ABONNEERT 4 AMERSFOORTSCBK COURANT WOENSDAG 2 JULI 1941 Brief van een KANTTEFKFM ING BUITEN LAND Turksch Schip tot zinken gebracht WIE IS DE DADER Uit Ankara wordt gemeld, dat het Turksehe schip Refah in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is getorpedeerd. Reeds kort, daarop heb ben. aldus D.N.B.. de Britten ver klaard. dat geen Engelse he onder zeeër voor deze torpedeering in aan merking komt. Van Duitsche militaire zijde wordt er thans on gewezen, dat ieder, die de organisatie van duikbootoperaties kent. Veet dat het onmogelijk is in -oo korten tijd bericht van opereeren- c'e schepen te krijgen. Deze merk waardig overhaaste verklaring der Britten bewijst derhalve hun slechte geweten. Na zorgvuldig onderzoek bij Duit sche en itaüaansche instanties is het uitgesloten, dat een eenheid van ds Duitsche of Italiaansehe marine in verband met de torpedeering van de Refah kan worden gebracht. HET AFRIKAANSCHE FRONT TOENEMENDE ACTIVITEIT De Duitsch-Ilaliaansche activiteit in de lucht aan het Ncord-Afrikaan- sche front is, naar het D.NB. ver neemt, in de afgeloopen dagen boven land en zee opnieuw toegenomen. Op 29 Juni hebben formaties van de Spil in de wateren ten Noorden van het aan de Egyptische grens gelegen stadje Bardia een Britsche vlootfor- •natie aangevallen. Bij den eersten aanval kon reeds een Britschen tor pedojager tot zinken worden ge bracht. Andere vliegtuigen beschadig den een tweeden torpedojager door goed gerichte bommen zwaar. Aanval op Tobroek Andere formaties hebben tegelij- .certijd de vesting Tobroek aangeval len. Kwartierruimten, waarin sterke Britsche strijdkrachten waren onder gebracht. werden vernield, resp. in brand geworpen. In de haven werden aanlegsteigers en gebouwen zwaar beschadigd. Dc Duitsche en Italiaan- sche vliegtuigen keerden van beide acties zonder verliezen geleden te hebben, terug. Oud-Burgemeester van Brussel gearresteerd De Maandag afgetreden burge meester van Brussel, van de Meu- Jebroeck en de chef van het Rrusselsche stedelijke politiecorps zijn op bevel van het militaire be stuur gearresteerd. De burgemeester moest op grond van een verordening inzake de leef tijdsgrens bij hot openbaar bestuur van 7 Maart 1941 na het bereiken van de leeftijdsgrens op 30 Juni zijn ambt neerleggen. Te elfder ure heeft hij echter een z.g. ..proclamatie" aan de burgerij der stad Brussel door middel van aanplakbiljetten gepubliceerd, waarin lüj de genoemde verordening als on wettig trachtte te bestempelen en mededeelde, dat hij de eenige recht matige burgemeester van Brussel is en blijft. De eigenaar van de druk kerij. waarin de aanplakbiljetten zijn gedrukt, is eveneens gearresteerd. Zijn bedrijf is gesloten. De Soir wijst er op, dat van de Meu- lebrceck in den Spaanschen burger oorlog een ijverig partijlid is geweest van de bolsjewisten en dat hij syste matisch alle noodzakelijke sociale en cultureele hervormingen in Brussel heeft gesaboteerd. Erkenning Y ankinjf-regeering Behalve door Duitschland is de Nanking-regeering thans ook erkend geworden door Italië. Kroatië. Boel- garije, Hongarije en Slowakije. Engelsche Luchtaanvallen Afgeslagen ZWARE VERLIEZEN Een poging van vijandelijke ge vechtsvliegtuigen om zich gisteren naar het bezette Fransche en het Noord-Duitschs kustgebied te bege ven ten einde daar bommen te wer pen, is even vruchteloos gebleven als die van den dag tevoren en na een kortstondig luchtalarm in {wee Duit sche steden met zware verliezen voor den vijand geëindigd, meldt D.N.B. Drie vijandelijke gevechtsvliegtui gen werden door jagers en een Bristol- Blenheim door luchtdoelartillerie neergeschoten. Volgens raming is dit een verlies van omstreeks 50 procent der aanvallende toestellen. REDE VAN ALEXANDER In een rede te Sheemess heeft de ferste lord der Admiraliteit, Alexan der. volgens de Daily Express ver klaard, dat Groot-Brittannië over veel minder scheepswerven beschikt dan in den wereldoorlog. In vergelijking daarmee is ook slechts de helft der werkkrachten beschikbaar. Tenslotte spoorde Alexander aan tot de grootst mogelijke inspanning overal in Engeland om zoo snel mo gelijk schepen, kanonnen, tanks en vliegtuigen te vervaardigen. Buiten gewoon groot is de behoefte van Groot-Brittannië aan licht afweerge schut en aan vliegtuigen voor de marine. Noodweer te Sofia GROOTESCHADE De Bulgaarsche hoofdstad is door hevig noodweer geteisterd. Een onge woon zware hagelslag met steenen ter grootte van kippeneieren richtte in enkele oogenblikken groote schade afin. In gcheele blokken werden de ruiten van woningen en winkels to taal verbrijzeld en de daken vernield. Deze hagelstorm was zoo fel. dat z?lfs de kappen van auto's het niet konden houden. Vele telefoon- en telegraaf lijnen werden vernield. Koning Boris bezocht na afloop terstond de bijzon der geteisterde wijker. W HEELER EISCHT FTREDEN VAN KNOX CRITIEK OP ZIJN REDE In een schriftelijke verklaring, waarin hij een standpunt bepaald tegen de gisteren door den Ameri- kaanschen minister van Marine Kncx, uitgesproken rede. eischt se nator Wheeler het aftreden van Knox of het ontzetten uit zijn ambt, aldus het D.N.B. Knox heeft gisteren, zooals ge meld. het optreden van de Ameri- kaansche vloot tegen Duitschland geeischt. In zijn vs."klaring zegt senator Wheeler verder, dat naar zijn weten president Roosevelt aan vele democratische leiders dc verzekering gegeven heeft, de Ver. Staten niet m den oorlog te willen storten. Niet temin maakt Knox ijverig propa ganda voor actieve oorlogshandelin gen waarmee hij tegen de grondwet, ingaat. Knox moet daarom aftreden of uit zijn functie gezet worden. Op dit oogenblik mag men aan het hoofd van de marine geen onverantwoor- delijken excentrischen man hebben om neg te zwijgen van iemand, die elke gegeven belofte in minder dan een jaar tijds breekt. l)c Strijd in het Oosten Slowaaksch Legerbcriclit Het Slowaaksche legerbericht van gisteren meldt, dat de Slowariksche troepen zijn voortgegaan met het bre ken van den vijandelijken tegenstand en den vijand op zijn terugtocht ach tervolgen. De Oekrainsche bevolking begroet de Slowaaksche soldaten als haar bevrijders van de bolsjewisti sche terreur en richt in steden en dorpen triomfbogen op, waaraan ook ce Slowaaksche vlaggen wapperen. De Oekrainers loopen bij troepen uit het Sovjetleger naar de Slowaken over. De hoeveelheid buitgemaakt materieel en het aantal der gevan genen stijgt snel. De Slowaaksche de tachementen zijn hier en daar hon derd kilometer op Sovjet-gebied door gedrongen. VLIEGTUIGEN BUIT GEMAAKT De stormachtig oprukkende troepen van het Duitsche leger slagen er meermalen in, zoo verneemt het D.N.B., sovjet-hulpvliegvelden bij ver rassing aan te vallen en dc daar ge parkeerde vliegtuigen te vernietigen of zelfs onverlet in handen te krij gen. Zoo zijn 23 Juni op het vliegveld Sczuczyn door de Duitsche troepen G gevechtstosstellen, 6 lestoestellen, 2 bommenwerpers in montage en 6 vliegtuigmotoren benevens veel mu nitie buitgemaakt. De Joodsche Hulp aan Engeland IN RUIL VOOR JOODSCHEN STAAT Palestina en Zuid-Libanon De voorzitter van de Wereld-orga nisatie van Zionisten en leider van het Joodsche Wereldagentschap ir. Palestina, Weiszmann, heeft de Engel sche regeering de verzekering gege ven. dat de geheele joodsche finan- cieele wereld der Ver. Staten Engeland in zijn huidigen strijd tegen de Spil- mogendheden zal ondersteunen, wan neer Engeland zich verplicht geheel Palestina en het Zuidelijke deel van den Libanon aan de joden af te staan om hun zoodoende de mogelijk heid tot het vormen van een jood- schen staat te geven. De Engelsche regeering, zoo ver klaart men in goed ingelichte krin gen te Berlijn, heeft dit voorstel aan genomen. In verband met deze ge beurtenissen wijst men er op, dat de zoon van Roosevelt, James Roosevelt, die zich onlangs in Palestina heeft opgehouden en in Tel Aviv een rede heeft uitgesproken, met nadruk heeft verklaard, dat zijn vader hem op dracht had gegeven den joden mede te deelen, dat hij vastbesloten is al hun wenschen met betrekking tot Palestina te ondersteunen. Ineunu ontvangt Benoist-Mechin De Fransche onderstaatssecretaris Benoist-Mechin, die te Ankara ver toeft, is door de president der Turk sehe republiek in audiëntie ontvan gen. In welingelichte kringen te Vichy wordt verklaard, dat het verblijf van Benoist-Mechin te Ankara waar schijnlijk nog ettelijke dagen zal du ren. Men laat doorschemeren, dat de staatsman „een zeer delicate taak te vervullen heeft, die moeilijke proble men stelt" en dus waarschijnlijk nog een reeks besprekingen met de Turk sehe staatslieden noodzakelijk zal make«. ÜLSiWNLAND Studenten, Nijmegen. Doet. ex. reclitcn, mej. C. A. Jansen, Arnhem en W. J. M. Pluy- makers, Breda. Tilburg. Doet. ex. econoin. weten schappen, G. 0. J. M. vnn Engelen, P. F. M. v. cl. lleyden, beiden 's-llertogen- bosch; C. J. J. Kamerbeek. Rotterdam, en A. J. A. Smulders, Goirle. LICHAMELIJKE OEFENING M.O. Amsterdam. Geslaagd de heer P. Leenheer, Wcesp. NUTTIGE HANDWERKEN Geslaagd voor de aanteekenïng nut tige handwerken voor meisjes de dames: E. C. Bonman, J. W. M. Lambert. H. Overduii), J. Rempt, L. Schcnck dc Jong, J. A. Wcmelsfolder en J. J. van Willi- genburg. MACHINISTENDIPLOMA Den Haag. Geslaagd voor diploma B, le gedeelte de heeren: H. Werk, te Groningen, A. Roellaard te Haarlem, M. J. Francissen te Vlissingen. Voor diploma R, 2e gedeelte de hee ren: F. Swierts te Maassluis, W. A. Au- genent te Ylaardjngcn, D. J. Rottier te Dorilrecht en K. W. A. Wachholz te Ara sterdam. A POTIIEKERS-ASSISTENT Amsterdam. Geslaagd: mej. J. C, Lnnkhof te Amsterdam. RECHTSZAKEN Moeder liet Kinderen onverzorgd achter Aalscholvers bedreigen den Yi sch stand Van officieele Duitsche zijde is er den laatsten tijd op gewezen, dat niet alleen den Nederlandschen autoritei ten, maar ook particulieren in hun eigen bealng wordt aangeraden, bij briefwisseling met de dienst instan- ties van het Rijkscommissariaat de Duitsche taal te gebruiken. Om mis verstand te voorkomen, vestigt men er de aandacht op. dat het geens zins de bedoeling is. de onmiddel lijke briefwisseling met het Rijkscom missariaat onmogelijk te maken voor degenen, die om een of andere reden niet in staat zijn, zich schriftelijk in het Duitsch te wenden tot de dienst- instanties van het Rijkscommissariaat of zelf te zorgen voor een juiste ver taling van de brieven, welke zij wen schen te zenden. Slechts wordt men er opmerkzaam op gemaakt, dat uitsluitend de door de geadresseerde dienstinstantie ver zorgde Duitsche vertalinrj van een schrijven, dat alleen in het Neder- landsch gesteld is. den feitelijken grondslag voor de behandeling vormt. Bovendien kan een zekere vertraging bij de behandeling van dergelijke brieven dikwijls onvermijdelijk zijn. Hiervan afgezien echter staat het ieder vrij, zich in de Nederlandsche taal tot de Duitsche burgerlijke dienstïnstanties in Nederland te wen den. De bestaande voorschriften over de correspondentie van Nederlandsche autoriteiten met de dienstinstanties van den Rijkscommissaris blijven on veranderd geldig. Nederlander bij de Waffen-S.S. OPGAAN IN DE GERMAANSCHE GEMEENSCHAP Een soldaat van de Waffcn S.S.. dr. D. Tappenbeck schrijft ens: Ilct is thans reeds meer dan 3 maanden ge leden, dat wij aan het station in Den Haag afscheid namen van onze fami lieleden en vele Nederlandsche en Duitsche vrienden, om schouder aan schouder met kameraden uit Duitsch land en andere Germaansche landen te strijden voor dc overwinning van onz»? idee en voor de nieuwe organisa tie van Europa. Sindsdien hebben wij slechts weinig-van ons laten hcoren en velen in het vaderland, die hoop ten, dat wij binnen enkele weken tijds ons eenzelfdcn wapenroem zouden verwerven, zijn wellicht teleurge steld geweest. Een zware leerschool Gr. Dc spannende geschiedenis van een Amcrikaanschen politieman moge het sensationeele mee hebben voor den nieuwsgierigen graag-ach- ter-de-schermen kijker, zij is ook in andere opzichten leerzaam. Aan zoo'n boekje ontleen ik de ge gevens voor een paar beschouwende overwegingen, die niets met onze sensatie-lust te maken hebben. Het gaat hier over de opsporing va«* „spoorloos verdwenen menschen". Die zijn er in het land der wonderen, meer dan wij denken. Als studiema teriaal leveren de 300.000 menschen, die zco in den loop der jaren verdwe nen zijn, voldoende stof voor een psy chiater. Hij haalt uit de rijke bron van gegevens onmiddellijk het wit en zwart van het vrouwen in een WIER OUDERS OF VOOGDEN IN INDIE OF HET BUITEN LAND ZIJN KUNNEN SCHULDBEKENTENISSEN AFGEVEN De secretaris-generaal van Opvoe ding. Wetenschap en Cultuurbescher ming maakt blijkens een publicatie in de Staatscourant bekend: Zij, wier ouders, voogd of verzorger in de overzeesche gewesten of in het buitenland verblijf houden en die voornemens zijn in het studiejaar 1941-42 het. volledig? onderwijs van de hoogleeraren en andere docenten aan de Rijksuniversiteiten of de tech nische Hcogeschool bij te wonen, kunnen volstaan met de afgifte van een schuldbekentenis ter grootte van het verschuldigde bedrag, indien zij ten genoegen van curatoren van de betrokken Rijksuniversiteit of van de Technische Hoogeschool kunnen aan- toonen, dat zij tengevolge van de te genwoordige buitengewone omstan digheden de verschuldigde college gelden niet aanstonds kunnen beta len. De vorm van de hierboven bedoelde a*kte van schuldbekentenis wordt vastgesteld door den secretaris-gene raal van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming. KORTE BERICHTEN' Binnenland D? jeugdherberg „Stadsdoelen" te Amsterdam is weer voor de trek kers opengesteld. De rechtbank te Den Bosch heeft uitspraak gedaan h» de zaak tegen het meisje J. C. F. te Eindhoven dat haar zuster een vergiftigde taart had gezonden. Zij werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Buitenland Naar de Britsche berichtendienst meldt, is de Canadecsehe minister van Luchtvaart, Power, te Londen aan gekomen. Gisternacht, zijn te Los Angeles en het in de nabijheid liggende San ta Barbare aardschokken geroeid. Te Santa Barbara is eenige schade aange richt. De Engelschen hebben het Fran sche passagiersschip Oregon (7700 ton» naar Freetown Sierra Leonet en 2 trawlers van 580 en 780 ton naar Gibraltar opgebracht, Het Britsche slagschip Rodney is met zware beschadigingen aan bak boord (door den strijd met de Bis marck* te Boston aangekomen en in dok gegaan. Het Spaansche s.s. Felipe Cresp: dat op weg was van Barcelona naar Marseille, is in de Middellandsche Zee met man en muis vergaan. ONDERWIJS A C ADEM ISCH E EX A ENS Utrecht. Doet. cx. rcclitswctenseli. G. .M. Batenburg. Gepromov. tot doctor in de geneeskunde de heer Tjen Tjauw Min, geboren te Bandoeng (Java). Groningen. Cand. cx. wis- en na tuurt. (c), G. B. v. d. Berg; idem (1*. W. F. Beetstra, beiden Groningen; doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdvak phar- inaeie, mej. A. C. S. Bouma te Heeren- veen. KOLOME BIJ WANNEPERVEEN WORDT UITGEDUND Vlak bij het Ovcrijsselsche dorpje Wanneperveen ligt aan het water van de Beulaker Wijde een groote aalscholverskolonic. In het voorjaar komen de zwarte vogels naar deze plaats toe, en maken er hun nest. Dit is in Nederland niet ongewoon: langs de groote rivieren komen vaak kleine kolonies voor. Doch de kolonie in Wanneperveen munt uit door het bijzonder groote aantal vogels, dat er bijeenkomt. Elk jaar komen de aalscholvers naar de zjg. „eendenkooi", alwaar zij in de boomen er om heen nestelen. Wie nog nooit zoo'n kolonie beeft bezocht, kan zich geen voorstelling maken van den vuilcn boel, welken deze dieren maken. De grond onder de nesten is met een dikke laag uit werpselen bedekt, die ook tegen ae boomen aankleven. Deze sterven dan ook spoedig af en op de kale, witgrijs bestoven takken zitten de nesten van ae aalscholvers, van laag tot hoog boven den grond. Half opgegeten vis- schen. driekwart verteerde graten en koppen geven ten duidelijkste blijk, dat de vogels uitsluitend van visch leven. Deze aalscholver-kolonie wordt „be schermd", d.w.z. de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft het terrein aangekocht en geen onbevoegden mogen er komen. De kooiker (de man. die de eendenkon houdt) past nu ook op de kolonie. Deze heeft zich de laatste jaren aan zienlijk uitgebreidverleden jaar waren er plm. 2200 nesten! Allengs werden steeds meer boomen bewoond, die in korten tijd onherroepelijk afstierven. Men vond tenslotte den groei van de kolonie beangstigend en zocht naar ccn middel om dezen te verminderen. Hiervoor waren meer redenen. Een volwassen aalscholver eet ongeveer 30o a 409 gram visch. Dit lijkt niet veel. doch wanneer men bedenkt dat in 200 nesten 4400 aalscholvers aan wezig zijn, kan men becijferen dat de vogels alleen voor zich zelf 1320 k.g. visch per dag vangen. Voorts brengt een aalscholver per jaar 2 broedsels voort en moet dus voor min stens 2X2 jonge vogels visch vangen. Het is duidelijk, dat enorme hoeveel heden visch in de ongeveer vier maanden, dat dc kolonie bijeen blijft, verorberd worden. Vanzelfsprekend zijn dit betrekkelijk kleine visschen, zoodat de vischstand in de streek ernstig bedreigd werd, mede doordat het droogmalen van den Noordoost- polder het jachtgebied van de vogels aanzienlijk verkleind heeft. De Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten heeft een en an der laten onderzoeken en is tot de overtuiging gekomen, dat inkrimping van de kolonie noodzakelijk is. Een groot aantal jonge vogels zal uit de nesten gehaald cn naar Amsterdam getransporteerd worden. Naar men ons vertelde, schijnt liet de bedoeling te zijn de jonge vogels daar in te vriezen en voor consump tie te gebruiken. Oude vogels sma ken naar visch en traan, verzekerde men ons, maar jonge zijn best te eten. Ze smaken net als eend. 3 MAANDEN GEVANGENISSTRAF Op 16 Mei j.l. verliet een 23-jarige Haarlemsche vrouw, moeder van 2 jongens van 3 en ruim 1 jaar, haar woning en keerde 36 uur later terug. In dien tijd was zij met een man naar Amsterdam geweest en daar haar echtgenoot elders vertoeft, waren de kinderen onverzorgd achtergelaten. De officier van justitie eischte een gevangenisstraf van 6 weken en de rechtbank veroordeelde haar thans tot 3 maanden gevangenisstraf Briefwisseling met liet Rijkscommissariaat NEDERLANDSCH VOOR PARTICULIEREN TOEGELATEN SPORT Wij hebben echter gedurende deze maanden dezelfde school doorlcopen, die elke Duitsche soldaat heeft moeien doorloopen. en wij hebben gezien, dat de successen van deze weermacht in het geheel niet te verwonderen zijn, doch dat dc voorwaarde voor die suc cessen grcotendeels geschapen werd door een tot het uiterste doordachte opleiding van eiken soldaat afzonder lijk. Ook onze opleiding was in het geheel niet gemakkelijk. Zij vereischte van ons een volledige overgave cn kostte veel moeite en menigen zweet droppel. Doch wij hebben volgehouden en in deze maanden veel meegekregen, waarvan de beteekenis ver boven het zuiver militaire uitgaat. De opleidings- tijd bracht ons niet alleen de kennis, die wij noodig hebben om binnenkort in den strijd enzen man te kunnen staan, doch bovendien heeft zich ook in ens binnenste een beslissende ver andering voltrokken. De achterstelling van het eigen ik en het volkomen op gaan in de gemeenschap, een gedach te. waarvoor wij reeds in het vader land ijverig opkwamen, zonder haar echter in haar uiterste consequentie te kunnen uitvoeren, is thans vcor ons levende werkelijkheid geworden en te vens werd ook de laatste rest onge zond particularisme, welke w.j wei- licht neg van huis hadden meegeno men, definitief weggenomen. Gemeenschappelijk ideaal Het was immers in het vaderland niet altijd gemakkelijk, bij de gisting, waarin ons volk zich bevindt, de groote lijn in het oog te horden cn niet het overzicht over het geheel te verliezen. Ook ae honderden vrijwil ligers, die de trein op 28 Februari van Den Haag naar den Elzas bracht om opgeleid te worden, waren welis waar menschen. ö!e allen met den .'wil bezield waren, gemeenschappe lijk voor een min of meer duidelijk omlijnd idee te strijden, doch zij vormden nog geenszins een eenheid, hetgeen reeds uiterlijk bleek uit het bonte beeld der uniformen, burger- kleeren en insignes. Deze eenheid ontstond pas toen wij allen het veldgrijzc eerekleed van dc Waffen SS. droegen, ten Friezen. Saksen, Hollanders en Limburgers elkaar in de kamers en in den dienst leerden kennen en werklieden, boe ren en academici gemeenschappelijk marcheerden en in de modder lagen. Tijdens deze maanden in den Elzas, later in Ncord-Duitschland en in de Oostmark werd die gezworen gemeen schap geboren, die wel haar vuur proef nog moet en zal doorstaan, doch die thans reeds geworden is tot den eigenlijken drager van de Ger maansche eenheidsgedachte, hetgeen reeds voldoende tot uitdrukking komt in den naam van onze divisie „Wiking". Zij wil boven de tijden uit blijven bestaan cn de verschillende partijen en organisaties in duur over treffen. Evenals de kiemcel der Duit sche wedergeboorte in de frontge meenschap van den wereldoorlog ont staan is. zoo zal ook het fundament van het groot-Germaansche rijk daar gelegd worden, waar de strijders van alle takken der Germaansche volke- renfamilie elkaar ontmoet hebben en waar rijks- en volks-Duitschers, naast Noord-Nederlanders, Vlamingen en Scandinaviërs staan. SCHAKEN EUWFBOGOLJUBOYV In midden Juli of begin Augustus zal er, naar Het Volk verneemt, zeer waarschijnlijk te Karlsbad. een .twee kamp in 12 partijen worden gespeeld tusschen dr. Max Euwe en Bogol- jubow. Een grooter Eenheid Hier zijn wij ge worden tot een grootere eenheid, zonder dat het eigen karakter der verschillende volkeren daaronder behoefde te lijden. In den loop van deze maanden is het ons Nederlanders bij de Waffen S.Sdie altijd bijzonder angstvallig bedacht waren op de handhaving van ons eigen karakter, duidelijk geworden, dat onze nationale prestatiek en bij zondere bekwaamheden juist thans, nu wij met de nationale eigengereid heid gebroken hebben, om in. het be stek van een grooter geheel onze bij zondere taak te vervullen, haar ware beteekenis hebben gekregen. Het kan ons niet deren, dat tot dusver pas een deel van ons volk tot dit inzicht is gekomen, en dat de groote massa volgens oude gewoonte afwacht, al vorens ook zij met den ouden afgod breekt. Want die massa geeft niet den doorslag, de ontwikkeling gaat ook zonder haar onophoudelijk en met razende snelheid verder. Een grootsch moment Wie had het een j'aar geleden voor mogelijk gehouden, dat Nederland sche vrijwilligers van de Waffen S.S. in Klagenfurt de eerewacht zouden vormen, toen de Führer na de roem volle voltooiing van den Balkanveld tocht deze stad bezocht? Daar op het marktplein van de hoofdstad van Karintië voelden wij allen, dat deze man niet de Führer der Duitschers, doch als Führer van alle Germanen ook onze Führer is. Wij zullen hem trouw blijven, omdat wij weten dat hij afzonderlijke ru briek, omdat deze altijd, nog meer dan de mannen, een zwak hebben, dat naar het sentimenteele voert en dus te licht een spel een ij del spel wordt, om zich le laten vinden, al thans om in de naaste omgeving wat meer dc aandacht op zich te vestigen. Vervolgens zet hij een kruisje achter de namen der verdwenen vrouwen, die volgens den burgerlijken stand ..gehuwd" zijn. En hij moet vele kruisjes zetten. Omtrent haar leeftijd doet hij de ontdekking, dat het mee- rendeel van de plots spoorloos ver dwenen dames naar de 50 loopt. Welke leeftijd, naar men zegt, altijd min of meer critiek is. Maar de tweede rubriek: af deeling mannen, leert hem, dat de heeren der schepping er niet moediger op wor den. Ze verdwijnen van het tooneel voor een groot deel met nog een tikje te veel romantiek in hun hart en den ken het overal elders beter te zullen treffen met het levenslot, dan in de onmiddellijke nabijheid van het min of meer eentonig huiselijk bestaan. Maar daar is toch ook en dat vooral wilde ik hier een klemtoon geven er is toch ook in deze merk waardige statistiek van verloren men schen, een tendenz van lafheid. Het zijn vooral ook weer de man nen, die mft dat spoorloos verdwij nen, zichzelf zoeken te ontloopen. En daar begint de tragiek van binnen uit. Daar houdt dc politicchef op met zijn register: daar zien wij en het is vooral de laatste kwart eeuw sterk toegenomen dc angst voor de toe komst uit den donkeren hoek sluipen. Het geestelijk „moe-zijn". Het niet meer tegen dc dingen op kunnen en het loslaten van elke steunende ge dachte, die het leven perspectief geeft. Zie: daar is het geen spelletje meer van ij dolheden, om dc aandacht bij het terugvinden; daar is het geen zwervers-romantiek meer van den man met den bohemien-geest. Hier knaagt de onrust en dit ver dwijnen is zoo laf, omdat het geen doel heeft. Men ontloopt zijn lot niet; men trekt het naar zich toe, door zichzelf te verzwakken of te verlam men, in een doellooze vlucht. Hier zien wij den weerstand aangetast en oat verschijnsel is er een van dezen tijd. Het is een hopeloos; laat maar gaan, dat elke zenuw mist en elke spier verzwakt en allen wil doodt. De tijdsomstandigheden infecteeren sommige menschen met dezen dwa zen aftocht. Ayers is er trotsch op, dat slechts 5 procent van alle geval len, die hij te behandelen kreeg ge durende zijn 15-jarige bemoeiingen, onopgelost zijn gebleven. Dat wil zeggen, dat 95 procent weer op zijn plaats teruggebracht is, weer recht is gezet en met die 95 pet. heb ben we dan de menschen terug, die voor zichzelf op de vlucht sloegen. Wijst dit alles niet op een gemis aan een geestelijken ondergrond, een. levensbasis waarop de mensch zich zelf leert zien als een deel van een groot geheel? Dit loslaten van geestelijke waar den is het, wat ik zoo angstwekkend zie blootgelegd in dat boek van dien New Yorkschen politiechef. De wereld van het vermaak heeft er al direct beslag op gelegd en er een film van gemaakt. Dat maakt de tragiek des te grooter, al rekenen wij daar niet mee, wanneer wij in de bioscoop zit ten. Het zijn niet de menschen, die verdwijnen. Het is de peillooze ver latenheid van den mensch... Hoevelen kennen onder ons nog dat mooie lied van Gunning: Ga niet alleen door 't leven die last is u te zwaar.... Zou het bioscoop-orgel dat spelen? ook voor ons volk slechts het beste wil, en zijn er trotsch op, dat wij zijn uitverkoren om deze trouw binnen zeer korten tijd met de wapens te be wijzen en daarmede tevens ook voor ons volk de plaats binnen de nieuwe orde te verzekeren, waarop het recht heeft. S.S. Schütze dr. D. Tappenbeck.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 4