DE DIEREN VAN TARZAN MOORD in AM ERSFOORTSrjH E COURANT WOENSDAG 9 JULI 1941 BINNENLAND Twee Kinderen uit één Gezin verdronken door EDGAR RIGE BURROUGHS TRAGISCH ONGEVAL TE ÏJMUIDEN Gisteren zijn twee kinderen uit het gezin van Amersfoort, wonende in ÏJmuiden-Oost, een meisje van 4 jaar en een jongetje van 3 jaar. door on bekende oorzaak nabij de Vclzerbrug in het Noordzeekanaal geraakt. Een voorbijganger zag de kinderen dicht, bij don wal in het water liggen. Nadat hij hen op net droge had ge bracht. werd nog getracht de levens geesten op te wekken, doch beide kin deren bleken reeds te zijn overleden. Nog nicer verdrinkingsgevallen Bij het zwemmen in de Lek is gis termiddag de 23-jarige A. Wammes, wonende aan den Rijksstraatweg te Cu'emborg, verdronken. De 7-jarige joneen J. van der Voort te Katwijk aan Zee, is Gistermiddag bij het baden in zee verdronken. Het liikie is des avonds op het strand ge vonden. Gïstera rond is in het Twentheka- naal onder Eefde de 21-iarige S. uit Zutfen bij het zwemmen verdronken. Nederl. Middenstandsbond VERGADERING TE UTRECHT Gisteren hield de Ncderlandscne Middenstandsbond een druk bezochte alg. jaarvergadering te Utrecht. De bondsvoorzitter, de heer L. de Groot, ving aan met. herdenking van hen. die in dienst van het. va- de'^and zijn gevallen. In zijn openingsrede memoreerde spr., dat do middenstandsorganisa tie cak plaatselijk. na den 15dcn Mei de hand aan den ploeg hebben ges1 a gen. Vervolgens besprak de voorzitter de tot stand gekomen concentratie in de Nedèrlandsche Middenstands Cen trale. De stichting van do Nederland- sche Middenstands Centrale blijkt gced te zijn geweest en werd door vakorganisaties als voorbeeld geno men. Voor den cultureelen arbeid heeft de bond in het Instituut voor Mid denstands Ontwikkeling een lichaam dat voor zO't taak berekend is, en waarmede uitstekend wordt samen gewerkt. De bondfisecretaris. de heer D S w a g e r m a ndeed merierieeiingen over de werkzaamheden van dsn bond over het eerste half jaar 1941 waarin oa, werden aangevoerd de prijszetting en priisbeheersching. de winkelsluiting en het spaarzegelstel- se'. Tn c'e middagvergadering hield de bcndssecretaris, een inleiding over: „De voorbereiding van de komende organisatie van het bedrijfsleven''. Spr. gaf een overzicht van de ïn- dee'ing van het bedrijfsleven in zes hoofdgroepen, van de taak en alle bevoegdheden de5, nieuwe organen aan de hand van de verordening en de uitvoeringsbesluiten met betrek king t?t de organisatie van het be drijfsleven. De hoofdgroep „handel" zal in vr coepen worden ingedeeld n.l. „groothandel", „detailhandel" ..marl:'- cn straathandel" en „tus- schenpersonen E~ volgde een geanimeerd debat. D" \V. L. Groene veld Meijer, ad ministrateur van het departement van Handel, Nijverheid én Scheep vaart. chef van de afdeeling mid denstand van dat departement, sprak vervolgens de vergadering toe en brak een lans voor het middenstands museum, hetwelk het economisch in stituut van den middenstand reeds eenige jaren aan het inrichten is. Duitschers, Noren, Finnen, De nen, Slowakcn, Hongaren, Roeme nen, Italianen en Spanjaarden strijden gemeenschappelijk tegen het bolsjewisme, den vijand van de wereld. Waar blijft Nederland? Nederlanders, meldt u aan voor de Waffen S.S. bij het bureau Nordwest, Den Haag, Stadhou derslaan 132. 18 Want de voorste van de aanstor mende krijgers was onmiddellijk dood neergevallen, getroffen door 'n harden slag' van den aopman. Diens groote, eenzame figuur was spoedig tusschen hen, links en rechts klappen uitdee lend met geweldige kracht. Toen liet Tarzan een aantal vreeselijke kreten hooren, een geluid, zóó ontzettend, dat TER BESCHIK KINGSTEL- LING WEEG WERKTUIGEN VOOR INLEVERING VAN METALEN De Staatscourant bevat een beschik king van den secretaris-generaal van Binnenlandsche Zaken, waarbij aan de burgemeesters en de daartoe schriftelijk gemachtigde jSersonen. machtiging wordt verleend om gedu rende het tijdvak van 9 tot 31 Juli 1941 ter beschikkingstelling in ge bruik aan de gemeente te vorderen van weeg werktuigen, teneinde deze ie gebruiken bij de inlevering van me talen. Dengene, die een oproeping ontvangt is gehouden dit weegwerk tuig voor 11 Juli ter beschikking te stellen. CREMATIE B. BLOMSMA Onder groote belangstelling heeft gistermiddag in het crematorium op Westcrveld te Velsen de verassching plaats gehad van den heer B. B1 o m s- m a. oud-stationschef le klasse der Nederlandsche Spoorwegen. Aanwezig waren o.m. de hceren H. H. Hogenhout, oud-inspecteur der ge nerale controle van de N. S.. rnr. B. A. H. van Krell. directeur der Deli Spoor weg Mij., en v. a. De heer H. H. Hogen h out schet ste de bet eekenis van den overledene voor zijn ondergeschikten, voor wien hij een voorbeeld was in plichtsbe trachting. Een neef van den overledene, de heer G. Duyker, zeide, dat de heer de wilden hun ooren niet konden ge- looven. Maar met hun eigen oogen hadden ze gezien, dat dc blanke man zijn mond opende, om deze vreeselijke kreten te uiten. Etui oogenblik aarzel den ze. Toen kwam er een hevig ge kraak uit dc jungle achter hen. Terwijl zij in de richting keken, waar het ge luid vandaan kwam, zagen zij iets, dat het bloed had doen stollen van nog dapperder mannen dan deze krijgers. Uit den dichten plantengroei van de jungle kwam oen groote panter te voorschijn met glimsterende oogen en ontbloote tanden. En achter hem kwam een heele troep harige apen snel aanzetten. Half opgericht stonden zij op hun korte achterpooten, hun lange armen reikten op den grond en zoo kwam de vreeselijke horde nader bij. De dieren van Tarzan kwamen aanloopen op zijn kreet om hulp. Geen wonder dat de Wagambi's beefden over al him leden. Zware speren wer den geworpen en vele apen vielen neer om nooit meer op te staan. De scherpe klauwen van Sheeta hielden vreeselijk huis onder de zwarten. De gele slagtanden van Akoet beten meer dan één keel door van glimmen de wilden. En Tarzan van de Apen was hier en daar en overal, hij vuur de zijn dieren aan en had zelf met zijn scherp mes, een groot aandeel in het gevecht. (Wordt vervolgd.) FINANCIEEL Nederlandsche Bank VERKORTE BALANS Op de verkorte balans van de Ned. Bank N.V. komen de volgende cijfers voor (tusschen haakjes de cijfers op 30 Juni 3.1.) Binnenlandsche wissels f 91.576,100 (f 94.579.100): papier op het buiten land f 340.166.064 (f 307.761 2641; be- leeningen f 175.467.666 if 194.078.552 waarvan aar. Ncd.-Indië f 55.341 .S25 (f 57.977.150»: munt- en materiaal goud f 1.022.590.432 if 1.022.582.916); munt. zilver enz. f 14.164.735 if 14.453.639); totaal munt- en mate riaal f 1.036.755.196 (f 1.037.036.556'; bankbiljetten in omloop f 1.682.505.305 (f 1 6S6.375.440bankassignatiën in omloop f 84.745 (f 160.081); rek. crt. saldo's van het rijk f 577.787 (f 11.950.101); rek. crt. saldo's van anderen f 169.605.853 (f 154.346.133'; totaal rek. crt, saldo's f 170.183.640 If 166.296.235); beschikbaar metaal saldo f 298 862.148 (f 299.118.625'; schatkistpapier b.d. bank f S5 000.030 if 88.000.000). RADIO-PROGRAMMA Blomsma steeds een steun was ge weest voor zijn gezin, familie en ken* nissen. Een kleinzoon sprak namens dé kleinkinderen en een zoon dankte vooi de belangstelling. DONDERDAG 10 JULI HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofooniuuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieuws berichten. 8.15 .Dagopening (voorbe reid door het Vrij/, Prot. KerUcnmitó). 8.25 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Orgelspel. 10.00 Gramo foonmuziek. 11.00 Voor do vrouw. 11.20 l'ianovoordruoht en gramofoonmuziek. 12.110 Omroeporkest. 12.10 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten, l.ufi Amusementsorkest. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Collo, piano en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. >.20 Graniofooninuziek. 3.40 Orgelcon cert. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Ga lerij van hedcndaagsche ItaliaanseJie zangers" (III), causerie (mot gr.pl.). 5.15 B.N.O.: Nieuws-, economische cn beursberichten. 5.30 Amabile-sextet 'en gramofoonmuziek. 6.15 „Aan den voor avond van de herdenking van den Gul den Sporen-slag", causerie. 6.45 Gramo- l'ooiimn/.iek. 7.00 RN.O.: Vragen van den dag, 7.'15 Granioroonnnr/iek. 7.45 Cyclus „Sport en lichamelijke opvoe ding". 8.00 RN.O.: Nieuwsberichten. 9.15 Spiegel van den dag. 8.30 Geva rieerd programma. 9.30 Berichten (En- L'rlsch). 9 1". R.N.O.: Nieuwsberichten. 10.00—10.15 R.N.O.: Engelsehc uitzending „National features of the Netherlands". HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtend gymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.O.: Nieüws- Sovjet-gruwelen. Vele Oekrainers vielen als slachtoffers van den moordlust der Sovjet-soldaten. Vrouwen wee- nend bij haar vermoorde mannen. (Weltbild-Folygoon) berichten. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst (voorbereid door de Chr. Radio-Stichting). 10.20 Gramofoonmu ziek. (10.4011.00 Declamatie). 12.00 Berichten. 12.15 Roemeensoh orkest Gro- gor Serban. 12.45 P.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 1.30 Bont pro gramma. 8.30 Voor do zieken. 4,00 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 ..Tn Amsterdam op Bijbelschen bodem", lezing (voorbereid door de Christ. Ra dio-Stichting). 5.15 R.N.O Nieuws-, economische en beursberichten. 5.30 Utrechtsch Stedelijk Orkest en sol)6t. 6.45 Reportage. '7.00 B.N'.O Persover zicht. voor binnen- en buitenland. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 „Ik was er zelf bij", causerie. 7 45 Dansmuziek (gr.pl.). S.00 B.N.O.: Nieuwsberichten. 8.15 Ka merorkest ..Ars nova et antiqua", solist en gramofoonmuziek. 9.30 Voor den boer. 9.15 R.N.O.Nieuwsberichten. 10.0010.15 Gramofoonmuziek. KANTTEEKENING Gr. Wachten op het telegram, dat niet komtDe felle streep door de zomersche rekening. En als het dat alleen nog maar was. Maar het is vinniger van aard: de felle streep door de vaderlijke rekening. De zoon, die examen deed enzakte. Dat is het trieste uur in het huisge zin. Een maand later is men het zoo wat vergeten. Maar twee maanden daarvóór zit de spanning er zóó mee- doogenloos in, dat het de zenuwen overprikkelt. Nut? Dwaasheid. Daar heb ik verleden jaar mijn be komst van ge had: Een vader die op zijn zoon had gespeculeerd, zooals een bankroe tier het doet met de zwakke contan ten van den kleinen burgerman. Een vader, die zijn zoon als renpaard be schouwde en er hooge sommen op zette. Tot de mep kwam. En: de ver slagenheid van het kind, dat zich op dat oogenblik een nietswaardig indi vidu voelde. De verslagenheid van een moeder, die tegen den hoogheids waanzin van haar man niet op kon en diep-verborgen groote liefde koes terde voor haar jongen, dien ze opge offerd zag. Maar geen verslagenheid bij den man. Minachting en woede. Maar die daarmede ook voor maan den lang de gezondheid en het gees- tesgestel van zijn kind kwetste. Dit: „gezakt" was het bankroet van het huwelijk. Het beeld, dat ik u hier schilderde, mag dan wel wat fel inde verf staan, toch moet u er niet voor bij loopen, want misschiea iets min der van lijn, dreigt dat in elk huis. En omdat ik éénmaal van zoo nabij de ramp mee te maken kreeg over slechte rapporten, zwakke cijfers enhet „gezakt", waarschuw ik hier dringend ouders en opvoeders voor een klip, waar misschien het geluk van uw kind, ja zelfs uw hui selijk geluk, op stranden kan. Ik werp hier de vraag niet op, it» hoeverre examens wezenlijke betee- kenis hebben en in hoeverre de uit komsten wezenlijk overeen stemmen met de innerlijke waarde. Laat dat jaarlijksche glijbaantje naar omhoog of naar de diepte er nu eenmaal zijn. Doch: voorzichtig. Heeft aiw kind aanleg? Gaat hem het studeeren vlot af? Of ls het tobben geweest? Ja! Waarom dan doorgezet? Omdat hij persé geen timmerman worden mag of chauffeur of welk ander baantje ook, waar geen „H.B.S. 5- jarige" bij te pas komt. En ais het zoo een voortdurend tobben is ge weest, geeft dat dan eindelijk ver kregen diploma u of uw kind zoo'n zegepraal? Is u er dan? En: is hij er dan? Kent ge de maatschappelijke situaties nog zóó slecht, dat ge u blind staart op zoo'n diploma? Toe wees een beetje verstandig. Er is méér dan: een acte. Er is ook ge zondheid, levensenergie, levensgeluk: En ondermijn deze factoren niet ter- wille vaneen waan. We zitten midden in die gespannen dagen. Een moeder schrijft mij; „Ik zie tegen dat examen op". Ja: Moeders doen elk jaar met haar kinderen mee examen. Moeders wéten het, Moeders begrijpen het. Ik pleit hier niet voor: achteloos heid en voor zorgeloosheid en, voor speelsche luiheid. Waar de aónleg is en de werklust, daar is de bekroning in den vorm van een diploma een prettig succes. En zelfs daar, waar moeilijkheden zijn te overwinnen, zou ik de laatste zijn om ze te ont- loopen door maar van alle verdere studie af te zien. Maar daar, waar de moeders o, zuivere spiedsters! zien, hoe het een wanhopige strijd wordt, hoe deze jaren van vossen knagen aan den levenslust van het kind, daar roep ik: halt. En als het nu dit jaar misloopt? Als hij „zakt"? Is dat zoo vreeselijk? Is een jaar later een zoo enorm te kort? Laat dat jaar er bij komen. Help uw studie-jongen, met wat be moediging, door deze veel te gespan nen dagen heen. Dreig niet. Maat bouw op, vóór dat het een ineen storting wordt. Er is maar één eer lijke maatstaf. Heeft hij zijn best S daan? Ja? Voila. Dan is er met dat „gezakt" niets verloren. Zelfs zij*) heerlijke zomervacantie niet! FEUILLETON BLOKSCHRIFT door BRmM VERSCHOOR f0 Met andere woorden, u tracht al peinzend den moordenaar van den hond te vinden, hernam A.A. U kunt dat natuurlijk doen. als u er lust in hebt. maar noodlg is het volstrekt niet. mijnheer Somer. u kunt er zeker van zijn. dat ik voor morgenmiddag twaalf uur den man gevonden heb. of, hij zocht naar een krachtterm en keek mij guitig aan. of ik laat me den baard afscheren. Meteen weer een en al ernst, gin» hij voort: Dus u verveelt u nooit, mijnheer Somer? U hebt dan ook stellig nooit behoefte eens een buurpraatje te ma ken bij, laten we zeggen den tuinman of bijvoorbeeld de tuinmansdochter? De secretaris was niet hcelemaal meer op zijn gemak. Niet dat hij on rustig in zijn stoel bewoog, integen deel. hij zat zeer stil cn rookte be dachtzaam, nadrukkelijk bedacht zaam. kennelijk om elk uiterlijk toe ken van onrust te bedwingen. Mis schien dacht hij werkelijk, om van verdere vragen in deze richting ver schoond «e blijven, te kunnen, vol staan met een handgebaar, dat duide lijker dan woorden te kennen gaf, dat dit toch geheel bijiten beschouwing kon blijven. Hij kende de vasthou dendheid van A.A. nog niet. U moogt mij onbescheiden vin den, hernam mijn vriend. Maar zooals ik reeds zei, antwoord heb ik toch wel graag. Het antwoord kwam en het had on gunstiger voor hem kunnen zijn. Doch hij had dan ook den tijd genomen het te overwegen. Dus heb ik werkelijk geen kans, zei hij met kla gelijke gelatenheid. Als ze zóó gauw verklapt, dat ik haar heb opgezocht, kan ik haar raad. verdere pogingen na te laten, wel opvolgen. Jammer. Betsy Ls geen onaardige verschijning, mijnheer Arends. Ik voelde, dat ik mijn mondhoeken introk, nu ik mijn vriend met een blik van verstandhouding aankeek. Een zoo groote overwinning zou ik dc juffrouw, die met den bak aardappe len op haar schoot naast dc deur zat te schillen niet hebben toegeschre ven, Een goed verstaander, enzoo- voort, vervolgde A.A. U weet niet half. hoe wij het mogen waardeeren als wc niet eik woord met tien ande re hoeven toe te lichten, mijnheer Somer. Dus u bent gistermiddag eens naar de tuinmanswoning gekuierd. zooals u dat anders zou de betoo- verende Betsy niet zoo spoedig naar buiten gekomen zijn wel vaker doet. U ziet, dat uw bezoek ons reeds be kend is. U zult er dus geen bezwaar tegen hebben, ons het een en ander over dat buurpraatje te vertellen. Zoudt u het kort kunnen schetsen? Mijn gevoel voor ridderlijkheid, komt er inderdaad niet door in hei gedrang, nu de dame in kwestie zelf aan het babbelen is geslagen, erkende hij glimlachend. Wel er was niets bijzonders. Eerst, meende ik, dat ik het nooit slechter had kunnen tref fen, daarna dacht ik werkelijk, dat het goede uur geslagen had. totdat ik tenslotte de kous op mijn kop kreeg. Dat zijn uw gewaarwordingen strikt persoonlijk bezit, waaraan zelfs mijn onbescheidenheid zich niet ver grijpen zal, antwoordde A.A. Van belang is, wat u zag, toen u door het raam naar binnen keek en daar na, toen u op het kozijn geleund, van terzijde naar binnen kon kijken. Toen zag ik natuurlijk niets an ders dan het gezichtje van Betsy, zei hij oogenblikkelijk. Den eersten keer keek ik naar binnen om te zien, of ik haar soms binnen kon treffen.... hij trok een gezicht, alsof hij ook nu weer het oogenblik beleefde, waarop hij gemeend had het nooit slechter te hebben kunnen treffen. U zag een snaar, onderbrak A. A., hem scherp aankijkend. Een snaar? herhaalde Philip Somer gerekt. En eensklaps haastig, zoo snel, dat ik moeite had hem te verstaan: O. nu zie ik het verband, dat u zoekt. Betsy is de eenige hier. die viool speelt en de hond werd met een vioolsnaar geworgd. Natuurlijk zag ik een snaar, ik zag méér snaren, want de viool lag op tafel. „Een losse snaar, die Betsy juist op de viool wilde zetten, verduidelijkte AA. Een losse snaar? herhaalde hij opnieuw gerekt, als deed hij de uiterste moeite zich te binnen te roe pen, of hij die gezien had. Moet die er geweest zijn? Ik zag ze niet, ik herinner me niet. dat ik er één zag. Ik heb trouwens maar heel kort naar binnen gekeken, want ik was zoo te leurgesteld. dat ik bijna weer dadelijk rechtsomkeert had gemaakt. Gegeven uw gemoedsgesteldheid, hoef ik u niet meer te vragen, wie u> zag. Van grooter beteekenis is: zag hij u ook? Ik geloof van niet. Hij stond met zijn rug naar het venster, voor de muurkast, waar hij iets zocht. Bij vroegere gelegenheden had ik ge hoord, dat hij daar zijn ongenietbare zwarte sigaren bewaart. Ik trok me terug. Toen Betsy mij bereikt had, keek ik opnieuw. Hij was weg, stellig weer aan het werk. Het is duidelijk, wie thans weer op het tooneel geroepen werd en ik her innerde me de stekende oogen, die me bij onze aankomst naar zich toe hadden getrokken. Véél kon hun niet ontgaan en dus heentte ik aan dat „ik geloof van niet" van den secre taris niet veel waarde. U weet beslist, dat er geen snaar op tafel lag? drong A.A. aan. Dat kan ik niet zeggen. Ik heb er geen gezien, ik heb er althans geen opgemerkt. Het bleef even stil. A.A. stond op, sloop naar de deur, rukte die open, doch sloot ze weer met een tevreden uitdrukking op het gezicht. Er luis terde niemand. Ik besloot, eens rus tig na te denken over de vraag, waarom de tuinmansdochter de aan wezigheid van haar vader verzwegen had. Maar waarom zou ze die ver meld hebben? U zult aanstonds een opdracht ontvangen van mijnheer Van Wierin- gen, hernam A.A. U hebt zooeven geld van de bank gehaald. Weet de chauf feur, waarvoor u naar de bank ging13 Kan hij u naar binnen gevolgd zijn? Kan hij weten, hoe hoog het bedrag is, dat nu hier in huis op den afper ser wacht? U begrijpt, antwoordde Philip Somer. dat, zooals de toestand op het moment is, het halen van de in den laatsten brief genoemde som geen aangename taak was. Ik mag niet let heb. zeggen, dat ik op den chauffeur ge- Maar wel degelijk heb ik. van het oogenblik af dat ik de chèque afgaf totdat ik het geld in mijn zak stak, om mc heen gekeken. Ik ben er zeker van. dat Willem rustig in den auto heeft gewacht. Goed. De opdracht, waarover ik het had, is het geld te brengen op de aangegeven plaats. Hoewel hij zich zeer goed wist te beheerschen, zag ik toch, dat de se cretaris schrok. Het lijkt mij raadzaam, dat mijn vriend ai daarbij vergezelt. De weg: er heen is tamelijk lang en je kunt nooit weten. Jawel, maar ik wist het wel. A.A. ging nimmer over één nacht ijs en wanneer ik Philip Somer begeleidde, zoogenaamd om min of meer over zijn veiligheid te waken, dan was het tevens uitgeslo ten, dat hij. wat anders njeraand hem zou kunnen beletten, den inhoud van de enveloppe onderzocht. Het is beter, tien mille te offeren dan ie leven roekeloos in de waagschaal te stellen, vervolgde mijn vriend. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 2