AMERSFOOIHSCHE COD PANT Aanval op Stalin-linie duurt voort DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI AANTAL GEVANGENEN TOT 300.000 GESTEGEN Jam, Stroop e.d. op den Bon ABONNEMENTSPRIJS bij vooruitbetaling Per week /0.16 Per 3 maanden 2.05 Per post per kwartaal 2.25 Lo$3e nummers 0.00 Admlntstratle Telefoon 6289. Na 6 uur 6595. Giro 86362. Red.: Tel. 6731. Na 5 uur 6137. ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losae regelprys 0.26 Kleine advert. (..Doelpunten") Hoogstens 20 woorden 10.55 Elk woord meer 0.05 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed prt)e MAANDAG 7 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. W. M. HALEWIJN. AMERSFOORT. UITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTL.AAN i G PAGINA'S Spoortreinen en vrachtauto's vernietigd Krachtig optreden der luchtmacht Formaties van het Duitschc en Finsche leger dringen ondanks de moeilijkste terreins- en weers omstandigheden langs de kust van Moermansk aan de Noorde lijke IJszee op. Nadat het taaie verzet van de bolsjewisten gebro ken was, werd het gebied van de Liza bereikt. Zware Pantseraanval afgeslagen Een formatie Duitschc infante rie, die tijdens de eerste 10 dagen van den veldtocht in' het Oosten 1.100 pantserwagens der Sovjets heeft veroverd of vernietigd, heeft, naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt nieuwe zware gevechten met sterke bolsjewistische gepant serde strijdkrachten moeten le veren ten Zuiden van de Pripct- moerassen. De bolsjewistische infanteristen «telden alles in het werk om met be scherming van zware pantserwagens de Duitschc linies binnen te dringen. Op eiken pantserwagen, die aan kwam rijden, volgden drie vracht auto's met Sovjet-infanteristen, die op 600 a 800 meter voor de Duitsche linies tot den aanval moesten over gaan. In de meeste gevallen werden de gemotoriseerde colonnes infanterie door granaattreffers vernietigd, voor dat de soldaten van wagens kon den springen. De aanval van de ge pantserde monsters werd door het Duitsche afweervuur geremd en reeds na twee uur waren 20 pantserwagens vernietigd. Deze verliezen veroorzaak ten onrust in de Sovjet-gelederen en zij begonnen terug te trekken. Dit oogenblik gebruikten de Duitsche in fanteristen om tot een tegenaanval over te gaan. Na een vuurgevecht, dat negen uur duurde, bleven nog 29 pantserwagens kapotgeschoten op het slagveld liggen. Duitsch Weermachtbericht 5 Juli In het Oosten verloopen onze operaties volgens het vastgestel de plan. Ten Zuiden van de Pripet-Moerassen werden op verscheidene plaatsen verstrooi de deelen van den vijand achter ons front door reserve» tot den strijd genoopt en vernietigd. Eenige duizenden gevangenen vielen daarbij in onze handen. Onze Hongaarsche bondgenoo- ten hebben Kolomea en Stanis- law ingenomen. Van de bij Minsk Ingesloten Sovjet-formatie zijn op 4 Juli zooals reeds in een extrabericht is bekend gemaakt 20.000 man overgeloopen, na dat zij hun commissarissen had den doodgeschoten. Ten Oosten van Minsk is de Dnjepr bereikt. In HBaltische gebied wordt de ach tervolging van den verslagen vij and voortgezet. De uit Finland op rukkende Duitsche en Finsche formaties hebben, ondanks de moeilijkste terreinsomstandig heden en bij hier en daar taai verzet nieuwe vorderingen ge maakt. LUCHTMACHT IN ACTIE Formaties gevechtsvliegtuigen, tor pedovliegtuigen en jachtvliegtuigen verstrooiden vijandelijke troepencon centraties aan den bovenloop van de Duna en in de Westelijke Oekraïne, vernietigden talrijke pantser- en vrachtauto's, bombardeerden met goede uitwerking vijandelijke stel lingen artillerie en verwoestten be langrijke spoorweg-emplacementen ver in den rug van de Sovjet-troepen. In luchtgevechten leed de vijande lijke luchtmacht opnieuw groote ver liezen. BRITSCHE HAVENS BESTOOKT In den strijd tegen Groot-Briltan- nië bombardeerden sterke formaties van het luchtwapen in den afge- loopen nacht het wapencentrum Bir mingham, de oorlogshaven Plymouth en andere havens aan de Zuidoost- Kust van Engeland. Groote branden cn ontploffingen duidden op het re sultaat van deze aanvallen. Op een vliegveld aan de Westkust van Enge land bestookten gevechtsvliegtuigen hangars en barakken doeltreffend met bommen van zwaar kaliber. In het kanaal van Bristol werd een vrachtschip van 5900 ton tot zinken gebracht, verdragend geschut van de marine beschoot een vijandelijk kon vooi in het Kanaal. BOMMEN OP BREST Aanvalspogingen van Britsche vliegtuigen leidden gisteren aan de kust van het Kanaal opnieuw tot een nederlaag voor den vijand. In lucht gevechten werden 9 jachtvliegtuigen door luchtdoelartillerie, 3 gevechts vliegtuigen en een jager neergescho ten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Britsche vliegtuigen lieten bommen vallen op de stad Brest, waardoor een gedenkteeken van de Canadeesche troepen uit den wereld oorlog verwoest werd. Militaire schade richtte deze aanval niet aan. Andere Britsche gevechtsvliegtuigen lieten vannacht een gering aantal brisant bommen op West-Duitschland*vallen. De scbade is onaanzienlijk. Nacht jagers en luchtdoelartillerie schoten vijf van de aanvallende gevechts vliegtuigen neer. Kapitein Streib behaalde in den nacht van 3 op 4 Juli zijn 15e nachtelijke overwinning in de lucht. In de gevechten in het Oosten on derscheidden zich kolonel Buck en luitenant-kolone] Thumm, comman danten van regimenten infanterie, alsmede de eerste-luitenants Pelikan van een afdeeling artillerie. Heine van een compagnie wielrijders en Xankc van een regiment infanterie door bijzondere dapperheid. DE STRIJD TEGEN DE STALIN-LINIE 6 Juli. In het Oosten worden de ope raties tegen de z.g. Stalin-linie stelselmatig voortgezet. Het aarUal der sedert 22 Juni gemaakte ge vangenen is tot gisteren gestegen tot omstreeks 300.000. Het lucht wapen steunde de operaties, door voortdurende aanvallen op vijan delijke troepenconcentraties. Al leen al-in het gebied rondom Sji- tomir werden door bommen en be schieting meer dan 500 vracht auto's van de Sovjets vernield cn 18 spoortreinen vernietigend ge troffen. Andere succesvolle lucht aanvallen richtten zich in den af- geloopcn nacht op het knooppunt van spoorlijnen en wegen van Smolensk. Het Sovjetluchtwapen verloor gisteren 281 vliegtuigen te gen 11 eigen verliezen. Daarvan werden er 98 in luchtgevechten neergeschoten en 183 op den grond vernield. ONDERZEEëRS IN ACTIE In den strijd tegen Grcot-Brittannië hebben onderzeeërs op den Atlanti- schen Oceaan 6 koopvaarders van 33.830 ton in totaal tot zinken ge bracht en een ander schip door tor pedo's beschadigd. Gevechtsvliegtui gen brachten in de wateren rondom Engeland in den afgeloopen nacht 2 vrachfcbootcn van 11.000 ton in totaal tot zinken. Duitsche jagers schoten gisteren bij luchtgevechten hoven het Kanaal zonder eigen verliezen 4 Brit sche jagers neer, en voor de Noorsche kust een Britsch gevechtsvliegtuig. Marine-artillerie haalde aan de Noor sche kust 3 vliegtuigen omlaag, een patrouillevaartuig in het Kanaal. STRIJD BIJ TOBROEK In Noord-Afrika mislukte een uit- valspoging van Britsche tanks uit To- brcek door het geconcentreerde vuur van de DuitschItaliaansche artille rie. Formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen en stuka's bombardeerden de haven van Tobroek. Een koopvaarder en pakhuizen werden getroffen. FAMAGUSTA BESTOOKT In de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen en stu ka's 4 Juli een aanval gedaan op de haveninstallaties van Famagusta. aan de Oostkust van Cyprus. Bommen van zwaar kaliber beschadigden 2 groote koopvaarders in de haven. Op een vliegveld van het eiland troffen bom men barakkenkampen van den vijand. Britsche Luchtaanvallen De vijand heeft in den afgeloo pen nacht in West-Duitschland brisant, en brandbommen laten vallen. De burgerbevolking had vrij groote verliezen aan dooden cn gekwetsten. Woonwijken en gebouwen werden, vooral te Mun ster en Bielefeld, getroffen. 52.000 Bolsjewisten overgeloopen Het D.N.B. ontving giste ren het volgende speciale be richt uit het hoofdkwartier van den Fiihrer: Het opperbevel der Weer macht deelt mededat onder den druk der Duitsche om singeling gisteren ten Westen van Minsk wederom 52.000 soldaten van het Sovjetleger zijn overgeloopen. Nachtjagers schoten 7 van de aanvallende gevechtsvliegtuigen neer. Ritmeester Niemack. aanvoerder van een verkenningsafdeeling, de le luitenant Freiherr Marcken en Buch- terkirch van een pantserregiment, be nevens le luitenant Ritz van een re giment infanterie hebben zich door voorbeeldige dapperheid onderschei den. Bij operaties in het Noordelijk deel van den Atlantischen Oceaan had een duikboot onder commando van kapitein-luitenant Scholz bijzonder groot succes. BLOEDBAD IN OEKRAÏNE WEGENS POGING TOT OPSTAND Naar uit mededeclingcn van gevan gen genomen bolsjewisten blijkt, heb ben Oekrainers in een dorp bij Ja- rowof reeds op 23 Juni geprobeerd te gen de Sovjets in opstand te komen. Op bevel van een politieken commis saris werden verscheidene honderden inwoners met machinegeweren neer- gemaaid. Van dit bloedbad rijn voJrai vrouwen en kindertn het slachtoffer geworden. Sovjet-troepen den Terugweg afgesneden Door vernieling van de Spoorwegen IN DEN SECTOR VAN PINSK Een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen heeft op 3 Juli, naar van bevoegde zijde aan het D.N. B. wordt medegedeeld, door het bombardeeren van belangrijke spoorweginstallaties in de nabij heid van Pinsk de bolsjewistische ravitailleeringswegen zwaar ge troffen en een deel van de ver slagen Sovjet-troepen den terug weg afgesneden. De lichte Duitsche bommenwerpers hebben met welgerichte bommen het belangrijkste seinhuis bij Pinsk bui ten bedrijf gesteld en vlogen vervol gens naar het Oosten verder. Plotse ling zagen de Duitsche vliegers op het emplacement van het station Ja- now vier transporttreinen. Zij konden duidelijk waarnemen, dat er pantser wagens, stukken lichte artillerie, voer tuigen cn legerapparaten op de wa gons stonden. De Duitsche gevechts vliegtuigen wierpen hun bommen oo de transporttreinen. Een rookwolk benam hun voor eenige minuten het uitzicht. Doch de vliegers konden daarna constateercn, dat alle vier treinen uit de rails waren geworpen en totaal vernield op de rails lagen. Zij blokkeerden zoodoende de voor naamste spoorlijn, zoodat het geheele spoorwegverkeer van het Sovjet-leger in dezen sector verlamd werd. Hongaren aan den Dnjestr De chef van den Hongaarschen Ge- neralen staf deelt mede: De Hongaarsche troepen hebben Zaterdag de linie van den Dnjestr be reikt. Op vele plaatsen poogden sterke Sovjet-achterhoeden door verbitter den tegenstand den terugtocht over de rivier te dekken. FRANSCHE VRIJWILLIGERS De Fransche politieke bewegingen Le Frangisme, (voorzitter Bucard) La Ligcc Frangaise, (voorzitter Con- stantini), Le Parti Populaire Fran- caise, (voorzitter) Doriot), en Le Rassemblement National Po pulaire, (voorzitter Marcel Deat). hebben besloten een vrijwilligersle gioen op te richten, dat aan den Euro- peeschen kruistocht tegen het bolsje wisme zal deelnemen. Dit legioen zal Frankrijk aan het Sovjetfront verte genwoordigen. De Vernieling in de Oekraïne SPECIALE BATALJONS Het Britsche blad Exchange Tele graph verneemt van zijn specialeu correspondent te Moskou het volgen de: Overeenkomstig het door Stalin in zijn rede gegeven bevel, worden in de Oekraïne, daar, waar de bolsjewisti sche troepen tot op de Dnjestr moes ten terugtrekken, stelselmatig vernie lingen aangericht. Een aantal batal jons heeft uitsluitend tot taak. zich met deze vcrnielingsopgave bezig te houden. Zij zijn uitgerust met vlam menwerpers voor het aansteken van het graan en voorzien van ontplof fingsmiddelen om de boerenhuizen te vernietigen. Zij slachten al het vee af, zonder de kippen te vergeten, die vergif;igd werden, zcodat zij niet ge geten kunnen worden. Men neemt aar., dat op deze wijze in de afgeloo pen dagen voor een waarde van ver scheidene honderden milliocnen ver nietigd is. In Duitsche politieke kringen ver klaar' men in verband met dit ver niet vmgswerk, dat de gevolgen hier van uitsluitend de Oekraïnische be volking zullen treffen, die zoodoende bewust aan den honger en de ellende wordprijsgegeven, daar de Duitsche troepen in elk opzicht door het vader land worden verzorgd en niet op de levei smiddelen in de operatiegebieden zün aangewezen. Dc Amerikaansche Ambassade te Moskou MAATREGELEN VOOR VERTREK m Naar International News Ser- vice uit Washington meldt, heeft de Amerikaansche regeering maatregelen genomen voor een evci tueel vertrek van den ambas sadestaf te Moskou. Het agentschap spreekt van een. vooizorgsmaatregel in verband me' de ontwikkeling der militaire ope aties. I Ute-troepen gevangen j genomen Wr opgèrukte' Öüitsche pantser formaties hebben een groot aantal bolsjewistische soldaten gevangen ge- nimen, die tot de elitetroepen be hoorden. Naar de gevangenen ver klaarden, namen deze troepen-onder delen destijds aan de groote para- d's op het Roode Plein te Moskou doel. Een Nederlandsch Vrijwilligerscorps IN DEN STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME In breede kringen der Nederiand- sche openbare meening zijn de berich ten over de in de verschillende lan den van Europa gevormde vrijcorpsen tot steun aan de Duitsche weermacht en haar Finsche, Roemeensche, Itali aansche, Hongaarsche en Slowaedc- sche boncgenooten in haar strijd te gen het geheel Europa bedreigende cultuur-verwoesteftde en atheïstische bolsjewisme met de grootste belang stelling en levendige voldoening ge lezen. De oprichting van een Noorsch legioen en een vrijcorps Denemarken heeft bijzonder de aandacht getrok ken. Veelvuldig werd daarbij echter betreurd, dat de actieve deelneming van Nederland aan dezen kruistocht der Europeesche beschaving tegen de Sovjets tot dusver beperkt is gebleven tot enkele duizenden enthousiaste medestrijders in de gelederen der Duitsche weermachtsonderdeelen, en dat het tot nu toe niet tot het vor men van een gesloten Nederlandsche formatie onder Nederlandsche leiding gekomen is. Naar wij thans echter vernemen ziïn in öe afgeloopen' dagen in alle stilte voorbereidingen getroffen voor de op richting van een eigen Nederlandsche formatie, die den naam zal dragen „Vrijwilligersverbond Nederland". De vorming van een "dergelijk zuiver Ne derlandsch vrijcorps staan geen moeilijkheden meer in den weg, nu de hiervoor noodzakelijke toestem ming van de betreffende Duitsche in stanties verzocht en verkregen is. Dit ..Vrijwilligersverbond Nederland" zal met medewerking van de bestaande politieke partijen en van Nederland sche officieren door een reeds opge richt Nederlandsch aanwervingsbu reau georganiseerd worden. In dit verbond kunnen mannen worden op genomen van 17 tot 40 .iaar met een minimum-lengte van 1.65 meter. Hun soldij alsmede de ondersteuning van eveniueele familieleden zal volgens dezelfde grondslagen geregeld worden, als bij de Duitsche weermacht. Aanmeldingen en inlichtingen moe ten gericht worden tot het "centrale Aanwervingsbureau voor het ..Vrij willigersverbond Nederland", Stadhou derslaan 132, Den Haag. BRISTOL-BLENHEIM NEERGESCHOTEN Duitsche patrouillevaartuigen, die Zaterdag aangevallen? werden door Britsche gevechtsvliegtuigen, schoten een Bristol-Blenheim omlaag. De door de Britten geworpen bommen misten alle haar doel. 500 Gram per Persoon per 4 Weken Ingaande 1 4 Juli De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vissche- rij maakt bekend, dat een aanvang zal worden gemaakt met het distribuee- ren van jam, marmelade, gelei, stroop, honing en andere suikerhoudende bo- terhamsinecrsels, alsmede van vruch ten op siroop. Onder de distributie zullen vallen: le. Alle soorten jam, huishoudjam, vruchten- en rabarberjam, wortel jam, marmelade, huishoudmarme- lade, gelei en huishoudgelei; 2e. Zwarte stroop (kandijstroop, huis- houdstroop, keukensiroop, riet- en bietsuikerstrcop en nielade) 3e. Alle soorten appelsiroop cn pe rensiroop, namaakappelsiroop, huïs- houdappelsiroop, huishoudperen- siroop; 4e. Honing en kunsthoning; 5c. Alle soorten vruchten op siroop; 6e. Vruchtenmoes, (b.v. appelmoes), vruchtenpuree (geen tomatenpu ree) en vruchtensaus; 7e. Ontbijtgember, huishoudontbijt- gember en gembersiroop; 8e. De zoogenaamde boterhampas ta's, waaronder dus o.a. vallen chocoladepasta en ale soorten ge aromatiseerde en gecarameliseerde gecondenseerde magere melk met suiker. LIMONADESIROPEN ENZ. VRIJ Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht op geves tigd, dat vruchten op sap, vruch tenlimonade, vruchtenlimonade siroop, vruchtenwijn en vruchten sap (o.a. dus bessensap) niet on der de distributie zullen vallen. In verband met de voorbereiding der distributiemaatregelen is de afle vering van bovengenoemde onder de distributie vallende artikelen aan het publiek gedurende het tijdvak van 7t/m. 13 Juli a.s. verboden. De win keliers (detaillisten) mogen deze artikelen nog slechts van den gros sier of van den fabrikant betrekken onder afgifte van de door dc plaat selijke distributiediensten te verstrek ken toewijzingen. De distributie zal aanvangen a.s. Maandag. 500 Gram netto Het rantsoen zal 500 gram per pe riode van 4 weken bedragen. Derhalve zal gedurende het tijdvak van Maan dag. 14 Juli a.s. tot en met Zondag, 10 Augustus a.s. een nader aan te wij zen bon van de „Bonkaart Al ge m e e n" recht geven op het koo- pen van 500 gram van een der boven genoemde artikelen. Vanzelfsprekend is het ook geoorloofd deze hoeveelheid over meerdere artikelen te verdeelen. Aangezien de inhoud van de mees te jampotten 400 of 450 gram be draagt, is de detaillist op verlangen van den klant verplicht het ontbre kende gewicht buiten de fabrieksver- pakking bij te leveren. Voor kinderen of andere groepen van personen zullen geen extra rant soenen beschikbaar worden gesteld. DE GROOTTE VAN HET RANTSOEN De grootte van het rantsoen be draagt 500 gram per 4 weken. Uit jam, stroop, appelmoes, appelstroop, honing, kunsthoning. vruchten op siroop, pud-dingsaus of gearomatiseer de magere condens zal men kunnen kiezen tot een totale hoeveelheid van 500 gram per 4 weken. Uit het ver bruik in het verleden, kan echter worden afgeleid, dat het hoofdzakelijk jam en stroop zal zijn, wat het publiek zal nemen. Hoewei de consument groote vrij heid van keuze tusschen de desbetref fende boterhamsmeersels heeft, kan deze keuze niet onbeperkt wezen, door dat de productiemogelijkheden der verschillende fabrieken beperkt zijn. Een potje jam in standaardverpak king, bevat meestal een wat kleinere hoeveelheid dan 500 gram. Misschien zullen vele verbruikers, die zoo'n potje koopen en een bon voor 500 gram in leveren geen prijs stellen op de hoe veelheid, waardoor zij hun rantsoen van 500 gram kunnen volmaken. Maar zij hebben er wel recht op. Nemen zij zelf een potje of pannetje mee. can kunnen zij dus een aanvullende hoeveelheid losse jam daarin krijgen. Tengevolge van de beperktheid der voorraden glazen potjes voor stand aardverpakking zal jam trouwens in vele gevallen los, uit emmers of kist jes worden verkocht. Men moet er re kening mee houden, dat losse jam niet onbeperkt houdbaar is. MALTA EN CYPRUS GEBOMBARDEERD Britsche hulpkruiser getorpedeerd Italiaansch Weermachtbericht 5 Juli. Gisteren werden bij luchtgevechten boven Malta twee Britsche vliegtuigen neergeschoten. Des nachts hebben on ze toestellen vliegvelden op het ei land gebombardeerd. Een van onz? jagzrs is niet teruggekeerd. In de baai van Famagsta (eiland Cyprus) heb ben onze luchtformaties havenwerken cn schepen gebombardeerd. Andere Italiaansche vliegtuigen hebben een Engelschen hulpkruiser van 7000 ton met torpedo's getroffen. Dit vaartuig kan als verloren beschouwd worden. In Noord-Afrika valt activiteit, van ar tillerie waar te nemen aan het front van Tobroek. Een vijandelijke afdee- ling. die onze stellingen trachtte te naderen, werd afgeslagen. Toestellen van de As bombardeerden herhaalde rnalen de havenwerken van Tobroek en de kampen van Mersa-Matroe. Tij dens een aanval op het gebied van Benghazi, waarvan melding gemaakt is in het weermachtbericht van Vrij dag heeft, ons luchtdoelgeschut twee vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In Oost-Afrika werd het kleine gar nizoen van Debra Tabor. dat sinds verscheidene weken geïsoleerd en he vig belegerd was, gedwongen zich over te geven, wegens gebrek aan levens middelen. Aan het garnizoen werd de eer der wapens gelaten. In het gebied van Galla en Sidamo blijven onze troepen, die zich in uiterst moeilijke omstandigheden van ravitailleering bevinden, overal door den vijand wor den aangevallen, last ondervinden van het slechte weer en van alle verbindin gen verstoken zijn. zich met groote heldhaftigheid hardnekkig verzetten. 6 Juli. In Noord-Afrika heeft onze artillerie 2 vijandelijke batterijen te Tobroek vernield en in de haven liggende sche pen beschoten. Duitsche en Italiaan sche afdeelingen vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op de havenwerken, voor anker liggende schepen, verdedi gingswerken en batterijen. Zij veroor zaakten branden en ontploffingen en brachten een klein schip tot zinken. Bij een aanval in scheervlu.cht op een vijandelijke luchtbasis bij Sidi el Bar- rani hebben onze jagers brand veroor zaakt in vrachtauto's en barakken. De vijand heeft luchtaanvallen gedaan op Benghazi en Derna. In Oost-Afrika waren onze troepen in het gebied van Galla en Sidamo, die tot een groepje helden waren verminderd, die geen le vensmiddelen of munitie meer hadden, na tot aan de grens van het mogelijke te hebben gevochten en gisteren nog bij Gore een gevecht te hebben ge voerd. waarbij zij den vijand gevoelige verliezen toebrachten, gedwongen, voor de steeds sterker wordende vijan delijke troepen te capituleeren met wapencer. Te Gondar en op andere plaatsen wordt de strijd voortgezet. Engelsche Luchtaanvallen DOODEN EN GEWONDEN lil West-Duitschland In den vorigen nacht hebben Brit sche vliegtuigen op eenige plaatsen in West-Duitschland brisant- en brand bommen laten vallen. Verscheidene burgers werden gedood of gewond. In woonwijken werden huizen ver nield of beschadigd. Schade aan voor den oorlog belangrijke objecten is slechts in geringe mate aangericht. Twee der aanvallende vliegtuigen werden door nacht-jagers neergescho ten. Mr. M. M. Rost van Tonningen Het Rijkscommissariaat maakt be kend: De op 20 Juli 1940 door den Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied aangestelde commis saris voor de marxistische partijen, mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft, na voltooiing der reorganisatie van de Arbeiderspers en van de Centrale Arbeiders Verzekerings- en Deposito- bank, alsmede het opheffen resp. liqui deeren van andere marxistische in stellingen en vereenigingen, ook de voorbereiding voor het liquideeren van de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (S.D.A.P.) voleindigd. Hij heeft dientengevolge den Rijks commissaris voorgesteld, tot liquidatie van de sociaal-democratische partij over te gaan e'n hiervoor een specialen liquidateur aan te stellen. Tevens heeft hij den Rijkscommissaris ver zocht hem, met het oog op het vol brengen van deze opdrachten en in het belang van de overige hem inmid dels overgedragen functies, van de door hem op 20 Juli 1940 aanvaarde verplichtingen te willen ontheffen. De Rijkscommissaris heeft dit ver zoek ingewilligd en den heer Rost va" Tonningen dank betuigd voor het met succes volbrengen van den hem des tijds toevertrouwden arbeid.

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1