DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AMERSFOORTSCHE COURANT WOENSDAG 2 JULI 1941 FINANCIEEL De Spoorwegen in 1010 GUNSTIG BEELD. ONDANKS DE MOEILIJKE OMSTANDIGHEDEN verschonen Is het. verslag van de N'.V. Nedcrlandsche Spoorwegen over het boekjaar 1P40. Hieraan is ont leend dat de gunstige ontwikkeling van het bedrijf, welke in 1939 viel te con- stateeren. zich in versterkte mate in de eerste vier maanden van 1940 voortzette. De verbeteringen, aangebracht in het personenvervoer kwamen steeds meer tot hun recht, terwijl ook de reorganisatie van het goederenver voer goede vruchten begon te dragen. Er viel weliswaar een zekere stij ging van de exploitatiekosten waar to nemen, doch deze werd belangrijk overtroffen door de stijging der ont vangsten. zoodanig zelfs, dat het sal do der exploitatie-rekening over de eerste vier maanden rond f 5 500 000 gunstiger was dan over dezelfde peri ode van 1939. waardoor een jaar met. weinig of geen snoorwegtekort in het vooruitzicht kwam Teneinde dc beschikbare capaciteit zooveel mogelijk voor het zakenver keer en voor het vervoer van goede ren van vitaal belang tc reserveeren, zagen wij ons genoodzaak; alle bij zondere tarieven voor rei igers tijde lijk buiten werking te stellen, terwijl voor het vervoer van goederen be paalde categorieën uitgesloten moes ten worden en voor de overige een rangorde in verband met de urgen tie van het vervoer werd vastgesteld. De beperking van het aantal trei nen en de hooge bezettingsgraad, ge voegd bij dc talrijke storingsoorzaken, moesten tot ons leedwezen tot een achteruitgang van dc goede service leiden. Wij hebben echter met erkente lijkheid geconstateerd, dat het rei zend publiek een open oog bleek te hebben voor de moeilijkheden, waar mede het bedrijf had te kampen. Op het door den oorlog in zijn ca paciteit zoozeer beperkte net ont stond, alles bijeen genomen, een dicht verkeer. D;: blijkt uit de or.tvangst- cijfers. Nadat de?? t. m. April een accres van f 8.414.000 t o.v. de eerste vier mamden van 1939 vertoond had den. steeg de toeneming in de rest van het jaar tot f 14.035.000. Daarte genover staat de sinds den oorlog scherpere stijging der kosten en de daarmede samenhangende noodzaak van hoogere afschrijvingen. De da ling van het verlies houdt dan ook geenszins gelijken tred met de stij ging der ontvangsten. Het beloopt f 14.376.000. tegen f 17.456.000 o cr 1939. Daarnaast is een bedrag van f 4.500.000 wegens uit gaven tot voorloopig herstel van met den oorlog verband houdende schade ten laste van öe verlies- en winstre kening gebracht. Met groote voldoening stellen wij vast, dat onder deze moeilijke om standigheden aan ei? eroote veilig heid. welke ons bedrijf kenmerkt, geen afbreuk is gedaan. Het spreekt vanzelf, dat bovenge- door EDGAR RIGE BURROUGHS 12. Bij dit onderzoek bemerkte Tarzan. dat men hem op een eiland had achtergelaten. Terwijl hij een zaam door de jungle liep, kwam de behoefte naar gezelschap bij hem op. En hij besloot de apen op te zoeken, want zij waren beter dan geen gezel schap. Maar hij had hen niet meer gezien, sinds de dag. dat hij met hun koning Akoet had gevochten en dezen overwonnen had. Terwijl hij op zeke ren morgen op zijn gemak door de jungle liep, soms op den grond en soms in de boomen. kreeg hij de lucht van Sheeta, den panter, in den neus die in de richting van den wind naar hem toekwam. Hij hoopte, dat hij den grooten kat ongemerkt onder schot zou krijgen pijl en boog had hii intusschen ook weer gemaakt want hij had diens huid noodig voor een nieuwe lichaamsbedekking. Lenig begon hij het dier te achtervolgen. Sheeta zelf sloop rond en verschool zich achter een dikken boom. Boven cn beneden zag Tarzan den troep van Akoet op een klein, open veld. Akoet was het dichtst bij Sheeta. Voor de oogen der apen verborgen, kroop de panter naderbij. Taiwan zocht een goede plaats uit in dezelfde boom, op ecnigen afstand boven den wreeden panter. In zijn linkerhand hield de aapman zijn scherp, steenen mes vast. Plotseling sprong de panter met een vreeselijken kreet midden tusschen den troep apen. Toen de aarzelende Akoet opkeek, zag hij den panter haast boven op zich. maar reeds zat de witte aap boven op den rug van het beest, dezelfde witte aap. die hem op zekeren dag bij het groote water overwonnen had. Met een arm ron dom den krachtigen nek van Sheeta, hield Tarzan zich stevig vast op het zich heftig verzettende dier. In zijn rechterhand hield Taiwan zijn steenen mes vast, waarvan hij het lemmet verschillende keeren tusschen de schouderbladen van den panter stak, in de hoop, diens hart te raken.. (Wordt vervolgd). BINNENLAND GRASDROGERIJ UITGEBRAND Gisteren is brand uitgebroken in de grasdrogerij aan het Kampereiland te Kampen. Het gedroogde gras geraak te in brand, toen het den oven reeds had verlaten. De brandweer bestreed het vuur krachtig. 1-Iet gedeelte van het gebouw, waar de droogovens staan bleef behouden. De perserij is uitge brand. Het bedrijf, waar dag en nacht gewerkt wordt, zal door dezen brand eenige weken stilliggen. schetste omstandigheden, waarbij zich de verduisteringsmaatregelen voegden, zeer zware cischen aan ons personeel hebben gesteld. Dit heeft zich op bijzondere wijze van zijn taak gekweten. Wij danken het aan den grooten ijver, aan de bekwaamheid en toewijding van ons geheele perso neel. dat. hot ons is mogen gelukken, het verkeer in betrekkelijk korten tijd over het geheele land te herstellen en dit verkeer op behoorlijk peil te houden. Aan personeeluitgaven 'loon. pre mie. gratificatie, bijdrage aan fond sen. dienstkleeding. enz were in het geheel betaald f 62.299.000. d.i. 67.3 net. der exploitatiekosten, tegenover 63.069 000 of 71.1 pet. der exploita tiekosten in 1939. Het aantal personen in vasten dienst bedroeg óp 31 December 1940: 28.56! tegen 29 478 op ultimo 1939 en verminderde dus met 917 personen. GROOTE BRAND IN AARD APPELMEELFABRIEK IN VUURZEE HERSCHAPEN Gisteravond is een groote brand uitgebroken in de gebouwencomplexen van Scholten's Aardappelmeelfabrie ken N.V. W. A. Scholten, namelijk in de fabriek Tonden te Foxhol (ge meente Hoogezand). Het vuur breidde zich zoo snel uit dat de hulp van de Groningsche brandweer werd ingeroepen, die direct daarop met de motorspuit uitrukte. Doordat alles kurkdroog was. was een gedeelte der fabriek in korten tijd één vuurzee. De districtsinspec teur van het Brandweerwezen te Gro ningen organiseerde onmiddellijk de hulpverleening. Binnen een half uur waren elf motorspuiten aemwezig. Geweldige watermassa's werden in het brandende perceel gespoten, doch 'n gedeelte van de fabriek viel niet te redden. Machinerieën en groote hoe veelheden sojaboonen en aardappel meel zijn hierbij verloren gegaan. De belendende afdceUngen en de machinefabriek, waarachter de meel- loodsen liggen, werden inmiddels met een enorme hoeveelheid slangen met water overstroomd, daar men hoopte dit gedeelte te kurmen behouden. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. Pruimen krenten in den bongerd. Ter bevordering van een goeden oogst moeten de pruimen, evenals de drui ven gekrent Worden. Om fle Over iiet water hangende takken te kunnen bereiken, maakt men gebruik van een schuitje (Polygoon) Tentoonstel 1 in;-; beschadigd VAN VOEDING IN DEZEN TIJD Bij den brand, die in de Harmonie in Groningen heeft gewoed, is ook de tentoonstelling „Voeding in dezen Tijd", welke door hel Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd is georganiseerd, verbrand. Deze tentoonstelling heeft in Den Haag zeer veel belangstelling getrok ken. Groningen was de eerste plaats in het land na Den Haag. waar het Rijksbureau de expositie had opge steld. Snelle wederopbouw Het tentoonstellingmateriaal is weliswaar vernietigd, doch het Rijks bureau heeft besloten, met volle kracht den wederopbouw der ten toonstelling aan te vatten. Talrijke maatregelen zijn in dit verband reeds getroffen. De .tournee, welke de tentoonstel ling door ons land zal maken, blijft ongewijzigd. Verwacht mag worden, dat zij te Enschede reeds te 11 Juli a.s. zal kunnen worden open gesteld. LEERPLICHTWET EN LANDBOUW- VERLOF Naar de persdienst van het N.V.V. meldt, heeft de Nea. Bond van Ar beiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf pogingen in het werk gesteld om te komen tot schrap ping van het tweeweekscn landbouw- verlof uit de Leerplichtwet. Mede naar aanleiding van een verzoek in die richting aan het departement van Opvoeding, Wetenschap Cultuurbescherming heeft de direc teur-generaal van den Landbouw over deze schrapping advies gevraagd aan de centrale landbouworganisaties. Deze hebben de aangelegenheid be sproken met de vertegenwoordigers van de landarbeidersbonden. Als resultaat van deze besprekin gen ltebben de centrale landbouw organisaties een brief aan den direc teur-generaal van den Landbouw ge zonden. waarin zij er ojn. met klem op aandringen te willen bevorderen dat ontoelaatbare ontduikingen ten aanzien van het geven van land- bouwverlof voor landbouwarbeid ir loondienst, voor kinderen beneden den toegestanen leeftijd van 11 jaar, langer dan twee weken buiten de va- cantics of bij niet voorafgaand gelmitie schoolbezoek, in het ver volg in elk geval met gestrengheid worden tegengegaan. BOLRENRECHT EN BOERENPLICHT De heer E. J. Roskam Hzn.. leider van het Nederlandsch Agrarisch Front. zal morgenavond van 7.458 uur in het kader van de actie tegen den smokkelhandel met le vensmiddelen voor de radio spreken over „Boerenrecht en boerenplicht' met betrekking tot onze voedselvoor ziening. Inzameling voor het Duitsche Roode Kruis De persdienst van de N.S.B. meldt: Deze en volgende week wordt door de N.S.V.O. in het geheele land een inzameling gehouden voor het Duit sche Roode Kruis. Toont daadwerkelijk uw medeleven in deze grootsche worsteling en offert mede voor de getroffen strijders, die hun leven voor het nieuwe Europa hebben ingezet. Mannen en vrouwen van Neder land, legt uw gave gereed. De nieuwe secretaris-generaal van Justitie ZIJN LEVENSLOOP Naar aanleiding 7an de benoeming van prof. dr. J. j. Schrieke tot secre taris-generaal van Justitie meldt de N.S.B.-persdienst het volgende: Jacobus Johannes Schrieke werd op 19 October 1884 te Pijnakker (Z.-H.) geboren. In 1898 bezocht hij het, sym- nasium te Kampen, waarna hij m 1903 te Leiden aan de universiteit rechtswetenschappen en Indisch rechl studeerde. Hij promoveerde 5 jaar la ter tot doctor in de rechtswetenschap pen op het proefschrift, getiteld ordonnantie met Koninklijke mede werking". In 1909 vertrok hij naar Neder- landsch-Indië als substituut-griffier bij den Raad van Justitie te Batavia. Hij bleef in Indië tot 1916, keerde daarna in Nederland terug, waar hij tot 1919 gedetacheerd was bij het de partement van Koloniën te 's-Gra- venhage, en daarna t-ot 1922 in ver schillende functies ter beschikking van de Nederlandsch-Indische regee ring bleef. Gedurende de 6 daaropvolgende ja ren was hij regeeringsgemachtigöe voor Algemeene Zaken bij den Volks raad in Nederlandsch-Ind.e, om in 1929 als lid der Nedcrlandsche delega tie ter 12e Internationale Arbeidscon- ferentie te Genêve aanwezig te zijn. Hij vertrok daarna weder naar Ne- deriandsch-Indië en was tot 1934 di recteur van Justitie aldaar. Sinds 1935 is hij buitengewoon hoog leeraar aan de universiteit te Leiaen in staats- en administratief recht voor Nederlandsch-Indië, Suriname en Curasao. Professor Schrieke is lid van N.S.B. en lid van de stichting tot be vordering van den leerstoel van de studie van het nationaal-socialisme (N.S.B.N.S.). Van zijn hand verscheen een aan tal belangrijke publicaties, o.a. .Be palingen en beginselen der decentra lisatie van 1903 tot 1912". „De voor naamste bepalingen betreffende decentralisatie" 1917; „Ontstaan cn groei der stads- en landgemeenten in Nederlandsch-Indië" 1918; „De lagere Itilandsche rechtsgemeenschappen in Nederlandsch-Indië'' 1921; „De Indi sche politiek" 1929. RADIO-PROGRAMMA'S DONDERDAG 3 JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. S.0Ü B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Dagopening (voorbereid door het Vrijz. Prot. Kerkcomité). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis- rouw. 9.25 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor den hoer. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Omroeporkest. 12.40 Almanak. 12 45 BN.O. Nieuws- en economische berichten. 1.0(1 De Ramblers. 1.30 Orgel concert. 2.00 Stedelijk orkest van Maas tricht. (3.003.20 Voor de vrouw), 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Galerij van he- dendaagsche Italiaanschc zangers cau serie (met gramofoonmuziek). 5.15 13.N.O.Nieuws-, economische en beurs berichten. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Cau serie „Afbraak en Opbouw van handel en nijverheid6.30 De Romancers. 7.00 B.N.O.: Vragen van den dag. 7.13 Musiquette. 7,45 Sport on lichamelijke opvoeding. 8.00 BN.O.: Nieuwsberich ten 8.3u Amusementsorkest, lvlaver Drie en solist. 9.30 Berichten (En- gelsch). 9.45 B.N.O-: Nieuwsberichten. 4010.15 R.N.O.: Etngclsche uitzen ding. HILVERSUM 11, 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.4.3 Ochtendgymnastiek, S.uO B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Chr. Radio Stichting). 10.20 Gramofooiunu- ziek. 10.40 Declamatie. 11,00 Musiquet te. 11.35 Gramofoonmuziek, 12.00 Be richten. 12.1-'- Groot Amusements-or- kest. 121.4 U N O.: Niéuwe* «ui economi- sebo berichten. 1.00 Omroeporkest en pianospel. 2.00 Gevarieerd middagpro gramma. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 Orgelconcert. 4.30 Voor ile jeugd. 5.00 Christelijke lectuur, (voorbereid door de Gbrist. Radio Stich ting). 5.15 B.N.i».: Nieuws- economische en beursberichten. 3.30 Hel Amster- danisch Tri". Als intermezzo: Zang met pianobegeleiding. 0 15 Reportage. 7.00 B.N.O.: Persoverzicht voor binnen- en buitenland. 7.13 De Melodiston. 7.30 Causerie ..Ik was er zelf bij". 7.45 De Melodistcn. 8.00 B.N.O.: Nieuwsberich ten. 8.15 Voor den boer. 8.30 Groninger Orkestvereeniging en solist en grarao- foonmuziek. 9.45 R.N'.O Nieuwsberich ten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. De geheele Europeesche jeugd meldt zich aan voor den strijd tegen het bolsjewisme. 35 aar blijft gij. jonge Ne derlanders? Meldt u bij de centrale van de tVafleil N.S., bureau Nordwest, Den Haag, Stndhoudcrslaan 132. DE TREINBOTSING BIJ DELFT Omtrent de treinbotsing bij Delft kan nog worden gemeld .dat gisteren in het begin van den middag cén der lijnen was vrijgemaakt, zoodat thans over enkel spoor een uurdienst op het baanvak Amsterdam—Dordrecht kan worden onderhouden. FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRAM VERSCHOOR M Waar leid je dat uit af? Uit het feit, dat dc dreigbrieven erdwencn kort nadat ik er over ge sproken had, antwoordde hij. Wat je opzettelijk deed? Ja. natuurlijk. We hadden het huis een flink eind achter ons, hepen langzaam door kronkelende lanen. Ik dacht er over na, dal de onbekende alles scheen te weten en ik dacht er over na. of hij dan nu welen zou, wat wij samen be spraken. Ik begon te letten op het kreupelhout, dat hier en daar in ver wilderde boschjes stond, op dikke oude beuken, waar iemand zich ach ter verborgen houden kon. Onzin na tuurlijk, zei ik tot me zelf. Doch ik bleef het niettemin doen. en ik vroeg me ai', of mijn vriend, die voor zich uit op den grond tuurde, nog ste°ds met den stok mikkend naar eike - akjes, nu er geen Erind meer mogelijkheid van een spionnage hier buiten niet erkennen zou. Als gewoonlijk werden we ook hier weer geroepen op het laatste oogenblik. Dat is het noodlot voor mij. dat ik nooit gelegenheid krijg, iets kalm uit te zoeken. Je zou het parti culiere leven van alle huisgenooten hier moeten nagtan, van veertien, vijftien menschen. En we hebben nog maar twee en twintig uur tijd, als onze vriend tenminste een man van de klok is, beklaagde A.A. zich. Het is gek. Bram, maar het licht, waarover ik tegen Van Wieringen sprak? is al leen gekomen om de duisternis van deze zaak.nog ondoordringbaarder te maken. Je ziet de diepte van een afgrond pas dan, als je er in afdaalt, merkte ik op. En van een vijver, als je er in duikt, zei A.A. Onz? gastheer moet afschuwelijk rijk zijn Zoo'n zwembad mei nota bene een klein strandje er Gmheen. en dat in de oogenschijnlïjk ongerepte natuur! De man moet geen raad weten met zijn geld en zijn jon gens tot in den grond verwennen. Erg sportief lijkt hij althans niet. Wij stonden inderdaad op een kleine zandvlakte, waar middenin een vijver gegraven was zoo diep dat je er. al was hot water helder den bodem niet van kon zien. En zoo ■er van het landhuis dat. als men :.er zou roepen, het daar niet ge hoord zou worden. Een oogenblik verwachtte ik, dat mijn metgezel hier wat zou blijven. Hij staarde immers gaarne in water, als hij voor een moeilijk geval een oplossing zocht. Hij deed het echter niet, wel licht er aan denkend, dat de tijd geen seconde stilstond. We liepe.i om den vijver heen, bereikten een met zand bedekte, door heuveltjes ingesloten vallei, een bij uitstek ge schikt terrein voor zonnebaden. In mijn verbeelding zag ik de drie zoons al met andere bevriende jongelui vrijbuiteren hier in dit dal en ik herinnerde me de woorden van Van Wieringen: „Afgunst, o, een afgunst". Ik volgde in het spoor van mijn vriend, die een steil smal pad beklom, Het leidde na enkele minuten stlj- gens naar een plateautje, dat bescha duwd werd door een ontzaglijk breed uitgegroeiden beuk, waaronder rond om den stam een bank van dikke tak ken was getimmerd. De Top. zei ik onwillekeurig. Want vanaf deze hoogte opende zich een onvergetelijk vergezicht voor ons. Over de boomen van het bosch en over den muur, dien we hier en daar tussèhen "net loover konden on derscheiden, heen, hadden we een uit zicht tot aan den verren horizon. Een dorp zag ik, hier en daar een stuk spoorlijn en een nijver klein spoortjp, dat dwars door de velden leek te puffen. Een boerderij met een rood dak, speelgoedachtig klein door den afstand. Nog een boerderij em nog een. Ik zag ze nu overal, maar ver van elkaar en onmetelijk ver van de plek waar wij, door niemand gezien, zaten. Het had er iets van, of het plateautje zonder anderen steun op de dichtst bijzijnde boomtoppen rustte. Het landhuis rechts was wel zichtbaar, doch niet tot aan den grond. Uitge zonderd aan de zijde, vanwaar we ge komen waren en waar het steile pad over een smal heuvelruggetje daalde, was de hoogte omringd door een vrij wel loodrechte diepte, die op sommige plekken aan het oog onttrokken werd door de kruinen der boomen. Geen balustrade beschermde tegen het ge vaar van omlaag te storten. Een idyllische plek om uit te kij ken over een onafzienbaar wijde en toch kleine wereld, zei A. A. Een beklagenswaardig man is hij, die dit heeft uitgekozen om van zijn toppunt te genieten, maar geen tijd krijgt om te gaan zitten. Wat dunkt jou anders van den Chineeschen muur. Zooals je dien hier vandaan ziet? Dat er stellig gedeelten zijn, waar je vanuit een boom er overheen zou kunnen klauteren, antwoordde ik, Waardoor het zoo zorgvuldig ge schapen isolement tenslotte een her senschim zou blijken te zijn, vervolg de hij. Het is maar goed, dat ik het in de kamer van den secretaris over die brieven had, want anders zou toch de noodzaak nog bestaan ook buiten het landgoed te zoeken. Mij leek het oogenblik gekomen, om A.A.'s meening te vragen over een verdenking, die zich steeds sterker in mij opdrong. Ik was er zeker van, dat indien ergens, hier de plaats was, waar ik met mijn vriend zou kunnen spreken zonder beluisterd te worden. De secretaris vond het briefje op het bureau van Van Wieringen, be gon ik. Hij bespiedde ook den boom toen het antwoord op het lakonieke: wees wijzer, er werd ingestopt. Hij was de eenige, die van onze komst wist. Hij constateerde, dat de brieven, die je tegenover hém bezwarend ma teriaal had genoemd, verdwenen wa ren. Zijn kamerdeur is vlak naast die van Van Wieringen's badkamer. Niet hij, doch zijn patroon had het eerst de wenschelijkheid van je hulp besproken. Hij ontzegt zich, vulde A.A. aan oogenschijnlijk niets, want zijn ka mer is niet minder luxueus ingericht dan die van den eigenaar van dit aantrekkelijk landgoed. Hij heeft Ik verwachtte, wat hij zou zeggen en voorkwam hem. Als rechterhand van den be dreigde bij diens dood stellig een le gaat te wachten en hij kan dat wéten Je slaat spijkers met koppen Bram, meesmuilde hij. Maar ik wou toch iets anders zeggen. Hij heeft geen enkele kans verzuimd om ons dit. aUes te laten opmerken. Dat is jou natuur lijk evemmin ontgaan. Maar dat kan juist een teeken zijn van zijn volmaakte slimheid, antwoordde ik, mijn verdenking ver dedigend. Merci, Bram, zei hij en er klonk tevredenheid in zijn stem. Dank zij die kostelijke opmerking. Bram, Bram. ik héb het. Op dat oogenblik hoorden we bo ven onze hoofden een korten tik, ge volgd door een schavend geluid en vlak daarop den galm van een schot. We keken gelijktijdig omhoog. Boven A.A.'s hoed was een stukje bast van den boom geschramd. Deksels, 't wordt meenens, grin nikte mijn vriend. Een scherp schutter is het niet, maar op zóó'n afstand maar zoo weinig te missen, ik zou zoo zeggen, een kranig schot. Inderdaad deed de echo van het schot, een oogenblik nadat we den kogel gehoord hadden, begrijpen, dat de schutter niet vlak bij ons geweest was En dat was maar goed ook, want in dat geval zou mijn vriend onge twijfeld geen enkel geluid meer ge hoord hebben. Terwijl A.A. den schut ter prees, waren we reeds met de af daling begonnen. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2