i SOVJET-SPOORLIJNEN GEBOMBARDEERD DAGBLAD VOOR AMERSFOORT EN DE GELDERSCHE VALLEI Groot aantal treinen en gemotori seerde colonnes door het Duitsche luchtwapen zwaar bestookt Verrassende Finsche aanvallen LIJDENSWEGEN ~en Incernationale Revolutie ADONNEMENTSPRIJ8 bij vooruitbetaling Per week 0.16 Per 8 maanden 2.05 Per post per kwartaal /2.25 Losse nummers 0.00 Administratie Telefoon 6289. Na 0 uur 6595. Giro 80362. Red.: Tel. 6731. Na 8 uur 6137. AMECSFOOCTSCIIE (OU PANT ADVERTENTIES bij vooruitbetaling Losse regelprljs 0.25 Kleine advert. („Doelpunten") Hoogstens 20 woorden ƒ0.55 Elk woord meer 10.05 4 keer l.d. Dagbladed. 1 dubbele 2 keer l.d. Anderd. ed. prys ZATERDAG 12 JULI 1941 HOOFDREDACTEUR: F. IV. M. IIALEWIJN, AMERSFOORT. PITG.: N.V. DRUKKERIJ ONNES, v.h. BLANKENBERG Zn., SNOUCKAERTLAAN 9. 55e JAARG. 8 PAGINA'S De Duitsche luchtmacht heeft Donderdag krachtige aanvallen ge daan op de spoorlijn Sjitomir-Kicv, die van groote beteekenis is voor de ravitaillcering van het bolsjewistische leger. Op verscheidene plaatsen werd de lijn getroffen en het verkeer gestremd, meldt D.N.B. In het gebied van Smolensk werden zwaargeladcn treinen tot ontsporing gebracht; zij geraakten in brand. In het geheel zijn 31 trei nen met succes aangevallen en twee afweerbaltcrijcn buiten gevecht ge steld. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 10 Juli op twee plaatsen de belangrijke spoorlijn Moskou—St. Petersburg vernield. Hierdoor is het troepentransporlvcrkeer cn de ravitailleering op deze lijn verbroken. In den Noordelijken sector zijn herhaalde aanvallen gedaan op het Visschersschiereiland. Verscheidene artilleriestellingen der Sovjets wer den door bommen vernield. In de bocht van Motowskl, ten Zujdcn van het schiereiland, werd een Sovjet-koopvaarder van 1500 ten tot zinken gebracht en een van 4000 ton zo» ernstig beschadigd, dat het eveneens verloren geacht moet worden. Een Duitsche motortorpedoboot heeft in het Oosten der Oostzee een bolsjewistisch schip, dat zwaar geladen was met oorlogsmateriaal en proviand, tot zinken gebracht. Het schip mat 3500 ton. Het Finsche luchtwapen is de laatste dagen met verrassende aan vallen doorgedrongen tot havengebieden van de Sovjets aan de Oostzee en heeft Sovjet-steunpunten doeltreffend met bommen bestookt. Ondanks den kraclitigen afweer op den grond zetten de Finsche vliegtuigen hun aanvallen stoer door en deden in scheervlucht aanvallen op Sovjet- torpedobooten. Twee Sovjet-torpedobooten kregen voltreffers, dc overige namen de vlucht. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in het gebied van Smolensk mar- cheerende bolsjewistische afdeelingen van alle wapens met zeer groot succes aangevallen. Munitietreincn en gemotoriseerde colonnes werden vernietigend getroffen. 375 Vrachtauto's werden vernield. Sovjet-schanddaden 1100 Katholieke Geestelijken vermoord Naar dc bevoegde instanties te Kovno mededeclen, bevinden zich onder de thans gevopden lijken in totaal omstreeks 1100 katho lieke geestelijken, die grootendeels zoogenaamd als gedetineerden in gevangenissen waren onderge bracht. Alle lijken vertoonden het beruchte schot in den nek, waar mee de Gepeoe liaar gevangenen als regel ombracht. Enkelen der slachtoffers vertoonden naar duidelijk uit foto's blijkt, aan het bovenlichaam sneden in kruis vorm, terwijl bij anderen onmisken bare kruisen op bovenlijf en armen waren gebrand, blijkbaar met een gloeiend ijzer. Onder de lijken vond men twee pastoors uit Wilna, die reeds boven de 60 waren. Sov j et-heili gschennis Naar voorts wordt meegedeeld, heeft de Litausche clerus een collec tie van de foto's samengesteld, die gevoegd wordt bij het materiaal, dat binnen enkele dagen naar het Vati- caan wordt gezonden. De clerus ver zoekt het Vaticaan tevens een ver trouwensman te zenden, die de si tuatie ter plaatse kan opnemen. Sovjet-soldaten hebben uit de ker ken en pastorieën in de Oostzeestaten alle wijnvoorraden gestolen, die voor kerkelijke doeleinden waren bestemd. In de bagage van een Sovjet-officier vond men foto's, waarop Sovj|t-sol- daten bezig waren wijn uit gewijde kelken te drinken. Op een tafel ston den monstransen en crucifixen, die door de soldaten waren behangen met roode vlaggen, waarop de emblemen der Sovjets voorkwamen. Op de fo to's kwamen ook paarden voor, die met altaarkléeden, kandelabers en priestergewaden waren beladen, welke blijkbaar als buit meegevoerd zouden worden. MILITAIRE BENOEMINGEN De Moskousche radio heeft bekend gemaakt, dat de maarschalken Wo- rosjilof, Tirr.osjenlco en Boedjenny benoemd zijn tot opperbevelhebber resp. van het Noordelijk, Westelijk en Zuid-Westelijk front. Zij hebben het bevel reeds op zich genomen. Eisch van Stalin aan Cripps UmTed Press meldt ui» be trouwbare bron te Londen, dat Stalin bijzijn onderhoud met den Britschenambassadeur, Cripps, de spoedige vorming van een Westelijk front door de Engel- schen heeft geëischt. Strijd in Syrië duurt voort WAPENSTILSTANDSVOORWAARDEN VERWORPEN Officieel is te Vichy bekend gemaakt: De Fransche regeering heeft de Brilsche wapenstilstandsvoor waarden in het Syrische conflict afgewezen. KINDEREN IN DIENST VAN DE GEPEOE OM SPIONNEN OP TE SPOREN Radio-Moskou meldt, dat de Gepeoe in haar staf een groot aantal jonge meisjes en jongens, ja zelfs kinderen heeft opgenomen, die in het bijzon der tot taak hebben gekregen spion nen op te sporen. Deze kinderen zijn reeds in een voorbereidenden cursus opgeleid. Een vrouwelijk lid van den hoogsten raad cler Sovjets, Loebja- nova, heeft voor de Moskousche radio een oproep gericht tot de vrouwen der Sovjet-Unie en de „amazones" Duitsch Weermachtbericht 11 Juli Zooals reeds in een speciaal bericht gemeld is, is met den dubbelen slag om Bialystok en Minsk de grootste materiaal- en omsingelingsslag uit de wereldgeschiedenis geëindigd'; 323.898 gevangenen, onder wie verscheidene commandeerende generaals en divisie- commandanten, vielen in onze han-v den. 3332 pantserwagens, 1809 stukken geschut en groote hoeveelheden ande re wapenen werden buitgemaakt of vernietigd. Het totale aanta] gevan genen aan het Oostelijk front is daar mede gestegen tot over de 400.000; liet aantal buitgemaakte of vernielde vijandelijke pantserwagens tot 7615, het aantal buitgemaakte of vernielde stukken geschut tot 4423. De Sovjet luchtmacht heeft tot dusverre in totasil 6233 vliegtuigen verloren. In den strijd tegen de Britsche ra vitailleering hebben duikbooten in het Noorden van den Atlantischen Oceaan vier vijandelijke koopvaarders, met 'n gezamenlijken inhoud van 27.600 ton, tot zinken gebracht. Ten Oosten van Peterhead heeft de luchtmacht een vrachtschip van 4000 ton tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht hebben sterke afdeelingen gevechts vliegtuigen de invoerhaven Hull met effect gebombardeerd. Andere lucht aanvallen waren gericht op de haven werken van Great Yarmouth en Ber wick en op vliegvelden en zoeklicht stellingen in Oost- en Zuid-Engeland. Bij vijandelijke pogingen om de Ka- naalkust aan te vallen, hebben jagers gisteren 21, afweergeschut 4 en ma- rinegeschut 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche vliegtui gen worden vermist. Zwakke vijandelijke afdeelingen hebben in den afgeloopen nacht een. klein aantal brisant- en brandbom men op eenige plaatsen in West- Duitschland laten vallen. De verlie zen onder de burgerbevolking zijn ge ring. De Steunpunten in Noord-lerland De JarrbBon Van 14 Juli tot en met 10 Augustus a.s. zal de met 10-3 gemerkte bon van de bonkaart Algemeen recht geven op het koopen van 500 gram jam, stroop, honing e.d. Pap voor hinderen Van 14 Juli tot en met 10 Augustus a.s. geeft de met a r ij s t gemerkte bon van de papkaart (b 1), welke is uitgereikt aan kinderen, die geboren zijn na 1 Juli 1937, recht op het koo pen van 250 gram rijst, rijstebloem, rijstemeel, rijstgries of gruttemeel (gemengd meel)De met a haver mout gemerkte bon geeft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havenmout, ha- verbloem, havervlokken, gort, gort- mout, uit aardappelenmeel berei de vlokken of grutten. NOODWEER TE VALENCIA Te Valencia (Spanje) heeft een zwaar onweder gewoed. Door blik seminslag werd groote schade aan gebouwen toegebracht. Verscheidene inwoners hebben ernstige verwon dingen opgeloopen. aangespoord met dapperheid en moed naar het front te gaan om voor het land van stalin te strijden. De vrouwelijke piloten werden aange spoord in vermetelheid niet voor de manrsn onder te doen. Amerikanen reeds bezig met den aanleg van installaties MATERIALEN ONDERWEG Volgens een Associated Press- bericht uit Londen lieeft het Britsche departement van Bui- tenlandsche Zaken bevestigd, dat een aantal Araerikaansche tech nici en arbeiders op het oogen- blik bezig is met der. aanleg van zekere installaties in Noord-ler land. Senator Wheeler heeft in dit verband te Washington verklaard, dat cr reeds zendingen materieel voor den aanleg van steunpunten vo;vr dc Amerikaansche vloot in Noord-lerland en Schotland on derweg zijn. Hij wist echter niet of er reeds een begin was ge maakt met deze werkzaamheden. De New Yorksche middagbladen publi ceren het standpunt van het Brho he ministerie van Buitenland- scbe Zaken omtrent de werkzaamhe den aan een basis in Noord-lerland. Dit communiqué eindigt met de ver klaring, dat alle arbeiders in dienst vat» den Britschen staat staan. Volgens Associated Press hebben de Loncensche avondbladen onder zware koppen berichten uit New York ge publiceerd, dat 400 Amerikaansche technici werkzaam zijn aan den bouw van een vloot- en luchtbasis. Hoe de Sovjets de Vrouwen behandelen i. Er bestaat 'n zeer uitgebreide lit- teratuur over de gruwelen, welke dooi de Sovjets zijn bedreven. Het meest aangrijpend zijn die verhalen, welke gedaan zijn door vrouwen. Bij hon derdduizenden zijn ook zij weggevoerd naar kerkers, folterkamers, concentra tiekampen en executieterreinen, naar Siberic, afschuwelijker hel, dan het onder het tsarenregime ooit geweest was. Olga Dimitriëvna, de dochter van een groot Russisch diplomaat, schrijf ster van wijsgeerige, theologische en historische werken, die meer dan acht jaren in de Sovjet-gevangenissen en concentratiekampen als „politieke" ge vangene heeft doorgebracht, heeft haar droeve herinneringen te boek ge steld in een werk, getiteld: „Achttien Jaar Sovjet". Een andere vróuw, Ta- tiana Tchemavin, wier eenige „mis daad" ook was in God te gelooven, on derging e.cn zelfde lot. Eerst werd haar man weggesleept, toen werd zij gevan gen genomen, zonder dat de beulen er zich om bekommerden, wat er met haar cenig kind, een jongetje van vijf jaar, zou gebeuren! Haar verhalen en die van alle andere vrouwen die een zelfde lot moesten deelen, zijn één bittere aanklacht tegen het hondsche regime van de machthebbers in Mos kou, tegen de tientallen duizenden sa disten die ze in hun dienst hadden, om zonder erbarmen hun bevelen ten uitvoer te brengen. Olga Dimitriëvna vertelt over haar transport van Mos kou naar Irkoetsk: STALIN'S DOEL: I)e inoora op 3000 Oekrainers te Lcmberg. Het gebouw is inwendig inge stort en het is onmogelijk, zich toegang te verschaffen tot dc groote keldergewfelven, waarin de Oekrainers gevangen werden gehouden. (S.S.-P.K. Lossa-Hoffmann) Europa is hiervoor door don Sovjet- dictator in den oorlog gedreven Sensationeele Publicaties Onder het opschrift „Twee docu menten", publiceert het Zwitsersche blad Journal de Genève een sensatio neele geschiedenis van de hand van den vroegeren correspondent van Ha- ,ras te Genève, Henri Ruffin. Deze do cumenten zijn, naar het blad schrijft, niet nieuw. Zij zijn van 27 November 1939. De publicatie werd niet toege staan. Het bericht van den vroege ren I-Iavas-correspondent betreft een verklaring, die Stalin op 19 Augustus lSSfe des avonds voor het Politbureau heeft afgelegd over het op denzelfden dag gesloten Duitsch—Russische ver drag en waarvan Ruffin ciestijds ken nis droeg. Op welke wijze het docu ment in Ruffina handen is gekomen, is onbekend, daar Ruffin dit een be roepsgeheim acht, dat hij niet wil schenden. Het toentertijd door Ruf fin opgestelde bericht luidt als volgt: VERKLARING VAN STALIN Op dcnzelfden avond, waarop Stalin een overeenkomst met het Duitsche Rijk had gesloten, achtte hij het noo- dig zijn politiek voor de leden van het Politbureau te rechtvaardigen. Hij verklaarde, dat, wanneer de Sov jets een alliantieverdrag met Frank rijk en Groot-Brittannië zouden slui ten, Duitschland zich gedwongen zou zien met de Westelijke mogendheden een modus vivendi te vinden. Hier door zou de oorlog vermeden worden. Wanneer de Sovjet-Unie echter het voorstel van Duitschland aanneemt dit was in feite reeds in den loop van den middag door Stalin onderteekend dan zal Duitschland ongetwijfeld Polen aanvallen en een interventie van Engeland en Frankrijk wordt on vermijdelijk. West-Europa zal zoo doende een ernstige vernieling tege moet gaan. Wij zullen, zoo zeide Stalin, dan een groote kans hebben buiten het conflict te blijven en kunnen een gunstig tijdstip afwachten. Dit is iets dat ons belang vereischt. De dictatuur van dc communistische partij is slechts mogelijk door middel van een grooten oorlog. Een andpr belang van de Sovjets noemde Stalin, dat Duitsch land den oorlog zoo lang mogelijk zou kunnen voeren. Daar de Sovjet-Unie neutraal blijft, zal zij Duitschland economisch helpen. Doch het spreekt vanzelf, dat de Sovjethulp een zekere grens niet zal overschrijden, daar de Sovjet-Unie haar eigen leger niet mag verzwakken. Tegelijkertijd moet ook een ac tieve communistische propaganda gevoerd worden. De Sovjet-Unie 1 moet goed voorbereid zijn voor het oogenblik, waarop de oorlog ten einde loopt. IN DE DOOFPOT Het verrast niemand, zoo voegde de voormalige Havas-correspondent te Genève hieraan toe, dat dit bericht van Havas te Parijs voorzichtigheids halve door een groot deel van de pers in de doofpot is gestopt, vooral door dat deel van de pers, dat er waarde .aan hechtte zoo het geen belang hierbij had de Sovjet-ambassade të Parijs niet te mishagen. TWEEDE DOCUMENT Zoo was de stand van zaken, naar Ruffin verder verklaart, toen enkele dagen later een nieuw, niet minder sensationeel document tot het publiek doordrong, waarbij eveneens gepoogd werd 't in den doofpot te stoppen. Dit document betrof de instructies, die door de Komintern waren verstrekt om het rapport van Stalin te recht vaardigen. Door een bijna onbekend orgaan te Parijs, L'Ordre Natio nal werd op 11 December 1939 een indiscretie begaan. De instructies waren bestemd voor de afdeelings- chefs en hun plaatsvervangers als mede voor de secretarissen-generaal der communistische partij in Frank rijk en België. De aard van de ge dachte en van het plan van Stalin werd hierin als volgt omschreven: Het instellen van het Sovjet regime in alle kapitalistische lan den door de internationale revo lutie blijft het eenige algemeene doel van de buitenlandsche poli tiek der Sovjet-Unie. De Europee- sche oorlog schept alken de gun stige omstandigheden en voor waarden voor het ontketenen van een internationale revolutie. Wij hebben ons doel bereikt, n.l. het uitbreken van een algemeenen oorlog, zonder hieraan deel te nemen. Wij zullen de Duitschers tijdens den Europeeschen oorlog dusdanig bijstaan, dat zij lang te genstand kunnen bieden, doch niet zoover, dat een overwinning van de Duitsche wapens mogelijk wordt. Op deze wijze zullen wy de beslissing in handen houden. Het convooi waarvan ik deel uit maakte, bestond uit 400 gevangenen. Het vervoer had plaats per trein, be staande uit z.g. „stolpyne-wagens", aldus ironisch genoemd naar den grooten minister van Keizer Nicolaas II, die indertijd door revolutionnairen werd vermoord. In deze oude derde klas wagens is de wand, welke de com partimenten van den gang scheidt, weggebroken en vervangen door een tralitewerk. Op deze wijze is iedere coupé in een kooi veranderd. Voorts heeft men elk compartiment door middel van houten schotten in drie verdiepingen ver deeld, ieder ruim een halven meter hoog. Op elke verdieping moeten zes gevangenen een ligplaats vinden, zco- dat iedere kooi achttien gevangenen bevat. Ik behoef u niet nader uiteen te zetten, dat de ongelukkige banne lingen, waarvan sommigen ook nog eenige bagage bij zich hadden, in deze kleine ruimte opeengeperst lagen als sardientjes in een blikje. Daar zich in de wagons geen ramen bevonden en iedere ventilatie ontbrak, is het on- noodig hieraan toe te voegen, dat de lucht weldra ondragelijk was; men stikte bijna zonder z'ijn stramme le den te kunnen bewegen of eenigszins te- verplaatsen. En in dezen staat moesten we telkens een traject van meerdere dagen afleggen, want de af stand van de eene stad naar de an dere vorderde in deze langzaam en ge brekkig rijdende gevangenen-treinen nooit minder dan drie, soms echter zes tot zeven dagenAl dien tijd was hét onmogelijk zich een enkeie maal op te richten. En gedurende de geheele rets surveilleerden schildwach ten door de gangen langs de kooien en hielden de rampzalige wezens, die zich achter de tralies bevonden, voort durend in het oog. De reis had plaats in étappen. Wanneer eindelijk, na dagen, de vol gende plaats was bereikt, werden de gevangenen meer dood dan levend uit de kooien gedreven. Men plaat ste hen in rijen van vier Wie not? PezitUiujen meevoerde moest deze natuurlijk zelf dragen. En zoo moest dan de weg worden afgelegd naar de gevangenis van de stad, waar het convooi werd opgesloten, in afwach ting van de voortzetting der reis. Zulk een reis. onder begeleiding van sterk militair escorte, was soms een nieuwe foltering, tengevolge van de uitputting der gevangenen en den grooten afstand, die moest worden afgelegd. Zoo ligt bijvoorbeeld te Omsk de gevangenis elf kilometer van het station verwijderd. Op den dag waarop wij daar aankwamen het was midden Juli was de hitte ondragelijk! Wij moesten eerst de ge- heele stad door en daarna nog vijf tot zes kilometer door de barre kale .steppen van Centraal-Azië, waar de zon onverbiddelijk fel op ons brand de.. Er waren slechts Twee karren waarop men vier of vijf zieken had geheschen, die te veel verzwakt wa ren om te loopen. En zoo trok deze diep tragische stoet van 400 men- schelijke wrakken, mannen zoowel als vrouwen, voort, steeds meer en die- lier ellende tegemoet. Velen waren na eenigen tijd niet meer in staat de •weinige bezittingen, die hun nog rest ten, mee te sleepen en lieten deze langs den weg liggen. Verschillende ongelukkigen werden tijdens den marsch het slachtoffer van een zonnesteek. Twee grijsaards zag ik aan den kant van den weg sterven, zonder dat iemand een hand uitstak om hun in hun laatste oogen- fclikken eenige verlichting te schen ken. De soldaten deden het niet, wij. gevangenen, mochten het niet En wanneer ze dan eindelijk aan het einde van zoo'n étappe zijn aan gekomen in een gevangenis, „Erger nog dan den voortdurenden, ontzettende en nooit gestilde hon ger, was de walgelijke vuilheid, het ongedierte, dat ons bedekte en de schandelijkste promiscuïteit, waar mannen en vrouwen, veelal behoo- rende tot het uitvaagsel der maat schappij. tezamen met ons. politieke gevangenen, opgepakt zaten in klei ne vunzige ruimten en door elkaar moesten slapen (Wordt vervolgd). Commandant van de S.S. Standarte Westland gesneuveld De commandant van de S.S. Standarte Westland, S.S.-Standar- tenführer Hilmar Wackerle, is, na een zegevierend gevecht van zijn regiment op 2 Juli 1941 in den strijd rondom Lcmberg ge sneuveld. S.S.-Standartenführer Wackerle is door zijn heldhaftig optreden tot 'n symbool en voor beeld voor dit jonge, dappere, door hem gevormde regiment der Waffen S.S. geworden

Amersfoortsche Courant | 1941 | | pagina 1