Indiana (V.S.) zijn door een hevige ontploffing 16 arbeiders van de buitenwereld afge sloten. - Na vrij langdurige onderhande lingen heeft Engeland zich bereid verklaard de voorziening van Spanje met motorbrandstof in denzelfden omvang als vroeger toe te laten. tijd als een marionet laat optreden cn de wereld niet kennend en als aan de wereld ontrukt phantoom- figuren laat verschijnen, alsof zij wer kelijkheid waren, gaan de volken van Europa, als de levende belichaming van 'hun nationalen wil met betrek king tot deze permanente inbreuken op hun recht tot zelfbeschikking, over tot dc orde van den dag. Zij hebben medegemaakt, dat juist diegenen, die zich voordoen als be hoeders der menschelijkheid, door het steunen van den Britschen blokkade oorlog jegens de vrouwen en kinderen van het geheele Euro peesche continent dc elemen tairste beginselen van humaniteit vertrappen. Thans doet men door den openlijken steun, dien het bolsjewisme in zijn strijd tegen Euro pa van de zijde der tegenwoordige machthebbers krijgt, nog deze erva ring op. dat de nieuwe wereld, zooals zij thans politiek geleid wordt, gee nerlei begrip toont voor de Europee sche naties, waaruit haar eigen bevol king afkomstig is cn aan wie zij niet te schatten nationale en culturcele waarden heeft te danken en dat de permanente inmenging en inbreuken van de politiek van Roosevelt als een last en misschien zelfs als een gevaar voor de Europeesche naties be schouwd moeten worden. KANTTEEKENING Gr. Ik heb een aardigen brier ge kregen, waarvan het alleen maar een beetje spijtig is, dat de schrijver zich achter een pseudoniem verschuilt. Zelfs al is dit een aardig pseudoniem. Waarom niet regelrecht: Jansen of Pietersen? Er staan in dezen brief heelemaal geen geheimen en de schrijver doet ook geen onthullingen. Of ja: die doet hij wel. En het is juist die eene onthulling, die hij doet, waarvoor ik hier uw aandacht vraag. Maar erg sensationeel Ls die nu ook weer niet. Het kiezen van een pseudo niem is er heusch niet mee verant woord. Integendeel deze vader want het is een vader maakt aan een onderwijzer zoo een aardig com pliment, dat zijn naam zonder gevaar voor de consequenties er gerust onder had kunnen staan. Want luister slechts naar het ge val: „Mijn zoontje" - ik citeer letterlijk- „komt van school thuis met een ge zicht als een oor- Zóó kan het óók worm. Op mijn vraag wat er aan de hand is, ant woordde hij, dat hij strafwerk moest maken, voor iets dat hij niet gedaan had. Ik raadde hem aan, het strafwerk toch te maken en den onderwijzer te zeggen, dat hij zich niet schuldig gevoelde. Dat vertikte mijn zoon, en daar het mij voorkwam, dat hij dan maar zelf de gevolgen had te dragen, liet ik hem zijn gang gaan. Hij komt den volgenden dag op school; de onderwijzer vraagt hem da- .delijk naar het strafwerk, waarop mijn zoon zeide, dat hij het niet gemaakt had, omdat hij het feit, waarvoor hij gestraft werd, niet had begaan. Deze onderwijzer reageerde hierop als volgt: Hij vroeg uitdrukkelijk of hij de waarheid zei. Toen mijn jongen het standpunt bleef innemen, hechtte de ze onderwijzer geloof aan diens be wering en liet hem verder onge* moeid". Tot zoover deze „tip". Want het is als „een tip" voor mijn dagboek bedoeld en het is een waar devolle „tip" want er zitten verschil* lende kanten aan „dit geval". Allereerst hebben wij hier met een Vader-en-een-Zoon te doen, die pret tig cn openhartig met elkaar omgaan. Een zoon, die niets verbergt en een vader, die niet maar zoo zonder meer als „strafrechter nummer twee" op treedt. Een zoon, die karakter genoeg bezit om onverdiend strafwerk als een te zware last, niet te willen dragen. En een vader, die langs diplomatieken weg het pad voor zijn zoon effent. Dat zijn op zichzelf prachtige ei genschappen. Het gezinsleven moet, met zoo een vader een prettige sfeer hebben De vader begint met objec tief te zijn. Maak het werk, zegt hij, Hij begint dus niet met zijn zoon mes te revolutionairen. Maak het werk. Daarmee treedt hij dus niet in de rechten van den onderwijzer en hij oordeelt niet zonder te kennen. Maar laat ook aanstonds den aandrang los, ais de zoon positief „neen" zegt. Goed. Wat goed? Dat hij het werk niet maakt? Neen. Dat staat er niet. Goed: dat deze vader den jongen eenvoudig, rustig en zonder eenig demonstratief vertoon, voor zijn consequenties plaatst. Hoeveel vaders zouden zich aanstonds plaatsen aan de zijde van den leeraar en als deurwaarder van den onderwijzer optreden zonder rekening te houden met het karakter van den zoon. Zulke vaders bederven alles aan hun jongen: het respect voor hem en den toegang tot vaders hart. Deze vader houdt den weg vrij. En nu de onderwijzer. Dat is ook een man van karakter, ook een met stijl. I-Iij ziet in dat dit „niet gemaakt hebben van het opge- c'iagen strafwerk", niet in de eerste pjaats een ontkenning van zijn gezag beteckent. Zoo zijn er anders genoeg. Die al leen uit hoofde van dat „gezag" ei schen een karakterloos onderwerpen aan dat gezag. En ze vernielen daar mee de zuiverheid van een open jon gen. Deze onderwijzer onderschat het ka rakter dc persoonlijkheid, van zijn leerling niet en vraagt oog-in-oog: Zeg je dc waarheid? Ja. En dat is in dat critieke moment dan gelukkig voldoende om er een streep onder te zetten. Zonder veel verderen omhaal. Ook dat is weer teekenend voor den onderwijzer. Geen vertoon van edelmoedige groothartigheid. Eenvoud. Dit tref mij nog het meest in dit ver haal. Er zit geen franje aan. Van den vader niet, van den zoon niet en van den onderwijzer niet. Hoeveel schoolmeesters zouden in het gunstigste geval „de zaak" weer niet opgerakeld hebben en het hebben terug verwezen naar den rechter van instructie voor een nieuw onderzoek. Omhaal. Met geen ander gevolg dan dat „ja -en-nee" onder de school jongens een gevaarlijk accent leggen gaat van volhouden niet liegen tot eiken prijs en volhouden met waar heid spreken tot eiken prijs zon der eenig psychologisch gunstig re sultaat. Deze onderwijzer is wijs genoeg er een streep onder te zetten en heeft evenveel karakter getoond als zijn leerling. Dat worden vrienden, waar het onderwijs slechts vruchten van plukken zal. De briefschrijver wordt hartelijk be dankt voor zijn waardevolle tip, al blijf ik zijn pseudoniem betreuren.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4